Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. fl)ste Jaaroran* DINSDAG 19 MAART 1929 No. 21169 EEN OPEN BRIEF. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct9 per regel voor a Ivertentiën nit Ijèirien en plaatsen waar agentschappen van on? Blad gevestigd zijn Voor alle andere a Ivertentiën 35 Cts per regel Kleine A ivt-rtt-nliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgen? post recht Vt>or evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden /235. per week .....TT.. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. /01S *0 19 Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. Lazing door dr. Gams. Jj Gisteravond hield in de leeszaal „Bos scha" Dr. A. Gam3 uit Wasserburg voor de Pbilosophische Faculteit der Leidsche Stu denten een voordracht over „De Geschiede nis der Oostzeelanden". Dc studie en chronologische verdeeling van de post glaciale afzettingen is volgens spreker van groot belang voor het verkrij gen van een inzicht in de voorhistorische geschiedenis der landen rond de Oostzee. Spreker schetst verschillende methoden, die februikt zijn om deze afzettingen onder ling en ten opzichte van onze jaartelling te dateeren. Naast een korte bespreking van enkele astronomische en metereologische Diethodes staat hij even stil bij de studies ran de jaargetoogdheid in de Zwcedsche post glaciale leemafzeltingen door de Geer, die hierbij voor den tijd na het laatste terug trekken van het ijs komt tot waarden van cmstreeks 16000 jaar. Van groot belang waren ook de archeolo gische studies van Monthelius, die erin slaagde de in deze afzettingen gevonden cultuurresten te vervolgen tot in het Mid- dellandsche Zee-gebied en het Oosten, waar de jongere afzettingen goed te dateeren wa in. In den laatsten tijd bereikten vele on derzoekers, w.o. ook spreker, goede resulta ten met een onderzoek van de in de ver schillende afzettingep voorkomende stuif- Imeel korrels. Deze methode werd reeds in de dertiger jaren der vorige eeuw toegepast en maakt het mogelijk uit.de stuifmeel- malyse een conclusie te trekken over de hoorn flora van een bepaalden tijd. uiter- rd voorloopig slechts voor beperkte ge- lieden. Lundquist breidde de mogelijkheden de- t methode uit door ze ook toe te passen ';p bonprofielen uit meerbodems en uit de 'Juinen. Aan de hand van tal van voorbeelden uit Scandinavië, Rusland en de Alpen licht spreker dit nader toe. Duidelijk toont hij aan hoe overal een post-glaciale warmere tijd, waarin warmtezoekende loofboomen een grootere verspreiding hebben, optreedt. Spreker gaat nu nader in op de geschie denis van de Oostzee en de omringende ge bieden. De na het smelten van 't ijs optredende niveau-veranderingen maken in de geolo gisch minder starre gebieden aan de Zuide lijke Oostzeekust, zoowel als in 't Noordzee gebied, de onderzoekingen veel gecompli ceerder als in 't betrekkelijk gelijkmatig ge rezen Gennoskandische gebied. Zoo zijn dan ook de grondleggende feiten en profielen veel van Zweedsche en Fin- sche herkomst. Spreker bespreekt nu de veranderingen in bet Oostzeegebied na het terugtrekken van de warme interglaciale Eemzee. Het ijs breidt zich uit en vormt de groote Baltische Eindmoraine. Een nieuwe zee-uitbreiding Volgt, ditmaal van de Witte Zee uit, de Yoldra Zee. Ook deze trekt zich terug en een nieuwe, zij het geringere, vooruitgang van 't ijs vormt de Fenno Skandische IJs- moraine. Nu volgt de tijd van de Baltische IJszee, een groot stuwmeer dat, tusschen bet ijs in het Noorden en het vasteland in 'l Zuiden het gebied der tegenwoordige Ocstzee innam. Bij het terugtrekken van 't breidt deze zich uit over Zuid-Zweden en treedt met de Noordzee in verbinding. Dit is de post-glacialeYoldia-Zee, die ook met de IJszee in verbinding stond. Er is nu al teen sprake meer van Arktisch klimaat, zooals spr. aantoont uit de verbreeding van verschillende boomen en heesiers. Door een opheffing werd deze Yoldiazee van de Ocpaan afgesneden en vormde de Ancylus- zee, die na betrekkelijk korten tijd geduren de de warme Litonnatijd (pl'.m. 4000 v. Chr.) ^eer met de Noordzee in verbinding trad. Bitvoerig bespreekt spr. de veranderingen bi niveau, die wij in den laatsten tijd voor- a' met behulp van de diatomeicy-soorlen nauwkeuriger bekend geworden zijn. Ten slotte vernauwt zich de verbinding met de Oceaan, de Oostzee wordt brakker en we tyen in historischen tijd. Naar aanleiding van enkele vragen merkt spr. nog op dat z i. de maximale zonne- straling ongeveer op 7— 8000 voor Chr. te stellen is, het klimaat daarna echter door bet verdwijnen van 't Ijs, nog eenigen tijd *armer geworden is, met 'n maximum pl.m. v. Chr. De Kamer heeft een uitvoerig schrijven aan alle belanghebbenden bij de telefonie ten plaüelande gericht, waarin zij opmerkt, dat, dank zij de verschillende publicaties van het Hoofdbestuur der Posterijen, het thans meer en beter dan voorheen mogelijk is, om de voor- en nadeelen, welke de her ziening der telefoontarieven met zich brengt tegen elkander af te wegen. Ten aanzien van de gevolgen voor het platteland is de Kamer tot conclusies ge komen, welke zij meende belanghebbenden niet te mogen onthouden. Zooals bekend is bestaat het voorgestelde locale tarief uit een grondhedrag benevens uit een tarief van 2lh cent per gesprek. Voor netten met onderscheidenlijk ten hoogste 100, 500. 2000. 4000 en meer hoofd aansluitingen bedraagt dit jaarlijksche grondhedrag f. 24. f. 30, f. 36. f. 42 en f. 48 Dit za! voor hen. die slechts éénmaal per dag iemand locaal opbellen, ontegenzegge lijk een voordeel zijn in vergelijking met het tegenwoordige vaste abonnementstarief. Reeds echter bij twee of drie gesprekken per dag is dit voordeel op het platteland in een nadeel omgezet. Dat kan ieder voor eigen gemeente spoedig narekenen. Nagenoeg alle plattelandsgemeenten val len in de categorie van hoogstens 50 en van 51100 aansluitingen, fn nettten met hoogstens 50 aansluitingen heeft men reeds niet onbelangrijk nadeel van het nieuwe tarief bij 2 aangevraagde gesprekken per dag. Dat weinig-sprekers bij het voorgestelde tarief voordeel hebben geldt dan ook alleen hij de stadsnetten, althans groote locale netten. Dat ferwille van die bewoners in de steden, die een telefoon blijkbaar nau welijks noodig hebben en voor wie de tele foon vaak een luxe is en die ook nagenoeg nimmer interlocaal telefoneeren, een derge lijk nieuw tarief zou moeten worden inge voerd zal weinigen prettig stemmen. Mogelijk zal de telefoonadministratie tegenwerpen, dat er in de kleine netten ge middeld met meer dan 1 2 malen per dag wordt gesproken, maar de grootste grief gaat dan ook tegen het feit, dat er een zoo danig tanefsysteem wordt voorgesteld, dat nimmer van een druk telefoongebruik, wat heteekent een groot gerief voor de gebrui kers, ten plattelande sprake kan zijn. Reeds vroeger is in kleine netten, der halve op het platteland, een locaal tarief van 2I/a cent per gesprek gebruikelijk ge weest, maar dit systeem is toenmaals ver laten. mede omdat er nagenoeg in het geheel niet locaal werd gesproken, de administra tiekosten te hoog waren en er waarschijn lijk niet voldoende aansluitingen kwamen. Desondanks wil men ditzelfde tarief per gesprek wederom invoeren, waardoor het doel van de telefoon, n.l. om het spreken zoo makkelijk en geriefelijk mogelijk te maken, opnieuw verijdeld wordt. Nog erger is het gesteld met het interlocaal tarief. Zeker, ook hier is een concessie gedaan, doordat tusschen twee plaatsen of liever kantoren, die hemelsbreed minder dan 7a1/ K M. van elkander liggen voor 10 cent kan worden gesproken, tegen thans voor 20 cent. Hoe spoedig liggen de kantoren echter niet verder uit elkander en dan zal 20 cent verschuldigd zijn. Zijn de kantoren van 15 tot 35 K.M. van elkander verwijderd, dan moet f 0.35 worden betaald en bij meer dan 35 K.M 50 cent Met deze tarieven voor oogen zal niemand een druk telefoonverkeer tusschen verschillende dicht bij elkander gelegen plaatsen kunnen verwachten, zooals bij streeknetten. Bij automatiseering der plaltelandscen- trale zal het voor de administratie ten aan- z:en van de kosten al zeer weinig uitmaken of er een aantal gesprekken meer of minder per dag zal worden gevoerd, zoodat een vast tarief, waarbij op geriefelijke wijze kan worden gesproken en dal evenveel op brengt als het gesprekken tarief, voor de administratie geen nadeel en voor de aan geslotenen enkel voordeel brengt. Een druk telefoonverkeer is alleen moge lijk bii strpeknelten. waardoor het platte land in direct confacl eehrarht wordt met de marktplaats en mei de die plaats omrin gende dorpen en wel zoo dal tegen een vast abonnement vrij locaal kan worden cespro- kon. Fen dercejijk slree1"^' mi wo-df voor taan onmogelijk en dat door het gesprekken- tarief Een telefoon is er, opdat er worde gesproken en daarom moet men niet een i tarief ontwerpen, waarbij het spreken zoo- zeer geremd wordt. Voorts zal een bezwaar, tot nog toe legen slreeknelten bestaand, bij automatiseering komen te vervallen. Als men thans een streeknet wil inrichten, wil gewoonlijk het eene gedeelte der aangeslotenen wel en een ander gedeelte geen streeknet hebben, al thans niet de kosten daarvoor onbrengt-n. Bij automatiseering kan echter de keuze worden gegeven tusschen een tarief voor het locale abonnement zooals thans en een ahonnement voor het streeknet Degenen, die alleen een locaal ahonnement gekozen hebben, moeten dan voor elk gesprek buiten het plaatselijk net hel gewone geldende in terlocal tarief betalen. Door doelmatige streeknetten zal de tele fonie ten plattelande ten zeerste worden bevorderd en zal het aantal abonné's sterk toenemen Op het platteland zijn de afstan den hef groote bezwaar voor het onderling verkeer Deze kunnen op weinig kostbare wijze worden overbrugd door de telefoon Het waren dan ook niet de kosten van de onderlinge plaatselijke verbinding, die het telefoneeren ten plattelande zoo duur maak ten. De oorzaak daarvan lag voornamelijk in de hooge onkosten, welke door de bedie ning der kleine niet rendabel te maken platlelandstelefoonkantoren werden veroor- zn«?kt en niet in d<?n afstand Door automa- tiscering wordt dit onmiddellijk anders en vallen de hooge personeelkosten voor een gronf deel wee. Bij aulomatiseering is het mogelijk om aan het platteland een coedkoopore telefoon te geven. Op welke wijze zal dat worden verwezenlijkt? DU kan voornamelijk "e^chie- den op twee wijzen- lo door m;ddp] van een locaal gesprekken tarief van 2 Va cent en een tarief van 10 en 20 cent voor af standen respectievelijk tot 7 7? K M. en van 77. tot 15 K.M. of 2o. door m-'ddel van vast ahonnement waarbij doelmatige streeknet ten moceliik worden. De keuze kan niet moeilijk ziin. Laten alle platfelandsorganisaties daar om aandringen op snel'automafiseeren van het platteland, opdat het inrichten van doelmatige streeknetten vergemakkelijk wordt, waardoor de bewoonbaarheid van het platteland ten zeerste zal worden be vorderd. Handel en Nijverheid hebben zich reeds grootendeels, zoo niet nagenoeg geheel, tegen hel voorgestelde gesprekken tarief uit gesproken. Groote invloed zal ook door den Postraad, welke zijn advies nog moet uit brengen. toegekend worden aan de meening van alle colleges en organisaties ten platte lande. De aulomatiseering komt onder alle om- siandigheden en hangt niet af van het tarief, dat zal gelden. Fen zestal jaren bestaat' deze b.v. reeds in Zweden en wel zonder het gesprekken- tarief. Aldaar kan men in het rayon Stockholm, hetwelk een straal heeft van circa 40 K.M., spreken tegen een tarief on geveer gelijk aan dat in Haarlem en Utrecht. De aansrhaffingskosten der automatische centrales zijn voorts thans slechts 2/5 ge deelte van het bedrag van voor enkele jaren en ook heeft de techniek inmiddels groote vorderingen gemaakt De tijd om uw wenschen kenbaar te maken aldus de Kamer is echter kort. Hel Hoofdbestuur wil gaarne binnen enkele dagen, althans binnen enkele weken, zijn heslissmg nemen. Laten alle hij de telefoon belanghebbende besturen ten plattelande zoo spoedig moceliik aan het Hoofdbestuur der Posterijen 's-Gravenhage berichten, dat zij geen gesprekkentnrief wenschen. maar wel een vast abonnement voor locaal en streekverkeer. Zendt ook afschrift van uw schrijven aan Zijne Excellentie den Minister van Water staat en den Postraad,Korten eerskade. 's-Gravenhage, en indien moceliik. even eens bericht van uw profest aan de Kamer van Koophandel te Leiden verzoekt ten slotte hef Bureau van onze Kamer dat on- getwiifeld voor ziin actie lof. verdunt. Toelichtende staten vercp-*el1en hef adres Fen besfudeerne daarvan versterkt nog zeer de overiu'Tinc. def het nlrfteterd met de voorgestelde regeling zeer gedupeerd zal worden. AANBESTEDINGEN. B. en W. hebben hedenmorgen aanbe steed Hel leveren van meubilair, hel ver- beleien van privaten e.d. in scholen, het vernieuwen van zinken en andere dakbe dekkingen en hel uitvoeren van verschil lende andere voorzieningen aan gemeente- gebouwen en inrichtingen. In vier perceeien (Met 4 teekeningen): Er was als volgt ingeschreven: wed H van Driel. Koudekerk, perc. 2, 3 en 4 f. 7300, J I). Ulenberg, Hilversum perc. 1 f 1295; fa. Marcelis en Heemskerk perc 2 f 2494. perc 3 f. 1418. perc. 4 f 3179. m massa f 7069; Jac. van Groenedaal, Breda, perc. 1 f. 1265; J A. Scheer en Biegslralen, perc. 1 f 995 Electr. Kerk en Schoolmeu- bel fabriek ,,De Marklsingel". Breda. perc. 1 f 988- H Korswagen, perc. 1 f. 1175, perc. 2 f 2496; T G. Barthen Jr., perc. 2 f.2595, perc 3 f 1221 perc. 4 f.3797; fa van der Linde en van der Drift, perc. 2 f. 2264; H. A A Mars perc 2 f 2690. fa. J. van B;e- men, perc. 1 f. 1654. D. Kaay en Zn., in massa f 8700. Gebrs. Koeken, Utrecht, per?,. 1 f 901 C J van Valderen. perc. 3 f 1527, perc. 4 f. 3G50; J. F. Raar, perc. 1 f. 1016. Voorts werd aanbesteed hel maken van belon en haulen beschoeiingen, het herstel len van remmingwerken en hel leveren en inheien van meer- en perkoenpalen. In drie pereeelen (Met 5 teekeningen). Fa. Gebr° Parel, Sliedrecht, perc. 2 en 3 tezamen f 11 988. perc. 2 f 9623. perc. 3 f 26f>5 P J de Later en Ph. Meyers perc. 1 f. 16 000. oerc 2 f 6800, perc. 1 en 2 te zamen f 22 800: fa. Marcelis en Heemskerk, perc 1 f 15.806. perc 2 f.9386. perc 3 f 4600 in massa f. 29.894; NV. Abtei v.h. Blijlevcns Made perc. 2 f. 10.236, perc 3 f 3160; fa. J. Zitman en Zn., perceel 1 f 13875 perc. 2 f 6950, perc. 3 f. 1760; J Warnaar en W. Hoogstraten, perceel 1 f 23 866. perc 2 f 11758, oerc. 3 f 2929. in massa f 38 553; C. van Hees. Utrecht. >d massa f. 28.534; N.V Volders Heiwerken, Wieringen. perc. 1 f 8360. rcrc. 3 f 2310, pere. 2 en 3 tezamen f 10 670; M. S van der Voort Aarlandprveen. perc. 1 f 15 396 perc 2 f. 9196 perc. 3 f. 1996 A Voordouw. Zwammerdam. perc. 1 f 15 650 perr 2 f.9450. perc 3 f.2200; N.V. Smeulders. Aannemersbedrijf, Rotterdam, in massa f. 28.000. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de inschrijvers te I eiden. De gunning werd aangehouden. NED. ARBEIDERS REISVER. „DE NATUURVRIENDEN". Het zonnige Zwitserland. De afd Leiden van bovengenoemde ver- eeniging. hield gisteravond in „Het Volks gebouw" een lichtbeeldenavond Als spre ker trad op de heer W Bartels. van Haar lem, met het onderwerp „Een hoogloer in Zwitserland De voorzitter, de heer H. v. Woudenberg, opende te ruim 8 uur, de goed bezochte bijeenkomst en memoreerde de reeds be legde avonden waarvan" deze de laatste in dit seizoen was. Over 't algemeen hoopte spr. dat hel bezoek, alhoewel niet slecht, toch volgend seizoen beter zou worden. Na hel doen nog van enkele mededcelin- gen, krijgt de heer Bartels het woord voor- zijn lezing Spr. vangt aan. te schptsen de gowaarwordingpn die men krijgt bij het be treden van het zonnige Zwitserland, het land van de eeuwige sneeuw en zijn kolos sale hooge bergen. Achtereenvolgens brengt spr ons van Amsterdam naar Brussel, waar de toeristen nog gelegen be:d hebben deze prachtige stad met zijn vele Gofhisehe ge bouwen te bezichtigen, om daarna met de nachttrein te gaan naar Bazel, een stad met 143 000 inwoners, die een der toe gangswegen vormt tot Zwitserland. Van daar gaal hel naar Zurich, terwijl men on derweg geniet van het prachtige landschap. Daar aangekomen gaat men order leiding van een betrouwbaren gids beginnen aan het eigenlijke doel der reis het beklimmen dei bergen na zich vooraf voorzien te heb ben van de benoodigde attributen en pro viand Dal dit geen gemnk'lijk werkje Is werd nader door spreker aan de hand van tal van plaatjes aangetoond, evenmin als hel dalen, dal snrns met levensgevaar ee- paard gaat Nadat spr nog uitvoerig haq stilgestaan bij de vele gevaarvolle, doch tevens interessante beklimmingen van ber gen en glefschers en de machtige indruk ken die men daarbij opdoet, geschetst had. werd via I.uzern Bazel Brussel. Amsterdam de terugtocht aanvaard. De vnorzilter bracht aan 't slof den heer Bartels den dank der aanwezigen ovpr. voor de genotvolle en interessante lezing en sloof na een opwekking om als lid der vereeniging toe te treden, dezen welge slaagden lichtbeeldenavond. BINNENLAND. Open brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aan alle telefoon* belanghebbenden ten plattelande. (Stads nieuws, Ie Blad). Een interview met Ward Hermans. (3de Blad). De proeftocht van de „Statendam". (Ie Blad). De begrooting voor Waterstaat; verhoo- ging van het rentepevend maximum voor inlagen bij de Rijkspostspaarbank te wach ten. (Binnenland, 3e Blad). De regeling van het Armbestuur; het voor loopig verslag der Tweede Kamer. (Binnen land, ,3e. Blad). BUITENLAND. Amerika'» toetreden tot het Internat. Hof van Justitie. (Builenl. Ie Blad). Stakina in de Belgische piasindustrie. (Builenl., Ie Blad). De rebellie in Mexico bijkan» bedwongen. (Builenl. en Tel. Ie Blad). Naar men ons mededeelt is door een Oud-I.ddenaar, onder den schuilnaam van Max van Leiden een indruk vastgelegd van het brandende Stadhuis alhier. Dit stuk is door den schilder aan het Leidsche Stad- huiscomité aangebeden ten bate van den wederopbouw van hot stadhuis en door dit Comité aanvaard Bij den Kunslhandel Sala Zoon. Breestraat. is het origineel voor belangstellenden te bezichtigen. Prof. mr. C. van Vollenhoven, hoog leeraar aan onze Universiteit is door de Nederlandsche rugcering aangewezen om als lid zitting te nemen in de Permanente Internationale commissie, ingesteld op grond van hel op 18 December 1913 te Washing ton tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika gesloten verdrag be treffende de onderwerping van geschillen aan een permanente internationale commis sie voor onderzoek en verslag (Staatsblad 1928 no. 149.) De onlangs alhier gepromoveerde arts J Siebesma is benoemd tot officier vau gezondheid 2e kl bij het leger in Oost Indië Van 2 tot en met 14 April wordt te '9-Gravenhage en van 15 lot en met 20 April in de Legerplaats bij Harskamp bij de Normaal Schietschool een cursus Mitr. M 20. geweer (karabijn) en pistool M. 25 no. 2 gehouden voor reserve-officieren en reserve-onderofficieren. Aan den artsen- cursus neemt deel de reserve-adjudant on der-officier J. W Gruppelaar-, aan den tweeden de reserve 2e luitenant J. Frieling, beiden van het 4de regiment infanterie al hier. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag. 25 Maart a.s. in de hemden tentoon stellingszaal van het Stedelijk Museum „de Lakenhal". Tn de advertentie in ons Blad van gisteren betreffende een uilvoering van den Leidschen Gymnasiastenbond „U.SA" op Zaterdag a.s was vergeten aan te kondigen, dat deze gegeven zal worden in den Leid- schon Schouwburg. Gisteren werd aan het Bureau van Politie een rijwiel gedeponeerd dat op de Breestraat onbeheerd werd aangetroffen. Rechthebbenden kunnen zich vervoegen bij den Commissaris van Politie. Ten nadeele van L. F. alhier is giste ren een rijwiel dat eenigen tijd onbeheerd aan het Levendaal stond ontvreemd De politie heeft aanwijzingen die vermoedelijk tot opsporing van den dader zullen leiden. De Commissaris van Politie alhier, verzoekt den reiziger, die zich bevond in den trein. die gisteren te 17 22 uur uit Leiden is vertrokken en die aan een con ducteur heeft medegedeeld dal hij eozjen heeft, dal korf na vertrek uit l.ejden tus schen L°iden en Warmond een m3n te water lac zteh zon «poi>dis moe» lok in ver binding te stellen met genoemden Commis saris van Politie, terwijl andere reizigers, die dit feit eveneens hebben voorgenomen- ook hiertoe worden uitgenoodigd.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1