LIGSTOELEN?. Londensch Aanteekeniioek. UIT RUSLAND. SCHEEPSTIJDINGEN, sten keer zag misschien niet voor den- gene, die zich gespecialiseerd heeft in een bepaalde industrie, maar wel voor den „ge wonen" toeschouwer, zoodat voor dien de Parijsche Jaarbeurs van dit jaar lijkt op die van de vorige jaren als de eene water druppel op den anderen alleen een beetje grooler in aantal exposanten. En zoo ge leest, dat dit jaar 33 verschil lende naties deelgenomen hebben aan deze Jaarbeurs, moet ge niet veronderstellen, dat al die 33 landen werkelijk een over zicht te zien gaven van hun voornaamste takken van industrie.. De meeste hebben zich beperkt tot slechts enkele artikelen, sommige zelfs tot één enkel artikel 1 We herinneren ons aan het bezoek, dat we er brachten, slechts drie landen, die werkelijk met een groote verscheidenheid van industrie-producten voor den dag kwamen: Italië, Japan en de Sovjet-repu blieken. Italië exposeerde meubels, glaswerk en luxe artikelen maar als altijd weer in denzelfden museumstijl, die de heele we reld sinds lange tijden al kent Japan geeft vooral een heel amusante collectie te zien in zijn afdeeling manden- makers- cn vlechtwerk, van inderdaad zéér gracieuse uitvoering vaak. Wat de Sovjet-republieken betreft, die zijn er bij het vorige jaar vergeleken op achteruit gegaan met hun tentoonstelling, heel erg zelfs. Zoo'n triomfantelijken in druk als ze het vorige jaar met hun expo sitie maakten, zoo saai en suf was het er nu niettegenstaande het groote aantal der geëxposeerde artikelen. Al die dingen, die hier nu tentoon gesteld staan, kunnen de Sovjet-republie ken die nu werkelijk allemaal leveren vroegen we aan een meneer, die al die voor ons onleesbare opschriften heel ge makkelijk scheen te ontcijferen. Probeer maar eens, dan zult u wel zien! antwoordde hij. En liet er op volgen: Ik voor mij, ik weet heel goed, dat al heb ben ze hier ook diverse soorten chocolade, jams en andere producten uitgestald, waar een heeleboel suiker in verwerkt wordt, dat de suiker in Rusland zeer schaarsch is, per kaart aan de gebruikers gedistribueerd wordt, met een maximum van 2 kilo per maand. Eén ding viel ons daar bij de Sovjets vooral op de enorme hoeveelheid en verscheidenheid van likeuren, met namen, die hier bijna allemaal zoo goed als onbe kend zijn, en die vervaardigd worden van de verrukkelijkste vruchten, zooals al weer die meneer ons vertelde. Toen we 's middags die enorme Jaarbeurs verlieten, die wij in zijn geheel maar vrij eentonig en saai hadden gevonden, ston den we buiten versteld over de dicht-ge- dromde menigten, die zich naar den ingang spoedden, te voet of per auto, zulk een menigte, dat de orde-dienst der politie er niet tegen op kon en het groote plein er vóór als één onontwarbaar kluwen ge worden was. Daarna zijn we de „Foire de St. Germain" gaan bekijken, die ieder jaar op de place St. Sulpice gehouden wordt, en daar kre gen we heel andere, en oneindig veel aar diger indrukken. Het is waar, dat wat han del betreft, er op die markt niet anders dan handel in antiquiteiten gedreven wordt. Heelemaal in de rondte van het groote kerkplein, in het midden waarvan de be kende „Fontaine de St. Sulpice" slaat, zijn vlak naast elkaar allemaal houten tenten opgesteld, waar achter de uitstalling vrou wen en meisjes in 18de eeuwsch costuum staan, en u met den liefsten 18de eeuw- schen glimlach haar bibelots aanbieden, die zooals vanzelf spreekt uit alle moge lijke eeuwen afkomstig zijn. Om de markt wat op te vroolijken en het publiek aan te trekken, dat uit alle stads wijken daarheen komt, zijn er op verschil lende plaatsen estrades aangebracht, waar de meest verscheiden artiesten hun kunsten ten beste geven: goochelaars, acrobaten, zangers, mandoline- en doedelzak-spelers. Een speciale parterre is voor de kinderen gereserveerd, waar het natuurlijk altijd vol kleine kijkers en luisteraars is, die zich dol amuseeren en het den artiesten niet aan enthousiast applaus laten ontbreken. Er heerscht daar een algemeen-genoege- lijke, vriendelijke, kalme, provinciaalsche sfeer. En als men bedenkt, dat men daar midden in de wereldstad Parijs is, wordt men nog meer getroffen door de intimiteit van dit marktje met zoo bescheiden pre tenties, dat een opgewekte kalmte en rust ademt. Wat de groote honden-tenloonslelling be treft, die op het oogenbilk in de Tuilerieën gehouden wordt, u zult u die waarschijn lijk niet voorstellen als een zeer mondain evenement. En toch is dat zoo. En ais u het publiek gezien en gehoord had, dat daar elkaar verdringt in de hallen, die voor de luxe-toutous" gereserveerd zijn, dan zoudt u daar geen oogenblik meer aan twijfelen. O, prinses, hebt u „Princess" gezien van prinses de M. is hij niet onvergelij kelijk mooi? En het wonder-prachtige Ja paneesje, dal gravin de S. geëxposeerd heeftl Voor ieder klein, van binnen met zijde behangen hokje, staat het vol dames met suikerzoete gezichten, die in extatische tee- derheid wegsmelten. Zoo'n extase te toonen voor ruigharige foxjes bijvoorbeeld schijnt veel minder „de bon ton" te zijn, en al die talrijke bezoek sters die in schitterende auto's aangekomen zijn, vinden het nauwelijks de moeite waard in het voorbijgaan even een blik te werpen op al die andere honden-soorten en daar zijn toch werkelijk zeldzaam mooie exemplaren bij, met name een paar prach tige bobtails en haastig richten zij haar schreden naar de overdekte hall, om daar bijna te bezwijmen van teederheid en ver rukking voor de hokjes met Pekineesjes, die er uilzien als bolletjes wol van verschillen de kleur, voor die der King-Charles, die lijken op vlooien door een vergrootglas be keken, en voor die der Brabnncons, die den indruk maken, also! ze zich inspannen om hun oogen zoo ver mogelijk te doen uit puilen, en daartoe alle kracht aanwenden, waartoe hun nerveuse, domme persoontje maar in staat is. Niet zoo lang geleden nog werd de Parij sche litteraire wereld in pijnlijke beroering gebracht door den dood van een schrijver die gedurende eenigen tijd een beroemdheid was Tancrëde Martel, en die van ar moede en ellende omgekomen was ergens op een zolderkamertje van een 5de verdie ping. Deze week werd ze weer getroffen door een dergelijke gebeurtenis, misschien nog pijnlijker. De weduwe van Alfred Capus, een inder tijd beroemd dramaturg, lid van de Acadé mie Fransaise en hoofd-redacteur van de „Figaro", schreef aan den politie-commis- saris van haar wijk (waar ze in een klein hotelletje woonde), dat ze van honger stierf, geen geld meer had om zelfs haar kamerhuur te betalen, en daarom besloten was een einde aan haar leven te maken. Natuurlijk verscheen dienzelfden avond dat nieuws nog in de Parijsche pers en maakte een werkelijk ontzettenden indruk in alle kringen. Wie had kunnen vermoe den, dal de weduwe van dien schitteren den, beroemden, schatrijken schrijver Al fred Capus in zulk een ellende verkeerde 1 Dadelijk werden er nasporingen gehou den, informaties ingewonnen. Dagen lang bleef men in het onzekere. Tot nu eindelijk een journalist haar heeft teruggevonden. Ze leeft nog. Maar ze heeft inderdaad zelf moord willen plegen; ze had vergif inge nomen, dat echter niet zijn volle uitwer king gehad heeft. Op een bank van een park was ze neergezegen. Daar hebben twee Amerikaansche dames haar gezien, hebben haar met zich mee naar huis genomen en daar liefdevol verpleegd en gevoed. Hel is te hopen, dat n u toch wel eenige van haar vroegere kennissen, uit den tijd, dat ze rijk was, in een kasteel woonde en groote recepties hield, en kennissen, vrien den, collega's en vereerders van haar ge storven man ook, zich eenigszins haar lot zullen gaan aantrekken, zoodat ze na de ontzettende armoede en ellende, die ze doorgemaakt heeft, misschien toch nog een troostender levens-einde hebben kan. M. DE ROVANNO. RECLAME. 5723 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ei Laxeer-Tabletten 60 ei Zenuw-Tabletten 75 ei Staal-Tabletten £0 ei Maag-Tabletten 75 et JJg Apothekers en Drogisten Van onzen Londcnsclien Correspondent. 18 Mei 1929. CE STRIJD TUSSCHEN POLITIE EN MISDADIGERS. In den loop van drie dagen, deze week, hebben kerels in het bezit van automobie len niet minder dan 27 diefstallen in Londen gepleegd Het waren drieste diefstallen, van de „graai-op-goed-geluk" soort, gepleegd in het hartje van den dag. In alle gevallen waren de automobielen, die in hel roof- werk dienstdeden, ook gestolen Misdadi- gersvernult wint het nu weer eens een poosje van politie-vernuft. Het bestelen van winkels en pakhuizen gewoonlijk voor bonten, jurken en juweelen op klaar- lichten dag is altijd in Londen druk be- oeTend. Om te beproeven er paal en perk aan te stellen is een deel van het politie personeel indertijd toegerust met een paar snelle auto's. Maar dat heeft niet veel uit gehaald. In de eerste plaats heeft men niet veel aan snelheid in auto's in straten die bijna permanent vol voertuigen zijn. In de tweede plaats waren de wagens van Hermandad aan hun uiterlijk als zoodanig herkenbaar, zoodat dieven, die plannen maakten om hun slag te slaan daar niet toe overgingen indien er een polilie-auto in ae buurt of in-het district gesignaleerd was. de zoogenaamde „flying squads" van de politie, waar de avondbladen altijd zoovee. ophef van maakten en nog maken, bleken redelijk en op de bereikte resultaten be schouwd een mislukking. De moderne misdadiger is hier, en waar schijnlijk in alle groote steden, veel slim mer en bekwamer in zijn werk dan zijn voorganger van een kwarteeuw geleden. Zijn euvelwerk is goed georganiseerd en wetenschap en stelselmatig overleg, die alle moderne „business" te hulp komen, komeu ook deze kwade „business der rooverij te hulp. De politie stelt er haar wetenschappelijke en technische organisatie en haar intellect tegenover. En zoo wordt het een strijd in handigheid, vernuft en begaafdheid tusschen de vertegenwoordigers der maatschappelijke orde en die van de misdaad. Helaas heb ben de laatsten op het oogenblik de over hand. En vooral de 9nelle automobiel schijnt hun groote diensten te bewijzen, grootere dan hij het der politie doet. Het is duidelijk, dat de dief bijna steeds in het voordeel is en dat de kamp tusschen politie en misdadigers een ongelijke kamp is De misdadiger met zijn auto heeft b.v. hot gansche gebied van Londen beschik baar om „op karwij" te gaan. Het spreekt vanzelf, dal de politie niet in elke straal eet, auto kan hebben De taak der politie kan dus slechts zijn de kans voor den misdadi ger om le ontsnappen zoo klein mogelijk (e maken. Zooals het bovengenoemde cijfer van diefstallen in een paar dagen bewijst isdie kans nu veel le groot. De openbar» meening sputtert hevig le gen wat een nieuwe „crime wave" wordt genoemd, een golf van misdaad. En inmid dels wordt de politie geleidelijk van betere middelen voorzien om er een einde aan te maken. De automobielen van de „flying squad", aan hun uiterlijk herkenbaar, wor den afgedankt en vervangen door auto's die in uiterlijk niet verschillen van de gewone wagens van den weg.> Wij krijgen politie auto's die er uitzien als taxi's en als be stelwagens van winkels. Ze worden voor zien van ontvangtoestellen voor radio-lele- graphie en raam-antennes gaan schuil in de daken. En deze wagens van onschuldig uiterlijk krijgen sterke motoren en een spe ciaal signaal, dat in druk verkeer terstond baan voor hen maakt, zooals de brandweer auto's baan krijgen door hun bellen. Maar daarmee is men er nog niet. Het nieuwe 9telsel van tetephoonposten in de stad, dat een telephoon binnen het bereik van politie en burger brengt, waar men zich ook be vindt, moet in het werk der motor-politie helpen. De surveilleerende agent, die on raad speurt of pogingen tot diefstal waar neemt, kan terstond opbellen naar het cen- traalkantoor van Scotland Yard, dat op zijn beurt het bericht draadloos uitzendt voor ontvangst aan de surveilleerende poli- lie-auto's in de camouflage van gewone be drijfswagens of taxi's. De auto's kunnen dan naar het tooneel van den diefstal snellen en de misdadigers arresteeren of althans de rooverij beletten. Dat is het idee. Maar men vraagt zich af waarom dit alles tot in bijzonderheden openbaar wordt gemaakt met het resultaat dat de misdadigerswereld er kennis van krijgt en tegenmaatregelen neemt, bijv. in den vorm van eveneens met radio toegeruste dieven-auto's die even snel als de politie leeren dat zij de aandacht hebben gelrokken.... en doel van politie- jacht worden. Een nieuwe type verkiezing Candida at. Het land dreunt van de verkiezings-rede- voeringen uitgesproken door meer dan 1700 candidalen en een dubbel aantal helpers, even praatgaagr. Maar de dreun is wat even praatgraag. Maar de dreun is wat mat en eentonig, zemder het relief van looneelen en zonder de felle scheldpartijen der candidalen over en weer, die voorheen bij Engelsche verkiezingen behooren De man, die het verst is gegaan in zijn aan tijgingen, is Winston Churchill, die o.w. van Sir John Simon, den liberalen voor zitter van de Commissie voor het bestuur in Brilsch-Indie (wier werkzaamheid voor- loopig is opgeschort), heeft gezegd dat hij onder de witte vlag heeft geschoten. Deze uitdrukking meende Churchill zich te mo gen veroorloven omdat de Conservatieven hadden verwacht d'at Simon, als hoofd vffn de genoemde neutrale commissie, zich van verkiezingsstrijd zou onthouden. Toen dat niet geschiedde werd Churchill „vuil" van spijtigheid. Maar zelfs deze vinnige en beleedigende opmerking heeft geen bron van podium-laster kunnen openen. Een belangwekkende bijzonderheid van deze verkiezingen is het karakter van vele candidalen, die <KBt»fl4^uw type vertegen woordigen. De .jtSbpm"-(jartij heeft een aantal indrukwekkende aanhangers gekre gen uit kringen, Waar men ze niet zou zoeken, o.a. van de voorname universiteiten van Oxford en Cambridge. De Partij telt onder haar candidaten een neef van het hoofd der Engelsche Staatskerk en een zoon van den bekenden romanschrijver Sir Hall CaiDe. De Conservatieven hebben meer dan zestig candidaten die nog geen 33 jaar oud zijn, onder wie de „baby der ver kiezingen" de 22-jarige Chapman Walker. De Liberalen hebben een merkwaardige vrouwelijke candidate in de persoon van mevrouw Zelia Hoffman, die een afstam melinge heet te zijn van de tragische Anne Boleyn. een der onthoofde ega's van Henry VIII. Ondor de vrouwen „met blauw bloed", die in de Labourrijen staan, vindt men Lady Cynthia Moslev en Lady Clare Anneslev. De Communisten missen klaarblijkelijk alle geldelijke middelen zich in d'eze verkie zingscampagne hoorbaar te makeneen aantal van hun candidaten moesten zich zelfs op den benoemingsdag terugtrekken daar zij niet het vereischte wettelijk bedrag konden slorten. Zij hebben nu een „rood fietskorps" ingesteld welks leden fietstoch ten ondernemen in verschillende deelenvan het land om de menschen (e vragen de revolutie te steunen. De roode wielrijders zijn gekleed in khaki-kleurige hemden van Russischen snit. Een Dr. Brook de La- bour-candidaat voor de Londensche buurten Balham en Tooting (namen, die bij traditie de dufste burgerlijkheid en bekrompenheid verklanken, hoewel er op de districten niets is af le dingen), werd dezer dagen verblijd met de komst van een tweeling. De dokter heeft beloofd dat hij de hulpelooze wichten Balham en Tooiing zal noemen indien hij wordt gekozen. EEN STORM IN AZIË? (Nadruk verboden). Den laatsten tijd brachten de Engelsche bladen veel verontrustende berichten over de activiteit van de bolsjewiki in Azië, hoofd zakelijk in Britscb-Indië. Sommige bladen schreven over het gevaar van een Russiszb- Engelscben oorlog, over een dreigende in vasie van het Roode Leger in Britsch- Indië. Deze berichten znllen wel voor een gedeelte een verkiezingsmanoeuvre zijn ge weest en een gelijke rol hebben moeten spelen als de beruchte brief van Zinofjef bij de vorige verkiezingen (het is tot nn toe nog niet met zekerheid te zeggen, of die beruchte brief echt, dan wel vervalscht was. Geheel verzonnen zijn echter die berichten zeker niet. Dit wordt duidelijk aangetoond door de berichten uit een tegenovergestelde bron, n.1. nit de sovjet-pers. De sovjet bladen publioeeren den laatsten tjjd berichten over den strijd in Russisch Midden-Azië, die steeds scherper vormen aannemen. De opslar.öige beweging in Midden-Azië, debe- RECLAME. Zoekt U U slaagt bij WAALS, Haarlemmerstraat 130 weging der z.g. „basmatsji", die eenige jaren geleden geheel geliquideerd heette te zijn, is opnieuw opgeleefd en daarbij in vormen, welke te Moskou veel zorg baren. De sov- jel-regeering zag zich dan ook gedwongen in Midden-Azië den staat van beleg af te kondigen en in dat uitgestrekte land, bene vens in het Wolga-gebied, de mobilisatie af te kondigen en eenige lichtingen onder de wapenen te roepen. Midden-Aziatisch Rusland heeft nu een zeer aanzienlijke legermacht, die nog steeds aangevuld wordt door troe penzendingen uit Europeesch-Rusland. Er dreigt dus een storm in Azië. Aan het hoofd van de basmatsji staat nu de gewezen 'emir van Bokhara, die door de Er.gelschen ondersteund wordt en wiens on derneming door Londen gefinancierd wordt. In zjjn laatsten oproep kondigde de emir, die nu in Afghanistan toeft en een bond genootschap met ffabib-oela, den nieuwen heerscher van Afghanistan (eveneens een beschermeling van Engeland), heeft geslo ten, den heiligen oorlog aan de bolsjewiki al. De emir stelt zich zeer grootsche plan nen, n.l. de stichting van een groot Midden- Aziatisch Rijk, dat alle Russische gebieden in Midden-Azië zon vereenigen. Dat plan toont duidelijk aan, dat het te Londen uit gebroed is, omdat de oprichting van zulk ten uitgestrekten staat het gevaar voor een Russische invasie in Britscb-Indië voor goed tot een onmogelijkheid zou maken, omdat Rusland dan eerst den uitgestrekten buffer staat zou moeten veroveren. Intusschen is de veronderstelling van sommige émigrë's, dat de opstand der basmatsji een werkelijk gevaar voor de sovjet-regeering vormt, na tuurlek ongegrond. iHoe sterk die opstande lingen-benden ook mogen zijn, hoe moeilijk de uitroeiing ervan is, omdat die benden op Afghaansch gebied georganiseerd wor den, daar hun basis hebben en zich daarheen terugtrekken, zoodra de Russische cavale rie nen inhaalt een wezenlijk gevaar leveren zij niet op en de plannen van Londen met de oprichting van den Midden- Aziatischen bufferstaat hebben niet veel kans cp verwezenlijking. Tenzijtenzij de sov jet-regeering zich in een gevaarlijk avontuur waagt en inderdaad een invasie in Britseh- Irtdië aandurft. De rivaliteit tusschen Rusland en Enge land in Midden-Azië is reeds zeer oud. Reeds ten tijde van den krankzinnigen keizer Paul I werd er in Rusland in vollen ernst over een dergelgken veldtocht gesproken en Panl I gaf zelfs den kozakken bevel, naar Indië te trekken. Merkwaardig genoeg, werd dat vvaanzinijjge plan van een krankzinnigen kei zer door niemand minder gesteund dan door Napoleon! Nu ei dan leidden deze plannen van de reactionaire regeeringen te Peters- burg tot gevaarlijke wrijvingen met Londen en herhaaldelijk scheen het, dat een botsing tusschen Rusland en Engeland in Midden- Azië onvermijdelijk was ,maar telkens lukte hc-t, dat gevaar nog net bijtijds te bezweren. De machtspositie van de sovjet-regeering is natuurlijk veel geringer dan die van de ozaristische regeering, maar de tegenwoordi ge heerschers te Moskou hebben een wapen, nat het oude regime niet had en niet han- teeren kon, n.l. de revolutionaire beweging in Britsch-Indië. De ontevredenheid inJfr.- Indie neemt met den dag toe en Moskou weet op handige wijze ervan te profiteeren en de ontevredenheid te vergrooten. Speciale cursussen te Moskou kweeken propagandisten voc.r Britsch-Indië en tonnen gouds, den armzaligen hongerlijdenden Russische boe ren io den vorm van belastingen ontnomen werden aangewend om de revolutionnaire beweging in Indië te financieren. Het ge vaar voor Engeland is zeer groot, misschien grooter dan ooit tevoren, maar het gevaar vcor Rusland is nog grooter. De revolutionnaire beweging in Brilsoh- Ir.dié is op zich zelf niet in staat de Engel sche macht'te breken. Geheel anders zou de tcestand worden, indien Russische legers het land zouden binnendringen. Dan zou ontwij felbaar een algemeene opstand uitbreken en zou de toestand der Engelsche heerschers zeer hachelijk worden. Met andere woorden: alleen een invasie kan tot het beoogde doel de vernietiging van de koloniale maent var, Engeland leiden. De bolsjewiki weten dat ook en alles wijst er op, dat zq met oeze mogelijkheid rekening houden. Reeds Lenin liep met zulk een plan rond; hij droeg generaal Broesilof op, het plan voor zulk een veldlochl te ontwerpen (dal was in 1921) Broesilof heeft zich van zijn opdracht gekweten en een plan ontwor pen. De Alghaansch-Indische grens is zoo versterkt, dat de forceering ervan door alle militaire deskundigen als onmogelijk wordt beschouwd Bovendien is Afghanistan een woest en onherbergzaam land met zeer slechte wegen, die aan een dergelijken veld tocht onoverkomelijke moeilijkheden biedt. De eenige mogelijkheid om Britsch-Indië binnen le dringen is: over Birma te trekken. Daarvoor was hel echter noodig in Zutd- China een basis op te richten, moest Zuid- China onder Russischen invloed gebracht worden Sindsdien dateert het hardnekkige streven van Moskou om le Kanton een revolutionnaire regeering te. scheppen, die aan den kant van Sovjet-Rusland zou slaan. Deze pogingen hebben geweldige bedragen verslonden, die met veel meer nul voor den opbouw van de Russische industrie zouden besteed kunnen zijn. Moskou spaarde geen geld en steunde iederen Chineeschen gene raal, die bereid was met de bolsjewiki samen te werken. Zooals bekend, beeft zich in China herhaald, wat voordien in I Turkije is gebeurd. Zoolang de Chineesche revolutlonnairen de hulp van Moskou noo dig hadden, bleven zij met de sovjet-n ring bevriend. Toen zij echter ook zo: Moskou hun doel konden bereiken, hel zij met de bolsjewiki gebroken. Na de mislukking van de Chinet, plannen wendde Moskou opnieuw al aandacht aan Afghanistan. De sovjet-re ring knoopte vriendschappelijke betrek gen met Amanoella aan en steunde hen zijn strijd om de macht. Om deze vrii, schap met een Aziatisch despoot te rei vaardigen, stelden de sovjetbladen An oella voor als een revolulionnair vriend van hel communisme. Na de laatste nederlagen van Amant is de toestand voor de bolsjewiki ongu ger geworden, maar zij geven zich nie wonnen. Het is mogelijk, dat de vlucht Amanoella de tegenwoordige heerschei Moskou zal dwingen hun plannen mei inval in Indië op te geven, maar zeki het niet De binnenlandsche moeilijkhi (van economischen aard) dwingen Stah aandacht van de bevolking af le leidei zulke gevallen grijpen de heersci vooral de autocratische heerschers, al g naar de wapenen. In het belang van land en van de geheele menschheid i: te hopen, dat Stalin op het laatste oo blik zal terugdeinzen en dat er geen „s in Azië" zou komen, want de gevolgen een dergelijken „storm" kunnen on lend zijn. Dr. BORIS RAPTSCHINSK sla hl k\ rei lehi eg STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN, uitr Mei van Genua. JOHAN DE WITT, thuisreis, 31 Mei Singapore. FOELAU LAUT, 30 Mei van Hamhui Bremen. srd EON. NED. STOOMB. MIJ NEFTUNUS. Middl. Zee n. AmsL, Mei Gibraltar. JASON, arr. 31 Mei te Konstantino| EUTERPE, Amst. n. Kopenhagen, pis Mei Holtenau. VESTA, arr. 31 Mei te Lissabon. ORl'HEUS, 31 Mei van Amst. te Ham ROTTERDAM—ZTJID-AMERIKA-LU ALWAKL thuisreis, 30 Mei van St. Va ALL'DRA. thuisreis, 29 Mei van Santa ALPHACCA, 31 Mei van R'dam te Har HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN. ALCHIBA, uitreis, 31 Mei te Meibom HOLLAND—AMERIKA LUN. EEMDIJK, Hamburg"n. Breinen, pass. 3| Cuxhaven. VOLENDAM, 30 Mei van Halifax i York. BURGERDIJK, 31 Mei van R'dam n.l ROTTERDAMSCHE LLOYD. MENADO, 30 Mei van Djeddah n. JstI HOLLAND—BRITSCH-INDIË-Liral HOOGKERK, 31 Mei van Hamburg tef HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK, 31 Mei van Hamb«i| Antwerpen. Teil DIVERSE STOOMVAARTBERICB ALGENIB, 30' Mei van B. Aires te Stol EIBERGEN, B. Aires n. R'dam, pass. Fernando Noronha. HILLEGOM, 30 Mei van Bordeaux n. i Urdiales. JONGE JOHANNA, R'dam n. Oran, Mei Ouessant. 29 Mei van Bord» S. oil STAD ZWOLLE, Bilbao. TRENT, Danzig n. Rouaan, pas, Holtenau. TWEED, 29 Mei van R'dam te Oran. MIRACH, 81 Mei van Amst. te Anw] F ARKLAAN, 30 Mei van Montreal n-r Vecchia. NOORDWÏJK, Emdan n. Oran, pass. -I Gibraltar. ,.J BRÜNSWUK, 30 Mei van Lissabon te wi FENDRECHT, 31 Mei van Londen ten SPAR, Rufisque n. New Orleans, was ol| mm, 50 mijlen N. van St. Vincen-P O VERWACHTE NEDERL. PASSAGIERS- FOSTSCHEPEN MET EEN DATUM I VERMOEDELIJKE AANKOMST. Van Oost-Indië. TJERIMAI, 8 Juni te-Rotterdam- I CHR. HUYGENS, 6 Juni te Genua, KI te Amsterdam. <3 PATRIA, 15 Juni te Marseille; - J"| Rotterdam. - JOHAN DE WITT, 22 Juni te O®"1 Juni'te Amsterdam. Van West-Indifi. VAN RENSSELAER. 6 Juni te OOTTICA, 12 Juni te Amsterdam. Van Noord-Amedka. VEENDAM. 4 Juni te Rotterdam. STATENDAM, 9 Juni te Kotterdam. Van Znid-Amerika. ZFELANDIA. S Juni te Amsterdam- ORANIA, 22 Juni te Amsterdam-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10