EEN HALVE EEUW GETROUWD. 70ste Jaargang MAANDAG 29 APRIL 1929 No. 21202 STADSNIEUWS. GEVEILDE PERCEELEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet .T. Bniten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per posl 2.35 portokosten. 70.18 0.18 It nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. Over de stadhniakwestie. Aan het Gemeentebestuur is volgend adres ingezonden: Edelachtbare Heeren, De groole ontsteltenis alom in den Ianda ever den brand, die niet alleen Uwe ge- ititlc haar Stadhuis, maar hel land een 'tr schoonste gebouwen der Hollandsche fDaissancc, tevens vermaard monument li de vaderlandsche geschiedenis ontnam, i gevolgd door een bijna even groote be- gstelling over de vraag, wat thans mot i gespaarde gedeelte moet geschieden. Het wil het Bestuur van de Maatschappij I Bevordering der Bouwkunst, Bond van sierlandsche Architecten B. X. A. voor- omen, dal de in dezen te volgen gedrags van het grootste gewicht is voor het reiken van het besle resultaat. Het meent i.'.roin thans, waar ook het Sladhuiscoinité 'ch reeds heeft uitgesproken, zijn meening pnaangaande aan Uw bestuur kenbaar te liken. II t Bestuur van den B. X. A. nu, is van rdeel, dat bij het bepalen van do to volgen edragslijn uitgegaan dient te worden van vraag op welke wijze de stad Leiden, hid van haar Stadhuis, zich 'een nieuw trdhiiis zal moetéii verschaffen, een bouw- k dat zoowel representatief als admini- tiei aan alle eischen zal voldoen, die do fenwoordigo tijd aan een waardigo huis- tiling van een Gemeentebestuur stelt. Hel bouwen van dit nieiiwe Stadhuis \il •Jiizelfsprekend een scheppende arbeid zijn, lijk deze noodiz is voor het lot stand ko- •n van elk architectonisch Werk. to dit geval is er ecliter, een bepaalde, derc omstandigheid, die dezen schep en arcliitectonischen arbeid zeer sterk uitzonderlijk zou kunnen bbinvloeden. ij is hierin gelegen dat van hét oude, overigens geheel verwoeste stadhuis, do vel aan de Breestraat nog overeind is ge lere». Naar de meening van liet Bestuur aagt de architectonische en kunslhislo- hc beleekcnis van deze fragmenlen niet ■rills de meest ernstige overweging van do 'gelijkheden van haar behou4 neen, zij "lil dit, en wel in de eerste plaats als een "kleristiek domineerend element, in het twerp voor liet nieuwe Stadhuis. Immers, liet zoude wel vah weinig eer- voor de- bouwkunst getuigen als men wille van het scheppen van hedendaag- bouwkunst het doodvonnis zou uit reken over een koslbare nalatenschap, die het verleden ons nog liet, zonder mot den mecslen ernst naar de mogelijkheid van be houd gestreefd te hebben. Deze ernstige overweging zal slechts het resultaat kunnen zijn van een onderzoek in tweeërlei richting. In de eerste plaats loch zal dienen te worden nagegaan of do toestand van den overgebleven gevel na den zoo verderfelijken invloed van het vuur, uit technisch en kunsthistorisch oogpunt nog zoodanig is, dat zij inderdaad behouden kan blijven, een onderzoek dat uiteraard net beste kan geschieden door de Rijksmonu menten Commissie als zijnde door het Riik aangewezen oorgaan voor het behoud en de zorg van onze oude monumenten. Maar tevens zal dienen Ie worden overwogen of er mogelijkheden zijn den eventueel te be houden gevel op te nemen in de nieuwe conceptie. Is dus liet in de. eerste plaats genoemde onderzoek er één van overwegend technisch en kunsthistorisch karakter, het tweede on derzoek is er één van zuiver architectonisch, aesthctischen aard, waarbij de mogelijk heden van een nieuwe schepping nage gaan moeten worden. Dit laatste onderzoek nu moet naar onzo slclligc mcening plaatsvinden door een speciaal daarvoor in te stellen Commissie van de meest vooraanstaande architecten. De materie toch door deze Iweede Com- misie te behandelen is van geheel anderen aard dan die waarin de Rijksmonumenten Commissie krachtens haar opdracht, haar gedachten concentreert. Immers het gaat hier wel om een vraagstuk dat vast en on verbrekelijk verbonden is met de oude plaats van het Stadhuis en met do beslaande ruïne maar overigens van veel ruimere strekking' is dan van herstel alleen, het gaat hier om liet onderzoek naar de mo gelijkheid van scheppenden architectoni- schen arbeid onder bijzondere omstandig heden. Uit dien hoofde acht ons Bestuur het noodzakelijk voor dit gedeelte van het onder zoek een speciale Commissie in te stellen in do geest als boven aangeduid. Het zou naar de meening van ons Bestuur ■niet juist zijn dit tweeledig onderzoek na elkaar te doen plaatsvinden. De beide studies toch houden verband mot elkpar, moeten samen tot een conclusie leiden; met het gelijktijdig plaatsvinden ervan zat dus een aanmerkelijke tijdsbesparing worden verkregen. Overigens zal voor tiet doen van verdere stappen of het nemen van verdere beslis singen liet resultaat van dit tweeledig onder zoek moeten worden afgewacht Eersl na dat dit bekend zal zijn, dus eerst nadat de mecst-deskundigen zich er over hebben uitgesproken of de overgebleven fragmenten bruikbaar zijn, alsmede of deze in de niéuwe schepping betrokken kunnen worden, zat het vraagstuk van Leiden's nieuwe ötad- ,huis haar tweede definitieve stadium kun nen intreden. Besumeerende, zou ons Bestuur Uw Col lege met den meesten drang willen ver zoeken om gelijktijdig met het onderzool dat de Rijksmonumenten Comissie naar den toestand van den in stand gebleven gevel insielt, door een Commissio van vooraan staande architecten het vraagstuk te doen bestudeeren in hoeverre het mogelijk zou zijn de fragmenlen van den ouden gevel als concepliefaclor op te nemen in een ont werp voor het nieuwe Stadhuis, dat Leiden thans noodig heeft. Met verschuldigde gevoelens van hoogachting, Het Bestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Xedertandseho Architecten B. X. A. w.g. Ir. J. DE BIE LEUVEUXG TJEEXK, Voorzitter, wg. Ir. A. J. v. d STEUR, Secretaris. Foto W. Blcuzé, Leiden. BOND v. NED. ONDERWIJZERS Cabaret-avond. In den foyer van de Stadsgehoorzaal gat Zaterdagavond de afdeeling Leiden van den Bond van Xed. Onderwijzers een cabaret avond ten bate van het Herstellingsoord te Lunteren. In zijn openingswoord wees de heer P. J. van Leeuwen, voorzitter der feestcommis sie er op, dat liet succes van verleden jaar de oorzaak was geweest, dat men dit jaar weder do club D. T. S. uit Den Haag had uitgenoodigd om de vroolijkheid er in te brengen! Tc oordeelen naar heigeen wij te hooren kregen, was deze zienswijze wel al leszins gerechtvaardigd. Verder was spreker zeer voldaan over de talrijke opkomst, waar uit Ie concludeeren viel, dat de onderwij zers menig offer over hadden tot steun van hun Herstellingsoord, opgericht tot heil van hun zieke collega's Dit bleek ook uit de vele prijzen geschonken voor de loterij. Hierop volgde do opening van het fees telijk gedeelte door den heer Gee Bruigom, conférencier. De heer Bruigom was voor 't overgroots deel dor aanwezigen geen on bekende, en hij heeft ook nu weer de ver wachtingen geenszins beschaamd. Den gehcelen avond heeft hij eigenlijk gedragen, ja zetf3 nog toen do beenen van de vloer gingen was hij voortdurend met kwinkslagen aan het woord. Wat wij van het gezelschap te hooren' kregen, was in vele opzichten uitstekend. Do opvoering van ..Wat terugkeert" bijv. grensde dikwijls aan de prestaties van acteurs. Zonder in finesses te treden, willen wij toch den heer Atje een woord van hulde brengen voor zijn prachtig accompagne ment. Het spreekt van zelf, dat alle loten voor do loterij en de tombola geplaatst werden, zoodat er voor Lunteren wei een mooi batig saldo zat overblijven. Van liet „Xa afloop Dancing" werd een druk gebruik gemaakt, en de kleine wijzer van de klok had reeds bijna zijn laagsten stand bereikt, toen de feestgangers hun bed trachtten terug te vinden! CONCERT „DE POST". Dinsdagavond 30 April 8 uur geeft het Leidsch Harmonie Gezelschap „De Post", ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, een concert op de Lammer markt.' Het programma luidt: 1. Huldigingsmarsch, C. L. Boer; 2. Wilhelminc, ouverture de con cert, L. Boijer; 3. Waria, Introduction polo naise, F. Andrieu; 4. Fantaisie sur l'opéra Guillaume Tel!, I. Martin; 5. La Reine Maud, ouverture de concert, L. Boijer; 6. Au Golvede Napels, Grande Valse, E. Larue; 7. Potpourri Populaire, G, Renaud; 8. Finale. «'gen. Dinsdag, zal het juist een halve UJL reisden zijn, dal onze sladgenooten de Neet en A M. Couvee, wonende Laigestraat la, met elkaar in den l Ti 'r^nden werden °'n ff'! cr dezer dagen pens een kijkje 'u gillen troffen wij de Neef niet thuis rij - r ^r' vr°üw, die ons te woord 1 crte.tde ons, dat tiaar inan. die thans 'n-'tV?' no° geregeld in dc middaguren loopknecht bij de manufac- f), fa. Sanders bij de Hartebrug. p„,i 'ieeft hij zijn leven lang uitgc- U'.-* bij de fa. Wille aan de Boter r hti a vf.rv°l8éns, niet'minder dan 43 tsie 10 Jrm.a Hoelen, Nieuwe Rijn. De - laar is hij evenwel bij de firma COMITÉ VAN ACTIE VOOR DE OPENBARE SCHOOL. In zijn jaarverslag over 1928 stelt de secretaris vast, dat 't Comité in 't afgeloo- pen jaar nuttig werk heelt verricht in't be lang van Openbaar Onderwijs. „Het is onzen huisbezoekers gebleken aldus o.tn. 't verslag dal er nog tal van ouders zijn, wier kinderen eigenlijk niet op de bijzondere school lioorcn en dat er tegen standers zijn, die op Openbaar onderwijs een verkeerden kijk hebben." Naar aanleiding van deze feiten is be sloten ook dit jaar de ouders zooveel moge lijk in tc lichten omtrent de beteekenis en 't juiste karakter van Openbaar Onderwijs. Dpn penningmeester, den heer P. J. Hoo- gendam. wordt dank gezegd voor 't uitste kend beheer der gelden. In zijn slotwoord spreekt de voorzitterde hoop uit, dal ook dit jaar niet tevergeefs een beroep gedaan zal worden op den fi- nancieelen en daadwerketijken steun van vrienden en voorstanders der Openbare School. Sanders in dienst, waardoor hij zijn geringe inkomsten nog eenigszins vermeerdert. Ge lukkig helpen de beide zoons, die respectie velijk in Rotterdam en Gorichcm wonen, hun ouders nog financieel, maar toch: breed hebben dc oude luitjes het niet. Gelukkig zijn beiden nog goed gezond; de oude baas loopt er nog flink bij en ook zijn 1 vrouw al is het gehoor niet al le best meer houdt zich voor haar S0 jaar kranig, Het bovenhuisje. dat ze bewonen mag gezien worden en ze doet alles zelf. „lol de waSch toe" vertelde ze trotsch. Atoge hel voor hen ten tijde des avonds liclil zijn en geldelijke zorgen hun beiden bespaard blijven. HEERENBAD „OUDE-SINGEL. Zaterdagmiddag omstreek- balfzes reeo de 14-jarige J. I S„ wonende aan de Hout markt nabij de Zoutkeet met zijn fiets in den Oude Singel. Daar de jongen ongeveer Iwee meter van den wal verwijderd lag, reikte de heer H. de N. hem zijn rijwiel toe om hem op het droge le trekken, doch verloor daarbij zijn evenwicht en viel eveneens in iiet water. De heer de X. zwom ijlings weer naar den kant, waarop een derde persoon J. H. zich gekleed-en wel in den Oude Singel begaf en den eersten drenkeling behouden op den wal bracht. Dr. Pluys van den Eerste Hulpdienst achtte het raadzaam den jongen onder de wol te stojipen. Ook II.M. de Koningin heett een gift geschonken voor de restauratie der Marekerk waarvoor thans nog f. 6000.is bcnoodigd. Bij Kon. jfesluit is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot secretaris bij den Raad van Beroep voor de directe belastin gen te dezer stede mr A. W. J. van Vrij- berghe de Coningh, alhier. De alhier tot arts bevorderde semi- arts A. G. L. Broekslra is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kt. bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. In de te Utrecht gehouden jaarver gadering van den Neutralen Ambtenaars- bond is tot voorzitter van het Hoofdbestuur gekozen de heer W. Poelslra, alhier. - De voorzitter van de medische facul teit deelt ons mede, dat noch bij hem' noch bij de directie van het Academisch Zieken huis iets bekend is, omtrent een voorge nomen bezoek van H. M. de Koningin aan liet Boerhaave-kwartier. Waar H.M. reeds a.s. Woensdag of Don derdag naar Zwitserland vertrekt, acht hij het onwaarschijnlijk, dat dit bezoek nog voordien zal plaats vinden. Inderdaad lijkt het ons ook zeer onwaar schijnlijk, gelet op bovenstaande, doch wij ontvingen het bericht uit goede Haagsche bron. Even onbegrensd als het gebied van de radio is, schijnt ook het aantal winkels van radio-toestellen en -onderdeelen hier ter stede te zijn. Maar het is overigens begrij pelijk, dat waar steeds meer menschen zich een radio-toestel aanschaffen en de eleclri- citeit ook in de huishouding een steeds groolere rol gaat spelen, de behoefte aan winkels, waar bovenbedoelde artikelen ver krijgbaar zijn, daarmede gelijken tred houdt Thans heeft de heer J. Seis in het perceel Morschstraat 9 een radio- en elec- trotechnisch bureau .gevestigd, waar alles wat met de radio- en electric.iteit-voor-de- huishouding betrekking heett, te krijgen is. Schemerlampen, groote en kleine in groole verscheidenheid, lampekappen van velerlei kleur en vorm, broodroosters, strijkijzers, Iheelichtjes, radiotoestellen en onderdeelen als luidsprekers, enz. Een tienjarige praktijk J bij de welbekende installateurstirma Frank- I huizen biedt waarborg, dat de heer Seis, die alle toestellen uit Phiiips-onderdeelen zelf construeert, zijn vak verstaat. In de wasscherij „Ozon" aan do Ilcogewoerd 170 ontstond gistermorgen le- gen twaalven een begin van brand, doordat j de eigenaar de heer S. een gascompressor j mei benzine had schoongemaakt, waarvan blijkbaar nog eenigc resten waren achterge- j hieven. i Een druppel van deze brandende vloei stof kwam lerecht in een emmer, waarrn nog bijna 2 Liter benzine was, welke direct ontvlamde. De heer S. slaagde erin liet vuur met eigen middelen te blusschen, zoodat de brandweer geen assistentie behoefde ta verleenen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volwassen Datum personen. Kind Totaal Maandag 22 April 35 3 38 Dinsdag 23 April 36 3 39 Woensdag 24 April ..37 3 40 Donderdag 25 April 40 4 44 Vrijdag 26 April 38 4 42 Zaterdag 27 April37 4 41 Gehouden verknoping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 26 April 1929. ten overstaan van: B. J. J. N. Troost, notaris te Leiden: Ifoogewoerd 82, kooper A. J. God- 1 dijn qq voor f. 10.525; Hooigracht 55. Ph. van der Drift qq. voor f. 7600, Oude Singel 184, W. T. Breedeveld qq. voor f.8400. Morschslr 7, J. H. de Vink qq. voor f. 3800; Morschstraat 29. H. Swaak, voor f.4300; Morschstraat 54, A. J. van der Poel qq. voor f 4800; Morschstraat 56, P. de Jongh qq. i voor f. 3650. BINNENLAND. Verassching van het stoffelijk overschot van prof. mr. J. H. Carpentier Altinfl. (Laalsie Berichten, le Blad). Een enorme brand (e Rotterdam heeft een groot aantal perceelen in de asch ge legd (le Blad). De reis der vliegbooten naar Indiê ie her vat (Binnenland, 3e Blad). Een roofoverval te Amsterdam (Gemengd 3e Blad), Vergadering van het hotercontrolestalion Zuid-Holland (Land- en Tuinbouw, 3e BI.). BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie loopt meer en meer op niets nit. (Bui tenland en Tel. le Blad). Dr. Schacht opnienw naar Berlijn (Bui- lenl., le Blad). In Denemarken is een kabinet Stanning gevormd (Buitenl. fe Blad). De Grieksche minister van oorlog is overleden (Buitenl., le Blad). De abdij van Tongerloo in België door brand verwoest (Buitenl. Gem. 3e Blad en Tel., le Blad). „LITTERIS SACRUM". „PYGMALION", Spel in 5 bedrijven van G. Bernard Shaw. Na het Parijsch-Engelsch gezelschap van Frank Reynolls en het Rolterdamsch-Hof- slad-Tooneel is Zaterdagavond „Litleris Sacrum" met Shaw's „Pygmalion" gekomen. Hoewel „Pygmalion" o.i. niet tot het besle werk van den grooten Ier behoort, draagt het niettemin alle kenmerken van den geest van Shaw. Met speelsch vernuft heeft hij ook dit geesteskind in eikaar gezet en met lal van zijn bekende paradoxen ge lardeerd, zoodat het toch altijd aangenaam bezig weet te houden. Uit den aard der zaak gaat het niet aan, om een vergelijking te trekken tusschen be roepsspelers en dilettanten en wij zullen dit ook niet doen. Toch willen we wel zeggen, dat we de opvoering van „Litteris" ver boven die der Engelschen durven stellen en daarmede is reeds gezegd, dat „Litteris" het heeft bestaan om dit trots alles toch fijn- geestige werk tot een succes te brengen, hoe zwaar de opgaaf, die de vereeniging zieti hiermee had gesteld, ook was. Eerlijk gezegd, zagen we eenigszins met bevreesd gemoed deze jongste Pygmallon- opvoering tegemoet, bang, dat te hoog was gegrepen, doch gelukkig bleek deze vrees misplaatst te zijn. Met goede vaart, gelijk vereischt wordt,, en in passende atmosfeer heeft „Litteris" het klaar gespeeld om dezen Shaw over het voetlicht le brengen zoo, dat het moeilijke werk goed tot zijp recht kwam. Daarvoor alle huldel In de eerste plaats aan den regisseur, den heer B. Hageman. in de tweede plaats aan de vertolksters en ver tolkers, diè zonder uitzondering keurig heb ben gespeeld en zich met groote overgave aan de uit le beelden Shaw-figuren hebben gegeven. ..Pygmalion" noemen, beteekent in hoofd zaak het zich voor oogen stellen van een drietal rollen, de overige zijn meer of min der naar voren tredende bijrollen. Deze drie rollen zijn: Eliza Dooliltle, prof. (ligeins en Dooliltle. Daarmee staat of valt het stuk! Waar wij constateerden, dat „Litteris" „Pygmalion" tot zijn recht deed komen, ligt daarin reeds besiolen, dat het met deze drie rollen best in orde moet zijn geweest en dat was in hoofdzaak ook het geval. Het eerst zouden wij willen noemen den Dooliltle van den heer H. de Wilde. Deze hield een keurig uitbeeldend type van dezen „man van de onfatsoenlijke armoe" even keurig vol. vooral in het 2de bedrijf, loen hem zeer verdiend een „open doekje" ten dec-l viel Zijn creatie zakte ietwat in het slotbedrijf, bereikte althans niet de hoogte van zijn vorig verschijnen, doch niettemin mag hij terugzien op een kostelijk getroffen wedergave van deze moeilijke tooneeifiguur. Na hem moet geroemd de proef. Higgins

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1