VRIJDAG 3 MEI 1929 hciEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. van heden. Het voornaamste nieuws No. 21206 IDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Cts per regel Toor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar lagenlfhappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere alvertentiëD 36 Cts per regel Kleine VÏverlentiën uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Jlaoasso volgens postrecht Voor eventueele opzending ran brieven |l0 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post f 2 35 portokosten. ƒ0 18 „018 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. andplaats voor bodewagens. igemeester en Wethouders van Leiden I™ ter algemeene kennis, dal door hen Tingane van Maandag 13 Mei e.k. in 9 van de Hooglandsche Kerkgracht, laadplaats voor bodewagens is aange- i de Kaasmarkt 3568 A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. n, 3 Mei 1929. DE KONINGIN-MOEDER BEZOEKT HET NIEUW- fcADEMI£CH ZIEKENHUIS. jdenmiddag heeft H. M. de Koningin gevolg gegeven aan het reeds eeni- (ijd geleden gekoesterd voornemen nog tveder een bezoek te brengen aan het t-Academisch Ziekenhuis, om in het Ider het Huishoudelijk Gebouw en de lling voor Verloskunde en Gynaecolo- Vrouwenkliniek), die in den laatsten kroitooid zijn geworden te bezichtigen, (ras het uitdrukkelijk verlangen van |dat het bezoek geen officieel karakter Iragen en hieraan is streng de hand iden. [dal H. M. te circa halfdrie per auto angekomen, werd zij in het Huishou- l Gebouw door den decaan van de |teit der Geneeskunde prof. dr. J. van loeve en den directeur dr. H. H. Maas. Jngen. I eer9t de Huishoudelijke afdeeling met Igstelling te hebben bezichtigd, waarbij |al de directeur H.M., over tal van i inlichtte en een kort bezoek aan het dige machinegebouw, wandelde het ichap naar de mooie, geheel naar de jen van de wetenschap ingerichte af- p? van prof. Van der Hoeven, waar jde hoofd-assistent de heer H. v. d. fen mede H.M. rondgeleidde. per patientjes bood H.M. een bloemen- aan. Koningin-Moeder interesseerde zich pijzonder voor deze afdeeling, liet zich prof. van der Hoeven over verschil- zaken inlichten en onderhield zich fcnkele patiënten. longeveer hallvijf was het bezoek af- |en en nam, nadat thee was aange- de hooge bezoekster afscheid, na tevredenheid over de inrichting te uitgesproken. JUBILEUM VAN DEN HEER H. J. VAN LEEUWEN Jr. VeerHa jaar daasleeraar en balletorganisator. i®n zal het 25 jaar geleden zjjn, dat A. W. Nieuwen huis, hoogleeraar aan ®che Universiteit in de geschiedenis, oudheden, instellingen, zeden en ieD der volken van den Indischen l dit ambt aanvaardde, po' tomsliw (jen uitdrukkelijken wen ch ooogleeraar zal deze dag geheel eist voorbijgaan. De heeT H. J. van Leeuwen Jz. Er zullen onder het uitgaand publiek in onze goede, oude stad slechts weinigen zijn, die den heer H. J. van Leeuwen Jr. niet kennen. Morgen zal het veertig jaar geleden zijn, dat hij zich hier ter stede als dan9- leeraar vestigde en dit feit schonk cms ge- reede aanleiding om aan den vooravond van 'sheeren van Leeuwen's jubileum in een apart artikeltje de aandacht te vestigen op wat deze voor het dansonderwijs te Leiden is geweest en nog heden ten dage is. Veertig jaar geleden onderwees de heer van Leeuwen de ouders van de tegenwoor dige leerlingen misschien in enkele geval len al wei de grootouders! reeds in de eerste beginselen van de edele danskunst. Hoevele thans reeds bejaarde stadgenooten zouden er zijn. die elkander in dien lijd bij den heer van L. hebben leeren kennen, we'lke kennismaking den grondslag vormde voor hun huwelijk in later jaren? Het zijn er ongetwijfeld velen en in gedach ten zien we hen onder het lezen van deze regelen glimlachen bij de herinnering aan voorbijë jaren; aan den goeien ouwen tijd VeeTtig jaar geleden.... hoe heel anders als nu ging het toen op een bal toe. Het was de glorietijd van de wals, van de quadrille des lanciers, van de menuet en zoovele andere dansen meer, welke het tegenwoordige geslacht smalend als „ouder- wetsch" pleegt te betitelen En toch. hoe oneindig meer gracieus waren ze dan de moderne dansen. Veertig jaar geledenhet was de glo rietijd van de soupers, van de balboekjes der dames en van de witte handschoenen zonder welke geen jongeman op een bal durfde te verschijnen. Heden ten dage draagt alleen de ballet- meester ze en wie het zou durven bestaan om morgenavond gehandschoend op het jubileumbal te verschijnen, zou smadelijk uitgelachen worden. Evenals het jonge meisje, dat zou weigeren te foxtrotten met een jongeling, die verzuimde zich voor te stellen. In dien goeien ouwen tijd werd het cere monieel nog in eere gehouden en de gezellig heid was er niét minder om. De tijden zijn veranderd; de dansen en de menschen rnrt hen. Soupers, balboekjes en witte handschoe nen zijn verdwenen, quadrille en polka hebben via Pas de9 patineurs, Transvaliène en Washington post plaats gemaakt voor step. foxtrot, charleston en black bottom. Maar twee factoren uit dien ouden tijd zijn gebleven: de eerste factor is de heer van Leeuwen en de tweede de gezelligheid, welke nog steeds gelijk weleer hoogtij viert op zijn bals. Zoo was het 40 jaar geleden; zoo is het nu en zoo zal het, naar velen met ons hopen nog tal van jaren zijn. Heeft hij dus in de afgc-loopen 40 jaar vele honderden afgeleverd als goede volgelingen van Terpsichore's 9choone kim9t, ook op ander terrein heeft de heer van Leeuwen groole verdiensten. En wel als ballelorgani- sator. Ettelijke dansen en balletten zijn in den loop der jaren door hem ontworpen en met groot succe9 uitgevoerd. Om een greep uit vele te doen. noemen wij hier slechts Koninginnewals (1902). La Pavane (Maske- radefeest 1910), Tarantelladan? C1911). Bal let Egyptien (1914), Ballet des Fleurs (1926^ en Coppelia-ballet (1927). In het bijzonder dient genoemd het Ballet d'Orange. dat op 3 October 1924 in tegenwoordigheid van de geheele Koninklijke Familie en een aantal ministers werd opgevoerd. Buitendien leidde hij steeds de officieele studentenbals en behaalde hij op danscon- coursen voor professionals fal van eerste prijzen. Zijn we goed ingelicht, dan wordt morgenavond het twinligstp ballet uit de opera Le roi s'amuse" van L. Delibes) onder „zijn leiding uitgevoerd. Morgenavond wordt de heer van Leeuwen door een comité uit zijn leerlingen en oud- leerlingen namens hen allen gehuldigd. Dat is begrijpelijk en dat heeft hij verdiend. En als dan morgenavond de huldiging is afge- loopen en de heer van Leeuwen met zijn bekende voorliefde voor de „ouderwetsche wals" kondigt met stentorstem Strausz' Donauwals aan en de paren zwieren in rhyt- mischen cadans door de volle zaal. dan zal het lijken op veertig jaar geleden Hoewel het nu ènder9 is. maar toch óók gezellig Moge het zoo nog vele jaren zijn. JONGEREN-VREDESACTIE. Propaganda-avond. Gisteravond hield de voor kort opnieuw opgerichte afdeeling van de Jongeren Vredes- Actie, alhier, een propaganda-avond in de Nutszaal. Na de opening sprak ds. P. D Tjalsma over: „De verantwoordelijkheid van de jongeren ten opzichte van den Vrede" Spr. betoogde dat de jongeren met hun idealen zich vooral rekenschap moeten geven van den op hel recht en de gerechtig heid inbreukmakenden oorlog. Wat geschiedt er met al onze idealen en mooie ideën, als een dergelijke hel. die nu een tiental jaren achter ons ligt opnieuw en dan in veel erger mate. zich zou ont ketenen? Er zou niel9 van overblijven De verantwoordelijkheid, die we bezitten ten opzichte van ons leven en dat van onze medemenschen. moet hier vooral voor ons spreken. Het is daarom goed. dat jongeren zich aaneensluiten om den vredeswil ou derling te versterken en de oorzaken, die tot een oorlog leiden, zoowel als de moge lijkheden welke alleen een duurzamen vrede kunnen verzekeren, met elkaar te bestu- decren. Spr. wees op het boek van Prof. Dr. Hcering „De zondehval van het Christen dom" dat zijn principieelen bestrijder nog niet gevonden heeft en op het boek van Erich Maria Remarque „Van het westelijk front niets nieuws" dal 'aan ons die den oorlog niet van nabij gekend hebben, er zoo'n treffenden kijk op geeft. Na deze rede schetste de voorzitter kort de werkwijze van de J. V. A. die bestaat uit het be9tudeeren van de problemen van het vredesvraagstuk, het uitgeven van het blad „Vredestrijd" en een actie naar buiten op Vredesgebied. Na de pauze declameerde de heer Theo Nass uit den Haag. op zeer verdienstelijke wijze eenige stukken uit „Acocka" van Van Gronrijp, terwijl het N.B.A.S.-strijkje een twee-tal muziekstukjes ten gehoore bracht. Een 20-tal nieuwe leden gaven zich op terwijl vele als belangstellenden beschouwd wenschten te worden. AANBESTEDINGEN. Dezer dagen is alhier aanbesteed het verven van de militaire gebouwen en wer ken te Leiden en Katwijk. De raming be droeg f. 5500 Er was als volgt ingeschreven: J. E. Siers. Woerden f.5138, v. d. Wijn gaard f.5247; Th. Witteman f.5374. N. J Bleijs f. 5450M. Ziegelaar en Zn. f 5600; J v. d Hammen. Schiedam f 5687; W. L. van Batenburg, Den Haag f. 5700. Voorts werd aanbesteed het doen van herstellingen en voorzieningen aan deze gebouwen, waarvoor de raming f. 14.500 bedroeg. De inschrijvers waren: Wed. H. van Driel. Koudekerk f. 14.300; C. Ch. van Egmond f. 14.473; N.V. Mabu- wat. Willemstad f.14 674; Th. G. Barthen f.14 700; Van Oortmarssen, Den Haag en T Merbis. Den Haag. beiden f 14.800 A C. Korteweg, Breda f. 15 400 firma Bik en Breedeveld f 15 500; firma Marcelis en Heemskerk f. 15 700 Waar geen woonplaats der inschrijvers i9 vermeld is deze I eiden. De uitslag za-1 nader worden bekend ge maakt. Bij Kon. Besluit i9 op zijn verzoek eervol ontslagen mei dank als lid van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaar bank. prof. mr R Kranenburg, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. De eerste-luilenant A. H. Weijns van het 6de regt. veldartillerie alhier wordl van 21 Mei lot en met 1 Juni gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het volgen van een schietcursus. Wg verwijzen naar de publicatie be treffende de standplaats voor bodewagens, voorkomende in dit nummer. De politie alhier heeft aangehouden den orgeldraaier A. W. R.. die nog vier we- ken gevangenisstraf te ondergaan had. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot herzieninn dei finan- tieele verhouding tnsschen Rijk en Ge meenten door de Tweede Kamei aange nomen. (Laatste Berichten, le Blad). Een geweldige toldemonstratie te Lei- muiden. (4e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent de ramp met de vliegboot te Bagdad. (Gemengd, 2e Blad). Zondag bloeien de hyacinthen. (Gemengd, 2e Blad). Generaal-majoor Van Everdingen gaat heen als gonvernenr der K. M. A. (Binnen land, 3e Blad). Strijd op de veemarkten. (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). BUITENLAND. De vraagstukken van Ontwapening en Herstel. (Buitenl. en Tel., le Blad). Opnieuw veroorzaken de communisten bloedige onlusten te Berlijn. (Buitenl. tn Tel., le Blad). Vorst von Bnlow heden 80 jaar. (Buitenl., le Blad). KODAK DEMONSTRATIE. Onder auspiciën van de afdeeling Leiden der Nederlandsche Reisvereeniging gaf gis teravond in de Oranjezalen van de Har monie de heer Kurtz als vertegenwoordiger van de Kodak-limited een demonstratie in ontwikkelen, afdrukken en vergrooten van foto's, uit den aard der zaak alles met be hulp van Kodak-artikelen. De plaatselijke vertegenwoordiger der Kodak-fabrieken, de heer J. J Geytenbeek, had daarenboven een welvoorzienen stand van fotografie-benoodigdheden ingericht. Er waren vrij veel leden-amateur-foto grafen aanwezig, toen de afdeelingsvoorzit- ter. de heer van der Horst allen hartelijk welkom heette en den heer Kurtz met een enkel woord bij de aanwezigen inleidde. Deze gaf vervolgens aan de hand van di verse toestellen een verklaring van de be handeling om daarna in een geïmproviseerde donkere kamer de praelische resutaten te toonen van hetgeen met Kodak-artikelen bereikt kan worden. Hij gaf daarbij tal van practische wenken, welke den amateurs van nut zouden kunnen zijn bij hun werk en beantwoordde de verschillende vragen, welke hem gesteld werden. Na afloop werd nog een smalfilm ver toond. „Trip door filmland", welke een waardig slot van den leerzamen avond vormde. BENOEMING VAN POLITIE-AGENTEN. Met ingang van 1 Mei j.lT zijn tot agent van politie alhier benoemd: J. Dgs en J. J. Hollander, beiden mare chaussee te paarj, en D. A. M. Verstraeten, agent van politie te Utrecht (Van onzen parlementairen medewerker) DEN HAAG. 2 Mei 1929. Kleingoed De behandeling van de Leer plichtwet en de Lager Onderwijswet. De Tweede Kamer heeft heden onder de behandeling van de wijziging van de Krank zinnigenwet door een reeks van kleinere zaken afgedaan. Zij is begonnen met de verwerping van een amendement op het wijzigingsvoorstel door den heer Van Schaick (R.-K.) inge diend. waarvan de strekking was de aan- wijziing van deskundigeh die zullen heb ben te beslissen over den geestes-toestand van een verpleegde, niet door de rechter lijke macht doch door de uitvoerende macht te doen geschieden. Er waren 48 tegen- nummers tegen 22 voorstemmers. De Kamer heeft hierop wat „kleingoed" weggewerkt en is toenweer voortgegaan met de behandeling van de wijziging van dr Krankzinnigenwet. Maar lang heeft zij daarbij toch niet stilgestaan. Want nadat verworpen was een voorstel vanmej. Mr. Katz (C.-H.) om niet mee te gaan met het voorstel der Regeering om eerst de wijzi ging der Krankzinnigenwet en daarna de aanvulling van de Armenwet in werking t-3 doen treden, heuft zij het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens was aan de orde een wijziging van de Leerplichtwet waarvan de bedoeling is in overeenstemming met de strekking der wet te bepalen, dat een kind. dal 7 jaar onderwij? heeft genoten, na het be reiken van den dertien-jarigen leeftijd toch nog de klasse zal moeten afloopen. waarin het i9 geplaatst Een poging van den heer Tilanus (C.-H.) om die regeling te ver slappen door te bepalen, dat een kind dat voor de tweede maal in de zevende klasse zit bii hut bereiken van den dertien jarigpn leeftijd de school mag verlaten, werd door de Kamer afgewezen met 44 tegen 19 stemmen werd een desbetreffend amende ment verworpen. Het wetsvoorstel werd daarop zonder stemming goedgekeurd Hetzelfde is het geval geweest met het daarop volgende ontwerp om de wet op het Lager Onderwijs zoodanig te wijzigen, dat een gemeente slechts die wachtgelders voor een vacature bij het Lager Onderwijs be hoeft aan te wijzen, welke zij zelve op wachtgeld heeft gesteld Technisch is de zaak wat ingewikkelder dan we hier 9chriiven en er i? met medewerking van de onderwiis specialiteiten Zijlstra (A -R.) en Gerhard (S O A PA nog wat aan ver beterd en geschaafd, waarop tenslotte het voorstel zonder stemming er door ging Toen kwam weer een zaak van grooter beteekenis aan de orde- de wijziging der wet op de voorwaardelijke veroordeeling, de Gevangeniswet en de berechting van beroeps- en gewoontemisdadigers. Een zeer belangrijke materie, waarover de Kamer in de eerste dagen wel niet zal zijn uitgepraat, maar waarover heden nog niet zoo heel Veel belangrijks is gezegd door de leden BakkerNort (V.D.), Sasse van IJsselt (R.-K.) en Klerekooper (S.I).A P.) Morgen middag voortzetting, waarna we op de ge- dachtenwisseling van heden terugkomen Hedenavond behandelt de Kamer de be grooting. van hei Wegenfonds 1920 en een wijziging der Waterstnalsbegrooting ter wille van verbetering van de Maas en dun aanleg van het kanaal Eindhoven—Wil- helminakanaal. DEN HAAG, 3 Mei 1929. De wegenbegrooting. Het einde van de zittingsperiode 1923- 1929 moge reedi» in het gezicht zgn, de Tweede Kamer maakt zich toch niet lucht hartig van haar taak af. Dat heeft gister avond de u.ni8U.r van Waterstaat kunnen ervaren by de» behandeling van de Wegen- begreoting voor dit jaar. Toen om elf uur de Kamer huiswaarts keerd?, was de rg der sprekers in eersten aanleg nog n.et ges.o- ten eL geen van hen die het woord voerden tocnae zich voldaan met de wegenpolitiek dei ministers, die met te weinig systeem en te weinig voortvarendheid arbeidt. De hardste woorden hoorden we uit den mond van den heer Krgger (C.H.), die uit eenzette, dat de minister er geen systeem cp na houdt en aandr tig op een sneller tem po, desnoods met aanstelling van meer per soneel. Dat snelheid prgsstgging t o ge\o ge zcu hebben, gaf de heer Krijger den Minis ter niet toe. De heer Ebels (V.D.) klaagde ernstig over de traagheid waarmee gewerkt wordt aan de plannen tot verbetering van de wegen in het nccroen des lands. De beer Lovink (C.H.) kwam op voor de pannen- eti steenbakkerijen in ZuidHolIand, wie dc minister het leven moeielrjk wil maken door te verbieden dat zg hunne pro ducten per werkspoor vervoeren over het traject Haagsche Schouw—Ut echt. De heer Sannes (S D.A.P.) h.eld een plei dooi voor de verbetering van den weg van Heerenveen nna Zuri?, welke emmaa', a's de afsluitdijk van de Zuid r ee gereed is, van groote beteekenis zal worden. De heer K. ter Laan (S.D.A.P.) vroeg een goeden weg van Den Haag naai Gouda en had bezwaar tegen den nieuwen ontwo pen weg van Amsterdam naar Rotterdam. Een vaste en behoorlijke verbinding van Zuid- Hcllano met Noord-Brabant, in het bijzonder var, de Zuid-Hollandsche Elanden met die provincie werd door den heer J. ter Laan (S.D.A.P.) aanbevolen. De heer Droogleever Fortuyn (Vrgheidsb.) drong op sneller werk aan, pleitte voor een behoorlijke verbinding van de groite 'en'ra ócor middel van auto-snelwegen en betoog de. dat de regeering de Rott. Trammnat- schappg financieel moet helpen, wanneer deze overgaat tot verbetering van de ver binding der Zuid-Hol'an^-jr»he Gi!and°n. Na dat lei slotte de heer Peber (R K een Ie e- tgk pleidooi gehouden oad voor een veel betere verbinding van de zuidelijke provin cies met de noordelijke, een zaak van natio naal belang, is de Kamer tot hedenmiddag uiteengegaan.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1