DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. VERHAGEN's MILKO enRUMCO HET GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. 70$te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 April 1929 Derde Blad No. 21182 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPORT. FEUILLETON. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 APRIL. BOSKOOP. Evangelisatie Dwars Nieuwstraat: Voorm. balttien. de heer Lijklema van Waddixveen. Salvatori: Voorm. halftien, ds. Kuilman van Leiden. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. Glas; nam 6 uur (HA.), ds. J. G. L Brouwer van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Petersen. Chr. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. prof. van der Schuyt van Apeldoorn. Rem. Geïef. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. W. N. van Nooten. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. H. Mondt; nam halfzeven, ds. Odé van Koudekerk. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. .J J. Dijk. OEGSTGEEST. Ned Herv. Gem (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur. ds. G. Hennemann. Irene: Nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. RIJNSBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. B uur, ds. A. Altena. SASSEN HEIM. Ned-Herv. Kerk: Voorm. 10 en ham. uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm ■halftie'n en nam. 6 uur, ds. H. Brink. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer Ververs van Roeselare. (Big.) VOORHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. F. G. H. Nicolai. WADD7NXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, leen dienst; nam. 6 uur (Bed. H.D.), ds. Dekker van Bleiswijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Voorb. H A.) en nam. halfzes, ds W Veder. Chr Afg. Gem.: Voorm halftien en nam. 6 uur, ds. H. J. Grisnigt. PAARDENSPORT. DE SL1PTACHT TE WASSENAAR Waar de toeschouwers wal knnnen zien In vervolg op de voorloopige aankondi ging van de jacht achteg de meute der K N. J. V. op morgenmiddag vermelden we hieronder enkele punten waar toeschouwers i iets kunnen genieten van dit mooie schouw spel. a. tot pl.m. 2 uur bij de „Meet", aan het I begin der Wassenaarsche Slag bij Rijks dorp; óf direct daarna van den Westelijken rand van Rijksdorp (begin der jacht); b. pl.m. 2.30 op het „Wilhelminaduin", kenbaar aan nationale vlag, 400 M Z W. van cantine der schietbanen te Katwijk, al waar men een run door de duinen ziet; c. pl.m. 2.4ö in Noordpunt villapark Rijksdorp. d. pl.m. 3.15 het laatste gedeelte en de Kilt bij de remise H.T.M. De opgegeven tijden zijn zeer globaal. Het beste doet men dus door zich lot één of twee dezer punten te beperken en zich daar tijdig voor het opgegeven uur te bevinden. Ten einde het ook in de toekomst moge lijk te maken dat voor toeschouwers en kele mededeel ingen gedaan kunnen worden, wordt men verzocht zich stipt te houden aan eventueel ter plaatse zich bevindende politie of militairen, die het verkeer enz. regelen. NED HERV KERK. Beroepen: Te Maassluis ds. G. Groene'boer te Doetinchem. Aangenomen: Naar Hoogeveen ds. J. G. Langhout te Den Ham. Bedankt: Voor Oosterhout (N.-Br.): G. J. Derksen. hulpprediker te1 Tuindorp-Vreewijk. Voor Opende (Gr.): M. E. van der Veen te Langweer (Fr.) Voor Sprang: L. G. Bruyn te Bergschen- hoek. Voor Wissekerke (toez.): F. G. van Bins- bergen te Haamstede. GEREF KERKEN. Aangenomen: Naar Pernis: C. Stam te AHeveer., GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Amsterdam-Zuid: S. P. Ver meer te Oudemirdum. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Leiden: H A. Minderman, te Lisse. RECLAME. DB ALTIJD GEWILDE BONBONS 1610 DUITSCHE RUITERS IN HAARLEMMERMEER. Onze correspondent te1 Haarlemmermeer schrijft: In de maand December 1928 zijn ver schillende Nederlandsche landelijke ruiters in Keulen geweest en daar met groole har telijkheid ontvangen. Onze Hollandsche boeTen hebben toen in ruime mate de sym pathie der Duitschers ervaren Nadat Hol landsche en Duitsche landelijke ruiters met elkaar in allerlei wedstrijden in het groote Keulsche stadion waren opgetreden, gaven de Duitschers den wensch te kennen om gebruik te maken van de gesloten vriend schap om zich eens op de hoogte te komen stellen van onze landbouwbedrijven, van den stand van onze veeteelt, hoenderteelt, boschbouw. industrie, enz. Onder leiding van den Landrat b. d. Win- kelmann zullen een veertiental ruiters uit Westfalen in de maand Mei een grooten afstandsrit door ons land maken en zal Haarlemmermeer het einddoel van dien rit zijn; De rijvereenigingen in de Haarlemmer meer en Amstelveen hebben hun volle me dewerking toegezegd uit dankbaarheid voor hetgeen zij in Duitschland hebben genoten en wetende dat ons land een goeden naam op het gebied der gastvrijheid heeft hoog te houden. Vrijdagmiddag 3 Mei zullen de Duitsche boerenzoons irn Hoofddorp aankomen. De rijvereeniging „Kapitein van der Wal" zal zorgen voor onderdak van paarden en rui ters. terwijl des avonds in de groote zaal van hotel „de Beurs" een internationale ruiteravond zal worden gegeven. Deze1 feest- vergaderinp is toegankelijk niet alleen voor de landelijke ruiters. maar ook tegen een billijken toegangsprijs voor iedereen die van zijne belangstelling wil blijk geven en toonen dat ons volk nog steeds gasten op waardige wijze weet te ontvangen. Het programma van den avond zal weldra worden bekend gemaakt; van verscheidene kanten is vol geestdrift warme medewerking toegezp^l, zoodat het welslagen zeker is te achten. Wie reeds eerder dergelijke ruiteravonden heeft meegemaakt, weet dat zij sleeds een goede herinnering hebben achtergelaten Ook nu zal de ontvangst van de'ze ver tegenwoordigers der Westfaalsche paarden liefhebbers zeker de Nederlandsche en Haarlemmermeersche gastvrijheid op duide>- lijke en op waardige wijze laten zien. 233. De nacht gaat tenslotte voorbij, al weet Oscar ook niet precies hóe. Als hij den volgenden morgen aan boord komt, ziet hij de beroemde witte krijtrotsen van Engeland opdoemen. Maar hij is tè onlekker in zijn maag om er zich erg over te verheugen. 234. „Nog een paar uurtjes geduld, mijn jongen," Iroost Theodoor's vader, „dan zijn we geland en dan laten we je met een vliegmachine, een echte van de K. L. M., naar huis brengen Lijkt je dat?" En van die gedachte knapt Oscar werkelijk heelemaal weer op. EEN RIJVEREEN. VOOR HALFWEG. De liefhebberij onder de boerenzoons voor het paardrijden blijft toenemen. De rijvereenigingen te Hoofddorp en Nieuw-Vennep en Amstelveen bloeien en tellen vele leden; het paardrijden is inder daad een sport die meer en meer populair begint te worden onder de landbouwersbe volking. Ook in Halfweg en omstreken willen enkele vooraanstaande personen probeeren om een landelijke rijvereeniging te- stichten. Onder medewerking van wethouder Bies heuvel en den voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in den Hout- rakpolder den heer B. Biesheuvel, zal in de volgende week in hotel Cornelissen te Half weg een vergadering worden gehouden waarin Mr. Slob uit Hoofddorp, voorzitter van de Nederlandsche federatie van lande lijke rijvereenigingen een propaganda-rede zal houden om daarna te komen tot de op richting van een vereeniging. KORFBAL. FIKS (OEGSTGEEST). Morgen speelt het tweede twaalftal van Fiks (Oegstgeest) voor de 2e klasse B. Noord van den Chr. Korfbalbond op het ter rein aan den Warmonderdam te Sassenheim legen T. O. P., aldaar. WIELRENNEN. MOESKOPS EN OSZMELLA. Door Duitsche bladen wordt medegedeeld, dat Moeskops en de Keulsche renner Paul Oszmella een overeenkomst gesloten hebben om samen in tandemwedstrijden uit te ko men. Het zou voorts in hun bedoeling lig gen te trachten eenige nieuwe wereld records te maken. SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. om den zilveren koning van het „Leidsch Dagblad". Na de vorige opgave zijn in dezen wed strijd nog de volgende partijen uitgespeeld: lste groep: J. Boot verliest van dr. P. B. Kreukniet, de 2de partij wint Boot. W. H. Bosscha en Kreukniet spelen de 2de partij remise. Boot wint van M. M. Segaar. 2de groep: W. F. Snieder wint van W. II. Scheff er 3de groep: J. J. Braggaar wint van P. de Bruin, dr. C. H. Hiïis en dr. J. F. Sirks spelen de 2de partij remise. 4de groep: A. J. Schilt en W. Demmen- dal spelen remise. 5de groep: Mr. C. J. Goudsmit wint van G. Schoppen. Ir. J. J. G. van Ilock wint van G. Schoppen. Overzicht dezer uitgespeelde partijen. BootKreukniet. Opening Caro-Can met afruil op dö. Wit behandelde de opening niet goed en stelde zijn stukken verkeerd op, zoodat hij eerst een pion, daarna een officier verloor. Hierna was het spel voor hem niet te houden. Kreukniet-Boot Indische opening. Zwart kwam wel iels beter te staan. Na afruil van eenige gelijkwaardige stukken, was de stand weer ongeveer gelijk. In het vervolg speelde wit niet bijzonder sterk en verloor in het eindspel. SegaarBoot. d4 opening, door wit zwak verder gespeeld. Zwart begon spoedig beter te staan en wist op aardige wijze de partij tot winst te voeren, hoewel hij een paar zetten eerder reeds den winnenden zet had kunnen doen. Kreukniet—W. H. Bosscha. ïndische opening. Wit maakte een fout in de opening, verloor een pion, even later zelfs een offi cier. Laler gaf zwart ook een stuk cadeau, de pion was reeds eerder teruggenomen en het slot was remise. SniederScheffer. Geweigerd Dame- ga inbiet met de voortzetting Da5 en Lb4. Wel won zwart hierbij een pion. maar zijn koningsstand was verre van gunstig. Wit kreeg een vrij pion op de c-lijn en dreigde spoedig te zullen winnen. Door verschil lende fouten bleef de winst voorloopig ach terwege, maar in het eindspel kreeg wil een vrije pion. zoowel op de a-, als op de h-lijn, tegengevolge waarvan zwart de partij moest opgeven. SirksHins Eveneens geweigerd Dame gambiet. Zwart won een pion, maar dit was niet voldoende om te winnen. Het slot was remise. De BruinBraggaar. Spaansche partij. Reeds bij den lOden zet won zwart een pion, bij den l&den de kwaliteit. Zwart kwam steeds beter te staan en won de partij. DemmendalSchilt. Geweigerd Dame gambiet Wit maakte in de opening een fout. door pion c4 naar cö door te schuiven. Zwart maakte hiervan echter niet het juiste gebruik, speelde te vroeg op aanval, die nu op niets uitliep. Het slot was remise. SchoppenGoudsmit. Siciliaansche partij. Langen tijd stonden de kansen gelijk, wit had op een moment een looper moeten ontwikkelen en was dan mogelijk veel beter komen te staan. Het slot leek remise, totdat wit een foutzet deed, waardoor hij de partij verloor. SegaarKreukniet D4 opening, weder zijds correct gespeeld tot 't eindspel, waarin zwart een fout maakte, zoodat hij de partij die gladweg remise was, nog verloor. Hier volgen nog twee partijen: d4 opening. Wit: M. M. Segaar, zwart- J Boot. 1. d4 Pf6, 2. Lf4 g6, 3. Leö Lgl. 4. Lf6: Lf6:, 5. e4 d6, 6. c3 0—0, '7 Ld3 e5. 8. d5 Pd7, 9. Pe2 Pc5, 10. 0—0 Pd3:. 11. Dd3: Lg7, 12 Pg3 Dg5, 13. Pd2 f5. 14. ef5: gfó:, 15. f3 Lh6, 16. Tadl Kh8. 17. Tfel 7g8. 18. Te2 f4. 19. Pge4 Dg6. 20 Pfl Lh3. 21. Tdd2 Tg7, 22 c4 Tag8. 23. Dc2 Lf5. 24 b3 Lg5, 25 Db2 Ld8, 26. b4 Dh5. 27. c5? Df328 Pc3 Dh3. 29. Pg3 Dh4. 30. Pfl Lh3, 31. Tf2 f3, 32. Pe3 Lgó. 33. Pc3dl fp2 34. cd6: cd6:, 35 Tde2 a6. 36 Pf5 Lf5:. 37 Tf5: Lf4, 38. Tf4: ef4:, 39. Pf2 f3, 40. Te6 Dh2:f. Wit geeft op Fransche partij. Wit: W. H. v. d. Nat Jr., zwart: W. Dem mendal. 1. e4 e6. 2 d4 dö. 3. Pc3 de4:. 4 Pe4: Pd7, 5. Pf3 Pgf6, 6. Lg5 Le7. 7. Pf6 t Pf6:, 8 Ld3 Pdö, 9. Le7' De7:. 10. 0—0 0—0, 11. c3 b6, 12. Dc2 h6. 13. Tfel Lb7. 14. Tadl Tac8, 15. Lh7t Kh8. 16. Le4 c6. 17. Pe5 Pf6. 18. Lf3 c5. 19. d5 La8 20. de6: Lf321 gf3: Ph5. 22. Pf7:+ Kg8. 23 Dg6 Pf4, 24 Ph6:+ Kh8, 25. P(7t? Pf7:, 26 Df7: zwart geeft mat in twee zetten, door Dgöt en Dg2±. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De „Tel." deelt mede dat de match om het wereldkampioenschap tusschen Aljechin en Bogoljubow slechts voor een deel in Wiesbaden gespeeld zal worden Hel is n.l. de bedoeling, zes partijen in Zweden, zes in Holland en 18 te Wiesbaden te 6pelen. Twee der partijen zullen in het Nationaal Schaakgenootschap te 's-Gravenhage plaats vinden. Eerder dan November zal de match waar schijnlijk niet beginnen, omreden Aljechin zes maanden den tijd heeft om den aan vangsdatum vast te stellen. DAMMEN. WEDSTRIJD TE ALPHEN. Door een combinatie uit Alphen en de Leiderdorpsche Damvereeniging zal op Don derdag 11 April a.s. in het café „De Prins van Oranje' te Alphen a. d. Rijn een vriend schappelijke wedstrijd z.g massakamp wor den gehouden tot bevordering der damsport te Alphen a. d. Rijn en omstreken. Naar het Engdsrh van J S FLETCHER door Mej. A. T. 52) Het eerste, wat iedereen doet, die zich op gesloten vindt, is zijn omgeving te onder zoeken: Jimmie. ontslagen van de tegen woordigheid van zijn bewaker, onderzoent de zijne. Hij bevond zich in eeD kleine ka mer. ongeveer tien voet in het vierkant en even zoo hoog, die haar licht ontving van een hoog boogvenster met dikke tralies er voor De muren waren van steen, niet ge pleisterd en niet gekleurd, er stonden geen meubelen behalve een oude eiken kast en een oude stoel zonder kussens-, er was niets om naar te kijken dan een oude plaat van de kathedraal .van Salisbury, die in een wormstekige lijst aan een der muren hing. In deze celachtige plek. zoo koud en droevig, dacht Jimmie aan het vooruitzicht, er een paar uren te moeten doorbrengen Maar voordat er tien minuien verloopen waren verscheen de man met het hooze gezicht weer en wenkte met een vinger. „Hierheen, mijnheer Trickett" zei hij „Dokter Frobenrns wil u dadelijk spreken Hij ging op z'jde en wenkte Jimmie hem voor te gaan in de gang weldra kwamen zij aan een gang mei dikken looper „De deur aan het verstp-einde," zei de be waker. „Loop maar recht uit." Jimmie liep door. zijn oogen goed open houdend, tot hij aan de aangewezen deur kwam Daar liep zijn gid9 hem voorbij, open de de deur, wierp ze ver open en hem wen kend, binnen te gaan, kondigde hij met luide plechtige stem aan- „Mijnheer James Trickett!" Jimmie trad een kamer binnen, die blijk baar de werkkamer van een geleerde was. Hij kreeg een vagen algemeenen indruk van boeken, kaarten, instrumenten, papieren. <le algemeene warboel, die zich opstapelt om een wijsgeer of wetenschappelijk man of ge leerde van een of ander soort Maar zijn volle aandacht werd dadelijk getrokken door den man, die aan een grooten le.ssenaar midden in de kamer zat den vreemden, zonderlin gen witharigen lijkkleurigen man. dien hij van het kreupelhout uit gezien had. Deza persoon, gezeten of liever half begraven onder zijn papieren en boeken, stond dade lijk op. toen Jimmie binnenkwam, maak'e een eigenaardige, ouderwetsche buiging, die blijkbaar beleefd moest heeten en wees met een beenigen vinger naar een gemakkelijke» stoel naast den lessenaar. „Mijnheer Trickett?" zei hij, op kalmen zakelijken toon. „Juist Ga zitten, mijnheer Trickett ga zitten. al9 het u belieft Jimmie nam deze uitnoodiging zwijgend aan Hij had hel zonderlinge gevoel dat hij een werke'ijke rijknecht kon zijn die om een betrekking gekomen was en onder vraagd werd door üen topkomstigen werk gever Hij zonk nper in den stoel 'egde zijn hoed op den grond en keek naar de zonderlinge gedaante voor hem En dokter Frobenius glimlaehtp tegen hem d°n vrpemdslen glimlach dien Jimmie ooit ge zien had een glimlach die hem er aan deed denken, hoe een buitengewoon vraatzuch tige roofvogel zou kunnen glimlachen, voordat hij begon zijn slachtoffer lid voor lid te verscheuren. en hij wreef zijn vieeschlooze handen samen en glimlachte weer, zich naar zijn bezoeker overbuigende». „En u is dus gekomen?" zei dokter Fro benius. „U is hier? Ja. juist Ik verwachtte u. En waarom is u hier. mijnheer Trickett, waarom ja. waarom is u hier?" Jimmie kreeg op eens het gebruik van zijn zintuigen weer terug. Hij kreeg een in druk van den vreemden persoon, wiens han den nooit stil waren, wiens lippen voortdu rend bewogen, wiens haar in beweging scheen, wien9 lichaam rusteloos schokte. „Als u mij verwachtte, antwoordde hij, dokter Frobenius vast aankijkend. ..als u mij werkelijk verwachtte, weet u, waarom ik hier ben." Dokter Frobenius spreidde zijn zenuw achtige handen uit over de papieren, die voor hem lagen. Hij schudde zijn witte lok ken. „Ja, ja," zei hij. alsof hij werktuigelijk antwoordde op een toevallige vraag van een kind. „Ja. Waarom is u hier, mijnheer Trickett?" Jimmie aarzelde, voordat hij weer sprak. Hij bestudeerde zijn omgeving Hij had reels opgemerkt, dat er een volledige telegrafi sche inrichting in de kamer was en dat de lessenaar, waar dokter Frobenius aan zat, goed voorzien was van lelefonische toestel len Was het mogelijk, vroeg hij zich af, dat deze buitengewone persoonlijkheid, die wel geschikt leek om een gecapitonneerde kamer in pen krankzinnigengesticht in te nemen het hoofd en middelpunt was van dezp dievenbpnde en dat van dien lessenaar langs die draden zijn beve'en vlogen naar zijn agenten en medeplichtigen? Hel scheen meer dan waarschijnlijk, en Jimmie besloot de volle waarheid ronduit te zeggen. „Ik ben hier," antwoordde hij, „omdat lady Scraye hier is." De man aan den lessenaar boog met steeds meer schokken en trekkingen. „Lady Scraye is inderdaad hier." zei hij. „Ja, u volgde haar natuurlijk. Waarom?" „Omdat ik geloof, dat zij lid is van een bende, waarvan ik u voor het hoofd houd, antwoordde Jimmie „Of dit juist is of niet weet u zelf." ..Zeer juist," stemde dokter Frobenius toe. „Zij is lid van een genootschap, waarvan ik president en directeur ben. Maar dit ver klaart nog niet, waarom u haar naar mijn huis volgt mijnheer Trickett." „Niet?" zei fimmie „Dan zal ik met uw toestemming de zakpn wat eenvoudiger ma ken. Dit genootschap van u heeft zich mees ter gemaakt van de personen van mijn tante, juffrouw Trickett en van een vriendin van mij. juffrouw Dokter .Frobenius wenkte ongeduldig. „Tut. tut. mijn beste jonge manl" riep hij uit „Daar weten wij alles van daar we ten wij alles vanl Uw achtenswaardige, lieve 'ante en het meisje uit den hoeden winkel worden vastgehouden als borg voor uw goed gedrag Men heeft u gezegd, dal. als u zich goed hield voor slechts tien dagen was het tien dagpn? ja ik ben er zeker van, dat het tien dagen waren zij vni gelaten zouden worden Maar u gedraagt u niet goed. mijnheer TrickettInderdaad, o veroorzaakt groote moeite en last Het spijl mij het te moeten zeggen, maar u is een be moeiziek ïongmenseh. Toen ik jong was. schreef ik dikwijls in mijn schrift in navol ging natuurlijk van een voorbeeld, dat mijn schrijfmeester mij gaf schreef ik dikwijls zeg ik, de mooie oude spreuk: Pas op je eigen zaken 1 Banaal, maar wijs en verstan dig. Waarom past u niet op uw eigen zaken, jonge mijnheer Trickett?" „Mijn zaken." antwoordde Jimmie onver saagd en stijfhoofdig als altijd, .zijn le zor gen voor een paar vrouwen, die zich niet verdedigen kunnen." „Tut, tutl met die vrouwen is het heel goed het zou heel goed met haar geweest zijn als u zich rustig gehouden had mijn waarde heer," zei dokter Frobenius" Uw dwaze en ongelukkige gewoonte om u met alles te bemoeien brengt haar in gevaar. Heel dwaas van u. heel dwaas! Weet u nu, mijnheer Tricketl hier boog dokter Frobe nius zich vertrouwelijk voorover en tikte de topj>en van zijn dunne vingers tegen elkan der, „weet u werkelijk, dat als ik dien hoorn opnam en één woord aan mijn agent >n Londen gaf. uw tante en haar metgezellin zouden ophouden te leven binnen vijf minu ten na ontvangst van dit bevel? Weel u dat? Geen geweld ziet u. geen pijn neen, geen onaangenaamheid! M-aar afdoend! Werkelijk afdoend!" Jimmie voplde zijn hart krimpen hij voel de ook. dat zijn zenuwen en spieren plotse ling gespannen werden. „Als ge dien hoorn aanraakt." zei hij met zijn oogen vast op dokter Frobenius gericht, „zult ge mijn vingers om uw schurkachtigen ouden hals voelen' En als zii daar epnmaal zijn. zullen zij hpt Ipven uit u knijpen „Als een ionge en onwpf nde man doel ge" antwoordde dokter Frohenius mei een lach ..Nu ik ben niet van plan de dames onmiddellijk te doen dooden maar (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9