n nteuroe Japon ROLFILMS Wat de vrouw Joh. GEIJTENBEEK 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Maart 1929 Zesde Blad No. 21178 Eerst /^ÖËjggfe^ MwfjMjjjOP, VRAGENRUBRIEK. Niets is moeilijker dan om in zijn oordeel op modegebied objectief te blijven, want een lijn is dikwijls aan duizenden invloeden af hankelijk. Invloeden, die gedeeltelijk welis waar van localen aard, maar toch ook een gevolg van de klimatische toestand kunnen zijn. Daarom komt het dan ook, dat West- Europa, dat naar bekend is. door de andere staten van het vasteland dikwijls, wat be treft de mode lot voorbeeld wordt gesteld, toch tenslotte 'n ander karakter schenkt, dan Midden- of Noord-Europa. Bijna iedere stad drukt een eigen stempel op de mode en dat is voor de groote mode salons wel een groot voordeel, daar hierdoor het gevaar van een modische uniformiteit, dat steeds bestaat, schijnt vermeden te kun nen worden. Slechts in sport- en wandel garde robe wis ten de dames niet de „alleenzaligmakende" en correcte stijl te vinden en het duurde geruimen tijd, alvorens men geleerd had, het raadsel van een volmaakt elegant wan deltoilet op te lossen. Velen lachen, wanneer beweerd wordt, dat de juiste wandelkleeding niet gemakkelijk met bewuste zekerheid valt samen te stellen en toch kan men er zich dikwijls van over tuigen, dat juist in dit opzicht vele modische misgrepen gedaan worden. Het is zeer zeker de Amerikaansche, die met haar apart wandeltoilet voor onze dame3 een prachtig voorbeeld was, want zij heeft weten aan te toonen, dat men met weinig middelen en met een groote beperking van uiterlijke effecten, het grootste 9ucces kan hebben. Ook was zij het, die dadelijk begreep, welk een belangrijk en doraineeremie rol de strikgarneering voor de wandel garderobe zou kunnen spelen. Hoewel de geboorte van deze bewerking in Weenen valt te zoekon, ging het er mede als met de vaderlandsche opera-krachten: zij kon zich slechts over Amerika ontplooien en zich geliefd maken. Het is bekend met tvelk een verbazing wekkend tempo zich deze garneering in de laatste jaren ontwikkeld heeft. Op het oogen- blik schijnt echter wel voor deze mode een zeer groot succes weggelegd te zijn, want noen ziet voor de wandeling en voor de sport nauwelijks iets anders dan het wol model. Het nieuwe op dit gebied ligt zonder twijfel in de buitengewone verfijning van de machines en de daarmee samenhangende subtiele arbeid. Want tegenwoordig is het zelfs voor vakmenschen niet meer mogelijk om een model, dat met de hand gestikt is. te onderscheiden van 'n model, waarbij dit machinaal geschied is. Want vooral de z g. „grofbestïkte" modellen met hunne fasci- neerende „Wafel" en ..Bijen" patronen zijn van een onvergelijkelijke charme en staan bij 't meest uitgelezene handwerk niet ten achter. Eigenlijk raag men ook niet meer de nieuwste stikjeltechniek als volkomen ma chinaal beschouwen, want de arbeider heeft naast de machinale ..schabionen", achtige werkzaamheid tallooze handgrepen te ma ken, waardoor de laatste modellen jneer RECLAME. DEN HAAG, ROTTERDAM, Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 9923 een combinatie van hand- en machinaal werk beteekenen. Zulks geldt vooral voor het gecompliceerde „inlegwerk" van dit voorjaar, waarvan het effect zeer apart aan doet! Zoodanige resultaten vallen eveneens te bereiken met de z g. „stiksel-steek", een interessante Weensche nieuwigheid, die met de z.g. ..intarse" niets gemeen heeft, omdat zij werkelijk handwerk is. Men dient zich voor te stellen dat met verschi'.lende-be- schaduwde woldraden op 'n ondergrond van één kleur een origineel patroon ingestikt wordt. Een van de meest origineel© nouveauté's i9 echter de „stikselpunt", 'n techniek, die het mogelijk maakt, zoowel het „ajouren" als ook puntpatronen geheel volgens het origineel na te bootsen, zoodat daaruit Iets aparts ontstaat, dat zeer zomersch en voor naam aandoet. Deze „strikselpunt" patronen moet men natuurlijk niet altijd hetzelfde houden, maar zij kunnen verschillend ge kleurd worden, waardoor het effect nog ver hoogd wordt. Een model van deze soort ziet men op onze teekening in het midden en wel ver bonden met een eenvoudige, bestikte rok met ingelegde plooien en een van de mo derne, halflange „paletots", wier eigenaar dige chique charme de 9tik9elmode spoedig heeft weten; op te nemen. Hoe origineel de met de hiervoor bespro ken „striksteek" versierde modellen er uit zien, zien wij op de eerste en tweede tee kening, die een eenvoudig compleet-costuura laten zien, dat zoowel aan het einde van de mantel als ook met 9malle banen aan 't kleed zonder mouwen met dit handwerk wordt versierd, waarbij den een neutrale kleur het beste uitkomt. Het aparte „geometrische patroon", vast gelegd in verschillende schakeeringen op een kleur in exacte onsymetrische „intarsen- techniek" ziet men op één na het laatste beeld. Het is een vlotte jumper, waarbij een halsdoek in een van de op het patroon voorkomende kleuren het uitstekend doel Zulk 'n jumper draagt men bij een rechten rok, kunstzinnig gepliseerd, die omdat zij machinaal vervaardigd is nooit zijn vorm verliest en daarom bijzonder practisch is. Een recht, bekoorlijk manteltje maakt dit geheel tot een compleet costuum van ongemeene charme. Men zie uit al deze teekeningen, dat de stikselmodellen zich in allerhande schep pingen voordoen en dat de mode meer en meer in hun ban geslagen wordt WILLY UNGAR. ONDERGOED VOOR KINDEREN. Ja. tegenwoordig is het moeilijk met de kleinen, want zij zijn erg verwend en heb ben reeds zeer spoedig een oordeel over de mode Men mag het kind in dit opzicht niet laten overdrijven, mrfar het i9 anderzijds toch ook niet verkeerd, de smaak van. de meisjes te vormen en haar interesse ervoor te wekken, want dikwijls wordt de mode later voor velen een mogelijkheid tot het voorzien in het levensonderhoud en daarbij toch altijd blijft de mode iets. waarvoor de vrouwen zich het meeste interesseeren. Tot nu toe heeft men steeds meer aan dacht gewijd aan de kleeding van het kind en nu begint deze zich ook uit te 9trekken tot de onderkleeding. Deze moet voor alles gemakkelijk te wasschen en zeer eenvoudig zijn. Op onze teekening ziet men een be- tooverend hemdbroekje met smalgepunte rand, een paar zoompjes of plooien langszij en een smalle op zij geknoopte ceintuur. W. HET HORLOGE VAN DE ELEGANTE VROUW. De mode kan slechts dón slechts interes sant zijn, wanneer zij absoluut origineel is, want denkbeelden van vroeger kunnen wel ingang vinden, maar zijn toch nimmer in staat, werkelijk te pakken. Zooals men weet. gaat het nieuwste mode interesse uit naar vereenvoudiging van de garderobe der vrouw, waaronder men te verstaan heeft, dat eenzelfde voorwerp voor verschillende doeleinden gebruikt kan wor den of ook meerdere stukken in één geheel tezamen gevat kunnen zijn. Dit ging van de kleeding zelf uit en ging daarna over op alle mogelijk denkbare toilet-onderdeelen. Nu moet ook voor het horloge een plaats worden gevonden, die van de armbandtypes een weinig afwijkt, maar toch practisch blijft. De nieuwste handtaschmodellen, die een aan riemen gemonteerd horloge vertoonen, schijnen de juiste oplossing te zijn en be loven veel succes, wat ook niet verwonderen kan, daar deze mode buitengewoon apart is. RECLAME. Nul cd Guur weer bevordert het optreden van verkoudheidsziekten (influenza, griep enz.) en de verspreiding daar van. Men desinfecteere daarom mond-en keel- Mevr. v. d. V. te Oegstgeest Er zijn natuurlijk verschillende goede middeltjes in alle mogelijke zaken te krijgen om transpireeren onder de armen tot een mini mum te beperken, mevrouw v. d. V., maar ik vermoed dat het in uw bedoeling ligt zich van een gewoon huis-keuken en tuinmiddel te bedienen, dat ook resultaten afwerpt. Ik veronderstel dat heel wat jonge meis jes en vrouwen aan het bewuste kwaaltje lijden en is het inderdaad verre van aan genaam, niet alleen om de minder prettige lucht maar ook om het feit dat men vaak de mooiste japonnetjes bederft. Bet de hol ten der armen '9 morgens en 's avonds een keer of tien achter elkaar met een spons, die in heet water is gedompeld. Houd de spons enkele seconden in de holte en bet opnieuw. Ik hoef u er zeker niet bij te ver melden. dat het water op temperatuur ge houden dient te worden. Het is verder uit stekend een half ons bicarbonate-soda, in bijvoorbeeld een liter warm water te strooien, daar dit goedje er voor zorgt dat de huid mooi zuiver en 9choon blijft. Daarna goed afdrogen, wat eau-de-cologne 1 op de bewuste plekken aanbrengen en hier overheen talcum-poeder strooien. Deze laat ste is in alle soorten en geuren te krijgen. Ten slotte zou ik u willen aanraden zooveel mogelijk koud water te drinken, daar dit mèt de bovenstaande behandeling er voor zal zorgen, dat het euvel binnen niet te lan gen tijd verdwijnt. Ik ga in dit artikel eens praten met de ettelijke sportmeisjes, die er bestaan. De Lente heeft inderdaad haar intrede gedaan en dus is de tijd niet meer ver af. dat we ons weer aan alle mogelijke takken van sport in de buitenlucht gaan wijden Ik hoef de lezeressen, die dol zijn op tennis, hockey, fietsen wandelen of zwemmen zeker niet te vertellen hoe moeilijk het is wanneer men dit alles beoefent, de huid van het gezicht, handen en armen in behoorlijke conditie t« houden En al zeggen we nu misschien alle maal op onze beurt met een geweldig air, dat het ons ijskoud laat hoe we er dan uit zien. want dal sport in de buitenlucht hon derdmaal belangrijker is dan alle mogelijke schoonheidsmiddeltjes, in ons hart denken we er anders over, wanneer we onze mooie baljaponnetjes aantrekken en dan hebbeu we diep en diep berouw over onze groote dwaasheid niet de noodige voorzorgsmaat regelen te hebben getroffen. Niemand zal kunnen ontkennen dat de Engelsche meisjes de flinkste 9portgirls van de wereld zijn, maar tegelijkertijd zorgen ze er voor haar uiterlijk op peil te houden. Ik ga u onders'taand enkele dingen opsommen, die heusch niet veel van uw moeite en lijd zullen vragen en misschien is u er me later wel een klein beetje dankbaar voor dat ik u voor een en ander gewaarschuwd heb. Ik geloof niet dat er een vrucht bestaat die grootere diensten kan bewijzen dan de citroen, want deze zorgt er voor dat ze a'.9 een zekere schadeloosstelling voor het te kort aan versche groenten in den winter op treedt; bovendien behoedt ze ons voor ver koudheid en oh, voor te veel dingen ora eigenlijk te kunnen opnoemen. Verder zit er in een sinaasappel een groote voedings waarde en verzekert een bekende Ameri kaansche dokter, dat het sap van één sinaas appel gelijk staat aan ruim een halve kan melk. Vrijwel iedereen kan citroen en si- naasappelensap verdragen en deze vruchten kunnen dus op iedere tafél verschijnen. Zelf9 in den tijd dat ze vrij duur zijn, ko men ze tóch per slot van rekening veel goedkooper dan apothekersdrankjes. Ze hel pen de spijsvertering en maken het bloed zuiver. En tegen den tijd dat de geliefde sla weer komt, zou ik alle dames willen aanraden deze met citroensap, inplaats van met azijn, aan te maken. Ten eerste is het veel ge zonder en ten tweede lekkerder en frisscher. Maar ik had het nu over het sportmeisje en ik raag niet afdwalen, maar ga verder met haar praten Hoe aantrekkelijk een lichtelijk door de zon gebronsde huid ook kan wezen, alle attractie houdt op, wanneer we op een dusdanige wijze de zonnestralen op ons laten inwerken dat onze huid zoo grof en rood is geworden als die van een oude badvrouw. Dit kan voorkomen worden door het ge zicht, als, schouders en armen in warm wa ter te wasschen en na goed afgedroogd te hebben, het sap van een versche citroen er in te wrijven en dit er een poosje te laten intrekken. Dit moet evenwel niet iederen avond ge beuren, doch óm den avond, daar het vele citroensap te droog zou werken en daarom dient er den volgenden avond een middeltje te worden toegepast, wat het te droge weg neemt, namelijk een-behandeling met cold- cream. Een prachtig idee is door de cold- cream een beetje citroensap uit te knijpen, en dit geregeld iederen avond te gebruiken, zoodat er dan geen variatie in het pro gramma hoeft gebracht te worden. En nu moeten we aan de verzorging van onze voeten denken, hetgeen volgens mijn bescheiden meening een geweldig belangrijk probleem vormt. Om den avond dienen deze in warm water gebaad te worden, waarin een eetlepel keukensoda en een eet lepel gewoon zout is gevoegd. Laat de voe ten daarin enkele minutn uittrekken, droog ze flink af, en masseer een weinig vaseline in het ondergedeelte en in de enkels. Verzuim vooral niet de voeten met tal- cumpoeder te bestrooien, voordat tennis- schoentjes worden aangetrokken. Een ietsje talcumpoeder in de palmen van de handen voordal we met ons spel beginnen, zorgt er voor dat transpireeren en blaren vermeden worden. Zooals ik in den aanvang van mijn arti kel al gezegd heb, maakt bi-carbonale- soda dat we niet te zeer transpireeren onder de armen en ook geen last zullen hebben van een minder aangenamen geur op die plaatsen. En nu een paar raadgevingen aan de meisjes en jonge vrouwen, die van fiets tochten houden. Laten deze voordat ze uit gaan het gezicht en den hals in lauw water wasschen, gevolgd door een afsponzing met koud water. Smeer daarna een laagje cold- cream in het gelaat en poeder daarover heen. Deze laag cream en poeder vormt een uitstekende bescherming voor de huid, daar het stof van den weg inplaats van in de poriën, daarin trekt en dus weer gemakke lijk genoeg verwijderd kan worden. Bovenstaande raadgevingen kan ook naar verkiezing opgevolgd worden door hockey- speelsters, daar men bij de uitoefening van die sport ook de noodige stof opdoet. Wasch verder nooit het gezicht met zeep en water, zoolang de wangen gloeien. Zoodra men met 9pelen heeft opgehouden of van een fiets of autotocht terugkomt, moet op nieuw coldcream aangebracht worden, ver: wijderd worden met een papieren zakdoekje of linnen doek (u staat verbaasd over deu voorraad vuil, die er afkomt) en u zult zi -h heerlijk opgefrischl voelen, als het gezicht, en de hals nu gebet worden met wat laven delwater of rozenwater, waarna er gepoe derd kan worden. En aangezien ik nu toch bezig ben mid deltjes op te geven om er in de komende voorjaarsmaanden zoo aantrekkelijk moge lijk uit te zien, kan ik niet nalaten nog even op den prachtigen invloed te wijzen, die een „melkkuur" op ons uiterlijk heeft. Ik heb van de week een paar recepten in een boek van een grootmoeder van mij gevonden en ze moet in haar tijd bekend zijn geweest om den schitterenden tint van haar huid. Het gaat hier om een kwestie van zure melk, waarin eenige druppels tinctuur van bcnzoine gedaan moeten worden om de min der prettige lucht te verdrijven. Na het gezicht en hals met warm water gewasschen te hebben, wordt de melk er zachtjes ingeklopt en moet er op blijven zitten totdat de huid mooi glad en droog is geworden Voor droge, gerimpelde handen i9 zure melk eveneens aan te bevelen en maakt ze deze tegelijk opvallend wit en zacht. Gedurende de zomermaanden is het bij zonder goed vier glazen koude melk per dag te drinken waarin tien druppels citroensap zijn gegoten en is het tegelijk aanbevelens waardig dit mengsel 's avonds op het ge zicht aan te brengen Karnemelk zorgt er voor dat te felle zonnebrand spoedig ver dwijnt en indien men het een poosje vol houdt, za! men de satisfactie hebben een zacht, fluweelachtig teint te krijgen. Indien sommige lezeressen tot de men- schenkinderen mogen behooren. die niet van melk houden, dan kunnen ze er wat thee door doen, iels van koffie of choco lade doch zoo weinig mogelijk, daar de melk den boventoon moet voeren. En nu eindig ik met de laatste goedkoope schoonheidsmiddel tjes. Tomaten. Een rauwe tomaat bij het ontbijt zorgt er niet alleen voor dat de huid raooi blank wordt, maar deze verjaagt ook pukkels en roode oneffenheden, die de vriendelijkheid hebben in bet voorjaar te verschijnen. Een tomaat, die in smalle schijfjes wordt gesneden en in het gezicht, den hals en nek wordt gewreven, verricht wonderen Het sap er in laten trekken. O o g e n. Drie deelen boorwater en één deel rozenwater, na goed geschud te hebben, vormt een prachtig middeltje om de oogen te laten glanzen. De nieuwe hoeden. Binnenkort zullen verscheidene reseda kleurige hoe den gedragen worden. Daar deze tint ech ter vrij bleek maakt, raad ik mijn lezeres sen aan zich te bedienen van de navol gende lotion, die een zachte kleur op de wangen te voorschijn zal roepen. Anderhalf ons rozenwater, drie kwart ons kamferspiritus; voeg hierbij een kwart ons glycerine en schud dit alles flink. Dompel een stukje watten in dit mengsel en bet daarmede de wangen. Doe dit morgen en avond ën u zult over een poosje tevre den zijn over uw huid. Verwacht echler geen blijvende resultaten na eenige weken. De behandeling moet minstens een paar maanden achter elkander volgehouden wor den. MABEL. RECLAME. voor Hawk-Eye's en Browie's in 10 verschillende merken voorradig k L 0.60 en L 0.75 811 Fotohandel, Breestraat 79 2en Paaschdag is de zaak geopend Anonymus. De schoonzoon is niet meer tot onderhoud verplicht: le. wanneer do schoonmoeder een tweede huwelijk sluit; 2e. wanneer zijn echtgenoote en de kin deren nit het huwelijk overleden zijn. W. T. 'd. H., te L. - Hij is niet straf baar. Het is beet mogelijk, dat hij zijn oe- roepepiiohten goed vervult. Na vijf jaar kan echtscheiding gevraagd worden op grond van kwaadwillige verlating. H. J. V., te L Wettelijk is u niofc verplicht in de onkoeten bij te dragen. E. V., te L. Wellicht kunt u een ge deelte van de reeds betaalde som terug ontvangen. Bespreek deze aangelegenheid met het bestuur der instelling. W. K. t© O. Hypotheek heeft geen in vloed op de Pers. Bel. Voor de Vermogens- bel. ge^ft u uw gebeele kapitaal op, ook de effecten. In de rubriek voor aftrek schulden vult u de schulden in. Voor de Ink.bel. vult u de totale in komsten in en trekt daarvan in de daar voor bestemde rubriek de te betalen rente weer af. W. D. te K. Uw aanslag ie goed be rekend. H. G. Z. te K. Ala boven. N. B. te L. Ale boren. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieveD en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1929. BRIEVEN BINNENLAND. Bijleveld Advertentiebureau, Utrecht Hoef lok Mej. J., Rotterdam Inspecteur Lager Onderwijs, Leiden Leidsch' Dag blad, Leiden Mies Mej., Den Haag „Olanda" N.V., Amsterdam (6 stuks) Raams A, Dordrecht Raam L van. Den- Haag Soestman, Leiden Terehorts J., Amsterdam Wagner J. D., Haag. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Berg v. Verbrugge Heer en.MevrRotter dam. Breedijk Mej. R., Leiden Dijk- mans A., Haag Eradus Fehi Nellie. Amsterdam Schotanus Mej Haag Schouten J Haag Walthuizen Zuster, Wentholt Gerrie, Zeeuw, J. G. v. d., Beekbergen BRIEVEN BUITENLAND Smit W., Bonthain Celebes. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Halverscheid. Hagen (2 stuks) Kuiik fam J. H. B,, Wien. Drie briefkaarten zonder adres. Hieronder behooren ook, r^V«tukken welke niet of onvoldoende gefrankeerd zijn.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 21