DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. S.G.J. DE GROOT In Lederwaren HET GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 April 1929 Derde Blad No. 21185 BINNENLAND. [rheumatiek: RECHTZAKEN. INGEZONDEN. NOORDEINDE 11 FEUILLETON. DE UITVOERING DER SOCIALE VERZEKERING. Adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn dezer dagen onder leiding van prof. dr. W. H Nolens gehouden vergadering adviezen vastgesteld omtrent de vereenvoudiging in de organisatie van de openbare organen, be last met de uitvoering der sociale verzeke ring, en omtrent hel voorontwerp van een Landbouwarbeidswet. Het eerste advies heeft betrekking op het rapport, dat de commissie van deskundigen (zoogenaamde commissie-Van IJsselsteyn) op voorstel van de Bezuinigingscommissie omtrent dit onderwerp heeft uitgebracht. In dat advies heelt de Raad in de eerste plaats stilgestaan bij de vraag, of het ge- wenscht is dal de Raden van Arbeid mm of meer hun zelfstandigheid verliezen en ver vangen worden door afdeelingen van de Rijksverzekeringsbank. Een meerderheid in den Raad beant woordt deze vraag bevestigend. Eenige leden echter hebben voorbehoud gemaakt. In de eerste plaats hebben deze leden bevestigend gestemd, uitgaande van de op dit oogenblik zeer waarschijnlijke onder stelling, dal de nieuwe Ziektewet zal wor den ingevoerd in zulk een vorm, dal aan de Raden van Arbeid slechts een bescheiden taak op het gebied der ziekteverzekering wordt toegedeeld ln de tweede plaats werd het voorbehoud gemaakt, dat de gereorgani seerde Rijksverzekeringsbank niet een zóó machtig lichaam zal worden, dat zij aan den groei van het naar het oordeel van de leden, die hier aan het woord waren, betere elelsel der bedrijfsverenigingen in den weg zal slaan. In de derde plaats moet de mede zeggenschap van werkgevers en werkne mers bij de locale uitvoering der verzeke ring, die door de degradatie der Raden van Arbeid tot afdeelingen van de Rijksverzeke ringsbank zal verloren gaan, worden opge vangen door de meerdere centrale zeggings macht dier groepen in de Commissie van Toezicht Wordt dit drievoudige voorbehoud echter niet gemaakt, dan beantwoordt een meer derheid in den Raad de gestelde vraag ont kennend. Bovendien spreekt een gToole meerderheid fels zijn oordeel uit, dat het gewenscht is, dat er aan hel hoofd van de Rijksverzeke ringsbank één directeur komt te staan. Bo ven de directie van de Rijksverzekerings bank moet, naar de meening van den Raad, een niet-amblelijke Raad van Toezicht ko men. Deze zou. naar het oordeel van een aantal leden, tevens belast kunnen worden met het toezicht op de particuliere organen, die lot hel mede-uitvoeren der verplichte sociale verzekering worden toegelaten. Vrijwel eenstemmig acht de Hooge Raad van Arbeid een Landbouwarbeidswet in den geest van hel aanhangig gemaakte vooront werp wenschelijk doch hij geeft bovendien ln overweging, de bescherming ook uil te strekken lot volwassen mannen efl in het voorontwerp eveneens een maximum- arbeidsduur op te nemen, mits die regeling getroffen worde in den geest van het ad vies, dat de Hooge Raad van Arbeid in 1922 over het voorontwerp van een door minis ter Aalberse bij den Raad aanhangig ge maakte Landbouwarbeidswet, heeft uitge bracht. RECLAME. Het beste tegen Jnwrijven met DE R.-K. VREDESBOND. De verstandhouding tnsschen België en Nederland. Gisteravond i9 in Den Haag een ver gadering gehouden vanwege den R.-K. Vredesbond in Nederland, ter bevordering van de goede verstandhouding tusschen België en Nederland. Onder de aanwezigen waren de ministers Waszink en Lambooy, de Belgische gezant, mgr. Nolens en eenige andere leden der Tweede Kamer, generaal van Munnikrede. ds heer von Fisenne, lid van Ged. Staten, en pater de Borret, directeur van het SL Aloy9iuscollege. Het woord werd gevoerd door den pater G C. Rutten O P senator te Brussel, burg graaf P. Poullet, minister van Staat te Brussel en ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer der Stalen Generaal te 's-Gravenhage. fiQ apothofrw» «q drogUUa wtkrijgitósc, 6529 UIT DE S. D. A. P. In de vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. zijn, blijkens het verslag in „Het Volk", besprekingen gevoerd over de candidaatstelling voor de Eerste Kamer verkiezingen, daar dit jaar de helft van het aantal Eerste Kamerleden moet aftreden. Uit de van de gewesten ontvangen namen van candidaten maakte het P.B. een voor- loopige groslijst op voor de combinatie Noord-HollandFriesland en voor de lijs- tengroep Utrecht, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Deze voorloopige groslijsten zullen aan het oordeel van den Partijraad worden onderworpen, welk lichaam de de finitieve candidaten lijsten vaststelt. In verband met de toezegging van het P.B. op het laatste congres om een com missie in te stellen, ten einde het vraag stuk der cumulatie van functies in de Partij te onderzoeken, besloot het P.B. de volgen de heeren uit te noodigen, hierin zitting te nemen: W. DTees, voorzitter; D. A. van Eek, O. Jacobsen, F. L. Ossendorp, J. Reijnders, W. H. Vliegen, K. Vorrink en O. Woudenberg, secretaris. Eveneens besloot men tot het instellen van een nieuwe commissie, die het land bouwvraagstuk voor de Partij zal onderzoe ken. De volgende heeren zullen worden uit- genoodigd van deze commissie deel uit te maken: J. F. Ankorsmit, Van Arkel, An- cona, J. O. de Bonte, K. Brok, C. Ham, P. Hiemstra, L. M Mansholt, S. Nijholt, J. Oudegeest, W. vaü der Sluis, Spaargaren, J. Kalter, Th. van der Waerden en P. Zeeman. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is benoemd tot voorzitter van de commissie, welke de regeering met be trekking tot 'de, van de betrokken provin ciën in verband met dc afsluiting van de Zuiderzee, te vorderen bijdragen van ad vies zal moeten dienen, ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's-Gravenhage. Men 9eint nog uit Marseille, d.d. gisteren: De vlucht der Marine-vliegbooten naai Berre bij Marseille is Zondag zeer voor spoedig geweest Het weer was prachtig. Bij aankomst bleek de voorste motor van de D 23 weer niet geheel goed te zijn. Een ingenieur van de Lorrainefabriek, die aan wezig, was adviseerde een nieuwen motor uil Parijs te laten komen. Men verwacht dezen motor, Dinsdag. Vermoedelijk zullen de vliegboolen Donderdag hun tocht naar Napels voortzetten. Gisteren bracht de Duitsche gezant graaf Julius von Zech-Burkersroda een be zoek aan de Philips-fabrieken te Eindhoveu. Hij was vergezeld van den gezantschaps- raad dr R-ödiger. Nadat de gezant in de commissariskamer door dr. A. F. Philips ontvangen was, werd een autorit door Philipsdorp gemaakt, waarna op huize ..De Laak" het noenmaal werd gebruikt. Ver volgens werden de verschillende fabrieken en laboratoria bezichtigd. 239. En als de tijd, toegestaan voor het opstel, voorbij is, moeten de penhouders neer en nu mogen de jongens, stuk voor stuk, voor de klas komen en hun opstel voorlezen. Oscar is de eerste en het zijne is zóó mooi, dat de klas en de meester incluis ademloos toeluisteren als naar een aardig verha&L 240. Ook Otto Oester's opstel blijkt wel een 10 verdiend te hebben en verbaasd kijkt de meester de beide jongens aan. Zóó knap zijn de Oeslertjes gewoonlijk niet! „Waar halen jullie al die kennis over het visschenleven vandaan?" zegt meester. Maar nu lachen de jongens eens even verlegen, want dkt kunnen ze meester Kalot toch niet vertellen. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" organiseert in het najaar, van on geveer 25 September tot 25 October d a.v., te 's-Gravenhage een Vredes- en Volken- bonds-tentoonstelling in het complex der Grafelijke zalen, daartoe door de Regeering ter beschikking gesteld. Ingediend is een wetsontwerp hou dende goedkeuring van hel Verdrag met bijbehoorend Protocol tot afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen van 8 November 1927, benevens de Aanvullende Overeenkomst met bijbehoorend Protocol van 11 Juli 1928. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 12 April niet plaats hebben. UIT NED-OOST-INDIE. LEGER-MUTATIES. BANDOEING, 8 April (Anetaj. Bestemd voor militair commandant van de Zuider en Ooster-afdeeling van Borneo als opvolger van den luitenant-kolonel der infanterie D. Habbema, die op 2 Juli a.s. met pensioen gaat, de luitenant-kolonel der infanterie D. Q. C. F. de Jonge van deT Halen, die als commandant van het eerste bataljon ver vangen wordt door den kapitein vair de in fanterie A. G. van Trichl POGING TOT DOODSLAG. Hel gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft A, E., metselaar te Gemert, ter zake dat hij in den avond van 12 November te Gemert A. Hoebergen, onbezoldigd rijksveldwach ter, die in het jachtveld surveilleerde, opzet telijk van het leven heefl willen berooven, door een met hagel geladen geweer op een afstand van twee meter op hem af te schie ten, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstra!, welke straf ook de rechtbank te Roermond hem had op gelegd. RECLAME. H -)'sfaaï&Mta. 'lla+at Ctooehxt -Aft-elvu ~£&CAjty<) 1533 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of met geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WAAROM JA! Morgenavond zal het Comité uit de Leid- sche Burgerij de vraag des burgemeesters hebbeai te beantwoordenwat wenecht Lei den ten opzichte van de kwestie, wat er met het Stadhuis gebeuren moet De vraag is ons voorgelegd in dezen vorm: wilt gij herbouw in den ouden staat 1 Ja, of neen. Het zij mij, die sedert een halve eeuw levendig belang stelt in het verleden, het tegenwoordige en de toekomst onzer ge liefde stad, veroorloofd een laatste woord over deze in de boezem der burgerij veel besproken vraag te zeggen. Ik spreek dit woord in diepen ernst, doordrongen van het groote gewicht van het te geveD ant woord, waarna de beslissing ten slotte zal genomen moeten worden door den Raad onzer Gemeente. Het ia niet mijn plan om d« talrijke ano nieme of geteekende 6tukken in de dagbla den te bespreken. Er zijn natuurlijk be zwaren, er zijn meeningen in allerlei rich tingen. Maar wij dienen te blijven bij de hoofdzaak: verschil van meening is er altijd en bezwaren zijn overal te vinden, als men iets niet wil om zekere redenen, die men al of niet noemt. Het kan aan geen redelijken twijfel on derhevig zijn, of het Stadhuis moet b 1 lj- ven op de plaats, waar het sedert vijf of zes eeu.wen heeft gestaan, en die al dien tijd het middelpunt is geweest van het stadsleven. Trouwens, nergens el ders in onze stad zou een geschikter plaats voor een Stadhuis zijn te vinden noch o-p de Beestenmarkt, noch op de nieuwe Kaasmarkt, noch in bet Van deT Werf park zou een Stadhuis een passende plaats vinden te midden van een passen de omgeving, Neen, het Stadhuis behoort op de Breestraat, waar het al die eeuwen heeft gestaan als palla dium onzer vrijheid, als zeted van ons stadsbestuur in goede en kwade dagen, als het hart van onze stad Maar hoe zal het er staan Zullen wij een geheel nieuw gebouw oprichten, of wel den ouden wereld beroemd en gevel met den sierlijken toren weder opbouwen in den ouden staat? Het lijdt bij mij geen'twijfel, of het laat ste zal moeten geschieden, alshetkan. Dat is geen uitvloeisel van slappe senti mentaliteit zooals men heeft gesmaald. Neen, het is een uitvloeisel van ons innig, RECLAME. (HBO 35938 TELEF. 70S 6059 diep Leidsch gevoel, de vurigei begeerte van ons voor Leiden warm, kloppendhart, dat daar aan de Bree straat de gevel en de toren weder in de oude glorie zullen verrijzen, ale h e tj eenigazins kan de strikte voor waarde, waaronder reeds aanzienlijke be dragen zijn toegezegd en nog aanzienlijker; worden verwacht. Kan het niet, dan zij het hef von nis over het oude gestreken en moeten wij onzen hartewensch opofferen aan de bittere; noodzakelijkheid. Maar tal van erkende! deskundigen: bouwkundigen, oud heidkundigen, kunstenaars, zeggen onst Het kan wel degelijkl Vooral nul er van den voorgevel zooveel over is, en' wij de oud« teekeningen en bestekken nog bezitten. Talrijke voorbeelden binnen- cnl buitenslands van een dergeiijken herbouw zijn te vinden. Welnu, dan zou het onverantwoor de 1 ij k zijn, nu men ons deze vraag ge* eteld heeft, te antwoorden met een alles afwijzend: „Neen". Aan ons voorgeslacht, aan ons zelven^ aan ons nageslacht zijn wij v e r p 1 i c h t„ om, als het mogelijk is, het werk van Lieven de Key, gesticht door onze vaderen, dooT een na het glorierijke Ontzeil uit het volk zelf gekozen Stadsbestuur, het bouwstuk,- uitsluitend betaald uit eigèn stads- middelen, aan het begin van Leidens hoogsten bloeitijd op ieder gebied, t e doen herleven, k hoop vurig bet nog te zien, dat de oude gevel en toren daar weder staan, en ik weet zeker, dat dui zenden Leidenaars, duizenden Nederlan ders met mij geestdriftig den dag zouderf zegenen, waarop zij gevel en toren terug zouden zien op de oude plaats. Daarom zonder aarzeling uit volle borst, zoo mogelijk éénstemmig, met terzijdestel ling van alle bijzondere overwegingen eö bezwaren geantwoord» Ja, als het kaïxl P. J. BLOK. Leiden, 9 'April, 1029.- Naar het Engelsch van J. S FLETCHER !oor Mej. A. T, 55) ..Ik ik zal u alles betalen I" zei hij. „Maar bevrijd me hier uit. Ik zal beta len I" „Hij weet niet, waarover hij spreekt," zei Jimmie. „Ten minste, dat weet hij nu nog niet. Waarvoor," ging hij voort, zich lot dokter Frobenius wendend, „waarvoor moe ten wij betalen? U betalen, omdat ge onze keel en die van eenige anderen niet hebt afgesneden? Hel is een mooi voorstel! Het echijnt uw enorm ik had bijna genie ge zegd, maar ik zal het door een ander, pas sender woord vervangen uw enorme on beschaamdheid waardig I" Dokter Frobenius nam weer een snuifje Jonge mijnheer Trickett," zei hij plech- «2. .,u schijnt de zwaarte den ernst van deze gelegenheid niet te begrijpen. Ge zult moeten toestaan dal ik op mijn eigen ma nier een verklaring afleg als ik dat ge daan heb. zult gij, denk ik, toegeven, dat ;k j 'egPnover u ken- Ampele waar heid der zaak is deze gij beiden jonge- laeclen hebt het bestaan ontdekt van het ge nootschap, waarvan ik de stichter en leider pen, gij zijt op de hoogte gekomen van en kele zijner geheimen. Niemand anders deelt uw kennis, niemand anders „Ge vergist u," viel Jimmie botweg in de rede. „Maak geen vergissingen. Mijnheer Ni cholson Packe weet er ook van en hij zal heel spoedig de politie aan het werk zetten al9 ons iets overkomt. Eenige leden van de Fransche politie weten Dokter Frobenius deed hem met een on geduldig gebaar zwijgen. „Ik weel zeer goed. wat enkele leden van de Fransche politiemacht weten," zei hij kribbig. „Ik weet ook, hoever de kennis van mijnheer Nicholson Packe zich uit strekt. Noch mijnheer Nicholson Packe, noch de Franschen weten, wat u nu weet. Van hun tegenwoordig standpunt uit zouden zij mij nooit iets kunnen doen zij hebben niet het flauwste be9ef van mijn bestaan. Gij hebt dat wel gij beiden weet te veel. Ik bluf niet, wanneer ik zeg, dat ik u beiden van dit ondermaansche kan doen verdwij nen en dat niemand u kan nasporen Dat is een feit, mijn waarde heer, een feill Maar dat wensch ik niet te doen. Ik geef er de voorkeuT aan u uw leven te doen koopen. Ge zult mijn prijs betalen en dan zijt ge vrij." Jimmie werd rustiger, steeds zekerder van zichzelf, zijn natuurlijke, zakelijke instinc ten werden wakker geschud Hij toonde tee kenen van oplettend te luisteren; zijn toon werd beleefder. „Kijk eensl" zei hij. „Heeft u er iets tegen dót ik een sigaret opsteek? Ik kan beter denken wanneer ik rook, en het komt mij voor. dat uw voorstellen eenig nadenken vereischen Dokter Frobenius sprong op en ging naar een sigarenkastje. „Vergeef mij," zei hij beleefd, „Ik vergat mijn plichten als uw gastheer. Probeer een van deze. U zult moeilijk fijner tabak in het land vinden." „Dank u," zei Jimmie, zijn goedkoope sigaretten te voorschijn halend, „maar ik rook liever van mij zelf. En verontschuldig u niet, ge hebt me zeer zeker een warme ontvangst bereid. „Misschien wilt u iets drinken?" vroeg dokter Frobenius, met een blik op de bel „Een glas „Niets voor 't oogenblik, dank u," ant woordde Jimmie. „Ik twijfel er niet aan of uw wijn is van de beste soort, maar ik moet er nu voor bedanken. Nu zullen we pra ten. Zaken, ziet u, zaken I Nu," ging hij voort, nadat hij een sigaret had opgestoken. „Uw aanbod ik kan het niet anders be grijpen is dit. zooals het mij voorkomt. Op voorwaarde-dat u lord Scraye en mij ons leven en onze vrijheid schenkt „En ook aan uw geachte tante en de jonge dame uit den hoedenwinkel haar leven en vrijheid," zei dokter Frobenius, half onrustig» „Daar moet u ook aan den ken." „Goed," zei Jimmie ernstig. „Ja op voorwaarde dat u mijn tante, juffrouw Wale den, lord Scraye en mij het leven en de vrij heid schenkt, moeten lord Scraye en ik ieder afzonderlijk en gemeenschappelijk u, na overeenkomst een zekere som gelds betalen? Niet waar?" „Juist zoo, juist zool" antwoordde dokter Frobenius. „Precies." „Nog iets anders?" vroeg Jimmie. „O ja. natuurlijk iets and^rsl" riep dok ter Frobenius uit. „Ge zult me uw woord van eer, als mannen van eer u ziet, hoe ik u vertrouwt geven, dat uw lippen om trent deze overeenkomst gesloten zullen zijn van het oogenblik af, dat onze zaak afloopt. Het zal een document zijn, dat dicht ge bonden en verborgen wordt voor altijd, hoort u, zwijgenl Stilzwijgen I begrijpt u volkomen stilzwijgen Een bladzijde, die om geslagen is." „Oh!" zei Jimmie. „Ja juist. U schijnt veel van vergelijkingen te houden. En, als ik het zeggen mag, schijnt u ook van eenzijdige voordeelen te houden. Wat krijgen wij in ruil voor h^t geld. dat ge hebben wilt?" Dokter Frobenius spreidde zijn handen uit. „Wat u krijgt? Maar mijn waarde heer!" riep hij uit. „Wat u krijgt? U krijgt uw leven vier levens, die zooals ik ver onderstel, van waarde voor u zijn. Ik ver trouw op uw woord van eefik verwachte dat u op het mijne zult vertrouwen. Neem mijn voorwaarden aan, en ik geef u mijn eerewoord, dat ge voortaan veilig zult zijn. Ik en mijn genootschap zullen vergeten. Wij zullen vergelen, dat u ooit wist, dat wtj bestonden. Begrijpt u?" Jimmie nam een houding aan alsof hij diep nadacht. „Laat mij, wat zij noemen, veronderstel- lenderwijs met u spreken." zei hij daarna „Veronderstel voor een oogenblik, dat noch lord Scraye noch ik in uw macht zijn. Zou ons leven dan veilig zijn?" „Geen oogenblik. mijn waarde heer weiend, wat gij weet!" antwoordde dokter Frobenius. „Het uwe is nooit veilig geweest sedert u in uw hotel te Parijs die ontdekking deed T.ord Scraye het zijne niet, sedert hij in dit l uis kwam Ons genootschap kan geen risico loopen. Ik ga al zeer ver, als ik er in toestem u uw 'even te verkoopen. Maar u ziet. ik heb een vast geloof, dat ge het woord van eer zult houden, dat ik u vraag, be halve de geldelijke regeling." „Dat is inderdaad zeer vriendelijk van u/1 mompelde Jimmie. „Hml Maar al zegt ge me, dal uw genootschap zoo bijzonder mach tig is, is dal nog geen bewijs voor me, dat het werkelijk zoo is. Ik zou daar gaarne van overtuigd worden, voordat we de geldelijke zaken gaan gespreken. „Goed, goed!" antwoordde dokter FTobe- nius. „Ik ben bereid, in de gegeven omstan digheden. u iedere uitlegging te geven. IK zal u het doel van on9 genootschap vertel len. Ik ben dat steeds van plan geweest zooals ik zeg in de gegeven omstandighe den. Het is, mijnheer Trickett, een klein ge* nootschap van bekwame mannen, die zekere vertrouwde agenten in hun dienst hebben. Onder elkander noemen wij het het Annexa tie Genootschap, het A. G. bij verkorting.'* „De naam," merkte Jimmie op, „komt mij, naar hetgeen ik van uw methoden gezien heb, zeer juist voor." „Ja, 't is goed," antwoordde dokter Fro benius, met een wenk van zijn hand. 't 13 goed. Nu mijn verslag en de werkzaamheden van het genootschap. Ik werd geboren, mijn heer Trickett, als een arm wezen, tocH slaagde ik er in. een goede opvoeding te krijgen, vooral in sommige takken van we tenschap. Vele jaren lang volgde ik mijn eigen weg van wetenschappelijk onderzoek onder drukkende omstandigheden, die van armoede. Gij. die geboren zijt met een zil veren of liever gezegd, een gouden lepel in uw mond, kunt niet begrijpen, wal het is begeerig te zijn. om kenni9 en macht te ver garen en tegelijkertijd zeer arm te zijn. Eerst toen ik den middelbaren leeftijd be reikt had, daagde het licht plotseling voor me op en kreeg ik een machtige openbaring, (Wordt vervolgd), j

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9