ble Jaargang WOENSDAG 13 FEBRUARI 1929 No. 21140 EEN SPROOKJE UIT HET VERLEDEN. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. yf *Jejé' EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN Cis per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar iftolsrhappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere sivertentiên 36 Cts per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend til vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -f- portokosten. ƒ018 „018 nummer bestaal uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. en ins. en Die ché ile 3 pei ziel ik 3er. 3n istii IfSC er be* voo w )nk HET LEIDSCHE STADHUIS. ons verslag van den grooten brand, ons mooi, oud Stadhuis gisteren in Ie ureD tijds totaal in de asch legde, :d wij reeds, nog onder den eersten uk vaD de ontzaglijke ramp, terloops omvane geschetst van het groote ver dat onze stad en ons land, maar voor- ore stad, getroffen beeft, hoe meer wij er over nadenken, hoe rper omlijnd het vooi ons komt te wèt wij Leidenaars in ons eerbied- g gemeentehuis verloren hebben, was zulk een kostelijk bezit, ons huis. de eerste plaats als monument. Het zulk een pronkjuweel van 16de eeuw- architectuur; welk een voornaam ca- verleende het aan de hoofdstraat van Sleutelstad. was eigenlijk net een sprookjesboek, Stadhuis, een heel mooi sprookjes gebonden in prachtband, t titelblad was reeds een belofte voor iflhoud en wie dan den band open en van den inhoud kennis nam, zag outste verwachtingen overtroffen, sprookje behelsde een subtiel-teere edenis, zóó mooi, dat wij Leidenaars diepe vereering voor koesterden en vaak we er ons in verdiepten, weer de bekoring kwamen van den fijnen eken smaak van den steller, bier elk hoofdstuk ademde een geest voornaamheid en vormde een bloem- opzichzelve van kunstvoortbrengse- vaii hooge orde en wie eenmaal op de bladzijde aanving to lezen, eindigde worens bet sprookje teneinde was. r het was een heel bijzonder sprookje, hi; iedere keer. dat ons het boekwerk de oogen kwam, verlustigden we ons in zijn aanblik en steeds weer Aten wij nieuwe hoofdstukken met een lana boeienden en kunsfczinnigen in- *anneer vreemdelingen deze, onze •bbüotheek bezochten, dan wezen wij set gepasten trots op dat ééne werk, tfn eereplaats innam rn onze boeken- We keken er naar met licfkoozende tfn en onze gasten bewonderden het let hardst en het deed ons Leidsche ?oed anderen den roem te booren ver ten van dat kostelijke werk, in welke *ij ons oprechtelrk verblijdden. vertelden hun van de détails van bandversiering en wezen hen op d© 'e zinsneden. a'-s dan de gasten vertrokken, sloten •rgvuldig onze boekerij dicht, opdav ons ons precieus bezit zou kunnen ontrooven cn we hadden het blije gevoel onze bezoekers op waardige wijze te hebben ontvangen. Om de welverzorgde verzorging van het gedeel; om den historischen ondergrond van den inhoud, die ons herinnerde aan tijden van weleer, toen onze voorvaders met gul den letters er hun roemrijke geschiedenis *n boekstaafden en er het beste van wat zij hadden, in neerlegden. En we verlangden naar nieuwe bezoe kers om met hen mee te kunnen genieten van ons eigen bezit en de bewondering van anderen daarvoor... En onze liefde groeide, zoodat dat sprook- I je een deel va nonszelven werd... i Maar toen kwam heel onverwacht b*rt Vuur en verteerde met niets ontziende macht ons sprookje in prachtband. Alleen enkele letters op den omslag waren nog te ontcijferen. Zooals het gaat wanneer wij afscheid moeten nemen van iet?, wat ons heel dier baar was, we konden het niet gelooven en onweerstaanbaar werden wij getrokken naar de bibliotheek, waarin eens ozs sprookje een eereplaats innam... Maar toen wij daar gisteravond kwamen met de bedoeling om in de ei.kelc overge bleven letters nog eenmaal het geheel te zien, waren ook deze door het Vuur ver teerd. Nu is het sprookje wreed verstoord en alleen de herinnering Test ons en zal or* steeds bijblijven! ONZE MOOIE NOORDZEE-EILANDEN. Gisteravond kwam in de Kleine Sladszaal voor de afd. Leiden der N. R. V. de heer U. G. Dorhout uit Hoorn een causerie houden over bovenstaand onderwerp. Achtereenvol gens besprak spr. onze eilanden Texel, Vlie land, Terschelling, Ameland, Schiermonnik oog en Rottum met de daarop voorkomende dorpjes. Hij toonde op het doek velerlei plaatjes van de eilanden, dorpjes en bewo ners. alsmede van de daar veel voorkomende vogels en bloemsoorten. Na de pauze verleide spr. vele oude ge bruiken die nog op deze eilanden in zwang zijn en verschillende legenden, die daar nog steeds worden levendig gehouden, zooals o.a.« „De Heks van het Oerd" op Ameland en „Het Duivelsvuur van Schiermonnikoog", enz. Het was een zeer 9choone en leerzame avond en velen zullen zich hebben laten overtuigen door spr. dat onze waddeneilan den schoon en interessant zijn en dat het wel goed zou zijn, de vacantie aldaar door te brengen. De aanwezigen gaven door luid applaus dank aan den spr. Jammer was het, dat door de ramp van onze stad en de weersgesteld heid het bezoek niet grooter was. De afwe zigen hebben echter zeer veel gemist, wat door den voorz. bij zijn dankwoord aan den heer Dorhout, nadrukkelijk werd gecon stateerd. VEREEN. TOT AANLEGGEN EN ONDERHOUDEN VAN VOLKSTUINTJES „ONS BELANG". Gisteravond vond in het Volksgebouw aan de Heerengracht de jaarvergadering van bo vengenoemde vereeniging plaats. De op komst der leden was bevredigend. De voorzitter, de heer van Zonneveld heette de aanwezigen hartelijk welkom en gaf het woord aan den Secretaris, den heer Vrolijk tot voorlezing der notulen van de vorige jaarvergadering. Tevens las de secre taris een brief voor van den afgetreden tweeden voorzitter, de heer Th. A. v. Klink, waarin deze zijn beste wenschcn had neer geschreven voor het komende vereenigings- jaar, hetgeen applaus ontlokte. Het 10de jaarverslag was zeer optimis tisch gestemd. Het was een heerlijk jaar. na natte voorjaarsmaanden kwamen vier won- derschoone zomermaanden, waarin genoten werd van de vrije natuur en een schitteren de oogst. In dit tweede lustrumjaar werd een prachtig feest gehouden met goed geslaagde- tombola, enz. Spreker bracht hulde en dank aan de ve len, die dit feest deden slagen, o.a. ook den Burgemeester voor zijn aanwezigheid. De leden der feestcommissie hebben geholpen, zooveel en waar zij maar konden, geen wanklank werd vernomen. De secretaris ging vervolgens over tot de meer practische zaken. In de maand Juni zijn door de leden 170 tuinen aangevraagd. Om redenen van internen aard werd even wel besloten de wederinhuur der tuinderij aan 't nieuw te benoemen bestuur over te laten. In het afgeloopen jaar werden 2 leden en 9 bestuursvergaderingen gehouden. Het ledenaantal bedroeg 80. nu nog slechts 75. Dit is een gevolg van het afloopeh van den huurtermijn. 'n Verheugend feit noemde de secr. nog 't toetreden van den burgemeester als donateur Het verslag van den penningmeester was evenals vorige jaren niet opwekkend. Het bedrag der nog in te vorderen huren be draagt weer f. 80. Spreker achtte het geen prettige plicht hierover te moeten jammeren I en hoopte dat in de toekomst geen klaag- liederen meer noodig zullen zijn. De balans i stuit evenwel toch nog met een batig saldo van f. 172.20. Een der leden dankte het bestuur voor zijn voorlreffelijken arbeid, i Aan de orde was vervolgens de benoe ming van een nieuw bestuur, welks leden aantal van 6 op 9 gebracht moest worden. Het oude bestuur werd bij acclamatie her kozen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Brakshoven. Mulder en Van der Reek, die hun benoeming aan vaardden. De secretaris gaf den leden nog een 10-tal belangrijke tuin-technische raadgevingen naar huis mede; in het bijzonder het vraag stuk van de kunstmest werd uitvoerig en in zeer gunstigen zin besproken. Na een gratis verloting en rondvraag werd de vergadering door den voorz. gesloten. INSTITUUT KERN. Voordracht van luit.-kolonel Van Erp. De derdo der serie van vijf „archaeolo- gische voordrachten" vanwege het Instituut Kern werd hedenmiddag alhier gehouden door den heer Th. van Erp. Deze deed een greep in de rijke schatkamer der ornamen tiek van de Hindoe Javaansche heiligdom men en bepaalde zich lot de merkwaardige groep der vier genoemde siermotieven, die in de Midden-Ja vaansche kunst, vooral in het Lara Djonggrang-complex, met groote na drukkelijkheid zijn toegepast. Zij acccn- tueeren de primaire beteekenis der tjandi. Deze is een projectie van het heelal in de microcosmos, een afspiegeling van de goden wereld in die van den mensch, m. a. w. een symbool van den Meroe, den Indischen Olympus. Op Bali dragen de aan de Ilin- doesche goden gewijde heiligdommen nog steeds den naam „Meroe". Bedoelde vier motieven hooren thuis in dit hemelsche kader; zij suggereeren den geloovige de ge lukzalige paradijssfeer. De vaas en de kink hoorn zijn daarbij bepaaldelijk geluksym- bolen. Men vindt de?e beide gestadig in brons gegrift op de bekende ronde schalen, de z g talams. De paradijs- of wenschboom, die evenals de Bodhi-boom der Boeddhisten, steeds het ficus-loof vertoont, was niet alleen een my thische verschijning, hij was ook een reëel ding. deel uilmakend van de regalia, de koninklijke insignia, die o.a. bij kronings- plechtigheden te berde kwamen. De Hindoe- Javaansche voorstellingen wekken soms den indruk alsof de beeldhouwers inderdaad die reëele wenschboomen in de gedachte heb ben gehad. De hemelboom leeft op Java en Bali nog voort in een wayang-rekwisiet, de kekajon boom). Het juweel speelt in de architectuur een groote rol als topstuk in bekroningen. In de ornamentiek van het Lara Djonggrang- complex verschijnt het in paneelen, door lofwerk omhuld In de tempeltjes van het Oengaran-gebergte rust het heiligdom soms op een krans van juweelen. mogelijk een toespeling op den „Juweel-Berg", een der namen van den Meroe. Geen siermotief is voor paneelvulling zoo geliefd als de vaas, de vaas waaruit een lotusbouquet te voorschijnt komt. vaak ge- styleerd tot sierlijk ranken-ornament. Het kinkhoorn-motief, de cankha. bijna altijd gevleugeld, houdt hiermede nagenoeg gelijken tred. Spr. stond even stil bij de rol die de cankha speelt in het leven van den Indiër, vooral als trompet en wees er op hoezeer de kinkhoornklank zich op aarde heeft verbreid. De cankha is ook een attri buut van de godheid, en wel van den in- standhouder van het leven (Wishnoe), van diens vrouwelijk energie, de Indische For- tuna (Cri) en van den rijkdomsgod (Koe- wera) Het lijdt geen twijfel of ook op Java was de kinkhoorn een symbool van voor spoed cn geluk. Dit blijkt uit het voorkomen van het motief op de bekende goeden ge- luksringen en wordt bevestigd door de kleine trachietstecnen Cri- of graantempel- tjes, waarvan het Bat. Museum eenige exem plaren rijk is: op het dak hiervan komt de gelukssyllabe „Cri" voor en als pendant de cankha. BINNENLAND. Do brand in het Leidsche Stadhnis. (1ste Blad). De Tweode Kamer weer in vergadering bijeen. (Uit het Parlement, 3de Blad). De zomertijd gaat in op 15 Mei. (Binnen land, 2de Blad). De gevolgen van de strenge konde. (1ste Blad). De heer Leembnrg, te Leeuwarden, won den Frieschen Elfstedentocht. (Sport. 2de Blad). BUITENLAND. Eet verdrag tnsschen Italië en den Hei ligen Steel. (2de Blad). De bijeenkomst der commissie van des kundigen. (Buitenland, 1ste Blad). De Dnitsche minister Severing over de coalitiepolitiek. (Buitenland, lste Blad). In een reeks lichtbeelden werd de toe passing der vier versieringsmotieven ver aanschouwelijkt en bij elk werd de reeks ingeleid met een Voor-Indisch voorbeeld. Hier blijkt wederom hoe stevig ook de or namentiek. tijdens de Midden-Tnvaansche bloeiperiode (pl.m. 750930). wortelt in In dischen bodem. Doch tevens blijkt, dat deze motieven op Java worden toegepast met een in het stamland ongekende nadrukkelijk heid. Het is niet alleen die nadrukkelijk heid, welke ons op Java frappeert, het is vooral ook de buitengewoon schoone en vloeiende vorm waarin dc motieven worden verwerkt. N.V. LEIDSCHE EXPLOITATïE- MAATSCHAPPIT VAN ONROERENDE GOEDEREN Op de ge'houden buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Ex ploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren alhier is besloten tot wijziging der Statuten dezer Vennootschap. Deze wijziging is noodzakelijk geworden door de voort durende uitbreiding van bet geplaatste en gestort kapitaal, hetwelk thans ruim f. 500.000 bedraagt, waardoor thans de ge legenheid geboden wordt officieel© beurs- noteering der aandeden te verkriigen. Tevens i9 hierbij het Maatschappelijk kapitaal gebracht od f. 2 000.000. terwijl het in de bedoeling ligt van het bestuur in den loop van dit jaar het geplaatst kapitaal uit te breiden met een emissie van aandeden ten bedrage van f. 350.000. Wat er gistermiddag nog van ons trotsche Stadhuis was overgebleven; thans zijn ook de drie topgevelljes onder sloopets handen gevallen. Hoe de vorst de huizen aan de Vischmarkt-zijde in ijspaleizen omlooverde. Links op de folo het bevolkingsbureau, waarboven de brand ontstand; op den voorgrond de bevroren Uagirua-ladder.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1