weerbericht. reclame. DE Ramp van de .italia" de strijd in afghanistan. de gemengde rechtbank in china. stadsnieuws. de leidsche politie. duitsch-nederlandsch luchtvaartverdrag. na het drama te den haag. onveilig strand. aan den dood ontsnapt. een tram déraillement te haarlem. de dornier wall- vliegbooten in sabang. het conflict in het scheveningsche visschersbedrijf. alphen. bodegraven. boskoop. leiderdorp. aalsmeer. sassenheim. SCHEEPSVERBINDINGEN. MARKTBERICHTEN. Advertentiën Barometerstand. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. ur waarnemingen in dan morgen vaD 16 Hei, medegedeeld door het on Ned Met Instituut te De Bildt. logste stand: 768.3 te Yaumayen. iagste stand: 755.6 te Vestmanoer. erwaehting tot den avond van 17 Mei: rakke tot" matige N.W. tot Noordelijke Gedeeltelijk bewolkt, kans op nacht- Mogelijk enkele lichte regenbuitjes, i! de; ochtends koeler. t dikke pijltje geeft den stand aan van middag 3 uur. dunnt pijltje geeft den stand aan van middag 3 uur. iermiddag 3 uur: 763. pjenmiddag 3 uur: 771. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm. 15 gr. C. (59 gr. F.), uur'smidd.: 161/'- gr. C. (63 gr, F.), uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.). 8WATERTIJDEN TE KATWJJK-a.-ZEE Voor Vrijdag. tgsle stand des voorm. to 10 u. 58 m. ogste stand des nam. te 11 u. 34 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". tot voorm.: 17 gr. c. uur voorm.: 17gr. C. nur nam.: 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". cur voorm.: 16 gr. c. uur voorm.: 17 gr. C. cur nam.: 17V> gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. iderdag 9.18 n.m. tot 4.33 v.m. ngf wat meer distinctie geeft: KREYMBORG's coupe i, dje naar andere ziekenhuizen zijn fracht, weinig kans hebben er het «I te brengen. 'schijnt, dat de meeste slachtoffers ten- je ran de giftige gassen in minder dan ainuut onder vreeselijke pijnen zijn tomen. Y-YOR.K, 16 Mei (V.D.) Uit het onder- ölijkt dat do derde ontploffing de eni gevolgen heeft' gehad. Terwijl in de te verdiepingen het vuur woedde Iten vertwijfelde patiënten langs het de buitenlucht te komen. Er ontston- hevige gevechten. De brandweer vond bet trappenhuis met lijken bedekt, die vastgeklampt hadden alsof vóór den nog een laatste wanhopige strijd leslreden. De ramp werd door het vuur verergerd. Het dak werd de lucht in Dgerd. De brandweer kon ten slotte nog 'Is met gasmaskers werken. Het gas t ook naar buiten en verrichtte ook rt de talrijke nieuwsgierigen op straat doodelijk werk. Vele nieuwsgierigen en door het gas blind zijn geworden, politieagent verloor, nadat hij reeds blokken van het brandende ziekenhuis 'Werd was, plotseling hot gezichtsver- •n- Zoodra bekend was, dat zich gifgas Pteidde ontstónd onder de toeschouwers onleschrijvelijke paniek. In een oog- was de geheele omgeving ontruimd, geneele vleugel van het ziekenhuis is et vuur vernield. Doctoren en verple- pcrsoneel hebben op voorbeeldige wijze Wweer terzijde gestaan. Alle lijken, an vele geheel of gedeeltelijk ver min, worden nauwkeurig onderzocht. Re°E IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. M°i tv. D.). De scheidsrech- district Brandenburg heeft heden praak van 22 April j.l van de arbi- r^-,c voor Groot-Berlijn inzake fcrd n'11 mefaaljndustrie bindend ^r'iii ?aar^°ór i9 de bedrijfsbrede in staalbedrijven, waarin ruim t\ 'eil^rs werkzaam zijn, verzekerd -wmber 1930. 16 Mei (V. IV, Uit Bergen j expeditie van den jdJjA °P bet Franz Josef- |l de ball 0slian^ naar de overblijfselen l ®Dgroep van de „Italia" zal zoe- D 2icha^v°nd van Bergen is vertrok ken naar Spitsbergen LONDEN, 16 Mei (V.-D.' Naar Reuter uit Simla meldt wijzen de laatste der uit Afghanistan ontvangen berichten er op dat de hoofdstrijdmacht van Aman Oellah zich ongeveer 70 mijlen ten Zuiden van Ghazni ten gevolge van het plotseling ontrouw worden der Chilzais in een moeilijke toe stand bevindt. Het zijn de troepen die de vorige maand Ghazni bedreigden en boven dien uit Moekoer moesten terugtrekken, waar de verbindingen werden afgesneden. Thans zouden de Chilzais de troepen van Aman Oellah omsingelen. Men gelooft dat Aman Oellah zich zelf bij deze troepen bevindt. Over de positie van de overige troepen van Aman Oellah is niets bekend. Deze troepen hadden tot taak door de inneming van Ghazni de verbinding van Habib Oellah met Kaboel te bedreigen. Dit plan schijnt thans eveneens te zijn mislukt. Later wordt gemeld dat de tröopen van Habbib Oellah Herat bezetten, waariloor het Aman Oellah niet meer mogelijk is ammu nitie en andere voorraden uit Rusland te ontvangen. LONDEN, 16 Mei. (V.D.). Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche regeering een nota hééft gericht tot de regeeringen van de staten, betrokken bij de gemengde recht bank te Shanghai, waartoe ook Nederland behoort. De Chineesche regeering doet in deze nota mededceling van de klachten, die Chineesche onderdanen tegen deze recht bank indienen en stelt onderhandelingen voor om tot de opheffing daarvan te geraken. Mede in verband met een klacht in een vorige gemeenteraadszitting geuit, zal naar wij vernemen voortaan tot des nachts 2 uiir op het politiebureau een inspecteur aanwe zig zijn. Tot dusver was er na 10 uur 's avonds geen inspecteur meer op het bureau en was een hoofdagent met do leiding belast. Voorts is met ingang van gisteren do hoofdagent van Vugt gedetacheerd bij de af- deeling speciale wetten en do hoofdagent Klut bij de verkeersbrigade Gistermiddag heeft in het gemeentehuis de burgemeester een bespreking gehouden met do besturen van do afdcolingen Leidén, van den Aig. Bond van Politiepersoneel in Nederland, van don R. I\. Bond. van den Proteslant-Christelijken Bond en van eten. Alg. Ned. Politiebond. Deze bespreking, die ongeveer o'nderlia f uur duurde had betrekking op deeventueel* instelling van oen. commissie - van stafoa- ken bij de politic, welke aangelegenheid1 reeds geruim en tijd bij de commissie voor- Georganiseerd Overleg aanliangig is. l'it, Berlijn wordt gemeld: De Rijksdag heeft heden het luohtvaarl- vèrdrag met Nederland en dat met Noor- 'wegen in alle drie lezingen aangenomen. De 20-javige O. de C., die in velband met den moord in het park Zorgvliet te Den Haag is gearresteerd, is hedenochtend teT beschikking van de justitie gesteld èn in het huis van' Bewaring ingesloten. Ter gelegenheid van zjjn jubileum (men zie onder Binnenland") heeft de heer Lazon- der te Den Haag, heden een buitengewoon groot aantal gelukwenschen ontvangen. w,o. een schrijven van den minister van Water staat. Op verzoek van den jubilaris vond geep huldiging plaats. Hel strand te Scheveningen is onveilig tot den Wassenaarsoheslag op Woensdag 22, Donderdag 23 en Vrijdag 2-1 Mei, telkens vanaf 8 u. 30 lot 13 uur, wegens het schie ten met mitrailleurs. Do aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet eerder weer toegankelijk is. alvorens de roodo vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn inge nomen. Het vooral in vroegere jaren békende café-restaurant „De Oude Vink" aan den Haagweg zal .binnenkort publiek worden ver kocht. Een onvoorzichtige landbouwer. De landbouwer Koon, uit Westerbroek ié hedenmorgen als door een wonder aan den dood ontsnapt. Toen hij met'twee aan "elkaar gekoppelde wagens naar het landreed, lag hij in den voorsten wagen te slapen. Juist op het moment dat de sneltrein* die om 7.49 uur uit Winschoten naar Groningen vertrekt, den onbewaakten overweg, tc Wes terbroek moest passeeren kwamen de wa gens met den slapenden man bij den over weg aan. De paarden bleven nog juist .op het allerlaatste moment uit zichzélf, stil staan. De machinist remde, uit; alle macht. Dc paarden stonden reeds met de koppen-te gen de wagons aan toen "de trein stilstond. De trein had eenige vertraging. Tegen den landbouwer Koon is proces-verbaal opge maakt. Hedenmorgen omstreeks halfacht heeft voor de remise van do X. Z. H. Tramweg- maatschappij aan do Leidsöhe Vaart te Haarlem een ontsporing plaats gehad, waar door de geheele dienst op Amsterdam ont wricht weid Een trein van de richting Zandvoort Teed achteruit de remise uit op het spoor van de Leidscbe Vaart. Door ver keerden wisselstand ontspoorde do' bijwa gen. Deze kwam dwars over den weg"te staan. Bovendien reed de wagen tegen een paal van de bovenleiding die bij den grond afbrak. De paal kwam terecht in de bovenverdte-, ping van écn naast de remise staand woon huis. Hier werd vrij ernstige schade aange richt, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Het tramverkeer naar Amsterdam stond meerdere uren stil Blijkens een bij het Departement van Defensie ontvangen telegram zijn de Dor- nier-Wall-vrliegbooten Woensdag 5 uur 11 min. (pl. tijd) te Sabang aangekomen. Alles is wel. Als resultaat van dc besprekingen, die gisteren hebben plaats gehad tüsschen den Rijksbemiddelaar in het 3e district, den heer II. A. v. IJsselsteijn. en dc vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in het haringvisscherijbedrijf te Schevenin gen, heeft de Rijksbemiddelaar de volgende voorstellen geformuleerd: 1. De staking wordt, onmiddellijk opge heven. '2. Het aandeel van de bemanning in de besomming zal bedragen: bij een besom ming beneden f. 30.000 24,5 pet.bij een be somming van f. 30.000 tot f. 33.000 25 pet.; bij een besomming van f. 33.000 tot f. 37.000 25,5 pet.; bij een besomming van 'boven f. 37.000:26 pet. .3. De garantieloonen worden verhoogd "van f. Ï2 tot 'f.13:50. Het ziekengeld £w'oïdt uitgekeerd gedurende 6 weken in plaats van 5 weken. 5. Het z.g. graailoon wordt-gebracht van f. 18 op f. 20. 6. Er zul- ,len geen. faricunemaatregelen worden ge hore en. De Rijksberniddelaar heeft partijen ver docht. hem vóór Vrijdagochtend 12 uur te herichtem-qf zij deze voorstellen voor haar -lédonvergaderingen willen verdedigen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders on bekend zijn. Brieven binnenland: The Pure Selt ie Rotterdam. Mevr. M. van Driel Rotterdam. Fa. Tieleman en Dros Lei den. jRotterd. Nieuwsblad. Briefkaar ten binnenland: T. de Jong, Den Wijk. Woensdagmorgen reed een autobe stuurder in de Wilhelminasfcraat; tegen een boom waardoor de auto en boom werden beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. In de Dinsdagavond j.l. gehouden ver gadering van den kerkeraad van do Ned.- Herv. Kerk (Juli an astraat) werd besloten in verband met de invoering van den zo mertijd, den dienst des 's morgens aan te vangen om 10 uur en des avonds niet zoo als vorige jaren om 7 uur doch om half zeven. In de d.d. l-i dezer gehouden verga dering van aandeelhouders der N.V. Ge meenschappelijk Grond- en Huizenbezit te Alphen aan den Rijn werden de balans en de verlies- en winstrekening over het eerste boekjaar goedgekeurd, en het dividend be paald op 5 pCt. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn Brieven binnenland: A. de Bruin, Zeg veld. Een zoontje van den slager v. d. Z. had het ongeluk om nabij de ouderlijke woning aan de Nieuwstraat in de sloot te geraken. Het kind zou zeer zeker verdronken zijn alfe zekere Jan JBieshpuvel niet dadelijk te water was gesprongen, met het resultaat dat hij het kind mocht redden. Aan den Zijdeweg vond dezer dagen een zeer ernstig ongeluk plaats. De 5-jarige H- Ramp, wonende aldaar, was op een passeerende wagen gespron gen, doch had daarbij het ongeluk om van dien wagen af te vallen, met gevolg, dat het kind eenige meters werd medegeslexird. Zeer» ernstig gewond en in zorgelijke toe stand werd het kind opgenomen en in de garage van den heer H'eidbuurt binnenge dragen. Twee doctoren waren spoedig aan wezig, die het kind hebben verbonden, waarna het naar de ouderlijke woning werd overgebracht. Bij besluit van B. en W. is bepaald, dat in den vervolge des Dinsdags en Vrij dags van -gemeentewege vuilnis zal wor den opgehaald aan de Puttekade. Het onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1917 en 1920, zal voor deze gemeente te Waddinxvee-n gehouden wor den op Woensdag 26 Juni a.s. n.m. 1.30 en 2.30 in het gymnastieklokaal der O. L. School aldaar. Polder Achthoven. In de gister gehouden vergadering van den polder Achthoven, is de rekening over .1928 vastgesteld op inkomsten v. f. 2131.393 in uitgaaf op f. 2047.325. Saldo f. 84.07. Dc begrooting over 1929 werd vastgesteld op in en uilgaaf van f. 2147.16. Tot voorzit ter werd in de plaats van wijlen den hee» C. Bos, gekozen do heer K. Brug, burge meester. Dc omslag over 1929 werd bepaald op f. 4.50 per hectare Dc veestapel in deze gemeente was ge- ruimen tijd gevrijwaard gebleven van het ge vreesde mond- en klauwzeer. Gisteren is weer een aangifte ter secretarie gedaan door den landbouwer. S. GEMEENTERAAD. Benoemingen Begrooting aanleg nieuwe straten Vragen over geopende brieven. De raad der gemeente kwam Woensdag middag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de heer J. Kastelein. Aanwe zig alle 13 leden. Nadat de voorzitter do vergadering had geopend, en de notulen werden goedgekeurd, werd het kohier van belasting op de honden vastgesteld op f. 1245. Benoemd werd tot onderwijzer aan de school in wjjk 1 de heer H. Buisma en tot onderwijzeres aan -de school dorp, mej. G. van Drie. Tot lid van 't hoofdstembureau wordt benoemd de heer W. Raadsc helders, tot pLv.v. lid te Oosteinde de heer D. Jong kind Mzn. De ligplaats voor woonschepen wordt bepaald bg 't eléetr. gemaal Schinkel polder. Van ieder schip zal jaarlijks f.26 belasting moeten betaald worden. Do uit breiding en aanleg nieuwe straten werd goed gekeurd, begr. f. 16.500»eveneens om een nieuw uurwerk in den toren to plaatsen, begr. f. 5000,De huur van sperklokken en sperschakelaars werd van f. 0,75 en f. 1,— op f.0,50 per maand teruggebracht, terwijl de kabel bij het Ljjnbaanshnisje zal worden doorgetrokken over 470 M., begr. f.2400, De heeren Jongkind en M. ATderden hadden den burgemeester vragen gesteld, naar aan leiding van brieyen, voor den secretaris be stemd, welke deze geopend zou hebben ont vangen. De voorz. deelde mede, dat hif plot seling op reis moest en toen zijn zoon had opgedragen de brieven te openen, 't Werd door de vragenstellers zeer betreurd, te meer daar de voorz. meedeelde, dat alle stukken voor den secretaris bestemd, door hem worden geopend en nagezien. De voorz. zegde overweging toe of daarin verandering kan gebracht worden. Ba vingertoppen afgesneden. De timmerman K. Luik had het ongeluk zijn rechterhand ernstig te verwonden on der een zaagmachine. Van twee vingers wer den de toppen afgesneden, terwijl hij boven dien nog andere verwondingen aan de hand kreeg. De man werd onmiddellijk tiaar oen der plaatselijke geneesheeren vervoerd en zal geruimen tijd niet kunnen werken. Twee schoolgaande meisjes hadden een onaangename ervaring, toen zij hun fietsen, welke in een poort waren neergezet, wilden meenemen. Do banden had men op ver schillende plaatsen afgesneden, terwijl de belastingplaatjes bovendien gestolen waren. De politie is van het gebeurde in' keunis ge steld. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus en Antonius, 2 z.v. Th, Kaptejjn en M. A. C. Heerens Theo doras Maria, z.v. Th. Elberse en A. Groenen. Ondertrouwd: Grjsbertus Josephus Ruijs, 27 j. en Petronella Quirina Maria Rotteveel 23 j. Johannes Maroellus Hogervorst 23 j. en Emmerentia Johanna Bon 24 j. Jo hannes van der Hulst, 27 j. en' Maria Petro nella van der Lans 27 j. Overleden: Margaretha Johanna MariaIJs- selmuiden 17 j. ongeh. Marinus Ludovicus IJsselmuiden 12 j., z.v. P. IJsselmuiden en M. Schrama Jan Faas 46 j. echngen. van M. C. den Butter Margaretha Kapteini 71 j.r wed. van H. Duijm. Gevestigd: R. W. Lommerse, Bijdorpstri G van Leimuiden Mej. A. Onderwater, Hoofdstraat 241 van Warmond Mej. C. A. Vos, Hoekstraat 6 van Haarlem Mej. G. J. Knaapen, Hoofdstraat 288 van Lisse Mej. M. C. Schenk, Hoofdstraat 166 van Voorhout K. Barendrecht en gezin, Bij- dorpstraat 3 van Waddinxveen. Vertrokken: G. van der Stelt van Rusthoff- laan 11 naar Haarlemmermeer E. Postma van Charbonlaao 7 naar 's-Gravenhage C. Alberts van Beukenlaan 31 naar Hilver sum. Het was voor den broodslijter de K. Woensdag geen fortuinlijken dag. Op de Zandslootkade geraakte zijn volgeladen brood wagen met paard en al te water. Zoo goed als al het brood ging verloren en het kostte veel moeite een en ander weer op het droge te krijgen. Voor De K. een flinke schade post! Da volgende passagierschepen zijn Vrij dag 17 Mei 1929 in radiotelegraiischo verbin ding met do daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland. Alhena, Rugby Radio Alpherat, Junc- cao Radio Chri3t. Huygens, Medan Radio Crynssen, Scheveningen Radio Flan-, dria Rugby Radio Gelria, Scheveningen Radio Indrapoera, Scheveningen Radio J. Piet Coen, Scheveningen Radio Maasdam, Cabo Flnisterre Radio Nicke- rie, Rugby Radio Nijkerk, Rugby Radio Orania, Rio de Jan. Radio Zeelandia, Cerrito Radio Oranje Nassau, Scheven. Radio P. C. Hooft, Scheveningen Radio Pr. d. Nederl., Scheveningen Radio Prinses Juliana, Colombo Radio Rotter dam, Scheveningen Radio Sibajak. Sehev. Radio Simon Bolivar, Scheveningen Rad. Slamat, Seheveningen Radio Spa.irn- aam, Habana Radio Statendam, Sehev. Radio Tambora, Portsudan Radio Tje- rimai. Scheveningen Radio Venezuela, Scheveningen Radio. ALPHEN AAN DEN RIJN. Veiling van 15 Mei 1929. Spinazie f. 34.60; Uien f. 2.50 3.60 per 100 K.G.Radijs f.55.50; Rabar- bet 1.5.40 per 100 boe; Kropsla I f.56.50; Kropsla II f. 2.503 per 100 stuks, ALPHEN. Kaasmarkt. Aanvoer 41 par tijen, prijzen met rijksmerk eerste soort 40—42; 2de soort 35—4)8. Mandel matig. BOSKOOP, Veiling van 15 Mei. Rozen per bos: Columbia 4-165 ct.; Marcel Rouyer 3952; Hadley 85116; Ophelia 2136; Butterfly 4166; Golden Ophelia 31f8; Uosalandia 3850; Willi. Kordes 112150; v. Rossum 122141; Gemengde rozen 18 26; Balrozen 4050. Diversen: Lathyrus p. bos 10. Violieren, dubb. oer bos 6000; Tro- lius per bos 40: Aspnragus, in pot, per sluk 61 cent. GOUDA, 16 Mei. Aangevoerd in totaal 3593 stuks, waarvan: 255 slachtvarkens. Vette van -44 tot 45 ct. per pond; levend met 3 pet. korting. Londensche van 30 ct. tot 32 ct. per pond; levend met 2 pel. kortine. Zouters van 42 tot 43 cent per pond; levend met 2 pet. korting; 898 magere varkens f. 30 tot f. 55 per stuk; 1656 biggen f. 18 30; 8 runderen f.250—350 226 nuchlere kalveren f.'1018; 1 graskalf; 6 schapen f.30—40 523 lammeren f.12—18; 20 bok ken en geilen f. 2—5 per sluk. Kaasmarkt. Aanvoer 406 partijen kaas, prijzen lo kw. met rijksmerk t. 4044, 2e kw. met rijksmerk f. 3739, le kw. zonder rijksmerk f. 3639. Handel matig. Aanvoer 561 partijen eieren. Kipeicrvn f. 5.406 per 100 stuks, eendeneieren f. 5 5.25. Handel vlug. Aanvoer 2223 ponden boter. Goeboter f. 0.850.95 per pond. Weiboler f. 0.70 0.80 per pond. LE1DSCHBNDAM. Vrije veiling in Lieren en pluimvee op Woensdag 15 Mei 1929 iu café „Het Eiland". Aanvoer kippeneieren 8317 stuks. Aanvoer eendeneieren 579 stuks Kippeneieren van f. 5.80 tot f. 6.30; Eenden eieren van f. 4.80 tot f. 5.50; Ganzeneieren van f. 13 tot f. 15; Kippen van f. 0.80 tot f. 1.55; Hanen van f. 0.95 tot f. 1.80; Duiven van f. 0.20 tot f. 0.37; Konijnen van f. 1 tot f. 2.65; jonge konijnen van f. 0 50 tot f. 0.60. Zoete kaas H.M. van f. 0.50 tot f. 0.60 per pond; Leidsche kaas van f. 0.40 tot f. 0.50 per pond. ROELOF ARENDSVEEN. Sla f. 1—7.70 p. 100 krop, Spinazie 48, Andijvie 2126, Postelein 12 ct. per kilo, Rabarber f. 7 per 100 bos, Snijboonen f. 1.051.10. Prinse- boonen f. 0.75 per 100 stuks. Peulen f. 4 4.70 per 10 pond, Aardbeien 4358 ct. per doosje. WADDINXVEEN. Aangevoerd 12.721 kip- eieren, prijs f.5.405.75 631 eendeieren, prijs f. 5 tot f. 5.40 per 100 stuks. Den 26en Mei hopen mijn geliefde Ouders de Heer en Mevrouw J. DE VRIES en H. J. NIEUWENHUIZEN hun 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare Dochter, 4559 ANS. Leiden. 16 Mei 1929. Thorbeekestraat 34. Den 26en Mei hopen onze Neef en Nicht de Heer en Mevrouw J. DE VRIES 11. J. NIEUWENHUIZEN hun 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. 4560 Fam. A. VAN DER VALK- NIEUWENHUIZEN. Fam. H. VAN DER VALK SCHUIT. Fam. J. A. KLEIJN— VAN DER VALK. j. D. VAN DER VALK. Rotterdam, 16 Mei 1929 3—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 3