KUNSTKRING VOOR ALLEN. Jaarpan? WOENSDAG 13 MAART 1929 No. 21164 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Itheologische faculteit Ivan leidsche studenten verkooping in „templum salomonis". ISOLDE MENGES - PAUL FRENKEL. Het voornaamste nieuws van heden. instituut kern. vereeniging van kleinhandelaren en marktkooplieden „leiden's belang". binnenland. buitenland. n.v. noord-zuid-holl. tramweg maatschai pij. handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor ritnland te leiden. 01 len LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel foor advertentiën 'lil Leiden en plaatsen waar agentsehappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Vtvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cis bij een maximum aantal woorden van 30 larasso volgen? pnstrecht Voot evenlueele opzending van brieven ÏOCts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: .ivjötaP' Voor Leiden per 3 maanden f2 3b, per week 777.. /0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week ,0 18 Franco per post 2 35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BUREAU GEMEENTEWERKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden ingen ter algemeene kennis dat het bu- sii van Gemeentewerken vanaf heden is iTCïiigd in het perceel Breestraat 125 iltioonnummer 1735.) A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STBIJEN. Secretaris, leiden, 13 Maart 1929. Jbrdracht van prei. dr. Siegmnnd Schnltze over „Do huidige kerkelijke toestanden in Dnitschland". Gisteravond trad voor de Theologische sculleit van Leidsche Studenten op in het kin-Auditorium van de Universiteit Prof. F. Siegmund Schultze van Berlijn, met onderwerp „Die heutige kirchliche Lage t Deutschland". De praeses, de heer Faber, opende de ver kering met een woord van welkom, iiarna Prof. Schultze begon met een min meer statistische uiteenzetting van de tcfkelijke toestanden in Duitschland. Het Idek o.a dat Duitschland voor pl.m. 2/3 uit otestanlen bestaat, wier kerken voor het :crcndeel in de Deutsche Evangelische ■chenland zijn vereenigd. In tegenstelling it vóór den oorlog zijn de kerken vrijwel lonoom. De cijfers van het kerkbezoek zijn r hut algemeen niet zoo gunstig, zoo b.v. Berlijn slechts 3 pCt. van alle protestan- Zoowel op het platteland als in de stc- kn zijn'echter de verschillen onderling zeer ii. De z.g. vrije kerken en secten betee- itien niet zeer veel. De vrijdenkersbeweging [ssnel gegroeid. De steunpilaar van het kerkelijk leven ml het „Kleinbürgertum" De arbeiders jsinds 1850 reeds van de kerk vervreemd, lacht verdienen de ambtenaren die toch 'hoofdzaak in dezelfde omstandigheden Reéren als de arbeiders. Toch zijn de arbeiders niet irreligieus, in- mdeel is een sterke religiositeit merk- die zich in realistische trekken uit, ^eenvoudigheid, waarachtigheid, broeder- |heid en hulpvaardigheid. Zeer sterk is de •shatologische trek, die met het socialisme Muw verwant is. Vooral onder de Jong- Kialisten is deze opleving merkbaar. Wat politiek betreft zijn de kerkelijke Toepen in hoofdzaak conservatief. De tomsch-Katholieke partij, het Centrum Jont wel hoe uiterste tegenstellingen in één irlij vereenigd kunnen worden door één kginsel. Toch moet de kerk zich niet aan Q bepaalde politieke partij binden. Christe- 75d moeten elkander vinden in die doelein- ■;o. die geen partijdoeleinden zijn, en zoo de gerechtigheid aanwenden om die [toep te steunen, die ze het meest behoeft. De Sociale vraag heeft de kerk verwaar- jsd. Spr. wijst op vele maatschappelijke ^standen waarin de kerk niets gedaan «ft Het sociale werk zal het meeste suc- hebben als het zonder bekeeringszucht Êbeurt. Langzamerhand is er verandering t bespeuren, ook in de houding der arbei- rs, een teeken is o.a. de aansluiting van Duitsche kerken aan Stockholm. Hiermee gepaard gaat een veranderde geologische belangstelling. Het begrip van *1 Koninkrijk Gods en hel weeken van een pundslag voor de sociale ethiek staan in 'l midden van de belangstelling. Hiermee ürdwijnen de scherpe grenzen tusschen de ':iitingen waarmee gepaard gaat een groote lOB-mteresse voor Lausanne Men ziet de moge- ffóiB^beid van eenheid en een economische oem '-'ledenstheologie" komt op. wen Op de lezing volgde een geanimeerde na- wel mspreking, waarna de praeses met een I en ^rd van dank de vergadering sloot, i lelt] ..Templum Salomonis" firma Burgers- Üj on Niermans in Leiden zullen in de helft van April verkocht worden de ^'liotheken van wijlen Prof Mr W. v. d. JlUül, gedeeltelijk, van Mr. W. L van ^bgrove oud Griffier van de arroTidissp- JOB jfD'3techtbank te Zutfen. van Ds. G. J. Flier. Leimuiden. Mr. Ties Mulder, fl leerdam, Mej J P W Rijke, leerar-s Fransch te- Leiden. Dr Hoogstra letter de te Gouda. Dr. B. A Ketel, apotheker ^sterdam. Ds. P. C. van der. Hnrst em. te Velp. Mr. T. W. van Riemsdijk 'Jei'endoorn en Dr. R, van Sleeswijk, arts Spoort. -O ISOLDE MENGES. De Kreutzer- sonate van Beethoven en de sonate van César Franck zijn welhaast de beide standaardwerken uit de piano viool- litteratuur. Zeker, er zijn nog andere, die op hetzelfde plan van waardeering staan, (.Bach, de overigen van Beethoven, Mozart, Brahms) maar loch, wie twee vioolsonalen van ouder en jonger datum zou moeten noemen, die er uit springen, zal zich niet behoeven te bedenken. Den geroutineerd en muziekliefhebber en concertbezoeker zijn ze bekend tot in onderdeelen. Maar het is met deze beide werken zoo, cat ze in hun rijkdom van klank en rhythrne ren wereld van gevoelens vertolken zoo helder en klaar, zoo overtuigend en klemmend, dat wie ook maar eenige ontvankelijkheid bezit voor muzikale indrukken er altijd opnieuw door wordt getroffen, zonder dat een zweem van verstomping optreedt. Het allergrootste ontkomt aan vulgar!peering. Beide werken zijn in aanleg en ontwikkeling hemelsbreed verschillend Beethovens overwegende dia- toniek dér Kreutzer-sonate is kracht, per soonlijkheid, wil naar de voorstelling van een scheppend genie, dat de wereld heeft kunnen bijbrengen, dat muziek metafysi sche waarheid bevat, die boven wijsgeerig- heid uitgaat. Francks overwegende chroma tiek is de meer sensueele verklanking van de dingen des gemoeds in zachte liefde of felle opbruising van hartstocht, maar die tevens in het religieuse de loutering vinden, waaraan de sonate haar noblesse dankt. Met den niet zeer duidelijken term klassiek tegenover romantiek pleegt de tegenstelling BeethovenFranck te worden aangeduid. Tusschen deze beide stukken zuiverste kamermuziek, aanvang en slot van hot programma, twee solo-voordrachten, door de pauze gescheiden: chaconne van Bach voor viool-solo en Impromptu van.Schubert en Rhapsodie van Brahms voor piano. De chaconne is door de zich na Bach ontwik keld hebbende viool techniek een virtuosen- stuk geworden zooals er geen tweede be staat. Zooals het tegenwoordig klinkt heeft Bach het nooit gehoord en zelf heeft hij hel nooit zoo gespoeld. Bach heeft zich in het meerstemmig vioolspel nooit de arpeg gios gedacht waartoe men in lateren tijd door het gebruik van den strak en mecha nisch gespannen strijkstok wel moest komen Bach heeft in zijn jongen tijd toen hij violist was in het Cölhensche orkest met een slok gespeeld van den vorm. die men op oude schilderijen ziét afgebeeld De spanning geschiedde toen niet mecha nisch doch door vingerdruk. Daardoor kon PAUL FRENKEL. ze telkens gewijzigd worden. Ze kon zoo gering zijn, dat drie en vier snaren tege lijkertijd konden worden aangestreken. De kam had toen ook veel minder ronding. Arpeggios waren daardoor overbodig. De chaconne is, bij wijze van proef, in den laatsten tijd in den ouden trant weer voor gedragen. Hoewel de loon dan. zooals te begrijpen is, veel minder .draagkracht bezit dan men tegenwoordig verlangt, schijnt deze toch van groote bekoring te zijn. Nie mand minder dan prol. Schweitzer zegt, dat wie de chaconne zóó eens heeft hooren spelen, er in de moderne speelmanier geen genoegen meer aan kan vinden. Het spreekt vanzelf, dat zulks slechts ra een kleine ruimte mogelijk is. Om een groote zaal te vullen heeft men het toon volumen van tegenwoordig noodig. Wij echter, die haar niet anders kennen dan in de tot traditie geworden voordracht van den lateren tijd, moeten toch telkens opnieuw erkennen, dat ze ook zóó een. monument van klank is, al heeft waarschijnlijk Schweitzer het bij het rechte eind. Het met den fijnsten muzikalen smaak samengesteld programma is door een twee tal allervoortreffelijkste kunstenaars uitge voerd- Isolde Menges, violisten en Paul Frenkel, pianist Charmeerender viooltoon dan mevrouw Menges uit haar welluidend instrument haalt, is nauwelijks denkhnar. De absolute beheersching van de techniek en hare innige muzikaliteit geven haar voordracht dat materieel verzorgde en ideëel spontane, dat de reproductie verheft lot zelfstandige kunstprestatie. De pianist Frenkel mag met haar in één adem worden genoemd. Ook bij hem dezelfde zorg voor de uiterlijke verschijning en dezelfde muzi kale uitbeelding. Frenkel is meester in het samenspel. Hij heeft daarin een lange school doorloopen bij Hubermann. Hij stemt zijn toon zoo prachtig af naar dien van zijn partner, dat dit eigenlijk een genot op zich zelf is. De samenwerking van db beide arlislen leidde dan ook tot een volmaakt congenale uitvoering der beide sonaten En van de solo-voordrachten volstaan we met de enkelf- vermelding, dat ook deze bij beiden van het allerhoogste meesterschap getuigden. Het succes was groot. Mevrouw Menges speelde na de chaconne een extratje Bach, welhekend uit den bundel Klassis^he Stücke. Haar werden fraaie bloemstukken aangeboden. De pianist bespeelde een Stein way-vleugel uit Benders magazijn. andere volken een onafhankelijke positie in Turkestan ingenomen In de eerste eeuwen was de zuidelijke rand bewoond door het lraansche volk der Saken en verder naar het oosten door Indiërs, beide volken wa ren Boeddhisten. In de vierde eeuw zijn deze gebieden voor het meerendeel ont volkt. vooral ten gevolge van de uitdroging. Langs den noordrand zaten in de eerste eeuwen lraansche Sogdiërs uit West- Turkestan. en van de 4de tot 7de eeuw was dat gedeelte bewoond door een volk, dat men de Techariërs noemt, dat een indo- germaansche taal sprak en dat in zijn uiter lijk en kleederdracht, zooals die uit de archaeologische vondsten blijken, een cul tuur moei hebben bezeten, zeer veel gelij kend op de Europeesche cultuur der Middel eeuwen. Dit volk heeft na de 7de eeuw plaat? gemaakt voor de Turksche Oeigoeren, wier rijk zijn centrum had in het noord oosten van het gebied, en hel tegenwoor dige Turfan Bij al deze volken was ook het Boeddhisme overheerschend, maar vooral bij de Oeigoeren bloeide ook de Mani- chaeische godsdienst, terwijl ook sporen van het Christendom niet zeldzaam zijn. Daarna gaf spr een kort overzicht van de Engelsche, Duitsche en Fransche expedi ties. die tusschen 1900 en 1916 in Oost- Turkestan archaeologische onderzoekingen hebben gedaan. Een aantal lichtbeelden gaf ten slotte een denkbeeld van den rijkdom der vondsten, die op verschillende plaatsen gemaakt zijn. Lezing met lichtbeelden door mr. J. H. Kramers over „Aichaeotegische vondsten in Oost-Turkestan". Op uitnoodiging van het Instituut Kern heelt mr. J. H. Kramers, lector aan de I Leidsche Universiteit vanmiddag een lezing met lichtbeelden gehouden over- „Archaeo logische vondsten in Oost-Turkestan". Spr. begon met te zeggen, dat Oost- Turkestan. hoewel tegenwoordig een weinig j belangrijk gebied, toch een grootp rol heeit g speeld in de cultuurgeschiedenis van de meest verschillende volken, een rol. dte onze eigen beschaving in sommige opzich ten nader aangaat, dan men zou kunnen enken. Geogranhisch is het een overgangsgebied tusschen China in het Oosten Indiê in het zoden en de door lraansche volken be I woonde streken in het westen. In het tijd perk nu, waartoe de belangrijke archaeolo gische vondsten behooren, n.l. de eerste acht eeuwen onzer jaartelling, vond er een belangrijke cu'tureele strooming van het westen naar het oosten plaats, waarvan de twee belangrijkste momenten zijn het binnendringen van het Boeddhisme in China en d3 zegetocht van de hellenistische kunst over Perzië Noord-Indië en Oost- Turkestan naar het oosten. In die tijden was een veel grootpr deel van Oost-Turke- slan bewoonbaar dan nu. de sedert dien tijd steeds toenemende uitdroging van den grond, heeft een groot aantal menschelijke nederzettingen tot woestenij gemaakt, maar ook voor het nageslacht tal van kostbare overblijfselen behouden, die in bewoond ge bleven streken al lang verloren zijn gegaan In de eerste eeuw na Christus heerl China voor de eerste maal zijn heerschappij over dez° gebieden uitgestrekt, evenals dat op het oogenblik het geval is Maar her haaidelijk hebben in dien tusschentijd In de concertzaal vara „L'Union", voor deze gelegenheid extra aangekleed, hield hield de Vereeniging van Kleinhandelaren en Marktkooplieden „Leiden's Belang'* een feestavond, die bijzonder druk bezocht wa$. Er was geen enkele plaats onbezet. De voorzitter, de heer J. v, d. Nieuwen- dijk, heette de aanwezigen van harte wel kom, in het bijzonder de vertegenwoordi gers van het marktwezen en den vendu meester den heer Beeuwkes. Hij sarpk zijn groote voldoening uit over de talrijke opkomst, dankte de donateurs voor hun financieelen steun en de Leid sche zakenmenschen, die er voor hebben gezorgd, dat het bestuur hedenavond een tombola kon organiseeren. Den geefsters van het Postkantoortje, de dames van Duu- ren en Pietersen, betuigde hij mede zijn erkentelijkheid en hij drong er hij de aan wezigen op aan hun inkoopen daar te doen Nadat hij de aanwezige niet-leden, markt kooplieden en kleinhandelaren tot aanslui ting had opgewekt, wenschte hij de aan wezigen een prettigen avond toe. Er volgde op 's voorzitters rede een warm applaus. Het bestuur had trouwens voor de aan wezige leden ook bijzonder goed gezorgd. Elk hunner werd ter hand gesteld een pakje met 4 bons voor consumpties. „The Populair Jazz", het in Leiden inder daad populair clubje musici, dat reeds vijf jaren de feestavonden van „Leiden's Be lang" opluistert, had zich als dapper ge weerd en leidde nu op muzikale wijze het Leidsche Kluchtspel- en Revue-gezelschap in, dat opende met het optreden van den humorist J. Ravensbergen. waarop een kluchtspel in één bedrijf, getiteld ..Een knap stel" volgde, dat vlot werd gespeeld en zeer in den smaak viel. Het gezelschap werd luide toegejuicht en herhaaldelijk teruggeroepen. Na de pauze traden de artisten J. van Heusden en J van Ravensbergen nog in verschillende creaties op. terwijl ook nog „De gestoorde feestvreugde", klucht in één bedrijf werd gegeven, die geweldig insloeg Daarop volgde een tombola, die veten be vredigde en slechts enkelen een kleine teleurstelling baarde terwijl de avond be sloten werd met een bal onder leiding van den heer W F. van Wijk. Wij mogen gerust zeggen, dat de feest avond geslaagd is. De eere-promoties aan de Technische Hooreschool te Delft van de heeren Stork en Deterding. (2de Blad). Vergadering van den Nijverheidsraad. (Binnenland, 3de Blad). De belasting-aanslagregeling ten aanzien van veehouders en landbouwers. (Binnen land, 3de Blad). Het Engelsche voorstel betreffende de conventie van Washington verworpen. (Bui tenland, 1ste Blad). Nog meer Trotzkilsten naar Tnrkije? (Buitenland, 1ste Blad). Eenige emsKge scheepsongevallen. (Bui- tenlandsch Gem 3de Blad en Tel. Ie Blad). Onheffinq: „Leidsche Onderlinge" (Filiaal). Haarlem- 1 nierstraat 2 a. Leiden. Collectieve ziekte verzekering. Wijzüang: H. Gijsman Jr., Hoogewoerd 125. Leiden. VeTfwarenfabriek. Wijziging handelsnaam thans: Verf- en Japanlakfabriek H. Gijsman 1 Jr., Leiden. Bespreking mot de vakorganisaties. Gistermiddag heeft in het Hoofdkantoor van de Maatschappij te Haarlem plaats ge had de driemaandelijksche bespreking met de Vakorganisaties. Het onderstaande om vat de voornaamste onderwerpen, waarom trent gemeenschappelijk overleg werd ge pleegd. Aangezien gebleken is, dat het verschil tusschen de baten en lasten van het Pen sioenfonds zich in gunstigen zin ontwikkelt, wil de Directeur eenige verbeteringen in overweging nemen en stelt zich achtereen volgens voor een vermeerdering van het z.g.n. „verhoogde weduwenpensioen" naar gelang van het aantal kinderen beneden den 18-jarigen leeftijd, gepaard gaande met het doen vervallen van den ö-jarigen wacht tijd voor het erlangen van het weduwen- pensioen een verhooging van het minimum van het invaliditeitspensioen, alsmede van het ouderdomspensioen van enkele perso neelleden. die indertijd op meergevorderden leeftijd in dienst der Maatschappij zijn ge komen. eene verbetering van de bestaande eigen en weduwennensioenen. Omdat de eerstgenoemde verbetering een beginsel- kwestie inhoudt, zal de Directeur gaarne daaromtrent het oordeel van de vakorgani saties vernemen en daarna de noodige be rekeningen doen maken, waaruit tenslotte zal moeten blijken, of alle. dan wel enkeie verbeteringen kunnen worden ingevoerd. De Directeur licht toe. dat de zienswijze van een der vakorganisaties omtrent een 5-jarige herziening van het Reglement Dienstvoorwaardcn niet de juiste is: inmid dels hpeft hij geen bezwaar, dat de vakver- eenigingen wenschplijk geachte wijzigingen van eenige beteekenis te zijner kennis bren gen, om zich daaromtrent te beraden en deze zoo mogelijk aan den Minister ter goed keuring voor te dragen. In gemeen overleg worden aangewezen de drie leden der Commissie van Advies welke sinds 1 Januari jl is ingesteld, om in ge vallen van dienstopzegging en niet toeken ning van periodieke verhooging vooraf haar oordeel uit te spreken. De Directeur mpent. dat er bij de Maat schappij geen aanleiding 1 estaat tot het doen van eene extra-uitkering wegens de vorstperiode, doch zonder thans nog eenicp toezegging te kunnen doen heeft hij de goede- verwachting, dal het mogelijk zal blijken, om ook over 1928 epne uit kee ring. evenals in de twee voorgaande jaren, te verstrekken. De hedrijlsuitkomslen van de laatste twee maanden zijn zoodanig geweest, dat de ge vraagde gelijkstelling van het Leidsche- met het Haarlemsche loon. verhooging van de minimum-loonpn en herziening van de arbeidstijden thans onmogelijk kunnen wor den toegezegd Verondersteld mag worden, dat deze uitkomsten een gevolg zijn van de abnormale weersgesteldheid en van h groot aantal ziektegevallen; mocht deze ver onderstelling te gelegener tijd juisl bliikpn en die teruggang zich herstellen, dan zal zeer zeker het gpvraagde nader worden over wogen. Topgezegd wordt dat hpt overzicht van de maandelijks*-he ontvangsten nok aan de vak organisaties zal worden toegezonden Indien aan dr Vtaats'-happii door nalatig- hid van het personeel schade wordt toege bracht, dan is het gebruikelijk, dat een ge-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1