JAPON Wat de vrouw draagt. BEEKMAN Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Mei 1929 Vierde Biad No. 21212 VOOR DE HUISVROUW. ZOEKT U EEN DIE U FLATTEERT? KIJK BIJ ONS U SLAAGT ZEKER! KOREVAARSTRAAT UW NAAM IS VROUW. BEROEP EN MODE. vrouw, die heden ten dage vaak 5 de man in het openbaar leven staat Jrzooverre zij tenminste niet alleen prouw en moeder behoeft te zijn) heeft haar werkzaamheden een garderobe feig, welke in ieder opzicht practisch t zijn en er daarbij aardig uitziet. tijd, dat men op kantoor de oudste beest afgedragen kleedingslukken droeg, l|il nog beschermd door schorten en live-mouwen", is voorbij, gezien het jdat zij thans vaak een groot deel van haar op kantoor doorbrengt en verplicht r soed uit te zien. Inlice Muiford heeft, zooals bekend Vk in een zijner werken de mode be weid en komt tot de conclusie, dat geding vaak de goede en kwade lui- kenmerkt; hij bedoelt hiermede, dat iemand, die gedurende haar werk lleeiijk afgedragen prul draagt, niet die I. spanning en vreugde in dat werk PQ kan, zooals dit het geval zal zijn H vrouw, die weet, dat ze er goed |f!, hierdoor zeker is van haar uiter- §Bces, waardoor haar intensiviteit van verhoogd wordt. W kantoorkieeding diene men er voor p ip te letten, dat de betreffende klee- p ukken degelijk zijn. p'j'en, welke alleen bekoorlijk zijn voor en binnen korten, tijd hun inferiori- rraden, komen niet in aanmerking, I alleen goede en sterke weefsels, pder is het dom, gecompliceerde maak- 1/n het werk te dragen, want de ee- Igste japonnetjes doen het het best*» ■rraee hangt samen niet al te schelle ten te dragen, daar deze toch meestal leen korte mode onderhevig zijn, doch l'e fijne tinten te kiezen, lo te bevelen is in de kantoorjurk iets leen wandel japon aan te brengen, daar p er buiten kantoor ook graag goed-ge- 1 wil uitzien. tale japonnen moeten extra netjes |i zoodat ze na kantoortijd, voor theater- of èen dergelijke gelegenheid dienst kunnen doen, daar. veelal de tijd ontbreekt om zich na kantoortijd nog te verkleeden. Voor zulke gelegenheden kieze men het liefst Geborduurde stukken, daar handwerk heel veel mogelijkheden en variaties biedt, waarvan men veel plezier en succes kan verwachten. Vooral de vele jakjes, die voor deze gelegenheden uiterst geschikt zijn, practisch en elegant zonder ingewikkeld te worden, zijn zeer en vogue. Zie teekening le afbeelding., Dit complet is te vervaar digen van een dunne modestof (krepella, Wolgeorgeltc of panama). Het is het een voudige jumpertype, met ronduitgesneden bovenstuk met een smal ceintuurtje en een rechte rok. Zoo, in een aardige kleur, zal het voor kantoor zeer zeker voldoen. 's Avonds echter hierover een mouwloos vest van dezelfde stof, waarvan de onder ste rand en de kante getooid zijn met wollen motieven, welke niet veel werk met zich meebrengen en toch zeer decoratief werken. Ook wel kiest men voor deze gelegen heden een donker-zijden japon, die in 't werk vaak practischer is dan een stoffen, als men hiervoor tenminste ook een sterk materiaal neemt (bijv. marocain). Een don kerblauw of zwart zijden japon met een lichte georgette- of kantgarnituur (voor kraag en manchetien) zal het heel goed doen. Op één na de laatste afbeelding toont u iets dergelijks het bovenstuk is iets over- bloezend, de rok klokkend en de garnituur is licht-rose. Voor erg warme dagen is een gestreepte toile de soie of Shantung aan te bevelen: van boven de streep in de breedte terwijl voor de rok de streep in de lengte genomen wordt met platte plooien (laatste teekening). Wat bovendien een prettige en practise he kleeding voor kantoor is zijn de gebreide arikelen, die zeer apart en flattant kunnen zijn en daarbij heel sterk, terwijl hierin den laatsten tijd de beeldigste kleuren combinaties verkregen zijn: de rok is plissé-gebreid. de jumper z.g. grof-gebreid, iets nieuws op het gebied van de breikunst, nauwelijks van handhaakwerk te onder scheiden. Dc onderste rand van de jumper, de mouwen en de pull-over hals worden met bonte kleuren afgebreid, welke aan het geheel de finishing-touch geven. 2. BIJ HET SPEL. In den tuin, in de parken of op de weide heeft het kind een kleedingsluk noodig, dat bestand is tegen de dolste streken en ook geon te nadeelige gevolgen mag ondervin den als het vies of zelfs eenigszins bescha digd wordt. Want slechts dan zal het kind zich heele- maal vrij en zonder zorgen voelen, als het door zijn kleeding niet gehinderd wordt; het zou al heel onverstandig zijn het kind zoo aan te takelen, dat het bang is bestraft te worden, wanneer zijn kleertjes uit fatsoen geraken Voor speelpakjes zijn waschbare en in het hijzonder gebloemde waschbare weefsels 't meest aan te bevelen. De snit van deze speelkleeding is of over-all (hemdje en broekje inéén) of uit twee deelen bestaande (broekje en bovenste deel) waarvoor ook tweeërlei grondstof zeer gezocht is (Beide afbeeldingen vindt u op de schets). 3. DE KAMERJAPON moet in zooverre practisch zijn, dat ze niet al te gecompliceerd wordt, daar deze mak kelijk te reinigen moet zijn. Bovendien ge niet een verwisselbaar garnituur de voor keur, daar dit juist voor huiskleeding appe- titelijk is, waardoor het geheel altijd zijn netten indruk bewaart. Altijd toch weer heeft de man tel vorm de meeste aanhangstersdeze is in den loop der jaren onontbeerlijk geworden. Voor iederen dag maak je hem liefst van grootgebloemde flanellen, waschbare weef sels of van kleurecht glanzend satinet of satijn, vaak ook van echte zijde, wat in het geheel niet onpractisch, doch integendeel buitengewoon sterk is. Op onze teekening toonen wij u een een voudige mantelvormige, gebloemde huis japon. met banden gesloten en afgewerkt met een shawlvormig geschulpt garnituur, ook langs de halflange mouwen. Een dergelijk gewaad is niet slechts als huisjapon, doch ook al9 tuinjurk te dragen. Een lezeres vraagt of ik haar soms helpen kan aan „kinder-lekkera-recepten" voor de a.s. Pinksterdagen. Ze weet zoo weinig pud dingen behalve chocoladevla en dat soort. Wat Zoudt U zeggen van een blanc- manger met biscuits? Kinderen zijn er dól op' Dan moet U nemen: Va L. melk, V3 L. kookroom, 100 gr. suiker, 1 theelepel vanille- esscnce. Va theelepel amandel-essence, 20 gram gelatine of 10 gr. agar-agar. Breng eerst de melk met de room aan den kook en laat er de suiker in oplossen. Neem dadelijk daarna de pan van 't vuur, roer er de opgeloste gelatine of agar-agar door; laat de vloeistof wat bekoelen en meng er dan dc beide essences doorheen. Spoel ten aardige hooge puddingvorm met koud water om; giet daar het mengsel in en roer dit nu en dan eens door; anders zakt de gelatine, een fout, die dikwijls bij blanc- manger voorkomt: dan verschijnt de pud ding op tafel met een dnorschijnenden top en een zwaar onderstuk! In het goede roeren alleen schuilt het succes van deze pudding! U moet echter ophouden met roeren zoodra de massa geleiachtig wordt. Hierbij hoort geen saus; de pudding is tamelijk machtig; daarom worden er bij voorkeur een droog ge bakje, een sugar-wafer of wat biscuits bij gepresenteerd. Het maakt een aardig effect, als u de biscuits of schuimpjes rechtop staand om de pudding schikt. Met een klein lik^e jam bestreken, plakken ze voldoende vast. Aan de kinderen kunt u nu heele ver halen vertellen van een kasteel (de pud ding!) dat belegerd wordt; of, wilt! u het vredelievender, van een kloek met kui- Als u nu een extra feestelijke pudding wenscht, kunt u boven de biscuits wat gc- confijte kersjes strooien-, dat zijn dan in uw verhaal de kogels van de vesting of de eieren van de kloek! Nu de sinaasappels zoo zoet zijn (en dank zij de koude lente eten we dit jaar die oranje vruchten langer dan ooit!) kunt u hiervan een heerlijke bavarcise maken, ook een lie velingskostje van de jeugd. U heeft noodig: 2 sinaasappelen, 4 eieren, 1 citroen, ongeveer 125 gr. lichte basterd suiker; dat moet u regelen naar smaak, het hangt af van de graad van zoetheid der sinaasappelen; 10 gram gelatine en een paar druppels plantenrood. Klop de eierdooiers hiet de suiker; druppel er het sinaasappel en citroensap bij; roer de geraspte schil van een halven sinaasappel er doorheen en ver warm dan het mengsel onder voortdurend roeren op een zéér zacht vuur tot het iets begint te binden. Het mag echter in géén ge val koken. Neem nu de pan van het vuur, roer de opgeloste gelatine door het mengsel; klop het eiwit stijf en vouw dat er luchtig tusschen. De massa moet nu even blijven staan, tot zij gelei-achtig begint te worden; U behoort er echter wel nu en dan even in te roeren om dezelfde reden als bij de blanc- manger: om te verhinderen, dat de gelatine gaat zakken. De vorm, waarin u de massa wilt gieten, moet mot wat prima slaolie worden inge wreven; daarna stort u er de pudding in over en laat hem goed stevig worden. Wanneer u onder de toebereiding bemerkt, dat het sap de pudding niet genoeg kleurt, dan moet u er een paar druppels plantenrood doorheen roeren tot het mengsel de gewenschte sinaasappeltint heeft. Ook bij deze pudding hoort geen saus. Vanille-wafeitjes of een ander zeer luchtig koekje smaakt er het lekkerst bij. U kunt het gerecht wat opsieren met een paar figuurtjes gespoten eiwit of gespoten geslagen Een andere huisvrouw peinst reeds over haar inmaak en informeert bij mij hoe zij haar flesschen moet uitzwavelen. Er zijn hiervoor zwavelstokjes in den han del, die zeer goed voldoen. U kunt ze bij goede drogisten krijgen. Bind een lintje aan een zwavelstok en prik dit üntjo vast tegen een op dc flcsch passende kurk, natuurlijk tegen den onderkant van de kurk! Steek de zwafcl met een lucifer aan en sluit de flesch met de kurk. Dc zwaveldamp vervult nu de flesch; het stokje moet door blijven branden tot hut uit zichzelf uilblufcht; daarna kan hetzelfde stokje nog voor andere flesschen worden gebruikt. U behoeft niet le schrik ken als er een stukje van de zwavel af drupt; dat kan geen kwaad; de zwavel ver hardt direct en is dus met een mesje, vork of pin gemakkelijk even los te krabben. Nu ik het toch over den inmaak heb: zult u er om denken, dat u de etiketten op uw flesschen en glazen nooit met stijfsel mag plakken? De muizen zijn daar dol op en worden cr dus door naar uw provisiekast gelokt! U moet liever gegomde etiketten ge bruiken; doch het allerbeste is, wanneer ze op glas geplakt moeten worden, dat u dit met eiwit dcet. Het eiwit moet tot schuim wor den geklopt; daarna laat u het uitvloeien, neemt een plat penseeltje en bestrijkt de eti ketten met het eiwit; met een schoonen doek worden ze tegen het glas gedrukt. Nu zitten ze zóó muurvast, dat ze zelfs met vocht niet meer los te krijgen zijn! Aan mevr. L. te H. Wrijfwasvlekken krijgt u uit ,.niel-waschbare" stoffen door er een héét strijkijzer onder te houden; ook uit kleeden, loopers e.d. verwijdert U op die manier deze leelijke vlekken. RECLAME. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg, W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn.Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade, en bij JOH. HOGERVORST. Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74. kom ik eens redeneeren met de P jonge meisjes en vrouwen, die er graag verzorgd uitzien en hierdoor tegelijk ■rekkelijk genoemd kunnen worden, doch |noor haar drukken werkkring heuseh 3 jijd hebben ettelijke uren voor den zoek to brengen. F verpioed evenwel, dat wij allemaal, frachillig hoeveel we ook te doen mogen ®cn, op zijn beurt Zondagen en vaak I en Zaterdagmiddag vrij hebben, .zoo- l°ns uiterlijk dan op een van die twee pn eens een extra beurt kan ondergaan, i öeven waarlijk niet overdreven ijdel rtzen enkele eenvoudige raadgevin- 1 °P te volgen want we dienen niet te Ik e?' bij heel veel betrekkingen, Le, yrouwen bekleeden, het uiterlijk F' "®?elijt iets mee te maken heeft, al lr.uVerscbiHende dames ook wel eens 1 haar neus optrekken voor al die ^'ngetk-s. |&ierTDSC'len Ver^ienen n*€t °P dezelfde |m r br°°d en volgens mijn beschei- l Jfn,!De 1S een mannequin, die aage- ;en betten aan en uit moet ^evenveel waard als een moeder -met '5 v°l kinderen. Voor het uiterlijk e trekkingen dikwijls zoo 'S' en °PPervlakkig, maar dat is doch n'e* t geval, beste Iezeres- naa| We bunnen ons nu eenmaal niet r.,c ,rf dezelfde manier nuttig maken; vanzelf za. k*h °°k bovendien de natuur- kj." Van de wereld, dat meisjes, die 1 vee] r,°°r ^euri2 en eenvoudig uitzien, Ibrene i80r en zaLelijker indruk te meer slordi2e zusters. I an er zoo goed als altijd verzorgd uitzien, omdat hij nu eenmaal lang niet zooveel noodig heeft als een vrouw. Ik zal beginnen met op te noemen, wat u allemaal noodig heeft om het uiterlijk op een behoorlijke manier te verzorgen. Het zou al te belachelijk wezen om kammen en borstels op te noemen, maar toch moet ik even opmerkzaam maken, dat het beter is vier, dan één tandenborstel te hebben. Terwijl ik van de week een vrij langen tijd in de wachtkamer van mijn tandarts zat, kreeg ik een boekje in handen, waarbij hij vertelt, dat de volgende methode uitstekend is om dc gezondheid van het gebit te be vorderen. Hij adviseerde allereerst vier tandenbor stels op de waschtafel te hebben liggen en ze met elkaar nimmer langer dan drie maanden in het geheel le gebruiken. Verder bracht hij het menschdom er van op de hoogte, dat de bewuste artikelen iedere week in een kom met warm water gelegd moesten worden, waarin eenige lepels borax waren opgelost Ze er een paar uur in laten en dan de haren met tafelzout bestrooien en ze daarna ophangen Dit laatste is bijzonder goed om de haren stijf te houden en is het prachtig het tandvleesch en de tanden zoo nu en dan eens een beurt te geven met zout. Niet alleen houdt dit het tandvleesch stevig en gezond, maar het maakt de tanden ook prachtig wil. Verder behooren onderstaande artikelen werkelijk niet tot een overmatige luxe: tand pasta, coldcream, vamshing-cream, zeep, poeder en een manieuurdoos. Ik houd voor oogen, dat het artikel hetwelk voor wer kende jonge meisjes en vrouwen bestemd is, geen dure dingen mag opgeven, doch slechts bet hoognoodige om het uiterlijk op peil te houden. Laten we eens aannemen, dat U om negen uur op kantoor moet wezen, een half uur noodig heeft om er te komen (lóóp er toch alsjeblieft heen, lieve lezeressen, al stormt en giet het, want het is zoo geweldig gezond) en om acht uur ontbijt. Uitstekend, kom er dan geen seconde later dan om half acht uit. Heeft u er wel eens op gelet op welke manier een poes zich uitrekt, als ze wakker wordt? Ik ben op het oogenblik heusch niet hatelijk om de vrouwen met deze gracieuse dieren te vergelijken Ik wilde er enkel en alleen maar even uw aandacht op vestigen, omdat u, indien u aandachtig kijkt zu't be merken, dat alle, maar ook alle ledematen worden uitgestrekt. Een beroemde Franse he actrice, die de zeven kruisjes al achter den rug heeft en nog steeds bekend slaat als de vrouw met de meest volmaakte beenen van Parijs, be weert dat ze haar mooi, soepel lichaam te danken heeft aan het feit, dat ze 's mor gens altijd dc bewegingen van haar angora imiteerde. Ik wil hiermede zeggen, dat u vooral niet vergeten moet zich gedurende enkele secon den eens flink uit te rekken. Nu ga ik een repertoire opmaken van het geen er te doen valt. Ik hoef er zonder twijfel niet bij te vermelden, dat alle moge lijke wijzigingen naar verkiezing kunnen worden aangebracht, daar gelukkig niet alle menschen van dezelfde conventioneele volg orde houden. Begin met de tanden flink te schuieren, wasch daarna het gezicht en den hals in warm water onmiddellijk gevolgd door een ijskoude afsponzing, leg een uiterst dun laagje vanishing-cream op en poedpr nu. U ziet, dat ik begin aan Ie nemen, dat we niet allemaal de gelukkige bezitsters van een bad zijn en daarom volgt nu een boude afwassching van het gebeeïe lichaam, dat met een dikken badhanddoek wordt afge droogd Deze laatste handeling zorgt er voor dat de bloed-circulatie goed werkt. Ik veronderstel, dat door een en ander vrijwel een kwartier van het kostbare halve uur der werkende vrouw gemoeid is. U zult moeten toegeven, dat we met de tegenwoor dige japonnen hoogstens vier minuten noo dig hebben om die over het hoofd te laten glijden en de kleine „finishingtouches" aan te brengen, welke uw verschijning voor dien dag maken of bederven zullen. Wrijf met een stukje zeemleer het over tollige poeder van het gelaat en ik hoop niet. dat mijn korthartige lezeressen vergeten zullen hebben tot aan de wortels van de lokken door te poederen. Neem thans een penseeltje, dompel dit in sla-, wonder- of zoete amandelolie en ver wijder het poeder van wenkbrauwen en oog haren Daarna kan het resteerende van den tijd aan de verzorging der nagels gewijd worden. En nu ga ik het eens hebben over de manier waarop het zakenmeisje, wanneer ze vrij laat van het kantoor is lhui9 gekomen en 's a\'onds uit moet, er op haar voordee- ligst kan uitzien. Wees alsjeblieft niet zoo onverstandig dadelijk met water en zeep te gaan wasschen, daarna wat cream op het gezicht te doen en gauw wat te poederen, want u zult er diep berouw over hebben. Ik garandeer u, dat het geen half uur duurt of uw gezicht begint te glimmen als een paar flink gepoetste schoenen en u zult zich zonder twijfel den geheelen avond ergeren inplaats van u te amuseeren Verwijder eerst de cream en het poeder, dat er dien dag heeft opgezeten met een cleansing cream sf lotion, bet daarna het gelaat met lauw water, vermengd met een paar druppels goede eau-de-cologne of tinc tuur van benzoïne Het een en ander drogen, terwijl u uw nagels verzorgt of andere din gen aan het toilet verricht Na verloop van een minuut of tien kan de vanishing-cream worden aangebracht. waarna er met een rustig hart gepoederd mag worden. Opnieuw met een zeemleeren lapje een weinig afwrijven Ik vermoed dat u zult opmerken, dat de boel er dan weer net zoo hard afgaat, maar dat is heusch niet zoo. Een gedeelte van het poeder is reeds in de huid gedrongen en door het ietsje le veel te verwijderen, verkrijgt men juist een matte, mooie glans. En ga ik eindigen met een paar dood eenvoudige middelen, die binnen ieders be reik liggen. Ik heb namelijk tomaten op het oog. Een van de geliefde middeltjes van Madame de Pompadour was met. een sap van deze vrucht haar gezicht te bewerken en dit er den geheelen nacht in te laten trekken. En tegelijk kan ik niet nalaten een recept te geven voor den tijd, waarin het aan schaffen van aardbeien weer binnen ieders bereik ligt Als uw tanden een eenigszins gele kleur hebben gekregen, neem dan een aardbei, snijd deze doormidden en wrijf er mede over het gebit. Laat het sap er enkele minuten intrekken en spoel daarna met warm water, waarin een tikje zout is gedaan, na.. U kunt hierop werkelijk vol trots glimlachen. De groote hoeden komen weer geweldig in de mode, maar het is me een raadsel hoe die op de nog bestaande Eton-crops ge balanceerd moeten worden. Ik las echter van de week in een Fransch tijdschrift, dat de duurdere soorten met krullen worden verkocht in de kleur van ons haar. Het is te hopen, dat er dan geen geweldige wind vlaag komt opzetten, die onze hoofddek sels met haar en al wegneemt. Nu het werkelijk iets zachter begint te worden, ga ik u de volgende week het een en ander over de nieuwe badpakjes en mutsen vertellen MABEL.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13