et Fransch-Belgisch geheim militair verdrag. INGEZOwnFN. lat oerklartng van het U. D. - Interview met den heer van Beaningen Heine en Ward Hermans - Nog iets uit de Pers verklaring in het utrechtsch dagblad. Hoofdredactie van het Utrechtsch lad heeft, ten aanzien van het docu- in zijn geheel afgedrukt in haar nier van Donderdag 28 Februari 1929, ndblad. of Zaterdag 2 Maart 1929 d.a.v. aard, dat dit kwam „uit onverdachte Naar aanleiding van de z.g.n. beken den, die. volgens Bruss^lsche berichten een individu zich noemend Frank ie, zouden zijn afgelegd en welke zou- inhouden, dat dit document door hem ■ïlscht en of door zijn vrienden aan (Jtrechlsch Dagblad verkocht, verklaart hoofdredactie, in aansluiting aan hei eele dementi, gisteren vermeld, het ode: Hoofdredactie van het Utrechtsch lad heeft besloten tot de publicatie het genoemde document naar aan log van de opening, haar gedaan door hoogstaande Nederlandsche persoonlijk- die wegens persoonlijk karakter en ins zijn officieele positie recht had op ■wrwaardclijk vertrouwen. De hoofd- :lic heeft, gelijk reeds door haar op Februari j.l. is medegedeeld, het be- 'e document met eigen oogen gezien bestudeerd, ten einde zich „in eigen ten" van de authenticiteit te over- :n. Zij heeft, alvorens tot publicatie te gaan. omtrent de echtheid der op document geplaatste waarmerken en liieekening het advies ingewonnen van handschriftkunde van erkende vak- en zich bovendien verzekerd, dat Echtheid van hel document door hoog de collega's van ongerepten naam in hooge mate waarschijnlijk werd geacht, zij. werd het document onder hun be ing gebracht, niet zouden aarzelen, tot Jicatie over te gaan De hoofdredactie l!e voorts de publicatie gerechtvaardigd t de wetenschap: dat de bevoegde Nederlandsche over- voor publicatie in de gelegenheid is eld om zich. desgewenscht. van de Jienticiteit van het document te ver- issen. of te doen vergewissen; dat aan de verwerving van dat docu- I van zeer hoogstaande officieele zijde I ile waarde werd gehecht; J dal betrouwbare organen der overheid. J ten deze ten volfe bevoegd moeten en geacht, de juistheid van den inhouo j zeer waarschijnlijk aanmerken, en dat dier organen de volstrekte authentici- ran het document voor de publicatie fsrhorgd heeft en ook zoowel na de üenlandsehe dementi's als na het bekend .jen der z.g. bekentenis, als volstrekt Sfaslbaar op de stelligste wijze tegen- haar heeft gehandhaafd. HET „U. d." en de regeering. l't Brusselsche „Soir" bevat uit Neder- Jeen bericht, waarin o. m. werd gezegd: is zeker, dat de voornaamste kooper gepubliceerde document heeft laten on- jïzoeken door een zeer hooge Nederland- persoonlijkheid, en wel omstreeks 10 rhuari l.l Dip hooge persoonlijkheid fan het ministerie heeft de publicatie aangeraden noch afgeraden Maar op -rete wijze en onrechtstreeks tiet zij de ipsche regeering verwittigen van hetgeen op touw werd gezet. hoofdredactie van het .,U. D." teekent >fbij aan dat zoo de Regeering die zij -t achten volkomen op de hoogte te zijn i*eesl van de mitgelijk gemaakte perspu- wtie hetzij aan de per9 in het algemeen, l!z|) aan haar in 't bijzonder, op welke dan ook had doen weten waartoe zij ps offioieuzen zoowel als officieelen weg machte is gewepst dat hetzij de oor- jnkelijke, hetzij de voortgezette publi- baar onwelgevallig was, de hoofd alle aan zoodagigen wenk onvoorwaar- gevolg zou hebben gegeven. interview met den heer van beuningen. Do .,N. R Ct." heeft een onderhoud gehad den heer D. G van Beuningen uit Jfecht, wiens naam in verband met de pu- van bet verdrag meermalen is ge- •md Hel gesprek had den vorm van vra- a. gesteld door de redactie van genoemd ^en antwoorden van den heer Van Beu gen. 'o verschillende bladen is uw naam D°enid in verband met het militaire ver- lusschen Frankrijk en België. Hebt u 'de publicatie té doen gehad? 1 tan u ten stelligste verklaren, dat ik ^direct, noch indirect iets te makpn heb wel de publicatie in het Utrechtsch ^'ad. noch ook met eenig artikel of Jo mededeel ing. die in deze aangelegen- ln andere bladen is verschenen. Ik hob WrUoch deel aan. eel u dan nipts van de zaak af? •T is mij een en ander van bekend. z,)n stukken aangeboden, waarvan de JJ^'ikheid voor Nederland mij aan- '5 s blppk ik he^ den i-nhoud ter kennis Wat was de aard dier stukken? Daarover iaat ik mij niet uiL Hebt u niet getwijfeld aan de echtheid der stukken? Voor twijfel aan de echtheid dier stuk ken was helaas niet de allergeringste twij fel overgelaten. Ik heb mij daarvan nog ver gewist Dal is dan ook de reden, waarom ik de mij toegezonden stukken niet afgewe zen heb. Hoe verklaart u de publicatie? Daar heb ik geen verklaring voor. Afaar wat met de stukken gebeurd of ver richt is vóórdal ze in mijn bezit kwamen, is mij uit den aard der zaak onbekend. Zij zijn voor eenige publicatie niet meer uit mijn handen geweest. Zou de echtheid te constateeren zijn? Zeer zeker Indien de betrokkeneh dit zouden wenschen. zou er mijnerzijds geen enkel bezwaar gemaakt worden tegen we.k onpartijdig onderzoek ook. Ik zou daarover wel overleg moeien plegen met de regeering. Zijn de handteekeningen juist? Er kan voor het door het U. D. gepu bliceerde stuk slechts sprake zijn van één handteekening: die van Michem, welke Bel gische officier voor conform heeft geteekend. Er zijn klaarblijkelijk nog andere stuk ken. Slaan daar de handteekeningen op van de andere' door het U. D. genoemde Fransche of Belgische officieren? Eransche eigen haiioleekeningen ko men op oe stukken niel voor, wei uog de eigoii daualeejieuiiig van oen chei van uen ■beigisclien generaien stal. llüuii u ooib contact met ae Belgische acuvisasciie paiig genad'f JNooit oi te mniiner. heul u in „uq Urt." gelezen, dat uw naam (j?rank heme aan dea correspondent van de „Soit") in verband is gebracütmet eeo spionnenciique. Dat is te dwaas om een antwoord op tc geven. Hoe verklaart u de tegenspraken van de diverse regeeringen? Het zou mg niet in het minst ver wonderen, als de min.sters Briaud, Chamber lain en Hymans inderdaad niet van den inhoud dei bedoelde stukken op de hoogte zouden, zgn. Immers, hef« ^aat hier om zuiver militaire documenten. En juist daarom acht ik de zaak zoo gevaarlijk, omdat naar mgn oordcel de we reldoorlog in 1914 wellicht nog vermeden had kunnen worden, als niet juist zulke militaire regelingen bestaan hadden. Mag ik u ten slotte vragen, of u aan het voorgaande nog iets hebt toe te voe gen? In deze niets anders, dan dat ik over tuigd ben als rechtgeaard Nederlander te hebben gehandeld. ««•hl van degene die naar mijn mep j.-■ ....-■ rvan bph«orde lp weten, nzme'ijk ^Wandsr-he regeering. «as er maar één stuk. te weten dat- het Utrechtsch Dagblad in extenso Jeruhlir-ecrd '"'en, waren meer Hukken. nog iets over frank heine. De gearresteerde Frank Heine zal worden vervolgd wegens het piaatoen van vaUcne visa op z\jn paspoort De toevanig dezer dagen in het hotel Coo- nians te Rotterdam vertoevende heer Jack iTguls uit Berlijn, genatura.iseerd Duitscher, neeli ons aldus de „N. K. Ct." naar aanleiding van de mededeeüngen van Belga omtrent den zoogenaamden Albert Frank Hei ne, die de door het Utrechtsch Dagblad ge publiceerde docum'uten zou hebben gemaakt, verteld dat deze mededeelingeo onjuist zijn. Hjj was er in, het bijzonder niet over te.spre ken. dat daarin stond, dat deze man een zoon zon zijn van een Nederlandschen jood, in welke uitdrukking hij een beleediging zag voor het jodendom. De heer Jack Frank is een broeder van den S jaar geleden gestorven Frederik Frank, den vader van Albert. De beide broeders zijn in Winschoten ge- Wboren. Frederik ging als jongen naar Keu- Itn, waar lirj werkzaam was bjj de Kölnischo Zeitung. Hjj is daar in den Dom gedoopt en werd een overtuigd Katholiek. In hot bezit van een patent voor de vervaardiging van gelatine, vestigde hjj te Brussel een fa briek. Hij werd er een der vooraanstaande leden van de Katholieke gemeente eD huwde een Duitsche vrouw uit Keulen, bij wie hij zes kinderen kreeg. Na baar dood trad bij in het huwelijk met een Duitsche uit Hamburg, die de moedei werd van Albert Frank. Na het overlijden van Frederik Frank, wiens fabriek en villa, naar onze zegsman meende, nog te Brussel staan aan de Rue d'Anvers no. 7, werden moeder en zoon aan hun lot overgelaten. De vrouw leeft thans weer getrouwd in Duitschland. De jongen ging het slechte pad op. Albert Frank is dus volgens zijn oom ge- boren te Brussel. Het is, zoo zeide deze, mogelp dat hij gehuwd is of geweest is met eeo vrouw die Heine heet, maar zijn naam is Albert Frank en verder niets. Ward Hermans de redacteur van het Vlaamsch-nationalistische blad „De Schel de". die in verhand met de documenten-zaak wordl opgespoord, -is nog niet gearresteerd. Ward Hermans is, zooals bekend, een oud-strijder, die in den oorlog om zijn Vtaamsche gezindheid van het IJzerfront werd verwijderd en naar hel „houthakkers- peloton" werd gezonden om daar dwangar beid te verrichten met andere Vlaamsehe intellectueelen. Hij is candidaat voor de Vlaamsch-nalionale partij te Mechelen bij de aanslaande Kamer-verkiezingen. Omtrent de verklaringen van Frank Heine en lijn antecedenten doen nog allerlei ge- nichten de ronde. Zoo wordt verzekerd, dat hij eenigen tijd in betrekking stond met Léon Daudet en van Brussel uil aan de Ac- tion Franyaise heeft medegewerkt Ook moest hij nog van de redactie van ten minste twee chauvinistische bladen te Brus sel hebben deel uitgemaakt In officieele kringen weigert men zich uit te laten over hel verder verloop van deze zaak, die nu lol hel domein van het gerecht behoort. Toch geeft men uiting aan de hoop dat de politieke atmosfeer nu spoedig zal opklareD en dal er aan dit heele geval niets meer dan de onaangename herinnering zal achter blijven. Van zekere zijde blijkt de neiging te beslaan de valschheid meer als een Köpenickiade te beschouwen dan als een crimineel feit. De schuld, die op Ward Hermans zal wegen, waar deze het inzicht blijkt te heb ben gehad, wal met publicatie van de docu menten vooral schade aan den Belgischen Slaat werd gedaan, acht men veel grooter. In tegenstelling met de bewering dat Heine bij zijn arrestatie het officieele docu ment in zijn bezit zou hebben gehad, kan de N R. Crt." met zekerheid melden, dal be doeld sluk op het oogenblik nog in Neder land is. Dus nog meer documenten.... Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten-Kring, dat nog geen antwoord ontving op het Zaterdag j.l. aan dr. P. H. Hitter gezonden telegram, is in verband met de Utrechtsche publicatie tegen heden in spoedvergadering te 's-Gravenhage bijeen geroepen. nog iets uit de pers. De Nederl. bladen, die nog trachte een oordeel uit te spreken, erkennen, alle, dat er nog zooveel onzeker is, dat een definitief oordeel niet is te vellen en wij kunnen ons daarbij volkomen aansluiten. In deze om standigheden lijkt het ons het beste, ook voor ons land, een afwachtende houding aan te nemen. Alle Berlijnsche avondbladen, met uit zondering van het „Berliner Tageblatt" en dn „Vorwarls" zijn het er eenstemmig over eens, dat de Brusselsche berichten over de fantastische verhalen van Frank Heine met de grootste voorzichtigheid opgenomen die nen te worden. Vrij algemeen is men van oordeel, dal de heele affaire een doorge stoken kaart is en dat de Belgische regee ring dit middeltje te baat heeft genomen om het geloof in de echtheid der Utrechtsche documenten te schokken. Zij heeft daar mede, naar verschillende rechtsche bladen betoogen, tevens bereikt, dat de fronlpartij, die Frank Heine immer9 van medeplichtig heid heeft beticht, in de oogen van een groot deel van het Belgische volk gediscredi teerd is. In Frankrijk, België en Engeland is men geheel voldaan. De „Soir" deelt onder den titel Duitsch- Nedcrlandsche samenwerking mede, dat zij heden een aanvang zal maken met de pu- slechts in overleg met Vlaam9che activisten en niet met Duitschers heeft gehandeld. In het algemeen uit men hier de hoop, dat het gebeurde aan de pers van alle landen weer zal leeren, wal minder snel in het uitspre ken van evrdachtmakingen te zijn. Zoowel de Fransche als de Duitsche pers hebben een ongemotiveerd wantrouwen te gen elkander getoond en eerlijkheidshalve moet er aan toegevoegd, dal men hier van oordeel is, dat ook de Nederlandsche pers die Ie9 zal moeten ter harte nemen. Men is hier verbaasd over de groote stel ligheid, waarmee de Nederlandsche bladen de stukken als echt hebben beschouwd, ter wijl daarentegen het telegram van den Ne derlandschen journalistenkring, van verle den Zaterdag aan dr. Hitter we) er toe bij gedragen heeft om den ongunstigen indruk over de Nederlandsche journalistiek weder £oed te maken. nog weer een onderhoud met van cauwelaert. „De Residentiebode" publiceert een on derhoud met dr. Fran9 van Couwelaert, waaraan wij hot volgende ontleenen: U hebt natuurlijk de laatste berichten al gelezen, zoo begon de burgemeester. Uit zijn binnenzak haalde hij een papier. Ik heb zoo juist het rapport van de juistheid ontvangen over deze zaak. De vervalscher een zekere Heine ia een gewetenloos indi vidu, reeds meermalen veroordeeld. Veroer is bekend, dat een Vlaamsch activist Ward Hermans het rapport naar Nederland heeft gebracht en het daar als zeer betrouw baar, eerst bij het „Handelsblad" en later bij het „Utrechtsch Dagblad" met aucces heeft aangeboden. We weten ook reeda zoo ging de bur gemeester voort, dat een rijk graankoop man te Rotterdam, die een der voornaamste agitators was tegen hel verdrag met België, het geld dat de schurk moest hebben voor zijn vervalscht stuk heeft getaald. (Volgens <le „N. R. Crt." zou deze koopman de heer van Beuningen zijn). Ik neem aan dat deze mensehen ter goeder trouw zijn geweest. Ward Hermans die het stuk in Nederland heeft gebracht, is naar mijn stellige meening Ier goeder trouw geweest. Hij is iemand die veel ge leden heeft als Vlaming en verbitterd is tegen de Belgische regeering. Alles wat men hem ten nadeele van België vertelt gelooft hij onmiddellijk als een evangelie. Ook aan de goede (rouw van 't U. D geloof ik. maar men had in Holland toch voorzichtiger moeten zijn. Nu heeft zich gewroken, het feit. dal men in Holland zich reeds jaren stelselmalg laat opzetten tegen België en legen de Belgische Vla mingen. Geen dwaasheid tegen België kan zoo groot zijn of ze wordt onmiddellijk in Hol land geloofd en daaraan hehhen wij nu ook deze treurige geschiedenis te danken. Uitvoerig zette de heer v. Cauwelaert nog uileen. waarom hij van den begiuns RECLAME. Trekkingen en Spierkrampen in ledematen en ge wrichten zijn de voor boden van rheumatiek. Niet zoolang talmen, tot hel lijden sleepend is geworden. Hef beste is direct inwrijven met blicatie van een reeks documenten over een I af aan van de onechtheid was overtuigd. „Entente cordiale" tusschen Duitschland en Nederland gedurende den oorlog. Het Brus- Door de Belgische regeering is besloten selsche blad zal facsimiles van de docu menten geven en de noodige mededeeüngen doen omtrent den oorsprong der stukken. Sommige Belgische bladen trachten ook nog minister Beelaerls van Blokland moreel verantwoordelijk te stellen voor het gebeurde en zijn van oordeel dal hij als minister van buitenlandsche zaken onmogelijk is gewor den. Andere couranten sturen aan op uitzet ting van een paar te Brussel verblijvende Duilsche journalisten, die al te tendentieus geachte berichten zouden hebben doorge geven. „Hel Volk" schrijft naar aanleiding van uitlatingen, welke er op zouden wijzen dat minister Beelaerts van Blokland voorken nis van de publicatie door het Utr. Dagbl. zou hebben gehad- „Het zal noodzakelijk zijn, dat onomwon den, openbaar en zonder iemand te sparen, blijke wat hiervan aan is. of minister Bee- laerts een rol in dezen gespeeld heeft en, zoo ja, welke rol. Nu van Nederlandsche zijde zoo fel over Belgische intrigues en ge heim gewroet gesproken is, mag geen spoor van twijfel omlrenl Nederlandsche intrigue I en gewroet overblijven Wij beschuldigen niemand, maar eischen volledige ophelde ring zonder eenig voorbehoud. Mocht de heer Beelaerts een bedenkelijke rol in de zen vervuld hebben, dan zou hij niet aan het hoofd der buitenlandsche politiek kun nen blijven, zeker niet in een tijd waarin met vernieuwde kracht op een goede ver standhouding met België moet worden aan gevuurd en waarbij geen gekompromitteer- de bruikbaar is." uit geneve. Uil Genève wordt aan de „Msb gemeld: De Volkenbondsraad is gisteren bijeenge komen in een heel wat rustiger atmosfeer dan men de vorige week verwachtte, toen men in Volkenbondskringen vreesde, dat het door hel „U. D." verwekte incident een in ternationale geprikkeldheid had veroor zaakt, die ook op de besprekingen te Ge nève haar ongunstigen invloed zou uit oefenen. Met een groote opluchting heeft men in volkenbondskringen dan ook kennis geno men van de berichten uil Brussel over de gevangenneming en de bekentenis van den falsaris, waardoor de kwestie omtrent de al- of niet Echtheid van de gepubliceerde documenten van de baan is en een bron van wederkeerig wantrouwen en ontstem ming tot stilstand is gebracht. In volkenhondskringen is men van oor deel, dat bel incident thans als geëindigd kan worden beschouwd in de algemeene, internationale politiek en men hoopt, dat de ongunstige nawerking, die er waarschijn'-'jk nog van uit zal gaan op de betrekkingen tusschen Nederland en België zich niet al te lang zal doen gevoelen. Vooral ook is men er over voldaan, dat van een Duitsche intrige niet kan gespro ken worden en dat 't Utrechtsch Dagblad m verband met de Vlaamsch-nationale actie den toegang tot Belgisch gebied te verbieden aan vreemdelingen, die op Vlaamsch-natio nale betoogingen hel woord komen voeren. Reeds is een dergelijke beslissing genomen len aanzien van mr. de Koning, voorzitter van den Dielschen Bond te Amsterdam en den Zitid-Afrikaner Roos. wegens hun deel neming aan de Borms-hulde le Antwerpen op 3 Februari, 'Builen veranlwoordpliikheid der Redactie). Copie van ai of mei gt-plaat-le stukken wordl niel teruggegeven. WEDEROPBOUW OP NIEUWBOUW STADHUIS. Hooggeachte Redactie. Mag ik misschien even enkele opmerkin gen maken, naar aanleiding van den toe- komstigen bouw van ons Raadhuis? Op de Breestraat zijn vele fraaie zaken, welke allerlei uitstallingen geven. Er zijn er, bijv. van Gerzon, of van Zur- loh. Daar staan charmante dametjes.... NET ECHTin echte kleeren. NET ECHT staan ze erbij, al nemen ze soms onwaarschijnlijke houdingen aan, die nu eenmaal in onzen tegenwoordigen tijd, herinneringen geven aan allerlei malle dansen en stepjes, en hoogst-interessante gebaren. Doch met dat altoch sugge- reeren ze een gedachte aan een charmant meiske. Heusch't is NET echt. Toch ademen ze niet, als de schoone slaapster in 't „wassenbeeldenhuis" te Amsterdam (zaliger nagedachtenis van uit mijn jeugd). Dat ware NOG echter dan NET echt. Maar de misleidende suggestie wordt vooral hevig van waarde, aangezien die wassen kinderen of dametjes.... gekleed zijn in heusche echte kleeren. Die nu eens HEUSCH-ECHT zijn. En op diezelfde Breestraat, zal er te eeniger tijd gebouwd worden, een Raad- j huis! II Er zijn stemmen, die de gedachte koesteren met ECHTE zandsteen (de Bent- heimer natuurlijk) den gevel op te trekken, maar zij willen daarenboven geven een Raadhuis, dat NET ECHT is, als het jam merlijk verbrande Raadhuis. Zij willen geven SCHIJN, zij willen geven BEDROG, want zij willen geven.... levenlooze was- sen poppen-bouw, aangekleed mei echte heusche kleeren fzandsleenen omhulsel). Dan ga ik liever maar weer slaan kijken naar die (wassen) charmante meiskens, die zich le kijk stellen i. d zaken van Gerzon of/en Zurloh. Want al SCHIJNEN ze NET ECHT ieder weet we), dat hij bij den neus genomen wordt. l a. B. Bij «potheKM» «o drogisten verkrijgt) tab 8831 Het doel van kunst is niet imiteeren, maar creëeren, d. w. z. het voorhanden zijnde op een nog niel gekende wijze rang schikken. Door het restaureeren van ons stadhuis krijgen we geen knnstwerk terug, hoogstens een kunstig werk. Hel oude sladhuis als kunstwerk is ver loren voor het stoffelijk oog; oneindig schoon zal het blijven als een droom voor ons geestesoog. Het aspect van de Breestraat is door zijn iallooze moderne winkels, het wegnemen van de mooie maar thans onpraktisch geworden oude stoepen zóó geheel ver anderd, dat er in dit stadsbeeld al sinds lang geen aestetisch bevredigende eenheid meer le bespeuren viel. Wanneer er een werkelijk schoon modern stadhuis zal verrijzen, is het mogelijk, dat dil stadsbeeld zich richten gaat naar den stijl van het nieuw te bouwen stadhuis en zoo zal hel in de toekomst op de Breestraat kunnen stimuleeren een eenheid van ge bouwenreeks, welke heiaas al sinds zoo langen lijd zoek is. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik N. SPIJKER. Hel was een welkom geluid dal wij van den heer v. M vernamen door uw blad van 25 Febr. j.l Wij wilden er ook gaarne eenige oogenblikken aan wijden, zoo u ons dat toe wilt staan. Hebben allen die voor herhouw hun stem verheffen, er wel eens aan gedacht dal het hier een kunstwerk geldt? Toen indertijd de Nachtwacht beschadigd werd, heeft men hel met groote liefde en kunde hersteld. Was echter het geheel ver woest geweest, dan had men geklaagd en het daarbij gelalen. Want, had men dan gezegd, een werk kan alleen een kunstwerk zijn als de kunstenaar zelf het maakt. Hij toch is degene die met volle liefde en ijver zijn werk kan uitvoeren En terecht; wij mogen een gecopiëerd gebouw met piëteit bouwen, met die absolute overgave die er voor noodig is, kan men zoo een werk niet meer maken getuige de Kathedraal van Rheims en de herbouwde Belgische steden. Waar vroeger deze steden getuigden van een verstorven genie, dat ze bouwde in een glorieuzen tijd. zijn hel nu onlogische, on- prachtische steden, met nieuwe huizen en gehouwen. De bewondering wekken ze niet meer, want er was geen genie of kunste naarsschap noodig om ze te bouwen. Een kunstenaar schept en bootst niet na. Overheidsgebouwen moeten getuigen van de levensnooden en levenslusten, en ook van de mogelijkheden van het tijdperk waarin ze ontstonden, zooals ook onze groote Renaissance-bouwmeesters dat be grepen hpbben Zij konden ook Golhiek co- piëren, maar deden het niet. Laten wij dan ook ons nageslacht toonen, dat wij verder zijn met ons geestelijk leven, dan de Renaissance Als Leidenaars moeten we er ook geea rekening mede houden, op welke manier; we de grootst mogelijke geschenken krijgen, want we bouwen een raadhuis omdat wa dat noodig hebben en niet om het cadeau te krijgen. Bovendien mogen schenkers er aan den ken, dal een geschenk naar keuze, met meer sympathie ontvangen zal worden dan een, dat opgedrongen wordt Het is ons ook niel duidelijk, waarom een modern raadhuis niet aan de Breestraat zou passen. Integendeel, het is er zoo rom melig dat een lorsch domineerend gebouw er stellig noodig is, en zeker aanleiding zal zijn om meer goede ding-n te lalen worden. Wij danken u voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, A. HUISMAN, Binnenhuis-Arch. Leeraar N.O. Vergum mij als leek een idee te dozer zake le mogen uilen. Men trekke een nieuw gebouw op in den geest zooals hel Koninklijk Paleis te 'a-Gra- venhage De rerhlervleugel parallel loopen- de aan de Burgsteeg, de linkervleugel pa rallel loopende aan de Maarsmanssleeg Het hoofdgebouw mei den voorgevel een 25 30 meter achleruit. De Vischmarkt koml als openbare weg gedeeltelijk, ol zoo hel niel anders kan. ge heel te vervallen In het eerste geval zou een smalle straat langs de achterzijde loe pen, terwijl bij het tweede geval, de achter gevel zou komen aan den rand der stads gracht. (Nieuwe Rijn). Waar de gemeente reeds eigenaresse ia van eenige huizen aan de Vischmarkl zou den de overige perceelen, nog geen eigen dom aangekocht, resp. onteigend moeten worden. Na afbraak van deze perceelen verkrijgt men de noodige diepte die het mogelijk maakl dal ons Raadhuis aan de voorzijde een waardig aspect verkrijgt. Ons voormalig Raadhuis had wel vol doende gevelbreedte doch was onvoldoende van diepte Dil heefl zieh reeda lang doen gevoelen, zie de vestiging van hel Bureau „Burgerl Stand" „Bijz. Wellen" enz. aan de Vischmarklzijde. L- 3—3—-29. JANTJE. Men zal kunnen billijken, dal wij stukken, die eenzelfden inhoud hebben als reeds ge plaatst werden en -lukken die op zijpaden zich bewegen, huiten de kwestie om niet kunnen plaatsen, j, Red. „L. d," 3-3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11