AALS DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. FAAM gemeentezaken. ITVERKOOP feuilleton. GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 Februari 1929 Derde Blad No. 21135 OTE PARTIJ COUPONS ERZEILEN en LOOPERS iRLSTRAAT 130-136 oeding van de jaarwedden j gQYENTALLIGE LEERKRACitxtïN OVER 1927. rerband met het bepaalde bij art. Ktr L.O. wet 1920 kw amen van ac T |e noemen bijzondere schoolbestu- Ljvragen om vergoeding van de jaar- vaD boventallige leerkrachten over mt 1927 m. rfD onderzoek is volgens B. en W. T0 Jat de gedeclareerde vergoedin- WeokomBtig de ingediende aanvra- uneD worden uitgekeei-d. in \V. stellen daarom voor uit te kee pte Leidscne öchoolvereen. f. 1875, Cbr. Onderwijs voor zeven scho- (*>460.83. Gerei. Schoolvereen. voor wlen f. 9411.17, R.K. Parochiaal kuur voor vijf jongensscholen fjl, Inrichting van Liefdadigheid Ü.K. voor vier Meisjesscholen Gesticht de Voorzienigheid voor f obolen f. 6058.33, in totaal dus 158. (breid L. O.Inrichting van Liefda- voor R.-Knth. voor één school en R. K. Par. Kerkbestuur voor looi f. 3132.80, totaal f. 5630.30. geld en fensionneering van wethouders. ilnoodiging van B. en W. heett de le voor de Huishoudelijke verorde- bestaande uit de heeren K. Sijlsma, jnr. D. A. van Eek en P. Heemskerk ®erp-verordening regelende het ver ras wachtgeld en pensioen aan Wet- aanceboden. Bij de uitvoering heelt omissie zich beperkt tot een tech- nilwerking binnen het raam van de ;n van de commissie tot onderzoek ie materie, waarbij de Raad zich kieuwe verordeningen [riffende de levering van electriciteit en gas. rereenigende met een voorstel van sarissen der Stedelijke Fabrieken van Electriciteit tot wijziging, ingaande a.s., van de verordening betredende van electriciteit door die tabrie- kë wijziging o.m strekt, tot invoe- j een nieuw winkel tarief, in ver- raarmee het vroeger vermelde adres rschillende kappers eD kapsters he le dit onderwerp als afgedaan kan beschouwd, geven B. en W. den overweging de voorgestelde gewij- wordening vast te stellen, cieuwe tarief is zoodanig gesteld, dat ;t recht wordt geheven, afhankelijk da van de aansluitwaarde. anderzijds raag, of het de etalage en reclame, inkel, of de bijbehoorende ruimten «aarnaast een prijs in rekening gbracht van 6 cent per K. W. U. Bij verbruik daalt mitsdien de gemid- ns per K. W. U., hetgeen van voor- wr den verbruiker en het verbruik rt Bij de bepaling van het vastrecht een goede verhouding tot het vast- lgens woonhuistarief gestreefd. De twaarde wordt bepaald naar het ver- RECLAME. DOET UW VOORDEEL'! 7110 mogen, dat noodig is om de desbetreffende etalage, winkel, enz. behoorlijk te verlich ten enz. Ook met het voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit. strekkende tot invoering van vast- rechttarieven voor gas met ingang van 1 Juli a.s.: kunnen B. en W. zich vereenigen. Aangezien door deze tarieven aan den wensch. in de indertijd aangenomen motie van den heer Heemskerk blijkens diens toe lichting in den Raad uilgesproken, naar een grootere reductie op den gemiddelden prijs per kub. M bij grooter verbruik wordt tegemoet gekomen, kan deze motie, voor zoover op de gasprijzen betrekking heb bende, hiermee tevens als afgedaan worden beschouwd. Voorzoover de motie betrekking heeft op de prijzen voor electriciteit, bren gen B. en W. den Raad in herinnering, dat in de geldende tarieven, met name in het woonhuistarief, met het beginsel van reduc tie op den gemiddelden prijs per K.W.U. bij grooter verbruik, bereids in groote male rekening i9 gehouden. Waar nu bovendien hun voorstellen in zake de vastrechltarie- ven voor gas en het winkeltarief voor elec triciteit reeds een belangrijke tegemoetko ming aan de afnemers der Lichtfabrieken beteekenen en vrij groote financieele offers van de fabrieken vorderen, meenen B. en W., na overleg met Commissarissen, dat ten aanzien van een verdere reductie op den gemiddelden prijs per K.W.U. bij groo ter verbruik voorshands een afwachtende houding moet worden aangenomen. In art. 1 wordt bepaald: Het tarief wordt ter keuze van den ver bruiker bepaald als volgt: tarief avoor de verbruikers, die het gas over den gewonen meter betrekken, 9 ct. per M3., voor muntgas 10 ct. tarief b: le voor lederen verbruikten M3. voor de verbruikers over den gewonen me- ter 7^6' ct., voor muntgas 8% ct.2e. boven dien een vast recht van f. 075 per maand tarief c: le. voor ïedereD verbruikten M3. voor de verbruikers over den gewonen me ter 5 ct., voor muntgas 6 ct.2e. boven dien eeD vast recht van f. 0.75 per maand; Commissarissen geven daarbij nog vol gende toelichting: Als uitgangspunt is het tegenwoordige tarief van 9 cent per M3. behouden, het welk in vergelijking met den gasprijs in andere gemeenten reeds vrij laag is en bo vendien voor wat de zeer groote categorie afnemers met klein verbruik betreft, imcis thans niet alleen niet tot de winst der gas fabriek biidTaagt, doch zelfs een niet on aanzienlijk verlies oplevert. Immers, nauw keurige berekeningen hebben uitgewezen, dat bij het tegenwoordige tarief van 9 cent per M3. over het jaar 1927 alle afne mers, die gemiddeld per maand minder dan 23 M3. verbruiken, voor de gasfabriek ver lies opleveren. Dit waren er over 1927 niet minder dan 8200 afnemers of 40 pCt. van het totaal, en het verlies op die 8200 afne mers met een gemiddeld verbruik per maand van minder dan 23 M3. bedroeg niet minder dan f. 51.000. De gemeente subsi dieert derhalve en hierin komt de so ciale zaak der gasfabriek tot uitdrukking -~ bij het tegenwoordige tarief reeds 8200 kleine gasverbruikers met een bedrag van f. 61.000 per jaar. Neemt men nu nog hier bij in aanmerking, dat het surplus op den prijs van 1 cent per M3. voor de muntgas- verbruikevs, die voor het overgroote deel al weer behooren tot de afnemers met klein verbruik, niet voldoende is, om de meerkosten van exploitatie bij ver bruik over den muntgasmeter te dekken, doch integendeel over 1927 een bedrag' van f. 46.000 ongedekt heeft gelaten, dan zal het geen nader betoog behoeven, dat de grondprijs van 9 cent per M3. voorshands niet voor verdere verlaging vatbaar is, doch ook voor <1« bepaling van het nieuwe tarief als uitgangspunt behoort te worden genomen. De beide vastrecht-tarieven, b en c, zijn nu zoodanig ODtworpen, dat de gemiddelde prijs per M3., welke bij het tot dusverre be staande tarief eerst daalt bij een verbruik van 101 M3. in de maand, bij toepassing van tarief b reedB begint te dalen bij een verbruik van 51 M3. in de maand, terwijl 139. Dan begint de ondervraging. Hmmm, knap zijn de nieuwe leerlingen niet. Ze weten wel dat tweemaal twee vier is, want dat moet je ook onder zee weten, maar van de gewone dingen rondom weten ze niets. En als de meester hen dan platen laat bekijken en ze moeten opnoemen wat daarop staat, wordt het heelemaal wanhopigl 140. Geen wonder dat de heele klas zit te grinneken van pleizier als Oscar een doodgewoon paard een.olifant noemt en Otto alle vogels voor zeemeeuwen uitscheldt Meester denkt dat ze hem voor 't lapje houden, en wordt hoe langer hoe boozer. Maar als Oelic een schaap met een lam snikkend (omdat meester zoo woedend kijkt) twee poedeltjes noemt, begint hij toch te gelooven, dat er wel iets bijzonders aan de hand is met die nieuwe leerlingen van hem. Hij zal ze goed in de gaten houden! hij toepassing van het tarief c bij een ver bruik vaD 111 M3. in de maand een ver snelde daling intreedt. De reductie, in het bestaande tarief bij een verbruik van 101 M3. in de maand aan vangende, kan dientengevolge, daar zij bij uitvoering der vastrecht-tarieven geen toe passing mee. zal vinden, komen te verval len. Er komen derhalve ter keuze van den verbruiker drie tarieven: tarief a is het voordeeligste voor hen, die niet meer dan 50 M3. per maand verbruiken, tarief b voor hen, die meer gebruiken dan 60 M3., doch niet meer dan 110 M3. in de maand, tarief c voor de verbruikers boven 110 M3. in de maand. De voorgestelde vergrooting Van de re ductie op den prijs bij grooter verbruik is gelijk uit het vorenstaande blijk niet on aanzienlijk, al moest anderzijds daarbij een zekere maat worden betracht, immers de verbruikers boven 50 M3. in do maand moeten voor het overgroote gedeelte het boven becijferde verlies op de kleine afne mers goed maken en bovendien de winst op brengen en deze winst zal uiteraard tenge volge van de lagere tarieven, aanvanke. lijk althans, terugloopen. De verwachting ia echter, dat de voorgestelde verlaging aanzienlijk genoeg is, om op den duur sti mul eerend te werken op het verbruik en aldus ten slotte de winst weder op het tegenwoordige peil temg te brengen. Ten einde de aanvankelijk te verwachten winst derving voor het eerste jaar, dat de nieu we tarieven toepassing zullen vinden, gelij kelijk over de jaren 1929 en. 1930 te verdee- len, is voorgesteld, het in werking treden van de nieuwe tarieven te bepalen op 1 Juli 1929. RECLAME. LOUIS DQBBELMANN - ROTTERDAM 710i KERK- EN SCHGOLNIEUWS. ned. herv. kerk. Drietal le Gorichem (vacature de. A. de Kat Angelino): ds. L. R. van den Broek te Berkenw-oudi;da C. de Jonph te Enkhuizen; ds r. van der Wal te Neede. GEREF. KERKEN. Beroepen Te Eindhoven (als hulpprediker) dr. J. Jansen, cm. predikant van Bedum. Te Scharendijke: J. Oussoren. cand. te Woerden. LEGER DES HEILS. De berichtgever van het „H.bld." te Lon den telefoneerde gisteravond dat de Hooge Raad van het Heilsleger Dinsdag a.s. aal bijeenkomen om het pleidooi van generaal Rooth te hooren. De raad wil van geen ver der uitstel welen en ral, na het pleidooi t» hebben aangehoord, zijn uitspraak uitslui tend gronden op de vraag, of de generaal lichamelijk in slaat is, zijn ambt te blijven waarnemen. REGELING VAN HET AANVULLEND ONDERWIJS. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tol rege ling van liet aanvullend onderwijs. Onder aanvullend onderwijs wordt in het ontwerp verstaan het onderwijs, dal ten doel heeft, aan de niet meer leerplichtige jeugd, die geen volledig dagonderwijs ont vangt, Ier aanvulling harer ontwikkeling die kennis en vaardigheid bij te brengen, welke noodig is opdat zij in de maatschap pij haar tank naar behooren kan vervullen. De wel zal uitsluitend van toepassing zijn op cursussen, ten behoeve waarvan uit 's Rijks kas subsidie wordt gegeven. De wet zal niet van toepassing zijn op cursussen: uilsluitend bestemd voor perso nen boven een bij algemeenen maatregelen van bestuur vast te stellen leeftijd; door militaire onderwijzers gegeven aan militai ren; verbonden aan tuchtscholen en aan scholen in gevangenissen, bedelaarsgestlch- ten of Rijkswerkinrichtingen en in Rijksop voedingsgestichten waar builengewoon la ger onderwijs wordt gegeven. Het onderwijs aan de cursussen kan wor den gegeven in: de vakken, genoemd in de art. 16 en 17 der Midd. Onderwijswet; de vakken, onderwezen aan scholen voor nij verheidsonderwijs; de vakken, bij algemee nen maatregel van bestuur aan te wijzen, mei uitzondering van die van land- en tuin bouwkundigen aard; liet vak godsdienston derwijs. Om onderwijs aan een cursus le geven wordt o.m. het bezit vereischt van een be wijs van bekwaamheid (bij alg. maatr. van bestuur nader te regelen.) Aan gemeenten en aan rechtspersoonlijk heid bezittende instellingen of verecnigingen wordt ten behoeve van de door haar in stand gehouden cursussen uit 's Rijks kas een subsidie gegeven op den gronding van het leerlinguur. Deze grondslag wordt gere geld bij algem. maatregel van bestuur. Het aantal lesuren bedraagt per week, behalve gedurende de vacantiën. ten hoogste vijftien en per cursusjaar ten minste honderd. De wet kan worden aangehaald als „Cursuswet". Blijkens de Memorie van Toelichting be rust het ontwerp in hoofdzaak op hel rap port der Staatscommissie, ingesteld hij K B. van 7 Maart 1927. De Staatscommissie wenschfe het land- en tuinbouwcursussen ook onder de nieuwe regeling te begrijpen De minister van On derwijs volgt haar echter in dit opzicht niet voornamelijk omdat deze cursussen onflev het beheer van een ander departement be hooren, hetwelk daarvoor eene afzonderlijke regeling heeft vastgesteld. Voorshands kan met eene weinig om vattende wettelijke basis worden volstaan. Veel zal nader geregeld moeten worden bij de invoeringswet en bij algem. maatregel van bestuur. De mimster juicht het toe dat de Staats commissie eenparig de financieele gelijkstel ling van openbaar en hijzonder onderwiis ook ten aanzien van het cursusonderwijs als grondslag voor hare regeling heeft geno men. Op welk bedrag per leerlinguur het Rijks subsidie zal moeten worden bepaald, kan uiteraard eerst later onder het oog worden gezien, want mede de aard van den cursus zal dit bedrag bepalen. Evenmin is thans aan te geven, hoe hoog het gezamenliifc subsidie van Rijkswege aan deze cursussen zal zijn: dat het binnen bescheiden grenzen zat blijven, neemt de minister met de Staats commissie aan. [hetïngetsch Van J. S FLETCHER door Alej. A. T vriendelijk van jet" mompelde Ic'« beetje weifelend. „En wat wil je Indoen zal?" |<P eerste plaats alles er van hooren", T Scrave „Ik zal hel op de kort- f "nvoudigste manier vertellen. Je f" dat die kast of kabinet, waarin Jorwerpej bewaard worden, nooit op f mijn grootvader, die de verschil- l^wrwprpen hel eerst schikte, heeft R - 5°ten. mijn vader deed het niet, pmlijk volgde ik hun voorbeeld. In- In '!ier 'n "ftig zestig jaar nooit Ik vermoed, dat duizenden en s duizenden, door onze staalsver- taloopen zijn, sedert wij ze ter be- F f "Pen stelden, maar wij zijn nooit Li;"6,3'1' 1<s'u komen we tot de zaak j Ioeïa"'S was ik zelf gisteren- Rin 8 k'nnekamer en ik zag het Ibjiw" ,soar op z'jn &ewonp plaat». L,,.." V'ner. <j;e iederen avond de i gisterenavond halt elf rjm'ti.?'5 Vanmorgen om zeven bi. Ik' Fim K 'auiuurgcu utu tcvcu 0 Riij vertellen, dat het verdwe- tet tif£D* kem naar de kamer, oogen, dat het verdwenen was en telegrafeerde dadelijk om jou. Dat i9 alles tot duiver, Packe." Packe schonk zich een glas sherry in en dronk er peinzend van. „Voordat je verder gaat. moet ik je een paar vragen doen", zei hij. „Ten eerste, is het geen inbraak geweest?" „Neen, neen! Geen inbraak. Was het in braak geweest, dan zouden de inbrekers het er niet bij gelaten hebben alleen het kruis weg te nemen. Er zijn voorwerpen in dat kabinet die vee' meer waard zijn." „Hoeveel is dat kruis waard?" „O. ik geloof, wat werkelijke waarde be treft vijf k zesduizend pond Het 13 natuur lijk zuiver goud en bezet met diamanten. Ik heb het nooit laten schatten, maar Viner heeft' me gezegd, dat het in den tijd van mijn vader geschat is en dat dit ongeveer het cijfer is waarop het toen getaxeerd is. Maar ik geloof niet. (lat het bestolen is alleen om zijn werkelijke waarde." ..Niet? Waarvoor .dan?" Scraye schudde het hoofd. „Dat punt is me nog niet helder", antwoordde hij. ,,Ik heb zoowat verwarde gedachten, die zullen we later uitwerken Dat is de voornaamste reden waarom ik je hulp noodig heb. Het is geen gewone diefstal, Packe, het is bepaald een zeer ongewone." „Ik vermoed," zei Packe, „dat het kruis van den tsaar eenige beroemdheid heeft, dat het van andere soortgelijke voorwerpen onderscheidt? Enkele van die erfstukken, bijvoorbeeld zijn door de geheele wereld be roemd. Is het een van deze?" „Ja. Het werd gegeven, zooals ik je ge loof ik verteld heb toen je op Scraye waart, aan mijn overgrootvader door den toenma- ligen tsaar van Rusland, bij het sluiten van den vrede van Tilsit in 1814. Mijn over grootvader was toen in diplomatieken dienst en bewees bijzondere hulp aan de geallieer de vorsten. Onder oude Engelsche familie- erfstukken is het zeer goed bekend zeer beroemd. Zelfs Viner heeft me gezegd, dat ten minste de helft der duizenden bezoekers, die elk jaar de staatsvertrekken komen zien, goed bekend is met zijn geschiedenis en hem altijd vraagt, om het aan te wijzen." „Dat is al iets om te weten", zei Packe peinzend. „De beweegreden van een dief stal of inbraak is niet altijd enkel roof. Heb je me nu alle omstandigheden verteld, die betrekking hebben op je ontdekking, dat het kruis vermist wordt?" „Alle. Het is eenvoudig verdwenen." „Heel gopd". zeide Packe. „Dan zal ik je een duidelijke vraag doen. Wij besluiten, dat het kruis gestolen is Verdenk je iemand er van. het gestolen te hebben?" Scraye leunde glimlachend over de tafel. Hij wees met zijn duim naar de ramen. „Ja!" antwoordde hij fluisterend. „Ja. Ik verdenk de vrouw, die ik je zoo even heb aangewezen Mevrouw Wytkenshawe!" HOOFDSTUK IV. Geheime diefstal. Packo legde zijn mes en vork neer en staarde zijn gastheer met verbaasde blik ken aan. „Wat?" riep hij uit. „Je eigen gast?" Scraye fronste de wenkbrauwen, knikte en op zijn trekken kwam een bittere glim lach. ..Mijn eigen gast!" antwoordde hij „Mijn eigen gast! ïk zou er duizend pond onder willen verwedden, dat zij het heeft, Packe, ik ben er zeker van!" Packe nam zijn mes en vork weer op en ging voort met eten. „Nul" zei hij, na een poos stilzwijgen, „ik vermoed, dat je je gasten kent. Maar mijn hemel, Scraye, hel is een ernstige beschul diging. die je tegen een vrouw uitspreekt." „Ik behoor niet tot hen, die iemand be schuldigen zonder goede gronden en tenzij ik volmaakt overtuigd ben dat ik gelijk heb", zei Scraye beslist. „Ik weet zeker, dat ik in dit geval gelijk heb. AJs ik ongelijk heb. als die vrouw mijn kruis niet gestolen heeft, als zij het niet in haar bezit heeft of daar, waar zij er de hand op kan leggen, dan zal ik nooit meer in mijn leven van iets zeker zijnl Ik herhaal het, Packe, ik ben er zeker van!" „Heb jo gronden voor je zekerheid?" vroeg Packe „Die zal ik je geven", antwoordde Scraye. „Nu ten eerste, je kent mevrouw uil vrees voor mogelijke luistervinken, zal ik de dame mevrouw X noemen niet, ik herhaal, je kent haar niet, en je hebt niet van haar gehoord?" „Ik weet niets van haar, Ik kan van haar gehoord hebben in de berichten van de uit gaande wereld, die ik lees. Haar naam zegt me echter voor het oogenblik niets". „Nu, zij is in ieder geval een tamelijk algemeen bekend vrouw van de wereld Zij is weduwe, haar echtgenoot was in diplo matieken dienst.. Hij was een bloedverwant van lord Bennington, en zij behoort tot de familie Greycastle. Zij is een vrouw, die veel gereisd heeft. Zij is een van de knap ste bridge-speelsters in Engeland en heeft een mooie sopraanstem. Zij is een geboren verslelsler van aardige dingen. Zij is pittig en knap genoeg om evengoed een vrouw voor de vrouwen als een vrouw voor de mannen te zijn. Zij kleedt zich altijd uitste kend en zij is nooit vervelend. En daardoor krijgt zij meer uitnoodigingen dan eenig an dere vrouw van de wereld. Ik heb haar do laatste drie jaren overal ontmoet en zij is de ziel van iéders landhuis, waar zij heen gaat". „Een aantrekkelijke persoonlijkheid", zei Packe. „Ik ga zeer groot belang in haar stellen'. „Dat zal je nog meer doen, voordat wij klaar zijn. Nu, zooals je weet, behoort me vrouw X tot een aantal gasten, die ik nu op Scraye heb Met is maar een klein gezel schap, in het geheel acht Het is de eerste maal, dat zij «op Scraye is, vreemd, dat ik haar nooit te voren gevraagd heb. Heet good nu dwalen we af naar een ander pad een zijweg, die ons naar een bijzon derheid van mijn familie voert. Je weet het misschien niet, Packe. maar wij Scraye's zijn honderden jaren beroemd geweest in de familiepapieren wordt er herhaalde lijk op gezinspeeld, heeft de bibliothecaris van Scraye mij gezegd om een merk waardige scherpheid van reuk. Onze reuk organen zijn abnormaal ontwikkeld. Ik bluf niet. als ik je zeg. dat ik viooltjes bijvoor beeld. een halven mijl ver kan ruiken van den weg of het bosch waar zij groeien „Dat is zeker merkwaardig'" zeide Packe. ..Ik denk. dat het soms nuttig kan zijn op dat punt zoo ongewoon >n'wikk-ld te zijn je zou bijvoorbeeld, een brand ruiken, zoodra die begon?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9