GEMENGD NIEUWS. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Mei 1929 Tweede Blad No. 21227 r-v* I PINKSTEREN EN NIEUWE HARING. I. Van der Laan neemt van zijn be- weringen niets terng. I f'"' A. van der Laan, directeur van den ra Dienst voor de Levensmiddeien- 'aeningv afdeeling „Visch" te Amster- schrijft ons: J antwoord op het protest van C. den J- ca uit Katwijk, opgenomen in uw ran 27 Mei j.l., naar aanleiding van Nttikel van bovengenoemden titel, het- 111 in Uw blad van 24 Mei uit „Voeding "rone" overnam, heb ik de eer U, I Uw verzoek, het volgende mede te I'll Mei 1929 (ik cursiveer den da- Uaannede ik mijn artikel ouderteeken- seareef ik in „Voeding Hygiëne" o.a. I I tuigende: lUt haring, die in het voorjaar als haring" wordt verkocht, is oude JjE fan het vorige jaar!" s eerste werkelijke nieuwe haring ver- if "sliswaar telkenjare omstreeks aan de markt, dat is echter nog L tlei®e Hollandsche maatjesharing, docli T «maatjesharing, die aan de echte nieu- 7"ie voorafgaat". ,.,®c'lreef ik: „dat de eerste kolmaat- L.heter van kwaliteit worden, hoe fctu e'Sen'Üke haringseizoen nadert". y®3' enkele aanhalingen uit mijn artikel, t'en duidelijkste blijkt dat ook ik Me dat er omstreeks, dus ook nnksteren wel niéuwe baring te g,1.". n.l. de kolmaatjes. jB ons onjuist, althans onvolledig, ei- men mijne woorden aldus aan- les wat voor nieuwe haring ver- ■N - zeS' heer Van der Laan, |kfk°arlog van het vorige jaar". Pfu- n'e' beweerd! V ebik beweerd dat er vóór Pinksteren Ijj1? •maatjesharing" wordt gevangen I'l j,wer'nS is juist. Zelfs al is dit jaar 1'El, dus één dag vóór Pinksteren, F*.*me nieuwe (kolmaatjesll-öa:mg, L„ b kwaliteit daartoe geschikt achtte, M.M. de Koningin en Koningin- ^"geboden. Enkele uitgezochte exemplaren mogen dan inderdaad de be naming „maatjesharing" verdienen; dit zegt tcch niets voor den gewonen handel. Of ja, het zegt wel wat, het bewijst nl. dat ei in elk geval voor den gewonen uan- del toen (één dag voor Pinksteren!) nog geen „maatjesharing" beschikbaar was. Het tegendeel bewjjst men zeker niet met een of ander marktbericht. Ik gaf immers juist tegengesteld luidende marktberichten en merkte nog op dat vorige jaren oe eerste haring eerst op 7 en 8 Juni aan H.M. de Koningin was aangeboden. Ik kan dus niets terugnemen van mijne beweringen en meen dan ook dat het bo vengenoemde protest een nietszeggend pro- lest is. Men kan hoogstens trachten te kib belen over een datum, om een enkelen dag vroeger of later, of om een begrip; n.l. wanneer precies men de eerste haring „maat jesharing" mag noemen; aan de juistheid en aan de strekking van mijn betoog doet dit niets af. Ten slotte nog dit: het lag allerminst in mijl. bedoeling den groot- en kleinhandel in haring te dupeeren (zooals het protest zegt). Integtndeel, aan de zich telkex jare her halende te vroege haringvangst, waarop ik juist wees, ligt de schuld dat de geheele haringvisscherjj wordt gedupeerd. Door het te vroege uitvaren wordt de allereerste, joist nog minder goede, haring een luxe artikel, dat met te hooge prjjzen wordt betaald. Komt dan later, in Juni, de eigen lijke groote vangst, met groote kwantitei- j ten van werkelijk goede haring, dan is het nieuwtje er al weer eenigszius af en wordt de prijs gedrukt, tot groote schade van alle belanghebbenden. Tegen dit laatste euvel past slechts een woerd van protest! Ik meen daarom goed te doen hieraan nog toe te voegen een gedeelte van een verslag omtrent een „radio-avond" in Huizen, voor komende in de Visscherij-Courant van 24 Mei j.l., luidende; „Wat bijzonderlijk vermeldenswaardig is, is dat de heer Dommisse, Burgemeester van Maassluis, in zijn radio-speech er op wees, dat het te betreuren valt, dat de haringvis- schers zoo vroeg uitvaren". „De Burgemeester van Maassluis weoschte, als vroeger, een verbod tegen het te vroege uitvaren in het belang van het bedrijf'. „Het is wel eens goed, dat men op zulk ecu wijze zoo ongezocht neutraal de waar heid te booren krijgt". „Dal gejacht op onrechtmatige winst loet zooveel kwaad. Pinkster-Zondag werd in één der betere hotels als nieuwe Hollandsche maatjesharing geserveerd zandharing van 1928". „De winkeliers verkoopen reeds lang voor grof geld nieuwe Holhndsche maatjesharing van 1929". „De Schevenmgsche vrouwtjes venten het restant van de vangst 1928 tegen grof geld voor „nieuwe" uit. Dat alles geeft teleurstelling, die zwaar drukt op het bedrijf'. BRANDEN Weer enorme schade aangericht. Gisteren waren te Amsterdam werklieden van de firma Gebr. van Leer, handelaren en gros in huishoudelijke artikelen, bezig aan hun pakhuis op den O.-Z Kolk 15 aan het lossen van goederen van een zolderschuit Alles was verpakt m stroo. Ongeveer vier uru werd daarmee opgehouden en de schuit verhaald naar den overkant, waar deze fir ma ook opslagplaatsen heeft. De deuren van perceel 156 bleven open slaan. Tegen halfvijf stond plotseling het stroo in brand. Men vermoedt, dat kinderen een brandende lucifer in het stroo hebben geworpen, of dat een voorbijganger een brandend eindje sigaar of sigaret heeft geworpen. Werklieden van de firma waren op dat oogenblik niet aanwezig. Aan blusschen viel niet meer te denken. De vlammen gingen als de wind door het een verdieping hooge pak huis heen, dat vol met verpakte goederen lag en deze ook met stroo. Een geweldige rook ontwikkelde zich toen de brandweer haar eerste stralen op deze brandende en brand bare massa richtte. De geheele omtrek werd in rook gehuld. Groote grijze wolken baan den zich aan alle kanten een weg uit het lage gebouw, dat ongeveer 15 meter diep is en aan den achterkant uitkomt in de Krom me Elleboogsteeg. Deze steeg loopt van den Zeedijk naar de Geldersche kade. De brand weer had daar aan den achterkant heel wat moeite om den ingang te forceeren, om ook van dezen kant het vuur te bestrijden. Wel dra stonden op den Zeedijk en aan de Gel dersche Kade motorspuiten te werken, die met een negental slangen massa's water in het brandende perceel wierpen. Een oogenblik heeft hel ook gebrand in het aangrenzende perceel No. 17, dat ook in ge bruik is bij dezelfde firma Een houten wand scheidt in het midden deze perr Hier werd alleen waterschade geleden; het andere perceel brandde geheel uit. Alle stellingen, waarop de goederen waren opgeslagen, be zweken. zoodal de voorraad een ruïne is ge worden. Tegen halfzes was de brandweer hel vuur meester. Verzekering dekl de schade. Gistermorgen is brand uitgebroken in een oliehok, gelegen adhter de gebouwen van de N.V. „De Spaarnestad" te Haarlem. Door net achteloos wegwerpen van den branden den lucifer vallen eenige vaten olie vlam, waarna spoedig het geheele hok in brand stond. Ook de aangrenzende timmermans werkplaats stond in korten tijd in lichte laaie, waardoor groot gevaar ontstond voor de aangrenzende drukkerij. Met de eigen blu9chmiddelen viel weinig' te bereiken. Intus9chen was de brandweer verschenen, die met zes slangen op de walerleiding het vuur bestreed. Zij slaagde er in den brand lot de werkplaats eft het oliehok te beper ken, die beide geheel uitbrandden. De wa terschade was zeer gering. De groote rotatie persen, die naast het uitgebrande gedeelte slaan, zijn onbeschadigd gebleven, Omtrent den brand in de fabrieken van de N.V. J. v. Arendonk's schoen- en leer fabrieken le Tilburg vernemen wij nader, dat de schade niet, zooals oorspronkelijk ge raamd werd, f. 100.000 bedraagt., doch zeer veel hoogcr. namelijk f. 250.000. Gistermiddag ongeveer 5 uur brak brand uit in de jamfabriek „De Balavier" der fa. D. Geurls te Dodewaard. Door het krachtig optreden van de brandweer bleef een groot gedeelte van de fabriek gespaard. De schade die nogal groot is, wordt door verzekering gedekt Met eenige stagnatie zullen de werkzaamheden aan de fabriek worden voortgezet. Te Asten (N.-B.) is door onbekende oor zaak afgebrand de boerderij van K. Aarts. Van den inboedel kon weinig gered worden. Twee varkens kwamen mede in de vlam men om Verzekering dekt de schade. i Gistermorgen brandde op den Watermolen te Zierikzee de vleeschrookerij van J. v. d. Velde af. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar gaf eerst na een half uur water. De belendende huizen bleven ge spaard. Dinsdag is te Barger-Compascijum een hoeveelheid van ongeveer 500.000 stuks turf verbrand op de veenplaals van den heer Groenewold. Met behulp van do brand spuit uit Emmer-Erfscheidenveen is do brand gebluscht voordat hij grooteren om vang kon verkrijgen. De marechaussees hebben naar de oorzaak een onderzoek in gesteld, waarbij bleek, dat hier onmisken baar opzet in het spel was. Er werden na melijk in petroleum gedrenkte lappen ge vonden, benevens stukken van Tijwielban den. De dader is niet bekend. De burgemeester van Emmen, mr. Bouma, heeft thans een veenwacht ingesteld, die dag en nacht functionneert. NA HET ONGELUK TE UBBERGEN. Hel parket uit Arnhem is gisteren te Uit bergen geweest om een onderzoek in 1« stellen naar de oorzaak van het instorten van den muur, waarlangs in den Holleweg voor den aanleg van waterleiding een sleuf werd gegraven. Vast zou komen zijn te staan, dat bij het graafwerk niet werd ge-, stut. Het lijk van den om het leven ge komen arbeider Bons uit Groe9beek is door dr. Hulsebosch uit Arnhem geschouwd. De toestand van de twee zwaar gewonde werk lieden Tijssen en Eemers is bevredigend, ook die van den lichtgewonden arbeider De Swart. Zij worden in ziekenhuizen ver pleegd; de overige gewonden in hun wo ningen le Groesbeek en Nijmegen. VAN EEN DAK GEVALLEN. Eergisteren is de arbeider P. van der Meulen uit Dalfsen uit den nok van een in aanbouw zijnde boerderij te Herfe ge vallen. De man is opgenomen met gebro ken ribben en heeft een been op twee plaat sen gebroken. Zijn toestand is zeer slecht. VERDRONKEN. Te Appingedam is de wed. H., bij het waterputten in den put gevallen en ver dronken. DF WERKZAAMHEDEN AAN HET JULIANAKANAAL, dat de nieuwe verbinding zal vormen tusschen Geleen en Maastricht, zijn reeds tot laatstgenoemde stad ge vorderd. Er wordt bij dit werk gebruik gemaakt van graafmachines, die een gewel dige capaciteit ontwikkelen. 'Jr& i&k 1m -■ K Stalin, „de almachtige", betreedt het Congres gebouw der sovjets te Moskou. Links: Een bezoek aan Den Helder. Z. K. H bij het verlaten van de „Kortenaer". DE HAAGSCHE DIERENTUIN werd verrijkt met eenige fraaie aanwinsten. Z. M. q Tijger zonder tralies! HET NIEUWE ELECTRISCHE GEMAAL TE GRAVE werd gisteren door den Minister van Waterstaat, Z. Exc. Mr. H. v. d. Vegte, officieel in werking gesteld. Het gemaal in werking.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5