oodemans rots IV. DE LEIDSCHE DUINWATER-MAATSCHAPPIJ. J* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Mei 1929 Derde Blad No. 21228 BINNENLAND. FEUILLETON. De jaarvergadering. In de gisteren gehouden Algemeene Ver ering van aandeelhouders van%Ie N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, onder -tterschap van den heer N. C. F. van el, waren vertegenwoordigd 26 aandee- uitbrengende 26 stemmen, jan bet door den Directeur, den heer Ch. Spall uitgebrachte verslas is o.a. het [Jgende ontleend: in bet afgeloopen jaar werden te Katwijk den Rijn uit het duinreservoir opge- -pt 2.325.080 M3. duinwater, tegen 211.394 M3. over 1927, of 110.686 M3. «r. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 70 M3. tegen 6067 M3. over 1927. Hel brandstoffen- en stroomverbruik voor filterpomp- en hoogdrukmachine* de btcompressoren, de verwarming alsmedo at de pompinsballatie Groot-Berkheide ge nie Wassenaar bedroeg in: 1926 1927 1928 „jkolen 159.81$ kg. 121.440 kg. 189.203 kg. e 10.284 19.561 13.810 Sir. 617.036 KWU. 609.9-10 KWU. 601.193 KWU. Voor verlichting werd 2415 KWU. stroom rbruikt. Uitvoerig worden de vernieuwingen en tbreidingen in den loop van 1928 ver- etd. Op het terrein nabij den watertoren werd r het Koninklijk Nederlandsch Meteoro- -9ch Instituut te de Bilt een regenmeter aatst en de le machinist de heer G. ickert als officieel tegen-waarnemer aan- ,-teld. De bestaande regenmeter van de Maat- happij werd geplaatst op het dak van het fflokaal nabij de filters. Op 4 plaatsen in het hoofdbuizennet amen buisbreuken voor, welke onmid- üijk hersteld konden worden; 2 hiervan iren veroorzaakt door de werkzaamheden behoeve van het gelegde stamriool voor -t nieuwe rioleringsstelsel in den Mare- gel alhier. Bovendien was het nood- elijk op 2 plaatsen hoofdbuisverbindin- ,n te reparecren. Onder de baan der Noord-Zuid-Holland- 'e Tramweg Maatschappij was in den ijnburgerweg op 3 en in de Breestraat ier op 1 plaats reparatie noodig, ver- ikt door het drukke verkeer met re tramwagens tusschen den Haag iden—Katwijk en Noordwijk. Hel inachtneming der bepaling van art. Concessie werd uitbreiding aan het üennet gegeven tot een totaal 14447* m. Hiervan overgenomen door gemeente Oegstgeest 3077* ilbreiding van het net der tschappij 1137 Lengte van het buizennet 1 Jan. 1928 977687* l de geheele lengte van buizennet.der Maatschap- 31 December 1928 be- 98905V2 m. Kt buizennet in de om- nde gemeenten, eigen- dier gemeenten, bedraagt: t- Katwijk20600 m. Rijnsburg 49987* m. I? Oegstgeest 123897* m. 37988 Totaal van het verzorgings- 'ied 1368937* m. Jan 6 October11 December werden van '6 perceelen met behulp der hydrophone- "kllen, onderzocht, waarbij de volgende Nes zijn gevonden: Closetreservoirs 306 Binnenleidingen 7 Hoofdkranen 112 Tusschenhoofdkranen 2 Tapkranen 50 en de volgende overtredingen werden ge constateerd: het bijplaatsen van baden zonder ken nisgeving 8; het bijplaatsen van closets zoiiderkennisgeving 3; het aanbrengen van badoverloopen 10. Gesloten werden 262 abonnements- en 137 metercontracten, doch vervallen zijn 39 abonnements- en 18 metercontracten. Het water werd het geheele jaar geregeld aangevoerd en onderzocht door ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: zeer goed drinkwater voor zooverre dit langs schei kundigen weg is uit te maken. Bacteriologisch werd het water geregeld onderzocht aan het Chemisch en Bacterio logisch Laboratorium te Haarlem. Volgens het verslag van dit Laboratorium was het kiemgehalte van het water geregeld zeer laag, ook qualitatief was de hoedanig heid van het water zeer gunstig. De 2664- geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 979.007 M3., zoodat, gerekend naar het totaal verbruik van 2.325.080 M3., door de abonnenten moet gebruikt zijn 1.346.073 M3., waaronder echter het water, voor spuien, brandblus- sching en lekkage begrepen is. Van de geplaatste watermeters is 1/3 ge deelte verwisseld door nieuwe of gerepa reerde en opnieuw juist gecontroleerde me ters. Over de naar het oordeel van contractan ten „te hooge aanwijzing" kwamen dit jaar drie klachten in, doch de meters bleken bij onderzoek nauwkeurig aan te wijzen. Het waterverbruik der eenige nog in ge bruik zijnde standpijp bedroeg 71 M3.. of een vermeerdering van 167* M3. legen het vorige jaar. Het saldo der exploitatie-rekening in 1928 bedraagt f. 328.716.7572 zoodat na af schrijving op de rekening „Eigendommen" en reserveering voor extra afschrijvingen, een bedrag van f. 219.806.62 ter verdeeling overblijft, waardoor aan aandeelhouders een dividend van 15 pet. (evenals het vo rige jaar) en aan de gemeente Leiden f. 89 302.76 kan worden uitgekeerd. De balans, reeds goedgekeurd door B. en W. van Leiden, werd aangenomen. PRINS HENDRIK TE BARNEVELD. Bezoek aan de markt. Gisteren heeft Prins Hendrik een bezoek aan de markt te Barneveld gebracht. Te kwart voor acht arriveerde Z. K. H. in ge zelschap van zijn adjudant luit. Termijtelen, per auto vóór het gemeentehuis, waar, be halve het Gemeentebestuur, de besturen van een aantal vereenigingen aanwezig wa ren. De burgemeester, de heer J. Westrik, heette den Prins hartelijk welkom, waarop men zich door de bevlagde dorpsstraten naar de groote eierhal begaf, waar de markt juist een aanvang nam. Hier werd den Prins o.m. de eierschouw- inrichting vertoond Ook het stempelen der eieren nam Z. K. H. in het pakhuis van den eierhandelaar, den heer H. Bos, in oogenschouw. Vervolgens nam de Prins afscheid van het gezelschap, om zich daarna naar het kasteel „de Schaffelaar", van baron van Nagell, te begeven, bij wien het noenmaal werd gebruikt. Na afloop hiervan heeft de Prins nog Schimmel's Boerderij en het Hoenderpark „Derlokken" van den heer H. A. Bremer be zichtigd, waarna hij zich via de verbrande Staatsbosschen le Kootwijk, naar Het Loo begaf. l Naar het Engel^ch van A. T. QUILLER—COUCH. ~Nn, neen, maar waar was dat?". .;-'n een speelhol in Leicester Square. "3r waarom?" je dat huis kunnen weervinden?" gemakkelijk." •Laten wij daar dan naar toe gaan en ons beproeven met dit ellendige som- "1^59 nu niet zoo krankzinnig, Jasper. bezielt je nu in een9?" ;'k heb nooit in mijn leven gespeeld," woordde ik, „en mag ook wel eens een ^opwekking hebben voordat het einde 7J ,s- Het is niet veel zooals je terecht toaar het idee dat wij om ons leven - ,",nJ9daar een excuus voor. Laten wij ■'■'R gaan. j 's een krankzinnig plan!" ,.7e' Lom, dat is zoo. Wij moeten ons Gfcelen. Dat zal een klein bezwaar zijn, .t er een halfstuiversluk bij is, maar n stuiver kan mij niet schelen. Wij ieder de helft nemen en jij kunt het handen houden, terwijl ik de fortuin jdsgen." zei Tom, en er kwamen tranen oogen, „je hebt daar een hard psproken, maar ik weet wel dat je rneent. Als je nu bepaald je hart ge zet hebt op dien dwazen inval, dan zullen wij samen leven of sterven." „Best. zei ik, „wij zullen samen leven of sterven, want ik meen wat ik zeg, het is mij ernst. De 6 shilling en 8 stuivers stel ik je voor uit te geven voor ons souper, dan hou den we tien shilling over. Versterkt zijn wij heter in staat de kans te wagen." „Goed," zei Tom op droevigen loon. Wij namen onzen hoed op, bliezen de kaars uit en stommelen in pikdonker de trap af. in een restaurant in het Strand bestelden wij ons avondeten en in mijn geheele leven herinner ik mij niet zulk een vroolijken maaltijd als deze, die waarschijnlijk onze laatste zou wezen. Die gedachte alleen gaf een zekeren bluf of aanmatiging aan mijn vroolijkheid. die dadelijk door Tom werd overgenomen. Op zichzelf was de maaltijd zoo weelderig niet, maar wel in vergelijking met onze gewone diners; en de smaak van bier waaraan wij ook al niet gewend waren, maakte onze tongen los, totdat onze vroo lijkheid zelfs de andere gasten verbaasde. Eindelijk kwam de kellner met het bericht dat het tijd was om te sluiten. Tom riep om de rekening en toen hij zag dat we 27* shil ling per persoon moesten betalen, bestelde hij nog voor ieder een sigaar en gaf acht stuivers die we nog over hadden aan den kellner, terwijl hij er bijvoegde dat dit onze laatste maaltijd op aarde geweest was. Toen dit afgeloopen wa9, overhandigde hij mij vier halve krohen en stond op om heen te gaan Ik stond ook op en wij gingen de don kere straat in. Sedert den tijd waarvan ik schrijf is Lei- cester Square veel veranderd Toen was het een drukke en 's avonds vooral gevaarlijke buurt, voornamelijk bewoond door vreemde HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. De bioscoop-exploitaties in Maastricht thans stopgezet. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond deelt mede, dat nu het schorsingsbesluit door B. en W. van Maas tricht heden op de Cinema „Royal" aldaar, zal worden toegepast, alle andere bioscoop exploitaties in de gemeente Maastricht op last van het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoopbond, zulks overeenkom stig de genomen besluiten in de laatstelijk gehouden ledenvergadering, met ingang van heden zullen worden stopgezet. De sluiting van de bioscoop te Sittard heeft reeds eerder plaats gehad. Binnenkort zullen de bioscoop-exploitaties in enkele andere Limburgsche gemeenten, zoodra ook daar een schorsingsbesluit in kracht van gewijsde gaat, vanwege den Bond stopgezet worden. In Noord-Brabant moeten Gedeputeerde Staten nog betreffende de kwestie inzake de Zuidelijke nakeuring een beslissing nemen. Deze zal vandaag vallen. o PATROONSBOND VOOR DE BOUWBEDRIJVEN IN NEDERLAND. Jaarvergadering te Groningen. Te Groningen hield bovengenoemde bond zijn jaarvergadering in de „Harmonie" onder presidium van den heer B. van Ees teren te 's-Gravenhage. Het jaarverslag werd zonder stemming vastgesteld. Hieruit bleek o.m., dat het ledental op 1 Januari 1929 tot 1147 was ge stegen. Eveneens werden goedgekeuid de verschillende financieele verslagen. De ver lies- en winstrekening sluit met f. 22.183.54 (saldo f. 10.433.47), die van het propagan- dafonds met f. 11.581.01 (saldo f. 3956.20), De begrooting werd vastgesteld op f. 13.970 (saldo geraamd op f. 1965). De uitslag der verkiezingen was, dat voor de provincie Groningen herkozen zijn de heeren D .S. Diddens en P. Wieringa, beiden te Groningen, voor de provincie Zeeland de heer W. H. van Breem te Vlis- singen, voor de provincie Zuid-Holland de heer A. den Ouden te Alphen a. d. Rijn. terwijl gekozen zijn de heeren W. Aleman te Schiedam en H. Breur C.M.Gzn., te Rotterdam in plaats van de heeren Van Kesteren en Tijsman, die zich niet herkies baar hadden gesteld; en voor de provin cie Drenthe de heer J. Huiting te Coe- vorden. De benoemden hebben zich be schikbaar gesteld; de heer Huiting heeft zijn benoeming nog in overweging genomen. De heer B. van Eesteren trad als voor zitter af, doch werd bij acclamatie herko zen en nam de benoeming aan. Voorgesteld werd een landelijk collectief contract voor den "töj'd van 2 jaar, aan te gaan. De bereids overeengekomen voorwaarden zijn zoodanig gewijzigd, dat de vacantie in 1930 zal ingaan voor alle klassen. Uit de vierde en vijfde klasse zullen in verband hiermede een aantal plaatsen worden ge schrapt, zoodat overblijven in de 4e kl. Alphen a. d. Rijn, Beemster, Blokker, Edam, Groenlo, Grootebroek, Haastrecht, Heer-Hugowaard. Jutphaas, Lichtenvoorde, Lutjebroek, Made Medemblik. Middelburg, Monnikendam, Oudewater, Sebagen, Vlis- siugen, Wadwaag. Westwoud, IJsselstein. Zoeterwoude en Zwaag. In de 5e klasse blijft geen enkele plaats over. In de 3e klasse zullen worden geschrapt: Heiligerlee, Hoogkerk en Hielwindeweer. Of Appingedam zal worden geschrapt, zal verder worden overlegd. Of in de 4e klasse de plaatsen Mussol- kanaal, Oude-Pekela, Stadskanaal en Ter Apel zullen opgenomen blijven, zal een punt van overleg ter plaatse uitmaken. Eveneens zal behalve voor Assen ook voor Apeldoorn de bepaling van het loon een punt van nadere overweging uitma ken. In het voorjaar van 1930 zal een be lingen. Daar wij ontelbare stegen en straten doorliepen, vroeg ik mij af of Tom den weg nog wel kende. Eindelijk kwamen wij echter in een nauwe steeg, door één enkele gaslan taarn verlicht en wij klopten aan een laag deurtje. Dit werd bijna onmiddellijk open gedaan en wij moesten een ander donker gangetje door naar een tweede deur. Hier klopte Tom drie maal heel hard en duidelijk. Een stem riep: „Binnen", de deur ging open en een stroom licht viel ons tegemoet. HOOFDSTUK II. Het geluk van den Gonden Gesp. Toen de deur openging zag ik eerst een lichtgloed, die mijn oogen verblindde en daarna hoorde ik het geraas van vele stem men die gonsden in mijn ooren. Langza merhand gewendde ik echter aan het ge raas en aan het licht en ik was in staat het zonderlinge schouwspel in mij op te nemen. Ik stond in een groote kamer, gemeubi leerd als ontvangkamer en schitterend van kaarslicht en vergulde versierselen. Een mooi vloerkleed, muren behangen met schil derijen, die wel wat hel van kleur, maaT toch niet smakeloos waren en tusschen die schilderstukken een groot aantal spiegels met vergulde lijst, die het licht opvingen van een kolossale lichtkroon midden in de kamer opgehangen. Een onnoemelijk aantal waskaarsen verlichtten verschillende ge deelten van het vertrek, terwijl hier en daar rijk bekleede stoelen en sofa's stonden; maar deze waren meestal niet bezet, want de gasten waren verzameld onder de groote gaskroon. Er waren ongeveer dertig menschen aan spreking plaats hebben over de vraag, welke der geschrapte plaatsen wederom in de klassenlijst zullen worden opgenomen. Het is de bedoeling, dat in do geschrapte plaatsen de bestaande arbeidsvoorwaarden worden bestendigd of anders onderling ge regeld zullen worden. De voorzitter lichtte dit punt nader toe. Het in de vorige ledenvergadering aange nomen compromis is door de arbeidersbon den niet aanvaard. Het huidige voorstel is éfen gevolg van de nieuwe besprekingen. Zonder discussie of stemming werd di< punt goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens het onder werp: vacantie- en feestdagenverzuim, in welke zaak overeenstemming is bereikt met de arbeidersbonden. Voorgesteld werd het D. B. met de com missie. die haar in deze bijstaat, te mach tigen de regeling, die 1 Juli in werking moet treden, definitief af te doen. Bij de besprekingen bleek, dat de regeling duurt tot 1 Maart 1931 en de berekening is op gezet tot 1 Juli 1931. De afdeeling Schiedam diende een voor stel in, volgens hetwelk de ledenvergade ring besluit aan het D. B. op te dragen middelen te beramen tot opneming van de Land. Coll. Arbeidsovereenkomst voor de Bouwbedrijven of soortgelijke regeling ir alle overheids- en andere bestekken. Bij acclamatie werd het voovstel-Schie- dam aangenomen. Met 4624 stemmen werd het daarop uitgebrachte prae-advies van het hoofdbestuur goedgekeurd. 0 NATIONALE CHR. ONDER- OFFICIEREN-VEREENIGIN G De Nationale Christen Onderofficieren- Vereeniging heeft gisteren te Utrecht haar jaarlijksche vergadering gehouden. Volgens hel jaarverslag lelt de vereeni- ging 15 afdeelingen. De heer B. de Jager te Utrecht werd als bestuurslid herkozen. ïn de vacatures-Bowas en Oosterom werden als bestuursleden ge kozen de heeren S. Slot te Ede en J. Th. van Veen te Den Haag. De heer C. Oranje te Go- rinchem werd tot voorzitter benoemd. De heer J J. C. van Dijk, oud-minister van oorlog, heeft vervolgens een rede ge houden. 0 HULDIGING JOH H. BEEN. Gelijk men zich herinneren zal, heeft bij de huldiging van den populairen schrijver Joh. II Been, archivaris van Den Briel, een comité uit de burgerij van die gemeente gel den verzameld, waarvoor de bijdragen uit het geheele land zijn toegevloeid. Een ge deelte dezer gelden werd bestemd voor het schilderen van het portret van den jubilaris. De opdracht daartoe werd verstrekt aan den Amsterdamschcn portretschilder T. Bobel- dijk Gistermorgen werd dit portret bij mon de van den burgemeester van den Briel, mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, voor zitter van het huldigingscomité, met een kernachtige rede aan den heer Been aange boden, die op zijn beurt verzocht, dit te mogen overdragen aan de gemeente, waar aan hij zijn geheele leven zijn beste krach ten heeft gegeven. Het portret, dat den heer Been als cau seur voorstelt, zal vermoedelijk een plaats krijgen in dc raadzaal. („N. R. Crt.") NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteren heeft de Nederlandsche Chr. vrouwenbond zijn jaarvergadering gehouden in het gebouw der A. M. V. J. le Amster dam. Tevens werd in deze vergadering het tienjarig bestaan van den bond herdacht. De presidente, mevr. M. M. Havelaar Van Beeck Calkoen, opende de vergadering met een wijdingswoord. Daarna verwe1- komde mevr. A. L. A. RingelingVerhoeff. presidente van de afdeeling Amsterdam, de aanwezigen namens de ontvangende afdee ling en .namens de jubileums-huldigingscom missie. Zij bood het bondsbesluur als ge schenk een belangrijk bedrag aan om daar wezig; naar hun uiterlijk te oordeelen be hoorden zij tot zeer verschillende klassen der maatschappij. Sommigen waren armoe dig, zelfs sjofel gekleed, anderen prijkten met prachtige kleederen en niet weinigen droegen kostbare versierselen. Hier stond er een die naar zijn kleederen te oordeelen een arme handwerksman scheen le wezen; daar drentelde een dandy in avondtoilet. Er waren ook enkele vrouwen bij. sommigen droegen maskers van een zekere zwarte stof, die het bovenste gedeelte van het gezicht bedekten. Maar het vreemdste van alles was dat allen geheel, zelfs ademloos verdiept waren in hetgeen op de tafel midden in gebeurd» Zelfs zij die het verst af stonden sloegen de oogen haast niet op om ons te groeten toen wij binnen kwamen en een paar minuten bleef ik bij do deur staan, alsof ik niets te maken wou hebben met die vreemde verza meling menschen. Gedurende die oogen- blikken was ik in staal de belangrijkste dingen van wat ik aanschouwde te begrij pen. De gasten stonden rondom de tafel. neer sommigen stonden, anderen zaten. De tafel zelf was langwerpig van vorm en aan het hoofdeinde daarvan zat de meest buiten gewone vrouw die ik ooit had aanschouwd. Zij was ontzettend oud en zoo gerimpeld, dat haar gezicht een netwerk leek van inge groefde lijnen Haar gelaatskleur was zelfs bij kaarslicht donkergeel, zooals men weinig ziet, zelfs bij de geelste gezichten. Niette genstaande haar hoogen leeftijd waren haar gelaatstrekken krachtig en droegen sporen van vroegere zeldzame schoonheid: haar oogen waren schitterend zwart en als zij ze van de tafel opsloeg tot haar gasten, sche nen zij nooit te knippen en geen oogenblik mede een fonds te openen voor een eigen bondsbureau en voorts een presidents hamer. v Nadat de bondspresidente voor een en ander bedankt had. weri besloten telegram men te zenden aan de Koningin en de Ko ningin-Moeder. Vervolgens werden jaarver slagen van secretaresse en penningmeeste- resse behandeld en goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen mevrouw RingelingVerhoeff. Na breedvoerige discussie werd vervol gens besloten nog niet over te gaan tot de beslissing of de bond zich al dan niet zal aansluiten bij den Xationalen Vrouwen raad. doch deze beslissing alsnog uit te stel len tot het volgende jaar. In de middagvergadering sprak mevr. Von Tilling. voorzitster van het Duitsch Verbond van Evangelische Vrouwenverenigingen, over het werk van dit verbond in Duitsch- land en over de internationale samenwer king die bezig is tusschen de nationale chrislenvrouwcnbonden te ontstaan. Daarna sprak mevr. A. C. Diepenhorst Do Gaay Kortman, secretaresse van den •bond, een herdenkingsrede uit, waarin zij in het kort de toestanden in het christelijk vrouwenleven schetste voor den tijd dat de bond bestond en daarna. T>e bond zelf kwam »n 1919 tot stand een jaar nadat de eerste vrouw haar intrede in de Tweede Kamer had gedaan. Het waren redactie leden van het reeds eenige jaren bestaande tijdschrift „Christelijk Vrouwenleven" die daartoe mede het initiatief namen. De op richting viel samen met het Ghnstelijk- sociaaTcongres in 1919 De bond vermocht spoedig vertrouwen te verwerven in de krin gen waarvoor hij bestemd was en thans teit hij bijna zesduizend leden. Met vreugde maakte spr. er gewag van, dat de bond steeds, en tegen veler verwachting in, trouw is gebleven aan zijn beginsel, om zich boven politieke en kerkelijke partijen te stellen en alle christenvrouwen in zich te vereenigen. Met groote dankbaarheid herdacht spr. het zeer vele dat prof. Bavinck voor het tot standkomen van den bond en ook daarna voor den bond gedaan heeft. Na deze herdenkingsrede was de gewone vergadering afgeloopen. De deelneemsters maakten een boottocht, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam en ver- eenigden zich< daarna aan een gezamen- lijken maaltijd. o DE A. V. R. O. Naar de „Radiobode" meldt heeft do A.V.R.O. van de Union Internationale te Brussel de beschikking gekregen over de golf (z.g. 011de commune) van 218 Meter. 0 VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag is le Alkmaar het Cen traal Neutraal Ziekenhuis officieel geopend. Bij Kon. Besluit zijn benoemd, met in gang van 1 Juni 1929: tot directeur van de bijzondere strafge vangenis te 's Gravenhage, tevens belast met de directie van de strafgevangenis al daar, J. Haaitsma, directeur der strafgevan genis te Rotterdam; tot directeur van de strafgevangenis te Rotterdam W Gijse Weenink, directeur van de bijzondere strafgevangenis te 's Graven hage. o UIT NED. OOST-INDIE. BANDOENG MET PEST BESMET VERKLAARD. BANDOENG, 30 Mei. (Aneta). De dienst voor de Volksgezondheid heeft de stad met pest besmet verklaard. Drie leden van een Chineesche familie van twintig personen in het centrum van de stad zijn aaD bubonen- pest overleden. Twee andere leden van deze familie zijn eveneens door de pest aangetast. De gemeenteraad heeft een bedrag van f. 10.000 gevoteerd, ten einde de noodige maatregelen tegen het gevaar te doen treffen. hun uitdrukking van levendigheid en vlug heid te verliezen. Maar wat nog het merkwaardigst was In deze zonderlinge vrouw, was noch haar oogen, haar rimpels en haar vreemde ge laatskleur, maar het verbazende aantal ju- weelen dat zij droeg. Toen zij daar zat ond°r den gloed van de lichtkroon, schitterde zij letterlijk van de edelsleencn. Bij iedere be weging van haar vlugge handen sprongen honderd schitterende punten van vuur uit de diamanten ringen aan haar vingers; bij iedere beweging van haar gerimpelden hals speelde hel licht op lallooze facetten en steeds schitterden die koude oogen even hei der als de steenon- Zij was verdiept in het spel toen wij binnenkwamen en sloeg de oogen slechts voor een oogenblik tot ons op, maar die enkele blik was zoo koud, zoo vol strekt onmenscheiijk, dal ik twijfelde of het alles werkelijkheid was De geheele verga dering had meer van een kamer vol veroor deelde geesten waarin deze vrouw als rech ter presideerde. Toen wij nog bij de deur stonden, ont stond er plotseling stilte onder de aanwezi gen: mannen en vrouwen schenen hun adem in te houden cn bogen zich met aan dacht over de tafel". Toen een nauze daar na riep iemand het getal „een en-dertig" en het geroezemoes der stemmen begon op nieuw een Vereeniging van uitroepen en teleurgesteld gemompel Toen. en toen pas verhief de vrouw aan het hoofd van de tafel haar stem en toen zij sprak waren haar woorden tot ons gericht ..Kom binnen, heeren kom binnen Ge hebt geen gunstig oogenblik gekozen want de bank is aan het winnen, maar ge zijt niettemin welkom!" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9