Ifficieele kennisgeving visscherïj-berichten. binnenland. ggstejaargang DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 No. 21133 HET ijsvermaak TE LEIDEN. Het voor"'»—ste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts per regel voor advertentiSn uit l^eiHen en plaatsen vraar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts per regel Kleine Wverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrerhl Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week 0 18 Bniten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden kngen ter algemeene kennis, dat door hen j beslissing op het verzoek van L M F. I om vergunning lot het opriohlen van i koek- en banketbakkerij in hel perceel Jins Hendrikplein No. 1. hoek Prins Hen- (ikstraat. kadastraal bekend Gpmeenle ïidpn, Sectie K No 1563. i9 verdaagd. A. VAN DE SANDE RAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. iLeiden, 5 Februari 1929. 7030 IDe eerstvolgende vergadering van den jpmeenleraad alhier zal plaats hebben op kindag 18 Febr. 1929 a.s. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Voor een druk bezochte bijeenkomst van •plaatselijke afdeeling van bovengenoemd tituut sprak gisteravond mevrouw Hen- He Roland Holst te Bloemendaal in het ksgebouw aan de Heerengracht. Na opening der vergadering ving de eekster aan met te omschrijven wat wij Ier machines verstaan en verzekerde, it de machine in dezen tijd een ontzag- ':e rol speelt bijde productie, het ver- ;r en verkeer, ja het aspect van de ge- He aarde heeft veranderd Achtereenvolgens ging zij dit uitvoerig en schelste de ontwikkeling. Toen in de 17e en 18e eeuw door het loe- rr;end' handelsverkeer de internationale orkt groeide ontstond de behoefte aan fvrdere production. Het menschelijk ver- it schiep toen de machine. In Engeland wordt eerst de spinmachine gevonden. later de weefmachine Andere i*ken gaan de nieuwe uitvinding ook fce- ilten en overal het oude ambacht met 'D handwerk, zijn gilden en oude tradi- maar ook met zijn bekrompenheid, drongen door den machinnlen arbeid D? vermeerdering van productie maakte 'er en sneller vervoer noodzakelijk Ook 'i bracht de machine, die trein en stoom- wt de beweegkracht gaf. uitkomst Betere findstof werd toen een vereischte. De ijnbouw ontstond en in een latere periode winning van olie. Natuurlijk ontstond d het in gebruik 9tellen van machines machine-nijverheid en steeds breidde deze zich uit. doordat de vraag toenam en opvolgende uitvindingen het te werk stel len van nieuwe machines noodzakelijk maaklen Mei sprekende voorbeelden toonde spreek ster aan hoe betrekkelijk eenvoudige uit vindingen een ware omwenteling in het leven der menschen tengevolge hadden Zoo is de kleine uilvinding om de ruwe kaloenvezel mechanisch te zuiveren de diepere oorzaak geweest van de toeneming der slavernij in de Zuidelijke Staten van Noord Amerika, waaruit de oorlog van I860 tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten is voortgekomen. De ontwikkeling gaat nog steeds voort. Was in de 19e eeuw de stoom voornamelijk de drijvende kracht, nu wordt het meer en meer de electriciteit. Uitvoerig stond de spreekster hierop stil bij de gevolgen voor de arbeidersklasse van de invoering der machines. Het valt niet te ontkennen, dat deze er zeer onder ge leden heeft, vooral in dien eersten tijd, toen de winzucht nog geen enkele breidel was aangelegd. Verzet tegen vrouwen- en kinderarbeid, tegen overmatigen werktijd enz., kwam echter spoedig op. Mag men de uitvinding van de machines gerust een triomf noemen van den menscheliiken geest, spreekster i9 van oordeel, dat het verzet van den arbeiders tegen ondraaglijke levens omstandigheden eveneens al9 een triomT •van den wil moet worden beschouwd. De eerste uitingen van verzet bestaande in pogingen om de machines tegen te houden en te vernielen, leiden tot niets. De arbeiders moeten eischen een mensch- waardig bestaan door middel van de machine. Tn het laatste gedeelte van spreeksters voordracht werd er op gewezen hoe ver- doorgevoerde rationalisatie en specialisatie kenmerken van de productie in dezen tiid ziin en hoe men poogt den arbeider onder geschikt te maken aan de machine Ho© volmaakter de machine wordt, hoe mecha- nisrher ook de door den mensch te ver richten arheïd Tn dit verhand wees de spreekster op de invoering in sommige groofe fabrieken van den ..transporthand", die het te bewerken product naar d^n ar beider toebrengt en nadat een bepaalde handgreep is verricht zijn tonp naar een volgenden werknemer voortzet De arbeider heeH geen 9neling mper van tijd of ge dachte. de machine bepaalt het tempo Wat het einde van deze s'eeds verder gaande vermechnniseering van den arbeid zal ziin, is volgens spreekster moeilijk te zeggen, daar de mensch met zijn gevoel en harts tochten geen machine is en men niet weet hoe d;e op benaalde tijden zullen rea^eeren. Met het vestigen van het soc'alisme zün we er nog niet. Snreeksfer gelooft in een renaissance van het socialisme waarin meer rekenschap zal wordpn gehouden met de vraag ..waar gaan wij heen en wat willen wii?" De aanwezigen volgden het leerzame be toog met de groo'ste aandacht en dankten de sprpekster met applaus Nadat nog door een der aanwezigpn met voorbeelden uit de praktijk hpt betoog van mevrouw R H. was onderstreept, werd de vergadering ge sloten. AANRITDING. Op den Hoogen Rijndijk is hedenmorgen omstreeks tien uur twintig de circa vijftien jarige L Rloopjongen hij de firma M.. toen hij per rijwiel den weg wilde overste ken voor twee stilstaande auto's om. door een derde auto bestuurd door v. G uit Zoe- terwoude aangereden De auto remde zoo hevig dat zij een slag om kwam stil te staan De jongen werd in zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. FRITZ HIRSCH' OPERETTE.' VIER MAN DOOR HET IJS. De miliciens J. v. d. Sch., L. G. W., K. v. d. P. en H v d. V van het 4de Reg Infanterie alhier zijn gisteravond om streeks kwart voor acht op het Galgewater door het ijs gezakt. Zij waren spoedig weer op het droge. GOED AFGELOOPEN. Tijdens het laden van kolen op het ter rein van de Gasfabriek geraakte een arbei der, de -41-jarige D B., wonende aan de 4e Binnenvestgracht hedenmorgen omstreeks zeven uur vijftig in een kolentrechter. De man bleef zes a zeven minuten in een uiterst benarde positie onder de kolen be- i dolven liggen. Toen hij uit die positie be vrijd was en een dokter van den E. H D. hem onderzocht bleek het dat hij het er wonderwel had afgebracht en dat hij slechts eenige rust behoefde om weer op verhaal te komen. De tot semi-arts bevorderde student H. G. A Castermans is bestemd tot reserve officier van gezondheid bij het leger h. t. 1. j In aansluiting op het gisteren ge plaatste verslag van den feestavond van den Ned Bond van Leeraren en Leerares- sen bij het Nijverheidsonderwijs, afd Lei den, verdient nog vermelding, dat de heer j H J. Barentse, bestuurslid der Leidsche af- j deeling, zoowel het eerste gedeelte van den avond, als het souper opluisterde met eenige verdienstelijke zangnummers. Naar wij vernemen wordt de Lloyds I Rapide van de Sihajak Donderdagmorgen 9 uur 19 in Den Haag verwacht. Een surveilleerend agent van politie heeft hedenmorgen omstreeks 5 uur 45 oen lekkage in de waterleiding voor perceel Breestraat 109 gedicht. Door een onbekend gebleven jongen is de 9-jarige I S gisteren bloedend aan het gelaat verwond, zoodat hij door de ter hulp geroepen E. H. D. verbonden moest worden. Foto W Bleuzé. Leiden. „AN DER SCHöNEN BLAUEN DONAU", operette in 3 bedrijven. „An der schónen blauen Donau" men hoort reeds de meesleepende wals van Johann Strauss, den Walsenkoning en dankbaar is in de operette van dezen titel dan ook van dit thema gebruik gemaakt, evenals Van nog een bekende ..Rosen a us dera Süden". Overigens tracht de muziek zich aan te sluiten bij Strauss, doch dit blijft over 't geheel genomen een trachten, al mag niet ontkend, dat nu en dan toch wel enkele inslaande melodietjes zijn inge weven, culminecrend in het drinklied uit het „Weinhaus Zur silbernen Bretzel Ook al is nu en dan leentje-buur gespeeld Het libretto is mot direct nieuw, doch doet het aardig. Het geeft eensdeels weer de geschiedenis van ien muziekleeraar Peperl met het onverwoestbaaar goed hu meur, zelfs bij tegenslagen, die onbewust verliefd wordt op een echte prinses, die natuurlijk Diet de vrijheden heeft van alle andere menschenkinderen en met een ander gaat trouwen. Zelf wordt hij echter „Hof/kapel meister". De slag van het noodlot zal hij wel weer te boven komen 1 En anderdeels, hoe deze vroolijke mu- ziekmensch het gelukkige huwelijk helpt tot stand te brengen tusschen Lisi, de doch ter van den gepensionneerden bibliotheca ris. met Strampfl den door Peperl's hulp tot herbergier van „Zur silberner Bretzel" ge bombardeerde, nadat de rijke Plunderer Wirt in „Der goldene Ochse" de bons heeft gekregen en hoe het jong getrouwd paartje na misère m zaken er geheel bovenop komt. Men ziet: het is operette-achtig, een lach en een traan 1 Met de groote charme, het Hirsch-gezel- «schap eigen, wordt deze operette tot een volslagen overwinning gevoerd. Plufiderer de rijke Wirt, die het blauwtje loopt, zou zeggen: „Oder nett. oder nett" In de eerste plaats zijn daar alle beken den. Friedl Dotza als Lisi met al haar be koorlijke vrijheid van beweging en inne- menden zang. als Aloisius Strampfl mooi bijgestaan door Fritz Geiger. die zich geheel in het ensemble heeft ingejascht. voorts Paul Harden als Peperl, Mimi Gyenes als prinses, steeds vocaal vooruitgaande Walter Triehei als Plunderer, Jula Rillo in haar rol van „komische Alte" Wat kunnen we van hen allen zeggen, dat al niet eerder door ons is gezegd? Niet genoemd is dan nog Fritz Hirsch zelf. die als ..Kammerdiener" der prinses weer onbetaalbaar is met zijn steeds nieuwe Witzen en originaliteit. Natuurlijk had hij weer zijn aparte .Schlager". „Ik verbaas me over niets meer". Apart dient tenslotte nog geprezen de keurige tooneelaankleeding en de welver zorgde decors, een lust voor de oogen. Is het wonder, dat dit harmonieus gezel schap, dat 6luit als een bus, gesecondeerd door een voldoend bezet orketje, ook in Leiden is geworden „la chérie" van het publiek? Fen hijkans geheel bezet Huis heeft daarvan gisteravond nog weer eens duidelijk doen blijken, de ijspret ten spijt. Hartelijk is er gelachen, zeer spontaan ge applaudisseerd. Friedl Dotza cn Mimi Gyenes kregen bloemen, de eerste zelfs twee bouquelten Enkele zeer inslaande taferee- len moesten gebisseerd worden. BINNENLAND. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de algemeene beschou wingen in sake de rijksfcegrooting voor 1929 (3de Blad). Opening der jubileumtentoonstelling van de afdee'ing HiHegom der Aio. Ver. voor Bloembollencultuur (3de Blad). Vergadering van Vrijz.-Dem. gemeente raadsleden te Amsterdam (Binnenland, 1ste Blad). Het tekort aan verplegend personeel aan de rijksklinieken te Utrecht. (Binnenland, lsle Blad). De loting voor de eerste ronde om den Davis-Cnp; Nederland komt op eigen banen tegen Portugal (Sport, 3de Blad). Op 73-jarigen leeftijd is overleden Baron Michie'.s van Verduynen, oud-lid dei Tweede Kamer (Laatste Berichten, 1ste Blad). De uitvaart van dr. Willem Royaards. (lste Blad). BUITENLAND. Chamberlain en Mussolini over het Her- stelvraagstuk (Buiten!., lste Blad). 7 dezer enderteekening van het Oostelijk Kelloggpact (Buiten!.lste Blad). Nederlaag van Coolidge in den Amerik* Senaat (Buitenl., lste Blad). Uuugde was maar van kurlcn duur voor dc hummels, die na hun evoluties op de smalle polderslootjes gistermiddag ™wj*r op het breeds Galgewaler de schaatsen konden onderbinden. Hetgeen voor de meeste hunner nog nooit was gekomen. WM graag voldoen ze aan het verzoek van onzen fotograaf om even stil te staan voor ,,'n plaatje in de krant" IJ MUIDEN, 5 Febr. 1929. vUSCHPRITZEN. 136 Tarbot per kilo f. 1.70—0.66, 17 Griet per kist van 50 kilo f. 6030, 4168 Tongen per kilo f. 1.701.35, 24 Groote Schol per kist van 50 kilo f. 29— f. 23, 28 Middelschol per kist van 50 kilo f. 3225, 57 Zelschol per kist van 50 kilo f. 3728, 128 Kleine Schol f. 3410, 119 Bot f. 10—7.50, 47 Schar f.169, 5 Tongschar f.4626, 17 Roggen per 20 stuks f. 2813.50, 5 Vleetcn per stuk f. 2.60, 41 Pieterman cn Poontjes per kist van 50 kilo f. 129, 5 Groote Schelvisch f. 5451, 6 Middel Schelvisch f. 5447, 30 Kleinmiddel Schelvisch f. 35- 28, 191 Kleine Scbelv. f.26—13. 140 Kabel jauw per kist van 125 kilo f. 3829, 212 Gullen per kist van 50 kilo f. 1612, 46 Lengen per stuk f. 2.500.60, 10 Heilbot per kilo f. 1.751.55, 174 Weiling per kist van 50 kilo f. 104, 202 Koolvisch p. stuk f. 1.60—0.50. Aangekomen 13 stoomtrawlers: IJM 9 met f. 1954, IJM 481 met f 2970. IJM 51 met f. 2738. IJM 109 met f 2988, IJM 267 met f.2091. IJM 326 met f 2239, IJM 126 met f.2963. IJM 74 met f 2671. IJM 384 met f.3790, IJM 201 met f.3063, IJM 21 met f.4061, IJM 12 met f.2152, IJM 157 met f.2290 en de logger K W5 met f.483 besomming. RIJKSKLINIEKEN TE UTRECHT. Het tekort aan verplegend personeel. Op de vragen van mej Groeneweg betref- tende een tekort aan verplegend personeel aan dé Rijksklinieken te Utrecht antwoordde de minister van Onderwijs. K. en W.: Op 1 Januari 1929 ontbraken nog zes van de vijftien gediplomeerde verpleegsters waar mede het verplegend personeel der klinieken, als gevolg van de inwerkingtreding van het Verplegingsbesluit. moest worden uitgebreid. Curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht hebben in September 1928 de eventueele uitbreiding van het verplegend personeel, bij den directeur-geneesheer der klinieken ter sprake gebracht in verband met de huis vesting van dal personeel ToeD de daarbij bedoelde, meer gepreciseerde opgave zich deed wachten hebben curatoren zich op 20 Oct opnieuw te dezer zake tot den direc teur-geneesheer gewend dié bij brief van 13 November 1928 antwoordde De voors'Mlen van curatoren bereikten 22 Nov 1928 het Departement van den minister, die hef ge- wenscht achtte hierover het oordeel te vragen van de commissie, aan welke opge dragen wae een onderzoek in te stellen naar de toestanden in de klinieken. Na advies van deze commissie verleende de minister op 12 December 1928 het gevraagde crediet, door den directeur-geneesheer noodig geacht Niet ongeveer 130. doch zes (later acht) vrouwelijke studenten hebben zich op ver zoek van den huogleeraar dr Laméris bereid verklaard op de chirurgische afdeeling ver- plegingsarbeid te verrichten; op de absle- triseh-gynaccologische afdeeling was geen hulp noodig. De minister acht de belangen van de patiënten in de klinieken behoorlijk gewaar borgd. aangezien deze acht vrouwelijko studenten gedurendp den tijd dat zij ver pleegd ienslen verrichfen. geen colleges vol gen. doch zich uitsluitend onder toezicht van de gediplomeerde verpleegsters op de ver pleging toeleggen, terwijl er onder haar zijn, die gedurende haar vacanties reeds in andpro ziekenhuizen vrijwillig verpleegdiensten op zich genomen hebben. Vermoedelijk zullen binnenkorl alle nog bestaande vacatures door gediplomeerde verpleegsters zijn vervuld zoodaf daarna dezp vrijwillige ook door dep minisfpr zeer „~o.rdeerde hulp niet meer noodig zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1