(Xiiitfokerilzael? LAKE ROL kdfd! AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. MUZIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. RECLAME. 50 ct. per doo6. Bij alle Apothekers en Drogisten. Woensdag. Graanheurs: Uitvoering Chr. H.B.S.-ver- eeniging 8 uur nam. Pieterskerkgracht 11: Alg. ledenverg. Ver. Schoolkindervoeding en -kleeding. Namid dag haltnegen. Stadezaal (groote zaal): 6de Volksbijeen komst 8 uur nam. Volkshuis: Uitvoering Tooneolclub 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Doopsgez Kerk: 3de tbsen-lezing van ds. Bonga. 8 1/4 uur nam. Klein-auditorium: Wetensch. voordr. over bet Katholicisme van prol. Verhaar 8 uur nam. Leidscho Schouwburg: Dans- en piano- svond van mej. de Wekker. 7 uur nam. Musis Sacrum: Buitengewone ledenverga dering. Nam. halt negen. Oegstgeest (Witte Huis): Vrijz. Dem. Bond. Spr. de heer J. Kortland. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en tamilie-matinée. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. .Trianon-Theater", Breestraal: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiemalinée. „City-theater". Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 lot en met Zondag 10 Maart waargenomen door de apo- Ihoke; van de heeren: A J. Donk, Doeza- straat 31, telefoon 1313 en G. F. Reyst, Steenstraal 35, telefoon 136. Gisternamiddag geraakte van een vrachtauto, bestuurd door G van L. alhier op de Haven voor perceel 38 de stuur inrichting plotseling onklaar, met het ge volg dat de aulo met een hevigen schok botste legen den gevel van perceel -10 dezer straat, bewoond door N. Silvester, tenge volge waarvan de muur werd beschadigd *n twee ruiten braken. De vrachtauto kreeg geen noemenswaar dig letsel. Den chauffeur treft geen schuld. Op Dinsdag 12 Maart a s. om 8 uur zal op uitnoodiging van de Theologische Faculteit van Lcidsche studenten Prof. D. S Sigmund Schullze uit Berlijn in het klein Auditorium der Leidsche Universiteit spreken over- Die heutige Kirchliche Lage in Deutschland." Prof. Schutze i9 secretaris van den We reldbond der Kerken en Hoogleeraren aan «ie Berlijnsche Universiteit. Hier ter lande is hij bekpnd door zijn werk aan liet tijd schrift „Die Eiche" en in sommige kringen ook door zijn socialen arbeid in Berlijn- Oost. De toegang is vrij voor alle belang stellenden. Men schrijft ons: In verband met het Belgische-Fransche verdrag (al of niet echt) en de daaruit ont stane internationale moeilijkheden, zal door de afd Leiden e.o. der Nooit-Meer-Oorlng- Federatie op Vrijdagavond a.s. (zie de ad vertentie in dit nummer) een openbare ver gadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden ds A. v. d Heide, lid van de Tweede Kamer over het onderwerp: „Fabrikanten van oorlogsgevaar." De Nooit-Meer-Onrlog Federatie treedt op namens de bij haar aangesloten vereeni- gingen: Democratische Partij. Intern. Anti- militair. Ver Jongeren Vredesactie, Kerk en Vrede, Ver. v. Staatsburgeressen. Vrijz. Democrat. Bond. De prijs van de melk is heden met één cent verlaagd en bedraagt thans 15 ets. IJMUIDEN, ff Maart 1929. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 2,201,75; Griet per kist van 50 K.G. f.72—35; Tongen per K.G. f. 1,65—1,15; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.32—26; Middelschol per kist van 50 K.G. £.36—31; Zetschol per kist van 50 K.G. f.55—34; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.3S—13,50; Bot per kist van 50 K.G. f. 17,50—9; Schar per kist van 60 K.G. f. 21,50—-8,50; Tongschar per kist van 50 K.G. f.46—42: Roggen per 20 sluks f,47—18,50; Vleeten per stuk f. 3,93—3,40; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.73 62* Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.63—64; Kleinmiddel Schelvisch per k'.st van 50 K.G. f.45; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f.28—18,50; Kabel jauw per kist van 125 K.G. f.34—20; Gullen per kist van 50 K.G. f.17—11; Heilbot per K.G. f. 1,20; Wijting per kist van 50 K.G. 117—7; Koolvisch per stuk f. 1,20—0,60. Aangekomen 13 Stoomtrawlers: IJM. 34 met f.3562; IJM. 108 met f.3582; IJM. 143 met f.3108; IJM. 59 met f.2170; IJM. 124 met f.2884; IJM. 125 met f.2538; IJM. 271 met t. 30:44IJM. 84 met f.2829; IJM 180 met f.2891; IJM. 201 met f. 5700; IJM. 146 met f. 4244; I.JM. 86 met f. 1607; IJM. 232 met L 2593. „SEMPRE CRESCENDO". Een Sempre-concert is niet zoo maar een muziekuitvoering als zoovele andere. Dat is een gebeurtenis in onze universiteitsstad. Allereerst voor het Leidsch Studentencorps, in welks kroon Sempre Crescendo een parel is of de grootste parel is, zooals we het eens hoorden zeggen in een min of meer plechtige toespraak, zonder dewelke een Sempre-avnnd incompleet zou zijn. Dan voor het zeer- en hooggeleerde deel der academische bevol king, dat belang stelt in de manifestaties van den geest der studeerende jongeling schap. Maar ook voor de Leidsche burgerij, die immers zoo innig is verbonden aan het wereldje van geleerdheid, dat zich beweegt binnen de wallen harer veste, die er voor een niet gering deel haar aanzien aan ont leent. Een Sempre-concert heeft iets van een muziekfeest. Wie zich, om iets te noe men, opmaakt voor een Nieder-Rheinisch Musikfest gaat daar niet zoo maar gewoon weg naar toe, maar gevoelt zich gehobener Stimmung Precies zoo voor het grootste deel der bezoekers van het Sempre-muziekfeest, die aan alles laten merken dat hun hart hoogtij viert. De vergelijking is niet gezocht. Slechts als men objectief gaat oordeelen treedt er eenig verschil op Bij Sempre moet men wat meer den nadruk leggen op het tweede deel der samenstelling muziek-feust, bij het Nieder-Rheinisch is het evenwicht tusschen beide deelen stabieler. Dat dit zoo is komt omdat dit zoo moet zijn. Dat we hier met deze natuurlijkste zaak iter wereld noch tans komen aandragen heeft alleen dte be- teekenis van inleiding van den schrijver dezer regelen, die het Semprefeest niet vol komen subjectief kan en niet geheel objectief mag beoordeelen en die, wijl uiteraard slechts van de laatste methode sprake kan zijn, in een min of meer lastige positie ver keert. Er zijn tijden geweest dat het woord dilet tant zijn oorspronkelijke goede beteekenis nog bezat: de- beroemde „Liebhaber-con- certe" uit Weenen, waarin vakman en dilet tant samenwerkten, zijn er het bewijs van. Tegenwoordig duidt het den muziekver- knoeier aan. Van de goede en ernstige lief hebbers mag worden gevergd, dat ze er aan meehelpen om het woord dilettant in zijn vroegere beteekenis hersteld te krijgen. Waar zou men die goede liefhebbers nu beter kun nen vinden dan onder de bloem onzer jonge lingschap, voor wie de universiteit haar poort ontsluit? De maatstaf van beoordeeling ligt hierin van zelf opgesloten. De c-moll symphonie van Haydn, zoo een voudig ze moge zijn, om ze goed te spelen is ze zeer moeilijk Met name vooronderstelt ze sen zeer ontwikkelde stokvoering bij de strij kers. En nu is die partituur vol van strijkers- figuren, die als technische oefeningen be lmoren te worden behandeld. Er behoeft ook maar één violist te zijn. die een bepaald streekje niet in zijn macht heeft, of hij be derft de heele partij. Doorzichtigheid en lenigheid, eerste vereischten bij Haydnspel, zijn dan dadelijk zoek. Op dit punt traden er nog al eens troebelingen op. Niet slechts in sterker mate dan Raydn kan verdragen, maar ook meer clan we de laatste jaren bij Sempre gewoon waren. Die oneffenheden nemen te veel de aandacht van den toe hoorder in beslag om de juiste waardeering te kunnen hebben voor het vele dat goed klinkend over het podium kwam. Hiervan moeten we in 't bijzonder noemen de violon celsolo in de menuet, die veelszins verdien stelijk werd uitgevoerd Is. alles met alles, de symphonie beneden het normale Semprc- peil der laatste jaren gebleven: welnu, men hers tel le zich Aan het eind der symphonie klonk veel hartelijk applaus De heer Coe- hergh reageerde daar niet in 't minst op. na het slotaccoord ging hij weg en hij bleef weg. Liet Sempre's voorzitter met den voor den dirigent bestemden krans in de hand staan totdat deze zich uit de verlegenheid redde door de bloemenhulde op den lessenaar te deponeeren En het publiek vroeg zich af wat deze, laat ons zeggen, vreemde gedra ging toch te beduiden had. Het tweede orkestnummer, het sluitstuk van den avond, bestond uit balletmuziek van Délibes (Coppeliaj. Dat lag Sempre be ter, al waren hier ook nog al wat vlekjes in de zoo noodige gelijkheid bij de strijkers. We hebben wel eens hooren verluiden dat de repetities van Sempre in bedenkelijke mate te lijden hebben van het euvel van het absenteïsme Deze uitvoering wees er op. Max Orobio de Castro heeft het cello concert van Haydn voorgedragen: muzikaal en technisch goed verzorgd met nobelen, schoon niet grooten, toon. Een bezwaar tegen dit concert is, dat de orkestpartij te zwaar drukt op de solopartij. Men ziet vaak van het spel meer dan men er van hoort. Eigenlijk bestaat er buiten Saint-Saëns geen volkomen gaaf celloconcert. De solist heeft met dit stuk en evenzeer met het mooie an dante van Mann veel eer ingelegd. Veel ap plaus en herhaalde terugroepingen waren zijn deel De zaal was flink bezet. Prinses Juliana bevond zich onder de toehoorders. Aan 't slot van den avond werden er veel kransen aangehoden en enthousiaste toe spraken gehouden. De volgende passagiersschepen zijn Don derdag 7 Maart in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N T. M. Ra dio-Holland Commewynne, Rugby Radio Crynssen, Rugby Radio; Edam, Rugby Radio; Flandria. Olinda Pernambuco Radio Indrapoera, Scheven. Radio; Insulinde, Scheven. Radio; Joh. de Witt,, Port Sudan Radio; Kon. d. Nederl Colombo Radio; Leerdam. Cabo Finisterre Radio; Nickerie, Paramaribo Radio- Orania. Rugby Radio; Patria. Scheven. Radio Pr. Juliana. Singa pore Radio; Randfontpin. Ruebv Radio; Rotlprdam. Scheven. Radio Sibaiak idem; Slamat, idem; Zeelandia, Cerrito Radio. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen te Geneve. De gisteren door den raad van den Volkenbond ingestelde jurid.sohe commissie, welke een onderzoek moest instellen naar bet voorstel der Lithausche, Zuid-Slavische en Tsjecho-Slowaaksche regeeringen tot bel toe- late») vaD vertegenwoordigers der betrokken landen bij de behandeling van het minder hedenvraagstuk door den Volkenbondsraad tot de raadszitting, waar deze zaak aan de orde komt, is met baar werkzaamheden ge reed gekomen en zooals werd verwacht, tot een afwijzende conclusie gekomen. De juridische commissie zat den raad in een geheime zitting van baar conclusies op de hoogte stellen. De commissie motiveert haar afwijzend besluit aldus: dat alleen de raad van den Volkenbond bevoegd is tot de behandeling der minderhedenkwestie en dat de tot oog toe door den Volkenbond genomen besluiten betreffende de minder heden eveneens zjjn genomen zonder dat de geïnteresseerde mogendheden, niet-leden, daaraan hebben medegewerkt. De zitting van den Raad van gistermiddag is niet doorgegaan. Het secretariaat publi ceert opnieuw het reeids bekende voorstel in zake de minderheden van den Canadeeschen senator Dandurand, waarin echter drie nieu we belangrijke punten zijn opgenomen. Zooals bet voorstel thans luidt, kunnen in de toe komst niet alleen de vertegenwoordigers van de minderheden, die niet in het betrokken lano leven, bezwaarschriften bij den Vol kenbond indienen. Verder wordt voorgeste.d, dat in bijzonder dringende gevallen de min derheid, die klachten heeft, haar bezwaar schriften niet meer via haar eigen regeering moet indienen, maar haar bezwaarschrift di rect aan den Volkenbond kan toezenden. Voorts houdt de nieuwe tekst van Dandurad's voorstel een wijziging in, volgens welke de Volkenbondscommissie voor het onderzoek van de bezwaarschriften der minderheden, in geval zg een bezwaarschrift afwgst, in c-lk geval afzonderlijk kan besluiten op welke wijze zjj haar afwijzend besluit publiek maakt. Met spanning wordt de wet van Strese- mann tegemoet gezien. De Poolsche regeering heeft in antwoord op de bezwaren van den Duitschen Volks bond inzake de arrestalie van den Silezl- schen Landdag-afgevaardigden Ulitz den Raad van den Volkenbond een antwoord nota doen toekomen, welke de volgende drie punten beval: 1. De arrestatie van Ulitz heeft plaats gevonden, aangezien hij een dienstplichtige lxhulpzaam was bij desertie. De ingestelde vervolging geschiedt volgens het Poolsche strafrecht. 2. Het i9 de Poolsche regeering niet mogelijk, in dit strafrecht-proces in te grijpen. 3. Hel is geen enkele internationale instantie en dus ook den Volkenbond niet mogelijk in het loopende proces in te grijpen. in een onderhoud met journalisten, zeide Chamberlain, dat een dergelijke ingewik kelde kwpstie als het minderhedenprobleem niet op één zitting kan worden afgedaan. Hij heeft zelfs nog geen persoonlijke opinie aangaande de wijze, waarop het vraagstuk kan worden opgelost. Enkele onderonsjes hebben plaats gehad in deze materie. Amcrikaansche lid van de juristen-com missie die 11 Maart bijeenkomt in ver band met de eventueele herziening van het statuut van het Permanente Hof van In ternationale Justitie. Elihu Root. heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond den tekst medegedeeld van een compromis voorstel, helwelk de toetreding van de Ver. Staten tol het statuut van het Hof mogelijk zou maken. Dit voorstel is offi cieus aan den Volkenhond meegedeeld, en het moet in overeenstemming zijn met het standpunt der regeering te Washington Het handelt over de wijze, waarop de Ver. Sta ten toestemming zouden moeten geven tot het vragen van raadgevende adviezen aan het Hof ten behoeve van den Volkenbonds raad. De tekst van dit voorstel zal vermoede lijk worden verwezen naar de zoojuist ge noemde juristen-commissie. Binnen eenige dagen zullen te Genève de minstcr9 van Buitenlandsche Zaken van Servië. Griekenland. Bulgarije en Roe menië samenkomen op een conferentie, die reeds geruimen tijd is voorbereid. Men zal de vraagstukken bespreken, waarbij elk der Balkanstaten afzonderlijk belang heeft, alsmede de moeilijkheden, welke een normaal verkeer tusschen de on derscheidene staten in den weg staan Te Genève wordt conferentie als een voorloopig Balkan-Locarno beschouwd. O - DUITSCHLAND. Motie van wantrouwen verworpen De spionnape van Orlof. De Pruisische Landdag heeft de Duitsche- nationale motie van wantrouwen tegen minis ter Grzesinski met 211 tegen 140 stemmen veivorptn. De communisten stemden blanco. Met de Duitsch-nationalen stemden de Duit- sche volkspartij en de kleine rechtsche groe pen. De bg den gewezen Russischen staatsraad Orlol in beslag genomeD documenten zijn thans vertaald. De tolken zijn er zelfs in ge- slaagc de geheime briefwisseling gevoerd tusscher, Orlof en het geheime Russische co mité te ontcijferen. In deze briefwisseling is voornamelijk sprake van bet Amerikaansch Russische document dat door den vertegen woordiger van de communistische internatio nale en door de Amerikaansche senatoren Borah en Norris zou zgn onderteekend. Or'.of en zijn medeplichtige Snemarakof zijn giste ren opnieuw verhoord. Dit verboor heeft bijzondere di gen aan der, dag gebracht, inch de Eoiignsohe politie deelt mede dat ze voor- loope niets over deze aangelegenheid kan mededeelen. ENGELAND. D© mijnwerkersgedele^eerden bij Baldwin Arrestaties te Dublin. De premier heeft gisteren het voltallig be stuur van de federatie van mijnwerkers ont vangen. dat hem kwam 9preken over den noodtoestand in de mijngebieden en de mid delen om deze te doen eindigen. Na eenige inleidende besprekingen legden Smith en Cook het volgend schema voor dat. van het standpunt der werknemers, een eind aan de misère zou maken; reorganisatie van de en kele mijnen met hun eenhoofdige besturen, en samenwerking van alle mijndirecteuren onder controle der regeering. Regeerings- steun voor de wetenschappelijke ontwikke ling van 't gebruik van steenkool en haar bijproducten; intrekking van den 8-u. werk dag waardoor meer werkgelegenheid voor werkeloozen zou worden geschapen; auto matische pensionnecring van de! vers op 60-jarigen leeftijd; verbod van arbeid van jeugdige' personen onder 16 jaar en zoo mogelijk vaststellen der prijzen voor alle producten uit eenzelfde district. Baldwin hoorde de uiteenzetting kalm aan en na het vragen van een paar inlichtingen beloofde hij de voorstellen aan de patroons- vereeniging en aan het departement van mijnwezen te zullen overleggen. Gisternacht is in Dublin door recher cheurs, onder leiding van een ambtenaar van de justitie, in verschillende particuliere huizen 40 jonge mannen van hun bedden gelicht en naar de Bridewell gevangenis overgebracht. In den loop van den dag zijn er weer tien vrijgelaten, maar tegen de 30 anderen is de voorloopige hechtenis mei een week verlengd. De commissaris van politie heeft den ouders of bloedverwanten der jongelui niets anders gezegd, dan dat zij verdacht werden. Gisteravond heeft president Cosgrave, zonder onmiddellijk over de arrestatie te spreken, in eeD rede te Dublin echter ge zegd. dat den laatsten tijd verscheidene per sonen. die als getuigen of gezworenen in be paalde processen hadden moeten optreden, kort voor den aanvang dier processen ver moord waren geworden, onder zulke om standigheden, dat do regeering niet langer moeht twijlelen of die moorden waren ge schied om de verklaringen dier personen te beletten. De regeering was besloten aan deze schandelijke practijken een snel en afdoend einde te maken. Men heeft te Dublin deze verklaring na tuurlijk in verband gebracht met de aan houdingen, die daardoor eon vrij ernstig karakter hebben verkregen. o DE VATICAANSCHE STAAT. Het voorloopig bestuur. De Paus heeft een commissie ingesteld, welke voorloopig de bestuursfunctie in de Yaticaansche stad zal vervullen. Voorts is een commissie ingesteld van drie ingenieurs om toezicht te houden op de openbare werken, die weldra ter uitvoering zullen komen. Men zegt verder, dat de Paus mettertijd een specialen gouverneur voor de Vaticaan- .sche stad zal aanstellen. RUSLAND. Trotzky en Boecharin samen? Volgens berichten uit Konstantinopel zou Trotzky zpn aanhangers hebben medegedeeld dat volgens bij hem ingekomen mededeelin- gen de rechtsche oppositie in sovjet-Rusland een bondgenootschap met hem zou willen sluiten tenrinde gemeenschappelijk den str'gd aar. te binden tegen de dictatuur van Stalin. Trotzky verklaarde dat hij bereid was vrede te sluiten met de groep van Boecharin, en dat door een bondgenootschap tusschen dezo beide politieke groepen de positie van Stalin belatiCTp zwakker zou worden. Voorts zou Trotzky ten aanzien van de oppositie der Trotzkyïsten hebben verklaard, dat het on danks alle maatregelen der Gepeoe niet ga- lukt is de geheime organisatie dezer opposi tie te vernietigen. Hun organisatie is volko men in stand gebleven en werkt in liet ge heim voort. Trotzky eischt, dat Stalin ook den oppositioneelen Rakowski en Sosnowski de mogelijkheid zal geven om zich naar het buitenland te begeven aangezien hun ge zondheid door de jongste verbanning naar Siberië ernstig geleden heeft o MEXICO. De opstand. Volgens een officieele mededeeling heeft het geheelc opstandige garnizoen van 500 man te Orizaba zich aan de federale troe pen overgegeven. 1500 man aan infanterie eri cavalerie hebben de stad Mexico reeds verlaten voor Vera Cruz, terwijl er 10.000 man op weg zijn naar Sonora. Het doel van de opstandige beweging is de omverwerping der regeering wegens haar bemoeiingen aan het land den onpnpulai- ren candidaal Ortiz Ruhio vnor het presi dentschap als opvolger van Portes Gil op te dringen. Wij wenschen een reëel stemrecht en een populaire, eerlijke regeering. die alle volks vrijheden eerbiedigen wil, aldus de verzet- mannen. 6898 VEREEN1GDE STATEN. Beschuldiging tegen Mellon, De democratische senator Mc. Kellar hsJ een motie ingediend om een instructie I vragen van de juridische commissie "vu den Senaat, naar het recht van Mellon, ot zijn ambt te blijven waarnemen, op g'rJ van de oude bepaling, die aan een seen taris van de schatkist verbiedt zich m zaken of kansel bezig te houder. CHINA. Generaals terecht gesteld. Gisteren zgn vijf generaals van TsjaJ Tsjoeng-tsjang, leider der opstandelingen Sjantoeng, in Tientsin terechtgesteld ,na do een krijgsraad in een korte zitting ter do te zijn veroordeeld. Tevens zijn tal van art statie- gedaan, teneinde een uitbreiding d opstandige beweging te voorkomen. DE BESPREKINGEN TE GENEVE. GENEVE, 5 Maart. (Belg. Tel. Ag). Briand en Stresemann kwamen hedenml dag bijeen en lieten de kwesties, welke] de agenda staan, de revue passeeren, n] name die der minderheden. GENEVE, 5 Maart. (Belg. Tel. Ag.).- worden officieuse besprekingen gevoerd 9 treffende het denkbeeld om de Juni-zilti] van den Raad te Madrid te doen houden. GENEVE, 6 Maart (V.D.) In de krinj der gedelegeerden is thans de inhoud a kend geworden van een overeenkomst dj gesloten is tusschen de drie regeering der Kleine Entente, de Grieksche en Poolsche regeering, en waarin deze vijt n geeringen een uniforme houding aanval den ten opzichte van de kwestie der mi derheden. Naar verluidt zou deze overfJ komst eenigen tijd gelden door den TsjcdJ Slowaakschen gezant te Parijs in schrifi iijke vorm aan de Fransche regeering i] overhandigd. De overeenkomst houdt j volgende punten in: 1. Het thans gevolgde proces van J commissie van drie van den VolkenboJ raad staat in tegenstelling tot geest en Ifl van de minderheden-verdragen welke sim voorzien in een ingrijpen van den dl van den Volkenbond op speciaal verzoek tl een lid van dien Raad en onder zijn stB" ciaie verantwoordelijkheid. De staten. J tot de onderteekenaars van de minderhedJ verdragen behooren hebben dit proa slechts uit lijdzaamheid tot nu toe eedul 2. Het is in strijd met den geest van j minderheden-verdragen wanneer de Volki bend bezwaren ontvankelijk verklaart. I worden ingediend door buitenlandsche j geeringen of door regeeringen van landl die door gelijkheid van ras verbonden r| met de minderheden in andere stalen. I 3. Een eventueele wijziging der mind heden-verdragen is geenszins afhankej van de toestemming der staten, die verdrag onderteekend hebben. 4. De onderleekenaars-siaten zuil slechts hun toestemming geven tol een «fl ziging van de hun opgelegde verplichtil gen, speciaal wat betreft het uitbreiden del verplichlingen tegenover de minderhedj evenals tot het tot stand brengen 'i nieuwe bepalingen of tot het in hel ItH roepen van een permanente commissie vim. de minderheden, onder voorwaarde, dal minderheden-bescherming een algemee wet wordt, die geldt voor alle stalen zo der onderscheid. 5. Indien de Volkenhond (ot een nieui procedure besluit zullen de onderleid naars-staien der minderheden-verdragen !*j teruggetrokken houding laten varen en F eenvoudige en onbeperkte toepassing eischj van de in deze verdragen voorziene prnij dure. volgens welke de Volkenhond zij slechts mag mengen in minderhcden-Hj ties op voorstel van een lid van drn Rij en onder diens eigen verantwoordelijke?] 6. Wanneer door den Volkenhnndsri vraagstukken betreffende de minderM] behandeld worden, hphooren de stalen 4 de minderheden-verdragen onderteekend hd ben, tot deze beraadslagingen toegelaten worden, niet slechts op grond van arid] IV van het Volkenhonds-bandvest. maar o< in hun hoedanigheid van onderteekenM van het minderheden-verdrag. SPAANSCHE STUDENTEN ACTIE. MADRID, 6 Maart. (Ned. Tel. Ag Spaansche studenten hebben de regeeril een door hen aangenomen motie doen komen, waarin geëischt wordt dat Katholieke universileiten verleende l|lj niet meer erkend zullen worden Re m'® lijkheid bestaat dat een studenlensk hiervan het gevolg zal zijn. MISLUKTE VLUCHT. LITTLE ROCK (Arkansas). 6 Maart (M ter). In de strafgevangenis a'^r. J twee gedetineerden bij een P°Cin? 1 s J vluchting door beambten der gevang^1 1 revolverschoten gedood. qi

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2