Mm DE 00LIJKE OESTERFAMILIE. wm Verhagen's Parijsche Wafels HET GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Maart 1929 Derde Blad No. 21177 UIT DE RIJNSTREEK. Bedeesdheid KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. ALPHEN. Aanbesteding. Namens het K.-K. parochiaal kerkbestuur v.d. H. Bouitacius alhier werd gisteren door het architectenbureau fa. W. Robbers te Haarlem openbaar en publiek aanbesteed de breiding van de R.-K. school alhier met 4 lokalen, trappenhuis etc. De inschrijvingen waren als volgt: A. Voordouw, Zwammerdam f.44000,—, O. Kleef, Vleuten f. 42280,—,C. Slingerland, Alphen a. d. Rijn f. 42.200, A. J. v. Engelen, Alphen a. d. Rijn f. '12325, C. M. Deerenberg, Alphen a. d. Rijn, f. 39448, Gebrs. den Ouden, Oegstgeest, f.46470, G. Bergshoef, Alphen a. d. Rijn, f. 42.100, Fa. Gesman Zoetemeijer, Alphen a. d. Rijn f.43390,— de heeren Gesman-Oudenes en Tuikenburg, Alphen a. d. Rijn f.47179,— Tromf, Overveen f.44933,Fluks, Gouda f.47500,Theu.iissen, Amsterdam f. 45 -22 Janmaat, Nieuw veen, f. 41.500.Verwey, Boskoop, f. 46385,De Korte, Gouda f.45480,v. Wjjk, Alphen at d. Rijn f.39447,Rozenhart, Haarlem f. 42636, Bernder, Zandvoort f.39470,Bouwmaat schappij Zandvoort f.45959,Zwaan, Nieu- wendam f.49275,Woudenstein in Scha- gen f.43900,en Hoogervorst, Alkmaar f.42493,De begrooting was f. 44500, Onze plaalsgenoot F. van Beek werd benoemd tot klerk bij de gemeente-water- en lichtbedrijven te Boskoop. De directeur van het post- en telegraaf kantoor maakt bekend, dat op Goeden Vrij dag de 3de brievenbeslelling, de 2de pakket bestelling en de 4de buslichling niet zullen plaats hebben. Op de hulpkantoren en post stations vervalt de 2de brievenbeslelling. BOSKOOP. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op Don derdag 28 Maart m openbare vergadering bij een- Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening Trekking van nummer voor stemming en ronQvraag. 2. Onderzoek der gelooisbrieven van het nieuw-benoemde lid van den Raad A. Abbenbroek. 3. Beéedi- ging van den heer A. Abbenbroek als lid van den Raad. 4. Vaststelling van de no tulen der vergadering van 5 Maart 1929. 5. Ingekomen stukken. 6. Advies van B. en W. op een verzoek van het bestuur der Chr. Ned.-Herv. school, om medewerking te ver- leenen voor de verstrekking van gelden uit de gemeentekas, ingevolge art. 72 dei- Lager Onderwijswet 1920. (No. 20) 7. Voor stel van B. en W. om een orediet te verlee- nen uit het wegenfonds voor het verplaat sen en aanbrengen van bruggen in de Bie zen. (No. 21). 8. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen uit het we genfonds voor veruiewing van een be schoeiing langs de Zuidkade. (No. 22) 9. Voorstel van B en W. om een crediet te verleenen uit het wegenfonds voor aankoop van boomen, ten behoeve van de Boezem kade en wegen op liet gemeentelijk bouw terrein. (No. 23). 10. Rondvraag. 11. Slui ting. RECLAME. De samenstelling en f bereiding der origineale HKIG pepermunt I staat onder voortdurende I medische en scheikundige] I controle. 659 KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. Ingekomen stukken Heffingspercentage Belastina Benoeming brnawachter Opheffing tol Rondvraag. De raad dezer gemeente kwaim op 26 Maart in openbare vergadering bijeen: Tegenwoordig zijn aJle leden. Na opening der vergadering met gebetl door den voorzitter worden de notulen der beide vorige vergaderingen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken w.o. goedkeu ring der gemeentebegTOOting dienst 192» woi'den voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat in geval van besmettelijke ziekte voor de ver nietiging van huideD f. 20 betaald moei worden, welke kosten door het Rijk wor den vergoed. In verband met de toename van het aan tal leerlingen der O. L. school en met de invoering van het 7e leerjaar, hebben B. en W. den Minister van O. K. en W. mach tiging gevraagd tot benoeming van een 3e leerkracht voor Rijksrekening. Op 1 April zal het leerlingenaantal 83 èt 86 be dragen. Op een vraag van den heer Van Egmond of als maatstaf wordt gencmien het gemiddeld aantal leerlingen over 1928, antwoordt de voorz. bevestigend. Echter kan in bijzondere gevallen, den Onderwijs raad gehoord, hiervan worden afgeweken. De datum van in functietreding van het nieuw benoemde hoofd der O. L. school wordt nader bepaald op 1 Mei of zooveel eerder. Een tweetal comptabele besluiten wor den hierna vastgesteld. Het betreft hoofd zakelijk den aankoop van een nieuwe schrijfmachine ern een stalen archiefkast, waarvoor B. cn W. een crediet van f. 550 vragen. De heer Van Egmond wil advisecv- ren, niet direct tot aankoop van een niéu we machine over te gaan. Men kan dikwrjlb op zeer voordeelige wijze een gebruikte machine koopen. De voorz. zegt, dat hieTaan nogal risico verbonden is, maar wil met den wensoh van den heer Van Egmond zooveel mogelijk ie kening houden en het gevraagde crediet van f. 400 als maximum te beschouwen. Voorts zegt de voorz. nog een kleine ve» zekering aan to willen gaan voor even- tueele kosten als gevolg van brand. Aldua besloten. Hierna wordt het voorschot, bedoeld in art. 101 der L.O.-wct 1920 aan de Ned.- Herv. school alhier, over 1929 vastgesteld op f. i260.40. De kosten per leerling van de O.L.-sohool bedroegen f. 14.45V£. J5. en W. stellen voor het heffingspercen- tagc voor het belastingjaar 1929/1930 terug te brengen van 5 op 4% j^Cl. en de opcen ten op de Rijksinkomstenbelasting te bren gen van 110 op 100. Het wetsontwerp op de finaneieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente is vóór deze gemeente zeer gun stig. Het beoogt hoofdzakelijk den belas tingdruk eenigszins te nivelleeren. Alge meen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwij» (vacature W. A. v. Ik;, zooijen), wordt benoemd met 6 stemmen de heer W. A. v. d. Dool, tegen 1 stem op P. Bervoets. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. om M. van Harskamp met ingang van 1 April a.s. tijdelijk aan te stellen als brugwachter. De voorz zegt, dat de overeenkomst met hem 1 Maart j.l. was afgeloopen. Van Harskamp is gebleken de rechte man op dc rechte plaats te zijn en met het oog op den brugbouw stellen B. en W. voor hem op een salaris van f. 29 per week tij delijk te benoemen. RECLAME. BLIJVEN ALTIJD WELKOM! 1219 223. Geen wonder, dal de twee jongens heel erg ingenomen zijn met het voorstel. Als vader het nu maar goed vindt, denkt Oscar, die wel weet, dat hij eer slraf dan een belooning ver diend heeft. 224. En nu gaan ze naar de hut van den marconist, om Ie zien, hoe een telegram draadloos wordt verzonden: dat is toch een prachtige uitvinding. En terwijl hij zoo toekijkl, moet Oscar ineens denken aan dien eenen keer onder zee, locn hij en de zijnen al zoo onlzel waren door een simpelen telegraaf kabel onder zee, alleen: zij hebben sindsdien al heel wat ge leerd hoor. De heer Lieverse vraagt of hiervan de huishuur nog afgetrokken moet vorden, waarop de voorz. bevestigend antwoord. Zijn loon bedraagt f. 3 per weck minder dan voorheen, maar daar staat tegenover, dat zijn werktijden veel gunstiger zijn. De heer Van der Lee vraagt of hij thans nog hulp heeft op de pont. De voorz. zegt, da\, van Wageningen aldaar nog werkzaam is op een salaris van f. 25 p. week. Eerst als de nieuwe brug gereed is, hopen B. en W. met definitieve voorstellen te komen. De heer Lieverse vraagt nog om te be vorderen, dat Van Harskamp onbezoldigd Rijksveldwachter wordt, waarop de voorz. antwoordt, dat hij hem als zoodanig voor zal dragen. Met algemeene 'stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. be sloten. B. en W. brengen alsnu ter tafel een voorstel tot verhooging van het crediet de opheffing van den tol op de brug met f. 1000 en dit te brengen van f. 14000 oy f. 15000. De voorzitter doet voorlezing van een daaromtrent ingekomen schrijven van hee ren Ged. Staten, waarin zij opmerken dat de beide gemeenten Hazerswoude en Kou. dekerk bij een eventueele opheffing van den tol ontlast zullen worden van een jaar- lijksche bijdrage ad f. 250, gedurende 20 jaren. Dit zal beide gemeenten ieder f. 6000 kosten. Zij zijn echter bereid, hiervan de helft voor hun rekening te nemen, zoodat thans nog door iedere gemeente f. 2500 meer bij gedragen moet worden. Benooaigd was een bedrag van f. 75.000, waarvan Koudekerk 1/6 voot zijn rekening nam. dus f. 12.500. Het cvrediet van f. 14000 wordt dus nu met f. 1000 overschre den, n.l. f. 12.500 en f. 2500 is f. 15.000, waarvoor B. en W. thans machtiging vragen. De gemeente Hazerswoude is bereid slechts 2/.'J te betalen van hetgeen K. be taalt, dus als beide gemeenten gezamen lijk f. 25.000 op moeten brengen, dan wil H. daarin f. 10.000 bijdragen en f. 15.000 voor rekening van K. laten. Blijkens schrijven van B. en W. van H. is dit college wei bereid aan den Raad hunner gemeente voor te stellen bovenge noemde bijdrage van f. 2500 te voteex«_n, doch geen voorstel te willen doen aan hun Raad om te komen tot een gelijkelijke verdoeling der kosten n.l. ieder 1/6 deel ot f. 15000. De voorz. zegt Daar aanleiding hiervan, dat hij hoopt, dat H. spoedig hierover tot andere inzichten mag komen omdat ge noemde gemeente op deze wijze hoog spex speelt en hij bij een dergelijke houding van H. voorziet, dat deze voor beide gemeen ten zoo belangrijke zaak zal misloopen. Ook met het oog op ëen eventueele uit putting van het wegenfonds is uitstel hoogst gevaarlijk. Op een vraag van den heer De Jong of Ged. Staten bij Hazerswoude invloed wil len uitoefenen in deze zaak, antwoordt de voorzitter, dat genoemd College reeds po gingen daartoe heeft aangewend, doch zon der resultaat. De heer Van Egmond zegt, dat hij ge heel met het voorstel van B. en W. mede kan gaan en stelt voor in ieder geval aan de bijdrage door onze gvaicente groot f. 15.000 als voorwaarde te verbinden, dat dan éénzelfde bedrag ook door H. wordt bijgedragen. Na nog eenige besprekingen brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. en van den heer Van Egmond in stemming, dat met algemeene stemmen wordt aange nomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van der Lee of het leidingwater wel wordt onder zocht, daar het voorkomt, dat het water niet zuiver is. De voorz. antwoordt, dat als bet noodig is alleen wordt gespuid en overigens Bos koop verplicht is zuiver water te leveren. Hij zal echter met den heer Heijnis hier over spreken. De heer v. d. Stoerre zegt, dat aan den watertoren aan den Rijndijk wel degelijk hieraan aandacht geschonken wordt. De lieer Lieverse vraagt, of B. en W. al eens overwogen hebben om een broed stof aan te schaffen voor bacterio-ogisch vleesehonderzoek, waarop de voorz. ant woordt dat B. en W. daartegen nog wel bo zwaren hebben. De heer De Jong vraagt ot het nog mogelijk is, dat georganiseerde bouwvakarbeiders, welke werkloos zijn, ook van de steunregeling ontvangen. De voorz. zegt, dat hiertegen geen be zwaar is. Destijds is dit door den Raad besioten, mits zij zich hiervoor aanmelden. De heer Van Egmond merkt nog op, dat slechts 2 personen zich hiervoor opgegeven hebben en waarvan 1 persoon in aanmer king gekomen is voor steun. Voorts zegt hij. dat er een groot gat in de voetstraat bij den heer Kuiper zit. waar op de voorz verbetering toezegt. Verder niets meer aan de orde zijnde, s'nit de voorzitter deze vergadering, waarna ge heime zitting. TER-AAR. Loop der bevolking. Gevestigd: J. B. Brugman van Lichten voorde L. Schaap en gezin van Nigtevecht W. Griemink van Zuidwolde D. Cats- burg cn gezin van Rijnzaterwoude A. Weel van Amsterdam W. Wolschrijn van Amsterdam. Vertrokken: A. Pols naar Boskoop A. Verkerk naar N'ieuwveen E. M. Verlaan naar Noordwijk M. Zwagerman n. Noord- wijkerhout W. Engelsman en gezin naar Alphen a. d. Rijn N. Onrust naar Leur D. Koster cn gezin naar Alphen a. d. Rijn. RECLAME. 663 Ij een minderwaardigheidsgevoel, gebrek aan zelfbewustheid er. een hinderpaal in het da- gelijksch leven. Succes bereiken alleen zij. die in zich zelf vertrouwen! Om uwe bedeesdheid te overwinnen moet U in de eerste plaats uw uiterlijk verzorgen. De wereld beoordeelt U naar uw optreden en verschijning. Daarom is het bezit van keurig onderhouder schoenen net zoo be langrijk als dat var. de meest geleerde boe kenschat. De Bcrson gummi hakken geven U een energieker., veerkrachtdgen en zelfbe wuster loop! Geen enkel paar schoenen is volmaakt zonder Berson gummi hak ken. DRAAGT BERNS0N HAKKEN. VEREENIGD HAAGSCH TOONEEL. Dit gezelschap zal op Maandag 1 April a.s. (2den Paaschdag) te Leiden opvoeren het nieuwe stuk van Jan Fabricius „De Butler". Namen der medespelenden zijn: Louis Chrispijn, Adolphe Hamburger. Richard •Flink, Wouter van Riezen, Loes Chrispijn, Toutie Weber en Mieke Verslraete. Naar het Engelsch van J. S FLETCHER door Mej. A. T. 47) „Een eerbiedwaardige dame van middel baren leeftijd en een jong meisje ver moorden?" zei Jimmie. „Nu, ik voor mij, geloof het niet! Ik geloof, dat er een goede hoeveelheid waarheid in dien brief 9chuilt, en ook heel veel praatjes. In ieder geval weel ik nu genoeg om te weten, dat als zij nog twee moorden aan hun lijstje toevoe gen. ik voldoende bewijzen heb. om eenige hunner medeplichtigen te vangen, zelfs al krijg ik de eigenlijke schelmen zelf niet ie pakken Nu?" „Duidelijk gezegd, meen je mijn stiefmoe der zei Scraye kalm. „Eén er van is je stiefmoeder." ant woordde Jimmie „lady Scraye. ja zeker Je kunt het mi' niet verwijten, als ik op haar los ga. Je had zelf gelegenheid haar te dwingen een bekentenis af tc eggen van haar betrekking tot die lieden „Je vergeet." viel Scraye in de iede, „dat noch ik noch eenig ander mensch haar had kunnen doen spreken, als zij zich voorgenomen had niet te spreken." „Neen. dal vergeet ik niet," antwoordde Jimmie. „En ik vergeet dit ook niet, je had, als je gewild had, heel goed kunnen zorgen, dat zij niet uit dat huis in St. John's Wood wegkwam. Maar je keerde haar den rug toe én liet haar heengaan. Gelukkig weet ik vrijwel, waar ik de_ hand op haar leggen kan. En dat zal ik doen!" Scraye nam zijn hoed op. „Die vrouw," zei hij, „is de weduwe van mijn vader." „Dat kan me geen zier schelen," zei Jim mie, met zijn vingers knippende, „al was ze de weduwe van den sjah van Perziël Zij is de medeplichtige van dieven en moorde naars, en jij weet dat. Schandaal 1 wat denk je dat ik om schandaal geef? Als je gedaan had, wat je had moeten doen, had je mevrouw Wytkenshawe in hechtenis moeten laten nemen, zoodra je haar ver dacht. Maar je wilde geen schandaal in je eigen huis en in je eigen kring. In plaats daarvan zond je om Packe. Begrijp je, dat als je gedaan had, wat je had moeten doen, als je de zaak 9treng had aangepakt, me vrouw Wytkenshawe gezegd had wat je vermoedde, haar de gelegenheid gegeven had zich te verklaren, haar in hechtenis had als haar verklaring niet voldoende was, je twee moorden voorkomen had, die wij reed weten, en waren mijn arme oude tante en een onschuldig meisje uit dezen rommel geb'even. Begrijp je dit?" Scraye luisterde verbaasd naar deze voorstelling der feiten. Voordat hij ant woorden kon. had Jimmie opnieuw adem geschept en ging verder „Je vond het een aardig spel. hier mede te spelen." zei hij .Packe vond het bijna even mooi als de intrigue van een zijner romans. Maar zie je het werd voor sommige menschen, onbekenden een zaak op leven en dood. lnlusschen gingen de schuldigen vrij uit. Als mevrouw Wytken shawe één van hen is, zij bewoog zich vrij. Je mooie stiefmoeder liep vrij rond. Je vindt, dat ik me sterk uitdruk. Dat wil ik ook. Al9 ik in jouw plaats geweest was, Scraye, en geweten had wat jij wist, had ik de waarheid uit mevrouw Wytkenshawe gekregen dienzelfden morgen te Scraye, toen je je kruis van den tsaar miste zou ik ze uit lady Scraye gekregen hebben dien avond, toen je haar in ïïolgale Lodge be zocht. Maar je hebt het niet gedaan." Scraye gaf nog steeds geen antwoord. Hij bleef Jimmie nadenkend aankijken. En toen slaagde Packe, die tijdens Jimmie's be- toog groot onbehagen getoond had, er in een woord te kunnen zeggen. „Hoor eens." zei hij. „Je zegt meer dan je zeggen moest, Trickett je hebt geen recht dit alles te zeggen. En het komt mij voor, dat met betrekking tot alles de vraag nu is: wat ben ie van plan te doen?" Jimmie lachte Packe in zijn gezicht uit. „Goed. Packe!" zei h;j. „Dat ben jij, heelemaal. Wat ik ga doen ik, de een voudige James Trickett! Ik zou denken, dat het beter aan Scraye hier gevraagd kan worden!" „Wat kan hij doen?" vroeg Packe. „Doenl" doen!" riep Jimmie uit. „Goede hemel! Hij kan alles doen, als hij wil. Hij kan nu op het oogenblik naar New Scotland Yard gaan en hun alles vertellen wat hij weet Hij kan hun de geheele waarheid zeg gen. van dien morgen te Scraye tot dezen avond. Maar hij wil niel! Waarom? Omdat hij zou moeten zeggen dat hij weet. dat zijn stiefmoeder de weduwe van wijlen markies Scraye in betrekking staat tot een bende dieven en moordenaars!" Scraye keerde zich naar de deur. „Ik zie er geen heil in dit gesprek voort te zetten," zei hij tot Packe. ..Ik geloof, dat de politie haar best doet. Zij komen waar schijnlijk aan epn punt „Waar jij hen in een half uur brengen kon, door hen te vertellen wat je omtrent lady Scraye weet." viel Jimmie in de rede. Hij keerde terug naar zijn bureau en na dat Packe onrustig van den een naar den ander gekeken had. volgde hij Scraye naar de deur. Op den drempel draaide hij zich om en keek naar Jimmie. „Ik wilde, dat je zei wat je doen gaat, Trickett." zei hij. „Hoe weet je, dat Scraye niet naar de politie gaat nu? Je hebt hem in het geheel niet gevraagd, of hij ging of niet." „Ik heb je al gezegd, wat ik ga doen. Packe," antwoordde Jimmie „Ik ga mijn verstand gebruiken. Als lord Scraye, of jij, of iemand anders naar de polilie wil gaan, laten ze het doen! ik heb er niels mee te maken. Goeden avond!" Hij liep eenigen lijd zijn zitkamer op en neer. nadat zijn bezoekers heengegaan wa ren. en dacht diep na Hij zou de jacht niat opgeven! Vooral niet op dit punt. De groole zaak was. die lui te achtervolgen, zonder Eva Walsden en zijn tanle mogelijk kwaad te berokkenen. Maar onder het lezen van juffrouw Trickelt's brief was een plan bij hem opgekomen; het paste bij een gedachte, die zich van hem meester had gemaakt, ter wijl hij dien middag in de bibliotheek van mevrouw Wytkenshawe stond. En hij gin? naar bed overwoog de gedachte en het plan en toen hij op zijn gewone uur opslond was hij gereed lot en verlangend om te handelen Nadat Jimmie zijn gewoon stevig ontbijt gebruikt had. was het eerste wat hij de<=d een brief aan t<u vriend van hem te schnj ven, een jong, ongetrouwd dokter, van wien hij wist. dat bij zeer verlangend naar werk was. Hij verzond zijn brief door Ken tover, die de opdracht kreeg de beste taxi te no men, die hij kregen kon en den dokter mede te brengen. Binnen een uur was Jimmie samen met zijn vriend. Hij gaf hem iets te drinken en een sigaar en vroeg om zijn volle en ernstige aandacht. „Ik heb een mooi werkje voor je. Tydd," zei hij. „Juist iets voor jou." „Een patiënt?" vroeg Tydd, hoopvol. „De zonderlingste patiënt, dien je ooit gehad hebt of hebben zult, mijn jongen," antwoordde Jimmie. „Een patiënt, die in het geheel niet bestaat Tydd nam zijn glas op en dronk. ,,J? moot zoo vroeg in den morgen geen aardighe den verknopen, Trickett." zei hij. „En ook niet op een anderen tijd. Wat is de kwes tie?" „Dit," antwoordde Jimmie. „Ik zal een paar weken er? ziek zijn. Ik zal de voort durende zorg van een dokter en twee ver pleegsters noodig hebbenik sta er op twee te hebben, opdat zij zich niet zullen over werken. Ik zal veel le ziek zijn, dat iemai.d mij kan bezoeken dus gepn mensch, be grijp jc. Tydd Niemand dan den dokter jij en de pleegzusters, die je zult ran ne men, zal toegestaan worden over den drempel van mijn slaapkamer ta komen. Begrepen?" „Ik hoor je," zei Tydd ..En ik zie ook. geloof ik Maar ik w^et niet waai over je praat. Van welken aard is de ziekte?" (Wordt vervugd>

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9