flftte Jaargang FFICIEELE KENNISGEVING ft Het voornaamste nieuws van heden. MAANDAG 21 JANUARI 1929 No. 21120 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel toot advertenl.eo uit Leiden ep olaafsen wan jj<nl9cbappeD »an ons Blad gevestigd sijn Voor alle andere idvertentiën 35 Cta pet regel Kleine Adverh-ntiën uitsluitend bii vooruitbetaling Woensdag, en Zaterdags 50 Cts. bij een maïimum aantal woorden van 30. Incasso enigen? eostrerhl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts nnrto te betalen Bewiisnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden oer 3 maanden 2 35 per week /O 19 Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per posi 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ngeo ter openbare kennis, dat het Be- or van de Zita-Vereeniging te Leiden, een rzoek heeft ingediend ter bekoming van of voor den verkoop van alcohol houden- d drank, anderen dan sterken drank, voor -f gebruik ter plaatse van verkdop in het jccel Pieterskerkkoorsteeg No 15. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1929. "et zilveren doctoraatsjubileum van prof. Keesom. Een druk bezochte receptie. En vele andere gelukwenschen. Het zilveren doclorsjubileum van prof. j. W. '11. Keesom, hoogleeraar in de na- urkunde en directeur van het Natuur- ndig Laboratorium aan de Universiteit hier, is overeenkomstig de gewoonte arop zulke jubilea plegen te worden ge ld en ter voldoening aan het speciale rlangen van den hoogleeraar om niet van e gewoonte ai te wijken, op eenvoudige ijze, met een onofficieele receptie des mid- ags ten huize van den iubilarj3 in de asstraat, herdacht Onder de velen, die prof. Keesom kwa- en gelukwenschen, merkten wij o.m. op, rol. dr. W. J. de Haas en dr. Crommelin, :sp. directeur en adj.-directeur van het aiuurkundig Laboratorium, mr. A. van de inde Bakhuyzen, mr. Idenburg, resp. pre sident en secretaris van het College van uratoren, den wetenschappelijken staf van ■hnische en administratieve ambtenaren an de beide afdeelingen van het Natuur- undig Laboratorium, vele hoogleeraren an hier en uit Utrecht en Delft; lal van eerlingen en oud-leerlingen uit Leiden en 'Irecht, enz., benevens verschillende R.K. Ettelijken uit Leiden. Van verschillende personen mocht prof. Keesom blijken van herinnering aan dezen Eedenkwaardigen dag in ontvangst nemen. Zeer velen deden van hun belangstelling blijken door telegrafische cn schriftelijke elukwenschen. Onder deze zagen we o.m. "wijzen van belangstelling van Mgr. H. Tan de Wetering, aartsbisschop van Utrecht en van Mgr. J D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem; prof. Zeeman uit Amsterdam, prof. de Smet uit Leuven, prof. tfelschen O.P. uit Amsterdam, mevr. de ïcd. prof. Kamerlingh Onnes, Mgr. dr. Poels uit Heerlen, de president en profes soren van het Groot Seminarie Warmond, bet Philips Laboratorium uit Eindhoven, enz. Ten slotte deden nog van hun belang stelling blijken, de R.K. Studentenvereni ging St, Augustinus, de Natuurk. philoso- pbischc faculteit alhier, de vereeniging Ge loof en Wetenschap alhier, de Alg. R.K. Amblenarenvereeniging, de Ver. „De Am bachtsschool" alhier, enz. Des morgens was den jubileerenden dcctor namens het wetenschappelijk perso neel van het Natuurkundig Laboratorium een salonlamp overhandigd en namens de leerlingen van den cursus tot opleiding van instrumentmakers een mand bloemen. -8- f' 'nancieele onregelmatigheden aan Het bureau Landstorm te Leiden? Naar wij vernemen, zouden dezer dagen nan het bureau Landstorm, ondergebracht jn het voormalig Militair Hospitaal, alhier, financieele onregelmatigheden zijn ontdekt, die naar verluidt een bedrag van ongeveer duizend gulden zouden betreffen. voor een en ander zouden twee aan dit bureau verhonden militairen veranlwoorde- hj.: worden gesteld. Den voor-onderzoek in deze zaak omtrent aard. belangrijkheid en omvang, waarvan niets met zekerheid te zeggen valt, is toopende. ^ij willen in het huidige stadium van dit ^oor-onderzoek in het belang van de bij de j3, betrokken personen zoowel als in het '^an2 van juiste voorlichting van onze daarop niet vooruitloopen Temeer aar de Garnizoencrommandnnf de <*om- andant van het 4de R. I., de overste Le Poole ons mededeelde, dat hij zich door zijn ambtsgeheim in deze zaak. waarin hij de functie van reehter-commissaris vervult, gebonden acht en ons geen enkele mededee- ling wenschte te doen of vraag wilde be antwoorden. Ten gerieve der bewoners van N. W. Leiden enlaatkomers. Automaten voor kaarljesverkoop op de brug bij het Station. Een succes voox de K. v. K. en F. voor Rijnland. Zooals bekend werd voor eenigen tijd door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen verzocht, op de brug over den spflprweg bij het station ge legenheid te geven om kaartjes te koopen. Weliswaar bestaat reeds sedert geruimen lijd gelegenheid om voor het verkeer tus- schen Leiden en Den Haag. tienrilten- boekjes tegen tienmaal den enkele reisprij9 en vijfretourkaartenboekjes voor buurtver keer tegen vijf maal den prijs van een re- tourkaart voor buurtverkeer te koopen, maar de Directie heeft, om de door de Ka mer kenbaar gemaakte bezwaren nog meer te ondervangen, besloten eerlang op de brug twee perronkaarten-automaten en voorts twee plaalskaarten-automaten voor de af gifte van buurlverkeer-retourkaarten Ileen Ille klasse Leiden cn Den Haag te doen plaatsen. Vele bewoners ten Noord-Westen van de Spoorlijn, zullen deze toezegging met vreugde begroeten. Zij zullen er evenwel om moeten denken steeds pasmunt bij de hand te houden, anders zouden zij en ook de laatkomers er nog niet mee ge baat zijn, „Vondel". Een goede uitvoering. Het is nu ruim een jaar geleden, dal wij dit tooneelgezelschap zagen met „Arie 9 offer", en tot ons genoegen mochten wij constateeren, dat in dit jaar hard gewerkt is. Op het programma staan thans nog eenige groote werken, maar wij twijfelen niet of het stuk waarmede zij gisteravond in de Graanbpurs kwam behoort lot de beste. „Zijn trots" is. hoewel een stuk van ouden trant, toch nog wel als „schlager" aan te merken, alleen had men beter ge daan hier en daar eenige oude gezegden te wijzigen b v. in het derde bedrijf ..het gas licht" Waarom dat. in dezen modernen tijd. waar on elk kanloor electrisch licht is. dit niet veranderd? Doch dat daar gelaten, het sluk werd als tooneelspel zeer verdien stelijk vertolkt, alleen één raad. men hoede zich in het vervolg voor sentimenteele over drijving. „Zijn trots" is Henrij Baning's Zoon die in Duilschland studeert, maar die ook iets anders, dan studceren. nl. spelen en zelfs zeer grof. Ondanks de waarschuwing van Jan Donkers, zwager van Baning. die al lang begrijpt dat er meer achter die zware studie, die zooveel geld kost. zit. De ouder liefde is blind en Karei speelt net zoo lang totdat hij geen uitkomst meer weet en naar zijn vad^r gaat. Deze is echter zoo blij en verrast, dat hij zijn zoon ziet. dat hij niet denkt d3t er wel iets anders kan zijn dan een paar dagen vacanlie. Karei bekent ech ter zijn schuld aan zijn oom. die hem helpt. Maar deze zijn neef niet vertrouwend, gaat on een keer naar Duilschland. en vindt daar zijn neef in wanhoop, omdat hij niet alleen een groote. speelschuld heeft, maar boven dien een valsche handieekening heeft gezet. Zijn vader verschijnt nu ook en na tot deze ontdekking gekomen te zijn, vloekt hij zijn kind. De "tijd gaat voorbij. Henri Baning kan zijn zoon Karei ondanks de smeekbeden van zijn zwager en zijn jongsten zoon Wil lem. nog niet vergeven, zelfs Karei die zich schuldbewust voor zijn vaders voeten werpt, kan geen vergiffenis krijgen. Karei gaat nu weg, maar laat zijn broer Willem achler met een brief waarin hij meldt, dat hij met zijn schuldei9cher Hein- rich von Gember moet duelleeren. Willem die dit zijn vader en oom mede deelt. komen te laat cm het duel te verhin deren. maar zij komen evenals Heinrich von Gember nog tijdig genoeg in het zieken huis. waar hij op sterven ligt, de eersten om hem vergiffenis te schenken, de laatste om het te vragen en te verkrijgen. Zie hier <n het kort de inhoud Zonder af breuk te doen aan de overigen komt hier in het bijzonder een woord van lof toe aan den oom Jan Donkers aan Willem en ook aan Henri Baning-, alle overigen pasten zich zeer goed aan De heer Kouwenberg ver zorgd" kapwerk en grimeering. Wij hopen dal .Vondel" zoo door moge gaan. en dat wij haar. evenals de Jasz hand welke zich tijdens de pauze'? zoo ge ducht weerde spoedig mogen terugzien. De zaal was goed bezet. Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Groeiende invloed van Christus op de niet-Christelüke volken van Britsch-Indië. De afdecling Leiden en Omstreken van de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen, die om de twee maan den vergadert in het Nutsgebouw. hield Za terdagavond een samenkomst in zaal 9. die ook toegankelijk was voor andere belang stellenden Ds Kuilman, alhier, sprak naar aanlei ding van de boeken van Stanley Jones over: „Groeiende invloed van Christus op de niel- Christetijke volken van Britsch-lndië. Nadat de voorzitter, de heer H. de Boer, van Noordwijk-aan-Zee; de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend en leden en gasten en inzonderheid den spreker welkom geheelen had. gaf hij dezen dadelijk het woord De spreker begon met op te merken, dat hij niet dan na eenige aarzeling op zich genomen had, eerst in intiemer kring en nu meer in het openbaar, over dit onderwerp ts spreken, omdat hij liever een zendings man, die beter de groote problemen, waarom het hier gaat, kan overzien, hierover het woord had hooren voeren. Nu dezen zich echter niet beschikbaar konden stellen, had hij niet kunnen weigeren te spreken over de hoogst belangrijke dingen van onzen tijd. nu overal geweldige geestelijke mach ten met elkaar worstelen, in welken strijd de persoonlijkheid van Jezus Christus tel kens aan de orde komt Het blijkt steeds meer. dat we op geen enkel terrein van het leven ons kunnnen onltrekken aan den in vloed. die van Hem uitgaat. Al9 we heden- ken. hoe een Guslave Flaubert zich voor stelde, dat, ais Jezus in een stad als Parijs zou leven. Hij ten slotte, door het volk ver guisd, op den hoek van een straat zou be zwijken niet roepende met een groote stem. maar met een nauwelijks hoorbare zucht; hoe een Voltaire meende te kunnen profe- teeren, dat het honderd jaar na zijn dood met den invloed van Jezus Christus voor goed gedaan zou zijn. en we nu eens vragen aan vriend en vijand, wat zij er van denken, dan blijkt, dat die invloed op buitengewone wijze is toegenomen. Als wij ons daarover verheugen, dan kan hei niet anders of we luisteren met belangstelling naar wat Stan ley Jones in zijn boeken zegt en zijn be- geerig te vernemen, hoe hij 't geestesleven in Indië zief. Stanley Jones heeft hel Indische volk en veel in hun geestelijke gesteldheid lief ge- krtgen en hij is er voortdurend op uit ons er voor te waarschuwen, dat wij met onze grove handen zouden stukseheuren wat God zelf aan tecre weefsels daarin gelegd heeft. Hij teekent ons Indië heel anders als we dat van andere zendelingen gewoon waren, cn heel anders als ook nu nog kenners van Indië en van de allerdroevigste toestanden aldaar in woord en geschrift doen. Als dezen ons inlichten over al de gruwel van het kastcstelsel, de kinderhuwelijken, de po sitie van de vrouw, over de ellende van het leven van de millioenen paria's, dan ge voelen we, dat het Evangelie op deze massa's haast geen vat kan hebben, dan komt de farizeeër in ons boven, krijgen we een zeker superioriteitsgevoel en komt de begeerte in ons op om onze schatten aan hun armoede te gaan brengen. Stanley Jones wil niet, dat we zoo naar Indië gaan, omdat hij weet, dat God ook aan die volken een rijkdom van geestelijk leven heeft gegeven, waarvan wij in onze Westelijke landen geen begrip hebben. Hij wil niet. dat wij Indië alleen van zijn don kere zijde zullen bezien, omdat wij zelf ook niet willen, dat anderen van de toestanden bij ons van onzen kuituur en onzen gods dienst alleen den duisteren kant toonen-, omdat Lndië zelf bezig is verbeteringen tot stand te brengen: omdat er in elk geval ge noeg armoede en ellende is in maatschap pelijke en kerkelijke toestanden onder ons, dat wij de hand in eigen boezem kunnen steken en elke reden tot zelfgenoegzaamheid verliezen. Stanley Jones bedoel l onze oogen te lalen opengaan voor het feit, dat daar in Indië een volk van millioenen is. waar Jezus Christus niet kan worden gemist, evenmin als in onze zoogenaamd Christelijke landen, en hij wil. dat wij naast die volken zullen gaan staan als mensehen die diezelfde ver lossing door denzelfden Verlosser noodig hebben Engeland heeft veel gedaan voor de op heffing van Indië, waarvoor Indië intuss.-hen volstrekt niet dankbaar blijkt te zijn En geland heeft in Indië ook veel misdaan dat blijvende haat heefl nagelalen Indië kan zcoals ook Tagore in zijn geschriften erkent, tengevolge van Eismel- en rTamagelnnf dat een vo'k geestelijk maf maakt moeilijk zirh zelf opheffen Dal hliikt nok vnMnende ui! het feit dal dit millinenenvoik zich laat 1 regeeren door eenige duizenden soldaten en RECLAME. A :x& 11 c^- lekkere. sappfqe cq/j et1* 'nog I ^)af is zoowaar een qroof gemis l Draai deze annonce dan eens om en Ge ziet.1 |5i jaaiinjcJ usjdoa usp stwgtawinad 9P LUOVJ S/IA SO|_| 5965 ambtenaren. En het Evangelie eischt juist een geweldige spanning van de persoonlijk heid. Nadat Indië in den loop der eeuwen op een eigenaardige wijze is beïnvloed door de elkaar opvolgende godsdiensten, zijn ten laatste ook Christelijke zendelingen daar ge komen in de 19de eeuw. die ziel. in hun werk vooral gericht hebhen tol de onderste lagen van het* volk, maar met de hoogt re standen niet in aanraking zijn gekomen. Deze nu zegt Stanley Jones, hebben ook behoefte aan het Evangelie, en het is slechts de vraag, of wij op de goede manier, d. i. als Christen, tot hen komen God zelf heeft blijkbaar op bijzondere wijze zijn dienst knechten bekwaamd voor en gedreven lot hel werk in zijn Indiê. Werden zendelingen tot nog toe in den regel beschouwd al? hand langers van de regeering van het overheer- schende volk. of als afgevaardigden van Christelijke kerken, die proselieten wensch- ten te maken, nu begint het gevoel te levpn, dat Jezus Christus zelf tot hen komt. En nu willen de hoorders van het Evangelie dan ook weten, of de zendelingen zelf ook Jezus toebehooren. Het is een veelzeggend feit, dat, terwijl eenige jaren geleden John Mott den naam van Jezus niet kon noemen zon der rumoer te "Veroorzaken, thans op samen komsten, die overal bij hoogstaande perso nen van verschillende godsdiensten gehou den worden, van zendelingen geëischt wordt dat zij zullen bidden en alleen van Jezus Christus zullen spreken En de hoop begint levendig te worden, dat dit volk. dat in het Hindoeïsme de behoefte heeft lecren gevoe len aan vroomheid, zijn ziel te geven aan God. en dat door het zelfopofferende werk van Gandhi besef heeft gekregen van de be- teekenis van het voor anderen opgenomen kruis, een Licht zal zien opgaan, dat een heerlijke toekomst verzekert voor de mil lioenen van Gods kinderen in Indië. Onder den indruk van de door spreker met veel gevoel voorgedragen rede. voelden blijkbaar alle hoorders, dat het gewensrht was geen gebruik te maken van de aange boden gelegenheid tot het stellen van vra gen. waarna de voorzil'er met een woord van hartelijken dank aan ds. Kuilman dit gedeelte van de vergadering sloot. -Si- De Zuid-Afrikaansche Studenten te Leiden. VIJF-EN-TWINTIG o.w. VIJFTIEN DAMES Hartelijke ontvangst door L.S.C. en V.V.S.L. De aankomst. Met den trein die om 5 uur 6 Zaterdag middag hier binnenliep is het gezelschap Zuid-Afrikaansche studenten aan het sta tion alhier aangekomen. Het zijn 25 stu denten, o.w. 15 dames, die onder de auspi ciën van de Confédéralion Internationale des Eludianls Europa bezoeken en hier de gast zijn van de Reiscommissie der Alge- meene Senatenvergadering door welke zij aan het station werden afgehaald en ver welkomd. Des avohds had in de bovenzalen van het café-restaurant „In den Vergulden Turk" een maaltijd plaats die een zeer ge animeerd verloop had. Een kleine Jazzband luisterde den maaltijd op en natuurlijk werd er ook gedanst. Zondag werd een bezoek gebracht aan Den Haag. waarheen men per trein van 10 uur 54 vertrok Verschillende bezienswaar digheden werden den studenten tijdens een rit met uitkijk-auto's getoond en dp Zuid- Afrikaansche gasten gaven telkens hun groote bewondering voor alles wat hen werd getoond te kennen. Men zie verder onder Laatste Berichten. LINNENLAND. De vlucht deT P. H. A. E. N.j het vlieg- tuig eerst morgen op Schiphol. (Binnenland, 2de Blad). De verhouding tusschen Nederland en België (Binnenland, 2de Blad). Een resolutie van sociaal-democratische Gemecnieraads- en Statenleden over de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. (Binnenland. 2de Blad). De fcerooving van een fcanklooper te De- ven'.er is volgens de politie vermoedelijk ge fingeerd. (Gemengd, 3de Blad). De wedstrijden om de Enropeesche kam pioenschappen in het schaatsenrijden te Da vos; schitterend wefrk der Nederlandsche rijders. (Sport, 2de Blad). De Kaagweek is voor het aanstaande sei zoen vastges'.eld op 1023 Juli (Sport, 2de Blad). Begrafenis van vier slachtoffers van de ramp te Hoek van Holland. (Laatste Be richten, lsle Blad). BUITENLAND. De bijeenkomst der financieele deskun- kigen. Nog groote onzekerheid in Afghanistan. Wordt Hughes weer de opvolger van Kellogg? Herdenking van Lessing en Goethe. (Kunst 3de Blad). Zie voor buitenland pag. 2, blad 3. En zwerm zigeuners te Leiden neergestreken. ZIJ HEBBEN HUN TENTEN OPGESLAGEN AAN DEN MORSCHWEG. Winkeliers opgepast! Elf wagens met zigeuners hebben Zaterdag in het woonwagenkamp aan den Morsch- weg bij het Kruithuis alhier standplaats ge kozen, naar het schijnt met de bedoeling om onze stad voorloopig met hun tegenwoordig heid te vereeren Reeds gisteren en heden zag men hier en daar in dc stad groepjes lot deze zigeuner karavaan behoorende mannen, vrouwen en kinderen in verschillende deelen van de stad rondslenteren. Men zij in het algemeen gewaarschuwd tegen deze lieden die naar men weet er ta» van praktijken op na houden om den eer- zamen burger en vooral den winkelier te be nadeelen Men late geen rijwielen of andere voorwerpen onbeheerd op den openbaren weg staan en houde de straatdeuren geslo ten. Winkeliers zullen goed doen geen geld te wisselen aan deze lieden en meer dan ooit dienen zij er on gewezen te worden, dat zij hun toonbankladen hebben af le sluiten als zij den winkel onbeheerd achterlaten. Hoe minder er hier le halen valt. des te spoediger zullen de zigeuners wel weer ver trekken. H Handelsregister Kamer van Koophandel en Fabrieken Toor Rijnland. Nieuwe inschrijving: C J. I. Koelman, Lange Mare 116 Radio-Eleclficiteit. Eige- naar C. J I. Koelman le Oegstgeest. Nieuwe inschrijving; Bataafsche Import- Maatschappij (Filiaal), Hooge Morschweg 11 Ga, Leiden. Verkoopkantoor van Kon Shell producten Chef Filiaal: J. F. H. Vignon Vandevelde te Oegstgeest. Wijziging: Gebr. Koelman Fa. Rübenkanv Deulzstraat 6. Oegstgeest. Smederij, lood gieterij en Installatiebureau. De medeeig' naar C. J I Koelman, te Oegstgeest. is d 1 Dec. 1928 uitgetreden, terwijl het filia te Leiden. Lange Mare 116. met ingang v? dien datum aan h^m is overgegaan en h deze zaak afo eenig eigenaar voortzet, oi. d^r den naam C J. I. Koelman. Wijziging: Boerderij Meerrust". Dorp straat 38 Warmond Café Restaurant. Nieu we eigenaar L. J. A. Kempor te 's-Graven- hage.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1