slegrafisch weerbericht. TELEGRAMMEN. de herstelkwestie. verdrag geratificeerd. vonnissen in spanje. nieuwe spanning tusschen sovjet-rusland en nanking tariefontwerp aangenomen. de mexicaansche studenten. toch geen afstel. de strijd tusschen mohammedanen en hindoe's. max hoelz uit Ierland uitgewezen. onweer. vermist bankdirecteur gevonden. de „amerika" aan den grond geloopen. belasting op uithangborden. LAATSTE BERICHTEN. stadsnieuws. daniël goedkoop overleden. de staking in de zaansche houtbedrijven. ontploffing in een machinekamer. branden. aan de gevolgen overleden. keuring van plantmateriaal van klein fruit. de droogte. het nederlandsch- belgisch verdrag. tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld. KUNST- EN LETTEREN. RECHTZAKEN. kantongerecht te leiden. mishandeling. nieuwe uitgaven. SCHEEPSVERBINDINGEN. MARKTBERICHTEN. Advertentiën WEERBERICHT. Barometerstand, sltsmiddag 3 uur: 770. ifenmiddag 3 uur: 772. vaaraemingen in den morgen van 29 Mei, medegedeeld door liet ia Ned Met Instituut te De Bildt. _ite stand 775.3 te Torehavn. ijsle sland: 755.8 te Vardoe. rcachting tot den avond van 30 Mei. «I matige, Noordelijke tot N. O. wind. lol zwaarbewolkt. Waarschijnlijk droog ié verandering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. sar voorin.12 gr. C. (54 gr. P.). tar's midd.: 12'/; gr. G. (55 gr. F.), sur Dam.: 13 gr. G. (56 gr. F.). iWATERTIJDBN te eatwijk-a.-zee Tooi Donderdag. ijsïe stand des voorin, te 7 u. 35 min. logste stand des nam.te 8 u. 02 min. WATERTEMPERATUUR, weminrichting „Hooge Rijndijk" :ir voovm.: 22 gr. C. eer voorm.: 22 gr. C. ■ar nam.22 gr. C. Zweminrichting De Zijl", nr voorm.20 gr. C. aar voorm.: 20 gr. C. nr nam.20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. üisdag 9.37 n.m. tot 416 v.m. imbtenaren bezig stukken te verbran- Daarbij stichtten zij brand in het gc- icodat de brandweer te hulp moest !a> geroepen De politie arresteerde aanwezigen, o. w. zich 45 Russen be lt. Daarbij waren Merjoekof, de con trast te Charbin, Rizncekof, consul, al te Moekdeii en drie VTouwen. ttineesehe politie heeft een bekend- uitgevaardigd, waarin zij zegt, dat aaoeking verricht is, omdat zij meen- lit er op het consulaat een geheime duin» van de derde Internationale aehouden. '1'verklaart zij wnpons en opium in plruw te hebben aangetroffen. mus, 29 Mei. (V.D.). De „Excelsior" 'Jat in den loop van gisteren de tweede she deskundige, Geheimrat Kastl. de 4er van Dr. Voegler, in hold „George V' langdurig: onderhoud had met de Amcri- -Mhe delegatie, terwijl volgens hot blad Voung een bezoek bracht hij Dr. chl in Royal Monccau. De geallieerde digen zouden wederom beraadslaagd i om een oplossing te vinden voor do berende kwesties. Terwijl een deel der indigen er speciaal op gesteld is. dal de 'tvan liet plan Young van den grond al e 2ullen worden, wenschen anderen i' een nieuwe formuleering van het 'the voorbehoud. Dr. Schacht zou wei- j ukening te houden mei de 22 laatste dalingen in verband met de schulden Imohka, indieh Duilschland geen be- ]iif- credielen krijgt. Men verlangt Duilschland voor ecu belangrijk if eau de nieuwe internationale bank telnemen. ®Ei, 29 Mei (V. D.). Naar de „Times" ™ijs, meldt, slaat in liet middelpunt ^•prekingen te Parijs een compromis '"den datum voor het in werking tre- ."ntiet plan-Young, een compromis'be- <tde dP cijfers der betalingen en een over het voornaamsle Duitsche jfhpud evenals over het verdeelings- Men acht de vooruitzichten om- 1 onderhandelingen over den tijd. het plan-Young zou loopen. vanaf .•'yibrr a s. zonder met het plnn-Dnwes b a vallen, gunstig. SOFIA, 29 Mei. (Buig. Tel .Ag.). Na een redevoering vani den minister van buiteniand- sche zaken Bouroff, heeft de Kamer met groote stemmen-meerderheid het neutraliteits- verzoenmgs- en arbitrage-verdrag, dat tus- schen Bulgarije en Turkjje gesloten was, goedgekeurd. MADRID, 29 Mei. (Belg. Tel. Ag.). Volgaas het agentschap Fabre, die het bericht on der voorbehoud publiceert, heeft d kr'jg raad teCiudadReal, uitspraak doende in desaak der opstandelingen, een kolonel en twee kapiteins ter dood veroordeeld; drie majoors, drie kapiteins en drie luitenants werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De 25 andere beklaagden zullen wordon vrijgelaten. Het „Journal" te Parijs, dat deze ver oordeeling publiceert, voegt er aan toe, dat men te Maldrid algemeen van meening is, dat als het vonnis door de hoogste autori teiten wordt bevestigd, de regeering aan den koning een amnestie-decreet aal voor leggen. LONDEN, 29 Mei (V. D.). De door de Chi- neeschc autoriteiten gedane overval op het Russische consulaat-generaal te Charbin en de arrestatie van een aantal personen,, die ervan beschuldigd worden revolutionaire propaganda in Noord-China te hebben ge maakt, heeft geleid tot nieuwe spanning tusschen Sovjet-Rusland en de Nanking- regeering. In welingelichte kringen te Pe king gelooft men. dal Sovjet-Rusland zicli zal beperken tot een protestnota. 'teischen van de vrijlating der gevangenen en van een schadevergoeding. WASHINGTON. 29 Mei. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft met 264 tegen 147 stemmen liet tarief-ontwerp aangenomen, dat 7 dezer werd ingediend. MEXICO, 29 Mei (Reuter). De studen ten hebben heden in grooten getale betoogd als protest tegen het optreden der politic, die vier dagen geleden een optocht van sta kende studenten heeft uiteengedreven, waarbij een student werd gedood en ver scheidene gewond. 25.000 studenten, waaronder ook vrou welijke, hielden in de straten een betooging. Dc sludenlenslaking is begonnen om te pro- lesteeren tegen de maandelijksehe examens ann de nationale universiteit. OLD ORCHARD (Maine), 29 Mei De mecaniciens van de twee vliegtuigen „Oiseau Jaunc" eli „Green Flash" hebben hedenmorgen vroeg hun motoren op gang gebracht voor oen eventueel vertrek.. Een (Ier vliegers van de ..Green Flash", Yancëy, wachtla hel laatste weerbericht a! on gaf gisteravond bevel hem om halt zes te wekken. De beide Fransche aviateurs, Lotti en Lefevre van de „Oiseau Jaunc" waren in New York, doch men verwacht dat zij he denmorgen hier zullen aankomen Hun mecaniciens verklaren, dat als de ..Grecu Flash" heden vertrekt, de „Oiseau Jaune" niet zal draion met hem te volgen. LONDEN, 29 Mei. (V.D.). Volgens bc- j richten uit Bombay zijn in een dorp in de nabijheid van Soekkoer drie Hindoo's door een Mohammedaanschen schoenmaker ver moord. Deze is lot zijn misdaad gekomen, doordal de Hindoe's in een moskee vernie lingen hadden aangericht Twee politie ambtenaren die trachtten den schoenmaker te arresteeren, worden door dezen neerge schoten. p i ter eere van soen yat sen NANKING, 29 Mei. (Ned. Tel- Ag.). Een speciale trein met hot stoffelijk over schot van den Chineeschen nationalen held Soen Yal Sen is hier aangekomen. Het lijk wordt drie dagon opgebaard en mag door de bevolking bezocht worden. Mei (V. D.b De Duitsche com bi,, Hoelz, die zich van Loevrach naar Bazel had hegeven. werd k"1' Zwitserse he detectives gezien, ae- I ta' 'n op Srr"M vfin cen ^eds °P ifi legen hom uitgevaardigd uit- 'ft weer ovor Uc Duitsche grens verklaarde.' dat hij door den Ba- ij? ^romunlst dr. Wellin was uitge- G'«ai eenigo dagen voor zijn genoegen - komen logeeren, onder belofte, rrijn verblijf in Zwitserland van ..'."Ar handeling Ie onthouden. De W'Jk a<Niseerde Mix Hcelz van- "bland pogingen te doen om het uitwijzingsbevel ingetrokken te STUTTGART. 29 Mei. (Wolff). Gister avond heeft Ie Stuttgart en omgeving een hevig onweder plaats gehad met wolken- breukachlige regenval, die dc straten in razortde beuken veranderde. Aan de gewas sen werd belangrijke schade aangericht en verscheidene hulzen zijn ondergeloopen. Een persoon is verdronken. LONDEN'. 29 Mei. (Reuter). Het lijk van John Mounsey directeur van Barclay's. Oversea's en andere Londer.sche banken, dia eenige dagen geleden vermist werd, :s gevonden in een boerderij bij Redhill. Het had een schotwond aan don rechterslaap. STOCKHOLM, 29 Mei (V. D.). Het groote Duitsche stoomschip „Amerika" is gister avond tengevolge van den dichten nevel in de nabijheid van Korsoe aan den grond ge- lcopen. Het schip, dat met een lading steen kool op weg naai Stockholm was, had een loods aan boord Voor zoover bekend is, verkeert het schip niet in gevaar, aange zien hot geen- lek heeft gekregen. ROME, 29 Mei. (Ned. Tel. Ag.) In Italië moet voortaan voor uithangborden, die niet in het Italiaansch zijn gesteld, een vijfmaal hoogere belasting betaald worden. Prof. dr. H. Windisch, hoogleeraal' in de uitlegging van het Nieuwe Testament en in de geschiedenis der Oud-Cliristelijke Let terkunde, die benoemd is lot hoogleeraar te Kiel, zal zijn laatsle college geven Vrijdag 7 Juni a.s. om 3 uur in het Klein-Auditorium der Universiteit. Het is de bedoeling van den hoogleeraar dat dit afscheidscollege geen officieel karak ter draagt. Hedenmorgen is te Amsterdam op 79-jari- gen leeftijd overleden cie heer Daniël Goed koop, oud-directeur van de Ned. Schecps- bouw-Maatsehappij. De overledene was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De staking aan de houtwerven van de N.V. Houthandel v.h. P. Rot Czn., te West- Zaan heelt zich hedenmorgen door de wei gering van een twaalftal arbeiders om aan het werk te gaan, uitgebreid. Bij deze firma wordt thans door 23 arbeiders geslaakt. Hedenmorgen omstreeks elf uur hooft aan boord van de motorboot „Schiedam", schip per Verboom, liggende in de Lange Haven te Schiedam, een bntpl'éSting plaats gehad. De schipper was ih de machinekamer bezig den motor aan te zotten, toen deze plotse ling ontplofte. Er werd cen groot gat in hot schip geslagen, dat onmiddellijk begon te zinken. De schipper werd door den lucht druk tegen den wnnd van liet setup geslagen on kroeg ocil ernstige hoofdwonde. Door hel openspringen van het luik kon dc damp en rook ontsnappen, waardoor grooter onheil werd voorkomen. Onmiddellijk werd mol het lossen van de „Schiedam" begonnen. Het vaartuig is ge heel gezonken en wordt gelicht. Vcor honderdduizend gulden schade te Sittard. In den afgeloopen nacht te ongeveer half twee is een felle brand uitgebroken in het gebouwencomplex der koloniale waren- groothandel der Limburgsehe Handelmaat schappij Ie Sittard. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond het complex, beslaande uit drie maga zijnen, in lichte laaie. Te ongeveer vier uur was menden brand meester. De magazijnen, die gohe'el met goederen gevuld waren, brandden totaal uit. De schade wordt ge schat op honderdduizend gulden en is door verzekering gedekt. Do oorzaak van den brand is onbekend. Gisteravond brak brand uit in de boeren hofstede van H. B. M bewoond door de K. slaande op den Binnenweg Ie Warnsveid. De brandweer uit Warnsveid en de inmid dels gealarmeerde brandweer uit Zulphen konden niet9 uitrichten wegens watergebrek. Het geheele perceel brandde lolaal uit. Alles was verzekerd. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor Fabrieksbrand te Tilburg. Hedennacht lo ongeveer óén uur is brand uitgebroken in de leer-tooierijen van de N.V. J van Arondonk's schoen- en leerfabrieken gelegen aan de Nieuwstraat te Tilburg. Toen do brandweer arriveerde stond het groote twee verdiepingen hooge gebouw reeds in lichte laaie. Het gebouw brandde lolaal uit. De machines en de voorraden gingen ver loren. De er naast gelegen andere fabrieks gebouwen konden behouden blijven. De schade die door verzekering gedekt wordt, bedraagt rond honderdduizend gulden. De oorzaak van den brand is onbekend. fn deze atdeeling van de fabriek werkten tO arbeiders, die vermoedelijk aan het werk zullen kunnen blijven. De 6-jange II. v. D.. uit de Scheerdarstraat (e Tilburg, die Zaterdag bij het vuurtje sto ken in een droge sloot, brandwonden opliep is in hel ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Door de Nederlandselie Pomologische Vereeniging. hootdafdeeling „Fruitteelt" der Ned. Heidemaatschappij te Arnhem, is een keuring ingesteld op den gezondheidstoe stand en de soortechtkeid van voortkwee- kings- en plantmateriaal van klein fruit. De gewassen, welke voorloopig door dezen dienst worden gekeurd zijn: zwarte bessen, roode bessen, kruisbessen, frambozen en aardbeien. Door de vereeniging >s een algemeene keuringscommissie benoemd, welke wordt gevormd door de navolgende personen: prof. A. M. Sprenger. Wageningen, voorzitter, W. Balk Alkmaar, A. Booy, Ochtcn; A. v d. Have, Kapelle; Ir. A. W. v. d. Plassche, Goes; Ir. N. van Poeteven. Wageningen; en R. Lyslen, Arnhem, secretaris. In verband met de langdurige droogte is door den Minister van Defensie bepaald, dat met het oog op brandgevaar in bosch- en heideterrein door de onderdeelen der land macht geen schietoefeningen meer gehouden mogen worden met losse patronen en met sein- en tichtmunitie. Naar wij vernemen zou thans van de Bel gische regeering toestemmend antwoord zijn ontvangen op het verzoek van overlegging aan de Staten-Generaal van do sinds de verwerping van het Ned.-Belgische verdrag gewisselde stukken. Aan de toestemming zouden echter nog voorwaarden zijn verbonden, welke nader overleg noodzakelijk maken. Jn den ouderdom van 78 jaar is te Den Haag overleden de kunstschilder J. J. L. (en Kale. Voor het diploma van den schoolraad voor de scholen mot den Bijhei zijn geslaagd: F. C. Rieuwerts te Bodegraven, P. I. de Maaker, tc-i Leiden. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld den BS-jarigen arbeider J. de R. te VVaterlandskerkje, die door de Middet- burgsche Rechtbank was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens den in Deoembei j.l. geplecgden moord op een 17-jarig meisje, dat hij met eon scheermes den hals had afgesneden. G. J. H., alhier, had in een vorige zitting verklaard, dat in een steeg, waar het ver boden is met handwagens te rijden, geen bord was aangebracht, waaruit dit verbod zou blijken. De verbalisant, M. B. Schutte, deelde thans mede, dat er een bord hangt: „Inrijden verboden", hetgeen ook geldt voor handwagens. Verd. werd overeenkomstig don eisch van hel O. M. veroordeeld tot f. 1.boete subs. 1 dag hechtenis. J. li. P. alhier had met een rijwiel den overweg aan den Rijnsburgerweg overge stoken, terwijl de afsluitboomen reeds in dalende richting waren. Verd. was niet ver schenen. Na verhoor van den verbalisant oischte de Ambtenaar f.3 boete subs. 2 da gen. Uitspraak f.3 of 2 dagen. A. A. M. chauffeur alhier had met een auto gereden zonder dat zijn nummer- en tetterbord aan de achterzijde behoorlijk ver licht was. Eisch f. 3 of 2 dagen. Uitspraak conform. J. J. K., koopman le Den Haag, had niet zijn. auto gereden zonder dat hij zijn rijbe wijs bij zich had. Verd. had het in zijn over jas thuis achtergelaten. Eisch én uitspraak f. 3 of 3 dagen. Tegen A. C. S.. glazenmaker te Den Haag, die voor dezelfde overtreding terecht stond, werd f.4 of 4 d. geëischt. Uitspraak con form. D. de B., van beroep veehouder, had in zijn varkensstal een dood kalf aanwezig ge had. Het dier was van de huid ontdaan en werd al9 varkensvoer gebruikt. De keurings veearts. de heer Eros lichtte 2ijn verbaal na der toe evenals de hulpkeurmeeMer de Boer. waarna de Ambtenaar 1.10 boete 9ubs. 10 dagen hechtenis eischte. Uitspraak over 8 dagen. C. C'. H. v. B. koopman te Den Haag, had onder de gemeente Katwijk op do tijdelijk voor auto's afgesloten weg met een zoodanig voertuig gereden en aan den veldwachter geen rij- cn nummerbewijs kunnen (oonan. Verd. vertelde, dat hij bij de eerste bekeuring geen rij- en nummer- bewijs had kunnen toonen, en beloofd had deze den volgenden dag te laten zien. Toen hij zich den volgenden dag op weg bevond naar den veldwachter cn deze onderweg ontmoette weigerde deze te geloovcn, dat verd. op weg naar hem was. Bovendien bleek toen, dat verd. den vorigen dag een valzchen naam had opgegeven. De Ambtenaar eischte wegens het rijden op een vc-rboden weg f. 3 of 3 dagen; wegens het niet kunnen toonen van een rij- en nummerbewijs 2 x f. 3 of 2 x 3 dagen en wegens het opgeven van een valschen naam f. 10 of 10 dagen. Uitspraak respectie velijk t. 3 of 2 d.: 2 x f. 3 of 2 X 2 dagen cn f. 10 of 5 dagen. Het Hof te Den Haag heeft vandaag uitspraak gedaan in de volgende zaak: De wolkammer A. B. ujt Leiden is door de Haagsche Rechtbank, wegens zware mis handeling, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. Het Hof verminderde deze straf tot 3 maanden. Bij den uitgever N. Veenstva. te 's-Gva- venhage is verschenen Televisie voor den amateur, door J. Corver en G. J. Eschauzieir. Dit werkje is een samenvatting van de artikelen, die de schrijvers sedert het eind van verleden jaar regelmatig iedere week in Radio-Expres gepubliceerd hebben. Er is uitgegaan van de onderetelling, dat het moet dienen, om aan amateurs den weg te wijzen, ats zij zelf op dit gebied proevon gaan doen. Het is niet de beschrijving van één bepaald systeem, maar van de eenvoudigste hulp middelen. waarmede een amateur iets zou kunnen bereiken. Nu het vaststaat, dal ook in Nederland aan radio-amateurs zendvergunningen ver leend kunnen worden .heeft de Ned. Vereen, voor Internationaal lladio-amateurisme (N.V. LR.) een werkje uitgegeven, waarin een algemeen overzicht staat omtrent liet doel en de werkwijze van amateurs. De heer IV. Keeman heeft het verzorgd en het is ver schenen bij N. Veenstra le 's-Gravenhage. In dit boekje vindt de a.s. vergunninghou der alle mogelijke gegevens, die hg noodig heeft voor de radio-correspondentie met bui- tenlandsche collega's. De volgende passagiersschepen zjjn Don derdag 30 Mei in -radio-telegrafische verbin ding inet de daarnaast vermelde kust-stati- ens en via die stations rechtstreeks te be reiken. 1 Aldabi, Rugby Radio Alliena, Santos Radio Chr. Huygens, Scheveningen Radio Cottiea, Rngby Radio Crynssen. Bar bados Radio Edam, Rugby Radio Gelria Rio de Jan. Radio Gemma, Singapore Radio Indrapoera, Scheveningen Radio Insulinde, idem Joh. de IVitt, Singa pore Radio Leerdam, Marion Radio Orania, Ccrrilo Radio Oranje Nassau, Paramaribo Radio P. C. Hooft, Schev. Radio Patria, Scheveningen Radio Pr. d. Nedêrl., Scheveningen Radio v. Rens selaer, Rugby Radio Rietfonteio, Gibral tar Radio GYW Rotterdam. Scheveningen Radio Tambora, Weltevreden Radio Tjerimai, Scheveningen Radio Veendam, Porlishead Radio Volendam, Marion Rad. Zeelandia, Rngby Radio. AMSTERDAM, 29 Mei. Veemarkt: 337 vette kalveren, le kw. 0.880.95; 2e kw. 0.74—0.88; 3o kW. 0.62—0.74 per K.G. le vend gewicht: 86 nuchtere kalveren f.8 14 per stuk-, 430 varkens Overz. en Geld., lo kw. 0.93—0.94 enkele hoogor: 2e kw, 0.92— 0.93 per K.G. «lachtgewieht; vette varkens 088—0.92. WOERDEN, 29 Mei. Kaasmarkt. Aange voerd 441 kaasparlijen, prijs 3438, met rijksmerk le kw. 4246. 2e kw.. 37W, handel matig. HAZERSWOUDE. 27 Mei. Aanvoer 15.283 stuks eieren. Prijs kippeneieren f. 5.30 ƒ.6.15; eendeneieren f. 4.905.30 per 100 stuks; hanen f. 0.7öf. 2.50; kippen f.1. ganzeneieren f. 0.16 per stuk: duiven f. 0.16 per 9luk. KOUDEKERK, 29 Mei. Eieronveiling Kou dekerk-Rijndijk. Aanvoer 8275 sluks. Kip peneieren van f. 5.80 tot f. G.70 p. 100; een deneieren van f. 4.90 tot f. 5.30 per 100;' hanen per stuk f. 0.15f. 1.10; boter f.0 64 f. 0.71 per pond. ROELOFARENDSVEEN. 28 Mei Sla 1.005.70 per 100 krop. Aardbeien 14—34 cent per doosje. Peulen 5 80. Doperwten 5.20 per 10 pond. VOORSCHOTEN, 28 Mei Kippeneieren fi.GO7.20 per 100; Eendeneieren 3.80 6.00: Kippen 1.45—1.60 p. stuk; Konijnen 0.50—1.80; Duiven 0.20—0.80. Verloofd: LIEN VAN HARHEVELO en J. VAN NIEKERK', 3281a Arts Voorburg, L. v. Oostenburg 30. Leiden, Oegstgeeslerlaan 27. Ondertrouwd (bij volmacht): JAC. B0UWKNEGT en JOHANNA A. VAN DER MADE Soerabaia, Tegalsarie 74. - Leiden, Rijn- en Scliiekade 14. 29 Mei 1929. 3302a 3—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 3