WAAROM Splendö? li VRAAG HET UW VADER! AGENDA. KERK- EN SCHOQLNIEUWS. MARKTBERICHTEN. *C BUITENLAND. Bijkans 78 jaar oud is in het Diaco- nessenhuis, alhier overleden ds. Ph. W. H. Eskes. eertijds predikant bij de Geref. Kerk. Hij heeft gestaan te Alblasserdam, Frane- ker, Smilde, Spijk cn Genemuiden. In 1917 verkreeg hij emeritaat en vestigde zich toen alhier, waar hij als ouderling de Kerk nog diende. Later vestigde hij zich te Oegst- goest. Hij had zich hier vele vrienden ge maakt door zijn eenvoud een beminnelijk heid. A.s. Maandag hoopt de heer A. Kop den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij YVernink's Betonmaatschappij in dienst trad. Lie heer Kop heeft een mooie carrière achter den rug. Op ongeveer 2ü-jarigen leef tijd kwam hjj als gewoon werkman in dienst. Al spoedig werd hij uitvoerder van bouwwer ken. Lie laatste acht jaar is bij werkzaam als chef van het fabrieksbedrijf. Het zal den heer Kop bij z|jn jubileum zeker niet aan de noodi- ge blijken van belangstelling ootbrekonl De heer P. J. Maureau, alhier, gou- I Zaterdaq. Jeruöl (Groenesteeg 16): Bij goed weer hedenavond samenkomst aan de Aalmarkt. Leidsche Schouwburg: Ensemble Jacques Sluvters ,,De kleine Lord", 2 uur. „De Big van het 168ste". 8/*4 uur. Volkshuis: Tentoonstelling van Speelgoed. 21/»uur nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Bidstond, nam. halfnegen. Wijkgebouw Langestraat 6769: Ten toonstelling werkstukken leerlingen, 35 en 710 uur nam. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te jlO uur voorm en halfzeven nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Samenkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bijeenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Leidsche Schouwburg: Ned.-Indisch Too- neel. ..Het Groote A B. C.". 81/* uur. Volkshuis: Tentoonstelling van speelgoed; ff1/*9 uur nam. MUSEA. Stedelijk Musenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geoperid in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halféén Entrée Zondags kos teloos. Maandags f0 25, overige dagen f 0 10 Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 Geopend van 1G—4 uur; Zondags van 1i uur Entrée Maandags f. 0.25, andere dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographiscb Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10—4 uur. Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen f 0 10. Rijksmuseum v. Nat, Historie, v d. Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.305. Zater dags 8 3012 Kostloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos. Herbarinm, Nonnensteeg Dagelijks van 01230 en. 26 uur Kosteloos. Hoitns Botanicus, Rapenburg 73. Alle j werkdagen van 1 April-30 Sept. .96 uur; i 1 October31 Maart 9-l uur Op Zon- j dagen alleen van 1 April30 Sept. 10l uur. &osteloo3. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëlé voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags farniliemalinée. „City theater". Floarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 April a.s. lot en mpt Zondag 14 April waargenomen door de apotheken van de H H. G. F. Reyst Steenstraat 35 Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telf. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Boonacker, Janssens, Kors en Veldhuyzen. To Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenome ndoor dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeests-che apotheek, de Kempe- naerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht ge opend. EEN BRANDBLUSCH-DEMON- STRATIE MET „TOTAL-BLUSSCHING". Vanwege het Technisch Handelsbureau Joh. Visser, Rijsenburg (Utrecht) zal hier ter stede binnenkort een demonstratie wor den gehouden met de z.g. „Total-blus- eching" waardoor groote en kleine branden droog zouden kunnen worden gebluscht. Het geheim daarvan zal op de te houden demonstratie die met toestemming van autoriteiten binnenkort alhier zal wor den gegeven (dag en datum nader per ad vertentie aan te kondigen) worden aange toond. Speciale uitnoodigingen zullen ge richt worden aan het gemeenlebestuut, de brandweer en verdere autoriteiten. VEUR. vernementsarts bij den D.V G., i9 bestemd Geref. Kerk: Voorm. 93/* en uain. 6 nnr, voor uitzending naar Nederlandsch-Indié. da, Kouwenhoven. De politie heeft een rijwiel in bewaring genomen, dat onbeheerd in de Diefsteeg werd aangetroffen. Gisteravond 19 de 66-jarige mej. A. S., huisvrouw van W. H., wonende in de Oost havenstraat in de Driftstraal over een hekje gestruikeld, tengevolge waarvan zij kwam te vallen en haar linkerbovenarm brak. Dr. Pluys van den Eerste-Hulpdienst liet haar naar het Academisch Ziekenhuis qver- brengen. Men zal zich herinneren, hoe na den geweldigen Stadhuisbrand het filiaal van Pfaff's naaimachinehandel aan de Visch- markt door het vuur en niet minder door hel onmiddellijk bevriezende water, dat het winkel interieur ln een ijspaleis herschiep, werd vernield. Zóó grondig werd de inventaris vernie tigd, dat aan restauratie in den ouden toe stand niet te denken viel en de filiaalhouder, de heer C. F. Meerpoel naar een ander on derdak moe9t uitzien. Dat heeft hij op gelukkige wijze gevonden in het perceel BreesLraat 171. dat heden geopend is. De naaimachine is per saldo geen uit vinding van den laalsten tijd, doch zooals alle machines is zij dank zij de vorderingen der techniek in den loop der jaren veel ver beterd ook wat uiterlijk aanzien betreft. De opgestelde, sierlijke machines in de keurige in la-a t-tafel Ijes leggen een sprekend getuige nis af van de mogelijkheid van het prac- tische met het sierlijke te verec-nigen. Daarnaast zijn ook alle onderdeden ver krijgbaar, lenvijl alle voorkomende repara ties aan hetzelfde adres worden uitgevoerd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 14 APRIL. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. L. Bonga. Eglise Walloon#: matin 5 dis heures et deniie (Sainte-Cène), H. L. G. M. Bresson. Evang. Lnth. Gem.: Voonn. hallelf, da. H. L. Boerlijst van Amsterdam. Geref. Kerk (Prediker): Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer P. v. d. Vloea. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Vonrm. halfelf, dr. K. H. Boersema. Kirxierkerk (Remonstr. Kerk, Middelweg): Nam. halfeen, dr. K. H. Boersema. Remowtr., Kerk: Voonn. halfelf, ds. P. D. Tjaisma. Vrije Katii. Kerk: Zaterdagnam. 8 nnr, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf, Gez, Mis. ALPHEN-AAN-DEN.RIJN. Ned. Herv. Kerk (Juüanastraat)Voorm. halftien (Bed. H.D.), ds. Joh. Stehouwer; nam. halfzeven, ds. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. halfzeven, ds. J. G. L. Brouwer. Ned. Herv, Kerk (Cudshoornseheweg): V.m. 10 uur. dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hoofdstraat): Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. de Looze van Ren- kum. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur, ds. Nanta van IVoubrugge; nam. halfzeven, ds. Brouwer van Oude Wetering. Chr, Geref. Kerk (van Reedestraat)Voor- middag halftien err nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur (H.A.), ds. R. J. v. d. VVeerd van Lei- muiden; nam. 6 uur, ds. Bosch (Dankz. H.A.). Geref. Kerk (de Ruiterstraat)Voorm. 10 uur (H.A.) ds. Bosch; nam. 6 uur (Dankz. H.A.) ds. R. J. v. d. Weerd van Leimniden. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Tromp van Amsterdam. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. J. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Mulder; Maandagnara. 8 uur (laatst» dienst in de oude kerk), de. Mulder. Gerei. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 6 uur (Nabetr.), ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de beer Van Doorn van Apeldoorn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, dz. A. D. Meeter van Leiden; nam. 6 uur, ds. Rutgere van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur ,ds. Metering. LEIDSCBENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. balffzeveD, ds. H. van Dijken. LISSE. Ned. nerv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ar. Tb. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 unr, ds. S. van der Molen. Geref. Gem.; Voorm. halftien en nam. 4 aur, ds. H. A. Mindermann. NOOPDWUK-BINNEN. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 nur; ds. R. J. van der Meulen van IJmuiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Neo. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. F. G. Hospers. Ger6l. Kerk: Voorm. 10 en nam. E uur, ds. N. H. Koers. SASSENHEIM. Ned. Prot. Boud: Voorm. halfelf, prof. dr. L. Knappert vaa Leiden. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 nor, ds. H. P. Fortgens; nam. 5 uur, diakoon Smit van Heemstede. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 nnr, de heer Sloerius van Katwijk aan Zee; nam. 6 uur, de. A. Altena van Rjjasburg. ZWAMMERDAM. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, prof. dr. H. T. de Graaf vaa Leiden. Neo. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Brouwer van Alphen; nam. halfzeven, ds. Luuring van Hazerswoude. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer Bronkema, cand. te Bergen (N.-a.). NED. HERV. KERK. Drietal: Te 's-Gravenhage (vae. wijlen dr. F v. Gheel Gildemeester) ((alph.): G. van Ramshorst te Bruinmen; J. W. Swaan te Domburg en J. J. v. d. Wall te Groningen. Beroepen Te Lent: J. G. Key te Eek en Wiel, te St. Annaland: A. J. Hoekzema te Zegveld. Aangenomen: Naar Asten: R Bruins te Oosternielaiid; naar Noordwijk aan Zee (toez.): ds N. J. Cupedo, te Koudum. Bedankt: Voor Willige Langerak: G. C. St'verijn te Waarder (Z.-H.). voor Ter^Aar B. G. C. Sleenbeek te Wierden. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Sneek: W Hendriksen te Ede en H. Hoogendoorn te Bunschoten. DE INSPECTEUR Bil HET BIJZ. LAGER ONDERWIJS. Geen ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922. Op de vragen van den heer Suring be treffende het beschouwen van een inspec teur bij het bijzonder lager onderwijs ais ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922, heeft de heer de Geer, minister van Finan ciën, o.m. het volgende geantwoord: De vraag, luidende- ,,ls de minister niet van oordeel, dat dezelfde overwegingen, die er toe geleid hebben, dat „personen, die als beambte in vasten dienst zijn verbonden aan een bijzondere lagere school", worden beschouwd als ambtenaren in den zin der Pensioenwet 1922, ook pleiten voor het beschouwen van een inspecteur bij het bij zonder lager onderwijs als ambtenaar in den zin dier wet?" wordt ontkennend ge antwoord. De Pensioenwet beschouwt alle personen, die een onmisbaar element vormen in do outillage van een bijzondere school, als I ambtenaar in den zin der wet. Onder vigueur van titel V'tl van de bestaande Lagcr-onderwijswet. in welken titel gere geld wordt het toezicht op het openbaar en het bijzonder lager onderwijs behoort daar toe een inspecteur van een groep bijzondere scholen niet De Pensioenwet kan niet anders dan zich in dit opzicht bij de Lager- onderwijswet aansluiten. LEIDEN, 13 April. Botermarkt. De prij zen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (con trole) van f. 1.96 per K.G.; prima boeren- boter 1.75 tot f. 1.85 per K.G.; goede boerenboter f. 1.60 tot f. 1.70 per K.G. Aangevoerd 108/8, 33/16 vaten, wegende 2485 K.G. Handel goed. Turfmarkt van 813 April. Aanvoer lange turf 360.000 stuks. Prijs per 1000 stuks f. 11. ALPHEN a. <L RIJN, 12 April 1929. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a. d. Rijn". Per 100 K.G.: Spinazie f,2226,80, Dun sel f. 35-50,—. Eieirenveiling. Aanvoer 21358 stuks. Per 100 stuks. Kippeneieren f. 5—6,10, Een deneieren f. 4,505,10, Ganzeneieren f. 14. BOSKOOP, 12 April. Coöp. Vereeniging „De Boakoopsche Veiling". Rozen per boa: Columbia 1.0.801,20; Hadley 1.1,40—1,70; Rosalandia 1.0,70 0.90; Gemengde rozen f. 0,250,46; Butter fly f. 1.10-1,60; Golden Ophelia f.0,70— 1,20; Mac. Keiler, 11,10—1,50; Claudius Pernet f. 1,70—1,90; Marcel Royer f. 0,90 -1,20; Ophelia 1.0,60-1,20; Wilh. Kordea f. 6,80—1,30; Beigraven per tak 11—15 cL, id, in pot, per stuk 3640 ct.Clematis, Prins Hendrik per stuk 15 ct.Gerbera per stuk 10 ct.Tulpen per bos 2541 ct.; Vio lieren enkele, per bos 12 ct., id. dubb. per stuk 15 ct.Pyrethrum per bos 20 ctSerin gen per bos 5575 ct.Prunus per bos 40 61 ct.Aronskelken per stuk 15 ct; Lelie's per stuk 10 ct.; Molussen per tak 5—7 ct, AnemoneD per boa 14—21 ct.Lathyrus per bos 6670 ctRhododendrons per kop, 6 ct i RIJNSBURG, 12 April. Bloemenhandel Het was in het laatst der week iets vlugger. Over ia prjjzen valt echter niet te roemen. Wat aangevoerd wordt komt na bijna geheel uit de koude kassen. Betaald werd Lucretia f. 2,70—2,90, La Reine f. 1,80—1,90, Cramoi- sie Brillant f.1,50—1,80, Prins van Oosten rijk f. 2,40—2,60, Duchessa de Parma 1.3,80 —4. Murillo f. 1,40-1,50, Gris de lin f.2,30 2,40, Sanders 1. 2,402,50, Rauwenhof f. 3,20-3,30, Wiliiam Pitt f. 2,10-2,20, Bar- tigec t. 2,90—3,80, Narcissen Ornatus f. 0,30 —0,65. Andere Narcissen varieerend van 1.0,15-1,20; RECLAME, 1912 ARDATB LONDON DE ALGEMEENE TOESTAND. De nota van Bernstorf! De optanten- kwestie weer uitgesteld. Nu Maandag de voorbereidende ontwape ningsconferentie weer bijeenkomt hoort men allerlei optimistische (van otficieele zijde) en pessimistische (van nietofficieele zijde) klan ken-.Afwachten maar Het belangrijkste van dit oogenblik is de nota van den Duitschen afgevaardigde, graaf Bernstorff. Het doel dier nota is, een methode te vinden, die het mogelijk maakt de militaire waarde der verschillende soorten legers in cijfers uit te drukken, een betere regeling te treffen voor het verbod van den chemi- schen en bacteriologischen oorlog, en een oplossing te vinden voor de controle op de naleving der te sluiten ontwapeningsconven- tie. In den aanhef zet graaf Bernsdorff uiteen, dat de Duitsche regeering ach steeds op het standpunt heeft gesteld, dat een internaito- nale conventie tot beperking der bewapening alle bewapeningselementen moet omvatten, omdat een conventie, die een of meer essen- lieele elementen verwaarloost, een verkeer den indruk zou geven van de militaire waar de der bewapening en het den staten moge lijk zou malton, bepaalde elementen die zwak zijn, te compenseeren door versterking van die elementen, die buiten de conventie vallen. Bernstorff meent dat het er vooral op aan komt. die bewapeningseleraenten te beper ken, die in vredestija direct beschikbaar zjjn en die het meest-bruikbaar zijn voor een aanval. Deze elementen stelt hij tegenover het zoogenaamde oorlogs-potentieel, dat wil zeggen alle overige elementen, die eeD staat tijden» een oorlog kan scheppen of ontwikke len teneinde zijn militaire waarde te ver heugen en waarvan geen beperking moge lijk is. In het eer3te hoofdstuk der nota, hande lende over het' personeel, oppert de Duitsche gedelegeerde het denkbeeld, de iriitire waar de der verschillende onderdeden van het personeel in cijfers uit te drukken, waarbij rekening wordt gehouden met den duur van de eerste oefening, hel beroepskader, dei totalen diensttijd, enz. Slaagt de ontwape ningscommissie hierin, dan zal het volgens Bernstorli betrekkelijk gemakkelijk zijn, de militaire waarde der zoogenaamde beroeps legers met die der legers gebaseerd op het recruteeringsstelsel, te vergelijken. Zooals vanzelf spreekt, wil Bernstorff ook rekening houden met de zoogenaamde geoefende re serves, doch hjj doet, aldus het „Hbld.", een concessie aan het Fransche standpunt door aan reservisten geringer militaire waarde toe te kennen naarmate hun oefeningstijd langer in het verleden ligt. De metst-radicale methode om tot een beperking van bewape ning te komen zou volgens Bernstorff de af schaffing van den dienstplicht zijn, doch gezien de tegenstand, waarop dit denkbeeld stuit, acht hij de vaststelling van indexcij fers vooi de militaire waarde der verschil lende categorieën van personeel een bruikbare methode om de verschillende soorten vn legers met elkaar te vergelijken en op grond daarvan de wapenbeperking mogelijk te maken. Minstens even belangrijk is volgens Bernstorff de quaestie van het materieel, waarover de legers beschikken en dat vooral in den modernen aanvalsoorlog een eerste rol speelt. Wil men een betrouwbaar beeld geven van de militaire waarde der verschil lende legers, dan moet ook het materieel, waarover ieder leger beschikt, daarbij het zoogenaamde opgeslagen materieel vooral niet te vergeten, onder cijters worden ge bracht. Hierbij zou bovenal rekening zijn 'e houden mei wapenen als vliegtuigen, tanks en zware, vèr-dragende kanonnen, die in een aanvalsoorlog een voorname rol spelen en waarvan het aantal in de eerste plaats be perkt zou moeten worden. Evenals voor het personèel, stelt Bernstorff voor een lijst te maken van het militair materieel, waarin de militaire waarde van iedere categorie in cijfers uitgedrukt zal moeten worden. Hij wil levens rekening houden met de omstan digheid, dat de geoefende reserves hun groot militaire waarde ontleenen aan het beschikbare materieel. Ten einde alle staten wat betreft den chemischen en bacteriologischen oorlog op voet van gelijkheid te plaatsen, zou hel ver bod, waaraan de staten, die het desbetref fend protocol der internationale conferentie van 1925 op de conlróle op den wapenhan del geratificeerd hebben, reede gebonden zijn. opnieuw in de ontwapeningsconventie opgenomen moeten worden. Bernslortf wil dit verbod uitbreiden door in het algrmeeD het werpen van oorlogsmateriaal uit vlieg tuigen te verbieden, evenals de voorberei- ding van dit strijdmiddel, dat van groote militair» waarde ia in een aanvalsoorlog en waarvan vooral de burgerbevolking te lijden heeft. Ten slotte stelt Bernstorff voor, gezien de tegenstand, dien het denkbeeld van een contröle-orgaan, dat ter plaatse een onder zoek zou kunnen instellen, ondervindt, een permanente commissie in te stellen, die et mede belast zou zijn klachten over inbreu ken op de conventie schriftelijk of monde ling te behandelen ol op te lossen. Verder zou zijn na te gaan, of klachten die de com missie niet kan oplossen, in hooger beroep voor het Internationaal Gerechtshof zouden kunnen gebracht worden. Hedenmorgen zullen te Parijs in een zitting der finantieele deskundigen in pleno de eischen der geallieerde aan dr. Schacht worden overhandigd. Deze eischen zullen precies geformuleerd zijn. Bij het secretariaat van den Volkenbond is opnieuw een bezwaarschrift uit Opper- Sileziê binnengekomen, waarbij zes mijn- opzichters uit Oost-Silezië de Poolsche auto riteiten beschuldigden hun onrechtmatig de bedrijfsvergunning te hebben ontnomen, De klachten zijn op de agenda van de Juni- zitting van den Volkenbond geplaatst. De tusschen Roemenie en Hongarije te Weenen gevoerde onderhandelingen over de optantenkwestie zijn plotseling afgebroken. Beide delegaties zijn om nieuwe instructies te vragen, naar hun land teruggereisd. De besprekingen zullen 29 Mei worden hervat, ENGELAND. De Koning Een nieuw poli tieschand aal —4 Uit Indifi. Naar verluidt, verwacht men. dat de Koning in de tweede of derde week vaa Mei Craigweli House sal verlaten. Z.- BL zal zich dan waarschijnlijk naar Windsor begeven; daar vandaan zal hij dan in ver band met zijn werkzaamheden bij de ver kiezingen van tijd tot tijd naar Londen gaan. De Koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de verheffing van majoor Henry Segrave, die te Daytona het wereldsnel heidsrecord met autorennen heeft verb* terd en te Miami 't kampioenschap voor motorbooten heelt behaald, in den ridder* stand. Er is weer een nieuw polifciescbanda&L Hoofdcommissaris Wensley en anderé hooge officieren van Sotland Yard hebbed gisternacht tot in de vroege uren van deoi morgen geconfereerd in verband met ern stige besohuldigïngen, ingebracht tegeri eenige beambten van de speciale politieke afdeeling van Scotland Yard. Officieel wordt gemeld, dat het een disciplinaire kwestie geldt. Er is huiszoeking gedaan bij twee ambtenaren van hoogen rang en' met veel dienstjaren. De gevonden docu menten worden onderzocht. Het betreft een 12-taJ politiedienaren, die in het bijzonder met de registratie en bewaking van vreemdelingen in het al gemeen en vreemde communisten in heï bijzonder belast waren. De Engel8ohe onderkoning van Indié heeft, nu de voorzitter der Wetgevende Vergadering het wetsontwerp op de open* bare veiligheid van de agenda heeft afge voerd, besloten een verordening uit te vaar digen, welke aan de regeering de bij het wetsontwerp gevraagde macht verleent* Door die macht zal niemand getroffen worden die er genoegen mee neemt, zijn vrijheid voot wettige doeleinden en door wettige middelen te gebruiken, heet het. ITALIË Grandi naar Tirana. Grandi heeft zlcb ingescheept aan boorf van een kruiser naar Tirana, waar hg in op dracht ran Mussolini een bezoek zal bren gen aan Koning Zogoe. ZWEDEN. Een zeeliedenstakino. De onderhandelingen tusschen den ree- dersbnno en de zeelieden zijn zonder resul taat afgebroken, zoodat beden de bemannin gen vaD de meeste Zweedsche schepen in sta king znllen gaan. Voor de lijnen der Zweedsche staatsspoor wegen wordt oen uitzondering gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2