(ld5115 Jaargang DONDERDAG 21 MAART 1929 No. 21171 Officieele Kennisgeving. de gestudeerde vrouw in het maatschappelijk leven. STADSNIEUWS. de kiezerslijst. bond van leidsche studenten. leidsch studenten-corps. Het voornaamste nieuws een spoorwegtunnel te dordrecht. van heden. binnenland. 3uitenland. BINNENLAND. handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor ritnland te leiden. Opheffing: met een lucifer op zoek naar den brand. de kwestie der documenten. prijsstijging levensmiddelen. LEID DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n<* I by I rj o 3. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiën uil l^iiieD en plaatsen waar ageDL-""happ<rn van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Mvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens poslreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeD ƒ2 35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2 35 portokosten. ƒ0 18 „0 18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 25 MAART 1929, des namiddag te twee nar. 0) HET STEDEL. MUSEUM (LAKENHAL). De vergadering zal, zoo noodig, 's avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwijzer, koofd der school aan de Medusastraat B. (38) 2o. Benoeming van een onderwijzer, hoofd Ber school aan de Paul Krugerstraat B. (38) 3o, Voorstel tot overplaatsing van het koofd der school aan de Vrouwenkerksteeg B. A. Dirks, naar de school aan de Duiven- bodeslraat A. (38) 4o. Voorstel om, met intrekking van het Raadsbesluit van 9 December 1927, een lokaal van de voormalige school aan de Pie terskerkgracht No. 9, te verhuren aan het Christelijk Muziekgezelschap „Polyhymnia" (39) 5o. Voorstel tot verhuring van de boven woning Garenmarkt No. 4, aan F. A. iffempe Jr. (40) 6o. Voorstel tot verpachting van hel recht van tolheffing van schepen, voertuigen en voetgangers aan de Leiderdorpsche brug, alsmede het koffiehuis met woning c. a., aan P J. Ramaker. (41) 7o. Voorstel, tot verpachting vap de exploi tatie van de buffetten in de Stads-Gehoor- zaal, aan W. F. van Ingen Schenau Jr. (42: 8o. Voorstel tot overdracht van het onder houd van de Bruggestraat te Zooterwouda aan de gemeente Zoeterwoude en tol vast stelling van den desbetreffenden begrno- tingsstaat. (43) 9o. Voorstel tot verkoop van een strook grond, deel uitmakende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden. Sectie L No. 1155, aan de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, voorheen L. E. Nieuwen- huizen te Leiden. (44) lOo. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 6 April 1925 (Gem blad No. 8) houdende aanwijzing van de stem lokalen voor de stemdistricten, waarin de gemeente Leiden is verdep'd voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. (37) 1 lo. Vaststelling van het aan Gedeputeer de Staten u't te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het op de begrooting voor 1928 voor schoolkindervoeding en -ldeeding toegestaan bedrag, is besteed. (36) 12o. Voorstel in zake de toevoeging van let vak electro-techniek (c. g. gecombineerd met inslrum°ntm»ken) en van het vak auto- en motorherstellen, aan het leerplan Van de Ambachtsschool. (45) 13o Voorstel om de Commissie van Be leer over de gestichten ..Endegeest. Voor geest en Rhijngeest" te machtigen tot de aanschaffing van een onthardingsinstallolie van het waschwater. (46) 14o. Voorstel om Dr. H. W Borgerhoff Mulder. 2e geneesheer bij de gestichten ..Endeveest, Voorgeest en Rhijngeest". te bevorderen tot den rang van lslen geneps- leer. (47) 15o. Voorstel van den heer Vallentgned lol wijziging van art. 3 van de verordening, reee'ende het verleenen van wachtgeld en Pensioen aan de Wethouders. (35) 16o. Beantwoording van de inlerpellalie van den hepr Sijtsma, in zake den brand van het Raadhuis. 101 Gisteren is afgekondigd „Staatsblad" No. tè: Wet van 20 Maart 1929, houdende wet telijke voorziening in verband met het door den brand van het raadhuis der gemeente Leiden op 12 Februari 1929 verloren gaan *an de op dien datum aanwezige gegevens öoodig voor het opmaken van de kiezers lijst dier gemeente. Lezing van Mej. E. C. Knappert. In het clubgebouw der V. V. S. L. aan het Rapenburg heeft gisteravond op uitnoo- diging van de besturen der V. V. S. L. en de Studentenvereniging voor Sociale Le zingen. onze stadgenoote, mej. E. C. Knap pert, een lezing gehouden over bovenstaand onderwerp Na met een enkel woord door mej. Couvée bij haar auditorium te zijn ingeleid, ving spreekster aan met op te merken, dat dit onderwerp een onderdeel is van een veel uitgebreider: dat van de vrouw en de maat- j schappij Nu zij verkregen heeft al datgene waarvoor een oudere generatie gestreden heeft, staat zij voor de vraag, wal ermede te doen. Zij vermag nu te toonen hoe ge schikt of ongeschikt zij is voor welk beroep ook. En zij verkeert daarbij in groote moei lijkheden. Want zij weet nog altijd niet recht waar zij staat en waar zij aan toe is. Wel kan de geschiedenis van de vrouw in het verleden anders gelezen worden dan het feminisme dit placht te doen, maar het zal wel nimmer met wiskunstige zekerheid zijn uit te maken in hoever de vrouw zooals zij is, een product is van haar eigen zóó-zijn en in hoever economische en sociale om standigheden haar gemaakt hebben tot wat zij is. Wat trouwens evenmin van den man kan gezegd worden. Vast staat nu voor ieder onbevooroordeelde, dat de vrouw an ders is dan de man, wat gelijkwaardigheid niet uitsluit. Biologische, physiologisohe, psychologische wetenschap hebben dit over tuigend bewezen. Daar nu echter de vrou wenbeweging in aanleg en noodwendig er een van verzet was en in negatie weinig j vormgevende, weinig scheppende kracht ligt, is geen nieuwe maatschappelijke syn these ontstaan na de bevrijding der vrouw. Bovendien was het ideaal aan den man ge lijk te zijn en daardoor ontbrak de behoefte, de stuwkracht, om nieuwe vormen te vin den. Het minderwaardigheidscomplex waar onder zij leed. heeft zij niet overwonnen door haar vrouwelijkheid op ruimer gebied te ontplooien, maar door ze te verloochenen, door manlijk te worden. Intusschen de kentering is er. Zij j openbaart zich o.a. in het groeiend verzet I tegen een op manlijke leest geschoeide vor ming in de sohool en daarbuiten, in het toenemend aantal meisjes dat niet. van zelf, in het einddiploma gymnasium het entrée- biljet ziet tot de universiteit, in de actie van „Famke" en haar nieuw feminisme, enz., enz. Zoo wordt de atmosfeer geschapen, waar in een nieuw vrouwelijk ideaal ontstaan, groeien en gedijen kan. Daar iedere hervorming aanvangt in een gewijzigd levensinzicht, moet dit vooraf gaan aan een zuiverder toestand. Nu de vrouw als mensch tot haar recht is geko men, kan zij eerst ten volle een vrouwelijk ideaal uitbouwen. Zonder haar groot aan passingsvermogen, zonder haar tekort aan scheppende kracht, zóu zij in haar maat- schappelijken arbeid niet zóó vermannelijkt zijn als zij nu is. Wat haar te hulp komt om weer zich zelve te worden, is het groeiend besef, dat zij zoo goed als en naast, niet tegenover den man, haar eigen taak in de gemeenschap heeft te vervullen. Haar ideaal kan dus niet individualistisch blijven; zij ziel het en móét het zien in onverbrekelijk verband met haar rnedemen- schen. Met wie zij staat en valt. Er zijn meer vrouwen, die verarming durven noe men wat verrijking heet. die als verschrom peling ervaren wat men expansie noemt. „Het is tijd", zoo werd in '2fi gezegd op het internationaal congres voor gestudeerde vrouwen, „dat wij voor ons zeiven zullen uitmaken of een gegeven arbeidsveld voor ons geschikt is of niet." Het eerste gevolg van een en ander zal zijn. dal het meisje alleen gaat studeeren om te studeeren. Tengevolge waarvan het aantal sludeerende meisjes zal afnemen. Het tweede, dat zij dan alleen een haar passende plaats in de gemeenschap vinden zal. wanneer zij daarin een nieuw, alzijdig vrouwenideaal kan verwezenlijken. Al leven wij nu in een donkere wereld, en al zijn de tijden hard. wie weigert te gelooven. dat op den duur economische en sociale en mdividueele belangen kunnen gediend zijn van 'n verkrachting der natuur, staat tegenover bergen van bezwaren met een En toch De gestudeerde vrouw werkt als vrouw het meest tot heil Zoo zal zij in het eigen leven weer „zin" ontdekken en dit te eer. waar haar zeer bijzondere taak is in een gemechaniseerde en verinf el lectua lieerde wereld, in een eeuw van techniek en indi vidualisme. de wezenlijke levenwanrden te beschermen, te versl^rken te redden, aldus besloot mej. Knapper haar warm toege juichte voordracht Met een woord van dank aan de spreek ster werd de bijeenkomst besloten. De Senaat van den Bond van Leidsche Studenten heeft zich voor het jaar 1929—'30 al» volgt) samengesteld: S. van der Bij, prae ses, J. J. Spijkman, ab-actis; C. J. Doets, quaestor; R. A. Jansonius, assessor I; C. P. J. Stotijn, assessor H. De kosten op 7Va ton geraamd. Eenige dagen geleden maakten wij onder „Binnenland" melding van een voorstel van B. en W. van Dordrecht aan den ge meenteraad inzake den bouw van een spoorwegtunnel. Tot juist begrip van zaken herinneren wij eraan, dat het hier betrof de opheffing van een isolement van de wijk Krispijn, be woond door circa 10.000 zielen. Evenals aan den Rijnsburgerweg te onzer stede werden de bezwaren voor het groote verkeer niet ondervangen door den bouw van een voetbrug. Een door B. en W. inge stelde enquête wees uit, dat het groote ver keer gedurende veertig procent van den dag door de afsluitboomen van den overweg werd stopgezet, waaronder sluitingen voor kwamen van langer dan 20 minuten. B. en W. hadden twee plannen doen ont werpen: een zgn. „klein plan" beoogende het tot stand brengen van een tunnel ten dienste van het voetgangersverkeer, het rij wiel verkeer en hét verkeer met kleine handkarren Deze tunnel werd ontworpen op een hoogte van 2.25 M. en een breedte van 4 Meter. De hellingen der toegangen zouden bedragen 1 op 25, terwijl de kosten werden geraamd op f. 150.000 Volgens het „groote plan" wordt verkre gen een rijweg ter breedte van 8 M., met 4 M. vrije hoogte en aan weerszijden trottoirs "ter breedte van 2.50 M en ter hoogte van 2.15 M. De helling der toegangen is 1 op 30. De kosten werden geraamd op f. 750.000. B. en W. hadden omtrent het tunnel- vraagstuk het advies ingewonnen van de bouwcommissie, van de verkeerscommissie en van de financieele commissie. Alle com missies adviseerden de totstandkoming van een groot tunnelplan. overeenkomstig hunne uiteenzetting, te bevorderen, zoodat zij den Raad in overweging gaven, daartoe in be ginsel te besluiten. Dinsdag zijn deze voorstellen in den Dordtschen gemeenteraad behandeld. Na een geheime zitting van vijf en een half uur over deze kwestie, werd het voor stel van B en W in openbare zitting be handeld. Unaniem was het oordeel der raadsleden, dat aanleg van een tunnel ge biedende eisch was. Waar verwezenlijking van het kleine plan toch slechts voor een zeer bescheiden deel de bezwaren tegen den overweg zou opheffen, werd daaraan ternauwernood aandacht geschonken. Een lid wilde de plannen nog aanhouden, doch zijn daartoe strekkend voorstel werd met 18—11 stemmpn verworpen. Zonder hoofdelijke stemminq besloot de raad daaroo in principe tot uitvoering van het qroote tunnelplan. Wanneer zullen we bovenstaande regels ten aanzien van den Leidschen overweg mogen schrijven? Inaugureele rede van den Fraeses Collegii. In het groot-auditorium der Leidsche Uni versiteit heeft gistermiddag de nieuwbe noemde Praeses-Collegii. de heer H Pb. de Kanter zijn functie aanvaard met het uit spreken van een inaugureele rede, waaraan wij hel volgende onlleenen: Na uiting te hebben gegeven aan de groote dankbaarheid voor het vertrouwen door hel Corps in hem en zijn mede-leden van nev Collegium gesteld heeft spr. de beginselen uiteengezet die het Collegium zullen leiden gedurende het jaar van zijn ambtsvervulling een jaar dat, door de noodzakelijke voor bereidingen voor het Lustrum-1930, van groot belang voor het Corps zal worden. Aan deze uiteenzetting deed hij echter eenige woorden van weemoedige herdenking van Leiden's Raadhuis voorafgaan. Zich mei op zet niet verdiepend in de vragen die omtrenl „wederopbouw of nieuwbouw" kunnen rij zen. sprak hij als zijn verwachting uit. dat de oproep aan Corpsleden en Reünisten, wanneer de definitieve plannen zullen vast staan. een groot succes zal blijken (e zijn. Na de constateering van het feit dat de verhouding tusschen Academischen Senaat en Corps niets te wenschen overlaat, bleef de Praeses Collegii eenige oogenblikken stilstaan bij de vraag of hel niet wenschelijk is. dat in de toekomst de Corpsleden zich, behalve Corpslid, ook meer dan tot dusver lid van de Universiteits-gemeenschap voe len. Inderdaad is de band tuèschen Siuden- ten en Academie den laalsten tijd wel zéér los geworden. Met de erkende Corpora besfonden vriend schappelijke betrekkingen, die vruchtbaar work in de Algemeene Senaten-vergadering mogeliik maakten. Met nadruk werd de Confédération International des Etudiants nog eens in aller belangstelling aanbevo'cn. Niet alleen zal door Nederlands uitstekende positie in de C, I. E. dit lichaam in de toe komst veel kunnen verbeteren, doch ook onmiddellijke voordeelen zijn er. namelijk die welke hun ontstaan danken nan het uitstekende werk der Reiscommissie. Vervolgens bepleitte de Praeses Collegii een warme, algemeene 'belangstelling in de voorbereidingen van het Lustrum Alleerf door een krachtige samenwerking kan dit Lustrum worden wat het worden moet' de oorspronkelijke uiting van een hechte Stu- don'eneemeenschap.. Daartoe werden de prestalies der belang rijkste Stndentenvereen'gincen in het afge- loopen jaar besproken, mede in verband met hetgeen in de toekomst van deze vereen i- pingen mag worden verwacht. De Praeses Collegii besloot met eenige woorden van op wekking. en van vertrouwen in hetgeen het Corps bereiken kan. Da begrooting tooi Binnenlandsche Zaten en Landbouw aangenomen. (Uit het Parle ment, 3e Blad). Te Amsterdam is een postauto gestolen; de dader is nog onbekend. (3de Blad en Laatste Berichten le Blad). Maarschalk Foch is overleden. (Buiten land en Tel. le Blad). Onrast in Britsch-Indii. (Buitenland, le Blad). De afgetreden Poo'sche minister van linanciën wordt vervolgd. (Tel., le Blad). Het hnwelijk van den Noorschen kroon prins voltrokken. (Tel. le Blad). Leidsche Boxen Garage Th A. E. Overeem Van Oldenbarneveltstraat 37 en Hogerbeets- slraat 4, Leiden. De heer B. N., ^vonende aan de Nieuwe- Beestenmarkt boven het lokaal van het Ned. Leger des Heils, belde gistermiddag de brand weer op, omdat hij een hinderlijke brandlucht waarnam. in afwachting van de komst der brandweer toog hijzelf op onderzoek uit en streek in een kast een lucifer af met het gevolg, dat een daarin hangende pantalon in brand vlccg Hó slaagde erin het brandje met eigen middelen te blusschen. Behalve de verbrandde pantalon koü de brandweer echter niets vinden, zoodat zg j onverrichterzake weer huistoe keerde. Naar wij vernemen is H K. H Prinses Juliana voornemens hedenavond dc Toon kunstuitvoering („De Schipbreuk" van Jo- han Wagenaar) bij te wonen. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek met irgang van 1 April a.s eervol ontslagen de reserve-kapitein W. Dedert van het 6de reg. veld-artillerie. De heer P. Wedemeijer, rijksontvanger te Nieuweschans, is op verzoek met ingang van 1 Mei a.s wederom overgeplaatst als commies ter inspectie der Rijks Belastingen alhier. De Vereen, tot bevordering van de opleiding tbt instrumentmaker houdt een algemeene ledenvergadering op Maandag 25 Maart a.s. 's avonds te 8 uur in de afdee- ling Theoretische Natuurkunde van het Natuurkundig Laboratorium alhier ingang Langebrug tegenover de Petruskerk. In deze bijeenkomst zal dr A C. S. van Heel uit Delft een voordracht houden over een onderwerp uit de practische optica. Zondag 24 Maart a.s. zal de reeks concerten van het Leidsche Volkshuis be sloten wurden met het Paaschconcert. Medewerking zullen verleenen. mevrouw SchefterHesseling. zang. mej. v. Loenen Martinet, viool, mevr. Francoisv. Royen, piano. Voor vele stadgenooten bekende na men en een waarborg dat de bezoekers van het concert een mooie avond te wachten staat. (Zie verder advertentie). Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekome.» omtrent twee handwagens, welke onbeheerd respectievelijk op het Slachthuis- plein en de Volmolengracht werden aange troffen. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 20 Maart 1929 ingeschreven 735 werkzoeken den. Op denzelfden datum van het jaar 1928 bedroeg het aantal ingeschrevenen 579. Vragen van den heer Marchant. Het lid der Tweede Kamer, de heer Mar chant heeft aan den minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: ls juist de verklaring, volgens de dagbla den door den Minister Jaspar in het Belgi sche Parlement afgelegd op 19 Maart 1.1., dat „in Ntderiand de contra-spionoagedienst nog veel belangrijker is dan by ons?" Zoo ja, wat verstaat de Regeeriug onder „coutra-spionnagedienst", hoe ls deze dicaist georganiseerd, is het een militaire of een burgerlijke dienst en uit welk artikel van welk hoofdstuk der Rjjksbegrooling worden de kosten van den dienst bestredto? In de Belgische Kamer is gistermiddag gestemd over de moties, Dinsdag ingediend naar aanleiding van de interpellatie over de Utrechtsche documentenzaak. De socialisten vroegen en kregen prioriteit voor de stern- üj-ng over de door hun partijgeuooten Van- dervelde, Huysmans en Fischer onderteekan- ile motie, luidend: „De Kamer, akte nemend van de verklaringen der regeering en van naai voornemen, de noodige sanclicmaalre gelen te treffen, gaat over tot de dagorde". Deze motie werd bij opstaan en zitten blij ven verworpen, waarna op dezelfde manier een motie van den katho.ieken minister van Staal Vandevijvere en den liberalen oud- minister Neujean werd aangenomen. Deze motie luidde: „De Kamer, akte nemend van de verklaringen der regeering, gaat over tot de dagorde". Do Belgische premier Jasper blijkt nog geztgo te hebben in antwoord op de inter pellaties ;,dat de Regeering steeds de bedoe- lig had het volle licht op de heele zaak te werpen. Door den heer Van Cauwelaert werd voorgesteld dat de Hollandscbe Ra- geer ing aan het instellen van een onderzoek zou medewerken. De Belgische Regeering heeft dien wensen van het parlement aan de Hollandsche regeering overgemaakt, welke antwoordde dat zij niet kan overgaan tot ge rechtelijk onderzoek, maar dat zij wel een po- lilie-onderzoek wou doen. De Belgische Regeering houdt er aan to verklaren, dat zq steeds bereid blijft haar medewerking te verleenen aan eec rechter lijk onderzoek over de zaak. België wer.scht, dat dit onderzoek zou voortgaan en wil de Hollandsche Kegeer.ng in dit onderzoek helpen. Getuigen moeten gohocro worden en d9 stukken onderzocht, zoc er bestaan". Op de vragen van den heer L. L. H. de Visser betreffende het nemen van maat regelen tegen prijsstijging van en tekort aan brandstoffen en levensmiddelen ant woordde de minister vao financiën, voor zitter van den Raad van Ministers: De regeering heeft van de geruchten en van de, trouwens niet aanzienlijke, stij ging dei prijzen kennis geuotneD. Het ge vaar dat gebrek aan de bedoelde levens middelen zal ontstaan, is niet te harer kennis gekomen. De regeenng beeft in de gegeven om standigheden geen aanleiding gevonden tot het nemen van bijzondere maatregelen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1