JAPONNEN DE OOLTJKE OESTERFAMILIE. BET GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 13 Maart 1929 Derde Blad No. 21164 BINNENLAND. BEEKMAN KOREVAARSTRAAT SPREEKCEL Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. FEUILLETON. tt BELASTINGZAKEN. Aanslagregeling ten aanzien van de veelionders en landbouwers. Op vragen van den heer Lovink betreffen- toepassing der aanslagregeling door inspecteurs der directe belastingen ten 'janzien van de veehouders en landbouwers, jDlwoordde de minister van Financiën o.m.. lyi tot de door de inspecteurs gebruikte 3;ddelen ter bepaling van het inkomen van rfthouders en landbouwers mede behoort lid toetsen van de aangiften aan normen wil aannemen, dat deze handelswijze in lüfcele gevallen tot een te hoogen aanslag landbouwers heeft geleid, evenals an- óere methoden van berekening, die ten inzien van andére groepen van belasting lichtigen in toepassing worden gebracht, -ruil volgt echter niet, dat het gebruik au normen in het algemeen tot onjuiste slagen aanleiding geeft, maar dat daar bij met beleid moet worden te werk ge- n. In veel gevallen hebben trouwens ook raden van beroep, als onpartijdig rechter, P inkomen vastgesteld met behulp van de ior de inspecteurs berekende* normen. Dat bij toepassing van normen de aanslag tiet naar werkelijke gegevens wordt be- j&aald, kan de minister niet als juist erken- jxn; waarom maandnoteeringen. oogstbe- -hlen, cijfers omtrent bepaalde landbouw- rijven e.d. factoren, waarvan de nor- de samenvattingen zijn, niet als .verkelijke gegevens" zouden mogen wor- i aangemerkt, kan hij niet inzien. Voorts hij van oordeel, dat berekening van het jomen met behulp van met zorg samen Helde normen in bepaalde gevallen een lislere uitkomst kan geven dan een bu ffering naar gegevens, ontleend aan een khouding. Veel hangt hier af van het jtrouwen, dat aan de boekhouding wordt ^schonken; ieder geval moet op zich zei! -r den inspecteur of den raad van be- jp worden beoordeeld. In verband met het vaststellen van nor- i worden reeds thans veelal deskundigen landbouwgebied geraadpleegd De mliii»- achl het echter niet gewenscht. de in- teur tot het plegen van overleg met paalde organisaties op landbouwgebied verplichten; de vrijheid van handelen n de inspecteurs en daarmede hun ver- Iwoordelijkheid, zou daardoor in het gc- ng komen. De minister heeft niet het voornemen, tzij tot het voorschrijven van bepaalde ijzen van inkomstenberekening, hetzij tot I volgen van bepaalde methoden bij het "Istellen van normen. Dergelijke voor- hriften zouden trouwens niet bindend zijn t de raden van beroep, die hier in den I het laatste woord hebben. RECLAME. MODERNE STOFFEN. ELEGANTE MODELLEN. MATIGE PRIJZEN. ZIE DE ETALAGES EEN NIEUWE POLITIEKE PARTIT. Braat wordt door advocaten en dominéé* voor den gek gehouden. Te Rotterdam is gisteren de aangekon digde vergadering gehouden door het co mité Kroes, dat zich de oprichting van een nieuwe politieke partij ten doel stelde De heer Kroes wees er op dat de belangen van het boerenbedrijf de veehouderij en den veehandel in de Tweede Kamer onvoldoen de worden behartigd. Hij werd bestreden door den heer A. Braat, die zeide dat deze versnippering het gestelde doei niet ten goede zal komen. Laat men de Plattelandspartij steunen Spreker waarschuwde den voorzitter niet verder op dezen weg voort te gaan Zet Braat op zij. als hij niet deugt Denken jelui dal het zoo aangenaam is daar in de Kamer 'te zitten te midden van advocaten en domi nees, waar je voortdurend voor den gek wordt gehouden De groote partijen ver moorden de plattelanders. Tenslotte werd besloten het initiatief le nemen tot de slichting van een vereeniging die zich ten doel stelt de belangen van de landbouwers veehouders en veehandelaren te behartigen. HET WEGENFONDS. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer inzake de begrooting van het wégen fonds voor 1929 wordt gevraagd hoe het staat met de plannen der Regeering met be trekking tot de verbinding van de groote steden. Men dacht daarbij aan de verbin dingen AmsterdamRotterdam en 's-Gra- venhageGouda. Men drong er op aan dat deze verbindingen spoedig tot 9tand zouden komen Aangedrongen werd nog op de spoe dige totstandkoming van de verbinding Den Maag met Amsterdam en het vliegveld Schiphol. In plaats van den ontworpen weg Sassen- heimAmsterdam gaven verscheidene le den de voorkeur aan den weg beoosten Lei den ter vermijding van de bebouwde kom men op het traject SassenheimDen Haag. 197. Gelukkig herstelt de Oesterfamilie vrij spoedig en met de terugkeerende gezondheid, hervinden zij ook hun goeden moed. Oesje en Oelie Oester gaan met de broertjes weer naar school. Maar wat de jongens niet, en de meisjes wèl hoeven te doenl Handwerken op de les bij juffrouw Naaldendraad. 198. En nu heeft die stoute Oesje iets bedacht. In de natuur kundeles heeft ze geleerd, dat magneten staal aantrekken. Ze heeft nu een groote magneet mee naar school genomen en. jawel hoor! De magneet doet zijn dienstl Onder de bank trekt Oesje alle scharen tot zich! CENTRALE BOND VAN NEDERL. P. T. T.-PERSONEEL. Het Bondsbestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel deelt mede van de Administratie P. T. T. bericht te hebben ontvangen, dat de nieuwe bevorderings- regelen voor het P. T. T.-personeel thans officieel bekend kunnen worden gemaakt en niet langer alleen in de kringen der be stuurscolleges behoeven te blijven. De nieuwe regelen omtrent de aanstel ling, opleiding «en overgang in verschil lende rangen voor het kantoorpersoneel bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefoon worden geacht in werking te zijn getreden op denzelfden datum als het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks-amb tenaren 1929, namelijk op 1 Nov. 1928. In verband hiermede zal het bondsbe stuur van den C. B. P. T. T. ter inlichting zijner leden aan al zijn bestuurders een exemplaar van deze nieuwe bevorderings- regelen doen toekomen. UIT HET BOUWBEDRITF. Gistermiddag heeft te Haarlem een con ferentie plaats gehad tusschen vertegen woordigers van werknemers in het bouwoe- drijf en den Algemeenen Patroonsbond, inzake vernieuwing van de arbeidsovereen komst in het bouwbedrijf. Eenigen tijd ge leden heeft ook een conferentie plaats ge had, waarbij de R.K. Patroonsbond tegen woordig was. De R.K. bond verklaarde zich, in strijd met de afspraak van den Argem. Patroonsbond, bereid een overeenkomst aan te gaan, met de bepaling der vacantie. Laatstgenoemde bond verliet toen de con ferentie. Na de besprekingen van gisteren, is men tot toenadering gekomen. Binnenkort zal de overeenkomst met den Alg. Patroons bond definitief aangegaan worden. TANDTECHNICI. De Regeering stelt, in overleg met de com missie van rapporteurs voor de considerans van het wetsontwerp tot het in de gelegen heid stellen van hen. die, ingevolge de wet van 30 December 1926 geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ontvangen, om alsnog van hun practisehe bekwaamheid te doen blijken, in overeenstemming te bren gen met de in dat ontwerp aangebrachte wijzigingen. NITVERHEIDSRAAD. In zijn laatste vergadering heeft de Nij- verheidsraad, naar aanleiding van uit ver schillende industrieele kringen daarover ontvangen mededeelingen, besloten bij den minister van arbeid, handel en nijverheid aan te dringen op een spoedige totstand koming van een wet, waarbij voor Neder land wordt geregeld de bescherming van teekeningen en modellen van nijverheid. Naar de meening van den Raad beslaat voor deze maatregel, die een logisch gevolg geacht moet worden van de toetreding door Nederland tot de Schikking van 's-Graven- hage van 6 November 1925, waarin dit on derwerp internationaal is geregeld, te meer aanleiding, omdat deze schikking door de ratificatie door Nederland, Duitschland, I Spanje en Zwitserland op 1 Juli 1928 ln werking is getreden en thans Nederlandsche teekeningen of modellen van nijverheid wel internationaal gedeponeerd kunnen worden, doch in Nederland zelf geenerlei bescher ming genieten. Voorts heeft de Raad der regeering op haar verzoek van advies gediend inzake de samenstelling van de comité's die de de Nederlandsche deelneming, respectievelijk aan de Antwerpsche tentoonstelling van 1930 en de internationale koloniale tentoon stelling te Parijs van 1931 zullen voorbe reiden, voor zoover betreft de vertegen woordiging van de Nederlandsche industrie in die comité's. Nogmaals heeft de Raad aan den minister van financiën zijne bezwaren uiteengezet tegen de geregeld voorkomende verhoogin gen van recognities voor het gebruik van staatseigendommen in gevallen, dat parti culiere ondernemingen voor de uitoefening van haar bedrijf noodzakelijk van staats eigendommen gebruik moeten maken. Ten slotte heeft de Raad de aandacht van den minister van waterstaat er op gevestigd dat door particulieren de uitgave van een internationalen telefoongids wordt voorbe reid, waarvan de opzet blijkbaar is, om uit daarin door het bedrijfsleven te plaatsen advertenties de kosten te bestrijden en winst te maken. Naar de Raad heeft vernomen, zouden Nederlandsche postambtenaren daar aan hunne medewerking verleenen. Aan gezien de Raad bezwaren heeft tegen het stelsel, dat op kosten van het bedrijfsleven boekwerken worden uitgegeven, heeft hij hoewel hij overigens het totstandkomen van een bruikbaren internationalen telefoongids, waardoor het internationaal telefoonverkeer zou worden vergemakkelijkt, zou toejuichen gemeend den minister, ter voorkoming van den indruk, dat dergelijke uitgaven van overheidswege zouden worden gesteund, toch in overweging te moeten geven, om, in dien zulks althans nog mogelijk is, be doelde ambtenaren te doen instrueeren nun ne medewerking aan de uitgave van den internationalen telefoongids te slaken, te«zi] aan de uitgave alsnog het karakter van advertentieboek zou kunnen worden ontno men, en voorts te voorkomen, dat ambte naren in den vervolge zulk werk op zich nemen. STATISTIEK EN ALCOHOLVRAAGSTUKKEN De Geheel Onthouders Levensverzeke ring Maatschappij heeft een commissie in het leven geroepen ter besludeering van die vraagstukken in den drankstrijd, die zich voor statistische behandeling leenen. De bedoeling is te onderzoeken hoe het ver band in ons land is tusschen de sterfte kans en het gebruik van alcoholhoudende dranken. In de toekomst hoopt men het onderzoek ook te kunnen uitbreiden over ziekte en ongevallen Tevens wil men een centraal adres vormen voor informatie naar gegevens, die op dit gebied in het bui tenland reeds verkregen zijn. Hiervoor zal gestreefd worden naar contact met licha men als expertcommissie voor alcohol vraagstukken der Hygiënische Commissie van den Volkenbond, Tntern. Bureau tegen het Alcoholisme, World Prohibition Fede ration, enz. De commissie bestaat uit dr. F. Delhez te Dordrecht, voorzitter; B. Ch. Ledeboer, Den Haag, 1ste secretaris; C. v. d. Vlies, Amsterdam, 2de secr.-penningmeester; dr. F B Banning te Nijmegen; A. Don te Rot terdam; P. van der Meulen le Zei9t; dr. A II. Oort te Oegslgeest en dr. Joh. v. d. Spek te Heemstede. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Leeuwarden is plotseling aan een hartverlamming overleden notaris J. H. Berghuis, die onlangs in staat van faillis sement werd verklaard. Gisteren vierde de heer C. L. van Balen, oud-hoofdredacteur van „Het Vader land" te Den Haag zijn 70sten verjaardag. De heer Van Balen, die te Katwijk aan Zee werd geboren, is ook hoofdredacteur van de „Zutfensche Courant" geweest. Bij Kon. besluit van 11 Maart is be noemd lot gewoon hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in dt ge zondheidsleer en de geneeskundige politie, L K. Wolff, arts te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 11 Maart is aan dr. J. H. Gunning Wzn., op zijn verzoen met ingang van 16 September, eervol ont slag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit van 11 Maart is, met ingang van 1 April, benoemd tot burge meester der gemeente IJsselmonde B P. Hazenberg, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Giethoorn. Bij Kon. besluit van 11 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente Jaarsveld, Lopik en Willige-Langerak H. M. Oldenhof. Bij Kon. besluit van 27 Februari ia, met ingang van 1 April, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer ir R. C H. Schüngel als inspecteur van de Volks gezondheid. bij den dienst, welke in het bij zonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volks huisvesting, met dankbetuiging voor de be wezen diensten. KLACHT OVER WEGEN. Een abonné wijst op de totaal onbegaan baarheid van den Rijnhofweg, gemeente Oegstgeest, en vraagt daarin verbetering te brengen. Hij zou gaarne zien, dat de A. N. W. B. en de Vereen voor Vreemdelingen verkeer ook op verbetering aandrong. Onzerzijds zouden wij in 't algemeen hierbij willen opmerken, dat vet. wegen verbetering noodig hebben en een betere be handeling eischen dan alleen het opbrengen van wat basallgruis dat door auto's etc. dan maar moet worden ingereden! RECLAME. het voorjaar, koop tijdig een pot 9393 Naar hef Engelsch van J S FLETCHER door Mej. A. T. ..Ik zeg goed." antwoordde Jimmie. „Ik haar gaan halen zoodra ik ontbeten heb. Zij moet natuurlijk getuigen.' ..Ben je niet bang voor vragen?" zei facke. ».Ik ben voor niets bang." antwoordde [,piir«ie. „Waarom zou ik het zijn? Heb ie le'9 gehoord, sedert ik je gezien heb, Packe?" .Neen." antwoordde Packe. „Ik heb niets fehoord. Gisterenavond heb ik even met p.n detective gesproken, die deze zaak •5;dt. Zij weten natuurlijk niets van den J*fstal van het kruis van Scraye en de an- jer? voorwerpen zij hebben geen gedach- -■ dal er zoo iets is. Zij wijden hun aan- :lnht uitsluitend aan het geheim van den lTj°d van deze vrouw.'' v ..Laten ze daar voor hel oogenblik maar ^blijven De andere zaak kan wachten Brians voor hen." -Heb je iets gehoord?" vroeg Packe r[® gevonden omtrent de aangeteekende ^kttlen?" -k." antwoordd Jimmie .Ik vond spoe- ^uil dal vriend Schmidt hel mis had bij ?an zijn gevolgtrekkingen. Maar ik zal er je later alles van vertellen ben je van avond thuis?" „Na acht uur," antwoordde Packe. „Dat komt goed uit Ik ga naar St. Mar garet's Bay, om mijn tante en juffrouw Walsden te halen, ik za! juffrouw Walsden naar de politie brengen, om haar getuigenis te laten afleggen, en ik zal haar beiden hier onder dak brengen vannacht. Ik kom om half negen bij je. En dan moet ik je nog wat zeggen. Packe ik zou graag Scraye van avond ontmoeten. Er is iets, dat ik hem graag zou vragen „Goed." zei Packe. „Ik zal er voor zor gen. Hij is in de stad Half negen du9." Hij liep mei Jimmie naar de hotel-garage en zag even later de auto van Trickett ver trekken. oogenschijnlijk op weg naar Do ver. Maar voordal hij ver weg was. boog Jimmie zich naar zijn chauffeur over, en beval hem naar een bepaald politiebureau te rijden Daar aangekomen vroeg hij den ambtenaar te spreken, wiens naam onder de advertentie stond, die Packe had aange wezen. „U wilt u in verbinding stellen met juf frouw Eva Walsden." zei Jimmie. toen hij alleen met hem was ,.U will dat zij getuige nis aflegt bij het onderzoek waarop in uw advertentie gedoeld wordt Wanneer zal dat onderzoek plaats hebben?" De ambtenaar, die uit zijn raam Jimmie had zien aankomen en er op gplet had dat de auto bijzonder mooi was, bekeek het kaartje van zijn bezoeker. „Mijnheer Trir-kett." antwoordde hij. „het is vastgesteld op 4 u van middag. Wij wen- srhen juffrouw WalsdeD te hooren omdat wij weten, dat zij de helpster was van de vrouw, wier lijk gevonden is Wij hebben gehoord, dat zij naar Parijs ging den dag, voordat dit gebeurde, maar wij hebben daar na niets van haar gehoord. U kent juffrouw Walsden?" Jimmie haalde zijn horloge te voorschijn en keek er op .Juffrouw Walsden," antwoordde hij, „lo geert bij mijn tante buiten in Kent. Het is nu half tien. Geeft mij het adres van de plaats, waar het onderzoek zal zijn en ik zal juffrouw Walsden daar half vijf brengen, vroeger kan het niet. Is dat goed?" „Uitstekend," antwoordde de ambtenaar, snel een per woorden op een vel papier schrijvend „Wij hebben juffrouw Walsden maar weinig te vragen, maar zij kan on9 misschien wat licht in deze zaak geven." „Denkt u. dat de vrouw vermoord werd?" vroeg Jimmie. toen hij zich naar de deur wendde. „Denkt u niet, dat zij zich zelf doodschoot?" De ambtenaar glimlachte bitter. „Als zij zich zelf had doodgeschoten, mijnheer Trickett," antwoordde hij, „zouden er overblijfselen van den revolver gevonden zijn. Maar die waren er niet." Jimmie peinsde over dit antwoord, ter wijl zijn auto over de groote wegen van Kent reed Hij had ook veel andere gewich tige zaken bedacht, toen hij het rustige huis te St. Margaret's Bay bereikte en de twee voornaamste bewoonsters plotseling deed opschrikken. Speurend in een spoorboekje vond hij wat hij wilde vloog met zijn twee gezellinnen Dover binnen, juist op tijd. om den snel trein le halen en liet het aan zijn chauffeur over. de auto kalm naar huis te brengen. En vijf minuten voot vier gaf hij Eva over aan den beleefden politie ambtenaar, terwijl bij haar bij het heengaan een waarschuwend woord toefluisterde. „Geeft antwoord op alles, wat zij u vra gen, maar geeft geen inlichtingen uit u zelf," zei hij Voor Jimmie en zijn tante, als belang stellende. maar zich achteraf houdende toe schouwers. schenen de handelingen van den lijkschouwer met zijn jury buitengewoon saai en onbeteekenend. De politie-getuigen vertelden van den brand en het vinden van het lijk. de politie-dokter legde getuigenis af omtrent den toestand van het lijk en de wond in het hoofd, volgens hem veroor zaakt door een 9chot uit een revolver van dichtbij afgeschoten; de brandweerlieden zeiden dat geen deel van een revolver ge vonden was onder de puinhoopen van het huis. Niets persoonlijks kyrani voor den dag, voordal de vrouwen in de getuigen bank verschenen, die gediend hadden in het huis van madame Charle9. de eene als keu kenmeid de andere als werkmeisje. De keu kenmeid kon niets zeggen Die avond was toevallig haar uitgaansavond geweest. Zij was als gewoonlijk om vijf uur uitgegaan. Zij was teruggekomen om elf uur om het geheele huis in brand en de brandweer daar aan le treffen Zij had niets ongewoons bemerkt; zü kwam nooit in het deel van het huis. waar de zaak was. en toen zij mevrouw het laatste zag. was deze als gewoonlijk in opgewekte stemming geweest Hel werk meisje had echter iets te zeggen dat van belang was al was het maar een kleinig heid Zij dronk in dp keuken thee. om zes uur dien avond Zooals gewoonlijk wanneer de keukenmeid uit was. zou madame Char les uit eten gaan Even na zes uur hoorde zij mevrouw een bezopker in dpn salon bo ven laten zij hoorde stemmen Zij hoorde duidelijk mevrouw's stem. de andere stem was niet zoo duidelijk, en zij kon niet zeg gen of het een mannen- of vrouwenstem was. Na korten tijd waarschijnlijk om streeks half zeven kwam mevrouw bij haar in de keuken en zei. dat daar zij zelf den gehëelen avond uitging en de keuken meid uit was, zij, het werkmeisje naar de komedie mocht gaan. als zij er lust in had en zij gaf haar daarvoor vier shilling. Zij maakte zich daarop klaar en ging uit. niet naar een komedie, maar naar een concert gebouw. Zij keerde omstreeks elf uur van daar terug en vond juist wat de keuken meid gevonden had. het huis in brand Had zij mevrouw met den bezoeker in het huis achtergelaten? Ja, zij hoorde hen praten, loen zij langs de deur van den salon kwam. Was mevrouw als gewoonlijk toen zij in de keuken kwam? O ja geheel hetzelfde, glimlachend en vriendelijk. Er school nipts merkwaardigs in niets van belang, be halve het feil dat madame Charles in het huis was geblevpn met een onbekend per soon en toen Eva Walsden in de getuigen bank verscheen, scheen het dat er geen ver der licht op de zaak geworpen zou worden door de inlichtingen, die men van haar kreeg. Zij vertelde het hof. dat zij de eenige helpster van madame Charles was De clien tèle van madame Charles was klein, maar eerste rangs al'es waf voor de klanten ge daan werd gehpurde door mevrouw of haar zelf; de klanten warpn erg preries en de prijzen dip hetaa'd werden waren zeer hoog Kon zij dp namen der vaste klanten van de zaak opgeven? Zeker, kon zij dat. CWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9