'oodemans rots Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Mei 1929 Derde Blad No. 21226 BINNENLAND. Zomer-Kinderkleeding i KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FEUILLETON. PRINS HENDRIK TE DEN HELDER. Voor de oefening van de Kortenaer. Gisteravond is Prins Hendrik aan het sta- :od in Den Helder aangekomen. Doel van ;zoek was het meemaken van een oefe- «Dg van Hr. Ms. torpedojager Kortenaer, elreffende het inschieten van een nieuw jpe torpedo's. Z.K.H., aan het station ont man door vice-admiraal L. J. Quant, com- .andant van de marine in Den Helder, be grens diens adjudant, luitenant ter zee le Helterschij, werd in de wachtkamer le i3>se opgewacht door den burgemeester v. len Helder, den heer W. F. G. L. Driessen, den garnizoenscommandant, majoor 'idder van Rappard met zijn adjudant, ka- itein Kalff. Per auto begaf het gezelschap naar het directiegebouw der marine K-aar, in de groote ontvangzaal door ad- iraa] Quant een maaltijd werd aangeboden, an dezen maaltijd zaten mede aan de smandanten der schepen en maritieme richtingen in Den Helder met hun dames, officieren, werkzaam ter directie in Den elder met hunne dames, de garnizoens- snmandant en de burgemeester van Den ?Sder, totaal 40 personen. Tijdens dezen maaltijd heeft het staf- oziekcorps een concert gegeven in den ortuin van het directiegebouw. Admiraal cant riep zijn hoogen gast het welkom toe marine en betuigde hem dank voor dit vijs van sympathie en belangstelling. Met heildronk op de welvaart en den voor- oed van de Koninklijke familie, gevolgd or het spelen van het Wilhelmus, door aanwezigen 9taande aangehoord, ein- jde de admiraal zijn korte toespraak. Na loop van den maaltijd begaf de Prins zich ir de Marineclub. Hedenmorgen begaf hij zich aan boord Kortenaer, die na de oefening naar osterdam zal opstoomen. BEGROOTING WEGENFONDS VOOR IQ2Q. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1929 gaven eenige leden als hun meening te kennen, dat de minister veel te langzaam en zonder lijn werkt. Gedurende zijn bewind is vrijwel niets van beteekenis tot stand gebracht, nóch op het gebied van den bruggenbouw, nóch wat de afschaffing van de tollen betreft. Enkele leden betoogden de wenschelijk- heid om de vaste rivierovergangen zoo spoe dig mogelijk tot stand te brengen. Eenige leden vroegen 's ministers aan dacht voor de onbillijk geachte uitkeering aan de provincie Limburg uit het Wegen fonds. waarop ook reeds het vorige jaar bij de begrooting van dit fonds is gewezen. NEDERLAND EN BELGIE. Het antwoord van België de volgende week te wachten. Brusselsche correspondent van de koes" meldt, dat het antwoord van België de Nederlandsche nota vrijwel gereed is de volgende week aan den Nederland- i gezant te Brussel zal worden over- i*d. Het behandelt alle punten in bij- iderheden en zal de mededeeling bevat- dat, indien een rechtstreeksche over komst tusschen beide landen niet kan bereikt, België de kwestie aan den Ihnbondsraad zal voorleggen en haar bende op een internationaal niveau ilsen. de publicatie van de tusschen regeeringen gewisselde documenten de besprekingen nog voort. Het heet. i België aan deze documenten eenigen laentaar zou willen toegeven, welke er [brekend zou zijn een helder licht op de Mandelingen te werpen. Wanneer de "ratie zal geschieden, is nog niet be- pSLUISBOUW TE IJMUIDEN. jarde berichtgever te IJmuiden van het pd." verneemt zijn de werkzaamheden P de aldaar in aanbouw zijnde nieuwe lulshiis thans zoover gevorderd, dat deze I Member a.s. voor de scheepvaart in P# kan worden genomen. VEREENIGING „TOT STEUN". Gisteren is de algemeene vergadering der vereeniging ,,Tot Steun" in Apeldoorn ge houden. Na de openingsrede van den voor zitter bracht de secretaresse, mevr. Lende rink-Van der Vliet haar jaarverslag uit Zij memoreert hierin wal 1928 aan de Vereeni ging. die ongeveer 800 pupillen, verzorgt, bracht Een bijna algemeene klacht is: had den we maar méér geld, dan zouden we ons werk méér uitbreiden. De propaganda-com- missie beraamt daartoe plannen. Hierna volgen enkele bijzonderheden over 't leven in ieder huis afzonderlijk. Bij het begin des jaars had het H.B. 172 voogdij-kinderen te verzorgen; zeven werden meerderjarig, en voor een meisje verviel door haar huwelijk de voogdij. Daar gedurende 1928 aan de vereeniging zeventien nieuwe pupillen wer den toegewezen, bedroeg dit aantal bij het begin des jaars 181. Uit het financieel verslag zij vermeld: aan giften en legaten werd in 1928 ontvangen f. 14-831.23. aan contributie werd ontvangen van buitenleden f. 1555,25; van afdeelingen f- 3057,64; aan Tijkssubsidie f. 51.301,68. Aan verpleegkosten 'en kosten voor kleeding van in gezinnen verpleegden werd betaald f. 41.153,13. Nadat de punten der agenda waren afge^ handeld hield mr. J. Overwater, secretaris van den Voogdijraad Amsterdam II, een in. leiding over „Voogdijraad in samenwerking met voogdij-instelling". Na den gemeen - schappelijken koffiemaaltijd sprak jhr. W. A. Ortt, directeur van Zandbergen over „Er varingen op het gebied der Gezinsverple ging". DE VISSCHERSSTAKING TE SCHEVENINGEN. Vertegenwoordigers van de samenwer kende werknemers-organisaties, betrokken bij het conflict in het Scheveningsche vis- scbersbedrijf. hebben gistermiddag een be spreking gehad met den burgemeester. Daarna hebben zij besloten de door den burgemeester aangeboden bemiddeling te aanvaarden. ALGEMEENE R.K. AMBTENAARSVEREENIGING. Op het gisteren te Hoorn gehouden con gres van de Alg. R.K. Ambtenaarsvereen. is de heer G. Bulten, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Voorhout, benoemd tot voorzitter in de plaats van den heer J. von Freytag Drabbe, wethouder van Amsterdam die was afgetreden. RECLAME. 5414 WAALS Zoekt U U slaagt bij WAALS. Haarlemmerstraat 130 136. 2 NACHTPOSTVLUCHTEN. Dondernacht a.s. zal worden aangevangen met nachtpostvluchten tusschen de Scan dinavische landen en Londen, Parijs en Berlijn. Er zullen twee routes worden ge vlogen nl. een van Helsingfors via Stock holm, Mal mé. Kopenhagen, Hamburg en Amsterdam, waar de dienst gesplitst zal wór den in een dienst naar Londen en een dienst naar Parijs, terwijl de andere route zal zijn van Oslo via Gothenburg. Mal mé en Kopenhagen naar Berlijn, beide diensten in beide richtingen. Deze diensten zullen voorloopig als proef voor een maand worden onderhouden. Van Amsterdam zullen de vliegtuigen des avonds 19.50 uur van Schip hol naar Bremen vertrekken, vanwaar om 3 uur des nachts de tocht naar Kopenhagen wordt voortgezet. In omgekeerde richting arriveeren de vliegtuigen des morgens zoo vroeg te Amsterdam, dat zij aansluiting hebben op de vliegtuigen die te 8.45 uur des morgens naar Londen en Parijs vertrek ken. Van Amsterdam uit wordt de dienst om den dag onderhouden met een vliegtuig van de K. L. M. en met een vliegtuig van. de Zweedsche A.B.A. OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN. Gisteren werd te Bussum de jaarvergao^ ring gehouden van de Gentr. Vereeniging voor Openb. Leeszalen en Bibliotheken, on der leiding van jhr. E. A. van Beresteyn. De secretaris, de heer dr. H. E. Greve, bracht het jaarverslag uit, waaraan ont leend is, dat bij de verplichte pensioenrege ling m 1928 aangesloten waren 168 leeszan.1- ambtenaren tot een 'totaal aan premies van f 14.334. De rekening der Centrale Vereeniging over 1928, sluitend met een toaal van f. 9678.35 in ontvangsten en uitgaven werd goedgekeurd, evenals de begrooting over 1929. De voorzitter deelde mede, dat de oplei ding voor de leiding van kinderleeszalen waarschijnijk in Sept. a.s. ter hand geno men zal worden. Mej. de Clercq (Utrecht) vroeg medewer king van het bestuur der C. V. voor het samenstellen van een leiddraad voor een trefwoorden-catalogus, vooral ten dienste v. kleinere leeszalen. Dit werd haar toegezegd. -v.- De heer Kettner (Den Helder) vroeg het bestuur te willen bevorderen, dat het rijks subsidie vroeger in het jaar zou worden uil- betaald. Naar aanleiding van een vraag van den heer De Wit (Laren) gaf de voorzitter de toezegging, dat het bestuur gaarne zal overwegen een centrale veiling in te rich ten voor overtollige' hoeken der leeszalen. Nadat de wenschefijkheid besproken was om de leeszaalambtenaren op te nemen in hel rijkspensioen fonds, werd de algemeene vergadering gesloten. In aansluiting op de algemeene vergade ring werd gistermiddag in de Openbare Lees zaal te Bussum het Zevende Bibliotheek congres gehouden Meerdere sprekers hebben daar het woord gevoerd. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sprang: Jac. Vermaas, cand. te Heinenoord. Te Zuiderwoude: G. J. Derksen, hulppred. te Vreewijk. Bedankt: Voor Wissekerke: J. A. F. Ma llus v. d. Jagt te Buurmalsen. Voor Moercapelle en voor Wilnis: Jac. Vermaas, cand. ie Heinenoord. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Abcoude: J. Koppe, cand. te Groningen. Te Moerdijk, B. E. v.\Buuren, cand. te Eelderwolde. VRIJ EVANG. GEM. Tweetal: Te Franeker: A. Corstanje te Oude Pekela en C. v, Morra te Utrecht. UIT NED. OOST-INDIE. VLIEGONGELUK BIT BANDOENG. BANDOENG, 28 Mei (Aneta). De sport vlieger K. E. Schuit Jr., administrateur van Gandasoli, is rnet een particulier Klemm- toestel op Andir gevallen. De passagier, de fabrieksemployé van Gandasoli, jhr. C. M. M. van Asch van Wijk, is overleden. De heer Schütt is bewusteloos. Hij brak een pols en een rib en kreeg inwendige kneu zingen. Het toestel is vernield. De Lucht- vaartafdeeling heeft een commissie van on derzoek ingesteld. HET ROODE STREEPTE. Een Herv. Gemeente heeft sinds kort een predikant van rechtsch-etische richting, die dezer dagen een ringbeurt moest vervullen» in een van de omliggende plaatsen, waar de bevolking zeer „zwaar" is. Dominé kwam aan in stemmig zwart, met hoogen hoed, maarer liep een rood streepje door zijn das. De oudste ouderling maakte den predikant erop opmerkzaam, dat dit in het oog der gemeenteleden een bezwaar zuu zijn, wanneer de voorganger zoo den kansel betrad. Een der ouderlingen wist raad. Na eenige vergeefsche pogingen slaagde hij erin, bij een der gemeentenaren een witte das te leenen. Daarmee getooid kon de predikant zijn preekbeurt vervullen. „H bid." DE VEREEN. „REMBRANDT". De Vereeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Ne derland hield haar algemeene ledenvergade ring in de zaal van het Oudheidkundig Ge nootschap in het Rijksmuseum te Amster dam. Bij den aanvang der vergadering her dacht de secretaris, de heer J. P, de Jo9selin de Jong, met weemoed en tevens vervuld van de grootste dankbaarheid, hetgeen door den op 13 November 1928 overleden voor zitter, den heer M. P. Voute, voor de Ver eeniging is gedaan. Na dit herdenkingswoord werd het jaar verslag en de balans voor 1928 goedgekeurd. De voorzitter, de heer E. Heldring, deed daarop eenige mededeelingen over het plan van het Nationaal Comité, dat zic'h onder eere-voorzitterschap van den Minister van Onderwijs en onder voorzitterschap van den heer Mr. Ch. P. van Eeghen, heeft gevormd. Dit comité tracht de Vereen. „Rembrandt" te-helpen aan een grooter stamkapitaal dan waarover het thans beschikt (het tegen woordig stamkapitaal bedraagt volgens de balans ruim f. 85.000) en ook de contribu tion zijn onvoldoende voor de vereeniging om haar taak te vervullen. Het plan van het comité is nu binnen het verloop van een jaar een kapitaal van een millioen bijeen te brengen. Weliswaar zal het plan met het fatale millioen niet staan of vallen, doch het comité meent toch, dat een half millioen ten minste bijeengebracht moet worden, wil het niet beneden zijn taak blijven. Een kunstminnaar heeft bereids f. 50.000 toegezegd, wanneer het millioen bereikt wordt. Ingeval slechts een half millioen wordt bijeengebracht zal de schenking van dezen kunstminnaar f. 25 000 bedragen. De rente van het le verkrijgen stamka pitaal zal'gebruikt worden voor de bestrij ding van de kosten, verbonden aan de ver werving voor openbare musea, terwijl het kapitaal ook aangewend zal worden voor financiering van aankoopen van groote kunstwerken. Namens het dagelijksch bestuur wekte de heer E Heldring het kunstminnend pirbUek in Nederland op het plan van het Nationaal Comité te steunen. Nadat de bestuursverkiezing was gehou den, waarbij de heer J. P. Kruseman lot secretaris werd gekozen, werd Sir Henri Deterding met algemeene stemmen tot eere lid van de vereeniging Rembrandt" be noemd. TIJDSCHRIFTEN. „Sport in Beeld" geeft foto's van de roei- en zeilwedstrijden van Hollandia; de voetbalwedstrijden om het kampioenschap van Nederland; het tennistournooi te Parijs, enz. NIEUWE UITGAVEN. üe Ver. lot Bevordering van het Vreem delingenverkeer te Egmond-aan-Zee heeft een gedeeltelijk in de Duitsche taal afge drukte gid9 voor deze badplaats uitgegeven. Bij J. B. Wol Iers' Uitgevers-Maatschappij Groningen is verschenen: „Uit het Sagen land" door Gor Bruyn en N. v'an Hichtum. Leesboek voor de hoogere klassen der lagere school. Derde deeltje. De werelddeelen, geïllustreerd door J. H. Isings Jr. Prijs f. 0.80. G. A. van der Ree, Plantkunde voor Ulo scholen, met 67 figuren. Prijs ing. f. 1. geb. f. 1.25. A. Schollens en J. S. Wijdeveld, reken boek voor U. L. O. Eerste deeltje met ant woorden. Geb f. 1.40. ing. f. 1.20. G. W. Comello en C. Smit, Algebra voor Handelsscholen. Deel III, met 16 figuren. Geb. f 3.25, ing. f. 2.90. Dr. W. F. de Groot en dr. C. de Jong, Leer boek der Algebra. Derde deel met 80 figuren. Geb. f. 3.25, ing. f. 2.90. Dr. A. van Thijn en W. Reindersma, ana lytische Meetkunde, met 78 figuren. Geb. f. 2.90, ing. f. 2.50. Van Hol kern a en Warendorf's Uitgevers- Maatschappij, Amsterdam: Dr. E-rna Meyer, „De nieuwe huishouding" bewerkt onder leiding van R. Lotgering I-Iillebrand, met talrijke illustraties. Bij het uitgeversbedrijf „De Spieghel", Prinsengracht, Amsterdam, is verschenen: „Onze Hollandsche Molen", bijdragen tot de kennis en de geschiedenis van de windmo lens in Nederland, door G. Visser. A. teil Bruggencate en J. Schregardus, tweede reeks. Prijs gebonden f. 3.60. Bij W. J. Thieme Cie., uitgevers te Zutphen is verschenen: „De Zinrijke avonturen van de Vos Rei- naerde", naverteld door J. A. Slempkes. „Hoe lang nog?". Een boek over deze ver dwaasde wereld en haar behoefte aan een heid door H. N. Brailsford. Schrijver van „De oorlog van staal en goud", uit het En- gelsch door dr. W. van Ravesteyn. „Vreemd Woordenboekje voor de lichame lijke Opvoeding", bevattende de vertaling van circa 4000 vreemde woorden en uitdruk kingen door L L. W. van Broekhuizen Jr. en P. M. Verbeek, leeraren in de lichame lijke opvoeding te 's-Gravenhage. H. D. J. Tjeenk Willink en Zoon, Haar lem: Kort woordenboekje van historische en mythologische personen door dr. C. J. Wij- naendts Francken. Prijs geb. f. 3.50. Haarlem, de Erven F. Bohn: ,,De student Beets" door mr. H. Ph. Visser 't Hooft, met teekeningen van Louis Ramaekers. Prijs ing. f 1.90. Volksuniversileits-Bibliotheek: „Dc wereld- aether" door dr. J. van der Waals Jr., hoogleeraar te Amsterdam. 2de druk. Prijs geb. f. 1.90. A. W. Bruna Zoons Uitgevers-Maat- -chappij Utrecht: „Golven van het Noodlot" door Tom Ajam. Prijs gec. f. 1.25. NaaT het Engelsch van A. T. QUILLER—COUCH. Isla dus veertien jaar over en zet het Lr Weer..voort op een plaats ver van rn? verwijderd Maar vooruit wil ik u in Lt toededeelen wat mij in die jaren is |f°nien. .n vader en moeder werden begraven Uk-K e graf op het kerkhof te Polkim- Ynner nu ee" zeer groot k ^sschers langs den weg stonden, die J berkhof leidde. Maar al het andere ij?een ZPer va?e herinnering. werd nimmer gevonden. Kapitein PtbR ^eeC* overa' nasporingen maar fe» kodojani, de zeeman werd nooit ^zien van het oogenblik af dat zijn gezicht zich vertoonde voor het L~'t,van Lantrig. Een belooning werd Koofo Hi'a het en meer dan eens werd in Pol- gerucht verspreid dat hij gevat ®aar het was alles een loos gerucht. 3 toved; [f^er aY was zoo verstandig te zwij- ®'jn vaders dagboek en over het ^en ^rooten Robijn. Toch had Jljp.st,[ gezeten Na lang beraad m:*t r^ba°eth het hij le Plymouth een on- fcdochP'k'kn naar Limy Rail ton en lt' maar zoni^er succes. Het loge- Uas lkuis" was €r n°£» maar er fern70 banners gekomen en ook zij anders van de Rail tons vertel len dan dat zij omstreeks twee maanden te voren vertrokken waren. (Juist de datum van het vergaan van de „Belle Fortune"), nadat zij tot het einde van het kwartaal de huur betaald hadden. De waard wist geen verklaring te geven van hun overhaast ver trek; hij wist alleen, dat haar man terug gekomen was en hen had meegenomen. Oom Loveday wist wel beter, maar daarover zweeg hij Het eenige resultaat van zijn onderzoek was, dat de Rail tons verdwenen waren. En nu werd Lantrig, waar mijn vader zoo op gesteld was. aan een vreemdeling ver kocht en ik kwam aan huis bij oom en tante Loveday te Lizard. De opbrengst van de verkooping was zeer gering, maar werd door oom Loveday zorg vuldig opgelegd, totdat ik de wereld zou in gaan om fortuin te zoeken. Twaalf jaren lang (er gebeurde in dien tijd heel weinig bijzonders) werd ik door tante verzorgd en door oom onderwezen en oom was lang niet onwetend, hij was heel goed op de hoogte, vooral van het Latijn. Hij gaf zich dan ook de grootste moeite om mij die taal te leeren Thomas Loveday was mijn eenige kameraad en werd spoedig mijn dierbare vriend. Arme Tomik zie zijn knap gezicht nog voor mij nu ik zit te schrijven, zooals hij er toen uitzag zijn droomerige oogen, het glimlachje eenigszins spottend, het krulhaar, waar de wind steeds in scheen te zitten, de vooruitgestoken lippen, die de gewoonte hadden zulke verwonderlijke din gen te zeggen Tn mijn droomen die zel den gelukkig zijn zijn wij altijd nog jon gens. wij klimmen samen over de heuvels om eieren te zoeken of wij wagen ons leven in oom Loveday's bootje altijd samen, arme Tom! Arme TomI, Zoo ging de tijd voort, totdat er eindelijk een merkwaardige dag in 'Juli aanbrak, waarbij ik even moet stilstaan. Het was avond.' Ik keerde met Tom naar huis terug van de Doodemans Rots, waar wij den ge- heelen warmen na-middag hadden liggen branden. Tom had zitten lezen en ik zat naar de lucht te kijken en ik vroeg mij af wanneer de tijd zou komen, dat ik vrij zou wezen om het geheim op te lossen van die onzalige plek. Eindelijk, nadat wij lang ge noeg aan onze luiheid hadden toegegeven, gingen wij een bad nemen, toen de zon on derging. En ik herinner mij, dat ik onder water dook om te zien, of daar op den bo dem der zee misschien nog een overblijfsel van de „Belle Fortune" zou liggen, iets, dat eenig licht zou kunnen geven. Dat had ik al zoo menigmaal gedaan, maar ik had nooit iets gevonden en ook nu zag ik niets dan het zand blinkend onder den blauwen sluier van het zeewater, ofschoon ik zeker dacht, dat daar de beenderen van John Rail ton moesten liggen. Maar ik moest mij haasten. Wij liepen over de duinen naar huis, toen ik plotseling een kleine gedaante naar ons zag komen, die waanzinnige geba ren maakte. „Ik zou zeggen dat het Joe Roscaria moet wezen," zei ik. En ja. het was Joe Roscaria, alleen geens zins de Joe Roscaria van gewoonlijk, maar een opgewonden en gesticuleerende Joe, ter wijl de Joe, dien wij kenden iets slaperigs en looms had ook in zijn manier VSm spre ken En toch hij was het én toen hij nader kwam, bleef hij vragend staan en stamelde het woord „Juffrouw!" gevolgd door een hevige hoestbui. „Wel, wat is er?" vroeg Tom. „Een aanval gehad en de baas is heele- maal verbijsterd," hakkelde Joe en hij viel hijgend en hoestend op den grond. „Wat, een aanval? een beroerte bedoel je?" vroeg ik, terwijl Tom doodsbleek werd. „Ja, een toeval, en ik had geen tijd om langer te blijven. Maar je moet hard loopen als je haar nog levend wilt zien," Wij liepen zoo hard mogelijk weg, zonder verder te vragen. Joe bleef eerst even naast ons, maar moest weldra achler blijven, zoo dat wij hem niet meer zagen. Toen wij de deur in kwamen, trad oom Loveday ons te gemoet en ik zag dadelijk aan zijn gezicht dat tante Elisabeth dood was. Zij was in de keuken bezig ons avondeten klaar te maken, toen zij plotseling neerviel en binnen enkele minuten stierf. Zij had een hartziekte; in onze streek zijn er maar drie kwalen waaraan de menschen sterven: een beroerte, een ontsteking of verval van krachten. Het verschil tusschen deze drie is slechts een kwestie van tijd, zoodat .Joe Ros caria, die hoorde hoe plotseling de dood was ingetreden, begreep dat het jjen- beroerte ge weest was. Mijn arme tanle was dood; en tot nu toe hadden wij niet geweten hoeveel wij van haar hielden. Znoals zoo velen van de fami lie Trenoweth leek zij hard en teruggetrok ken voor hen, die haar niet goed kenden, maar wij, die met haar samen gewoond had den. hadden haar goedhartigheid leeren ken nen en dp oprechtheid van haar godsdienstig gemoed. Het verdriet van haar man was haar schoonste grafschrift. Die arme man was zoo ontroostbaar. Nu hij zijn vrouw niet meer had was het of hem een van zijn ledematen was afgezet en hij voelde zich hulpeloos alsof het leven nu geen doel meer voor hem had. Hij was ge woon in al zijn doen en laten door haar ge regeerd te worden en nu miste hij haar bij alles. Hij zonk dan ook spoedig ineen en zonder over iets te klagen kwijnde hij weg en het duurde geen half jaar of hij werd naast haar neergelegd in het graf. Op zijn sterfbed maakte mijn oom zich zeer bezorgd over onze toekomst. Tom moest dokter worden. Mijn toekomstig lot stond nog niet vast. maar in mijn hart had ik al besloten geen onbeduidend leven te willen leiden in de stad Lizard. Ik zou het liefst met Tom meegaan; in Londen hoopte ik mijn levensdoel te kunnen bereiken. Maar het was de vraag: Hoe kon ik aan het geld komen? Want ik wist dat de som. die Lan trig had opgebracht, totaal onvoldoende was. Zoo zat ik met de handen in den schoot mijn bestemming af te wachten en ik kwam pas tot het besef van mijn droevigen toe stand in de kamer waar oom Loveday ster vende was „Tom," zei mijn oom, „Tom, kom eens hier." Tom boog zich over het bed. •„Ik moet jullie twee jongens zonder vrien den achtergelaten. Je hebt wel vrienden m Lizard, maar Lizard is een klein wereldlje. Tom, ik had je al eerder naar Londen moe ten zenden, maar heb je vertrek steeds uit gesteld. Als een raensch maar in de tos komst kon zien, als men het maar vooruit geweien had." Hij hief zich een weinig op op zijn elle boog en ging met moeite voort: „Jij moet naar Guy toe gaan en Jasper kan hoop ik met je meegaan. Blijf vrienden, jongens; vriendschap zal jullie noodig heb ben in de wereld Het zal een heele toer zijn, want er is nauwelijks genoeg voor twee (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9