Je Rijksbegrooting voor 1929. DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Februari 1929 Derde Blad No. 21133 KERK- EN SCHQ0LN1EUWS. FEUILLETON. ■Jaargang Het voorloopig verslag der Eerste Kamer. iet voorloopig verslag van de Eerste over Hoofdstuk I (Algemeene be- ngen) der Rijks! egrooting voor 1929 rolgende ontleend: vele leden achtten den huidigen po- I toestand onbevredigend wegens het fD van een parlementair kabbnet. Je a.s. verkiezingen) tot het optreden zoodanig kabinet zoud.o leidt n, werd leo banner ochter ernstig tetwg'ed. iige leden wezen er op, dat de vroe- palise.rde groote partgen den grond- samengaan hoe langer hoe meer iooals onlangs nog is gebleken jtemming over het subsidie voor de jhimgeschool te Tilburg. Is dan ook roiuicht op herstel van de oude niet groot, de R.K. Staatspartij blgkt ls nog niet rijp om ter verwezenljj- j materieele belangen met de soci- jcraten samen te gaan. Het ware S.D.A.P. een illusie, dat z'ti door litiek te matigen in een korter of liggend tijdsgewricht met de Ka- i rou kunnen samenwerken. Vóórdat de mogelijkheid kan ontstaan, zal politiek der conservatieven ld de ie partg schipbreuk moeten lijden, tn de teekenen niet, dan gaat het ichting, maar hoe lang het nog tal ter dit een feit zal zijn geworden, te voorspellen. >orts de Vrijheidsbond, die door de i.orischen als een nieuwe gegadigde a samengaan wordt beschouwd door ige partijen van rechts als bondge- worden aangenomen, is op xijn minst ibtig. >ver dit uiteenvallen der coalitie S.D.A.P. in beginsel geneigd om, voor haar politiek wenscbelijk is onder strenge voorwaarden roei partijen op een democratisch pro- leo te werken. Zij aanvaardt in ge noodzaak een coalitie en daarme- irantwoordelijkheid en de lasten over jreru Zoo'.ang echter de kerkelijke righeid de eenige band is, die alle der Katholieken leidt en zoolang jiderselement in de R.-K. Staatspar- durf mist reëel democratische po'.i- ir te staan, zal van coalitie met de veen sprake kunnen zijn. Het ge- reigt daardoor, dat het parlement meer zijn invloed zal verliezen, bet- deren steun zal doen vinden om rolutie hun doel te bereiken. Wel na daarop voorloopig nog gering, cht het zoover komen, dan zou die •n zijn aan de houding van het ar- jtament onder de Katholieken, [beschouwingen b'even anderzijds niet «roken. Eenige leden waren van mes- i men de gewenschte parlemen- oudingen niet zoo spoedig zal terug leen niet zoozeer aan het parle- dan wel aan de partijen. Het gaat meestal niet meer om het vormen i goede regeering, maar wel om de welke partij de macht zal hebben leel trekken van den toestand. De het parlement, het toezicht hou- de regeering, wordt overvleugeld neiging om zelf te regeeren. leden meenden, dat e^n parlemen- ;eering alleen mogelijk zal zijn, wan- drie rechtsche partijen een meer- behalen en deze partijen het ov9r -ringsprogram eens zouden kunnen Hoewel deze mogelijkheden hun nog jionder waarschijnlijk voorkwamen, zij het we's'agen van andere combi- log minder te verwachten, prd reeds herhaaldelijk gezegd, erd opgemerkt dat samengaan Katholieke partij niet de sociaalde- I) groote bezwareD ontmoet waar het de vraagstukken van geestelijken i-dien kan van de aaneensluiting van Itische elementen geen parlemen- fbinet worden venvacht. Het mono- democratie kan mem allerminst aan de sociaal-democraten toekennen. Het revolutionnaire standpunt van de S.D.AJ\ is in strijd met de democratie. Indien herstel der rechtsche coalitie uit blijft en de totstandkoming vaD een coalitie tusschen R.-K. en S.D.A.P. op te grooie bezwaren afstuit, zal er, volgens eenige Men, veel kans bestaan, dat het optre den van een gemengd, een nationaal of een ex tra-parlementair kabinet noodzakelijk zal blgken. Ongetwijfeld zou er voor zulk een kabinet een ruim arbeidsveld open lig gen. Gedacht werd hierbij aan de regeling der betrekkingen met België, aan de finan cieels verhouding tusschen Rijk en ge meenten, aan de economische bescherming van de ouden van dagen (staatspensioen) enz. Algemeen werd de wensch geuit, dat de verhouding tusschen Nederland en België de volle aandacht der huidige, zoowel als der toekomstige regeering zou mogen heb ben. Hechte vriendschap tusschen deze in vele opzichten zoo verwante nabuurstaten oordeelde men één der meest begeerens- waardige goederen voor beide landen. Behoudens dat het kabinet door zijn op treden de verdere samenwerking van de coalitie lu.J verhinderd, was omtrent het kabinet naar het oordeel van een aantal leden niet veel goeds te zeggen. Het is con servatief en partijdig, vooral tegenover de sociaal-democratische beweging. Er wordt niets ernstigs ondernomen Bi) benoemin gen worden de 9ociaal -democraten veelal gepasseerd. Daarnaast stelt dit kabinet, ook in verschillende andere opzichten te leur, zooals b.v. door de verschuiving in de belastingheffing ten gunste van de meer welgestelde ingezetenen. Gewezen werd voorts op de zwakke bezetting der Departe menten van Onderwijs, van Waterstaat en van Arbeid. Verschillende leden waren zeer teleurge steld over de wijze, waarop door de regee ring met betrekking tot de herziening van de ambtenaarssalarissen was gehandeld. Veroordeeld werd voorts de stemming, die spreekt uit het wetsontwerp inzake de fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten ten opzichte van de verdere ontwikkeling van hel gemeentelijke leven. Die ontwikkeling zal, wordt het ontwerp wet, zooals het is ingediend, eer worden bemoeilijkt dan bevorderd Eén der leden sprak van „ondermijning der gemeente- financiën". Deze beschouwingen vonden bij vele an dere leden tegenspraak. Ook deze regeering heeft belangrijke wetsontwerpen in het Staatsblad gebracht Dat het kabinet par tijdig zou zijn, kan niet worden toegegeven. Vele leden achtten de critiek ten opzichte van het ontwerp betreffende de financieels verhouding te ver gaand. Zij spraken de verwachting uit, dat de minister even- tueele belemmeringen voor de gemeenten, uit het ontwerp zou willen nemen. De leden, die nationale ontwapening wil den, achtten het defensiebeleid der regee ring bedenkelijk. De beschouwingen over nationale ontwapening werden van andere zijde weersproken. Eenige leden betreurden, dat in het ko loniaal beleid zoo weinig lijn valt te be speuren. Er is niet gebleken, dat den mi nister helder voor oogen staat, wat Indië in de naaste toekomst noodig heeft. Verschil'ende leden waren van oordeel, dat de regeering. welke na de verkiezingen zal optreden, in elk geval een klaar stand punt zal hebben uit te bakenen ten aan zien van de Indische politiek. Sommige leden waren van oordeel, dat dit kabinet op financieel gebied al te zeer de gedragslijn van minister Colijn heeft voortgezet Met name de woningvoorzie- 195. Nu verwend zijn de Oestere niet! Maar je kunt wel nagaan boe de groenten smaken zullen, als Grietje ze eerst 9tevig met groene zeep schoongeboend heeft en ze daarna ge kookt met 9oda. 136. „Brrrrr", zegt vader Oester, griezelend, zoodra hij een hapje van de andijvie op zijn bord genomen heeft"; ..neen, moeder, dat kan ik niet eten!" En wal vader niet wil eten, willen natuurlijk de kinderen ook niet eten Moeder laat Grietje komen en Grietje kijkt erg onnoozel ze heeft toch zoo haar best gedaan! Jawel, maar voor dien dag moeten ze allemaal met brood genoegen nemen. ning, hel onderwijs en de sociale wetge ving moesten daarvan het slachtoffer wor den. Op de militaire uilgaven daarenlegea werd slechts in zeer beperkte male be snoeid. Deze beschouwingen bleven niet on weersproken. Iedere financier dient de kwade kansen, die de toekomst kan bren gen, onder de oogen te zien Dit en niet an ders deed minister De Geer en vóór hem minister Colijn. Eenige leden achtten naast nivelleering der gemeentelijke belastingen noodig het nemen van maatregelen om verkwistende gemeentebesturen tot een behoorlijk finan cieel beleid te nopen. Sommige leden meenden, dat de regee ring niet veel heeft gedaan om de belem meringen voor de industrie weg te nemen, welke haar opbloei in den weg staan. Ge vraagd werd hoe het staat met een onder handelingstarief. Aangedrongen werd op krachtige bestrij ding van het communisme De meening werd uitgesproken, dat de bezuinigingsdienst de vrijheid der departe menten te veel aan banden legt. Voorts zou men willen vernemen, wat gedaan wordt om tot spoedige uitvoering te komen van tractaten. ontworpen door de conferenties voor internationaal privaat recht. te 'sGravenhnge gehouden. De wensch werd ten slotte uitgesproken, dat de regeering nog een stap verder zal gaan dan instelling van een leerstoel in het Friesch en een meer tegemoetkomende houding zal aannemen tegenover de z.g. Friesche beweging. Begrooting voor financiën. Aan hel voorloopig verslag over de be grooting van financiën is het volgende ont leend; Verschillende leden keurden het af, dat telkens verandering wordt gebracht in de vragen, welke op de aangifte biljetten wor den gesteld. Opgemerkt werd. dat te Am sterdam de gelegenheid tot het toelichten van bezwaren zeer onbevredigend ts. Sommige leden meenden de aandacht van den Minister te moeten vestigen op het huns inziens al te rigoureus optreden van de belastingambtenaren hij den aan slag in de Rijksinkomstenhelaeling met be trekking tot geringe emolumenten. Met betrekking tot de successiebelasting werd de wenschelijkheid betoogd om bij het belasten van schenkingen rekening te hou den met den leeftijd van den schenker. Gevraagd werd naar de meening van den Minister ten aanzien van de grondbelasting, nu op afschaffing daarvan is aangedrongen. Verschillende leden achtten de bestaande regeling van het collecleurschap der Staats loterij zeer onbevredigend. Het vergeven dezer zeer voordeelige aanstellingen is ontaard tot een willekeurig gunstbetoon, het welk wordt nagejaagd door een „kruiwagen stelsel." Voorts werd gewezen op hel euvel, dat collecteurs tijdens de trekking in eenige klassen zelf in de onder hun berusting zijnde loten 9peculeeren en voorloopig het publiek met een ..uitverkocht" afschepen. Gevraagd werd, of de pogingen, om ten aanzien van de buitendijksche gronden in Groningen lot overeenstemming te geraken, door grensregeling met de eigenaren der kwelder-gronden reeds tot eenig resultaat hebben geleid. Aanbevolen werd hel nemen van landaanwinningsproeven op de wadden tusschen de Lauwerzee en de Eems. Wordt het niet tijd. zoo werd gevraagd, de annuïteiten van voor den woningbouw gegeven voorschotten te herzien? PREDIKBEURTEN. VOOR HEDENAVOND. HILLEGOM. Ned. Prot Bond. Nam. 8 uur, ds. A. Trouw van Heemstede. VOOR WOENSDAG 6 FEBRUARI. KATWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk): Nam. 7 uur, ds. P. Pras. LEIDERDORP. Ned. Herv Kerk Nam. 7 uur, ds. Herma- nides van Valkenburg. LISSE. Chr Geref. Kerk Nam. 7 uur, ds. S. van der Uolen. o NED HERV KERK. Beroepen: te Kralingen (toez.:) J. C. Wot- Ibers te Onslwedde. te Hoogersmilde (toez.:) H J. Brouwers, cand te Groninsen; te Gies- sertdam c a W L. Mulder Ie Voorlhuizen; te Warns: C Zeeman te Vollenhove. Aangenomen: naar Helvoirt: G. C. A de Roos te Kruisland, naar Kuinre (o.v.) E. Emmen cand. te Renswoude. GEREF KERKEN. Aangenomen: naar Heemstede, A. Don- dorp, te Wagenborgen. Bedankt: voor Gouda, D. B. Hagenbeek, te Vlaardingen, CHR. GEREF KERK. Beroepen: te Broek onder Akkerwoude, P. Zwiep, te Zeist. LUTHERSCHE GEMEENTE. Drietal: te Deventer: (alphabetisch): ds. W. J Kooiman te Wildervnnk ds W J, Manger te Tiel, ds. K. H. Wallien te Weesp. PASTOOR VAN NOORT BENOEMD TOT DEKEN VAN AMSTERDAM. De R.-K. bisschop van Haarlem heeft kanunnik G. C van Noort, pastoor van de St.-Willebrorduskerk te Amsterdam {Het Duifje. Prinsengracht 7541 en waarnemend Deken van Amsterdam, lot Deken van Am-, sterdam benoemd als opvolger van mgr P, Stroomer. Pastoor van Noort is oud-professor van hel Seminarie te Warmond en gedurende 20 jaar pastoor der St.-Willebrorduskerk ta Amsterdam en kanunnik van het Rathe, draal Kapittel te Haarlem. De nieuwe deken staal voorts bekend al» een theoloog van groote bekwaamheid Hij schreet in 1912 „Modernisme en anti- modernisten eed" en in 1914 het boek ..De Christus". Zijn groote werk is ..Dogmatic»." in negen deelen, aldus het „Hbld." HET LEGER DES HEILS. De generaal naar hola. Zondagmiddag is generaal Booth van da villa te Soulhwold, waar hij voor herstal van gezondheid vertoefde, per auto naar zijn woning te Londen teruggekeerd. Hij heeft voorts een antwoord gezonden aan den Hoogen Raad op den briel, waarin deze hem uitnoodigde, een gemachtigde te zenden bij de verdere handelingen van ds» Raad. Het is niet geheel uitgesloten, dat de generaal zelf in den Raad zal verschij nen, maar waarschijnlijk acht men het niet. RECLAME. pepermunt Is bereid uit echte peper muntoUo.vandaar de krachUjjaJekkwo* 6168 f bel Engdsch van J. S FLETCHER door Mej. A. T. is bet beste van de wereld 1" ant- de beztieker. ..Vanochtend hen ik tol het Park rond geweest voor ik hier ik heb razenden trek." rwW dien dan" zei Packe Hij trok p schel en opende toen het telegram, hij voort, het weer dicht vou- •Jk zal vanochtend geen golf kun- spelen Jimmie Hel is jammer e ?aal niet Hier. lees maar." ,e|t las het telegram, terwijl hij op ie bij de ontbijttafel ging zitten. '9 Scra»'e?" vroeg hij kort af. fi? Goede hemel! er is maar één jn de wereld manl De markies van antwoordde Packe. .,Je kei.» hem" n®J Van bem gehoord zei Trickett BY dat jij hen. kende" Hii toevallig vrij goed," zei °n ik zijn lid van de Omega X' daar dikw.jls", Kandn\ antwoordde Trickett. K or. u» w'^end aan de schotels die H iP|,,j Sezet had ..Dal is immers, Ri«l excentriek of krankzinnig "M?" 1 1 niet op, Jimatie, ten minste zoo gaan de praatjes Fk moet naar Bryches- ter om Scraye te ontmoeten hij zou me niet telegrafeeren als hij me niet hard noo dig had. Hollis, geef me dat spoorboek eens Ik moet zien welke treinen goed uit komen". „Ik zal je wat zeggen. Packe". zei Tri ckett. „Als jij niet naar Walton Heath gaat. geloof ik niet. dat ik ook ga In plaats daarvan zal ik ie naar Brychester brengen. De auto staat hier voor de deur" ..Goed!' antwoordde Packe „Dat zou ik prettig vinden Maar het is bijna zeventig mijlen, weet je dat?" „Om twee uur kan je er heel gemakke lijk zijn", zei Trickett. „Ik ken den weg. Wij hebben nog drie en een half uur". „Goed", zei Packe ..Dat zal heel wat be ter zijn dan het eind te moeten sporen. Geef me een telegram-formulier. Hollis". Hij schreef haastig een antwoord op het bericht en gaf dat aan den knecht. „Ver zend dit dadelijk. Hollis" beval hij „Ik zal je aan Scraye voorstellen. Jimmie", zei hij toen de knecht de kamer verlaten had „Ik geloof, dat jelui beiden goed bij elkaar zou den passen". „Hij is een excentrieke kerel, niet?" vroeg Trickett die geregeld door at. „Een beetje zonderling hé?" Packe taohle terwijl hij zich een kop kof fie inschonk „Volgens sommige mensrhen ja", antwoordde hij „Voor mij niet De mar kies van Scraye. Jimmie. is een van die zeldzame jonge mannen die in de rijen van onze aristocratie bij tusschenpoozen ver schijnen bij groote tusschenpoozen Laat eens zien ik weel niet of hij de tiende of elfde bezitter van den titel is; ik ben er niet zeker van of hij het zelf wel weet. maar ik weet wel zeker dat het hem niet schelen kan. Hij is verbazend rijk Hij bezit een huis in Berkeley Square een kasteel in de Hoog landen. een villa aan de Riviera en een der mooiste jachten, dat ooit gebouwd is En hij bozit Scraye dat zooals je zeker wel gehoord hebt. een groote bezienswaardig heid is Ik heb dezer dagen in de Morning Post gelezen, dat hij nu juist gasten op Scraye heeft welk feit Jimmie. gewicht en ook wat geheimzinnigs aan dit telegram geeft". „Waarom?" vroeg Trickett. „Omdat Scraye wil. dat ik hem in het „Salutation" hotel te Brychester ontmoeten zal. wat dus beteekent dat hij me alleen ontmoeten wil. Er hangt iet9 in de lucht, Jimmiet" Trickett smeerde met een peinzend ge zicht een sneedje geroosterd brood „Dat denk je, omdat je romanschrijver bent, Packe", zei hij „Jelui kerels, die verhalen bedenkt zien in alles een geheim". ..Waarom anders zou hij me in een hotel van een landstadje willen spreken?" vroeg Packe. „Hij zal een rustig praatje met een ouden vriend willen hebben of een kalm spelletje billard". zei Trickett „Ik denk, dat hij ge noeg had van zijn gasten". „Een snuggere veronderstelling, Jimmie een zeer snuggere veronderstelling' Maar ik denk toch dat ik voor iets meer noodig ben Ik ruik een geheim, Jimmie, op een af stand". „Dat is je vak". zei Trickett onverstoor baar. „Ik geloof dal jelui schrijvers van ieder ding een verhaal kunt maken. Je be denkt de meeste van je geheimzinnigheden toch, is het niet, Packe?" „Gedeeltelijk. Jimmie. gedeeltelijk. Zij hebben gewoonlijk iets waarop men voort bouwen kan Maar ik ben altijd zeer gpsteld op geheimzinnigheden en hun oplossing dat is een band tusschen Scraye en mij. Hij is een soort deskundige in die dingen wij 9preken dikwijl» over zulk soort problemen in de Omega Club Maar da geheimzinnig heden der verbeelding, mijn jongen, zijn niets vergeleken bij de geheimzinnigheden van het werkelijke, gewone, dagelijksche leven weet je dat?" Trickett liep naar het buffet en bekeek de koude wild-pastei. „Dat heb ik van kind af gehoord", ant woordde hij. een bord nemende Maar ik ben in het gewone Ipven nog nooit zulk een geheimzinnigheid tegen gekomen". „Je bedoelt tot nu toe", zei Packe. ,,Ik verzeker je. dat er massa's verspreid lig gen; je kunt geen krant opnemen zonder er eenige teekenen van te zien Wat zou je doen. Jimmie. als je tegenover een werke lijke. levende geheimzinnigheid kwam te staan?" „Ze aan de politie overgeven" antwoord de Trickett, naar de tafel terugkomend met een goed gevuld bord ..Dat is haar werk Zie je of hel nu in bleken of in het werkelijke leven voorkomt, als je ze tol den grond doorziet, is er geen enkele geheim zinnigheid bij een van die dingen". „Als je tot den grond door ziet. dan is er dat niet" stemde Packe toe „Maai om tot den grond te komen mijn jongen! Zeg nu eens eerlijk, toen ie mijn laatste boek las. wist je toen werkelijk wie de moordenaar 1 was, voordat je aan het laatste hoofdstuk was?" „Neen", antwoordde Trickette, „maar toen ik aan het laatste hoofdstuk was. vond ik, dal ik een groote ezel was. dat ik hem niet lang te vor-n ontdekt had". Packe la- hte mei oprecht plezier over de weinige vindingrijkheid van zijn gast. „Misschien zal je een dpzer dagen tegpn een ware geheimzinnigheid in het werkelijke leven oploopen. Jimmie'.'. zei hij. Op dat oogenblik kwam Hollis terug met een ander telegram in zijn hand zeggend dat het juist was bezorgd Packe scheurde de enveloppe open. en fronste de wenk brauwen over het bericht Hij keek eindelijk zijn gast aan en lachte. „Misschien zal je zeggen, dat dit niet ge heimzinnig is. Jimmie zei hij. Het is een tweede telegram uil dezelfde bron. Luis* ter eens: „Ik hoop. dat dit je bereiken zal voor je vertrekt. Door wplk vervoermiddel je te Brychester komt. hetzij per trein of per mo tor. vertoon je nie! in de voornaamste stra ten als hel niet behoeft Als ie aan hel sta tion komt neem dan het nauwe -iteegje ora de kloostergangen en de kerk pn kom het Salutation" hotel door de zijdeur binnen» Ik zal je voor de lunch wachten in de par ticuliere Wateriookamer Scrave „Wat zeg ie daarvan Jimmie Trioletf?* ging Packe voort .Is daar iets geheimzin* n-gs in of niet? Kom nuf" Trickett stond op en voelde naar zijn sigarellenkoker. „Wal ik zeg", antwoordde hij. „is kort en goed. De auto slaat buiten en is gereed". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9