69ste Jaargang MAANDAG 14 JANUARI 1929 No. 21114 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRlfS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertent.cn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiëD 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bii vooruitbetaling Woensdag en Zaterdag9 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrerht Voor evenfueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. centrale ouderraad. Van de aig. vergadering van den Centralen Ouderraad, waarvan de openingsrede van den voorzitter reds werd opgenomen in het nummer van Zaterdagavond, deelen wij nog iel volgende mede: Notulen en jaarverslag van den secretaris werden onveranderd goedgekeurd. De heeren Ck. L. Waldkötter en W. Ii. Mengen werden bij acclamatie herkozen, resp. als voorzitter en Bestuurslid. In de vacature mevr. H. A. E. Franck, werd zonder tegencandidaat gekozen de heer j Ober. Beleid redactie „Leidsch Ouderblad" werd goedgekeurd. In de Redactie werden bij acclamatie her kozen de heeren Waldkötter en Joh. W. Har- ting. Goedgevonden werd dat waar vroeger de redactie uit 3 personen bestond, dit voor taan 2 zal zijn, terwijl bij eventueele ge schillen, de Bestuursraad zal beslissen. Bij de sluitine te' half elf. vond de voorzitter nog gelegenheid mevr. II. A. E. Franck te be danken voor alles wat zij deed in het be lang der ouderbeweging en als redactrice yan het „L. Ouderblad". propaganda-feestavond der l. g. v. (jaarfeest). De Leidsche Geitenfokkersvereeniging hield Zaterdag een Propaganda-Feestavond in het Volksgebouw alhier. Te 8 uur 15 min. opende de voorzitter, de heer van Zijp met een kort woord. Spr. dankte den afgevaar digden van „Dierenbescherming" voor hun aanwezigheid. Verder de Tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst" voor de welwillen de medewerking op dezen avond. Een oude bekende voor de L. G. V., de heer W. Roest, Rijkstuinbouwleéraar te Hoogvliet, werd eveneens van harte welkom geheeten. Aanstonds verkreeg de heer Roest het woord. Spr. hield een lezing op de van hem bekende, gelijk' geestig-pittige en leerzame wijze. De lezing wa9 gewijd aan de produc tie van de geit De totale waarde van het geen de Nfederlandsche Geitenstapel produ ceert, bedraagt jaarlijks rond f. 15.000.000 Wat de Geitenstapel produceert, is van bui tengewoon hooge voedingswaarde, zoo b.v ook het vlee.sch. De totale waarde van den Geitenstapel als zoodanig beloopt f. 25.000.000. Daar de geit zeer goedkoop, hoofdzakelijk op keukenafval etc kan wor den gehouden, en dus van zeer bescheiden eischen is, wat voeding betreft, i9 zij van economisch zeer groote beteekenis. Als slot stond spr. nog even stil bij de opvoedkun dige beteekenis der geitenhouderij. Een dankbaar applaus beloonde spr voor zijn practisch en wel gedocumenteerd betoog. Spoedig was daarop ..Oefening Baart Kunst" in actie met „Pietje" (een blijspel in twee bedrijven), „Ridderballade" (duet), „Welkom Moeder" (komisch trio), enz. enz. De zaal heeft den geheelen avond ge schaterd van het lachen. Zij eindelijk nog medegedeeld dat de heer Joh. v. d. Meij, penningmeester der L. G. V. een voordracht hield op rijm, door hem zelf saamgesteld, waarin hij op geestige en amusante wijze het vereenigingsjaar '28 de revue deed pas- seeren, grepen doende uit bestuurs- en le denvergaderingen, daarbij niet verzuimen de om ook de aandacht te vestigen op orga nisatorische leemten. Het was reeds na middernacht voor men huiswaarts ging, maar ongetwijfeld kan het Bestuur der L. G. V. terugzien op een geslaagd jaarfeest, waar het nuttige met het aangename is vereend en de band tus- schen leden en donateurs is versterkt. handelsregister kamer van koop handel en fabrieken voor rijnland. Wijziging: Technisch Bureau „Roni", Nieuwe Rijn 3, Leiden. Agentuur en Com missiehandel, handel in electr. huishoudap- paraten, verlichtingsart., sanitair en aan verwanten. Uitgetreden eigenaar: P. J. Roem, te Lei den. Nieuwe mede-eigenaar: A. J. Kruithof, te Leiden. M. p. Splinter, Zijlweg 2. Leiderdorp. Steenbakkerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans Steenbakkerij, Bloembollenkweekerij en -handel. Gevolmachtigden: G. Splinter, M. Splinter en J. Splinter, allen te Leiderdorp. mahadma-gandhi. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Cramer, sprak gistermorgen in het Volks- gebouw aan de Heerengracht voor de Leid de afdeeling van bet Instituut voor Ar beidersontwikkeling over den grooten Indi- schen volksleider Gandhi De opkomst vau belangstellenden vras minder groot dan ge woonlijk. Voor de heer Cramer het woord verkreeg en na een kleine pauze brachten een drietal leden op zeer verdienstelijke wijze enkele nummers muziek ten gehoore voor piano en viool De heer C ving zijn rede aan met de verzekering, dat hij gaarne over Gandhi 9preekt, wijl deze figuur naar zijn meening lol de allergrootste behoort, die de geschie denis heeft gekend. Gandhi kan vergeleken met Jezus, met Boedha. met Tolslol zijn invloed in het verleden en heden was en is heel groot, minder als politicus, maai meer als mysticus en profeet. Ook spreekt de heer C. gaarne over Gan dhi en de toestanden in Britsch-Indië wijl de groote gebeurtenissen, welke zich daar voltrekken hun terugslag hebben op Ned. Indië. De strijd in Ned. Indië voor meerdere zelfstandigheid valt samen en vloeit zeker voor een belangrijk gedeelte voort uit hef streven in Britsch-Indië om tot losser ver houding met Engeland te komen. Men strijdt daar voor de dominion-ge dachte, men wil een verhouding als Enge land heeft tot Australië en Canada. De heer C. vertelt dan hoe Gandhi er toe gekomen is leiding bij dien strijd te geven. Hij gaat zijn jeugd na. zijn opleiding en studie in Engeland voor rechter, zijn aan vankelijk weelderig leven als hij uit Enge land is teruggekeerd. (Hij verdient dan een 5000 gulden per maand). Dan voert een rechtszaak hem naar Zuid-Afrika, waar bi) de treurige toestanden leert kennen waar onder zijn rasgenootcn daar leven. Hij voelt zich geroepen hen te helpen. Hij zegt zijn weelde-leven vaarwel en leeft te midden vap en als zijn bruine broeders. Welk een opoffering voor een man van zijn ontwik keling en zijn stand, het nu met een 50 gulden per maand te moeten stellen! Bij zijn werk is Gandhi de overtuiging toege daan. dat het kwade en verkeerde niet mag worden overwonnen door geweld te gebrui ken. Hij laat niet af dit te prediken en door zijn voorbeeld te demonslreeren. In Zuid- Afrika heeft hij succes Niet direct natuur lijk, maar wanneer hij na een 20-jarige werkzaamheid naar Indië terugkeerd zijn co toestanden aanmerkelijk verbeterd en men geeft toe. dat dit zijn werk is geweest. Even voor 1914 is hij in Indië terug. Iïv} wordt er spoedig als een heilige beschouwd en vereert. Mahadma beteekent ook „heilige" Hij blijft in kleeding en levenswijze ecuie* even sober Ook in Britsch-Indië strijdt hij voor de onderdrukte rassen en vooral voor eenheid van optreden tegen de Brilsche re geering. Als de oorlog uitbreekt is het voor Engeland van groot belang dal Britsch-Indië helpend optreedt en niet door opstand de moeilijkheden nog vergroot. Tegen zekere beloftej verleent Indië royaal den gevraag- den steun Na den oorlog komt Engeland zijn beloften evenwel niet no.. Het conflict kon toen niet uitblijven. Weer treedt Gandhi op en predikt zijn theorie van geweldloosheid j De volgende maatregelen wil hij toegepast i zien en kondigt die openlijk aan- le Men aanvaarde geen onrechtvaardige daad; 2e Men verleene geen medewerking aan de regeering: de non-corporation-gedachle; 3e Men gehoorzame niet aan do burgerlijke en militaire wetgeving. liet prediken en aansporen van het onder sub 3 genoemde, dat practisch revolutie be teekent. brengt Gandhi in aanraking met den strafrichter Tvpeerend voor de achting, wel ke men hem toedraagt is wel. dat wanneer hij als beklaagde de rechtszaal binnentreedt allen'ook de rechters zich uit eerDiea van hun zetels verheffen. Gandhi wordt lot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft er twee van ondergaan Onder de regeerïng van Macdonald wordt hij vrij gelalen Tij dens en na zijn gevangenisstraf hebben an deren het werk van Gandhi overgenomen. Toch is zijn invloed nog groot en als voor beeld van hoe grooten invloed het persoon lijk leven van den leider is. zal de figuur van Gandhi blijven voort leven- De rede van den heer Cramer werd met onverdeelde aandacht gevolgd en met ap plaus beloond. Met woorden van dank aan spreker en musici sloot de voorzitter de bijeenkomst. AFSCHEIDSAVOND DER LEERLINGEN VAN DE ZONDAGSSCEOOL VAN DEN NEDERL. PROTESTANTENBOND. Gisteravond werd door de onderwijzeres- 9en van die Zondagsschool in de slemmig, i maar feestelijk met groen en kaarsen ver sierde zaal van het Wijk gebouw van den N. P. B. aan de Langèstraat afscheid ge nomen van de leerlingen der hoogste klasse. De bijeenkomst werd geleid en met gebed geopend dor mej T A. van Eek Daarna werd gezamenlijk door de talrijke opgeko men ouders, 'leerlingen en onderwijzeressen en enkele genoodigden gezongen no. 31 uit I den bundel van den N P. B. „Op bergen en in dalen, ja overal is God". Mej. Kuenen hield voorts een korte toe- I 9praak tot de kinderen, waarin ze hen wees op de grootp verandering, die nu in hun leven plaats greep, nu ze langzamerhand groot werden en in de maatschappij hun intrede zouden doen Ze hadden tot nu toe geleefd aan de hand van vader en moeder, nu werden ze zelfvoelende. zelf denkende wezens, maar zonder gehoorzaamheid zou den ze niet door de wereld kunnen gaan. Nu nog zouden ze niet kunnen en mogen doen. wat ze wilden maar ze hoople. dat zo zouden denken aan wat ze od de Zondags school had geleerd: te handelen naar den plicht hun opgelegd door een Hoogere Macht door God en dat ze die stem altijd gehoor zaam zouden zijn. Ze wees hen op wat in Matth. 16 26 staat .Wat baat hel den mensch. zoo hij de geheele wcTeld wint, en hij lijdt schade aan zijn ziel". Ze hoopte, dal ze hun werk altijd met liefde, eerlijkheid en trouw zouden beharti gen Dan zouden ze ervaren wrft Jezus met zijn zaligsprekingen bedoelde. Daarna wekte ze allen od naar de Kin- derkerk. jeugdkerk. groote kerk en Cathe- chisatie te gaan. Mej. Van Eek vertelde nu met diep gevoel een roerend Kerstverhaal van Russische bannelingen in Siberië. De titel was .Hoe Jezus een boer be zocht". Ook had er boven kunnen staan, wat staat in Matth. 6 44: ..Hebt uw vijan den lief. zegent ze die u vervloeken, doet wel degenen, die u haten bidt voor den genen die u geweld doen en die u vervol gen" of wat het ..Onze Vader" ons leert: .Vergpef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren". De korte toespraak en de vertelling wer den afgewisseld met zang van de kinderen, een meisjeskoor onder leiding van Mej. Meerburg, die ook nog enkels liederen ten gehoore bracht. De kinderen zongen aan het slot: ...Kind'ren van één Vader, reikt elkaar de hand", als» antwoorden od wat Jezus ons leerde: .Hebt uw vijanden lief". Aan de kinderen werd nu nog een Nieuwe Testament uitgereikt en door mej Van Eek dank gebracht aan allen, die gekomen waren f. 18.18, f. 12, f. 9.10, f. 6.18, f. 6, f. 3.10, Onder belangstelling van familie, bestuur en oud-vrienden werd de krans gelegd en daarbij hel woord gevoerd door eenige be stuursleden waarmede deze plechtigheid was afgeloopen. Op 16 Januari a.s. hoopt A. Nauta, conducteur van de brievenmalen alhier den dag te herdenken waarop hij voor vijf-en- Iwintig jaren bij de administratie der Poste rijen in dienst kwam. In de gislervoormiddag gehouden gods dienstoefening van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden, geleid door den predi kant der vereeniging dr. Boersema, werden de in de laatste ledenvergadering benoemde nieuwe bestuursleden, de dames mej. J. Ephraïm, mej. J. C. van Manen en de heeren prof. dr. H. T. de Graaf, F. C. A. Kuypers, J. II. de Nie en P. A. Wisse, op plechtige wijze in hun ambt bevestigd In een tref fende toespraak schetste dr. Boersema de beteekenis van het ambt en sprak de ver wachting uit, dat zij hun beste krachten aan de belangen der vereeniging zullen geven en zullen medewerken aan den opbouw en ver- sterking van de vrijzinnig godsdienstige ge- I mecnschap in deze gemeente. Den aftredenden bestuursleden: de dames mevrouw Muller, Mevrouw Schilthuvzen en de heeren M. G. Bon, Hanselaar en Van der Wilk, die drie jaren zitting hadden, in wel ken tijd de vereeniging belangrijk in bloei toenam, mede door een reorganisatie der fi- nancieele regeling, werd dank gebracht voor de goede zorgen aan de vereeniging gewijd. Ten slotte beval dr. Boersema Zondags school en kerk in het belang der godsdien stige vorming der vrijzinnige jeugd met aan drang aan. Bij den ontvanger der directe be lasting Leiden le kantoor is ontvangen we gens te weinig betaalde wegenbelasting om met haar en de kindexen nog eens samen te zijn. Het was een heerlijke avond dien de kin deren en ouders niet licht zullen vergeten. HET EINDE VAN DE IJSFRET. Dat was een tegenvaller voor de liefheb bers van onze gezonde jjssport, toen Zon dagmorgen overal de plassen op de straten stonden en de sombere voorgevoelens van invallende dooi, waarvan de mist van Zater dagavond volgens de weerprofelen een aan kondiging was, bewaarheid bleken. Het was zoo gezellig Zaterdagmiddag en -avond op de Leidsche IJsbaan en menigeen maakte al plannen voor een tochtje over d9 Kagerplassen, hetgeen bij aanhoudende vorst gisteren zeer wel mogeljjk geweest was Helaas, do plotselinge dooi wierp al die moo,e plannen in duigen en er waren be trekkelijk weinigen, die er toch nog op uit trokken naar de Kaag of naar het Haag je, waarheen de jjsweg eveneens berijdbaar was. Tot die enthousiasten behoorde vanzelf sprekend ook onze sportieve minister Kan, die zich van het wateriaagje op het ijs niets aantrok en lustig over de baan opderfciienk zwierde. Op de Leidsche ijsbaan was er ook niet veel aardigheid aan; gistermorgen ging het nog eenigszins, hoewel ook toen reeds een valpartij, tot groot vermaak van oud en jong, waarvan vooral de laatsten zich steeds in andermans leed plegen te f. 1.55, f. 1.55, f. 1.50. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volw. Kinde- Datum Woensdag 9 Jan. Donderdag 10 Jan. Zaterdag 12 Jan. pers. ren Totaal 41 1 42 43 1 44 42 2 44 43 g 45 41 1 42 40 2 '42 BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van dan voorzitter van de Earner van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (3de Blad). Het zilveren ambtsjubileum van den heer J. van der Hen'en, bnrgemcer'er van Ha. zerswonde. (Uit de Rijnstreek, 2de Blad). De postvlnchlon der P. H.A. E. N. (Bin nenland, 1ste Blad). Wie er in 1922 aan de herhalingsoefenin gen moeten deelnemen. (Binnenland. 1ste Blad) Schaatswedstrijden om het nationaal kam pioenschap schoonrijden voor heeren en om de provinciale kampioenschappen lange baan. (Gemengd, 2de Blad). Gasbedwelming te Middelburg. (Gemengd, 2de Blad). De winterspelen te Davos begonnen. (Sport, 3de en 1ste Blad). BUITENLAND. De dictatuur in Znid-SlaviB. (Buiten!., en Te!., 1ste Blad). De verkiezingsuitslagen in den Elzas, (Tel., Isle Blad). Sovjet-Rnsland beantwoordt de Poolsche nota. (Buiten!., 1ste Blad). ONDERTROUWD: S. v. Schagen jm. 38 j. en A. A. M. v. d. Voort jd. 50 j. G. A. de Kloe wedr. 61 j. en M. W. Bonte jd 58 j. M. J. Faes jm. 25 j. en E. W. Redegeld jd. 2*2 j. J. J. den Outer jm. 27 j. en M. Ribot jd. 22 j. D. Kleijü jm. 26 j. en W. Schellingcr- hout, 26 j. een nat pak tcngevo.ge had. Hetzijirou- wens gesegd, dat ia do meeste gevallen het slaehtoifer zelf er zich ook weinig van aantrok en met een lachend gezicht weer overeind krabbelde. In den loop van den middag kwam er steeds meer water op bet jjs, maar zelfs een fiksch regenbuitje vermocht de enthousiasten niet te verjagen. Er was zelfs iemand, die met een paraplaie op over den ijsvloer zwierde! rtii i'ans behoort het ijsvermaak weer tot het verleden. Maar in het hart van alle Hollandsehe jongens en meisjes blijft toch de hoop levendig, dat de I.Jsvorst van de dwalin gen zijns weegs zal terugkeeren en nog i eenige dagen in ons midden zal willen ver blijven. Waarop, gezien het weerbericht van he denmorgen, wel een klein kansje bestaat. Het Dagelijksch Bestuur van het i Leidsch Borgstellingsfonds is samengesteld uit de heeren prol. mr: D. van Blom, voor zitter, G. A. Smit, penningmeester, Zoeter- woudsche Singel 48a, gironummer 141700 I en P A. van Aggelen, secretaris, Nieuw- I sleeg 4. De serrelaris van het Leidsch Borgstel- lingstonds (Fonds lot bestrijding van den Woeker) is te spreken eiken Donderdag avono van fia307.30 uur. Nieuwslceg No. 4. Zaterdagmiddag heeft op de begraaf 1 plaats Rhijnhof een korte plechtigheid plaats gehad, door een kranslegging op het graf van wijlen den heer D. A Hagenian. op richter en oud-penningmeester van Nut en Vermaak welke bij het 50-jarig jubileum 1 was gestorven. TOONEFLGEZELSCHAP DE SPEELDOOS. EijZijen de Pekingees, een cycloon in 3 bedrijven van George Cohan. Het gezelschap ,,De Speeldoos" onder ermaken, leiding van Louis de Brec cn Const, van Kerckhoven komt slechts zeer sporadisch in onze Sleutelstad. In zeker opzicht geldt er dus voor onbekend maakt onbemind. Of daarin mede de oorzaak moet worden gezocht, dat de schouwburg gisteravond slechts matig was bezocht Doch hoe heb ook zij, de afwezigen hadden ditmaal for meel ongelijk.' Want in keurige opvoering heeft het gezelschap een kostelijk amuse mentsstuk over het voetlicht gebracht. Als j een cycloon ging het er langs; zelden zagen wij zoo'n heerlijke vaart bereikt, zon- der dat de opvoering er ook maar eenigs j zins onder leed; integendeel kwam deze vaart het geheel prachtig ten goede. Deze cycloon, we zeiden het reeds, is een geestig, vlot, onderhoudend blüspel zonder verdere pretenties dan te willen amusee- ren eD dat doet het in uiterste mate. Het gegeven is al zeer eenvoudig: een jong vrouwtje heeft, een Pekingeesje, waarmee ze stapel is. Tot groot verdriet van haar echtgenoot, die doodeliik jaloersch is van het beestje en dit gaarne zou slpten De i poging, die hij daartoe doet, wordt wein;p minder dan catastrophaal. In de eerste j plaats gaat zijn vrouwtje bij hem vandaan om bii baar aangebeden „Cycloon" zoo heet het diertje te kunnen blijven; in de tweede plaats dreurt meen verloving uit i te raken, daar de wettige nieuwe eigenares van het lieve honnepoezeliee Pekingeesje j eveneens daaraan meer hecht dan aan haar verloofde: in de derde plaats dreigt er door het diertje twist tussrben pen reeds meer dan 25 iaar getrouwd paar Tenslotte komt evenwel alles weer coed, maakt dn schattige „Cvcloon" zelfs n'aats. doordat de eenige steb-pgel van den door ervaring 15 n het huwpT'jk sloven ge roii tin eerde tegen- over de duizend en een trucs der vrouw De rijwielbewaarder bij het Postkantoor heeft heden zijn huisje, dat een be scheiden ruimte inneemt en er keurig uitziet, in gebruik kunnen nemen. Door de raampjes heeft hij ook als hij binnen zit uitzicht op de aan zijn hoede toe vertrouwde rijwielen. de overwinning behaalt. Deze stelregel is al zeei simpel: maakt uw vrouw scènes, zeg uw wil, zet uw hoed op en verdwijn!... Met tal van zeer gelukkige vondsten is dit eenvoudig gegeven opgebouwd tot een allerleukst bezighoudend lachobjcct, dat het gisteravond schitterend heeft gedaan. Men moet het zien, het uitvoeriger naver tellen heeft geen zin. Speciaal ook om de keurige vertolking over heel de linie Dat deze bij uitstek slui tend moest zijn, lag reeds opgesloten in hetgeen wij meedeelden over den sneltrein vaart, waarin gespeeld wordt zonder eenige hapering! Apart vermelden willen we ech ter De Bree en Van Kerckhoven als de verloofde en de echtgenoot, die is „ara aliem Schuld", die met hun beidpn heerlijk typeerend in alleramusantste blüspeltrant het leeuwendeel bi1"dragen tot bet groote succes van dit tQhnee\werk: uitnemend bij gestaan door Dogi Rugani en Mien van Kerckhoven als de twee vrouwtjes, die sta pelgek zün met het Ppkingeesje. dat in levende lijve t^n tooppele verschijnt en, dat zii direct erkend, een dot, een schat is; net om door vrouwtjes te worden vertroe teld! Meer namen nopmen is overbodig, daar geb;k gezegd, allen bijdragen tot het k°nrie geheel Een zeer dankbaar applaus viel den exe cutanten ten deel!

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1