DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. 69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Januari 1929 Derde Blad No. 21119 Buitenl. Weekoverzicht. HISTORISCHE FIGUREN SPECIAAL ZIEKENVERVOER BRIEVEN UIT BERLIJN. 107. En op de wandeling naar'de grol waar de Oude Water man huist, zegt tante Zeekat, die met vader en moeder Oester voorop gaat: „Weet je, ik zou heel veel lust hebben om met jullie mee te gaan, als je je doel zou kunnen bereiken en een poosje naar de menschenwereld kon verhuizen. Het is de vraag maar, of je inij, oude Zeekat, meehehben wilt" Maar vader en moeder Oester roepen dadelijk hartelijk uit: „Natuurlijk willen we datl U hebt ons en onzen jongens in nood bijgestaan, nu zullen we bet heerlijk vinden als u bij ons blijven wilt." 103. Dat is dus afgesproken. En nu merken zij, dat zc, al pratend, reeds een groot deel van den weg hebben afgelegd. Daar openen zich reeds de poorten, die toegang geven tot de woning van den Waterman en onwillekeurig komt de Oester familie een beetje onder den indruk; het is niet Alles om aan stonds te moeten spreken met een beroemd toovenaar! Maar tante Zeekat brengt alweer uitredding door te zeggen: „Ik wil het woord wel doen, hoor! Meer dan eens heeft de Waterman mij in oen hachelijk geval uit den nood geholpen." Kelloea-pact en bewapening De Amerikaanscbe deskundigen aangewezen Vreemde wisse ling in Afghanistan België voor grooten strijd. erika heeft het Kellogj-pact een beter doen deelachtig doen worden dan des- s Wilson's Volkenbonds-idee Werd hét Isle door alle lanen aanvaard behalve -r bet land van den uitvinder en warm- n propagandist, Kellogg ziet zijn geestes- i een betere tookomst beschoren. Tot le vreugde van hem zelf. doch ook van lidge. die er het voornaamste van zijn sidenlieele periode in wil zien. Met J moeilijkheden is men er zelfs in ge- agd, de aanneming in den Senaat te -erven mei 851 stem en zonder eenig, rbehoud I Ook merika heeft zich dus nu officieel jjljeep roken voor uitbanning van den rlog.- nadat de Monroe-leer nadmk- ijk safe was gesteld en nadat even te ren 250 millioen waren gevoteerd voor bouw van ouderwetsche oorlogsschepen J1 meer modernere, terwijl eveneens het (program als bij voorbaat werd ge- cepteerd. O, heilige eenvoud! Stel dan nog daarnaast hel al maar ger opdrijven van de oorlogsbegrootingen |d marine-dito's allerwege. Dan schrikt eD van zoo'n uitbanning van den oorlog denkt er het zijne wanEn hoor ussolini zich ronduit uitspreken, dat hij liê gereed maakt om al zijfl eischen ldoende kracht te kunnen bijzetten, want vredesverdragen van 1919 kunnen niet eirijzigd van kracht blijven El duce noemt zelfs het jaar 1935 als -t jaar, dat over alle vraagstukken, die ermee samenhangen, zal moeien beslis- n! En een Engelsch blad publiceert een heim Duitsch document inzake den ntserkruiser A, waarin de bouw nood- kelijk wordt geoordeeld in verband met n Poolschen landhonger en zelfs met het g op sovjet-Rusland, waarmede toch het rdra? van Rapallo officiéél bestaat En dan aanschouwt men diezelfde lei- re als voorstanders van uitbanning van n oorlog, waarin zij volgens hun daden 'ei gelooven! Inlusschen leeft de menschheid rustig ider alsof er geen vuiltje aan de lucht is geen velden of wegen en verheugt zij zich nderlijk in zulke mooie verdragen, die n weerklank wekken in de harde praclijk es levens. Vol vertrouwen is thans het oog richt op de komende conferentie van fi- ncieele deskundigen tot regeling der Duit- he herstelbetalingen, nu ook de Ameri- ansche deskundigen bekend zijn: n.I. ei Young, de voorganger van Parker ilbert in zeker opzicht, en doorkneed in L Van een dichter en een ganzen hoedster, die dien armen gebrekki- gen dichter .trouwde en later do vrouw van een koning zou worden. Toen in 1650 in de Rue de la Tixeranderie Parijs een oude dame met een jong meisje n heel eenvoudige woning had gezocht en evonden had dit de aandacht getrokken an een man, die, naar uiterlijke omstan digheden te oordeelen, een der ongelukkig- 'e schepselen ter wereld moest zijn. De uurt. waar hij woonde en die hem tot buur an der beide dames maakte, dacht althans 'o over hem en niet zonder reden. De umper was Paul Scarron, die dit was igenlijk het eenige, wat de menschen in de raat van hem wi9ten door een gedeel- elijke verlamming en verschrompeling van et lichaam, dag en nacht, zooals hij zeil eide. den vorm van de letter Z te zien gaf. en carnavalsklucht in zijn jeugd, waarbij ij wegens een al le fantastisch costuum uit- ejouwd en door de menigte vervolgd was, oodat hij zich verborg onder een der brug- en over de Seine en er, verkleumd van koude en vocht, een langen nacht moest lijven, die carnavalsklucht had hem voor ijn léven tot een beklagenswaardig wrak gemaakt, ten minste lichamelijk Geestelijk had hij niet te klagen Toen hij later de onge begeleidster der nieuwe buurvrouw trouwde en de notaris hem vroeg: „En welken bruidsschat geeft gij uw aan slaande vrouw?" antwoordde hij: ..De onsterfelijkheid". En in zeker,en zin had hij recht zoo le reken. Als burlesk dichter en dramatisch auteur heeft hij een naam in de Fransche letterkunde en zijn Roman comique droeg £r krachtig toe bij. dien naam voor het na geslacht te bewaren. Rel merkwaardige in zijn leven is mis schien minder in zijn werken dan in zijn Karakter tp vinden. Deze verkromde en yoiortdurend lijdende man verstond de ■«last, zijn geest over zijn lichaam te laten de diverse schuldenkwesties, en de wereld bekende bankier Pierpont Morgan, een man uit de financieele practijk bij uitnemend heid. die precies weet. wat in Amerika op het gebied van het onderbrengen van obli gaties etc. mogelijk is. Over het algemeen schijnen echter dc vooruitzichten óp een onderbrengen van groote bedragen Duitsche Herstelobligaties op de Amerikaansche markt nog niet erg gunstig, maar wachten we rustig af. hoe de toestanden zich zullen ontwikkelen. Datzelfde moet men ook wel doen ten aanzien van Afghanistan, waar de gebeur tenissen elkaar mei groote snelheid opvol gen, zonder dat echter nog is te overzien, wat hel einde der historie zal zijn. Koning Aman Oellah, die in 1919. toen zijn vader was vermoord, den troon besteeg, zijn oude ren broeder kalmpjes aan den dijk zettend, deed eensklaps afstand van zijn macht ten gunste van dezen gedupeerden broeder Anaya Oellah en vluchtte naar Kandahar. Of hij daarmede echter geen bedoelingen had? Het lijkt ons lang niet uitgesloten. Men kan toch aannemen, dat van den zoo plot seling tot koning gebombardeerden Anaya Oellah weinig kracht uitgaan kon: had hij zich anders destijds zoo gemakkelijk op zij laten schuiven? Wat mocht men daarom verwachten van koning Anaya Oellah in tijden van opstand als deze? Wanneer een opstand zulke af metingen heeft aangenomen, helpt door gaans niet meer het terugnemen van de maatregelen, die tot den opstand hebben geleid. Dat had koning Aman Oellah reeds aan den lijve ondervonden. Zouden de door krachtige leiding aangevoerde rebellen nu plotseling ophouden, met Kaboel in zicht, door een persoonsverwisseling op den troon? Misschien zou op deze wijze echter uitstel zijn te verkrijgen en zou dat niet de bedoeling zijn geweest? Veel heeft het Oellah echter niet opgeleverd, want reeds na vier dagen is het cijk van Anaya Oellah beëindigd. Anaya Oellah. De rebellenleider Sakao heeft Kaboel ge nomen en slechts ternauwernood heeft de koning van 4 dagen zijn leven gered als prijs voor zijn afstand. Sakao beschouwde hem blijkbaar ook als lucht. Intusschen heeft de aanvoerder der opstandelingen zich uitgeroepen tot heerscher, zij het dat hij den koningstitel niet aannam. Maar te Kandahar verzamelt Aman Oellah een nieuwe legermacht om opnieuw den heerschen. Hij was. naar men zeide, voort durend vroolijk; hij lachte over alles, had het leven lief en, terwijl hij zelf een karika tuur van een mensch was, beeldde hij zijn tijdgenooten. die er zich toe leenden, als karikaturen uit. De dolste fantasieën kwa men bij dezen aan zijn 9toel gebonden mar telaar op. Zijn Virgile travesfi zijn reeds ge noemde. Roman comique. zijn Don Japhet d'Arménie werden in zijn tijd door de lach- lustigen in hooge mate genoten. Het gelde lijk voordeel, dat zijn werk hem opbracht, werd met vroolijke vrienden in schaterende drinkgelagen verleerd, die nieuwe stof bo den voor zijn prikkelende pen. Hij. de dubbel-geknakte dwerg, had niet tegenstaande de abnomaliteit van zijn cor pus een taa>e gezondheid en een sarcasti- schen zin, die spotte met alles. Zijn feest- genootcn bezuinden zijn aarts-vroolijkheid heinde en ver uit. Maar.., men moet al heel weinig monschenkennis bezitten om niet le vermoeden, dot achter deze uitbun dige. uiterlijke vroolijkheid een diepe me lancholie schooi. Scarron zette zich een narrenkap op en verzon groteske looneelcn om zijn troosteloosheid over het feit. dat hij een monster was. te verbergen en zijn on- slilbaren dorst naar liefde, die hem nimmer werd geboden niet te verraden. Het werk van Emile Magne. Scarron et son milieu, ficht iets van den sluier op. die des dichters diabolische vroolijkheid over het leven van zijn ziel wierp. In dien kring werd en zoo komen we weer naar het jaar 1050 en de rue de la Tixeranderie terug op een goeden dag een zekere mevrouw do Neuillan (of Neuilhant) binnengeleid. Een allerbekoorlijkst meisje van zestien jaar begeleidde haar. Do jeug dige schoore wordt beschreven als lang en slank: zij heeft de ontwikkeling eener vol wassen vrouw- haar gelaatskleur is als die van een zacht gekleurde rood© roos; de oogen hebben een fluweelen glans. Ze is» slecht en armelijk gekleed in een gele sjaal. De vrepmde. rumoerige omgeving, het con trast tussHien d^ hruvantc vroolijkheid en dc lichamelijke ellende van den gastheer strijd te aanvaardenMaar wie weet. wat er verder nog gebeurt? Uit is de strijd dus nog geenszins. Het 9pel gaat wederom beginnen 1 Evenals in België, waar als gevolg van de halfslach tige amnestie eindelijk de activist Borms in vrijheid is gesteld De regeering heeft het oogenblik van het groote gebaar, dat weer klank vindt in de gemoederen, onbenut voorbij doen gaan en zonder twijfel zal de strijd der Vlamingen voor hun recht thans scherper dan ooit weer ontvlammen. Borms heeft steeds geweigerd in vrijheid le worden gesteld onder voorwaarden; hij is dus nu geheel vrij man om zich binnen de perken der wet te bewegen zooals hij wil, ook al heeft hij geen burgerrecht meer. En hij zal daarvan een ongebreideld gebruik maken, dat staat vast. Voor België begint een periode van strijd, die wel eens beslissend kon worden voor de eenheid des lands. Werkelijke regeerders met ruimen en ver vooruitzienden blik zijn daar thans noodig. Of zij er zullen zijn RECLAME. GARAGE VAN NIEUWKOOP TELEF. 2527. 5865 (Van onzen correspondent). Berlijn, 12 Januari. Eeu aantrekkingspunt voor alle Berlijners is en blijft de Philharmonie. De Philharmonie is voor ons, bewoners der wereldstad, wat het Concertgebouw voor den Amsterdammer beteekent. Natuurlijk zijn we, wat groote concerten betreft, niet op dit eene gebouw met zijn drie of meer zalen, waaronder de zeker 5000 menschen zitgelegenheid biedende groote concertzaal aangewezen. Daar is de antieke Sing-Akademie, die over een heerlijke accoustiek beschikt. Daar is de Bach-zaal. Daar hebben we de voordracht zalen der conservatoria! Berlijn is nu eenmaal wereldmuziek treffen haar zóózeer, dat zij begint te schreien. Scarron en hier verschijnt de ware Scarron van achter het masker der vroolijk heid interesseert zich voor haar. Niet alleen haar schoonheid, óók haar gevoelig gemoed trekt hem aan. „Wie is dat mooie, arme kind met het leere hart?" En dan verneemt hij voor en na de tragedie van dit jonge leven: Haar vader een valsche munter en moordenaar, wegens zijn misdaden ver bannen en in Amerika gestorven, waar zij hein was gevolgd. Daarna weer terug naar Frankrijk gebracht, had het jonge kind bij een gierige en onvriendelijke, om niet te zeggen hardvochtige bloedverwante een be trekking van dienstmeid aangenomen, be last met het toezicht en onderhoud van kippen en ganzen. Het was een harde dienst baarheid: veel scheldwoorden, veel kren kingen. Een moeder had zij niet meer om voor haar te zorgen: die had haar in den steek gelaten. Nu wilde de bloedverwante zich van haar ontdoen. Men hoopte haar in een klooster te krijgen, doch daarvoor was een weinig geld noodig. Op Scarmn's goede hart werd door mevrouw de Neuillan een beroep gedaanHet meisje is wel niet katholiek, stamt van een Hugenoten familie. doch dat doel er niet toe. Éénmaal in een klooster zal zij niemand meer tot last zijn Haar naam is Frangoise d'Auhigné (of d'AubignyV Scarron vindt in haar een dergelijke el lende als in zijn eigen leven. Hij doorziet het mooie uiterlijk van het kind en ontdekt de smartelijke vertwijfeling van een van te voren voor mislukking bestemd leven. Haar trots moet nóg meer lijden onder het moreel verval, waartoe zij is gekomen, dan hij zelf onder zijn lichamelijke ellende en machte loosheid Medelijden vervult hem en lang zamerhand dringt ook. onwederstaanbaar de liefde ziin hart binnen. Maar dit laatste verbergt hij 'angstvallig. Hoe zou men scha terlachen. zoo men het bemerkte- hij. de karikatuurlijke man. een meisje liefhebbend van zoo groote schoonheid! Maar helpen zal hij haar. Hij zaJ haar niet in een klooster centrum en heeft dus den duren plicht voor waardige muzentempels te zorgen. Maar al zou men er nog een tiental hy permoderne bijbouwen: de Philharmonie is ons nu eenmaal heilig en heeft den loop. De eigenlijke Philharmonie en de in de bo venverdieping van hetzelfde gebouw gele gen „Beelhovenzaal". En toch zal de bezoeker, die voor het eerst met kloppend hart zijn schreden daarheen richt, bij bot binnenkomen ver wonderd om zich heen staren. Die oude, vervelooze, verwaarloosde hoop steeneit, dat kille, stijllooze gedoe daarbinnen is de Philharmonie? Ja, dal is ze. Ik geef toe, dat ze schrikwekkend-ouderwetsch is, onge zellig, hol, muf, verslapen Wat u maar wilt. Men zou ze „klassiek" kunnen noe men. En daarbij ligt ze nog in een der rommeligste, smerigste en ontiekste wijken van dc rumoerige City. In een stratencom- plex, die nauwelijks verlicht is. Vlak bij het dreunend geraas van vertrekkende en binnenkomende treinen. Met als buurlui tientallen kroegjes, die slechts chauffeurs en handwerkers als stamgasten hebben. Dit alles vermag ons niet af te schrikken. Het oude gebouw heeft traditie. De geesten van duizenden begenadigde kunste naars zweven er door de kille corridors. Grootvaders, overgrootvaders, met moeders en dochters hebben er de eerste Beethoven- symphonieën gehoord. Wereldroem der ne gentiende eeuw heeft er gefiedeld en getok keld, gekweeld en getrommeld: en vooral: lustig en hartstochtelijk de maat geslagen. Als het oeroude huis niet instort, zullen ons achterkleinkinderen er nog muziek hooren. En het bar-alonale zal dan al lang weer besloven klassicisme geworden zijn. In deze groote zaal-der-zalen, op hel podium, dat niet zelden wereld reputatie in geluid heeft, hebben we in den loop der ja ren ook tal van Nederlanders gehoord en toegejuicht. Landgenooten met en zonder naam. Ik denk aan Johannes Messchaert en Willem Mengelberg, Tilly Koenen en Julia Culp, Coenrad Bos en Evert Cornelis, Mau ri ts van den Bergh en Zimmermann, Garl Mesch en zoovele anderen. Onze jongste gasten zijn Martin Span wegstoppen, ver van de wereld, en voor goed de banden daarmede verbrekend. Maar hij zal haar een goed verzorgde opvoeding laten geven in een kloosterschool, waarvoor hij eenige duizenden francs bijeenbrengt. Het kind. dat geschreid heeft om den man, om wien alle anderen lachten, zal ten minste door hem, zoo al niet het geluk, dan ten minste materieele zorgloosheid kennen. Scarron weet de liefde, die hem geheel bezit, te verbergen. Zelfs het meisje, dat die liefde inspireert, bemerkt haar niet. Want uit vrees belachelijk te zijn, afgewezen te worden, lacht hij. lacht hij, zooals Scarron lachen kon. En wanneer hij het eindelijk niet langer kan uithouden-, dan doet hij haar een liefdesverklaring in schertsenden vorm. zoodat zij het aanzoek als een scherts kan opvatten en hem in scherts afwijzen. Heeft zij begrepen, wat in de diepte van zijn hart verborgen was? Waarschijnlijk. Dat zij met eenige wederliefde daarop kon antwoorden. is uitgesloten. Zij nam zijn aanzoek aan uit vrees voor een toekomst in kloosterlijke opsluiting. Zij willigde in, zijn vrouw te worden. En hij. gelukkiger dan een gewoon gezond en normaal menschen- kind kan zijn, gaat door met schertsen. Hij schertst zelfs nog bij de onderteekening van de huwelijksacte. De minst bekende kapel wordt uitgezocht voor de trouwplechtigheid; hij het betreden van de echtelijke woning wendt hij hevige pijnen voor. die hem ver hinderen zijn schoonc vrouw zelfs een hand kus tc geven. Zal dit haar niet geruststellen en doen begrijpen, dat haar man niet de minste aanspraak wil doen gelden als echt genoot? En verhindert hij daardoor niet allen lach. alle spotternij over „den verlief den Scarron?" Acht jaar lang heeft hij dit schoone kleinood in zijn woning gehad en zijn liefde bleef als een voortdurend offer van zijn hart. De ironie der omstanders heeft hem «liet kunnen treffen, omdat hij geen aan- eiding gaf haar uit te lokken. Hel is een hooghartig zelfbedwang geweest, waarmede jaard en Max Orobrio de Castro geweest. Ik heb me laten vertellen, dat Orobrio vroeger zelf een tijdlang Philharmoniker geweest is en hier ook al meer als solist is opgetreden. Mogelijk. We- worden hier overstroomd met concerten en overzien dan wel eens, wat eigenlijk onze speciale belangstelling behoorde te hebben. In elk geval hebben we ons bijzonder .verheugd, deze beide jonge kunstenaars nu eéns tezamen op dit beroemde podium te zien. En die vreugde werd er niet minder op, toen we merkten, dat zij een tamelijk talrijk publiek (daarvoor zorgen in zulke gevailien met duizend-en-een-middeltjes do concerlbureaux) op den duur tot oprechlo en hartelijke bewondering wisten te dwin gen. Onze Philharmoniker zijn verwend. Ze spelen heerlijk; daar niet van. Maar ze willen het ook weten. Beroemdheden als Bruno Walter, Furtwagler, Erich Kleiber, Busch, om van gestorven meester-diri- genten niet te spreken hebben voor deze schare gestaan. En ware het niet, dat Duitschlands beste orkest (ook dat van het Leipziger Gewandhaus kan zich met de Berlijners niet meten) er financieel zoq slecht voorstond een gezonde subsidie basis is eerst dezer dagen perfect geworden dan zoude deze keurbende zich stellig niet voor dirigeerstok-zwaaiers van middel matig of zelfs minderwaardig kaliber ter beschikking gesteld hebben. Men kan ook de Philharmoniker „huren", Gelijk men hun zaal huurt. En dan moe ten de heeren spelen hoe en wat de zwak ste dirigent (of zelfs dirigente) verlangt, Wat natuurlijk bij alle hoffelijkheid, disci pline en solidariteit voor den collega-kun stenaar van builen, op de gezichten der musici nog al eens te lezen en uit hun spel nog vaker te hooren is. Ik was dus eenigszins benieuwd naar de samenwerking met den jeugdigen dirigent der Arnhemmers. Martin Spanjaard heeft het er inlusschen keurig afgebracht. Dat mag niet op reke ning gesteld worden van de traditioneelo sympathie der Philharmoniker voor Neder- landsche kunstenaars. Een sympathie dio nóg dateert uit de tijden, toen zij eiken zo mer naar Scheveningen kwamen om maan denlang de bezoekers van het Kurhaus van hij zijne vrouw het leven mogelijk en aan genaam maakte. Hij had nu en dan ver borgen wenschen: met zijne Frangoise naar Amerika te gaan, ver van de vrienden, met wie hij lachen moest en van wie meer dan één hem aanleiding gaf tot toorn, wanneer hij zag met hoeveel opdringerige bewonde ring er naar zijn vrouw werd gekeken; of het oude familiegoed, ver van Parijs, te betrekken. Doch het lot was hem niet gun stig. Geldgebrek verhinderde hem, telkens weer, tot blijven, waar hij dan was. Dan had hij onmiddellijk zijn masker weer vóór; hij lachte, nog luidruchtiger, en verborg al dus zijn kommer. En na deze rol acht jaar te hebben volgehouden, lachte hij nog bij zijn sterven, omdat hij bang was, dat zijn vrouw om zijnentwil zou moeten schreien. En dc schoone Frangoise, die eens kippen en ganzen verzorgde in dienstbaarheid? We vinden haar naam terug, en hoe in belangrijkheid toegenomen! wanneer zij na vier en twintig jaren Scarron's weduwe geweest tc zijn, huwt met den meest gevlei- den, den meest gevreesden koning van Frankrijk, Lodewijk XIV. Het klinkt als een sprookje: de ganzenhoedster trouwt met den koning. Evenals het hart van Scarron had zij dat van den Zonnekoning omwikkeld, die haar bij geheim huwelijk in 1685 aan zich verbond. Dat huwelijk is minder vroolijk geweest dan dat met den armen gebrekkigen dichter. Er werd niet veel gelachen aan het hof van Versailles, toen Frangoise d'Aiibigné, reeds van le vo ren madame de Maintenon geworden, haar invloed liet gelden op haar omgeving. Wel licht heeft zij nog wel eens teruggewenscht naar den sterken geest, die zijn leed be dekte met een lach hoewel hij met haast kwetsende oprechtheid van zich zelf ge tuigde: „ik gelijk vrijwel op een Z, mijn beenen vormden eerst een soort van stom pen hoek, daarna een rechten en eindelijk een scherpen: kortom ik ben, om zoo te zeggen, een verkort begrip van mensche- lijke ellende". A. J. BOTHENIUS BROUWER..

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9