ZATERDAG 4 MEI 1929 [ficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EEN GOUDEN BRUIDSPAAR. 70'ie Jaar^an» 1 No. 21207 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts per regel voor advertentiën 'lit lui ten en plaatsen waar ajrnt^happt-n van ons Blad gevestigd zijd Voor alle andere alvertentiên 35 Cts per regel Kleine MvertentiOn uitsluittnd bij vooruithetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts bi) een maximum aantal woorden van 30 In.-asso volgen? postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post f 2 35 portokosten. ƒ0 18 „0 18 l nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 6 MEI 1929. des namiddags te twee nni. HEI STEDEL. MUSEUM (LAKENHAL). Snog te behandelen n& punt 5: l Voorstel lot overneming in eigendom en onderhoud bij de Gemeente van eenige gedeelten voor straat bestem den grond gelegen in het verlengde ran de Gabriël Melzustraat, de Frans ran Mierisstraal en de Jan Lievena- straat. (71) k stukken liggen ter inzage van de leden Leeskamer van hel voormalige Hftpi- Mlon, Rapenburg 12'14 (ingang kamer Bodekamer). KIEZERSLIJST 1929/1930. tfgemeester en Wethouders van Leiden ®n Ier algemeene kennis dat de door hen telelde kiezerslijst, vanaf 15 Mei as. I April 1930 voor een ieder op de Secre- der gemeente (Rapenburg 12) ter ra il is nedergelegd en in afschrift, tegen l der kosten verkrijgbaar is gesteld. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leden, 4 Mei 1929. 3680 VRAGEN «DEN HEER PARMENTIER k raadslid, de heer D. Parmentier, heeft staande vragen gericht aan "B. en W. ttantwoording in de raadsvergadering üaandag I- Zjjn B. en W. in staat deo Raad mede l^len voor welk bedrag, van het door 1 Raad op 12 Februari LI. toegestane p crediet, tot op heden gebruik gemaakt p bestrijding der kosten, verbonden aan vaderzoek naar de mogelijkheid van we- fpboow van het Raadhuis, welk onder- 'i aar vrager bij geruchte vernam, gaan- Welk bedrag ramen B. en W. dat nog zal zijn voor hetzelfde doel, vooral le en W. plannen inzake eventueele we rfbouw of algeheele nieuwbouw van het r-ais den Raad kunneo voorleggen? VEERTIG JAAR DEN TELEFOONDIENST. De heer J. J. Gont. pjr8cn zal het veertig jaar geleden zijn, r^erj. j. Gout zijn loopbaan bij den 7°ndrenst aanving. Deze dienst, die toch eerste stadium van ontwikkeling L *erd door een particuliere maat- Pf'i- firma Ribbink van Bork en Co [i'loileerd. In 1899 ging deze dienst Rts^h van de Algemeene Telefoon- r -happij welke haar bureau gevestigd 'Mtt Stadhuis. De heer Gout, die toen i'e' van den technischen dienst optrad, j» over. Spv, 'JfW abonné's bedroeg toentertijd 89. [)aar insta I la tie in het Stad- gebrekkig was. werd hel kantoor j 33,st naar de Waag. waar hel aan- WoUnen c4eeg tot 500. Waar het 1 gebeele net bestond uit bovengrondsche lij nen. eischle het toezicht heel wat meer werkkracht van den heer Gout, dan heden ten dage, nu de leidingen veilig in kabels onder den grond liggen opgeborgen In 1904 werd het bedrijf overgebracht naar de Papengracht, het eerste kantoor hier ter stede waar het centrale hatterij-sysleem werd toegepast. Uit dien tijd dateeren ook de eerste ondergrondkabels. In 1919 toen het aantal ahonne's was ge groeid tot 1800 werd de exploitatie door het Rijk overgenomen, dat aan de Boommarkt het tegenwoordige telegraaf- en telefoon kantoor deed bouwen, hetwelk in 1922 in gebruik werd genomen. Sinds geruimen tijd staat de heer Gout niet meer aan het hoofd van den techni schen dienst en is hij in het bijzonder be last met het toezicht op de buitenlijnen. Mo menteel is hij in Wassenaar gestationeerd. Maar steeds is hij dezelfde opgewekte, plichtsgetrouwe ambtenaar gebleven, die ondanks het klimmen der jaren de heer Gout is thans 63 jaar nog dagelijks met blijmoedigheid in regen en wind zijn taak vervult en tegen een fiksche wandeling niet opziet. Hoewel de heer Gout niet 40 jaar achter een in dienst van een en denzelfden werk gever is geweest, hebben zijn collega's van den technischen dienst het plan opgevat om hem morgen een kleine huldiging te berei den. Wij komen daarop Maandag nader terug. JAPANSCHE LAKWERKEN. Voordracht van den heer G. C. Kriegei Op uitnoodiging van de Leidsche Kunst- vereeniging hield gisteravond de heer C. C. Krieger. conservator bij het Rijks Ethnogra- phisch museum alhier eene lezing over Ja- pansche lakwerken Spr leidde zijn voor dracht in met een beschouwing over de om standigheden. welke op het Japansrhe volkskarakter van invloed waren. Klimato logische uitbarstingen, de weelderige na tuur. invloeden van Confucianisme en Buddhistischen godsdienst, deden den Ja panner weinig waarde hechten aan mate rieel bezit, doch hielden de voorwaarden in voor het ontstaan van een kunst, waarvan de voornaamste verdienste ligt in de zui vere decoratie en de tdieele industrieele kwaliteiten, waarvan de combinatie iets biedt, dat de Westerling niet bezit en niet kan begrijpen. In Japan werd er het ideaal van een zuiver democratische kunst, waar toe de lakkunst behoort, mee verwezenlijkt. Na te hebben aangetoond dat de lak kunst behoorde tot de cultureel? gaven, die de drrneezen in de 6e en 7e eeuw A D. onder den vaan van het Buddhisme aan Japan brachten toonde spr. aan. dat de authentieke ontwikkeling van het natonn'e elemmt in die kunst plaats vindt in de Fujiwaza perioden (11851333). terwijl een karakteristiek Japansche behandeling van landschappen en bloemen in den Ka- makuratijd wordt gebracht. De grootste ont wikkeling van de lakkunst vindt plaats ge- durend het régime van de Ashikaga's niettegenstaande den staat van wanorde, waarin het land verkeerde. Deze bloei valt samen met het zenith van de Italiaansche schilderschool. De motieven van versiering staan onder den invloed van eene machtige Chineesche renaissance. ïn de 17e eeuw begint het realisme in de lakkunst zic.h te ontwikke len. hand aan hand met de Ukiijoë schil derkunst De groote meesters Koëtsu en Körin zijn voorlooners van een kunst die zich ten doel stelt het leven zooals het zich aan het oog vertoont uit te beelden. Door de leden van talrijke lakkunstenaarsfami- lies wordt zij verder tot ontwikkeling en volmaking gebracht Zij leefde in het hart van het volk en was de spiegel van de Ja.pansche volksziel Momenteel is de lak kunst tol een einde gekomen. Het proces van bewerking, hetwelk door snr werd be schreven. vergt zooveel geduld en arbeid, dat moderne commercieele verhoudingen het vervaardigen van kunsflnkwerk nauwe lijks loonend maken De Westersche bs schaving h^eft groote schade aangericht ;n een maatschappij waar de kunstenaar een groote plaats in het hart van het geheeie volk innam. Met een aantal zeer mooie lichtbeelden werd de voordracht toegelicht. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Wijziging: Willem Wouda v.h. drukkerg „Plantyn", ZiiioMraat 49a, Katwijk aan Zee Overleden eigenaar- W. Wouda, te Katwgk aan Zee, d.d 23 Februari 1929. Nieuwe eigenaar: nuvr W. A. Wouda—van Wagt~ndonk, Kat wijk aan Zee. Firma P. Fontein PznHavmkade 21 23, Le den. Houthandel. Over'eden errenaar: wed. J Fontein—Huge, te Leiden, d.d. 23 April 1929. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE, Gisteravond had in het gebouw der Maat schappij tot Nul van 't Algemeen aan hel Steenschuur de laatste der gewone maan- delijksche vergaderingen in dit seizoen plaats, die bijzonder druk bezocht wa9. Na opening door den voorzitter en eenige mededeelingen door hut bestuur, brachi de financieele Commissie verslag uit. waarna de rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd Hierna werd na ampele besprekingen de beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering op Woensdag 12 Juni vastgesteld, alsmede de candidatenlijst voor de benoeming van nieuwe leden in deze vergadering en een Commissie voor Slemopneming benoemd. St. Eustatins toen en nn. Hierna verkreeg prof. L. Knappert het woord voor zijne aangekondigde voordracht over „SI Eustalius toen en nu". Zijne stu diën. zeide spr., over de Nederlandsche handelskerken hadden hem natuurlijk ook naar onze drie Bovenwindsche eilanden gebracht, waarvan hij thans bezig was de geschiedenis te schrijven. De oude archie ven, waarvan veel verloren ging, zijn daarvoor toch nog rijk genoeg. Spreker wenschte echler dezen avond meer het te genwoordige dan het verledene te behan delen Tot goed versland van het heden is hel echter noodig te weten, dat de B. E. vrije kolonies waren en eerst 1682 aan de W.-I. Comp. kwamen; dat zij niet onder directie van Curacao wilden slaan, maar aanstonds onder Heeren X. dat wel is waar dp taai, door nog gemakkelijk aan te wij zen oorzaken, overwegend Engelsch is ge worden, maar dat men zich evenzeer Ne- dcrlandsch is blijven voelen; en eindelijk dat handel en scheepvaart van het begin der 18e eeuw al tot groolon bloei kwamen, totdat Rodney on dien noodlottigen Cden Februari 173 i St Eustalius den slag toe bracht. waarvan het zich nimmer heeft hersteld maar dal St. Eustalius en St. Maarten toch vooral landbouw- en veeteelt- eilanden zijn, eenmaal met plantages over dekt, rijk aan suikerriet, katoen, kokosbou- men. Tot het tegenwoordige komende, handel de spr. eerst over hel bestuur. Het wordt gevoerd van Curacao uit, met miskenning zoowel al9 verwaarioozing van de belangen der B. E. Op St. Maarten zetelt de gezag hebber der drie eilanden, op de beide andere heeft hij een plaatsvervanger. Behalve dat er ontevredenheid heerscht over de perso nen der amblenaren. is hel vooral het stel sel dal men veranderen wil. Los van den Kolon. Raad op Curacao, weder recht streeks samenwerking met hel Plein. Deze Los-van-Curacao-beweging is geenszins anti- Nederland9ch. de bevolking toont dat tel kens overtuigend, maar men wil zelfbe schikking onder toezicht en leiding van het Moederland. Tot de zware grieven behoo ren: de door het gouvernement bevorderde emigratie, waardoor thans op de eilanden de noodigste werkkrachten voor landnouw en zoutwinning ontbreken; de verwaarioozing van landbouw en veeteelt, vooral doordat de regeering het modern bedrijf aan de be volking niet leert De heer G. J. van Grol, oud-gezaghebber van St. Eustatius, heeft daar prachtig werk gedaan door de weder invoering der katoenplant, maar de agrari sche maatregelen van het gouvernement bleven onvoldoende Gouv. Fruylier heeft thans f. 1000 uitgetrokken voor de kokos teelt. Eene grief is voorts de voorgestelde afschaffing van den accijns op gedistilleerd, waardoor de eilanden smokkelneslen voor al de Caraïbische eilanden zullen worden. „Is het oorbaar", vraagt Oost en West van 16 Mei 1928. ..dat Willemstad ons de rum- en jeneverflesch voor den mond wil zetten onder sanctie van den Ned. wet gever?" Ergernis heeft ook de houding der ambtenaren na de stormramp van 12 Sept. 1928 gewekt, waarvan spr. uit particuliere brieven staaltjes geeft. Hij voegt daar nog ta! van voorbeelden bij, waaruit de ver- waarloozing dezer Nederlandsche eilanden blijkt. In de Tweede-Kamer-zitting van 13 December 1928 hebben de heeren IJzer man. Van Vuuren, Joeke9 en Bijleveld in dozen geest gepleit. Spr. eindigt zijne, door kaarten en prenten toegelichte, voordracht met den hartelijken wensch. dat ons volk oog moge krijgen voor het groote onrecht dat daar op dit kleine stukje van het Ne derlandsche Rijk geschiedt. ACADEMISCHE EXAMENS. Gedaagd zijn voor het cand.daats-examen rechte geleerdheid de heer G. P. Kiès (Den Haag): voor het docto aal examen wis- 6d natuurkunde, hoofd.ak natuurkunde, de neer J. Voogd (Rotteirdim); voor b?t aa ïvull ngs- examen wis- en natuurkunde de heer J. D. Raigeav van der Loeff (Haarlem); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de hee ren L G M. J. A. Struijok'-T) (Den Haag) en iL R. Mario (Wilp bjj Deventer). OUDERAVOND SCHOOL AALMARKT. Den band tusschen de school en de ouders der schoolgaande kinderen te vesti gen en hechter te maken, dat is in 't kort do bedoeling der Ouderavonden. Hoe groot de belangstelling der ouders is aan de school-Aalmarkt; hoe zij niet enkel zich naar hel gebouw begeven, waar hun kin deren in de beginselen der kennis worden ingewijd, wanneer ze meenen, dat hun spruiten verongelijkt zijn; hoe ze zich offers willen getroosten, waar het geldt aanschaf fingen ten bate van het onderwijs aan die school, die, hoe nuttig ook, van gemeente wege niet verstrekt wordenhoe last not least ze het aan die school gegeven on derwijs op hoogen prijs stellen.... dit alles kwam zeer ondubbelzinnig tot uiting op den Ouderavond van 2 Mei j.l. De overweldigend groot#» opkomst er waren geen zitplaat sen genoeg! vond zijn oorzaak in het heuglijk feit, dat dien avond, dank zij de volhardende bemoeiingen der Oudercom missie van die school, aan het onderwijzend personeel een prachtige projectielantaarn een Nova-Janus-epedioscoop uit het maga zijn van den heer Van der Zanden, Bree- straat, alhier ten bate van het onderwijs werd aangeboden; en dat deze aanbieding gevolgd werd door een buitengewoon be langwekkende voordracht met lichtbeelden, ter inwijding van deze lantaarn door den heer ir K. Volkersz, directeur der Rijks tuinbouwschool te Lisse over ..Eenige gre pen uit den Bloembollencultuur" Bij monde van den voorzitter der Ouder commissie, den heer H. van Slooten Jr. had de overdracht van de lantaarn plaats Hij kon daarbij tot zijn vreugde vaststellen, hoe bijna geen der ouders zijn bijdrage voor dit geschenk had geweigerd, overtuigd als iedereen was van het groote nut voor het onderwijs; en evenzeer overtuigd van de groote toewijding, steeds door het gansche personeel bij zijn onderwijs betoond. Be halve de lantaarn waren nog noodig een projectiescherm, een tafel voor de lantaarn en eenige donkere gordijnen om bij de ver tooning het licht af te sluiten. Ook deze konden uit de bijdragen worden aange schaft. terwijl dan nog een klein batig saldo overbleef, om series lantaarnplaatjes te huren en voor eventueel noodige vernieu wing van lampen, enz. Bij acclamatie werd staande de vergadering aangenomen dit saldo jaarlijks aan te vullen in den vorm van een vast schoolfondsje uit een kleine vrijwillige bijdrage der ouders. De heer Kriest, hoofd der school, dankte namens het onderwijzend personeel in hartelijke be woordingen voor de projectielantaarn en dc warme woorden, waarmee deze was aan geboden. Hij is gelukkig, dat het werk van het onderwijzend personeel zoo werd ge waardeerd en aanvaardt voor de school het geschenk als een symbool van het licht, het licht der kennis en het licht der liefde voor het kind. In de daarop volgende pauze maakten, onder het genot van een kop thee, ver scheidene ouders gebruik v. de gelegenheid BINNENLAND. Het Koninklijk Echtpaar te Bern (Binnen* land, 2e Blad). De verkonding tusschen Nederland en België (Binnenland. 2e Blad). Het bioscoopconflict in het Zuiden; slui ting van alle bioscopen? (Binnenland, 2e Blad). Huldiging van prof Schrijnen te Nijme gen (Kerk en School, 2e Blad). BUITENLAND. De vraagstukken van Ontwapening en Herstel (Buitenlle Blad). De commnnisten-oninsten te Berlijn eischten nienwe slachtoffers (Buitenl. en Tel. le Blad). De crisis in Oostenrijk is opgelost (Bui tenland, le Blad). Ernstige aardbeving in Tnrkestan (Bui- tenlandsch Gem 2e Blad). om met de onderwijzers(essen) der school over hun kinderen te spreken. Daarna vond de bovengenoemde voordracht met lichtbeel den van den heer Volkersz plaats, die met buitengewone belangstelling werd aange hoord en genoten. Achtereenvolgens sprak de heer Volkersz over de hoedanigheid van den voor de bollenteelt noodigen duinprond, het economisch belang van deze bodemcul tuur, en de verschillende geteelde bolge wassen. Hij lichtte een en ander toe met platen, diapositieven, grafische voorstellin gen enz., waarbij de schitterende eigen schappen van den lantaarn goed tol hun recht kwamen Het was een prachtige en nuttige avond, die om ruim 11 uur door den voorzitter werd gesloten, met grnoten dank aan den heer Volkersz voor zijn voor dracht en aan de ouders voor hun belang stelling. LEIDSCHE EXPLOITATIE Mij. VAN ONROERENDE GOEDEREN In de gehouden vergadering van den Raad van Comnrssarissen van de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van O ro rende Goe deren is besloten de Algemeene veigaderirg van Aandeelhouders, welke deze maand ge houden wordt, voor te stellen een divided uit te keeren van 81/* pet. evenals in de vorige jaren. A.9. Dinsdag 6 Mei hopen onze stadge- nooten Jacobus Koet en Catharina Ruyten- beek, wieT portretten hier boven prijken hun gouden bruiloft te vieien. Men zou dil echt paar dat aan Hollands welvaren doet denken geen 71 en 70 levensjaren geven. En toch is het zoo en hebben zij een halve eeuw lang als goede echtelieden 's levens lief en leed en vooral ook het laatste gedeeld. Hel lief hebben zij samen oprechl genoten, het lepd lijdzaam godragen En thans, na 50 jaar. kunnen ze op een welbesteed leven terug zien en weten zich gedragen door de aan hankelijkheid en liefde hunneT kinderen en kleinkinderen. Vader Koet is voor velen geen onbekende Meer dan 29 jaar was hij portier aan het H G. of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandsche KerkgTacht en had er voor ieder, die hij de groote poort dier slichting moest in- of uitlaten, een vriendelijk woord. Heeren en dames regenten hebben dal ook welen te waardeeren en de opvolgende directies eveneens. Met de verpleegden wist 'hij goed om te springen, zoodat zij hoewel niet gemakkelijk hem hel leven nooit zuur mankten. Er is echter ook voor den besten portier een lijd van gaan en zoo werd hem op 1 Mei j.l. door regenlen eervol ontslag verleend zoodal in dp laren moge hel nog vele zijn die hp| echtpaar nog resten, zij geheel voor elkaar kunnen leven. Dinsdag op den trouwdag zal hel een feps'dag zi-n ten huize van den -schoon/o..n A P. van der Voort aan den Haacweg no 1. Daar zal de bruilof! wordpn ^evind Wip de oudies eerder wil gelukwpnsehen kan hun thans vinden in hun eigen woning. Heeren straat 103.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1