70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 April 1929 Tweede Blad No. 21187 GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. 2e Kamer der Staten-Generaal; mr. Lisman, ds. H. Schokking, ds. Postumus Meijes, ds. te Winkel, ds. van Dorp, ds. Ferguson, ds. van den Bosch, ds. Molenaar en ds. M. de Wilde van Reitsum, beroepen predikant te Den Haag. Onder het zingen van Ps. 65 1 en 4 betrad ds. Voorsteegh de Kerk door het 2e Kamerlid ouderling, den heer A. Krijger tot den kansel geleid. Voorgelezen werden daarna de geloofs artikelen en 1 Corinthe 1 de verzen 18 tot en met 31, waarna het Votum en Gebed door den predikant volgde. Alvorens aan de predikatie te beginnen liet ds. V nog zingen: den Bedezang voor de predikatie. „Is er nog plaats voor religie?" Met deze vraag kwam spreker tot zijn nieuwe gemeente van 's Gravenhage. Wan neer wij zoo alles rondom ons zien, zegt spr. dan moet ons antwoord luiden „neen!" Wanneer we zien wat dag in, dag uit van de „pers" komt, dan antwoorden we wederom „neen!" Op allerlei wijze predikt men en propageert men, een onbeteugeld uitleven van zichzelven. De tijdgeest roept op allerlei wijze: geen religïel Men durft de spot en schandtaal doen hooren, als de vrome schare het kerk gebouw verlaat: „daar gaat de bedrogen massa alweer!" Rusland laat het ons zien hoezeer de religie verracht is en de moderne mensch heeft geen plaats voor religie in zijn hart. Het historisch materialisme heeft ook geen plaats voor religie en op de vraag: is er plaats voor het Christendom antwoordt dit ook: „neenl" Het Bijbelsch Christendom hoe vaak ook reeds failliet verklaard leeft echter door Gods genade nog en zalig de ziele waarin de ontroering woont en kan zeggen: ik heb uit genade mijn Licht en Zaligmaker gevonden. „Is er nog plaats voor religie?" vraagt spreker wederom en hij antwoord: Gode zij dank ja! want het Goddelijk bevel luidt: „predik voort". Mijn Woord zal niet ledig tot Mij wederkeerenl God heeft ons Zijn Woord gegeven, opdat zondaren zouden beseffen dat er rust en vrede in de ziele dalen kan, door voor dat woord te buigen. Dat Woord moet worden uitgedragen door ons' Zijne dienaren, zoo als ds. Rutgers het in de ure der bevestiging zoo duidelijk heeft gezegd, n.l. dat het de Goddelijke bedoeling is, dat het Woord Gods uitgedragen wordt, opdat Christus door het geloof in uwe harten wone en gij in de liefde geworteld en gegrond zijt Gods Woord moet richtsnoer worden voor geheel het leven, in huis, school, maat schappij. ja op alle terrein des levens. Daartoe, om u dat voor oogen te houden, heeft God mij lot u gezonden en in de kracht Gods kom ik tot u om die roeping in vervulling te brfengen. Gemeentel toen uw roepstem tot mij ge komen was, heb ik niet afgelaten tot God te bidden, dat Hij mij wijsheid zou geven en genade om in deze zaak Zijn wil te doen. De duivel liet niet af zijn krachten in te spannen om mij van u weg te houden, want menige brief ontving ik waarin mij gezegd werd „dat ik in Gouda blijven moest en het beroep van u uit de hel was ont sprongen." Ds. Schokking heeft het in de Regentesse- kerk j.l. Zondag zoo juist uitgedrukt toen hij zeide: hoe is het mogelijk dat raenschen zulke taal durven schrijven? Maar daar staat ook tegenover dat ik een ontzaggelijke massa brieven heb ontvangen waaruit de hartelijkste en meest bemoedi gende toon klonk en waarvoor ik den schrijvers hartelijk dank betuig vanaf deze plaats. Vervolgens sprak ds. V. zijn vriend en bevestiger ds Rutgers toe met de woorden: „Wij hebben elkaar niet veel te zeggen, trouwe en beste vriend. Ik weet wat gij steeds voor mij en de mijnen geweest zijt, waarvoor ik niet genoeg dankbaar kan zijn, doch de Heere vergelde U en stelle U nog lang tot een grooten zegen voor uwe ge meente. Zijn colega's dankte spr. allen recht hartelijk en hij hoopte dat ze hem een be scheiden plaatsje van broederlijke vriend schap en toegenegenheid zouden willen af staan in hun harte. Ouderlingen en Diakenen werden bedankt voor de vriendelijkheid en hartelijkheid nu reeds van hen ondervonden en hij hoopte dat deze verhouding nog steeds inniger mocht worden H.H. Kerkvoogden en Nota belen sprak spr. in gelijken geest toe zoo mede het kiescollege. Daarna werd nog het woord gericht tot den Burgemeester (die verhinderd was zelf te komen), tot alle overige functionarissen in het openbare kerkelijk leven, tot alle vrienden die hem zoo'n geschikte woning voor zijn groot gezin bezorgden, tot een corporatie uit Gouda en eindelijk tot de trouwe Katwijkers die nu ook weer toonden hem nog niet te hebben ver geten. Toen zich nogmaals tot zijn gemeente wendend, zeide spreker: Nu kom ik tot u om mijn werk te doen. Mijn werk is Gods werk. Ik moet bij u beginnen de banier op te heffen van het kruis van Christus en dit doen in de kracht Gods des Allerhoogsten Dit wensch ik te doen aan de hand van den door mij gekozen tekst voor deze feest- ure, welke gij vindt in Lukas 7 35, deze woorden: „Doch de Wijsheid is gerecht vaardigd geworden van al hare kinderen" Nadat Psalm 118 7 en 8 gezongen was bepaalde spreker zijn Gemeente, in ver hand van den tekst bii de volgende vier hooM(Tpdp.."Men n 1 fe de armoede bij ge mis daarvan; 2e. de groote zekerheid, 8e. de machtige troost en 4e. de geweldige roe ping die in dat schriftwoord tot ons komt. In een heldere, magistrale rede hield spreker zijn gehoor aan zich geboeid, waar na hij in dankgebed voorging. Nog werd gezongen Gezang 96 hetwelk op verzoek staande werd gedaan. Daarna volgde het uitspreken van den zegen Ter stond daarop zette de gemeente in Psalm 134 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal"-, enz waarna ds. V. allen hartelijk dankte voor deze zegenbede en hoopte dat ook zij de ervaring van 's Heeren gunst en zegen zullen mogen genieten. Bij het verlaten van het kerkgebouw wa ren velen, vooral uit Katwijk a. Zee, die ds. V. in de Consistoriekamer nog even de hand ten afscheid drukten. En aldus was ook deze plechtigheid we derom geëindigd. HERDENDING WILLIAM BOOTH. Op tal van plaatsen, zoowel in binnen- als buitenland hebben gisteren William Booth-herdenkingen plaats gevonden. In Amsterdam was o.m. minister-president De Geer aanwezig. VLIEGONGELUK TE SOESTERBERG. Eenige inzittenden licht gewond. In een deel van onze oplaag konden wij gisteren nog melding maken van een vlieg ongeluk te Soesterberg Omstreeks halfdrie weigerde een der motoren van het militaire vliegtuig 803, waarna het toestel is gevallen. De piloot van Weerden Poelman heeft nog getracht over het café CoulurieT heeD te vliegen, doch het toestel viel op het dak van een school. Het dak heeft het toestel echter gehouden, waarna de machine achter de school met één der vleugels op het politie bureau teTecht kwam. Van Weerden Poelman bleef ongedeerd, luitenant Sis9ing brak zijn linkerarm, luite nant Briët kreeg een vleesehwond. luitenant Janssen en luitenant Boleme'y bleven ^vpn- eens ongedeerd en wachtmeester Verzijten liep een hoofdwond op. VAN EEN BALCON GEVALLEN De 38 jarige mevr. H. ZuidamVan der Velde, wonende in de Lobeliastraat te Rot terdam ig van een balcon gevallen. Zij kreeg een schedelbreuk en was op slag dood. STAKINGSRELLETTES TE ZAANDAM. De commissaris van politie gemolesteerd. Bij het eindigen van den werktijd en het naar huis brengen van de werkwilligen is het gisteren in de Krugerstraat te Zaan dam tot een ernstige botsing gekomen J^us* schen de stakers en de politie. Toen een werkwillige door de politie thui» gebracht was, wat eiken avond geschiedt onder de persoonlijke leiding vaD den oom-» missaris, den heer S. van der Laan en ter wijl deze met 'd agent den werkwillige tot de deur van zijn woning geleidde drong plotseling het publiek op de auto in, waar in nog twee werkwilligen zaten. De com missaris, die inmiddels tot de auto, die aan het begin van de straat wachtte, was ge naderd, gelastte daarop de menigte zich te verwijderen, wijl anders geweld zou wor den gebruikt. Een der stakers, de 27-jarige Bakker ver zette zich hiertegen. Toen de commissaris, die zijn ambtslint met de penning droeg, hem achteruit duwde, waarbij Bakker over een fiets kwam te vallen, liep deze op den commissaris toe en gaf hem een trap tegen het been, waarna hij hem om den nek beet pakte, zijn strik afrukte en zijn ambtslint door midden scheurde. Het ge volg was, dat de commissaris met zijn aan vallers over de straat kwam te rollen. De commissaris heeft toen de agenten gelast met de blanke sabel ruiro baan te maken, waarbij eenige klappen werden uit gedeeld, zonder dat evenwel iemand werd verwond. De staker Bakker werd terstond gear resteerd en met de politieauto naar hef hoofdbureau gebracht. Hij zal heden naar Haarlem worden over gebracht. Tegen twee andere personen werd pro ces verbaal opgemaakt wegens beleediging van een agent van politie. Ook aan den Zuiddijk was het gister avond zeer rumoerig. Den voTigen avond was van een auto, waarmede werkwilligen worden vervoerd een ruit ingeslagen. Zoowel de stakingsleiding als de commis saris van politie, die bij het incident zijn kalmte geen oogen blik verloor, betreuren het voorgevallene. MITNONGELUK. Tn de mijn ..Willem Sophia" te Spekhol- zerheide. werd de hulpopzichter Wijnen onder afvallend gebeente bedolven Met een beenbreuk en zware verwondingen aan hoofd en rug. werd hij naar het ziekenhui» gebracht. DE STAKING IN DE ZAANLANDSCHE HOUTBEDRIJVEN Behouden* enkele z.g. „onderkruipers" hebben alle arbeiders in 't houtbedrijf thans den arbeid gestaakt, zoodat de bedrijven, practisch geheel stilliggen. Een werkwillige kantoorbediende wordt bij zijn pogingen, een schuit voort te boomen, „belangstellend" gadegeslagen door op de brug geposteerde stakers* EEN FELLE BRAND legde gistermorgen de groote glas- en vernis- fabriek der fa, H. A. Schreuder aan den Wal te Schoonhoven nagenoeg geheel in de asch. De schade bedraagt 1V* A 2 ton. NED HERV KERK. Beroepen: Te Mastenbroek: A. Dekker te Bleiswijk. Te Siddeburen (toez.), B. J. Audier, 0. I. predikant met verlol hier te lande. Aangenomen: Naar Apeldoorn en hel Loo (vac. wijlen C Hattink): J. F. Berkel te Schoonebeek Naar Hijlaard. W. H. A. Scholte te Schal- lum. Bedankt: Voor Lochem: W. A. Dekker te Hollandscheveld. Voor Pernis: I F. Berkel te Schoonebeek. Voor Enter: A. Dekker te Bleiswijk. Drietal: Te Oldebroek, A F P. Pop, te Vaassen; W. L. Mulder, te Voorthuizen; en G. Lans, te Suawoude. INTREDE VAN Ds. I. VOORSTEEGH TE 's GRAVENHAGE. Df. L VOORSTEEGH. Waren er Zondag reeds verschillende Katwijkers die naar den Haag getogen wa ren om getuige te zijn van de bevestiging van ds V. door d9 Rutgers, thans waren er per tram, per fiets, per auto, per auto bus en trein, samen een groote schare die Katwijk verlaten hadden, om bij de intrede van ds. Vuursteegh tegenwoordig te zijn Van de officieete Katwijkers zagen wij ds Bulgers en ds. Kalkman; de heeren C. den Duik en A Partevliet, kerkvoogden en den heer J. Gesink. diaken. Verder merkten wij op de heeren J M Krijger en Snoeck Henkemans, leden der TOT BURGEMEESTER VAN SOERABAJA werd benoemd de heer H I. Bussemaker, tevoren in dezelfde functie te Malang. HET JOHANN STRAUSS-ORKEST uit Weenen, dat deze maand In ons land concerten zal geven onder de auspiciën van Ernst Krauss' Concert-directie. HET DRIEMOTORIGE MILITAIRE FOKKER-VLIEGTUIG 803 is gisterenmiddag tijdens een vlucht boven Soesterberg neergestort en in de dennen terechtgekomen. Het liep betrek kelijk goed af: Kapt. v. Weerden Poelmanbleel ongedeerd; ik Sissing en Kapt. Briëtt kregen resp. een armbreuk en een lichte hooldwonde. Het zwaar gehavende toestel JOHANN STRAUSS, de dirigent van het gevierde Weensche orkest, dat binnenkort Nederland zal bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5