Jaar^an? ZATERDAG 11 MEI 1929 No. 21212 eerste blad. kfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. TOEKOMSTBEELD. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Cts per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cis per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenlep gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. ƒ0 18 ..0 18 |jt nummer bestaat uit ZES bladen wandplaats voor bodewagens. Burgemeester en Wethouders van Leiden tigen ter algemeene kennis, dat door hen jl"ingang van Maandag 13 Mei e.k. in Lis van de Hooglandsche Kerkgracht, ais Jodplaats voor bodewagens is aangewezen (kaasmarkt. 3859 A VAN'DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Mei 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: 1 Gezien het verzoek van: I A. P. Tendeloo om vergunning tot het Lliten van een wasch- en strijkinrich- l in het perceel Oudo Rijn No. 66, kadas- bekend Gemeente Leiden, Sectie H. 1 629. L de N.V. Automobiel- en Motorhandel ft Motorhuis" om vergunning tot het uit wen van de bewaarplaats voor benzine Jen op het perceel Morschsingel No. 1 a, 1 bekend Gemeente Leiden, Sectie (No. 1300. priel op de artikelen 6 en 7 der Hinder- l-ven kennis aan het publiek, dat ge ide verzoeken met de bijlagen op de' Llaric dezer gemeente Ier visie gelegd [ivmede dat op Zaterdag, den 25 Mei e.k. I voormiddags te half elf uren in het Lel Bree9lraat 125 (Bureau van Ge- Inlewerken) gelegenheid zal worden ge en om bezwaren tegen <te,ze verzoeken breven, terwiji zij er de aandacht op k:=n. dat niet lot beroep gerechtigd zijn "e niet overeenkomstig art. 7 der Hin- ftl voor het gemeentebestuur of een rieden zijn verschenen, ten einde hun (uren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leiden. 11 Mei 1929. T203 BEZOEK DER DTIGUITEN- KOZAKKEN. Behoudens goedkeuring door de autori- |en zulien op initiatief van de Vereeni- tot bevordering van Vreemdelingen- peer en de Leidsche Rijclub de „Djigui- Kozakken" (Don-Kozakken) op Zater- middag 25 Mei en misschien Vrijdag 24 op het Schuttersveld alhier een rij- ponstratie komen geven. Deze ruiters, in getal, hebben zich een wereldver- ardheid verworven en volkomen te recht. n 22 nummers, die zij ten beste plegen te Ten, getuigen van groote rijkunst. EEN NIEUWE FUNCTIE AAN HET ACAD. ZIEKENHUIS. Tot conservator bij de geneeskunde aan de rijksuniversiteit alhier is bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen benoemd dr. J, J. de Jong, hoofdassistent aan de af deeling voor inwen dige geneeskunde. Dr. dc Jong is de eerste conservator bij de geneeskundige afdeeling van het acade misch ziekenhuis. Hij studeerde alhier en werd in 1920 tot arts bevorderd. Spoedig daarna werd hij benoemd lot assistent van prof. W. Nolen en in 1922 werd hij diens hoofdassistent. Hij promoveerde in 1924 op proefschrift: „De bepaling van het haemo- globinegehalte van bloedlichaampjes in ver band met de beteekenis van zijn kleur- index". Nadat prof. Nolen was opgevolgd door prof. dr. W. A. Kuenen, bleef hij ook onder dien hoogleeraar hoofdassistent. Dr. De Jong was hoofdzakelijk belast met de leiding van de geneeskundige polikliniek. In 1925 vestigde hij zich als arts voor inwen dige geneeskunde en in 1926 stond hij num mer 2 op de voordracht voor de benoeming van geneesheer-directeur van het gemeente ziekenhuis te Arnhem. Van zijn hand zijn publicaties op het gebied van geneeskunde en sociale geneeskunde verschenen. BUITENLANDSCHE EXCURSIE M. S. G. (afd. Electrotechniek). Men schrijft ons uil Frankfurt am Main d.d. 9 Mei: We schrijven eerst nu en wel om de een voudige rede, dat we nog niet eerder tijd hadden, 's Morgens om halfacht ontbijten en dan direct op weg, loopen, trammen of met den trein, naar diverse fabrieken, die we in dc afgeloopen dagen bezocht hebben. En nu, nadat .we vandaag in dc Taunus berg op, berg af, ongeveer 6 uur geloopen hebben, het eene uitzicht en de eene ruïne al mooier vindende dan de andere, zijn we vanavond vrij en kunnen dus een en ander van de excursie vertellen. Echter, wat moeten we vertellen, er is zooveel dat het ondoenlijk is alles zelfs maar hier op te sommen. We zullen du® met de hoofdzaken volstaan: De Dinsdag stond in het tceken der kraft- werke* 's morgens werd de centrale te Höchot en 's middags een openlucht trans formatoren-station te Krefeld bezocht Prof. ir. J. E. Epstein hield 's avonds in de Phy- sikalsche Verein, hoofdzakelijk over de oscylograaf, een lezing met experimenten. Voigt en Haffner, de specialiteit in scha kelapparaten wérd den volgenden dag be zocht. Hier worden ook, naast vele andere toestellen, de groote hoogspanningsschake laars (sommigen bevatten 2000 L. olie) ge maakt. Bijzonder interessant was het beproeven van deze schakelaars, hetwelk bij een span ning van 600.000 Volt gebeurde. Bij wijze van altenlie bood de directie ons na afloop van de bezichtiging een diner aan. waar het zeer geanimeerd toeging. Na al deze technische spijs was de opera, waar ,,die Fledermaus" werd gegeven, 's avonds een smakelijk dessert. Zooals reeds gezegd hebben we vandaag (Hemelvaartsdag) een prachtigen tocht in het Taunusgebergte gemaakt, zoodat ons ver slag, weer bijgewerkt is. Dus gaan we allen nu vroeg naar bed om van de vermoeienis sen wat te bekomen. HET LEIDSCH DRANKWEER- COMITE. De blauwe week. Wij zullen in de komende dagen weder bestormd worden door vriendelijke jonge meisjes die ons blauwe bloempjes zullen trachten te verkoopen. Dit blauwe bloempje zal de blauwe week der onthouding nl. van sterken drank symboliseeren en de menschen moeten op wekken om te beginnen op Maandag 13 Mei eeft openluchtmeeting met muziek achter den Zijlsingel bij te wonen waar onder meer de heer W. C. F. Scheps uit Den Haag den veldtocht door Leiden zal openen. Den volgenden dag krijgt de Haagweg- buurt een beurl Daar zullen spreken de heeren Webster uit Rotterdam en Fnts Sieverts uit Amsterdam. Woensdag houden de jonge drank weer- menschen een propaganda-feesttocht door de verschillende wijken van onze stad. Op Donderdag 16 Mei zal weer een open lucht bijeenkomst plaats hebben en wel in Tuinstadwijk. waar ds. Kuilman, Ned. Herv. predikant o. a. het woord zal voeren. Op 17 Mei idem in het Morschkwartier (nieuwe gemeentewoningen) waar ds. Bak ker uit Amsterdam en Henk Jager, uit Den Haag komen spreken, terwijl de „Week" Zaterdag zal eindigen met een bestorming van de burgerij met blauwe enthoudings- bloempjes. PROF. ACQUOY HERDACHT. 1829—18Z9. Het kerkhistorisch gezelschap van theolo gische studenten alhier, genaamd S. S. S., werker porichting door prof. Acquoy is voor bereid en onder wiens opvolger prof. Pijper is tot stand gekomen en nog geregeld onder leiding van zijn eere-yoorziller prof. Eekhof vergadert, heeft hedenmiddag prof. Acquoy herdacht Prof. Acquoy toch is in 1829 (3 Januari) geboren en heeft na van 1858—1878 als predikant der Ned. Herv. Kerk te Eerbeek, Koog aan de Zaan en Zalt-Bommel werk zaam te zijn geweest het ambt eerst van kerkelijk hoogleeraar (1878'81) cn daarna van staatshoogleeraar (1881'96) aan de Rijksuniversiteit alhier hekleed, waar hij onderwijs gaf in de geschiedenis des Chris tendoms en de leerstellingen van den Chris- lelijken godsdienst, fn een bijeenkomst nu heeft prof. Eekhof dezen grootmeester der kerkhistorische wetenschap als persoon, ge leerde, docent en mensch geschetst, waarna men zich in rijtuigen heeft begeven naar het kerkhof aan de Groenesteeg, waar Acquoy (15 Dec. 1896 gestorven) is begraven. Hier heeft de voorzitter van S. S. S., de heer E. Jansen Schoonhoven, candidaat tot den Hei ligen Dienst te Oegstgeest. met eenigc toe passelijke woorden een palmtak op zijn graf nedergelegd. Op de linten stond: ..S. S. S." aan prof. Acquoy 182918961929). HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Antoon Brinks, Donkersteeg 14. Leiden; winkel in goud- en zilverwerken. Eigenaar: A. Brinks, te Le:den. De fi le auto's voor den overwes op Hemelvaar tsdag. BOND VAN JONGE LIBERALEN Rede van jhr. mr. dr. van Bererteijn. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van den Bond van Jonge Liberalen heeft gisteravond in de bovenzaal van café restaurant „de Harmonie" jhr. mr. dr. van Bercsteijn uit Den Haag een politieke rede gehouden. Er was slechts een tiental belangstellen den aanwezig, toen de voorzitter, de lieer J Luchies de bijeenkomst opende en het woord gaf aan den spreker. Jhr. van Beresleijn ving aan met op te merken, dat het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging fnuikend is geweest voor de publieke belangstelling. Zoo ook is het lieden ten dage heel wat moeilijker een zetel te vervoveren dan in vroegere jaren, toen dit resultaat met be trekkelijk weinig stemmen te bereiken was. Wanneer men momenteel de samenstel ling van het huidige ministerie nagaat, kan men moeilijk anders dan van een politieko allegaartje spreken. Waar het dc opzet is geweest van dit kabinet om zich van alle politieke vraag stukken verre te houden, kunnen de diverse partijen ook weinig critiek uitoefenen. Toch wilde spr. eenige cardinale zaken uit de binnen- en buitenlandsche politiek behandelen. Allereerst de kwestie van het Hollandsch- Belgisch tractaat, dat nog juist te rechter tijd door de Eerste Kamer is verworpen. Van harte hoopte spr., dat een volgend minister van Buitenlandsche Zaken nipt met voorstellen van dergelijke strekking zai komen. Vervolgens de kwestie van ontwapening, waarvan spr. een voorslander is, mits niet langs den weg van eenzijdige ontwapening, waardoor wij ons vrijwillig bloot zouden sltiicn aan invallen van vreemde staten Ten aanzien van het wetsontwerpde Geer om ook van in het buitenland woon achtige Nederlanders belasting te Iietfen, meende spr., dat hier aan 't groote gevaar verbonden is, dat dergelijke belastingvluch- ligen zich elders laten naturaliseeren, waar- I door de kans, dat zij ooit in het vaderland j lerugkccren, voor goed verkeken is. Met betrekking tot de binnenlandsche politiek, zcide sprdat de liberalen hebben te vech ten, legen bon. die ons de geestelijke vrij heid ontnemen cn tegen hen. die ons de economische vrijheid willen onlrooven. Geestelijke vrijheid, -d.i. vrijheid van woord, vrijhefd van Zondag, enz., achi spr. bij dc rechtsche partijen niet verzekerd, zoomin bij de Katholieken als bij som mige christelijke partijen, die in alles op splitsing aandringen: katholieke geilenfok- vereenigingen. christelijke damvereenigingen enzoovoort. Bij het vraagstuk der economische vrij heid is de scheiding anders; daar ligt de lijn tusschen liberalen cn socialisten. En ontdaan van godsdienslige inzichten, ver heugt ftet spr. te kunnen constateeren, dat dc liberale gedachte, met name het vraag stuk van de economische structuur der maatschappij ook bij andere partijen als do liberale le vinden is. Bij de tegenstanders onderscheidt 9pr. de socialisatie in de maatschappij zelve en de social isatie van overheidswege. Spr. her innerde in dit verband aan do November dagen van 1918, toen in Duitschland, de bakermat van het wetenschappelijk socialis me de regeering tegenover de burgerij de trompet van de socialisatie stak, doch zich in werkelijkheid nestelde op de grandves- ten van dc bestaande maatschappelijke structuur. Uitvoerig wijdde spr. dan uit ever het systeem der bedrijfs-organisatie, krachtens welke door de arbeiders eerst een „ethisch- minimum loon" wordt vastgesteld en dan wordt bekrachtigd door één raad van werk gevers en werknemers verondersteld al thans, dat deze allen lid zijn met uit sluiting van alle concurrentie een toeken ning van een redelijke winst aan de fabri kanten. Zoo ziet spr. althans het slelsel van prof. Veraart, die aan dit onderwerp een tweetal boeken wijdde. Het eigenaardige is, dat de heer Veraart nog gelooft zich hier mede op eenigszins kapitalistisch sland- punt te stellen, doch spr. meent veeleer, dat dit stelsel een bedreiging zou vormen voor het privaatrechterlijk eigendom en do vrijheid van bedrijf. En bovendien geeft Veraart toe, dat zijn slelsel practisch onuitvoerbaar is voor export-industrieën. En hoevele zijn er dit niet in Nederland? Troclstra karakteriseerde dit stelsel als „het organiseeren van een klopjacht op de- zakken van de verbruikers". Spr. is het daarmede volkomen eens. Ook het verhoo- gen der loonen ten koste van de onder nemers acht spr. uit den booze. daar dit de nekslag zou zijn voor wat thans nog zijn z.g.n. economische randbedrijven. het geen de werkeloosheid zou vermeerderen. Bovendien zou dit de oprichting van surro gaten-fabrieken, die op den duur toch ook weer geen stand zouden hunnen houden, bevorderen, hetgeen de buitenlandsche im- BINNENLAND. De herziening der telefoontarieven. - (Binnenland, 2e Blad.) De staking in het houtbedrijf te Zaan dam; een conferentie met den rijksbemidde laar. (Binnenland, 2e Blad.) Algemeene ledenvergadering van de Ned, Reisvereeniging. (Binnenland, 2e Blad.) BUITENLAND. De deskundigen-conferentie ie Parij9 eenige degen verdaagd. (Builenl. 1ste BI.) Da eerste moeilijkheden der nienwe Ocstenrijkscbe regeering. (Buitenl. le BI.) port zou prikkelen en aankweeken, wat opzichzell weer tengevolge zou hebben, dat de goudzendingen naar het buitenland ver meerderen. En dje staathuishoudkunde leert ons, dat hoe schaarscher het ruilmiddel, hoe lager de prijzen zijn. Uit ervaring weet spThoe moeilijk het is van overheidswege prijsregelend op te treden, wat de sociaal-democraten wen- schen. Tenslotte besprak spr. nog de. wat hij zoo noemde: „socialisatie-zonder dat-men- het-merkt". Op dikwerf humoristische wijze zette spr. uiteen, hoe een dergelijk systeem neerkomt op een socialisatielangs wette- lijken weg, doch met terzijdestelling van alle zedelijke en rechtsbegrippen. (Applaus). De voorzitter dankte aan het einde van den avond allen voor hun aanwezigheid, in het bijzonder mevr. Moolenburgh die als bestuurslid van de afdeeling Leiden van den Vrijheidsbond blijk geeft van haar belangstelling in het werk der jongeren en den spreker voor zijn interessante lezing, waarna hij de vergadering sloot. VEREENIGING GRONINGEN. Gisteravond heeft de Tooaeelclub van de Groninger Vereeniging opgevoerd „Gebrs. Kalkoen", een blijspel van Gerard Nielen, in 't Groninger dialect overgebracht door B. H. de Graafl. 't ls een zeldzaam geestig stuk dat door de vertaling nog gewonnen heeft Geen wonder dal het stuk, dat zeer goed vertolkt is, insloeg. Den geheelen avond daverde de zaal van den lach. De inhoud? Twee broers, Gebrs. Kalkoen, hebben een zaak in garen, band etc.. die zij op hun zumige ouderwelsche manier drij ven. Van „de vrouwluu" moeten de oudo vrijgezellen niets hebben. De bedienden verdienen nauwelijks droog brood. Leo, hun neef. die in de zaak is opgenomen, zal later de zaak overnemen. Hij haakt naar dat oogenbli'k en dat te meer, omdat hij trouw plannen heeft Hij is lid van „de bond" en het is mede door hem dat de bond Gebrs. Kalkoen het mes op de keel zet met den eisch- hooger loon. anders. staking. Natuurlijk stemmen de wenschen van Leo niet met die van zijn oompjes overeen. Dan komt een vriend van de Kalkoens ten tooneele. hoort van Leo's tegenslag in do liefde en besluit hem le helpen. Hij over reedt de ooms een winkeljuffrouw tp nemen, hetgeen hem gelukt, ook al omdat de juf frouw niet georganiseerd is en zij, in ge val van slaking. dus n:el zonder hulp zul len zijn. Hij smokkelt dan het meisje van Leo, Fientje. als winkeljuffrouw in de zaak. Fientje mag er zijn. Oom Jacob kijkt, oom Hendrik kijkt. Fientje wint het pleit. Zij :9 hinnrnkort „schepper en schrijver", moder niseert de zaak en alle;-; loopt op rolletjes. Zii vindt dat alles wel recht komt. Maar.'... de vrouwenhaters blijken al spoedig bewonderaar? fe worden van de n:euwe juffrouw. Reden droormn de schoonste droomen, durven pchter niet met hun aanzoek vnor den dag komen Zoo. h'ïjft het vage toespelingen die juffrouw Fientje n:ct boarijpt, vast overtuigd ais zij is. dal do oompjes haar geheim hebban geraden en dat alles op haar f eo slaat. Dil geefl aanleiding tol allerzotste verwik kelingen „maar.alles loopt best af". Leo en Fientje worden ^en paar. en beide oompje? Tev^n hun zegen. Een alleraardigst stuk, dat uitstekend ge speeld is.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1