UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. ALPHEN. Dezer dagen geraakte een sch- Jier nabij de Gbuwsluische brug te water, die na veel moeite met een toegestoken plank kon worden gered. Alhier zal van 13 April11 Mei weder een Provinciale schietwedstrijd worden ge houden, uitgeschreven door de afdeeling van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Het bestuur der afdeeling „Alphen en Omstreken" der Ned. Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst; maakt bekend dat een Maatschappij-Ziekenfonds voor Alphen a. d. Rijn en omgeving is opgericht. Het voor- loopig bestuur bestaat uit de heeren S. de Graaf-en F. C. v. Nieuwenhuyzen, artsen te Alphen a. d. Rgn; S. Beije, arts te Bodegra ven; A. S. Kater, arts te Boskoop. J. Flierin- ga, apotheker te Alphen a. d. Rijn en W. van Soeren, apotheker te Bodegraven. o BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Al of geen rondvraag. Het trottoir in de Noorderstraat, Alle leden waren aanwezig. Na afdoening van eenige kleine stukken werd een adres om straatverlichting op de Zuidzijde in handen van B. en W. gesteld om advies. Evenzoo een verzoek om subsidie van f. 100,— van het Groene KrUis. Aan de R.K. school in de Meye wordt f. 175 toegestaan voor inrichting ze vende leerjaar. Evenzoo f.399,— aan de Da Ccetaschool. Aan G. Bekker wordt verhoo ging van vergoeding toegestaan voor klok luiden bg begrafenissen. De heer Oldemans 'had een schriftelijk voorstel ingediend om -weer gelegenheid te geven tot „rondvraag". Zonder dat iets in het reglement daarover is veranderd, is deze gelegenheid niet meer gegeven. 'De heer Jongeneel zegt dat het interpellatierecht blijft bestaan. De rond vraag heeft weinig nut en wordt door den heer Oldemans op verkeerde wgze gebruikt. Men moet deze helpen om op eigen beenen te gaan staan. Als hij gelegenheid krijgö dan gebruikt hij deze verkeerd.Deheer Oldemans wil rondvraag omdat de raad hem geen inter pellatie zal willen toestaan. De voorzitter zegt dat bjj de vroegere gemoedelijke wijze vin vergaderen, scherp toepassen van het R. v. O. niet noodig was. Nu echter teveel mifbruik van den. tijd der leden wordt ge>- maakt en voorstellen worden ingediend en lang besproken, die geen kans van aamne- ming hebben, moet wat scherper worden op getreden. De Raad behoudt alle rechten om punten aan de orde te stellen. Dat behoeft niet eens schriftelijk, doch als een der leden verklaart voor dö vergadering dat hg na' het afwerken van de agenda over een ander punt daarbuiten het woord wenscht, dan zal spr. dat gaarne verleen en. Het voorstel dat door den beer Begen wordt gesteund, wordt met 82 stemmen verworpen. De heer De Mars was afwezig. De heer Begen heeft een interpellatie aangevraagd en krijgt toeslem ming deze te houden over het plaatsen van lantaarns langs den nieuwen paralelweg, zon der dat advies is gevraagd van de lichtcom- sie. Het is wel geen belangrijke zaak, maar de commissie is er nu eenmaal en werkt altijd goed ,zoodat ze ook moet gevraagd worden. De voorz. zegt ,dat deze zaak zuiver bij B. en W. behoort. Het bedrijf wordt er niet door beïnvloed. Dat is we lhet geval met b.v. dt aanvrage voor de Zuidzijde, daar hier veel kabel moet worden gelegd en weinig stroom verbruikt. Daarover zal zeker advies der commissie worden gevraagd. De heer Jongeneel heeft een schriftelijk ▼oexstel ingediend om over te gaan tot het vaststellen van een reglement voor de slacht huiscommissie. Daar is dringend behoefte aan. De commissie heeft geen secretaris, er wor den geen notulen gehouden. De bijeenroe ping is niet geregeld en de leden werkeo, maar op eigen houtje. De voorzitter zegt dat dit mogelijk is, doch dat b.v. voor een comm. van advies als deze geen secretaris noodig is. In het reglement komt echter toch niet wat de heer Jongeneel wil. Het wordt geen comm. van beheer. Er wordt wel vergaderd ook nu, hoewel af en toe samen met B. en W. als het dringende zaken betreft. De heer Jonge neel wenscht geen commissie van beheer, die kent de wet niet eens. Het is eenzelfde comm. als de lichtcommissie, dooh deze is goed georganiseerd. Hg wil alleen een goede regeling. De voorzitter had het anders be grepen en heeft nu geen bezwaar meer. De commissie, die de trottoirzaak in de Noordstraat weer eens zou gaan uitzoeken, heeft rapport uitgebracht. Behalve degenen, die bg B. en W. teekenden, hebben ou nog twee stoep-eigenaars de verklaring van af stand geteekecd. De anderen hebben mede werking toegezegd op voorwaarden, die nog nader besproken zullen worden. Twee, de dir. van de Phoenix en C. L. Bekker weigeren, doet dit zgn de laatste huizen en dus kan het trottoir tot daar toe worden gelegd. De weg kan 56 en op sommige plaatsen door slootdemping 7 Meter breed worden. Geconfereerd werd met den Rijkswaterstaat, ®waarbfi Rijkssteun werd toegezegd. De com missie wil deze op f.4000,— stellen. Het geheele werk zal f. 9000.kosten. De commissie stelt voor nu reeds een cre- diet toe te staan en direct de Rijkstoestem ming te vragen. Onderwijl zal met de eige naars, die voorwaarden stelden nog nader worden onderhandeld. B. en W. stellen voor het rapport voor advies in hunne handen te stellen. De heer Beijen (comm.lid) vraagt spoed. De heer Jongeneel (comm.lid) wil de zaak afdoen. De leden kennen de zaak des tijds i9 al een beslissing genomen, die ech ter niet kon worden uitgevoerd en nu is er haast bij. De heer Oldemans (comm.lid) protesteert ertegen dat de stukken niet zijü vermenigvuldigd en rondgezonden. De heer Baan Batelaan (A.-R.) prijst het werk der commissie Ze is echter te opti mistisch. De zaak is nog niet rijp voor af doening. De commissie is nog niet veel verder gekomen dan B. en W. de voor waarden zijn gedeeltelijk niet te aanvaarden Nu reeds aanvaarden zou voorbarig zijn. De heer G. B. Batelaan spreekt evenzoo De heer Beijen verdedigt de commissie. Er is heel veel bereikt. De heer Jongeneel is ver ontwaardigd. De heeren hebben het rapport blijkbaar niet gelezen. De comm. weet ook wel dat ze niet klaar is doch zal doorgaan, maar wil nu een uitspraak opdat de rijks- toeslemming. die vaak lang uitblijft vast te kunnen aanvragen. Er is heel wat bereikt en uitstel stelt alles weer op losse schroeven. De heer Beine heeft van den hoofdopzich ter van den Rijkswaterstaat de toezegging van een bijdrage ook al is het werk reeds klaar. De heer Jongeneel zegt na bestrijding nog dal er vroeger geen sprake was van een rijksbijdrage. Dat is een voordeeltje en nu klaagt men nog dat de2e bijdrage niet zeker ia. Als B. en W. weer moeten gaan onder handelen zooals de heer Batelaan wil dan komt er van alles niets terecht De heer Oldemans zegt dat B. n W. niets meer kun nen onderhandelen. Nu is het met zorg ge daan. Na eenig heftig gediscusseer over de wijze van steramen wordt het voorstel der comm. verworpen met 74 stemmen. Lang durig wordt gesproken over de werkeloos heidvoorziening. De heer Oldemans is zeer ontevreden dat er geen regeling was. De voorziter verdedigt de houding win B. en W. en bestrijdt de acte van den heer Oldemans, die aan het hoofd van een groep werk- loozen steun eischte toen deze reeds gegeven zou worden Door die actie is alleen wanorde en verder niets bereikt. Omdat de menschen opgewonden waren is de uitkeering, die op Woensdag was bepaald toen vervroegd naaf Dinsdagmiddag. De heer Jongeneel vondt dat niet goed. B. en W. mochten niet opzij gaan voor het geschreeuw van Oldemans. Dat is allemaal reclame. De heer Oldemans valt de A.-R. aan omdat de voorzitter zegt dat er „kabaal" gemaakt is terwijl de correspon dent van de Standaard heeft gezegd dat bet heel rustig toeging. Er wordt dus gelogen volgens spreker. De heer Baan Batelaan wil daar niet op ingaan maar zegt dat de diaconie ontzag lijk veel goed hebben gedaan, terwijl de S.D. veel schelden, maar alles van de ge meente verwachten. Bij nadere discussie faken de heeren Jongeneel en Oldemans in het vuur der rede even handgemeen. De heer Oldemans interpelleerl verder over het vermenigvul digen der stukken. Hij zegt dat de voor zitter dit niet wil en zijn wil met geweld doorzet. De voorz. wijst naar B. en W. en zegt dat B. en W. gemeend hebben dat voor deze vergadering geen belangrijk: stukken ter vermenigvuldiging waren. Meerdere andere leden achten echter bijv. het rap port der Noodstraat wel belangrijk en vra gen voortaan wat loyaler toepassing. Na lange discussie wordt het voorstel Oldemans ingetrokken. Enkele wijzigingen van administratieve aard worden aangebracht in de politie verordening de electr. verord. De stations- gronden worden als staat of voor plantsoen- aanleg aan de gemeente afgestaan en tot stemlokaal in district 1 word aangewezen de zaal van Hotel van Rossum en in district 3 een der lokalen van de Chr. School iri de Meije. „Instituut arbeidersontwikkeling." Woensdagavond gaf het instituut voor arbeidsontwikkeling in hotel „Neuf" een tooneelavond. De gehl.onth.tooneelclub „Den Zwakke tot steun", had zich voor dezen avond be- schilkbaar gesteld, om een tweetal tooneel- stukken op te voeren, t.w. „De Sluipmoor denaar" en „De Oom uit Aimerika". Beide stukken werden zeer goed gespeeld. De mandolineclub „Kunst na Arbeid" heeft zich eveneens goed van haar taak gekweten. Een gezellig bal besloot den avond. „Vrij'z. Dem. Bond." Woensdag 27 Maart had in hotel „Klaaa- aen" een openbare vergadering plaats, uit geschreven door de afd. Boskoop van den Vrijz.-Dem. Bond. Als spreker voor dezen avond trad op, de heer J. Kortland, lid van de Provinciale Staten Van Zuid-Holland en lid van den gemeenteraad van Schoonhoven, die als onderwerp had gekozen: „Wat willen do Vrijz.-Democraten, en waarom Nationale Ontwapening." Een en ander werd door den spreker dui delijk in het licht gesteld, om ten slotte te eindigen met de opwekking om bij de a.s. Kamerverkiezing te stemmen op de lijst van den Vrijz.-Dem. Bond. Tot secretaris-administrateur van de hier ingestelde vereeniging voor onper soonlijke reclame is in de laatste vergade ring benoemd, de heer P. H. v. d. Meulen, alhier. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zijn aan het politiebureau inlichtin gen te verkrijgen: Portemonnaie inh. on geveer 2 gulden, en dame&tasckje. Op de Nijverheidsschool te Gouda, zijn met goed gevolg overgegaan van de 2e na-ar de 3e klasse, afd. mach.-bankwerker onze plaatsgenooten, Gerard v. Helden en Hen- drick Dullemeijer. En van de le naar de 2e klasse, afd. meubelen: Wim v. d. Valk. Wegens beëindiging van de werk zaamheden, is de commissie van advies in zake Regeeringskweekerscrediet bestaande uit de heerenC. Ph. Moerland®, P. A. Ofctolander en C. v. Heesen ontbonden. o BOSKOOP. Dezer dagen werd de 4-jarige L., doordat het in de Nieuwstraat de straat overstak, door een wielrijder overreden. Het kind kreeg een ernstige hoofdwond. Door den wielrijder werd de kleine naar een dokter gebracht en aldaar verbonden, Aan het postkantoor alhier zijn de volgende brieven als onbestelbaar terug te bekomen: E. Brëgëre, Seine etMarne, C D. v. Dis, Zeist, en Inspecteur Lager Ond Gouda. Tegen een 4-taï jongens uit deze ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens straatschenderij. Het betreft hier het ver nielen van bouwwerken en wel het nieuw in aanbouw zijnde raadhuis aan den Zijde- weg. o- HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Ingekomen stukken. Voorschotten aan scholen. Wijziging warenkeuring. Een urgente kwestie: De opheffing van den tol op de Koudekerkschebrug. De Raad der gemeente kwam op Dinsdag 26 Maart in openlare vergadering bgeen. Tegenwoordig zgn alle leden, behoudens de heeren M. Heijker en A. J. de Jong, die bericht hebben gezonden van verhindering. Wegens ongesteldheid van den Burgamee3- ter, is de heer D. de Bruyn Yzn., wethouder der gemeente, voorzitter. Het lezen van de notulen der voorgaande vergadering wordt uitgesteld tot het einde der vergadering. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen als: het be richt van P. Plomp dat hg zijn benoeming tct tolgaarder aanneemt, van de Ged. St. bericht van ontvangst van de instructie voor den gemeente-geneesheer, van als voren me- dedeeling, dat de bgdrage in de kosten van den keuringsdienst van waren over 1929 is bepaald op f. 617,34, van den Minister van BinnerJanasche Zaken en Landbouw bericht (lat de vervroeging met één uur van den weUelgken tijd zal aanvangen den 15deni Mei en eindigen den 6den October en op gaaf van den Inspecteur der directe be lastingen, dat de opbrengst der opcenten grondbelasting over 1929 worden geraamd op f. 7800,en die der personeele belasting op f. 5400, Van het bestuur der R.K. school in den Groenendijk is een verzoek ingekomen om gelden voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen, in verband met de invoering van het 7e leerjaar en de ingebruikneming van een vierde lokaal. Op voorstel van B .en W. wordt met alge- raeene stemmen besloten dit verzoek in te willigen. De voorzitter voegt hieraan toe de mede- deeling dat het bestuur van nieuwe lokalen met gelden van de gemeente niet doorgaal. B. en W. stellen voor op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lag:r Onderwijswet 1920 de yolgende voorschot ten vast te stellen: Aan de Chr. school van het Dorp f 1227 20; aan de Chr. school aan den Rijndijk f. 1746.50; aan de R.K. schóól aan de Oostbuurt f. ÏITO en aan de R.K. school in den Groenendijk f. 1065.60. De voorzitter licht toe dat de berekening is geschied naar f. 14.41 per leerling. Het voorschot aan de R.K 9chool in het Westeinde zal ter vaststelling worden voor gedragen zoo spoedig overeenstemming is verkregen betreffende hel aantal leerlingen. Met algemeene stemmen worden de voor schotten vastgesteld al9 door B. en W. voor gesteld. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op f. 558. B, en W. stellen voot enkele wijzigingen te brengen in de verordening op de keuring van waren. De behahdeling daarvan was in de voor gaande geschorst doordat gevreesd werd, dat op ruimer schaal bacteriologisch onder zoek der melk zou plaats hebben en dit tot moeilijkheden voor de melkveehouders zou leiden in verband met het voorkomen van streptococcen in de melk waar de boeren in vele gevallen onkundig van zijn. De voorzitter deelt mede dat deze zaak met den Directeur van den Keuringsdienst van waren is besproken. Deze heeft mede gedeeld, dat voor de vrees zooals die in de voorgaande vergadering tot uiting is geko men hoegenaamd geen reden is. Alles blijft practisch gaan zooals het thans gaat wat het bacteriologisch onderzoek der melk be treft. Bovendien wordt de melkveehouder in het geval dat streptococcen tot een aan merkelijke hoeveelheid in de melk voorko men, eer9t gewaarschuwd. B. en W. vinden dat er geen bezwaren bestaan tegen de voorgestelde wijzigingen. De heer P. F. Veelenturf voegt hier aan toe dat het voorkomen van streptococcen in de melk tot een aanmerkelijke hoeveel heid ook zonder de voorgestelde wijzigingen strafbaar Is. In voorkomende gevallen wordt hel betrokken vee meestentijds gratis door den keuringsdienst onderzocht en de melkveehouder gewaarschuwd voor de des betreffende beesten. De heer C. A. van Dam acht het bemon steren van melk, die voor aflevering gereed staat, overbodig omdat ook in de stad mon sters van d9 melk genomen worden voor on derzoek. Bovendien kost dit de gemeente vermoedeiyk extra geld, indien per onderzoek m de kosten van den keuringsdienst moet worden bijgedragen. De heer Veelenturf wgst er op dat bet bemonsteren van melk practisch niet meer zal voorkomen &l9 thans. De kosten van den keuringsdienst worden gedragen in verhou ding tot het aantal inwoners der aangesloten gemeehten. Nadat over en weer nog enkele opmerkin gen gemaakt zijn, worden met algemeene stemmen de voorgestelde wijzigingen vastge steld. Aan de orde is nn een voorstel van B. en W. inzake de opheffing van den tol op de Koudekerksche brug. De Ged. Staten wenschendat de f. 500, die de beide gemeenten Hazersv/oude en Koudekerk jaarlijks moeten bijdragen zoolang tol wordt geheven, wordt omgezet in een storting in eens van f. 5000,— in het ge val de tol onmiddellijk wordt opgeheven. Deze L5Ö00,— moeten dan in mindering komen van het totaal bedrag der kosten noodig tot opheffing van den tol. Dit restant bedraagt dan nog f.75000, De voorzitter licht deze zaak nader toe, al- hoewei met het ophouden van die bijdrage do beide gemeenten direct voor het betalen van het jaarlgks tekort in de onderhouds- en bedieningskosten komen te staan, stel len B. en W. voor aan het verlangen vah de Ged. Staten te voldoen en de reeds toe gezegde bgdrage met f.2500,— te verhoo- gen, zijnde de helft van f. 5000,zulks omdat ook van de f. 500,.jaarlgks de helft, dat is f 250,wordt bggedragen door deeo gemeente. Zooals bekend is, heeft deze gfr- meente bg die jaarlgksche bgdrage van f.500, waar het ging over een klein bedrag, tegen over Koudekerk zich zoo loyaal mogelgk ver bonden tot het betalen van de helft. Bg ver- kapitaliseering van dit bedrag is het billijk daarvan gok de helft te betalen. De heer P. F. Veelenturf deelt mede, dal met dit voorstel geen wijziging komt in het besluit in de voorlaatste vergadering geno men, om namelijk 2/3 bij te drageit van het geen Koudekerk beschikbaar stelt tot op heffing van den tol. Dit bedrag wordt thans verhoogd met f.2500,—. De Minister van Waterstaat heeft gevraagd, tot welke offers de beide gemeenten bereid zjjn bij mogelijke opheffing van den tol, welnu dat is^ het offer dat deze gemeente wil brengen. De heer J. Brugman vraagt of hef daarbij nu blijft. De voorzitter en de beer Veelenturf ant woorden dat de Ged. Staten zich hebben uitgesproken voor een maximum bijdrage van f. 60.000,— door het Rijk en de Provincie. De rest zijnde f.25000,blijft dan voor de beide gemeenten, behalve de f. 5000, die deze moeten bijdragen. De Minister van Waterstaat heeft echter nog gee© toezeg ging gedaan. De heer C. A. van Dam vraagt inlichtingen over de bestrating die bij het bepalen van het totale bedrag der kosten tot opheffing van don tol in aanmerking zijn gebracht. De voorzitter deelt mede dat dit debrag- gestraat betreft. Na eenige v^dere bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Op voorstel van B. en W. worden ver schillende wijzigingen in de begrootingen over 1928 en 1929 aangebracht. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. Hierna sluiting der veTgaderlng. LEIDERDORP. Tentoonstelling win ter cursus. In de Woensdagavond in „Irene" gehou den tentoonstelling van de in den afgeloopen wintercursus vervaardigde teekeningen der leerlingen, verwierven de navolgende leer lingen een prijs, bestaande uit gereedschap pen. lste leerjaar, bouwkundig teekenen: le prijs A. v. d. Meij; 2e pr. W. de Jong. 2de leerjaar: le prijs J. Meerburg; 2de pr. B. Hoogervorst. 3de leerjaar: le prijs K. van. Egmond; 2e prijs A.' Bosman. 4de leerjaar: lste prijzen J. Eekl en B. Lindenburg, 2de pr. J. v. d. Zwart. Handteekenen: lste leerjaar: le prijs W. de Jong, 2e pr. B. Keereweer. 2de leerjaar: eervolle vermelding J. Boot. 3de leerjaar: geen teekeningen ingezonden 4de leerjaar: le prijs A. Bosman, 2e prijs K. van Egmond. 5de leerjaar: le prijs J. Eekl. 6de leerjaar: eervolle vermelding W. Spek Onder de vele bezoekers waren tegen woordig B. en W. en enkele raadsleden. De voorzitter, de heer G. Goedhart sprak zijn hartelijken dank uit voor hun tegenwoordig heid. Tevens maakte de voorzitter aan de leerlingen de opmerking, om het onderwijs niet te verzuimen, zooals dit in den afge loopen cursus wel eens plaats vond en wees er hun op, welk een nut dit voor hun later leven kan opleveren! Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, Z. van II. van Stigt en H. M. Brandt. Overleden: Cornelis Augustrnus Aloysius Koot 7 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Uopie van ai of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE BENOEMING VAN HOOFDEN TE LEIDEN. Geachte Redaktie, Gaarne hadden wij, dat u ons, naar aan leiding van uw artikel „Uit-de Raadzaal" van Woensdag j.L, nog even het woord wilde geven, waarvoor wij u bij voorbaat, dank zeggen. Over de jongste benoeming *van twee schoolhoofden Bcluijft uw raadsoverzicht- sclirijver daar o.a., dat zich het meest normale geval voordeed, de commissie van onderzoek bracht n.l. naar voren „hek puikje" der candidaten dat dus naar zijn meening, benoemd moest worden. Aan genomen, dat het mogelijk is uit een groot aantal sollicitanten het puikje naar voren te halen, dan nog zijn wij zoo vrij te bewe ren, dat „het puikje" even goed in onze eigen stad gevondeD had kunnen worden. En zulka niet op grond van onze eigen per soonlijke gevoeleas, maar juist op die onzer autoriteiten. Herhaaldelijk toch ia geble ken, dat deze van meening zijn o.i. te recht dat er onder het Leid&che onder- wijzerskorpa zeer goede krachten schuilen. Zulks bleek o.a. bij de laatste onderwijsre- organisatie. waarbij combinatie van klassen zou ingevoerd worden. Werd toen niet ge zegd, dat twee klassen sleehts aan supe rieure krachten gegeven zouden worden Die w&ren er dan toch Er zijn ook goede hoofden onder. Hebben sommigen der klasseouderwijzers het hoofd schap aan hun school niet maandenlang waargenomen, zonder dat eenige klacht vernomen werd Zoo komt het, dat wij vragen, geachte Redaktie: welke kriterium gold toch voor de commissie bij het aanleggen van baar maatstaf f Sprak de geheele commissie, zooals ons ter oore kwam, niet éénstemmig als haar meening uit, dat het werk van. een zeker onderwijzer om het zoo te zeggen in „puike" conditie verkeerde; zoodat ze vol lof was ten opzichte van die onderwijzer en hem dat zelf zei En dan sprak oud wethouder Meynen in den Raad niet over de groote waarde van ervaring Welnu, had men de ervaring van de onderwijzers hier ter 6tede ten op zichte va© de Leidsche jeugd en niet te vergeten van de Leidsche ouders niet groote waarde moe' en toekennen 1 Kijk, geachte Redaktie, dat zijn vragen, die zoo bij ons opkwamen, toen wij spraken van; een beleediging van het Leidsche onder- wijzerskorpa. Hier in Leiden z ij n „puike" onderwijzers, ook volgens de autoriteiten. Waarom dan andere benoemd? Waarom? Wij vragen slechts. Hoogachtend, Namens de afd. Leiden v. d. B. v. N. O. JAO. TJALSMA, voorzitter. G. W. L. MONNé, secretaris.- ONDERSCHRIJFT DER REDACTIE. Commissie plus Inspecteur L. O. en het college van B. en W. ging volkomen daar mede accoord, hebben twee voordrachten opgemaakt, die heetten te bevatten de al lerbeste sollicitanten. Dat de Leidsche sol licitanten geen goede krachten waren, wordt nergens gezegd. Alleenzij werden' overtroffen. De juistheid der voordrachten wordt ook door bovenstaande niet ernstig aangetast. Schrijver van „Uit de Raadzaal." DE HUISVROUW EN DE ARCHITECTEN. Mijnheer do Redacteur. Beleefd verzoeken wij U een plaatsje in de kolommen van Uw Blad. Het bestuur van de Ver. v. Huisvrouwen afd. Leiden, sohrijft ons: Bij den modernen woningbouw wordt nog steeds te weinig rekening gehouden met het heerschend tekort aan personeel. Wel iswaar bouwt men tegenwoordig geriefelij ker huizen, die minder onderhoud eischen, dan vroeger, maar wat nog steeds ver waarloosd wordt 6d toch m de huishouding een belangrijke rol speelt, d.i. de keuken. Zijn cLe tegenwoordige keukens, over het algemeen klein, vergeleken bij die van onze grootouders, de ïndeeling gelijkt er nog veel op. De groote fout, die bij het bouwen door H.H. architecten wordt gemaakt is deze, dat er niet gevraagd wordt welke wenschen de huisvrouw heeft; deze heeft eenvoudig genoegen te nemen met hetgeen de bouwer biedt. De Ver. v. Huisvrouwen heeft, zeer te recht, ingezien, dat het op haar weg ligt, te trachteD hierin verandering te breDgen. En zoo mag «net voldoening worden ver meld, dat einde Januari door den voorzit ter der Mij tot bevordering der Bouwkunst een commissie voor rationeelen woningn bouw werd geïnstalleerd, waarin de presi dente van het hoofdbestuur, mevr. Brauna Schagen zitting genomen heeft en tot ondervoorzitster aangewezen werd. Onze zuster-afdeeling, Den Haag, stelde mot medewerking van B. en W. een Wo ningcommissie in, waaiin behalve eenige bestuursleden ook zitting hebben de wet houder van stadsontwikkeling en bouwtoe zicht, de directeur en de onder-directeur van den dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting, een ingenieur van Ge meentewerken en eenige architecten. Juist dezeT dagen is het eerst© rapport van deze commissie verschenen. Het actieve bestuur van de Haagsche afd. heeft bovendien aangekocht de keu ken, die op do tentoonstelling 1927 te Stuttgart zooveel belangstelling had. Deze keuken is ontworpen door de stads-archi- tecto mevr. SchutteLihotzky en beoogt uitsluitend tot voorbeeld^van practische in richting te dienen. Ons bestuur was zoo ge luidei g, de beschikking over deze keuken te krijgen en zal deze nu op de a.s. Demo,», stratiedagen op 3, 4 en B April tentoon stellen. Het zou gaarne langs dezen weg de aandacht van allen, die met het bouwbe drijf iets te maken hebben, op dit feit wil-, wil vestigen en hen tot een bezoek vul len aansporen. Ongetwijfeld zullen de huisvrouwen en: de deskundigen daaruit leering kunnen trekken, zoodat in de naaste toekomst de keukens méér in overeenstemming met de wenschen der huisvrouw, in 't bijzon der wat betreft vereenvoudiging van den huishoudelijke!» arbeid, zullen worden inge- riohfc. o AUTOBUSSEN. Door dit stukje zou ik het volgende onder de aandacht van de desbetreffende autori teiten willen brengen. Er rijden zoo lang zamerhand heel wat autobussen in onze stad, die het locale en interlocale verkeer onderhouden. De bussen van de verschil lende diensten zijn echter vooral des avonds dikwijls moeilijk van elkaar te onderschei den. Ik heb het meegemaakt, dat men een particuliere auto liet stoppen, omdat men haar voor een bus aanzag. Zouden de ge meente-autoriteiten daarom niet kunnen voorschrijven, dal de verschillende diensten op hun bussen een verschillend cijfer of letter voerden, zooals b.v. in Amsterdam ge schiedt (Cijfers voor de trams, letters voor de bussen). De hallen van de locale bussen lijken mij ver van elkaar verwijderd, wat overtreding van „alleen stoppen bij halten" in de hand werkt. Met beleefden dank voor de plaatsing, OPMERKER. 3-5

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11