kenen Mousselines oodemans rots BAD-ARTIKELEN f» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Mei 192(9 Derde Blad No. 21227 GEMEENTEZAKEN. SPREEKCEL. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. OEMING VAN VOORZITTERS, LEDEN 0 PL.VERVANGENDE LEDEN DER STEMBUREAUX. jj CI1 \Y. deelen den Raad mede dat het arig tijdvak, waarvoor de leden van de 'schillende slembureaux voor de verkie- ,!r; van de leden van de Tweede Kamer V'siaten-Generaal, van de Provinciale ten en van den Gemeenteraad werden s :md, thans is verstreken. bureaux zullen derhalve opnieuw ::len worden samengesteld. 3 in 1925 hebben zij ook thans Wb- r aan een groot getal kiezers verzocht -e medewerking aan het verkiezings in het komend 4-jarig tijdvak te ver- ra. Zij mogen vertrouwen dat dc aangewezen .men, die stilzwijgend het verzoek heb- u ingewilligd,' hun niet op de verkiezings- n zullen teleurstellen, doch een gedeelte i hun tijd en hun krachten op slechts 3-tal dagen van het geheele 4-jarig .vak zullen willen geven ten bate van erkend gemeenschapsbelang. 1 is bekend, dat de Burgemeester, in- jolge art. 60 van de Kieswet, optreedt Voorzitter van het stembureau in het stemdistrict van den eersten kies- '-g en dat hij zich als zoodanig, bij tij- 'Le verhindering, door een lid van den 1 kan doen vervangen. I. en W. geven den Raad alsnu in over ging tot de aanwijzing van 2 plaatsver- Tjers van den Burgemeester als Voor van het stembureau in het eerste district en tot de benoeming van de ;n en plaatsvervangende leden van dat -;au en van de Voorzitters, leden en alsvervangende leden van dat bureau Voorziters. leden en plaatsvervan- üe leden van de overige stembureaux Ie gaan, waartoe zij U een aanbeveling -bieden. deze lange lijst komen behalve alle ,u van den Gemeenteraad nog een aan- personen uit de burgerij, zoowel vrouwen mannen, voor. ANDER LOKAAL VOOR STEMBUREAU AAN DE HOOIGRACHT. :or een der leden van den Raad werd in I van 6 Mei j.l. opgemerkt dat het :eel Hooigracht No. 18, waarin tot dus- a het St. Pancratius-Patronaat was ge ld, thans tot winkelzaak is ingericht 5 niet meer voor de vestiging van een 1 ibiireau zal kunnen worden beschikbaar I B. en W. was dit bericht ter oore .men en zij hebben aanstonds getracht ander lokaal voor. het stembureau in '~t 18 te vinden. ft komt hun voor dat het perceel Hooi- No. 12/16. de z.g, „toonkamer" van Jelijke Lichtfabrieken daartoe een gelegenheid biedt. De keuken, het ïo- waarin verschillende nieuwe vindingen nstreerd worden, is een flink lokaal er geschikt om er een stembureau in ■igen cn een lokaal, waarover de ge uit den aard der zaak steeds de iiking heeft. RECLAME. ht. In meer dan ja n j verschillende patronen *Lêy CtS« 5540 VERHURING VAN EENIGE PERCEELEN WEILAND. Van het complex gronden aan en nabij den Rijnsbürgenveg en den Warmonderweg dat indertijd, in verband met den aanlej* van „de Leidsche Hout", uit de huus werd genomen, kan het gedeelte, dat niet in erf pacht werd uitgegeven, doch bestemd werd voor bouwterrein en sportvelden, voorloopig nog worden verhuurd. Voor de huur van deze perceelen weiland, ter grootte van ongeveer 6 H.A., kwam een tweetal aanbiedingen in, van welke het meest in aanmerking komt die van den heer J. Meyer. Deze gegadigde is bereid een jaarlijkscjien huurprijs van f. 1200.te be talen en gaat accoord met een pachüermijn van drie jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1929. Verhuring voor zoodanig tijdvak behoeft geen bezwaar te ontmoeten, omdat de gemeente zich de bevoegdheid voorbehoudt de huur geheel of gedeeltelijk met een opzeggingstermijn van zes maanden tusschentijds te beëindigen. Ten overvloede kan deze termijn nog tot één maand worden verkort, indien voor bouwterrein zou moeten v/orden. beschikt over den grond langs den Rijnsbürgenveg, terwijl slechts een opzeg- gingslijd van een week in acht behoeft te worden genomen voor nader aan te wijzen kleine gedeelten land, zoo die noodig moch ten blijken voor opslagruimte ten behoeve van dc werken van „de Leidsche Hout". SUBSIDIE AAN DE ZWEMVEREEN. DE ZUL. Blijkens een adres, verzoekt het bestuur van de Zvvemvereeniging „de Zijl", evenals vorige jaren, ook thans weder ten behoeve van een op Woensdag 24 Juli a.s. te houden volkszwemfeest, een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen, en wel tot het bedrag, dat de vereeniging in voorgaan de jaTcn genoot, n.l. f. 100. B. en W. stellen voor dit te verleenen. BOUW VAN EEN TWEEDE AFZCNDERINGSHAL OP DE VEEMARKT. Zooals bekend, 'biedt de stal nabij den molen „De Valk", welke stal bestemd is voor afzondering van ter veemarkt, krach tens de Veewet of de te barer uitvoering ge geven bepalingen, in beslag genomen vee, niet meer voldoende ruimte voor het beoog de doel. Het komt toch meermalen voor, dat een gedeelte van het in beslag genomen vee buiten den stal moet worden geplaatst, het geen, blijkens het rapport van den Direc teur van het Openbaar Slachthuis, bezwa ren met zich brengt en tot klachten van eigenaren van het vee aanleiding geeft, Gewenscht is het daarom, dat de gelegen heid tot afzondering van vee, tot aanwij zing waarvan de gemeente ingevolge de Veewet verplicht is. wordt uitgebreid. Dit kan op de beste Avijze geschieden door het aan de gemeente toebehoorende oude huisje op den hoek van de 2e Binnenvest gracht en de Nieuwe Veemarkt, staande in do onmiddellijk© nabijheid van den be- staanden afzonderingsstal. te sloopen en daar ter plaatse een tweeden stal te bou- wen, waarmede naar raming een bedrag van f. 2600 is gemoeid. Op het tot stand komen A-an de aanhangige plannen lot ver plaatsing Aran de veemarkt kan uit den aard der zaak niet worden gewacht, doch wel is met het oog op die plannen er naar ge streefd het geheel zoo eenvoudig mogelijk te maken. B. en W. dringen daarom op aanneming van een desbetreffend voorstel aan. VERGOEDING VAN SCHADE VEROORZAAKT DOOR DEN BRAND IN HET STADHUIS. Ie de Raadsvergadering van 22 April j.l. werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van de werklieden P. Remmelenkamp, H. Breyer en A. C. v. d. Oever, om vergoeding van de geleden scha de ter zake van hunne bij den Stadhuisbrand verloren gegane gereedschappen en goede ren. Deze werklieden waren in dienst van den aannemer D. Kaaij en als zoodanig werkzaam bij de inwendige verbouwing van het Raadhuis, toen dit door den brand werd verwoest. Volgens de door belanghebbenden ver strekte opgaven bedraagt de schade voor^: P. Remmelenkamp f.18,H. Breyer 175,37; A. C. v. d. Oever f. 189,38. Bij de beoordeelingvan de vraag, of 'er voor de gemeente aanleiding bestaat de ver leren gegane voorwerpen te vergoeden, moet wel in het oog worden gehouden, dat het hier uitsluitend particuliere eigendommen van adressanten betreft, die dienen ter persoon lijke uitoefening van hun beroep en waar voor de zorg en de verantwoordelijkheid bij henzelf berusten. Hebben zij een en ander niet tegen brand verzekerd, zooals in casu het geval is, dan behooren zij ook zelf het daaruit voortvloeiend risico te dragen. Voeg daarbij, dat er tusschen de werklieden en de gemeente geenerlei rechtsbetrekking aanwe zig is, dan is het duidelijk, dat deze in geen enkel opzicht tot toekenning van de gevraag de schadeloosstellnig verplicht is. L'ilgaande van het beginsel, dat ieder zijn eigen verantwoordelijkheid dient te dra gen, achten B .en W. het dan ook op zich zelf principieel verkeerd in gevallen als de onderhavige een beroep op de gemeente kas toe te laten. In tusschen zou, indien het voorstel der Oommissie van Fabricage werd gevolgd om .da helft van de waarde der gereedschap pen enz. te vergoeden, slechts een bedrag van f. 141,19 worden vereischt. In aanmer king nemende nu dit betrekkelijk geringe bedrag, zouden B. en W. in de gegeven omstandigheden, docih slechts bij wijze van exceptie, tegen het verleenen van een zoo danige tegemoetkoming geen bezwaar wil len maken, mede omdat bij een dergelijke regeling voldoende tot uitdrukking komt, dat de gemeente rechtens tot niets is verplicht. Besluit de Raad dienovereenkomstig, dan ligt het in het voornemen van B. en W., in enkele analoge gevallen (waarbij het ook slechts om kleine bedragen gaat) eveneens een vergoeding tot de helft van de waarde toe te kennen. VERBREEDING VAN STATIONSWEG De voorstellen inzake bovengenoemde verbreeding werden 19 November 1928 aan gehouden in verband met de omstandig heid, dat B. en W. tijdens die vergadering het bericht bereikte, dat nieuwe onderhan delingen waren geopend tusschen de Noord- Zuid-Hott»ndsche TramAveg Maatschappij en den Directeur der Gemeentewerken be treffende het door genoemde Maatschappij bij te dragen deel in de kosten van een e\'entueele asphalteering van straten, waar in tramrails van de Maatschappij zijn ge legen. Bedoeld bericht was aanleiding, op nieuw de vraag te overwegen, of wellicnfi tegelijkertijd met de voorgenomen verbree ding tot asphalteering A'an den Stations weg kon worden overgegaan* Het is echter gebleken, dat het, ook los van de onderhandelingen met de Tramweg- Maatschappij, welke overigens nog niet tot een resultaat hebben geleid, voorshands nog niet mogelijk is, tot a-sphalteering van den Stationsweg over te gaan, doch dat integendeel de verbreeding tot stand moet zijn gebracht, voordat sprake kan zijn van een eventueele asphalteering. Dit, haiifib samen met de omstandigheid, dat te zijner- tijd in den Stationsweg een stamriool moet w orden gelegd ten behoeve van de centraic rioleering Dit stamriool moet uiteraard eerst gelegd zijn, en de grond moet ver volgens geruimen tijd gelegenheid hebbea gehad om in te klinken, voordat tot as phalteering kan worden overgegaan. An derzijds moet de verbreeding aan het leg gen van het stamriool voorafgaan, ten einde voor het leggen van het stamriool in verband met de ligging van de tramrails en de andere leidingen, in den weg, ten behoeve van het drukke verkeer ter plaatse de noodige ruimte te verkrijgen. De volgorde is derhalve deze: eerst moet de verbreeding van den Stationsweg tot stand worden gebracht; dit kan nog geschieden vóór 3 October van dit jaar. Daarna wordt, zoodra de werkzaamheden betreffende de centrale rioleering, in ver band met het vastgestelde werkprogramma RECLAME. 5492 WAALS Zoekt U U slaagt bij WAALS, Haarlemmerstraat 130 136. S UN*Mi)N*MI ter zake, zoover gevorderd zijn, doch in ieder geval niet vóór 3 October van die jaar, een aanvang gemaakt met het leggen van het stamriool. Ten slotte kan dan, nadat dit is Aroltooid en de grond voldoende is ingeklonken, indien althans inmiddels met de Tramweg-Maatschappij toe over een stemming is gekomen, desgewenscht lot asphalteering worden overgegaan. In zoo verre is het dus mogelijk, dat de voorge nomen bestraling met vlamovenklinkers slechts een voorloopig karakter draagt. Toch kan zij voorshands, gelijk uit het bo venstaande volgt, niet gemist worden. Trouwens, het klinkermateriaal kan te zij- nertijd elders worden aangewend, en is dus niet verloren. B. en W. meenen derhalve, bovenge noemd voorstel, voor wat de keuze der be strating betreft, niet te- moeten wijzigen. Op eeni-ge andere punten zijn intusschen de vol gende Avijzigiingen in overweging genomen. In de eerste plaats werd inmiddels ook met den eige'naar van den voortuin, belioo- rende tot perceel Stationsweg No. 37, ter zake van de overneming'van een gedeelte van dien "voortuin op de gewone voorwaar den overeenstemming bereikt. In de tweede plaats geven B. en W. in overweging, de verlegging van den Ooste lijken, trottoirrand op den Stationsweg niet alleen te doen geschieden vanaf perceel No. 57 (Zomerzorg tot aan perceel No. 25, gelijk aam'ankelijk atleten in de bedoe ling lag, doch ook van perceel No, 25 tot aan den Rijnsburgersingel, in dier voege, dat de nieuwe rijweg overal een breedte ver krijgt van 10.60 M. In verband hiermede stellen zij thans voor, ook een gedeelte van de openbare stoep Aran perceel No. 29 en van den voortuin van perce'el No. 27 over te nemen, met de eigenaren van welke percee len reeds vroeger op de gewone voonvaar- den over deze overneming overeenstemming werd bereikt. De voortuinen, behoorende tot de perceelen Nis. 25 en 23- blijven derhalve voorshands in het nieuwe trottoir uitsteken. Onderhandelingen over overneming zijn in- tussohen ook met de eigenaren van deze perceelen gaande. In de derde plaats hebben zij thans in het plan opgenomen een vernieirwing van de leuningen van de Rijnsburgcrbrug. Ten slotte vermelden B. en W. dat op de basis van de aldus gewijzigde plannen in verband met het wellicht voorloopig karak ter van de aan lei brengen klinkerbestrating een nieuAve raming is gemaakt, volgens welke de kosten van het geheele werk f 38 000.zullen bedragen. Van dit bedrag is een som van f. 7000.in 1925 door de Haagsclie TramAveg-Maatschappij bereids in de gemeentekas gestort. Het overige' bedrag van f. 31.000.kan geput worden uit het „Fonds voor staxlsverbetering, werkverschaf fing en andere sociale doeleinden", dat 'bij de vaststelling \-a.n de begrooting voor 1929 inmiddels tot een bedrag van f. 195.000. werd ingesteld. EEN KLACHT. De aandacht wordt gevestigd op het enor me vuil met een aantal cadavers welke ge durende geruimen tijd ligt in de Doelen- gracht onder en naast de brug nabij het Paterstraatje. De in die gracht liggende afslurtboom houdt al dit vuil herhaaldelijk terug. Verwijdering van het vuil en tevens wegneming der afsluitboom voor een ge regelde doorspuiing is wel gewenscht. VOOR VRIJDAG 31 MEI. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15: Mor genwijding. 12.152.00: Concert door hot AVRO-Trio. 2.052.45: Uitzending voor scholen. Spreker: Dr. Cannegieter. 2.454.00: Gramophoon muziek. 4.00 4.30: Lezing door A. J. L. Radix over „Lee- kenhulp aan zieken van geest". 5.00— 5.30: Gramophoonmuziek. 5 306.00. Orgelrecital door Pierre Pal-la. 6.017.15: Concert door het AVRO-Trio. 7.157.45: Spreekuur van de radio-dokter. 8.01 9.30: Concert door de IToll. Vereen, van Oude Instrumenten. 9.3011.00: Concert door het Omroeporkest. 10.00: Persber. 11.0012.00: Dansmuziek door het AVRO-Dan sorkes t Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.0011.30: NCRV. Korte Ziekeridienst. 11.3012.00: KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15: Concert door het KRO-Trio. 1.152.00: Gramofoonmuziek. 3.00 4.00: Vrouwenuurtje KRO. 4.005.00: Gramofoonmuziek. 5.006.45: Solisten concert. 6.457.00: Causerie over Zee land. 7.007.25: Causerie over liefde werk van kindeilbescherming. 7.35: Be richten VPRO. 7.40: Causerie VPRO. over: Huwelijk en gezin. 8.15: Solisten concert. VPRO. 8.50: VPRO. Causerie over opvoeding. 9.30: Solistenconccrt. VPRO. 10.00: Lezing over moderne mu ziek. VPRO. 10.20: Solislenconcert. Daventiy, 1562 M. 10.35: Kerkdienst 11.05: Kookles. 11.20. Gramofoonmu ziek. 12.20: Sonatenconcert. 12.50: Orgelconcert. 1.20-2.20: Orkestconcert. 2.50- Lezing voor de scholen. 3.15: Muziek 3.20: Lezing. 3.45: Muziek. 3.50: Radiolooneel voor scholen. 4.35: Orkestconcert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Voor de huisvrouw 6.35: NieuAvs- berichten. 6.50: Landbouwpraatje. 7,05: Strijkkwartetten van Haydn. 7.20: Bioscooppraatje. 7.35: Muziek. 7.45: Historische causerie. 8.05: Fluitconcert door E. Penville. 8.20: Mendelssohn-pro- grama. M. Colo, piano, Symhhonie-orkesL 9.20: Nieuwsber. 9.35: Actueele cau serie. 9.50: Nieuwsber. 9.55: „Ka leidoscope" (no. 11). Orkest, koor. Parking- ton Kwintet. Dans-orkest. W. AjeMo, so praan. G. Pizzey. bariton. 11.20: Een verrassing. 11.3512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.50—^ 2.10: Gramofoonmuziek. 4.055.05: Or kest- en solistenconcert. 6.55—7.20: Gra mofoonmuziek. 8.5511.20: Concert. Het koor „Euslache", orkest en J. Wit- kowski. cello. Lan&enberg, 462 M. 10.35 en 12.40: Gramofoonmuziek. 1.252.50: Orkest- concert. 6.056.50: Uit moderne opera's. Werag-orkest. 8.20: „Hoffmans vertellin gen", opera in 3 acten van Offenbach. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20: Lezin gen en lessen 5.206.20: Orkestconcert. 6.208.05: Lezingen en lessen. 8.20: „Emigranten", tooneclapel van Leo Lania. Hamburg, 395 M. 11.50: Muziek voor scholen. 4.35: Dansmuziek. 6-20: Or kestconcert. 7.20: Veedol-uurtje. 8.30: Concert door het GuamerDkwartet. 9.30 12.15: Dansmuziek. 10.50: Actueele causerie. Brufsel, 512 M. 5.20: Orkestconcert 6.50: Gramofoonmuziek. 8.35: Orkeslcon- cert. Mme. Heeren, zangeres. Naar het Engelsen van A. T. QUILLER—COUCH. is toch het beste om gelijk op te dat zou zij gewenscht hebben. Zij dal altijd van plan. Ik doe het niet best. Te*t ik wel, zij zou het beter gedaan *n." 'kille December-zonnetje kwam de ka- la schijnen en viel juist op het gezicht JJ zieken manhet was een licht dat styling leek van het hemellicht. De wilde hel luik dicht doen. „Neen, zeide mijn oom. „Laat het gordijn °P- Het zal spoedig genoeg neergelaten 0 wonden nog maar enkele oogen- _Tom, kom wat dichter bij. Je bent jongen geweest. Tom, een goede soms een beetje lastig." voegde hij L?«D 1'auw glimlachtje bij. Ach, maar het je, Tom. Zij hield heel vee! I zal ze mij wel zeggen als wij Neerzien." nnen de oogen van oom te dwa- hij die ontmoeting reeds ver- ^aar hij hief zich op en zei: „Kus Jejzend Jasper bij mij." Ajbreiede ging Tom opzij en" ik j0Ver het bed heen. .^Per. ben jij het? Kus mij, jongen. 03 Tom gezegd, dat jullie gelijk op joelen. God is streng voor je ge- tot je welzijn in Zijn groote wijsheid. "Wees geduldig, het zal eindelijk terecht komen. Wat wordt het donker. Haal het gordijn Avat op." „Het gordijn is opgetrokken, oom." „O ja, daar dacht ik ni.et aan Ik heb dik wijls gedacht herinner je je dien dag nog toen Avij .je vader's dagboek lazen en den sleutel?" „Ja oom." „Ik heb dikwijls over dien sleutel gedacht dien je in het vuur gegooid hebt en ik heb er hem uit gehaald den sleutel van je vader Ezechiel bewaar hem Kom wat dichter bij, Jasper, dichter Ik boog mij zoo dicht over hem heen, dat mijn oor zijn mond haast aanraakte. „Ik heb dikwijls gedacht dat wij het dien nacht verkeerd begrepen hebben en misschien moesten zoe ken in Ik bleef eenige oogemblikken over hem heengebogen om het laatste woord op le vangen toen keek ik naar zijn gezicht, trok mijn arm terug en legde het grijze hoofd op het kussen. Mijn oom was gestorven. Een paar weken daarna vertrokken Tom en ik per postwagen van Lizard om ons for tuin te zoeken in Londen. Wat oom Love- day had nagelaten, hadden wij eerlijk ver deeld. In Londen moet ik mijn verhaal voort zetten. Van onze eerste teleurstellingen en weder- Avaardigheden behoef ik niet te spreken, 'het resultaat daarvan zal wel blijken uit het geen volgt Fortuin, geluk vonden wij niet, maar wij leerden er wat door. Noch voor mij, noch voor Tom was het ooit een teleur stelling, dat de stralen van steen waren, maar zeker hebben nooit een paar volkomen onnoozeler jongens rondgeloopen door de stralen van de groote stad. Maar voordat ik voortga moet ik een paar woorden over mij zelf vertellen. Niemand kan de bedoeling van dit verhaal begrijpen, die niet denkt over den indruk dien de wrecde dood van mijn ouders op mij ge maakt bad. Van den dag van de schipbreuk af was haat het voornaamste gevoel dat mij bezielde; ik koesterde dat gevoel in mijn hart, ik had het lief totdat het alle andere gevoelens overheerschte. Ik leefde alleen, zoo maakte ik mij zelf wijs, om Simon Col liver te zoeken, totdat ik hem in handen had. Duizenden malen herhaalde ik bij mij zelf, hoe wij elkaar hadden ontmoet en al- lijd had ik het mes bij mij waarmee hij mijn vader had doodgestoken. Wakende, droo- mende, altijd vervolgde ik hem en Colliver ontsnapte mij steeds. In iedere volksmenigte zoeft t ik zijn gezicht op iederen hoek van eeh straat luisterde ik naar zijn stem dat gezicht, die stem, ik zou ze uit duizenden herkennen. Colliver was zeker naar Londen gegaan en eenmaal zou ik hem ergens vinden. Op een donker zolderkamertje, dat uitzicht had Wanneer de vuile ramen het veroorloof den, over een van de vele straten die uitloo- pen op het Strand, begint mijn geschiedenis opnieuw. De meubels van de kamer zijn spoedig beschreven. Twee kleine ledikanten, één waggelende waschtafel, één houten 9(oel en een tinnen kandelaar. Op het oogenblik was er een flikkerend eindje aan de kaars, want het was tien uur 's avonds den 9en Mei 1863. Tom zat op den stoel en bladerde op gewonden in een indrukwekkend groot ma nuscript en ik zat op den rand van het bed dicht bij de kaars zooals gewoonlijk in mijn gevoelens van haat verdiept. De Fortuin had ons blijkbaar harde slagen gegeven. Wij waren gekleed, zooals Tom het uitlrukle in overeenstemming met de meu bels van het \Tertrek en we deden dat zeer nauAvgezet. En ook ons voedsel was daar mee in overeenstemming. Om de woorden van Tom weer aan te halen: wij leefden snel, daar wij geen langdurige toekomst voor ons zagen. In het kort gezegd: wij had den een crisis bereik 1$ Tom keek op van zijn lectuur. „Wittington is een overspanngh man, vind je ook niet? Hij had zijn succes alleen te danken aan zijn naam. Het is een heel ding voor een jongmensch dat vooruit ziet te komen, een naam van drie lettergrepen te hebben. Ik heb vannacht naar de klokken liggen luisteren, maar ik kan niets maken uit Loveday, terwijl Trenoweth absoluut hopeloos is." Ik bleef zwijgen. Eindelijk zei ik: „De sdhatkist is totaal uitgeput. Neen. zij bevat nog precies 16 shilling en 82 penning." „De huur is vandaag betaald." „Ja en de kwitantie ontvangen." „Waarlijk, als men daaraan denkt, dan is de toestand toch wel opmerkelijk. Jij, Jas per Trenoweth, de erfgenaam van den Groe ten Robijn van Ceylon en andere schatten loopt gevaar van honger le sterven. En ik, Thomas Loveday, de schrijver van het treurspel „Francesea" en andere meester stukken, loop rond met hetzelfde vooruit zicht en zal je lot deelen. Het geval is op merkelijk, Jasper, dat zal je toch toegeven." „Wat zei de baas er van?" vroeg ik. „Net zooveel om mij te laten bemerkten dat hij er niet in gekeken Rad. Hij was veel te veel vervuld van mijn uiterlijk en toch waren wij het al met elkaar eens voordat ik uitging, dat jou broek wel voor mij gemaakt scheen te Avezen. Een broek is het mee9t op vallende artikel van onze gemeenschappe lijke kleerkast: ik dacht bij mijzelf toen ik vandaag een wandelingetje deed, Jasper, dat het toch eigenlijk niet de jas is die do man maakt, maar de broek. En op het ter rein van laarzen overtref ik jou. Indien de jouwe in verval geraken, zal je je de weelde, in Oxford Street te gaan wandelen, niet langer kunnen veroorloven." Ik zweeg maar Aveder. „Ik herinner mij iemand in een roman die verhinderd werd in zijn uiloefening van wraak door gebrek aan een paar laarzen. Kom jongen, fleur nu wat op," ging hij voort en hij legde zijn hand op mijn schou der. „Wij zijn dAvazen geweest en hebben ons verdiende loon gehad. Je hebt gemeend je vijand in Londen te zullen vinden, maar de schuilplaats is te groot. Ik dacht dat ik schrijven kon, maar ik begrijp nu, dat, al zijn we nog zoo zuinig, wij het moeilijk lang kunnen uithouden. Zeker geen drie jaar." Ik stond op. „Ik ga nog eens wat loopen in de Oxfordstraat", zei ik „en dan kom ik thuis en zal met dat ellendige van honger sterven beginnen." „Wees nu niet zoo dwaas, Jasper. Het is moeilijk, dat weet ik wel, om in een waar dige stemming te sterven en nog maar 16 shilling acht en een hal ven stuiver over te hebben. Toch moeten we ze beter besteden en onze fierheid behouden." „Tom," zei ik plotseling, „je hebt verleden een hoop geld verloren met rouge-et-noir." „Herinner mij daar maar niet aan, Jasper." (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9