DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. VvMantsS! costume *r DE VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Huiduitslag HET GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 April 1929 Derde Blad No. 21184 FEUILLETON. Politieke rede van mr. Fock. Te Arnhem hield de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in Musis Sacrum haar jaarvergadering onder leiding van mr. Fock. Mr. Fock. Deze wees er in zijn openingsrede op, dat er reden is tot twijfel of de verkiezingen een zoodanige samenstelling van de Tweede Kamer zullen geven, dat een parlementair ministerie mogelijk zal zijn. Het is echter beter geen parlementair kabinet te heb ben dan één, dat op een onzekere, onge zonde basis rust. Er is nu eenmaal geen •werkelijke grondslag voor een coalitie-mi nisterie, sinds de pacificatie op het gebied van het lager onderwijs is tot stand geko men. Ik heb de herdenkingsrede v. d. heer Colijn ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de anti-revolutionaire partij met belangstelling gelezen, aldus mr. Fock, maar ook daarin ontbreekt elke aanwijzing van een werkelijk practischen grondslag voor samenwerking van de oude rechtsche partijen. Op de vraag, of door andere combinatie van partijen een meerderheid en dus een parlementair ministerie te verkrijgen zal zijn, kan op dit oogenblik geen antwoord worden gegeven. De laatste algemeene be schouwingen over de Staatsbegróoting heb ben geen licht gegeven, ook de redevoe ring van Colijn en de rede ter opening van de vergadering der Christel.-Hist. Unie van dr. Schokking brengen geen oplossing. De> Liberale Staatspartij staat nog op hetzelfde standpunt, dat spreker verleden jaar bij de opening der vorige algemeen© vergadering heeft uiteengezet. Een intrede in het regeeringskasteel zoeken wij niet. Dit neemt echter niet weg, dat, wanneer men tot ons komt om op eenigerlei wijze onze medewerking te vragen, wij ons zeker tweemaal zullen bedenken, alvorens een weigerend antwoord te geven. De heer Fock besprak daarna het be ginselprogram, het werkprogram en het verkiezingsmanifest en wijdde vervolgens enkele woorden aan de nagedachtenis van dr. Lely. Door zijn practischen kijk op zaken heeft Lely veel weten te bereiken. „Wij zijn er trotsch op, dat hij één der Onzen was- onze partij zal zijn nagedach tenis steeds in hooge eer gedenken." Met klem wekte de partijleider ten slotte de aanwezigen op bij de komende verkie zingen ieder het zijne bij te dragen voor de liberale zaak. Nadat het jaarverslag was uitgebracht ging de vergadering over in huishoudelijke zitting, ter vaststelling van de oandidaten- lijst. Deze luidt als volgt: ArnhemNijmegen: 1. mr. A. G. A. rid der Van Rappard 2. jhr ir. R. R. L. de Muralt; 3 ir. C. Wolterbeek; 4. mevr. H. A. van RielSmeenge; 6. mr, J. Huges; 6. W. J. Klein Lankhorst; 7. Ed. Schürmann; 8. J. A. R. Bosma; 9. G. A. de Meester DordrechtMiddelburg: 1. mr. G. A. Boon; 2. jhr. R. R. L. de Muralt; 3. C. G. Roos; 4. mr. J. Erasmus; 6. M van der Hout; 6. C G. Hage; 7. mevr. Van Riel Smeenge8. mevr. Kooyman—Tissing; 9. F. den Hartog; 10. Ph. van Dixhoom. 's-Gravenhage: 1. Prof. ir. C. L. van der Bilt2. W. J. C. Schuurman3. jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn4. mevr. E. W. Wynaendts FranckenDyserinok; 6. jhr. mr. dr. W. D de Jonge; 6. D. Hans; 7. prof. dr. B. D. Eerdmans; 8. mevr. A_ van Braam HouckgeestSchroot; 9. mej. mr. E. C. van Dorp; 10. mej. Joh. Westerman. AmsterdamHaarlemHelderLeiden Zwolle: 1. dr. I. H. J. Vos; 2. C. J. van Kempen; 3. mej. Joh. Westerman; 4. prof. dr. B. D. Eerdmans; 5. E. M. Teenstra; 6. C. G. Roos; 7. mr. J. Rutgers; 8. Ed. G. Schürmann; 9. A. F. Stroink; 10. mevr. M. BoissevainPijnappel; 11. P. Stapel; 12 mej. Louise van Eeghen. LeeuwardenGroningenAssen 1. dr. 8. E. B. Bierema; 2. prof. dr. B. D. Eerd mans; 3. mr. R. H. baron de Vos vaD Steen wijk; 4. mevr. H. A. van Riel— Smeenge; 5. H. Eisma; 6. E. H. Eebels; 7. mr. J. Huges; 8. dr. M. Vromen; 9. Nico de Jager; 10. L. S. Hilarides. RotterdamUtrechtTilburg—'s-Herto- genbosch—Maastricht1. mr. H. J. Knot tenbelt; 2 Ed. G. Schürmann; 3. mevr. Wynaendts Francken—Dyserinck4. prof. B. D. Eerdmans; 5. mej. E. C. van Dorp; 6. jhr. ir. van Lith de Jeude; 7. C. G. Roos; 8. mevr. Breedveld—De Waal; 9. G. W. de Waard, 10. A. R. Veenstra; 11. dr. I. H. J. Vos; 12. Joh. Westerman. Gistermorgen te tien uur werd de alge meen© vergadering voortgezet. Ook deze bijeenkomst was huishoudelijk De vaststelling van het beginselprogram nam vele uren in beslag. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren B. van den Berg Jr., D. de Boer Dzn., mr. G. A. Boon en pror. dr. Th. Colenbrander. In de vacature-Staal- man werd gekozen prof. mr. A. van Gijn. Ka zeer langdurige discussies werd be sloten dat het hoofdbestuur het program en het verkiezingsmanifest nog nader zal re- digeeren. Na afhandeling van enkele huis houdelijke punten werd de vergadering ge sloten. 237. Zoo is Oscar dus weer kalm en wel op school terug. Eerst voelde hij zich daar een heele held, maar toen meester hem kalmpjes nog 500 strafregels opgaf, die hij voor zijn stoute streken en zijn spijbelen nog te goed had, keek hij toch andersl En hier zie je hem vrij rustig in de natuurlijke-hislorie- les zitten: meester Kalot vertelt van het leven der visschenl 233. Als meester een half uurtje verteld heeft, moeten de kinderen een opstel maken over hetgeen ze gehoord hebben. De meeste jongens zitten verlegen op het achtereind van hun penhouder te kauwen, maar de Oesterjongens niet, hoor! Hun pennen vliegen over het witte velletje papier. DE TABAKSWET. Het Tweede Kamerlid de heer Staalman heeft den minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de verslagen van zittingen der arr. rechtbank te Amsterdam, kort geleden gehouden, waar in een aantal overtredingen der Tabakswet, waarvan verschillende reeds begaan in 1925 en 1926, berecht werden en waarbij over treders van soms zeer onbelangrijke vergrij pen boeten opgelegd moesten worden van minimaal f. 100 voor elke overtreding, waarbij de rechtbank bepaalde, dat elke geldboete vervangen zou worden door één dag hechtenis? Meent de minister niet. dat deze strafvervolgingen ten duidelijkste heb ben aangetoond, dat, voor het geval niet het systeem dezer belastingheffing op tabak ge heel gewijzigd wordt, toch de strafbepalin gen dezer wet dringend herziening eischen en dat de toepassing dezer wet van de zijde der ambtenaren, met het toezicht op de na- i leving er van belast, veel soepeler behoort te geschieden, dan thans blijkbaar het geval j is, alsook dat de berechting dezer overtre- dingen sneller moet plaats vinden? RECLAME. DEN HAAG, ROTTERDAM, Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 9812 VEREENIGING VAN LEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN IN DEN VRIJHEIDSBOND. Zaterdag is onder voorzitterschap van den heer Van der Meulen, wethouder van 's-Gravenhage, een algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging van leden van Gemeentebesturen in den Vrijheidsbond. Gekozen werden in de bestuursvacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren mr. P -Droogleever Fortuyn en mr. P. S. Noyon, de heeren mr. M. H. de Boer (Utrecht) en ir C Houtman (Schiedam) en N. de Jager te Groningen. Mr M. H. de Boer, wethouder v. Utrecht, heeft een uiteenzetting gegeven van het Wetsontwerp tot wijziging der Gemeente wet. Besloten werd om voor de studie van het ontwerp een commissie in te stellen. Daarin werden benoemd de heeren mr M. H. de Boer, wethouder van Utrecht. C. J. Roos, burgemeester van Lekkerkerk. mr. Dutillh, raadslid te Rotterdam, en K. Atema, ge meente-secretaris van Almelo. DE CHILEENSCHE MINISTER VAN FINANCIEN NAAR NEDERLAND. Naar V. D. verneemt zal de Chileenscht- Minister van Financiën, Pablo Rawirez, die zich op een studiereis in de Vereenigde Staten bevindt, ook Europa bezoeken en als dan ook eenige dagen in Nederland ver blijven. NAT. JONGEREN-VERBOND. Het Nationaal Jongeren-Verbond heeft te Utrecht zijn jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen van het Verbond. Het jaarverslag van^den algemeenen secre taris vermeldt, dat het eerste levensjaar van het Verbond over het algemeen gunstig kan worden genoemd. Het ledental nam sterk toe en nieuwe afdeelingen kwamen tot stand. In den loop van 1928 werden nieuwe af deelingen opgericht te Amersfoort en op Ter schelling, terwijl Leiden in begin 1929 en nu Rollerdam zich in de rij schaarden, zoodat Verbond thans zeven afdeelingen omvat. In 1928 nam het ledental met 310 perso nen toe. Aangenomen werd op voorstel van het hoofdbestuur om hij het doel tevens uit te drukken het positief vredelievend karakter van het Verbond, omdat maar al te dikwijls is gebleken welk een volkomen onjuist beeld sommigen over het Verbond hadden. Beslo ten werd dan bij de omschrijving van het doel een nieuw punt toe te voegen, luiden de: „het Verbond stelt zich ten doel den Ne- derlandschen Jongeren te wijzen op de mo- reele en militaire verplichtingen van Neder land als Volkenhondslid en mede te werken aan de versterking eener gezonde interna tionale verstandhouding. Besloten werd tot de uitgave van een be knopt propaganda-vlugschrift en zoo moge lijk eenige andere vlugschriften. VERSPREIDE BERICHTEN. Prinses Juliana, die, na het vertrek van de Koningin naar Het Loo, nog enkele dagen gelogeerd heeft bij de Koningin-Moe der, is Zaterdagavond per Staatsspoor te 6 u. 35 min. naar Het Loo vertrokken, waar zij lot aan 't einde der universiteits-vacantie blijven zal. Gistermorgen is na een langdurige on gesteldheid, te Voorschoten overleden de heer H. W. G. van Bleyswijk Ris, Gcpens. Vice-Admiraal, oud-commandant van de stelling Vlissingen. In een te Utrecht gehouden vergade ring is besloten tot oprichting van een Chr. vereeniging voor de behartiging van de be langen van groote gezinnen. Het voorloopig comité, dat de vergadering had voorbereid, werd met de leiding belast. Het bestuur be staat uit de heeren J. C. van Goudoever. De Bilt, voorzitter; D. Kroll, Uithuizermeden, secretaris; P. G. van Berge, J. S. Heutink en mT. A. C. van Proo9dy, leden. Minister Donner heeft in het gebouw van het Departement van Financiën de commissie tot herziening van het fiscaal strafrecht en strafprocesrecht geïnstalleerd en daarbij een rede uitgesproken, welke be antwoord werd door den voorzitter dezer commissie, mr. N. C M. A. van den Dries, raadsheer in den Iloogen Raad der Neder landen. De staking bij de reederij Van der Schuyt te Amsterdam is, naar de directie mededeelt, opgeheven. De stakers zijn met de directie overeengekomen »eden op de oude, voor de staking bestaande arbeids voorwaarden het werk te hervatten. De di rectie heeft daartegenover toegezegd, na de hervatting van het werk te zullen onder zoeken, of er grieven of verlangens bestaan, waaraan tegemoet gekomen kan worden. De burgemeester van Hilversum, mr. P. J. Reijmer, die dezer dagen uit Menton is teruggekeerd en thans geheel hersteld is, heelt in een bijzondere samenkomst met den gemeenteraad zijn ambt weder op zich genomen. Naar „De Teh" meldt heeft het bevol kingscijfer van Eindhoven de 80.000 al overschreden. Met ingang van heden is bij hel hout bedrijf van de fa. Varseveld en Co te Leerdam een slaking geproclameerd. Zij om vat 500 arbeiders. Vanwege de directie is den arbeiders aangezegd, dat indien heden niet aan den arbeid wordt gegaan, zij den 13den April zijn ontslagen. Nog deze week zal de Philips te Eind hoven naar gisteren werd bekend ge maakt den 20.000sten arbeider begroeten. RECLAME. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. 1449 Naar het Engc'sch van J S FLETCHER door Mej. A. T. 54) „Ah, ik zie, dat u zich zelf verlost heeft, mijnheer Trickett!" merkte hij op. U is blijkbaar een vernuftig jongmensch." „ik heh mij ook gewapend," zei hij woest. „Zie je dit?" Dokter Frobenius wuifde met zijn bee- nige hand „Dat doet er niets toel" antwoordde hij. „Dat doet er in het geheel niets toe. mijn beste jongeman. U staat op het oogenblik onder schot van den persoon die u hier ge bracht heeft; hij is een uitstekend schutter en zou een kogel door uw hoofd of hart zenden bij de minste beweging van u, die aanvallend voor mij was Maar er zijn geen aanvallende of geweldige maatregelen noo dig. volstrekt niet. Laten wij." ging doktor Frohenius voort, zijn bureautafel om draaiend en rustig gaan zittend ..laten wij in vrede praten in vrede!" Jimmie keek lang naar d° buitengewone gedaante Hii week terug naar den muur achler zich. de pook ste^s vasthoudend Daarna wees hij op Seraye. „Wat hebt ge met hem gedaan?" vroeg hij cp eens Dokter Frobenius keek Seraye aan. alsof hij een dier in een kooi was. „Ah!" zei hij. „Lord Seraye vertoont slechts de vrees, die een niet al te sterk verstand steeds toont in tegenwoordigheid van een grooten geest als de mijne. Hij is onderworpen door de macht van mijn ver stand." „Onzin," spotte Jimmie. „Vervloekte on zin!" Ik ben het in ieder geval niet. Waar over is dit alles? Het is een leugen, dat ge zegt, dat ge niets met hem gedaan hebt; ge hebt hem vergiftigd. Een geweer of geen geweer. Ik zal je met deze pook af rammelen, als ik er zin in heb; ik geloof, dat ik dat nog wel eer9t zal kunnen doen. Spreek dus!" Dokter Frobenius boog het hoofd onbe zorgd. Toen stak hij een vinger op En in het duizendste deel van een seconde, waar in Jimmie een ontploffing hoorde en van den tegenovergestel den muur een flikke ring zag, voelde hij een kogel zijn oor lelletje raken en met een scherpen klank te recht komen in het eiken paneel waartegen hij stond Vermetel als hij was. sprong hij bevend op zijde. Wat Seraye betreft, hij kroop in zijn stoel en bedekte, droevig kreunend zijn gezicht met zijn handen. ..Ik denk," merkte dokter Frobenius op. „dat u nu bemerken zult. dat iedere po ging tot geweld van uw zijde vruchteloos i9 mijnheer Trickett. Ga zitten. Laten wij praten in vrpde. Een zekere mate van verslagenheid was over .Timmie gekomen. Hij had reeds lang de meening opgevat, dat dokter Frobenius een krankzinnige was. die op de een' of andere manier in geslaagd was zijn geheim zinnige plannen uil te voeren en zich ook door andere menschen te doen helpen Maar hij zag nu. dat als hij krankzinnig was, er in zijn krankzinnigheid iets was. dat veel gevaarlijker was dan de kalmsle daden van iemand, die bij zijn verstand was; hij begreep, dat Seraye gelijk had met te zeggen, dat hun leven in gevaar was. Onbewust haastte hij zich ditmaal, de be velen van dokter Frobenius te gehoorzamen en ging vermoeid zitten in den stoel, di? hem aangewezen was. Maar zelfs toen ver liet zijn geestkracht hem niet en hij keerde zich woedend naar de vreemde geslalte voor den lessenaar. „Hoor eensl" zei hij. „Ge moogt hier wel aan denken, wie ge ook zijn moogt. Ge kunt ons vermoorden, als ge wilt, en ge kunt die twee onbeschermde vrouwen ver moorden, zoo ge verkiest, maar zoo ge het doet, weet ge, dat ge opgehangen wordt Wij zijn in Engeland! Vergeet dat nietl" Dokter Frobenius kreeg zijn snuifdoos en nam er met zichtbaar genoegen een snuifje uit. „Ik verknoei nooit mijn tijd met zaken te bespreken, die waarschijnlijk nooit gebeu ren, jongmensch," zei ik. „Als ik u ver moordde, en lord Seraye. en de twee da mes, die nu veilig en wel in de handen van mijn menschen zijn, en nog een half dozijn menschen bovendien, zou ik er zeer zeker niet voor opgehangen worden. In den loop van mijn werkzaamheden, die over zeer veel jaren gaan heb ik gelegenheid gehad verscheidene dwaze personen uit den weg te ruimen, die zich evenals gij zelf met mijn zaken bemoeiden, en anderen die ik verder niet gebruiken kon „Zooals monsieur en madame Charles, vermoed ik." zei Jimmie. met een grimmi- gen glimlach. „Daar kunt u van denken en veronder stellen wat u wil," antwoordde dokter Fro- benius. „Voor 't oogenblik wil ik slechts vreedzaam met u en met lord Seraye pra ten. Nu Jimmie wees naar de ineengedoken ge daante in den gemakkelijken 9toel. „Ja, zei hij bitier. „Hij is wel in een toestand om vreedzaam en verstandig met iemand te spreken, vindt u niet? Ge hebt de zenuwen van den man geschokt! Gij hebt hem nog niet de zenuwen van een zieken kat over gelaten met uw helsche streken!" Dok Ier Frobenius draaide zich om en be schouwde zijn slachtoffer. Hij wreef naden kend de punt van zijn neus stond op van zijn stoel en door de kamer naar een kast gaande, begon hij een drank te mengen, dien hij Seraye in een klein glas bracht. „Juist," zei Jimmie, niet in staat zijn tong in bedwang te houden. „Maak er maar een einde aan! Vergiftig hem!" Dokter Frobenius keek om met kalme waardigheid „Mijnheer Trickett," zei hij. „Uw taal is ruw en uw beschuldigingen getuigen van slechten smaak ik had wat beters van u verwacht. Dit is niet9 dan een vrij 9terke dosis vlugzout. „Drink uitP ging hij voort, Seraye het glas overreikende. „Het zal uw gelijkmoedigheid herstellen. Nu." ging hij voort, naar zijn stoel terugkecrend, „zullen wij inderdaad dit gesprek beginnen, dat wij, naar ik vertrouw, met kalmte en goeden 9maak zullen voortzetten U ziet in. mijn heer Trickett zooals lord Seraye zeker ook doet dat u in mijn macht is?" „Wat ik inzie." snauwde Jimmie. is dat wij blijkbaar in een benarden toestand ver- keeren. en dat hel later een kwaad ding voor u zal zijn als wij er n:et goed uitko men Dat is duidelijk!" „Ik ben blij. dat u inziet dat u in een i benaiden toestand verkeert, zooals u het noemt," zei dokter Frobenius. Natuur lijk moeten menschen, die in het nauw zit ten, betalen voor hun bevrijding Ik ben vrij goed bekend met de omstandigheden van lord Seraye hij is rijk. Tk ben niet zoo goed bekend met uw omstandigheden, mijn heer Trickett, maar ik geloof, dat u ook vermogend is. Mijnheer Trickett hoevee! is u waard?" „Wat wilt ge probeeren?" vroeg Jimmie scherp. „Wat ik probeeren wil te bereiken." ant woordde dokter Frobenius, „is, hoeveel zijt ge bereid te betalen voor uw leven. Be grijp me goed uw leven?" HOOFDSTUK XXXIV. Dokter Frobenius geeft een verklaring. Een eigenaardig gevoel van opluchting bekroop Jimmie. toen hij dokter Frobenius zijn vraag in duidelijk woorden hoorde stel len Hier was eindelijk iets tastbaars, iels bepaalds. Hij lachte met groote minachting. ..Afpersing!' zei hij met onverholen spot. „Afpersing!" „Losgeld F' zei dokter Frobenius. „Los geld, mijn beste heer. Oorlogsschatting schadeloosstelling wat u het maar noe men wilt Het is in werkelijkheid een los prijs. Ik heb u verovetd „Nog nietl" zei Jimmie. „Ge zult eerst nog heel veel moeten verklaren. Wat be treft te betalen Seraye die verschillende onverstaanbare geluiden in de diepte van zijn stoel gemaakt had. slaagde eindelijk er in. meer rechtop te gaan zitten Mij deed een paar pogingen om te spreken en stootte eindelijk een pair woorden uit. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9