«U»te Jaargang ZATERDAG 9 MAART 1929 No. 21161 Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: |0 Cis per regel voor adverlentièD uit t-eiden en plaatsen waar jgenUfhappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine MverlenliOn uitfluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij eeD maximum aantal woorden van 30 In.'asso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0 18 .0.18 I nummer bestaai uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ,A. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de American Petroleum Company om gunning tot het oprichten van een on- grondsche bewaarplaats voor benzine bovengrondsche aftapinrichting in en het Kort Galgewater vóór het perceel irt Galgewater No. 4, kadastraal bekend jmeente Leiden, Sectie B. No. 112. b. de American Petroleum Company om irgunning tot het oprichten van een onder- mdsche bewaarplaats voor benzine met engrondsche aftapinrichting in en op het louwenkerkhof vóór het perceel Vrouwen- rkhof No. li, kadastraal bekend Ge- gnte Leiden. Sectie H. No, 2280. H. Steenbergen om vergunning tot oprichten van een inrichting voor het merken van vleesch en vleeschwaren het perceel Lage Rijndijk No. 90 b ka- jraal bekend Gemeente Leiden, Sectie No. 740; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge- r;mde verzoeken met de bijlagen op de ferelarie dezer gemeente ter visie gelegd rjn, alsmede dat op Zaterdag, den 23en Maart r des voormiddags te half elf uren in .1 perceel Breestraat 125 (Bureau v. Ge- kniewerken) gelegenheid zal worden ge- :ran om bezwaren tegen deze verzoeken le brengen, terwijl zij er de aandacht ■i vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd p zij. die niet overeenkomstig art. 7 der cderwet voor het gemeentebestuur of eep :nl>r leden zijn verschenen, teneinde hun •waren mondeling toe te lichtep. A. VAN DE SANDE BAKHUTJZEN, Burgerpee'ster. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden,- 9 Maart 1929. 9243 IOOIT-MEER-OORLOG- FEDERATIE. Leiden, 9 Maart 1929. 9242 Burgemeester en Wethouders van Leiden; Teugen ter openbare kennis, dat uitslui- Itefi aanzien van de door de vereeniging l Volksgebouw" in perceel Heerengrarht 34 op 13 tot en met 21 April a.s. te iden bazaar, ontheffing is verleend van sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRÏJEN, Secretaris. Ds. A. van der Heide over: „Fabrikanten van Oorlogsgevaar." Op uitnoodiging van de „Nooit-Meer-Oor- 3-Fed era tie" sprak ds. v. d. Heide, lid van 9 Tweede Kamer der Staten-Generaal, gis- fc&vdnd in de geheel gevulde Nutszaal over ■fabrikanten van Oorlogsgevaar". Ingeleid door den wnd. voorzitter N. M. O fsderatie. dr. W. Jong, vangt spr. aan met lezen titel door prof. v. Emhden één dezer ^<?n gebruikt voor een artikel in „de Tele- foaf". Het Utrechtsch Dagblad heeft onlangs penbaar gemaakt een geheim militair ver lag tusschen Frankrijk en België. Hierin om. omschreven een aanvalsplan tegen öailsrhland en Nederland met doortocht Limburg. Als aanval kan reeds be bouwd kunnen worden eenige agressieve Ming van Nederland als b v. bemoei ing door Nederland op de Nederlandsch- 1 zisrhe stroomen. A'a aanhaling van de ons uit de bladen be- 'Me mededeelingen en de arrestatie van vervaardiger van hel stuk. Frank, wijst ;j: op het zonderlinge en tegenstrijdige der ■^hten. waardoor de indruk van een ver ding kan worden gewekt. Spr. gispt de gebrekkige regeeringsver- ',ring van Min de Geer. De meeste Kamer oen waren allesbehalve bevredigd, li'af is» er in deze geheele geschiedenis har en wat is er niet van waar? öe heer v Beuningen. de machtige man J Steenkolen Handelsver. heeft er belang lat de Ruhrkolen via Rotterdam en niet Antwerpen worden verscheept Hij hee't stuk ter inzage van de regeering gege de Mm van Buitenl Zaken heeft niet onder7(»cht doch door een deskundigen onderzoeken Waf is onderzocht °n hepfi onderzocht? Kon onze genera'e de vervalsching vaststellen? Generaal Tders heefjt zich met de meeste beslist- uitgesproken voor de echtheid van het stuk. Oud-minister Colijn heeft getuigd dat hij van de authenticiteit zoo goed als zeker was. Maar de correspondent in het Han delsblad. die onderzoek deed naar de 4 dub bele Spoorwegen in het verdrag genoemd, wijst er op dat deze lijnen nergens aanwezig blijken te zijn. De Belgische regepringsverklaring van gisteren door minister Jaspar: .De rechter heeft uitgemaakt dat het stuk valsch was" wordt door spr becritiseerd met de woor den: Deze Belgische rechter heeft het stuk niet eens gezien hoe kan hij het dan voor valsch verklaren? Spr meent dat het een mengsel is vau „Wahrheit und Dichtung". Toch verheugt spr. zich over de publica tie welke voor de zooveelste maal een licht werpt, op de methodes welke voor de lands verdediging worden gebezigd. Dergelijke me thodes (vervalsching van stukken) werden in het laatst der vorige eeuw toegepast door de antisemietische clique, welke de vgrval- schingen voor de Dreyfuszaak fabriceerde. Welk een ellendige noodlottige invloed gaat er uit van zoodanige „geheime stukken Zoolang een land zijn nationale verdediging handhaaft en de beslissing via zijn regeer ders in de handen der generale staven legt, zoolang zal deze noodlottige invloed zich onfeilbaar op de volken doen gelden. En dan ligt het toch ook voor de hand dat deze plannen worden klaar gemaakt. De beste landsverdediging i9 de aanval. Zoo is het ook hier, doch daarvoor hoeft men de gene rale staven geen verwijt te maken. Die heb ben in het stelsel de plicht zich rekenschap te geven van alle eventualiteiten. Maar wat doen de volken? Toen indertijd de Duitsche plannen voor een doortocht door Nederland bekend werden (v. Schlieffen'1 waardoor ook België zou worden getroffen, reageerden èn Nederland èn België daarop met volkomen onverschilligheid v. Moltke hpeft deze plan nen later gewijzigd in „geen doortocht door Nederland" Ncch de Duitsche regeering, noch het Duitsche volk waren hiervan op de hoogte, alleen de rijkskanselier was in gelicht, Zoo is 't ook nu. Hoe durft men in Nederland het Belgische volk beschuldigen op een whze, zooals hel hier in deze dagen is geschied? Ook de militaire overeenkomst FranTcrijk- Engelang was alleen aan min Grey hekend Deze had zelfs verzuimd zijn ambtgenooten mede te deelen. dat Engeland in een oorlog van Frankrijk tegen Duitschland. zich ver bonden had aan Frankrijk's zijde fe strijden. Ongelooflijk is de lichtzinnigheid der re geringspersonen in deze aangplpgenheden Even ongelooflijk de zorgeloosheid van het volk zelf I Vrijz. Dem en Soc. Dem. willen dan ook 1 de Grondwet gewijzigd zien in dezen geest I dat: mobilisatie nimmer mag plaats hebben dan op het fiat der volksvertegenwoordiging, i Waarom noemt men in verband met het verdrag spionnen en contra spionnen ttrs- dadigers? Het is het stelsel dat moet worden afgeschaft Eerst heette het verdrag gestolen. Wie kwam er tegen d^n diefstal op? Men keurde ze goed omdat men meende er belang bij te hebben. Behalve do generale staven, die op het critieke moment „de verantwoordelijkheid niet langer kunnen dragen" en op mobilisa tie aansturen zijn ook de diplomaten fabri kanten van Oorlogsgevaar, Prof. Kernkamp zeide reeds dat diplomaten het werkwoord „liegen" het best kunnen vervoegen. En de wapenfabrikanten' Krüpp had vóór den oorlog 50 000. tijdens den oorlog 100 000 menschen in dienst# Zoo in Duitschland In Engeland had men de Armstrong, in Oos tenrijk de Skod3. in Rusland de Poetilof- fabrieken. En deze zijn er nog al is het zwaartepunt nu wellicht verlegd naar de chemische industrieën, Farben A G e. d. De sub-rommissie uit den Volkenbond „tot onderzoek naar den invloed van de wa penindustrie" vond eenige jaren geleden: Sterke invloed der wapenfabrikanten in de regeering. orakooping van regeeringsambte- naren, valsche persberichten. Gevolg: ver hooging budget bewapening, hooge dividen den der wapenfabrieken. Fabrikanten van Oorlogsgevaar: De pers, de k°rk en de school Zij allen begrijpen hun plicht op verkeerde wijze. De school, de valsche voorlichtster over onze nationale helden, van de helden op ander dan vecht- gebied vertelt men ons op school weinig of niets. Dit is ongezonde nationalisme. Natio naal gevoel verbinde zich niet aan minach ting en aan geweldpleging tegen andere volken. De kerk. met haar nationalen God: nog onlangs sprak het Kamerlid Braat over den God van Neder'and en hoeveel malen is dit niet reeds gpschied, ook door grooter lichten dan dit Kamerlid. De Pers. Spr heeft lof voor de Neder- landsche Pers EeD enkele ongunstige uit zondering „De Telegraaf'. maar iD de na burige landen -s hel nog treurig gesteld. Er is geen macht in onzen tijd grooter dan die van de Pers Fabrikanten van Oorlogsgevaar: De petro- leum-syndicaten, de groote trusts HpI kapi taal. De bekende Duitsehe gnrl v Schö naich sprak het onlangs duidelijk uit: De oorlog wordt gemaakt op de bureaux der groot industrie en op de bankierskantoren. In het stelsel behoort heel het apparaat waarover ik u vanavond sprak, zegt spr. Maar de voornaamste fabrikanten van Oorlogsgevaar zijn wij zelf Wij. ieder voor zich. het volk dat zicb rekenschap dient to geven maar daar liever aan voorbij gaat. Wij krijgen de eerste tien jaar geen oorlog, zegt spr De reden is dooönuchter en een voudig. Er is geen geld voor. Maar wat u en ik wat wij allen in die tien jaar zullen doen legen den oorlog, tegen hel stelsel, dat hier genoemd werd, alleen daarvan zal af hangen, welk beeld de wereld in het vol gend tijdperk te zien zal geven Mac-Donald en Herriot hebben in 1925 de verstrekkende bepalingen van het „Protocol van Genève in het leven geroepen. Toen het in Enge land geratificeerd moest worden, was Mac Donald niet meer aan de regeering en dus werd het niet geratificeerd Maar spr. wil hier niet voor één partij spreken De gebeur tenissen der laatste weken hebben een fel licht geworpen op velerlei mogelijkheden; wij hebben te zorgen dat zij geen werkelijk^ heden worden. Van de kracht, welke in dit opzieh.t in de eerstvolgende jaren van de volken zal uit gaan, aldus besloot spr.'zwi hartelijk toege juichte voordracht zal^hét afhangen, of Europa of de wereld zich zal herstellen dan wel ondergaan in een. chaos, waarvan wij ons geen denkbeeld kunnen vormen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse'Iing werd door de heereri Knuttel en Lubbé ge bruik gemaakt. De gedachtenwisseling ontaardde al spoe dig in een debat over. Sovjet-Rusland en daarom zag de voorzitter zich genoodzaakt zoowel den eersten debater al9 ook den spreker tot de orde te roepen, waarom de laatste van het woord afzag. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: J.' N. en M H. den Haan Nicl.zn., Dubb. Buurt 28, Rijnsburg. Timmerbedrijf. Ven- nooten: J. N. den Haan en M. H. den Haan, beiden te Rijnsburg. Wijziging: M. H. Verhulst, Garenmarkt 22, Leiden. Smederij. Uittredend Eigenaar: M. H. Ver hulst. te Leiden (dd. 1 Fcbr. 1929). Wijziging handelsnaam thans: F. C. Poelijoe v.h. Ver huist. Wiizioing: C. H. Timmermann Zonen, Heerenwcg 21, Leiden. Fijnhóuthandel Door overlijden van den vennoot C. H. J. Timmermann is 1 de vennootschap onder firma onder den j naam C. II Timmermann Zonen met in- I gang van 29 Jan. .1929 ontbonden en wordt het bedrijf vanaf dien datum voortgezet door den oyerbl ij venden vennoot J L. O. Timmer- j mann. als. eenig eigenaar, onder denzelfden naam. WiiricJim: Coöp. Boerenleenbank, Dorpstraat 76, Lei derdorp. Overleden Lid van den Raad van Toezicht: C. Bos. te Leiderdorp. SEMPRE CRESCENDO. Het bestuur heeft zich als volgt samenge steld: D: W. Duyster, praeses; S. A Liezen- berg. ab-actis. \V. H. van Someren Grave, quaestor-. B. H., Everts, bibliothecaris; G. Beelaeris van Blokland, commissaris. HET PERSONEEL DER N. Z. H. T. M. In verband met de langdurige vorst-pèriode was door den Prot. Christ. Bond van Spoor- en tramwegpersoneel voor het tramperso neel te Leiden, Leidschendam en Haarlem aan de directie der N.Z.H.T. om een extra- uitkeering verzocht Dezer dagen ontving het hoofdbestuur der P.C.B. het volgende antwoord van de directie: „Dat de omstandigheden tengevolge van de langdurige vorst-periode noch voor onze Maatschappij, noch voor ons personeel zoo danig zijn geweest, dat daarvoor eénë extra- ui tdeeling gewettigd zoude zijn te achten. Bovendien heeft onze Maatschappij wegens het gemis van belangrijk goederenvervoer slechts gering voordeel van de gesloten vaart gehad." Op de drie-maandqlijksche conferentie op 12 Maart a.s zal het echter opnieuw ter sprake worden gebracht. Verder zullen op deze conferentie o.a. ter tafel komen volgende punten: Toeslag op hel pensioen voor hen. die door de late invoering der pensioenregeling met een zeer klein pensioen het bedrijf hebben verlaten. Herziening van het regement dienstvoor- waarden. hetgeen 13 Mei a-9 verstreken is. Benoeming, leden commissie van advies. (Door de maatschappij is de volgende voor dracht opgemaakt, waarmede de vakver- eenigingen zich niet geheel kunnen ver eenigen: Mr. Nobach te Haarlem, mr. Pijnakker Hordijk te Leiden en Henri Polak te Laren). Verhooging van inkomsten voor hét per soneel. (De Nederl. Vereeniging bepleit ver hooging van loon, vooral van de laagst be zoldigden: de R.-K. bond vraagt herstel der vroegere hoogere loonregeling). Herziening der arbeidstijden, zoodat de achturige werkdag meer nabij wordt geko men. Bespreking van de dienstorder inzake de door de directie ingevoerde cursussen. Vitbreidiug van het kosteloos vervoer. Vroeger beëindigen van den dien9t op- Goeden Vrijdag voor het kantoor en werk- plaatspersoneel. Verstrekking van andere blauwe jassen aan de machinisten op de stoomtram Haar lemLeiden. Doelmatiger verwarming der werkplaats te Schoten. PRO PATRIA. Het Bestuur der Leidsche Studenten-Ver- eeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria" heeft zich als volgt samengesteld: A C. de Kanter, praeses; G L. Mens Fiers Smeding, ab-actis. Nieuwe Rijn 32; O. F. A. H van Nispen van Pannerden. quaestor; E. Pelinck, A. Ruys, commissarissen. GEDUPEERDE REIZIGERS TE UTRECHT. Tengevolge van de dezer dagen door de Ned. Spoorwegen ingevoerde regeling dat de vertrekkende treinen niet meer op aan-4 sluitingen behoeven te wachten, mistei» gistermorgen een tiental reizigers, waar onder ook eeniee uit Leiden die met den trein LeidenWoerdenUtrecht in laatst genoemde plaats arriveerden de aansluiting op den sneltrein naar het Zuiden Zij dienden hun beklag in aan het hoofd bureau waar de directeur de heer Kaïn hen zelf ontving eD een nader onderzoek beloofde. De reizigers misten intusschen hun doel. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Prof. Verhaar, uit Warmond, hield zijn laatste Uni versite its voordracht over het huwelijk. Dezen avond besprak hij de twee wezenseigenschappen, n.l. eenheid en on ontbindbaarheid In het eerste deel liet spreker zien, dat de eenheid van het huwelijk (monogamie) wordt geleerd door natuurwet en positief goddelijk recht en dat derhalve iedere vorm van polygamie (meervoudig huwelijk) nood zakelijk is uitgesloten. In het tweede deel sprak spr. zeer uit voerig over de onontbindbaarheid van het huwelijk. Ten eerst gaf spr. de zedegron- den en de SchriftuurbewijzeD voor de on ontbindbaarheid. Ten tweede zette spr. uiteen hoe Calvijn's leer (dat overspel vol doende reden voor echtscheiding kan zijn) voor den Katholiek niet aanvaardbaar is; hoe daarentegen een onvoltooid huw°'ijk somtijds door pauselijke dispensatie kan wordep ontbonden, en hoe zelfs krachten» geloofsvnorrecht (paulinisch privilege) het huwelijk van ongedoopten somtijds onder bepaalde voorwaarden kan worden ontbon den: een onvoltooid huwelijk tusschen ge- doopten is echter nooit ontbindbaar. Ten derde werd een kort exposé gegeven van de kerkelijke wetgeving over scheiding van tafel en bed. Tn het vierde onderdeel werd critiek uitgeoefend op de Nederlardsohe Wetgeving. Ten slotte liet zien de groote voordeelen van het onontbindbare huwelijk, welke voordeelen ver tegen mogelijke na- deelen opwegen. IN EEN MES GELOOPEN. Gisteravond omstreeks 6 uur waren de ge broeders B. in den slagerswinkel van hun vader aan de Korte Mare aan het werk De oudste was hezig met het uitbeenen van vleesch. toen de jongste, de 19-jarige A B., met een zwaar stuk vleesch achteruit liep, juist in de punt van het me? van zijn broer* Het staal drongden jongeman ter linkerzijde in den rug ter hoogte van de hartstreek. Tn ernstiger» toestand werd hij naar het Sint Elizabethsgesticht overgebracht. BINNENLAND. Behandeling der Ziektewet in de Tweede Kamer. (Uit het Parlement, 2e Blad.) Het gevaar yan het kruiende ij's is ver minderd; de genie teruggeroepen. (Gemengd, •ie Blad.) Een overval met root te Oostzaan. (Ge mengd, de Blad.) BUITENLAND. De besprekingen te Genève en Parijs. (Buitenland, le Blad.) Poolsche en Roemeensche tegenspraak aangaande het geheime verdrag, dat zij zonden hebben gesloten. (Buitenland, le Blad.) De Engelache begrootingscijtere. (Buiten land, le Blad.) „STILLE OMGANG". Ter gelegenheid van den „Stille Omgang" te Amsterdam, zal de Ned. Spoorwegen in den nacht van heden en morgen verschil lende extra nachttreinen laten loopen Ook voor de deelnemers uil Leiden zal heden nacht een exira-tréin loopen, welke Zon dagmorgen 6 uur weder hier terugkeert. VREEMDELINGENVERKEER. Het bestuur der Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer te Lei den en omstreken verzoekt tos mede to deelen, dal het informatiebureau diet ver eeniging aan hel Stationsplein vanal Maan dag a.s. wederom geopend zal zijn. TENTOONSTELLING WURTTEMBERGSCHE KUNST EN KUNSTNIJVERHEID. Dezë tentoonstelling werd op uitnoodiging van de vereen. „Kunst en Kunstnijverheid" te Zaandam samengesteld door de Wttrltem- bergische Arbeilsgemeinschaft der Deut- schen Werkhunden, en heelt ten doel d3 beste voortbrengselen dier Kunstnijverheid te laten zien en een beeld te geven van de hoog ontwikkelde industrieele kunst die door kunstenaars in eerste klas werkplaatsen wordt voortgebracht. In December werd deze tentoontelling in het Stedelijk Museum le Amsterdam gphou- den en de Leidenaars mogen zich zekpr ge lukkig rekenen thans het grootste gedeelte der collectie in de zaal van hel Leid'che Volkshuis te kunnen bewonderen Men zal er vinden een hoeveelheid kleurig raffia- werk van zeer decoratief karakter, een col lectie hand gedreven tin. sober en streng i van lijn. ragfijn kanlkloswerk, ook weof- werk enz. Voor nadere bijzonderheden zie de ad vertentie. ACADEMISCHE EXAMENS. Voor het Candidaatsexameu Godgeleerd heid is geslaagd de heer G. K. Wierema (Heerenveen). DE BIOSCOPEN. De directie van City-Theater heeft deze week een zeer spannend programma samen gesteld. De hoofdfilms zijn buitengewoon sensationeel en de lielhehhers daarvan kun nen genielenl Als eerste hoofdfilm draait men „De roode rijders van Canada" De tilel van deze film zegt den bioscoop bezoeker reeds genoeg' Zij (oonl den driid tusschen de veld-pólilie der woeste gronden van Canada en de pelsroovers Vooral do moedige mannen der veld-politie. die ieder gevaar trotseeren om een gpvaarlijk mis dadiger le ontmaskeren, dwingen bewon dering af Na de pauze krijgt men de tweede hoofdfilm- „Een harde leerschool" Men wordt in deze film in een der wereld steden verplaatst waar de misdaad in de achterbuurten heerscht Het is aaneriippna te zien hoe de teugd daar in dienst slaat van misdadigers die trachten hen in de poel van hei verderf le sleuren En daarbij blijven zij. die de misdaden laten plegen, sfppds achler de schermpnl De wrakken der maalsrhappij worden door een ieder gehaat en verachl doch ge lukkig er ziin toch nog goede menschep die trachten het lot van deze stakkers le ver beteren Hel voorprogramma schenk! een mooto natuuropname uil Zwitserland en een aar dig komisch nummer

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1