70ste Jaargang ZATERDAG 27 APRIL 1929 No. 21201 STADSNIEUWS. 0ninklijk bezoek aan 't boerhaave-kwartier. /erster-tentoonstelling. handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor rijnland te leiden. hoogheemraadschap rijnland. voor de leidsche buitenschool vereen. ter bevordering van den bouw van werkmanswoningen. woningbouwvereeniging „ons belang." bouwvereeniging. centrale stierenkeuring. academische examens. de bioscopen. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en, plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Ydvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week 0 19 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week018 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van C. Corver om rgunning tot het oprichten van een tim- -erlabriek in een gedeelte van het perceel Morschsingel 14a, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie L No. 1220; Gelet op de artikelen G en 7 der Hinder- wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge- oerod verzoek met de bijlagen op de Se- retarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 11 Mei e.k. es voormiddags te half elf uren n het ceel Breestraat 125 (Bureau van Ge- ntewerken) gelegenheid zat worden ge- om bezwaren tegen dit verzoek in brengen, terwijl zij er de aandacht op esligen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn 'j, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- rwet voor het gemeentebestuur of een "^er leden zijn verschenen, ten einde hun aren mondeling toe te lichten. A. VAN DE PANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 27 April 1929. 3153 AANGIFTE VAN LEERLINGEN TOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGERSCHOOL MET 5-JAR. CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter kennis van belanghebbenden, I aan bovengenoemde inrichtingen van 'Jcrwijs tot en met 30 Mei a s. gelegen- k1 beslaat tot liet doen inschrijven van 'ingen, bij voorkeur des Maandags van 1—12 uur v.m. en Vrijdags van 23 uur aai. 3151 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 27 April 1929. Jiaar wij vernemen, heeft de Koningin el voornemen te kennen gegeven vóór haar erlrek naar Zwitserland een bezoek ts «nsren aan het nieuwe Academisch Zie- nhuis in het Boerhaavekwarlicr alhier. Xaar wij vernemen zal de volgende naand in Pulchri Studio in Den Haag een cnloonstelling worden gehouden van het rcrk van Floris Verster. Nieuwe inschrijving: •h A. Kriek, Bouwelouwensteeg 17, Lei- tn. Meubelfabriek. Eigenaar: J. A. Kriek, Leiden. JLbziging: Tb. Jongen Eel. Hooftstraat 23. Alphen ,.4 d. Rijn. Zadelmakerij en stoffeerderij. J'*'redende eigenaar: Th. Jongen Eel, Al pen a. d. Rijn, d.d. 15 April 1929. Nieuwe fgenaar: J. Jongen Eel, Alphen a. d. Rijn. Johns Studio, Breestraat 123, Leiden. Fo- 'grahsche onderneming. Door uittreding van v«rn°°t J. J. Zomerschoe, d.d. 15 April k Je vennootschap onder firma ont- 'oauen en wordt de zaak voortgezet door *n overgebleven vennoot A. H. M. Bou- ^ara een^ eigenaar> onder denzelfden A J. Hartwijk, Hoogewoerd 163, Leiden. Joelmaker handel Overleden eigenaar: J- Hartwijk, te Leiden, d.d. 8 April'29. e' Bamberger, Lammermarkt 1, 3, 5, 'u\' 9verl- eigenaar: I. Bamberger, te d.d. 15 A.pj*ü 1929. Nieuwe eige- ®evr. S. BambergerRosenbaum, te iVereenï- omging voor Ziekenhuisverpleging In de alhier gehouden vereenigde ver gadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd kennis gegeven van het door W. Warnaar te Sassenheim en G. Nell to Wassenaar genomen ontslag als hoofd-inge- 1 and-plaatsvervanger. Na onderzoek der ge loofsbrieven werden toegelaten J. Verdegaal, Los als hoofd-ingeland cn .T. Verkuyl Wzn T. A. Bos en jhr. G. J. Stoop als hoofd ingeland-plaatsvervanger. Dijkgraaf en hoogheemraad deden mededeeling van den stand van het onderzoek inzake den aanleg van een centrale verwarming van het ge meen landshuis te Leiden. Een bij de rond vraag gedaan voorstel om die verwarming zoo mogelijk nog dezen zomer aan te bren gen werd wegens de daaraan verbonden be zwaren van overhaaste uitvoering zonder deugdelijk onderzoek met groote meerdcr- hei verworpen. Verder werd o.m. besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op do begrooting voor 1928 tot het verleenen van machtiging aan het Dagelijksch Bestuur om het visch- en jachtrecht van Rijnland ondershands te verpachten en ten slotte tot het geven van een bijdrage in de kosten van een in December 1928 gemaakte noodwater- keering in de brugopening van den Ziende- weg te Nieuwkoop bij de instrooming van Amstellandswater in den polder Nieuwkoop cn ^"oorden na het doorbreken van den dijk aan de Kromme Mijdrecht. w -ö Belang". Wjjk C. No. 39, Nieu- fci6ta ^Dg:' ^em' Alkeniade. Uittredende A Klomp, te Nieuwe Wetering, «aart 1929. Nieuwe secretaris: J. Kiomp L Nl£m*e Wetering. Gislernamiddag hield bovengenoemde ver eeniging, die ver voor de invoering van de. Woningwet aan de oplossing van 't vraag stuk der volkshuisvesting hare krachten beproefde en de voorloopster was van du vele later gestichte Woningbouw-vereen:- gingen haar 36ste jaarvergadering. Na opening door den voorzitter en de be handeling van eenige ingekomen stukken braolit de secrelaris, mr. E. A. Cosman het jaarverslag uit waarin hij aanving met de vermelding van het belangrijke feit dat in het jaar 1928 het bouwblok op een terrein benoorden den Morschweg gereed is geko men en de woningen zijn betrokken. Het Bestuur verheugt zich hierover niet alleen, omdat daardoor het bezit der Ver- eeniging met een complex woningen is ver meerderd dat in de eerste plaats bestemd is om degenen te huisvesten die door onbe woonbaarverklaringen hunner woningen ge noodzaakt waren eeli andere to betrekken, maar ook omdat de huizen geheel beant woorden aan die bestemming en ook uiter lijk een fraai geheel vormen. De secretaris achtte het hier de plaats om een woord van dank te brengen aan den ontwerper van het bouwblok, den architect B. Buurman, die zoowel voor als tijdens den bouw zijn beste krachten aan het werk heeft gegeven, terwijl het Bestuur mede zijn tevredenheid wil uitspreken over de wijze waarop T. W. Achilles, aannemer te 's-Gra- venhage, het werk heeft uitgevoerd. Het groot aantal personen, dat zijn ver langen te kennen gaf om een woning te huren rechtvaardigt de verwachting, dat het verhuren ook in de toekomst geen moei lijkheden zal opleveren. Daar door de toeneming van het getal der woningen van de Vcreeniging de taak der woningopzichteres buiten redelijke grenzen zou worden uitgebreid, heeft de Vereeniging ter assistentie van bedoelde functionaris be noemd den heer L van der Meer, alhier. Ook het verhuren deT overige woningen geschiedde zonder moeilijkheden. Nog steeds kan de Vereeniging niet aan alle aanvragen voldoen. Woningopzichteres cn administra teur waren tot volle tevredenheid van het Bestuur werkzaam In het Bestuur der Vereeniging werd in de plaats van mr F. J. J. Trapman die ont slag vroeg, als bestuurslid, door den Raad der Gemeente benoemd. prof. mr. R. Kra nenburg, alhier, die de benoeming aan vaardde. Al is door de lot slandkoming van het bouwblok aan den Morschweg het aantal woningen der Vereeniging tol 502 gestegen, toch acht het Bestuur het maximum nog niet bereikt. Het Bestuur is reeds bezig de vraag te overwegen of het indien het Rijk en Ge meente steun willen verleenen lot het bouwen van een complex woningen spe ciaal voor groole gezinnen zal overgaan. Nadat het jaarverslag onder dankbetui ging aan den secretaris was goedgekeurd volgde het financieel verslag en de reke ning en verantwoording van den penning meester die ook goedgekeurd worden. Door dp tusschentijdsche benoeming tot bestuurslid van prof. Kranenburg was er geen vacature in het bestuur zoodat geen benoeming behoefdp plaats te hebben. Na een opgewekte rondvraag, waarbij verschillende zaken werden besproken, werd de vergadering gesloten. VOORSTELLING VAN „UTILE DULCT» Hotel „Het Witte Paard." Reeds eenige jaren komt de Schiedam- sche Tooneel-vereeniging „Utile Dulci" hier in den Schouwburg een voorstelling geven ten bate van de Leidsche Buitenschool, het geen de Schiedammers bijkans reeds tot oude bekenden maakt. Zij hebben het toch al gebracht tot vaste bezoekers en is dat geen gunstig teeken? En het is niet hei goede doel alleen, dat hen in staat stelde, de sympathie te verwerven, neen, ook hun prestaties waren van zoodanigen aard. dat er reden was, om de kennismaking te her nieuwen, wanneer het daartoe eens was gekomen! Verbaden deed het ons daarom allerminst, gisteravond een prachtig bezetten Schouw burg te vinden! Het bestuur der Leidsche Buitenschool had natuurlijk zeer gaarne een geheel uitverkocht gebouw gezien, dat lijdt geen twijfel, maar het zal Joch wel zeer tevreden zijn geweest over de op komst. Ook ditmaal zal men den gang naar den Schouwburg niet betreurd hebben, want er was alle gelegenheid lot gulle en hartelijke lach en meermalen daverde deze door de zaal. Het echt-Duitsche blijspel van Blu- menthal en Kadelburg Hotel „Het Witte Paard", hoewel wat grof van structuur, ge lijk al de Duilsche blijspelen van dit be kende duo, weet aardig bezig te houden en dwingt als het ware den ergsten Nurks tot een goed humeur. Den inhoud mogen wc langzamerhand als bekend veronderstellen, daar dit stuk vrij geregeld repertoire houdt; vooral bij dilettanten. Utile Dulci liet zich bij de opvoering van De Jaarvergadering. Gisteravond hield deze Vereeniging haar jaarvergadering in „Prediker". De voorzit ter, de heer J. Gerritsen, opende deze goed bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen der vorige ledenvergade ring werden goedgekeurd. Van de ingeko men stukken trok vooral de aandacht de in-de-lucht-hangcnde huurnivelleering door het gemeentebestuur van alle buizen van woningbouwvereeniginge'n. Het bestuur kreeg opdracht deze kwestie zoo goed mogelijk voor „Ons Belang" op te lossen Hierna kwamen ter sprake de jaar verslagen van secretaris en penningmeester. Na eenige kleine opmerkingen werden deze verslagen goedgekeurd. Het belang rijkste punt was wel de nieuwbouw aan Marnixstraat en omgeving. Ei werd noga! kritiek uitgeoefend op de inrichting en den huurprijs der woningen. De heer Ponsen, architect der Vereeniging, weerlegde de technische bezwaren op zeer zakelijke wijze. De heeren van den Raad van Commis sarissen, Bosch, De Zwart en Milikan, waren ook tijdens deze bespreking ter ver gadering aanwezig. De aftredende bestuurs leden, de heeren Faure,. Van Donselaar, Oudshoorn en Schouten werden herkozen, eerstgenoemde als 1ste secretaris. Tot leden der kascom missie werden benoemd de heeren W. J. Witten aar en Bloot; tot lid der commissie voor geschillen de heer Spanjaard. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Daarna, te ruim elf uur, sloot de Voorzitter de vergadering. dezen Schlager wederom van den goeden M T 7-,-^-,^-,^.-., kant zien en kan met voldoening op het L#rJ.DödiJi gepresteerde terugblikken. Speciaal de hoofdfiguur, Wilhelm Gie- sccke, werd uitnemend en voor de lach spieren aanstekelijk vertolkt. Hetzelfde geldt voor den advocaat mr. Siedler terwijl Klaarlje moet geprezen worden voor de uitnemende wijze, waarop zij het lispelen vol hield. De overigen sloten zich in hoofdzaak goed aan, al traden zij minder op den voor grond. Enkele minder gelukkige momenten, als bijv. de slagende liefdesscène (usschen de waardin, die, wat gemaakts had. en den oberkellner, die zijn stem al te zeer uit zette, konden gelukkig op het geheel geen storenden invloed oefenen. Zooals gezegd, het was een goede avond voor alle betrokkenen. Voor de buiten school, voor de executanten, voor de toe schouwers, die duchtig van hun ingenomen heid deden blijken en ook het aanbieden van bloemen aan de dames met luid applaus onderstreepten. Decors etc. waren eveneens uitstekend verzorgd, Aan het in druk verschenen jaarverslag van bovengenoemde vennootschap ontlee- nen wij nog, dat de balans in debet en cre dit sluit met een bedrag van f. 362.138.17 en een winstcijfer van f. 17 929.14. Het aandeelenkapitaal bedroeg per 1 Ja nuari 1929 f. 80.000; het obligalicën kapi taal f. 188.000; het bouwkapitaal f. 71.378 en de bouw-reserve f. 4016.03. Het huizen- en ervenhezit bedroeg op dien datum f 306 000; de effecten-rekening sluit met een bedrag van f. 30.213.82. Gisteren had op de veemarkt alhier de centrale sticrcnkcuring plaats voor hel zwart blaar Groninger vceslag vanwege de Provinciale Regelingscommissie voor de Rundvcefokkerij in Zuid-Holland. Aangeboden werden 34 stieren, waarvan werden geplaatst: de vijfjarige slier Floris van M. v Zwieten en L. de Wit te Alphen a. d. Rijn in de eerste klasse. Van de zes driejarige: in de eerste klasse Otto van L. van Leeuwen te Alphen a. i. Rijn; Louis van J. Wassenaar te Noordwij- kerhout. In de tweede klasse Fris van Lis van J. Langeveld te Lisse. Van de dertien tweejarige: In de eerste klasse Jupiter van H. II. v. d. Kloot Mey- burg te Alphen a. d. Rijn; Arnold van J. M. van Egmond te Aarlanderveen; Cor van G van Dorp te Hazerswoude. In de tweede klasse Koning van Hidde- maheert van J. van Noort te Lisse; Jonge Rudolf van A. Zwanenburg te Bodegraven. In de derde klasse Dirk van A. Hoogen- doorn te Zwammerdam; Ernst II van G. de Wit, te Zoeterwoude. Van do veertien eenjarige: In de eerste klasse Ernst van J. T. Könst te Zevenhoven; August en Jan, beiden van A. Zwanenburg te Bodegraven In de tweede klasse Edison van W. J. de Vink te Bodegraven; Elfried van A. Jansze le Voorhout; Arnold van J. Verdegaal te Lisse. In de derde klasse Jacob van H. Los la ZwammerdamBerlus van L. de Wit te Alphen a. d. Rijn. Geslaagd i9 voor het economische docto raal examen Indologie de heer E. Luuring (Hazerswoude). taalkundig candidaats- examen Indologie de heer J. F. A. van der Schoor (Leiden); candidaalscxamens ge schiedenis de heer J. F. Duparc (Den Haag) Het weer doet eerder iemand naar een bioscoop lokken, dan aat men 's avonds een genoegV'e fiets- of wandeltocht zou onder nemen en dit blijkt zeker wel uit het feit, dat het City-theater gisteravond zoo goed als uitverkocht was. En het publiek dat het pro gramma gezien heeft, zal zeer zeker zijn gang naar de Haarlemmerstraat niet be rouwd hebbenI Charlie Chaplin, de groote komiek is hier weer buitengewoon op dreef in de film: „Wordt nooit verliefd", waar hij de minnaar is van een zekere Elly.-die al haar zinnen op hem heeft gezet, doch waarvan het eind doel het huwelijk echter uitblijft, mede doordat Charlie's schoonpapa liever zijn dochter met een Graaf getrouwd ziet. Zijn verdriet verdrinkt hij dan. hetgeen hem een volslagen dronkaard maakt en hem tevens in schier onoverkomelijke situaties brengt. Als zeldzaamheid melden wij hier dat zij elkander niet „krijgen". Charlie Chaplin speelt dezei niet zoo heel nieuwe film buitengewoon goed; om zijn doen en laten wordt hartelijk gelachen; reeds wanneer het eerste beeld op het witte doc-k verschijnt, en men hem daar ziet in zijn bekend costuum, slordig en nonchalant, davert het applaus los. Ben Turpin. zijn partner waar hij eeuwige vriendschap heeft gesloten en die hem „helpt" drinken. i«» ook den komiek, wiens spel ook 't preadicaat „zeer goed" verdient. En film. die tranen over ie<ler9 wangen doet rollen Na de pauze gaal een Wild-West film, getiteld: „De Bruut", een rolprent als vele anderen doch heel goed gespeeld met Monte Blue in de hoofdrol. Eenigo schitterend gekleurde natuur opnamen uit Marokko en een kucht, waar van de eerste helft niet veel klucht is. vol tooien het mooie program van City. Luxor-theater. Lon Chaney is een dui velskunstenaar in zijn genre. De wonder baarlijkste verbalen over zijn bekwaam heden doen in de filmwereld de ronde en zij alle dragen er toe bij om den glans zijner roem te verhoogen„Pas op, het zou Lon Chancy kunnen zijn", riep een filmster bij een opname in de studio toen een deT collega's een muis wilde dooden. en de mop he.eft haar we? gevonden over bijkans heol de' wereld! Inderdaad zijn de capaciteiten van dezen acteur om zich als misdadiger, als 9pook of dier te vermomm :i buitenge woon groot, en wie geregeld de bioscopen bezoekt zal zich zonder twijfel één zijner De Tweede Kamer gaat op 17 Mei uiteen. (Uit het Parlement, 2e Blad). Moeilijkheden bij den eieren-export naar Engeland. (Binnenland, 2e Blad). De jaarvergadering van de R.K. handels- reizieersvereeniging „St Christoffel". (Bin nenland. 2e Blad). De aardappelenvocrraden na de vorst periode. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad). Nienwe Amcrikaansche verrassing ter ont wapeningsconferentie. (Buitenl. le Blad). De Enrelsche gezant te Stockholm plotse ling overleden. (Buitenl. le Blad). De commisrie Simcn in Engeland terug gekeerd. (Buitenl. le Blad). De Engelsche afstand-vliegers te Karatsji gedaald. (Buitenl. Gem. 2e« Blad). vele creaties herinneren. Ditmaal zien hem in „Londen na middernacht" als politie- speurder en vampier, en hij weet van zijn rol weer iets buitengewoons te maken, waar door deze rolprent tot het laatste moment haar aantrekkelijkheid behoudt, hoezeer wij dan ook moeten opmerken dat wij Chaney in andere films herhaaldelijk beter werk hebben zien verrichten. Ook hier in het doodenhuis is de geheimzinnigheid met haar beangstigende giergeluiden, hier sluipt de vampier rond en gebeuren de vreemdste dingen.... cn de toeschouwers rillen en huiveTen! Heel deze geschiedenis berust op de these, dat een misdadiger zelfs na jaren zijn daad op precies dezelfde wijze zal her halen, zoodra hij onder hypnose op de plaals van de misdaad is teruggebracht en de oude toestand is hersteld, zij het dan ook slechts in schijn. Zóó meent de detective den moordenaar van Roger Balfour te ont dekken, en daarvoor is het noodig dat er een spookgeschiedenis in scène wordt gezet ter aankondiging van de terugkomst van den. vermoorde in de gedaante van een vampier. En zoo eindigt deze film tenslotte dan ook op bijkans dezelfde wijze als hij is aange vangen, namelijk met dm dood van Balfour, en de daarop volgende consternatie, die thans echter leidt lot de arrestatie van den dader! Een tweetal komische films gaan aan dit hoofdnummer vooraf, terwijl op het podium de bekende Hollandsche voordrachtkunste nares Jeannne Horsten, zeer veel succes heeft geoogst met haar vroolijke liedjes, die over het algpmeen uitstekend werden ver tolkt. Vooral die populaire refreintjes deden het prachtig pn er is aan het slot dan ook door het talrijke publiek daverend meege zongen. Het Trianon-Theater brengt deze week als ecrsle hoofdfilm „De big van htft vlag- geschip". De inhoud van deze rolprent staat heel wal honger dan die van zijn collega van het 168ste. Zij is rijk aan hoogst vermakelijke tafereeltjes die de bezoekers van de eene lachbui in de andere doen vallen. Douglas Max Lean vervult er op onverbeterlijke wijze de hoofdrol in. Van een geheel ander genre is de tweede hoofdfilm „I)e roode letter", een aandoen lijk «verhaal van puriteinsche onverdraag zaamheid en opofferende liefde. Lillian Gish in de rol van Hester Prvnne is door haar vader uitgehuwelijkt aan een ouden geneesheer die op zijn overtocht naar de Vereen. Staten schipbreuk lijdt en door de Indianen gevangene gehouden wordt Dit doet Hester vermoeden, dat haar man is omgekomen en zoo komt zij er toe haar liefde te bekennen aan een jeugdigen puri- teinschcn predikant, die bij zijn gemeente in hoog aanzien staat. Haar liefde wordt beantwoord en in den tijd. dat de predikant met een gewichtige zending naar Engeland is. schenk! zii hem een zoon. Dimmesdaf'e; de predikant komt juist terug op het oogenblik, 'dat Hester als echtbreekster door het volk aan knak gesteld wordt Terwilte van zijn roeping smeekt Hester hem het geheim van hun liefde niet te openbaren Mei tegenzin geeft Dimmecdale toe totdat gpheel onverwacht Hester's eerste man opdaagt. Deze komt spoedig achter de waarheid en zonder deze openbaar te maken, maakt hij de geliefde op allerlei manieren het leven ondraaglijk. Als hij er dan ook nog in slaagt hun vlucht naar Spanje te verijdelen, kan Dim-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1