70ste Jaargang MAANDAG 22 APRIL 1929 No. 21196 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK JOHANN STRAUSS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiëD uit t.eiden en plaatseD waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine \dvcrtentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreeht Voor eventueels opzending van brieveD 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. 0 18 „018 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. M. VAN WAMELEN t De school van de Eerste Leidsche School- ereeniging in het Noordeinde i? in rouw ^edompeld. In het Dïacones9enhuis is na een ziekbed an bijna anderhalve maand overleden de •er M. van Wamelen, sedert de oprichting in 1922 als hoofd aan deze inrichting ver- nden. -- Wijlen de heer M. van Wamelen. Maarten van Wamelen werd geboren te ijsoord den 26sten November 1869 en be- ikte dus den ouderdom van 59 jaar. Hij hing zijn opleiding voor het onderwijs de Rijkskweekschool te Nijmegen en tf zijn loopbaan op 18-jarigen leeftijd aan p een kostschool te Ede. Achtereenvolgens as hij als onderwijzer en hoofd eener open- ire lagere school werkzaam te Zwolle, tot- al hij den lsten Augustus 1902 naar Leiden am tengevolge1 van zijn benoeming door n gemeenteraad tot hoofd der school in i van der Werffstraatj In den loop der en verwisselde hij déze functie voor het jidschap aan de scholen Heerenstraat en iraarkt. In September 1922 wierd hij door het be ur der Eerste Leidsche Schoolvereeniging "Dgezocht om op te treden als hoofd der opgerichte school aan het Noordeinde, ilke functie, hij tot aan zijn dood heeft kleed. De heer van Wamelen was iemand, die zijn vele goede eigenschappen èn als enseh èn als onderwijzer in breeden kring :mind was. Voor zijn personeel zorgde hij als een "der, tegenover de ouders zijner leerlingen as hij steeds de welwillendheid zelve en de eren hingen hem met groote aanhan- lijkbeid aan. De school verliest in hem een leider, die met hart en ziel de belangen der richting voorstond. Ook in wijderen -kring der onderwijs veld nam de heed" van Wamelen een poraanstaande plaats m. Zoo was hij tot^aan de opheffing der jtanormaa!lessen daaraan als leeraap ver- oden; lid der commissie belast met het nemen der hoofdakte-examens en leeraar "D den cursus tot opleiding voor die aniens-. leeraar in de schoolhygiëne en skundige aardrijkskunde aan de Gem. '^eekschool voor Onderwijzers en Onder ijzer essen; bestuurslid van de Kweek- ,0001 voor Bewaarschoolhouderessen en 'retaris van de Commissie voor het Open- ar Bewaarschoolonderwijs. Zijn heengaan a' in al deze colleges en instellingen een toite na. welke nog vele jaren pijnlijk zal orden gevoeld. Zijn sympathieke persoon- ixheid zal bij allen, die hem gekend heb- in dankbare herinnering blijven voort ven. handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor kitnland te leiden. X V. van Amerongen's Hoe- "roagazijh. .'Filiaal). Haarlemmerstr. 145, ■ueti. De statuten zijn gewijzigd. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Aan het jaarverslag van bovengenoemde Woningbouwvereniging ontkenen wij het volgende: De secretaris, de heer J. J. B. Faure, vangt van zijn verslag aan met de mededeeling, dat hij met genoegen op het afgeloopen jaar kan terugzien. Daarna somt hij op de onaangename feiten die zich voordeden doch laat daarop direct volgen de aangename gebeurtenissen, die hebben plaats gehad. Een der voornaamste feiten wordt genoemd het zich aansluiten bij de Federatie van Woningbouwvereniging te Leiden. Deze aansluiting had heel wat voe ten in de aarde geKad. doch is tenslotte, zooals gezegd toch tot stand gekomen. Als vertegenwoordiger van ,,Ons Belang" in het bestuur der Federatie werd aangewezen de heer Joh v. d. Bos. Gememoreerd wordt dan verder het 15-jarig bestaan deT Vereniging, dal met 'n feestavond, geheel uit vrijwilligen bijdragen georganiseerd, werd herdacht. De aansluiting van de huizen der Vereniging aan de Radio-Centrale woTdt eveneens m het verslag genoemd. Voorts wordt met vreugde geconstateerd dat „Ons Belang" binnenkort weer een aan tal woningen kan gaan bouwen. Dat daar aan groote behoefte bestaat wordt met voorbeelden aangetoond. Er hadden 2 leden en 29 bestuursvergaderingen plaats. De exploitatie der woningen had een gun stig Verloop. Tegenover eenige klachten over slecht-bewonen stonden er vele die getuig den van bijzonder netheid. Het ledental liep iets terug, en bedraagt i thans 631. De reden hiervan wa9. dat de leden dachten *nu er niet meer gebouwd werd, toch ooit geen huis te kunnen be trekken. In het bestuur kwam eenige verandering, doordat de heer H. N. Breedeveld. die van de oprichting af bestuurslid is geweest, om ge- 2ondheidsredenen moest bedanken. Hem wordt een warm woord van hulde gebracht. In zijn plaats werd gekozen de heer M. v. Vreedendaal. In den Raad van Commissarissen kwam geen verandering terwijl de Geschillencom missie één kwestie te behandelen kreeg. Het ziekenfonds maakte een slecht jaar mee en het bestuur was genoodzaakt de uitkeering iets te verminderen. Aan het eind van zijn verslag brengt de- secretaris dank aan autoriteiten en leden die het bestuur in zijn moeilijke taak bij stonden en vraagt opnieuw hun steun en medewerking voor de toekomst. Hierna brengt de penningmeester, de heer G. F. Hemerik zijn jaarverslag uit. waaruit blijkt dat het „Ons Belang" goed gaat. Tabellen vergezellen dit financieel verslag, terwijl balans en begrooting voor 1929 daarin zijn opgenomen. Op de ledenvergadering van a.s. Vrijdag zullen jaarverslag, balans en begrooting be handeld worden. centr. nederlandsche ambtenaarsbond. I" verslag over 1928 van de Leid- 'Reling van bovengenoemden bond. ee nj!1 de secretaris, de heer J. W. van uitvoerig, wat er in het afgeloopen 0vm verschillende vakgroepen leefde. UrT-i a'8emeen is het verslag in ma- et tedtental vermeerderde °Qtvangsten bedroegen volgens de op- JaiV*en penningmeester, den heer J. itbfiHeijden f. 5.151.54; er is een -aido van bijna f. 400.—. BOND VAN HOOGER ONDER WIJS PERSONEEL. Bezoek aan Voorscholen. De afd Leiden van bovengenoemde Bond houdt in het belang harer leden des zomers eenige excursiën en heeft daar j.l. Vrijdag een aanvang mede gemaakt door een bezoek te brengen aan da Koninkl. Fabrieken van Edelmetalen te Voorschoten. De1 deelnemers, 33 personen, waaronder enkele dames, werden na ontvangst door de heeren Bedrijfsleiders. De Winler en Kreft. rondgeleid en in de modelmakerij al direct verrast door de bewerking van een fraaie bronzen wandplaat met een oppervlakte van pl.m 2 M2 en een gewicht van 180 K G een stukje werk? dat de aandacht trok en bestemd bleek- voor het buitenland. Vandaar ging het naar de smelt- en gict- inrichting. waar het zilver met zuiver koper, in verhouding tot het gehalte, in graphiet- kroezon woixit gesmolten om, na het reini gen (afschaven), tot platen walsen, nog maals uilgloeien. tot de gewenschte lepels, vorken enz. te worden geponst en geperst. Ook het vervaardigen van medailles was interessant, alsmede de fabricatie van gou den en zilveren hals- en horlogekettingen. Voor deze laatste bestaan een aantal vernuf tige machines, die 10 Meter per uur produ- céc-re.n. Het is onmogelijk, om al hetgeen daar te zien is. te vermelden. De heeren leiders brachten de bezoekers van het begin tot het einde geheel op de hoogte der fabricatie' en vele voorwerpen werden bewonderd. Met een woord van hartelijken dank aan deze heeren was he4-bezoek dat 2 1/2 uur in beslag had genomen, ten einde en keerden allen zeer voldaan, hun kennis met die der zilverfabricatie vermeerderd, terug naar Leiden De Bond van H. O Personeel kan met succes op deze excursie terugzien. BUITENGEWONE UITVOERING VAN HET „SELSKIP FRYSLAN". Behalve hare maandelijksche .winter-, jounenochten" (genoegelijke bijeenkomsten) houden de vereenigde Leidsche Friezen aan het eind van het winterseizoen gemeenlijk een „bülengewoane" bijeenkomst, waarin een of meer Friesche tooneelstukken wor den opgevoerd en tot slot een bal wordt ge houden, alles uitgevoerd door eigen krach ten. Ditmaal zou men het eens anders doen. Men wilde eens „echte" Friezen op het tooneel zien en noodigde het in Friesland en ook onder de Friezen daarbuiten zeer gewaardeerde gezelschap van Barend en Martje van der Veen uit Huizum uit voor de Leidsche Friezen op te treden, dat daar toe gaarne bereid was. Deze uitvoering had Zaterdagavond in de looneelzaal van „De Graanbeurs" plaats, van welk gebouw de Friesche vlag wap perde. Er was veel belangstelling. De groote zaal was vrijwel geheel bezet. Behalve de meeste leden waren vele gasten aanwezig, waaronder ook een der wethouders onzer gemeente, de beer Tjeerd Goslinga, benevens afgevaardigden van de zuster-vereeniging uit Den Haag en van de Groninger vereeniging hier ter stéde. Te acht uur werd de bijeenkomst ge opend met een opgewekte toespraak van den voorzitter den heer Nijholt, waarin hij .na een hartelijk welkom zijn voldoening over de opkomst uitsprak en het doel van een avond als deze nog eens uiteenzette. Daarop viel de muziek in terwijl het Friesche Volkslied staande werd gezongen. Mej. T. van Tuinen, bet steeds meer als zangeres gewaardeerd lid van het selskip, opende daarop het eigenlijk programma met het zingen van „W&ldstimming" van Jan fên'e Gaestmar, een fijngevoeld lied even gevoelig getoonzet, dat door haar op voor beeldige wijze werd vertolkt, evenals het er op volgende: It blomke „Tink oan my" van dr. E. Halbertsma. De ademloozen stilte waarmede naar de liederen werd geluisterd, waarop een uitbarsting van applaus volgde, bewees, hoe deze zangeres haar gehoor in 't gemoed heeft gegrepen. Daarna trad het gezelschap Van der Veen op met „It greate offer", een episode uit het zeemansleven, vrije navolging van Heijer- mans .,Op Hoop van Zegen" op Friesche toestanden, uit een vroegere periode geluk kig. toegepast en met een tendenz, die even gelukkig, ook niet geheel meer van onzen tijd is. De uitbeelding door de spelers was ver dienstelijk. Het wekt bewondering hoe de heer Van der Veen achtereenvolgens in twee bedrijven weergeeft een schijnvromen dia ken, een oude naar lichaam en geest ge broken visscherman en een jongen opstan dken zeerob in hun milieu. Het spel had de meeste aanwezigen diep geroerd, waardoor ten slotte een mogelijke critiek op de strekking van het stuk het zwijgen werd opgelegd. Mej. Van Tuinen, bij het opkomen reeds met applaus ontvangen, vergastte daarop de aanwezigen nogmaals op haar schoonen zang met het voordragen van „Ljéaf Wet- terl&n" en „Kom. foarjier. kom!" Het echtpaar Van der Veen verkreeg vóór en na de pauze nog de gelegenheid om met „Kryne Geart ef de misleare reis" en „De omkesizzer" hun virtuositeit in het komisch genre naar Frieschen trant te toonen, waar mede het verdere van den avond de zaal zich kostelijk heeft vermaakt. Dat intusschen de zeer verdienstelijke muziek zich den geheelen avond weerde en zoo af en toe gezamenlijk een lied werd ge zongen. behoeven we nauwelijks te zeggen. De voorzitter sloot na middernacht met woorden van dank aan de vertooners aan mej. van T. en de muziek, waarop een „efteanei dounsjeu" volgde. ONDIEP WATER. Met betrekking lot ons bericht van Zater dag aangaande het vastzitten van een klip pervaartuig nabij de Haagbrug, wordt ons van de zijde van den Havendienst bericht, dat het aldaar bekend is. dat zich op den hoek van Galgewater en Trekvliet een on diepte bevindt. Reeds zijn in verband hiermede verschil lende peilingen verricht en is binnenkort de opheffing van dit euvel te verwachten. ARBEIDSBEMIDDELING. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volw. pers. kinderen totaal Maandag 15 April 41 4 45 Dinsdag 16 April 'O 4 44 Woensdag 17 April 35 3 38 Donderdag 18 April 37 3 40 vrijd?g 19 April 31 3 34 Zaterdag 20 April 35 3 38 EEN DAME UIT EEN TREIN GEVALLEN. In den stoomtrein, die Zaterdagmiddag te 4.50 van hier in de richting Haarlem vertrok, bevond zich alleen in een 2e klasse coupé de ongeveer 70-jarige mevr. wed. Bos uit Sliedrecht. Vlak bij het station Lisse gekomen, schijnt de coupédeur aan den l linkerkant door een lol nog toe onopgehel- derde oorzaak te zijn opengegaan, waardoor mevr. B. uit den in volle vaart zijnden Irein is gevallen. Zij kreeg een bloedende hoofdwond en fracturen aan linkerbeen en linkerarm. Zij werd door wegwerkers, die op die lijn bezig waren, gevonden; men legde haar i op een brancard, die van het stal ion Lisse i wa9 gehaald, waarna de sneltrein, die uit tegenovergestelde richting op de plaats van I het ongeluk aankwam, werd opgehouden, j waarmede mevr. B. naar hier werd ver voerd. In dezen trein bevond zich ir. dr. i D. de Miranda, die haar voorloopig heeft j verbonden, nadat ook de arbeidt-rsploeg uit j Lisse een noodverband had gelegd. Te Leiden was de inmiddels' gewaarschuwde Eerste Hulpdienst op het perron aanwezig. I die mevr. B. naar het Diaconessenhuis heeft vervoerd. Zij was goed bij bewustzijn, doch i weet zich niet te herinneren hoe zij uit den trein is gevallen Aan het station Hille- I gom was reeds opgemerkt, dat er een deur j openstond, waarna het slation Haarlem werd i gewaarschuwd, doch men vond de coupé j fedig. Op het perron aldaar stond mevr. B 's I dochter, mevr. SerelBos. haar moeder af te wachten, zoodat reed9 dadelijk werd ge vreesd, dat er een ongeluk was gebeurd. Door inlichtingen der arbeiders, die langs de lijn hadden gewerkt, kwam men op de hoogte van hetgeen was geschied. BINNENLAND. Overleden is te Leiden de heer M. van Wamelen. (Stadsnieuws, le Blad). Ben commissie ia ingesteld inzake ver- vanoing van prove zilveren munten door sikkelen strikken. (Binnenland. Ie Blad). Zaterdag en gisteren hebben tal van branden gewoed. (Gemengd, 2e Blad). Tragisch ongeval te Rotterdam; man en vrouw verdronken. (Gemengd, 2e Blad). Luitenant Schottée de Vries, die gewond werd bil het vliegongeluk te Venlc, is over leden. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De kwesties van Herstel en Ontwapening. (Buitenl. le Blad). Overleden is prins Heinrich van Pruisen. (Buitenl. le Blad). Het Italiaansche parlement is geopend. (Buitenl. le Blad). Weer een tornado in Amerika. (Tel. le BI.) Met ingang van morgen zal een vaste verkeersagent worden geplaatst bij den overweg aan den Rijnsburgerweg. Zooals reeds vermeld in ons nummer van 19 dezer 3e blad begint de Walzer-Dynastie Strauss met Johann 1 (18041849). Van zijn drie zonen: Johann II (18251899), Joseph (1827—1870) en Eduard (1835-1916) is de eerstgenoemde de meest beroemde. Van Johann II zijn al die overbekende wal sen, operetten enz. (An der schonen blauen Donau, Wiener Blut en honderden meer, ook de operetten Fledermaus, Zigeunerba ron en veel andere). Ook van Jospeh en van Eduard zijn veel goede stukken in het Strauss-genre bekend). Johann II en Joseph zijn kinderloos gestorven. Eduard had een zoon Johann 111, geboren 1866. Deze, als jurist begonnen, is ten slotte ook naar de dansmuziek overgegaan. Evenals zijn voor gangers was hij in Weenen K. und K Hof- ballmusikdirector. In 1916 werd zijn „Kapelle" ontbonden. Hij vertrok naar Ber lijn, waar hij als directeur van populaire concerten werkzaam is en van waar uit hij reizen onderneemt. Johann 111 heeft twee dochters, zoodat hij, waarschijnlijk, de laat ste mannelijke telg zal zijn uit het beroem de geslacht Deze laagste hu heeft gister avond met een orkest van ongeveer veertig musici Leiden bezocht Dit orkest is van origine het orkest van de Wiener Volksoper, die eenige jaren geleden, door gebrek aan belangstelling, het bijltje er bij neer moest leggen Een deel ervan is het orkest gewor den van het radiostation Weenen. En het is dit ensemble waarmee Johann Strauss thans reist, In een toelichting op het programma le zen we dat Strauss zich tot taak heeft ge steld de onvergankelijke werken van zijn familie voorgangers „op1 de hun eigen origi- neele wijze' uit te voeren. Dat is te begrij pen voor iemand die de laatste representant van het geslacht is Afgezien evenwel van die bijkomstigheid, dus enkel muzikaal ge sproken, is de vraag gewettigd of er in 't algemeen behoefte is aan een speciale Strauss cultus Wij antwoorden hierop: gelukkig niet. Waar ter wereld zou men het durvpn bestaan iets af te dingen op een Donauwals, het meesterwerk waarvan Brahms, om een handteekening gevraagd, het motief noteerde op een waaier van Mevrouw Strauss met het onderschrift: „leider nicht von mir". In ons land beslaat er geen orkest, dat voor en na niet een Slraussnummer met alle toewijding tot uit- voering brengt Slraus9 leeft, gelukkig, ook in ons land nog. Nu komt Johann Strauss met een orkest dat tot hem in een ietwat andere verhouding slaat als onze orkesten lot hun leiders en zal ons in onze groote i concertzalen Strauss voorspelen. Kunnen wij het helpen als we vergelijkingen ma ken? Zeker, in de voordracht van Johann III zit Schwung en hij dirigeert met élanmaar dat doen onze dirigenten zeker niet minder al fungeeren ze dan niet, wat Strauss af en toe wel doet, als Stehgeiger. Maar onze orkesten spelen de Strausszaken toch wel veel fijner, veel poëtischer. Ze kunnen dat ook doen omdat hun orkestpraktijk (en ook hun samenstelling) tot hooger prestaties in staal stellen. Laat ons afzien van verdere vergelijking; misschien zijn we met het weinige dat we schreven a! onbillijk ge weest. Er waren, in aanmerking genomen dat het concert op een Zondag viel, nog al wat menschen naar de Gehoorzaal gekomen. Een avond van Wienermusik met Johann Strauss als dirigent, het kan, in het lichte genre, niet aantrekkelijker. De Wienermusik 1 heeft het in de na-oo rlogsche jaren tegen den Jazz moeten afleggen. Zelfs in Weenen, waar de toestand weinig verschilde met elders. Maar ze begint er thans haar oude plaats meer en meer te herwinnen. Ook al gelijk elders. Dat geeft muzikale hoop voor de toekomst. Men heeft gisteravond volop genoten van voortreffelijke amusementsmu ziek, van meesleepende walsrhvlhmen. van gedistingeerde Weener vroolijkhejd uit den goeden ouden lijd En dat viel zóó in den smaak dat de zaal telkens daverde van de toejuichingen, dat dan weer aanleiding paf tot een extra, zoodat de tien nummers van het programma mei een half dozijn werden vermeerderd. De concertmeester Thaler had veel succes met zijn verdienstelijke voor dracht van Mozarts bekende D-dur me- nuett

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1