FORMAH GEMENGO NIEUWS. een geheimzinnige historie. een postvliegtuig naar schiermonnikoog. door het its gezakt en verdronken. relletjes te zwolle. ontsporingen. de verdwenen kruiersknecht. ongeval met een ballon. autobus door het its gezakt. staatsloterij- beslommeringen opgelost een goede vangst. reclame. branden. na de malversaties te meppel. de vriendelitke koe. brand in een tunnel. Burgerlijke Stand v. gevestigd. groote brand bij parits. een heele wijk verbrand. familie-drama. de sneeuwstorm te- konstantinopel bedaard. gezin van tien personen doodgevroren. vertrokken. door gas gedood. KUNST EN LETTE rembrandts DOOR VERLOREN. haarlemsche orkestvereenig Knetterende Darwfn-tnlpen. Ergens aan de Bezuidenhoul in Den Haag deden zich zoo meldl. de Haagsche Cou rant sedert eenige weken in een groot heerenhuis eigtnaardige verschijnselen voor. Als de huisgenooten bij de telefoon kwamen om te telefoneeren. dan voelden zij een klein schokje. Hier werd in den beginne wei nig aandacht aan geschonken, men ver moedde dat de telefoonleiding niet geheel in orde was en vergissen wij ons niet dan verzocht men ook aan ..Storingen" het toestel te willen nakijken Maar het ver schijnsel bleel bestaan en wal merkwaar diger was bij andere voorwerpen in de ka mers ontstond bij aanraking met de bloote hand, dezelfde gewaarwording. Wilde men den pook bij den haard opne men. dan kreeg men bij aanraking een zelfde schokje. Een bronzen Boedhabeeld op den schoorsteenmantel vonkte, wanneer rr.en hel met een metalen voorwerp bena derde. De hanglamp deed precies hetzelfde. Armstoelen en sofa met goudhrocaat be kleed knetterden, wanneer de huisge nooten gingen zitten en de handen op de leuningen plaatsen. J.l. Zondag werden de verschijnselen zoo erg dat men bij de aanraking van gele Darwinlulpen. die in een kristallen vaasje op tafel stonden, geknetter hoorde en een schokje kreeg Bij het passeeren van huis genooten. wanneer de rokken van de dames in aanraking met elkaar kwamen, ontstond hetzelfde verschijnsel. Ja, toen een der fa milieleden om te plagen, met den vinger het gelaat van een huisgenoote aanraakte, kregen beiden een gevoelig schokje. Tpen besloot de heer des huizes voor dit geheimzinnig verschijnsel, technische hulp in te roepen en hij belde, als een recht geaard Hagenaar, de brandweer op. Brand meester Otten verscheen met de motor spuit, maar hier viel niets te blusschen, noch was dit epn gewoon karweitje, waar mede de gemeentenaren onze brandweer plegen op te knappen, en de brandmeester verklaarde, na onderzoek, dat deze geheim zinnige affaire niet op zijn terrein lag. doch dat hij andere diensten zou waarschuwen. En zoo verscheen achtereenvolgens in het huis met zijn geheimzinnige eleclrische ver schijnselen de hoofdingenieurs en inge nieurs van verscheidene diensten. Van het trambedrijf, die waar aan den gevel een verbindingsdraad van het bovengrondsche geleidingsnet bevestigd is een nieuwe isolatiepot aan den gevel deed bevestigen. Van den telefoondinsl, van de Gemeente lijke Electriciteitswerken. technici uit Delft enz De technici namen proeven, brachten in strumenten mee. om d<en electrischen stroom te kunnen meten, experimenteerden den heelen Zondag en d-en Maandag, kortom zij hadden vaD dit geval een studieobject ge maakt. Tot een van de heeTen wij weten niet wien hiervan de eer toekomt ontdekte, dat de verschijnselen optraden, wanneer men over het dikke Deventer tapijt, dat overal in het huis den vloer bedekt, liep of geloopen had In het huis was centrale ver warming. bovendien brandden in verschil lende kamers nog open haarden: hel huis was door en door droog. En hiermede waren de voorwaarden tot het verkrijgen van sta tische electriciteit, wrijvingselectriciteit, vervuld Door het loopen of schuifelen over het tapijt werd de electriciteit door de huisge nooten opgewekt, zoodat bij aanraking van zekere voorwerpen eeD ontlading plaats vond! De ingenieurs gaven de familie den raad hrt hui9 vochtiger te deen zijn. door meer water te laten verdampen of de vensters dikwijls open te zetten. Ook Ameland nog geïsoleerd. De brief- en pakketpost voor het eiland Schiermonnikoog, dat heden reeds 7 dagen ie geïsoleerd, is gisteravond met den trein van 7 uur uit Oostmahorn naar Amster dam gezonden, teneinde van daar per vlieg tuig naar zjjn bestemming te worden ge bracht De K. L. L. deelde ons mede, dat heden- middag 12 uur van Schiphol een postvlieg. tuig naar Schiermonnikoog vertrekken zou, in de eerste plaats om post te brengen en in de tweede plaats om post te halen en ook eenige passagiers. Het vliegtuig zal ook heden nog terugkeeren. Bestond door de ingevallen dooi en de*i Noord-Westenwind de hoop, dat Ameland spoedig uit zijn isolement verlost zou wor den, nu de wind weer oostelijk is en de vorst toeneemt, is die hoop vervlogen. Men begint aan verschillende dingen gebrek te krijgen vooral aan gist. Men heeft in geen zes dagen verbinding gehad. Er zjjn twee i mogelijkheden om de post en de noodig© levensmiddelen te verkrijgen, n.l. per vlieg tuig, waarvoor de landing op een terrein ten Zuid-Westen van Hollum, groot 1500 bij 300 meter, zeer geschikt is. Ook ia I het mogelijk per boot het Amelandsche gat te bereiken. De Wadden zijn één groote ijsvlakte. De postboot is door ijsbergen ingesloten. Ook de heide beurtschepen van Gebrs. DeBruyn zitten vast op de reede. De mogelijkheid wordt overwogen een ma rine-vaartuig te zenden naar de geïsoleerde eilanden om de post en de noodige levens middelen te zenden. Mem zon dan, indien het weer dit toelaat, aan de noordkust van de eilanden landen. Gistermorgen begaf de 18-jarige Gerbrand Eijkwonende aan den Kruisweg nabij den Sloterweg in Haarlemmermeer zich in de Ringvaart bij Aalsmeer per roeibool naar de overzijde van het 'water, in gezelschap van zijn 15-jarigen neef. Ze legden de boot aan den kant vast en wilden zi«"h over hel ijs verder begeven. Plotseling zakten beiden er door. De 15-jarige knaap wist zich met veel moeite tc- reddpn. doch de 18-jarige Ger brand Eijk school onder het ijs en is jam merlijk verdronken. Toen hij gevonden werd kon de ontboden geneesheer slechts den dood ccmslateeren. Te Hoensbroek is een gedeelte van een goederentrein ontspoord. Het reizigers- en goederenverkeer lusschen Sittard en Heerlen ondervond hierdoor groote vertraging. De reizigers uit de richting Sittard moesten te Hoensbroek overstappen, waar zij dooT een specialen trein naar Heerlen werden overge nomen Er hadden geen persoonlijke onge vallen plaats. Bij het slation te Blerik zijn eenige goe derenwagens ontspoord. De lijnen naar Eindhoven en Nijmegen werden daardoor versperd. De internationale D-trein Am sterdamBazel had een uur vertraging. De schade is niet groot. Onjuiste wisselstand was de oorzaak. De politie maakt van de sabel gebruik. Aan de Zwolsche werkloozen .die bedeeld worden door Armenzorg, werd gisteren f. 2 uitgekeerd waarmede zij toe moesten tot Zaterdag Eenigen waren hierover ontevre den en formeerden een optocht, waarin bor- den mede gedragen werden met: „Honger! I Wij vragen brood." In de laatste week zijn meer dergelijke optochten gehouden, maar die verliepen steeds rustig Toen echter gis teren de politie gelastte de borden af te ge ven. werd geantwoord met scheldwoorden en met steenen te gooien. De hoofdinspec teur van politie en een agent werden gesla gen en getrapt De politie voerde een charge uit Met gummis'ok en sabel werd de me nigte uiteengedreven Een manifestant werd gearresteerd wegens weerspannigheid en een ander wegens mishandeling Gisteravond zven uur formeerde zich 1 wederom een groep van 100 werkloozen. Zij I trokken rustig wandelend de stad dooT, ver gezeld door een inspecteur en een recher cheur De stoet groeide steeds aan Bij de woning van den loco-burgemeester begon men te schreeuwen ..honger, honger!" De inspecteur en de rechercheur maakten van hun wapenen gebruik, maar de oploop kon eerst uit elkaar worden gedreven, nadat ver sterking was gekomen. Een uurtje later kwam een groepje aange schoten jongens door de Diezerstraat; zij vielen de„ Dolilie lastig. Toen men een van hen wilde arreateeren. namen de omstan ders zoo'n houding aan dat het noodig bleek, hen met de sabel uiteen te drijven. Tol halfelf bleef optreden van de politie noodig. o Naar de Vossische Zeitung verneemt, is bij het dorp Bennecke in Sleeswijk Holstein een ballon met 4 inzittenden verongelukt. Volgens gevonden aanwijzingen moet de ballon uit Berlijn afkomstig zijn. Boeren vonden de vier passagiers met bloed over stroomd en zwaar gewond liggen. De gon del was geheel vernield en de ballon zelf gescheurd. Een ontboden geneesheer ver leende de eerste hulp. Naar hel blad verneemt, was te Berlijn de' vrije ballon Graf Zeppelin van de Duitsche veieeniging voor'de luchtvaart onder leiding van den politiecommissaris Oxé opgestegen. Oxé zou on deze vlucht examen als bestuur der afleggen. Aangezien tol nu toe geen be richt van landing is ontvangen vreest men, dat dit de bij Benecke verongelukte ballon is. In de Finsche golf is een autobus, waarin zich 12 personen bevonden, door hel ijs gezakt. Alle inzittenden zijn verdronken. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Naar wij uil goeden bron vernemen, is de kwestie tusschen de betrokken maatschappij Alro te Utrecht en de belanghebbenden te Culemborg geheel naar genoegen opgelost. Bij aankomst te 's-Hertogenbosch van de eerste tram uit Waalwijk hebben de mare- chaussées van de brigade Waalwijk gis teren een Nederlander en een Duitscher ge arresteerd, verdacht van drie inbraken, des nachts in Waalwijk gepleegd. Men heeft vermoedelijk de hand gelegd op de hoofd mannen van de bende, die Oostelijk Noord- Brabant geruimen tijd onveilig hehhen ge maakt. De mannen, die zwaar gewapend waren en in het bezil bleken van inbrekers- werktuigen, zijn opgesloten in de mare- chaussée-kazerne te 's-Hertogenbosch. I,ET °p ORANJE BAH o Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat Prijs75 ets 7107 Op de vierd? etage van het zes verdiepin gen tellende perceel Spuistraat 23 te Am- sterdam, dat in gebruik is bij de fa. Vroom en Dreesmann. die er een opslag- en werk plaats heeft, brak gistermiddag te twaalf uur brand uit Een werkman had een baal kapok in het schaftlokaal neergezet en had i zich daarna even verwijderd Tijdens zijn afwezigheid is de baal omgevallen en te recht gekomen op de kachel. Spoedig veT- 1 spreidde zich het vuur. dat zich ook aan de daarboven gelegen verdieping meedeelde. Een dikke zwarte rook ontwikkelde zich en drong in zware wolken naar builen. De brandweeT was zeer snel ter plaatse en haar eerste werk was de Matrirus-ladder tegen het hooge perceel op te stellen waarna de blussching een aanvang kon nemen. Be halve de ladderwagen, waren ook een drie tal motorspuiten uitgerukt. Den velen belangsleMenden hun aantal was in verband met het vrije middaguur vrij groot werden eenige vroolijke mo menten bezored. doordat tot tweemaal toe een slang sprong en een felle straal water ver weg 9poot Ook in het naar beneden werpen van smeulende kapok, had het pu- pliek danig schik Na ruim een half uur blusschen had de brandweer het vuur be dwongen De vierde en vijfde verdieping zijn geheet uitgebrand de zesde is licht aan getast terwijl ondergelegen etages veel wa terschade kregen De schade wordt door verzekering gedekt Te Winschoten ontstond brand in de werkplaat? van den behanger D Jager aan de Venne De brand breidde zich snel uit naar 1 het kantoor en het magazijn van de grossiersfirma Schuitema. eigenares van het perceel. De brandweer moest het blus- schingswerk beperken tot bescherming van de belende perceelen Dp winkel en de werk plaats van den hper Jager benevens het kantoor en een deel van het magazijn der firma Schuitema zijn uitgebrand. Alles was verzekerd. Gisternacht is te Hulsel onder Lage Mierde het winkelhuis met boerderij van Hooymans afgebrand. Te KeTkdriel is gisteren de boerderij be woond door Ch Verhoeks. het huis bewoond door v Kessel en de schuur van J v. Ferkel afgpbrand Bijna alles cing verloren De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Gistermorgen is de oude boerderij van den landbouwer H aan den Kunstweg I Neede Fibergen. te Eibergen geheel afge brand het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Gisteren te Amsterdam gearresteerd. De 3t-jarige loopknecht, F. van Ingen, die er op 30 Januari te Amsterdam was van door gegaan met een bedrag van f. 35.935, welk geld hij voor een commissionnair in effecten bij een bank aldaar had geïnd, is gistermiddag gearresteerd en wel op het Kadijk9p!ain. gelijk nog in een deel onzer oplaag is vermeld. Een rechercheur van het bureau J. D. Meyerplein en een van de centrale recherche zagen don man, wien9 signalement en foto juist hedenmorgen allerwege in de stad was aangeplakt de politiemannen waren natuurlijk reed9 veel eerder van een en and-er op de hoogte daar loopen Zonder zich te verzetten en zonder veel opzien te verwekken, is Van Ingen ingvrekend Hij is naar het bureau Leidscheplein over gebracht en daar voorloopig opgesloten in afwachting van zijn overbrenging naar het Huis van Bewaring. Juist gisteren was bekend gemaakt, dat de benadeelde voor een aanwijzing, welke tot de aanhouding van Van Ingen zou kun nen leiden een belooning had uitgeloofd van 10 pet van hel bedrag, dat door de aan houding zou worden teruggekregen. Niemand heeft echter de politie goede aanwijzingen gegeven, de rechercheurs heb ben hem ze.l herkend Bij zijn arrestalie was hij slpchts in bezit van weinig geld. Vermoedelijk zal Van Ingen. die niet erg mededeelzaam blepk. wel een deel van het geld hebbpn opgemaakt, maar men mag aan nemen dat er toch wel iets van over zal zijn. dat nog wel eens te voorschijn zal komen. De voormalige gemeentesecretaris J. van der Z. te Meppel heeft indertijd ongeveer f. 40.000 verduisterd. Zijn erfgenamen heb ben thans aangeboden f. 19.000 terug te betalen. Op den wekelijkschen mark tdag te Steen- wijk bracht een koe, die ter markt geleid werd, heel wal slagnatie in het verkeer. In de Oosterslraat, den hoofdverkeersweg ge- i komen, weigerde hel dier een stap verder te doen en ging midden, dwars over de straat liggen Welke moeite men ook deed, er was geen beweging in het beest te krijgen. Tn- tusschen hoopten auto's, wagens, karren enz. en een groote menschenmassa zich aan weerszijden op. De politie werd te hulp ge roepen. doch ook voor de dienaars van den heiligen Hermandad had de viervoetige melkgeefster al even weinig respect. Het beest lag en bleef liggen van tien uur tot ongeveer elf uur. Ten einde raad werd het met man en macht op een veewagen ge sjord En zie, nauwelijks ligt hel daar of het staat op en ziet van zijn verheven standpunt met een triomfantelijk gezicht op alle drukte en beweging neer. Echtgenoot (tot keukenmeid): „Mijn schoonmoeder komt morgen een tijd logee- ren. Ik heb hier een lijstje met haar lieve- lingsgerechlen voor je". Keukenmeid „Ja meneer". Echtgenoot: „Nou. de eerste keer dat jo er een van klaar maakt ga je de laan uil!" Een groot deel van Parijs is door een kort sluiting. die gistermorgen tegen half tien in de elektriciteitsfabriek van St. Ouen ont stond, van electrischen stroom verstoken ge weest. wat des te onaangenamer was. omdat een dikke mist boven de stad hing. In de fabriek te St. Ouen is brand ontslaan in een onderaardse hen tunnel, waar hoogspan ningskabels liggen. Door de brandlucht van de smeulende caoutchouc werd de brand spoedig bemerkt, doch dikke rookwolken, die' uil d°n tunnel opstegen, hinderde de brand weer een tijdlang om in den tunnel door te dringen Over den omvang van de aange richte schade is nog niets te zeggen, even min omtrent den tijd, welke hel tvr.-do! in beslag zal nemen. Gisteravond moest een groot deel van de Parijsche warenhui :en, zaken en bureaux het zonder electrisch licht doen. J. J. Altorf schoen maker, 16. E. J. Bakker, slager, J. van deD Berg—Van.der Jonssteeg 40. S. Bootsma Meidoornsrraat 22. G. Lijsterstraat 4. G H. vaD Meijlink, Merelstiaat 52. H UldenbarnevelcltstT. 39. - M. Vliet 33. Wed. M. E. van d rijn eD fam., Vmkenstraat 4. Rijnsburgerweg 127. A. L. sen, Rijnsburgerweg 43a. L. mond en fam., off. Ned L d. markt 34. - L. van Gelderen, Jorissteeg 22. J R. C. van I steeg 20. J. E. Haitsma artillerie, Bloemmarki 24. L. en fam., groentenhandelaar, 0 75. G. M. Heyman en fam., Roodborststraat 12. A. M. Heynsiusstraat 5- N. J El- burgerstraat 22. D. van Hou pottenbakker. Koolgracht 4. genholtz, Breestraat 123a. H. Ketter isJasperRe en fam., 11. C. Kleyne, Narmstraat 2 Langen, Rrndijkstraat 2. C. veld, Haarlemmerstraat 212a. Leeuwen, Da Costastraat l7. dienstbode, Stille Rijn 4. - Meurs en fam le luit. indië, 4. J. Ruinen, Witte Singe Scheygrond, Leeuwerik-straat Schilperoort en fam., bouwfe. Leeuwerikstraat 15. J. G. agent van politie, Magd. Monn L. Schreeuwer, kapper. He F. A. M. Seesmk, dienstbn poelsfcraat 17. M. O. van deT i. bode, Merelstraat 17 J dienstbode, Breestraat 56 heyen en fam., spin meester, Ga' A. Vorstraten en fam., tuin weg 80. J Visscrt Opgstpp A. J. C V'askamp. RiinsW E. M. v. Walree,. Ranenbnr Wesselius, dienstbode. Merel staf P. J. de Wit, kleermaker, P koorsteeg 28. Een hevige brand brak uit in het waren huis van Aubervilliers te Parijs. De brand nam geweldige afmetingen aan. De brand weer tracht verdere uitbreiding te voorko- men. Eén gebouw is ingestort. Er zijn ver- j schillende gewonden. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Een brand te Mehalla, in de Egyptische provincie Gharbia, verwoestte 240 wonin gen van inlanders eo veroorzaakte den dood van drie personen, terwql twee andere ern stig werden gewond. De aangerichte schade wordt op een bedrag van 600.000 gulden geschat. Een man van 53 jaar, V. d D., te Antwer pen, had een poos geleden een revolver ge kocht, met de bedoeling zijn kinderen dood le schieten en toen zijn vrouw met een dochtertje naar de bioscoop was. heeft de man zijn twee zoons. 25 en 9 jaar oud en zijn dochter van 20 jaar doodgeschoten Vervolgens heeft de moordenaar de politie opgebeld om te vertellen wat er was ge beurd. Als reden voor zijn daad gaf hij op, dat de kinderen niet zijn kinderen waren. Hij had een dochtertje van 5 jaar gespaard, omdat dit wel zijn kind was. De sneeuwstorm, die te Konstantinopel woedde, is bedaard. Het spoorwegverkeer is echter nog niet herval. De stadswijk Ejoeb ligt ais het ware onder de sneeuw begraven. Tal van huizen zijn ingestort. De overheid heeft 20.00 TT. onder de arme bevolking verdeeld. Naar de Tsjechische bladen melden is bij Reigersdorf bij Moravisch Schoenberg een uit 10 personen bestaande zigeuners familie gevonden, die allen doodgevroren waren Zij hadden onder den blooten hemel hun tenten opgeslagen en voor de tenten vuren uangestoken. Waarschijnlijk zijn de zigeuners ingeslapen, toen het vuur nog brandde en later toen dit gedoofd was, doodgevroren. J. Bakker en geziü, Zoeter wen weg E 37c. Abr. Martijn, Raampoortstraat 23a. H. Arasterdam, 3e Oosterparkstra R. Zandvliet en gezin, Amsterck Diasstiaal 31 C. P. Hoytem nenburg, Den Haag, Flatgebou weg. HE. van der Laan, A.' C'hemin de ploines 49bis. - J. Antwerpen, Samarinièrestraat Zwirs, Amsterdam, Ü.Z. Achterh. A. P de Meijer, Rotterdam,5 lenstraat 24b. Th. J. Lobb«sj A. Singeling en gezin, id. Meer 3a. A v. d. Berg, Hoofddo 104. A. L. Goos, Pitten «n L 24a. J. v. d. Linden, Eindho derweg 115. .1. v. d. Mark, ring 106. C J. van de Wal ro sum, Patrimoniumweg Nieuwbu J. J. Kemperman, Helmond, 205. H. Heijmane en gezin, H. Morschweg 48. O. Verw sum, Bordetstraat 13. Fr. J.l Utrecht,' Amalia Dwarsstr. I5bi A. Kolstei, Rotterdam, Water, E. G. Labree, Katwijk, Vo Teunissen. H. M. Dekker, Fred. Hendriklaan 3 A R" Boskoop Ridderbuurt 78. M. Dongen, Pens. St. Joseph. - teba, Hillegom, Hoofdstraat Hendersonv Oosten, Vlissip^ straat 35. R. P Wirix, Den H kerekstraat 23. H. J. Diebeüj Wassenaar L. Kerkdam 6. - voort, Waddinxveen, Kerkweg Riet en gezin, Rijswijk (Z B laan 66. J. H. Limonard, Trin Puna. W. J. Zeegers, Aj Vechtstraat 16 II. L. de Rlo, Zeist, Egelinglaan 22. J. V- Rijnsburg, Heerenweg 7. H- Haarlem, Schoutjeslaan 19. Vuuren. Heemstede. Glipperweoj Menalda, Oosterbeek, ..Johann A H. v. Goinga, .Tena (DU Koning, Frankrijk. RECLAME. Toen de 60-jarige mijnwerker Herman Miny te Hamborn van zijn werk huiswaarts keerde, vond hij zijn woning gesloten. Met de hulp van eenige buren werd de deur geopend. Ln de keuken vond men alle gaskranen geopend De 30 jarige Frans Miny lag daar bewusteloos, doch kon spoe dig bijgebracht worden. Het gas was ook id de op de oovenver- dieping gelegeD slaapkamer gedrongen, waar de beide kinderen van Frans Miny, 2 meisjes resp vaD 4 eD 5 jaar, alsmede Je 55-jarige vrouw vaD Herman Miny dood in him bedden lagen Frans Miny werd voorloopig gearres teerd. De politie zal onderzoeken, of hij van plan was, de $eide kinderen en de oude vtouw met zich te dooden* Neem P de keelontamcttende table. geneest keelpij, voorkomt besinetl Het huis vein den financier e zametaar Otto Marx te New Yor Drive) is door brand veiwoe^ rijke verzaiheling schilderijen m Rembrandls.. tapijten en bodte toren gegaan Men schal het verb twee en een half millioen guide Maardag 11 Februari ?ee" onder leiding van Eduard weer een concert. Solist is re man (viool) concertmeester v3 certgebouworkest, die zal spelen concert van Beethoven Yerde programma orkestwerken van Debussy, Bizet en Berlioz.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10