Eerepromotie van de heeren Stork en Deterding. b Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 13 Maart 1929 Tweede Blad No. 21164 Huldiging van twee groote Nederlanders. O Je Delft heeft hedenmiddag de eere-pro- Pötie plaats gevonden van de heeren ir C Stork en Sir Henry Deterding. Onder at Nwezigen bevond zich ook Z.K H Prins Mrik die werd welkom geheeten door M rector magnificus prof. T. K. L. Huijter- Nü8. Voortgaande verklaarde deze de aan wezigheid van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen te waardeeren, terwijl hij zich in het bijzonder verheugde de heeren Stork en Deterding aanwezig te zien in deze buitengewone vergadering van den Senaat der Technische Hoogeschool, teneinde hen de diploma's te kunnen uit reiken van het eere-doetoraat in de Tech nische Wetenschap, hen bij Senaatsbesluit van den 3den December'1928 toegekend. Ii. C. F. STORK. Prof. Van Royen hield vervolgens een rede waarin hij datgene in het licht stelde, waaruit zijn beteekenis op technisch we tenschappelijk gebied bleek, terwijl hij te ven? een uitvoerige persoonsbeschrijving gaf van den nieuwen doctor honoris causa De heer Stork werd 6 Febr 1865 te Oioen zaal geboren, bezocht aldaar de lagen? school en de z.g. Fransche School te Hen gelo om daarna over te gaan naar de H B S te Arnhem alwaar hij op 17 jarigen leeftijd 1882 het einddiploma behaalde. Van zijn jroote begaafdheid gaf hij toen reed? blijk Fenieen tijd wa? hij nu als volontair werk zaam aan de machinefabriek van zijn vader >m vervolgen? te gaan studeeren aan de Polytechnische School te Delft Op 3 -lull 888 verwierf hij hel ingenieursdiploma als verktuigkundig ingenieur Korten fiid later 'rad hij in dienst van de fabriek die foen onder zijn vader den heer D W Sfork sfond heneven? van ziin ouderen broer en I den heer Slrumpher. Hij bezocht uit hoofde van zijn betrekking tal van industrie-centra in het buitenland en kreeg na het vertrek van den heer Strumpher de technische leiding, welke hij sindsdien onafgebroken heeft gevoerd In 1893 werd hij als firmant in de zaak opgenomen, die sindsdien slepds grootor vlucht heeft genomen. Voor de techniek in Nederland, alsmede voor haar wetenschappelijke ontwikkeling heeft de heer Stork aldus zeer groote verdiensten. Wanneer thans in ons land een persoon gezocht wordt om hem op een plaats te zet ten. waar leiding en doorzicht vereischt worden, is C. F. Stork een der eersten die in de gedachten komt. Inderdaad is de lijst der functies, die hij naast die van fabrieks- leider vervult van een respectabelen omvang Zij wijst op een hecht verband met andere verwante bedrijven, op een klaren blik op dc- behoeften van ons land aan uitbreiding harer industrie, op waardeering van zijr» persoon in de bankwereld en in die kringen waar de sociale maatregelen uit eigen ini tiatief op breeden schaal worden bezien cn behartigd. Bij zijn streven naar grootere eenheid onder de werkgevers liet Stork zich nooit leiden door een gedachte aan klassentegen I stelling- tusschen arbeiders en werkgevers Artikel 3 van de Statuten van de Vereeni ging van Werkgevers (onder zijn voorzitter schap gereorganiseerd) bevat de bepaling dat de belangen van dc werkgevers en do werknemers zooveel mogelijk in overeen stemming .met elkander moeten worden be hartigd en het geheele leven van Stork is een in practijk brengen van die gedachte ge weest. Van den heer Stork kan getuigd worden, lat dank zij zijn leiding in een critieke periode onzer economische geschiedenis d. industrieele belangen op bekwame wijz» werden verdedigd, dat hij door zijn optreden, lat nooit haatdragend of haatzaaiend was er toe heef! bijgedragen, dat aan de in- luslrieele vereenigingen in ons land een groote heleekenis in 's lands beheer werd toegekend en dat het kiemdragend zaad werd uitgestrooid, waaruil een betert ver houding tusschen de vereenigingen van werkgevers en van arbeiders kan opgroeien. Prof van Royen gaf verder een resumé van de voornaamste technische overwin ningen van den nieuwen doctor en sprak de hoop uit, dat het hem gegeven moge zijn den arbeid, welke hij gedurende 40 jaar op bewonderenswaardig krachtige wijze heeft volvoerd, steunende op zijn helder verstand en zijn wetenschappelijke denkrichting, ge dragen door zijn hooge opvatting van de sociale taak van den werkgever, nog langen tijd als voorbeeld voor anderen en als een zegen voor onze industrie voort te zetten. Namens den Senaat der T G verklaarde spr hierna den heer Stork te zijn doctor in de Technische Wetenschappen met alle rechten, die door de Wet of gewoonte aan dit doctoraat zijn verbonden, honoris causa. SIR HENRI DETERDING. Vervolgens kwam prof dr J G C Volmer aan het woord voor de uitreiking van het diploma aan Sir Henri Wilhelm August De terding Deze vestigde er de aandacht op, dat een eere-doctoraat slechts zelden mag worden verleend Het is een hooge onder scheiding, alleen toekomend aan mannen van zeer uitstekende verdiensten: aan tech nici en ingenieurs, aan mathematici en die naren der natuurwetenschappen, maar ook aan ondernemers, die den band leggen tus schen den technischen en den economischen arbeid, die één zijn in oorsprong en doel.. De groei der nijverheid en de ontwikke ling van techniek en technische welen- schap zijn in 'ieder land in groote mate af hankelijk van den gemeenzamen, elkander steunenden en aanvullenden arbeid van deze drie groepen van werkers, nl. zij die het probleem stellen, zij die de grondsla gen voor de oplossing verbreeden en zij die het oplossen. Naar aanleiding hiervan heeft spreker doen uitkomen de bijzondere verdiensten van den nieuwen eere-doctor als onderne mer en hoe hij als zoodanig invloed uit oefende op de ontwikkeling van het tech nisch weten en kunnen in het bijzonder in ons land. De heer Deterding werd 19 April 1866 te Amsterdam geboren, waar zijn vader woonde, een koopvaardij-kapitein, een van hen, die zich naast God schipper op hun schip voelden Tot zijn 20ste jaar bleef hij in de hoofd stad, waar hij de lagere school en de 3- jarige H. B. S doorliep, om daarna in dienst te treden bij de Twentsche Bank, waar hij in de effectenafdeeling zijn eerste ervaring van het bankwezen opdeed. In 1886 deed hij mode aan het examen bij de Nederlandsche Handel Maatschappij. Van de 200 sollicitanten, die zich meidden, slaagden ei 10 en daarvan was de jonge Deterding No. 1. Ze? weken na zijn examen zat hij op de boot naar Indic, waar hij hij het agriit- schap der N H M te Medan werd ge- plaat?! Hier klom hij op tot plaatsvervan gend agent in 1889 en in 1891 weid hij op ongewoon jeugdigen leeftijd als S, VAN M1LLIGEN de bekend.» componist en oud-hoogleeraar van het A'damsch Conservato rium is Maandag overleden DE „STATENDAM", het nieuwe dubbelschroef-turbineschip der HollandAmerikalijn, zal 16, 17 en 18 Maart op de Noordzee zijn technischen proeftocht maken. Overzicht van het sloependek van dil zeekasteel, waaraan men thans op de werf Wilton te Rotterdam de laitste hand legt. DRAMA TE OP1JNEN Van een aantaf personen, die gisteren vanaf een krib het werk der ijsbrekers in de Waal gadesloegen, en het gevaarlijke „werken" der rivier niet bemerkten, geraakten er 4 onder een plotseling opschuivenden ijsschots bedolven en te water. Het was onmogelijk de slachtoffers te redden, die allen den dood vonden. Da plaats des on'heils: het dreggen naar de slachtoffers. TOT BURGEMEESTER VAN LOCHEM is met ingang van 25 Maart benoemd de heer R, van Luttervelt. thans in de zelfde functie te Zuidlaren DE SYNAGOGE in de Wagenstraat te Den Haag, komt wederom achter een huis te staan. Toen het perceel der fa. Van Over indertijd werd afgebroken, meende men, dat de voorgevel vrjj zou blijven, doch op dezelfde plaats verrijst thans weer een winkelhuis. BIJ SPRINGVLOED heelt men gis teren getracht, het Grieksche s.s „Eugenia", dat bij de jongste No- vember-stormen op den dijk te Hel der kwam te zitten, los te sleepen. Vier sleepbooten mocht het niet gelukken.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5