HET BOORDEÜUIS OPRUIMING SCHAATSGARNITUREN AGENDA. MUSEA. HEEFT U ER REEDS VAN GEPROFITEERD? VISCHMARKT 7 BUITENLAND. MUZIEK. ZOOLLEDER „De Centrale", HaarLstr. 74, Leiden TELEGRAMMEN. VrHdag. liet Leidsche Volkshuis. Spr. de heer n. C. Verkruysen; 8 uur. Teiupelierenbuia. Alg. Ledenvergadering Leidsrh Drankweer-Comité. 8 uur. Katwijk (Gemeentezaal)- Filmavond van de Nat. Chr. Geheel On Ih Vereeniging, Ie 8 uur nam.; des middags te 6 uur kinder- jroorslelling. Zondag. Leidsche Schouwburg: „De Speeldoos". Hijzijeu de Pekingees. 8 uur. Maandag. Stadszaai (groote Zaal): Haarlemsche Or- kestvereeniging. Kwart over acht. 1 Leidsche Schouwburg: „De medailles van een oude vrouw". 8 uur nam. Dinsdag. Leidsche Schouwburg: „Le Misanthrope". 6 u. 15 nam. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schei?truat 2 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen Enlrêe Zondag? kos teloos Maandags f 0 25 overige dagen t 0 10 Riiksmnsenm van Oudheden, Hnf»enbtirg 28. Geopenc van 10—.8 uur; Zondags van 1—3 uur. Rntrée Maandags L 0,25, andere dagen f. O 10. Geologisch Minera!ogiscb Mnseum, Garen- markt led'-ren dag van 9—12 en van 130—4 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Gthnographiscb Museum, Rapenburg 67 69 en Rree?traat 18. Op werkdagen van 10—4 uur Entrée's Maandags 1.0 25; overige dagen t 0 10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v. d. Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.305. Zater dags 8 30—12 Kosteloos Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 1—4 uur Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 0—12 30 en 26 uur Kosteloos. Hortns Botanicns, Rapenburg, 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 Ociobpr—31 Maarl 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen ie 8 uur. Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kindpr- en familie rnatinée. „Luxor theater", Stationsweg- Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags rnatinée te 2 uur „Trianon-Theater". Breestraat' Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. *8 Woensdags en Zaterdag? familiemnfinee. City theater, Haarlemmerstraat: Bioscoop- voorstel ingen Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags rnatinée te 2 uur. Den Haag (Scala); Specialileitenvoor- stelling. 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Januari tot en met Zondag 13 Januari waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telel. 807. worden gevraagd om thans reeds over te mogen gaan tot den aankoop van Linden ter uileindelijk vervanging van de Iepen. Hierbij zij erop gewezen dat men Linden ter vervanging van de Iepen wenscht, omdat de bekende Staatscommissie die' over de Iepziekle gerapporteerd heeft deze boomen soort aanbeveelt. En ook omdat door zware Linden op het Rapenburg te plaatsen het tegenwoordige aspect het beste nabijge komen zal worden. De- bedoeling zou zijn de Linden eenige jaren op de kweekerij te verzorgen en ze eerst als ze grooter zijn geworden op het Rapenburg over le planten. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij ons gewend tot den heer E. Th. Wille den bekenden Leidschen hortulanus, en hem gevraagd wat hij denkt van de ge volgen van de noodzakelijke verdwijning van de Iepen van het Rapenburg. De hter Witte deelde ons mede dat zij inderdaad successievelijk zullen moete?n verdwijnen. Doch hij voegde er op onze vraag of er ge vaar bestaat dat de schoonheid van het Rapenburg daardoor in ernstig gevaar zou komen, aan toe, dat daarvan geen sprake zal zijn Hoogstens, aldus de heer Witte, zal hot aspect gedurende een tiental jaren wat jninder fraai zijn Doch dan zullen de Lin den die men in de plaats van de Iepen zal moeten planten het Rapenburg ziin oude bekoring weer teruggeven. Men kan dus dank zij de diligentie van de betrokken gemeenteambtenaren ge rust zijn. Voor het machinisten-examen diploma A slaagde de heer B. Huisman alhier. De opvolger van prof. dr. Hazeu als hoogleeraar in de Javaansche taal- en let terkunde de nieuwbenoemde hoogleeraar dr. C. C. Berg is alhier uit Jndië aangekomen en zal dezer dagen zijn colleges beginnen. Eerst over eenigen tijd zal prof. Berg zijn icaugureele rede uitspreken. De in de laatste jaren in stijgende mate gebleken onmogelijkheid om bij de rectorale oratie op 8 Februari in het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit aan alle belang stellenden plaats te geven, heeft de Aeade- Tnischen Senaat ook dit oar genoodzaakt een regeling ft' treffen, waarbij slechts zij, die voorzien ziin van een persoonlijke toe gangskaart zullen worden toegelaten. De uitnoodigingen aan hen die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen, zijn verzonden Met spreekt vanzelf dat met bij den prosecielaris van dpn Senaat (Prof. Dr. N. J Krom Witte Singel'18 inkomende aanvragen om een toegangskaart voor niet- genoodigden, zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden, maar de geringe ruimte in het Groot Auditorium verbiedt ten deze al te optimistisch te zijn. Wat de studenten betreft ziin maatregelen getroffen, opdat de leden van de V V. S. L.. van het Leidsch Stud Corps, van den Bond L. S. en van Sanctus Augustinus bij de besturen dier corporalies kaarten kunnen verkrijgen, voor- zoover de voorraad strekt. Naar wij vernemen, zal ds. L. .Bonga alhier op Donderdag 17 Januari a.s. in de Doopsgez. Kerk zijn tweede Ibser.lezing houden. Ditmaal zal behandeld worden: „De steunpilaren der maatschappij". Volgens het voorschrift van den Res- 8ortalen Opperrabbijn le '9-Gravenhage zul len morgen Zaterdag 12 Januari ook alhier bij den ochtenddienst ter Synagoge, ter herdenking van het vijftigjarig jubileum van H. M. de Koningin-Moeder eenige bij zondere psalmen worden gelezen, en zal door den leeraar der gemeente een He- brecuwsch gelegenheidsgebed worden uit gesproken. In den afgeloopen nacht is een 21- jarige student op den Witte Singel door het ijs gezakt. Door een hem begeleidenden vriend werd hij spoedig op het droge ge haald. Op de Kaasmarkt is gisteren we'er een rijwiel onbeheerd gevonden. RECLAME. NOG ENKELE DAGEN 5TG8 DE VEREENIGDE ZANGERS. Het voor een kleine drie jaar hier ter stede opgerichle mannenkoor heeft een directeurs wisseling ondergaan. Onder zijn nieuwen leider, den heer H. B. van Sijll uit Rotterdam, heeft het gisteravond in de groote Stadszaai zijn tweede uitvoering pe geven. In de bespreking van het eerste concert nu bijna twee jaar geleden, hebben we met waardeering gewag gemaakt van de samenstelling van hel koor, Ook thans is gebleken dat het materiaal goed is Daar is met dit koor dat blijkbaar met ernst stu deert. iet9 te bereiken, fn wat we gister avond hoorden waardeerden we de be schaafde manier van zingen, ook de cor recte uitspraak van hel woord. De koor- klank kan worden gero°md en de zuiver heid. ee enkel ongelukje daargelaten, was loffelijk. De uitgevoerde nummers zaten er goed in °n er werd met toewijding gezon gen; een der tenoren betoonde bij een inzet wat al te veel toewijding. De directeur waakt angstvallig tegen vlakheid in de voor dracht Dat is prijzenswaardig Maar in zijn zorg voor nuanceering gaat hij te ver. Het leeft bij hem van versnellingen, en vertra gingen, van versterkingen en verzwakkin gen, zóó dal deze voordrachtsmiddelen op dun duur hun werking verliezen Dat komt o.a. hierdoor, dat hij zich bij de voordracht te veel door den teksf laat leiden en te wei nig door de muziek Het rhvthme, zelfs de maat. komt te vaak in het gedrang. De nuancecring wordt wanneer geen sober heid op dit punt wordt betracht zoo licht een uiterlijk maniertje, dat irritcerend werkt Dan komen we op den kwaden weg, d;e naar de liedertafel leidt. Voorshands zinge men eenvoudige liederen op eenvou dige muzikale manier: correct en rhyth- misch. Dat is voor a capelta-zang reeds moeilijk genoeg. Intu9srhen hebben de toe hoorders die in vrij grooten getale waren opgekomen, door hartelijk applaus hun in stemming betuigd mot de voordrachten. Mevrouw Rosa Spier, onze gev:erde harpiste, heeft eenige solonummers ge- sneeld: een waardevolle Fantas:c van Saint-Saëns en een fameuze Moldau- transcrintie (Smetana) met nog een paar nummertjes kleingoed. Mevr. Spier te hoo- rpn en te zien spelen op haar aristo cratisch 9oep|fuig is altijd een hijzonder genot Wie met de constructie van dit uit zijn aard diatonisch instrument bekend is, zal onze bewondering dee ten van de virtuo siteit waarmee mevrouw Spier een stuk als de Moldau met zooveel toonsoort wissel in gen. voordraagt en daarbij een klank produceer! zóó kernachtig en volumineus dat men haast zou vergeten, dat het eigen lijk een orkeststuk is dat ze speelt. Het moge dan al waar zijn dal de harp naar haar bestemming orkestinstrument is. wie haar zóó hehcerscht als mevrouw Spier dat ziin er maar weinigen kan haar tot solo-instrument promoveeren. Met hangt er immer? maar van af of de harpist den muz'kalen toehoorder kan boeien of nipt. En da» doet mevrouw Spier zonder eenig voorbehoud Haar succes was dan ook vol komen Dp bloemen die haar werdpn aan geboden, mogen er het bewijs van zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. De deskundigen benoemd. De Commissie van Herstel heeft een communique gepubliceerd, waarin de defi nitieve benoeming der deskundigen van de geallieerden wordt medegedeeld. Wat u* benoeming der Amerikaansche deskundigen betreft, wordt verklaard, dat de Commissie van Herstel deze in overleg met de Duit se he regeering zal benoemen zoodra de in verband hiermede noodige stappen zullen zijn gedaan. Het communique werd later uitgegeven dan oorspronkelijk aangekon digd was. In verband met de vertraging maakt de Intransigeanl melding van het gerucht, dat men aanvankelijk niet tot over eenstemming betreffende de redactie van het besluit der commissie kon komen. Men stond tegenover voorbehouden van de r®. geeringen, welke een schriftelijke vaslslel- ling der bevoegdheden van de deskundigen door de Commissie van Herstel moeiiijx maakten. De commissie zocht daarom een voor allen aanneembaren tekst vast te leg gen, volgens welken de deskundigen slechts bij wijze van advies hun meeningen le kennen zullen geven, terwijl alleen de re geeringen bevoegd zijn. een beslissing te nemen. Deze tekst moest door de vertegen woordigende regeeringen met algemeene stemmen aangenomen worden Tot deskundigen zijn benoemd: voor België: Franqui en Gutt. voor Frankrijk: Moreau en Parmenlier, voor Groot-Britannië; Josiah Stamp en Lord Revelstoke; voor Italië: Pirelli en Suvich; voor Japan: Kengo Mogri en Takaije Aoki. Het voorzitterschap en bureau zullen door de leden der conferentie zelf worden aan gewezen. BELGIE. De slalrinn te Antwerpen verloopen. De wilde staking onder de bootwerkers is vrijwel geëindigd; de arbeiders laten zich voor den nachtarbeid inschrijven onder de nieuwe voorwaarden die het contract voor schrijft DUITSCHLAND. De groote coalitie. Naar de Sozialistische Pressedienst meldt valt voorshands op do lot 9tandkoming van de groote coalitie in het riik niet te rekenen. Wel zullen de in de rijksregeering ver tegenwoordigde partijen zich in verband met de aanstaande gewichtige onderhande lingen op het gebied van de buitenlandsche politiek (de herstel- en ontruimingskweslie) de noodige reserve opleggen. FRANKRIJK. Uit Kamer en Senaat. Bij het innemen van den voorzilterszelel in de Kamer verklaarde Fernand Bouisson, dat het parlement wederom gewichtige be slissingen zal mopten nemen en o.a. de schadevergoedingskwestie, de bezetting van het Rijnland en de ontwapening bespreken. Hij eindigde met een scherpe veroordeeling van hel antiparlemenfaire offpnsief, dat er nooit in zal slagen het vertrouwen der natje in haar repuhlikeinsche instellingen aan hel wankelen te brengen, die Frankrijk goede diensten bewezen hebben en zijn be houd zijn geweest in de ure des gevaar». Daarna begon het debat over de inter pellatie betreffende de politiek der regeering. Frossard (soc.) stelde vast. dat er een zekere malaise heerscht en drong er op aan dat er een duidelijke politieke meerderheid aan den dag zou treden. Léon Megor (soc. radicaal) zette het ver schil van inzicht uiteen, dat zijn partij van Poincaré scheidt. Poincaré betuigde zijn toewijding aan do republiek. Fródéric Brunet (soc. republikeinen) zeide dat ziin gmen samen zal gaan met de socia listische radicalen. De zitting is daarop tot heden geschorst. f Doumen is met bijna algemeene stemmen herkozen tot Voorzitter van den Senaat. Na de herkiezing van den voorzitter werd de Senaat tol Dinsda-g verdaagd Op de agenda staat dan de interpellatie van Lé- mery (rad.) over het Engelsch -Fransche vlootcompromis en het verdrag van Kellogg. RECLAME. 6C29 ENGELAND. De koning. De koning blijft uiterst langzaam vooruit gaan. Van heden af zal de K. L. M. dagelijks een zending melk en room uit Nederland voor den zieken Koning naar Croydon transpor- leeren. ZUID-SLA VIE. De dictatnnr. De koning heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken Marinkowitsj, die wegens ziekte de kamer houden moet. Naar de Prawda verneemt, zal Marinkowitsj zich voor geruimen tijd naar een herstellingsoord begeven. De stedelijke overheid te Belgrado heeft beslag gelegd op het bureau en de maga zijnen evenals de nieuwe gebouwen van het centraal bestuur der Zuid-Slavische syn- dikaten, van 't syndikalnislisch verbond en van de vakvereenigingen die tot de onaf hankelijke arbeidssyndikalen behooren. De 9yndikaten zijn krachtens de nieuwe wet tot bescherming van den Staat ontbonden verklaard In Kroatië is de ommekeer thans volledig De leider Matsjek verklaarde nu aan een vertegenwoordiger van de Pesti Hirlap dat de dictatuur in Servië zich tegen de Kro- aten richt De Kroatische vertegenwoordigers in de nieuwe regeering moeten dienen om de buitenlanders- zand in de oogen te 9trooien Fndierr deze lantstp poging mis lukt, dan zullen de Kroaten niet langer aan Zuid-Slavië kunnen vasthouden. POLEN. Antwoord aan de Sovjets. Gisteren heeft het PooJsche ministerie van Buitenlandsche Zaken den tekst van het antwoord aan Sovjét Rusland inzake de nota van Litwinow gepubliceerd. In deze antwoord-nota wordt o.a. gezegd: De Poolsche regeering verwondert er zich over. dat de Sovjetregeering het noodig geoordeeld heeft Polen verwijten te maken over het mislukken der onderhandetrngen omtrent het sluiten van een verdrag van non-agressie en ontwapening. Niettemin wil de Poolsche regeering hierover niet dia- cussieeren. doch zich er toe beperken, vast te 9tellen dat de in Sovjet-nota gegeven voorstelling niet steekhoudend is. Principieel is de regering bereid het voor stel aan te nemen, behoudt zich echter het recht voor de Sovjetregeering veranderingên, die noodzakelijk mochten blijken, voor to stellen. Verder acht Polen het zich een plicht om, daar artikel 111 van het Kellogg- pact de van kracht wording slechts na de ratificeering van alle machten doet ge schieden, eerst tot een overeenstemming te komen, met voorstellers en de overige onderteekenende machten. Er moet op ge wezen worden, dat lot nu toe geen dezer machten het pact geratificeerd heeft. De nota is direct geadresseerd aan den volkscommissaris van buitenlandsche zaken. De Poolsche regeering verwondert er zich over dat de Sovjet-Unie zich met haar voorstel niet tot de regeeringen van Fin land, Estland, Letland en Roemenië heeft gewend, die naaste bureD der sovjet-Unie zijn, en wel tot Lithauen, dat het aanknoo- pen der diplomatieke betrekkingen met Polen van de hand wijst. Deze onderschei ding maakt Polen's positie moeilijker, en daarom herinnert de Poo'sche regeering et aan dat een uniforme behandeling van het vraagstuk der veiligheid in Oost-Europa noodzakelijk is. RUSLAND. Kerken gesloten. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet- autoriteiten in Asserbedsjan 74 Mohamme- daansc.he kerken 9 Orthodoze kerken en 4 Sy- nagoges gesloten hebben. De gebouwen en woningen zullen in gebruik worden geno men als woningen en voor een deel voor communistische clubs worden ingericht. De religieuse genootschappen hebben een telegram tot Kalinin gericht, waarin hem verzocht wordt, dezen maatregel ongedaan te maken maar dit verzoek is door hem af gewezen. MEXICO. Minister gedood. De minister van Landbouw, dr. Parres, die candidaat gesteld was voor den post van gouverneur in den slaat Hidalgo, werd bij een botsing met politieke tegenstanders in de stad Atofonileo el Alto gedood. Ook twee van zijn aanhangers kwamen daarbij om het leven. CHINA. Een incident te Hanhon. Naar men uit Hankou meldt, heerschfc daar een gespannen toestand wegens den dood van een Chinees, die door een Ja- panschen soldaat op een motorfiets wao aangereden. Het volk wordt hoe langer hoe meer opgewonden over dit incident. De Chineesche autoriteiten en de Japan- sche consulaire ambtenaren confereeren voortdurend met eLkaar over deze aange legenheid. DE FR AN SC HE SCHULDEN AAN AMERIKA PARIJS. 11 Jan. (V.D.) Naar van betrouw bare zijde wordt gemeld, heeft Poincaré Wopnsdag een tele'foongesprek gehad met Parker Gilbert, die te Washington vertoeft, over de kwestie van de regeling der schade vergoeding en de ratificatie van de Frausch- Amerikaansohe schuldovereenkomst. Naar gemeld wordt, zal Poincaré na een bevredi gende regeling van de schadevergoeding> kwestie onmiddellijk de ratificatie van de Mel lorn-Berenger-overeenkomst voorstellen. HET BEZOEK VAN PARKER GILBERT AAN AMERIKA. PARIJS, 11 Jan. (V.D.) Volgens een tele gram van de New-York Herald" uit Was hington heeft de agent-generaal voor de schadevergoedingsbetalingen Parker Gilbert besloten tot het einde van deze maand in de- Vereenigde Staten-te blijven om deel te nemen aan de beraadslagingen van de Ame rikaansche regeering. welke onmiddellijk verband houden met de oplossing van het schadevergoedingsvraagstuk. Men is van meening. dat het langer verblijf van Parker Gilbert in Amerika in verband sfaal met de bespreking van definitieve plannen tot oplossing van het herstelvraagstuk In offi- cieele kringen wordt er evenwel op gewezen dat er geen officieele besprekingen plaats vinden. Men verwacht, dal de eerste be spreking tüsschen Gilbert en Hooveri Vrij dagavond in de particuliere woning van Hoover zal plaats hebben. DE UNIE TOT HULPVERLEENING. GENEVE, 10 Jan. (Belg. Tel. Ag.) De re geeringen van Engeland en Nieuw-Zeeland hebben zich aangesloten bij de Internatio nale Unie tot hulpverleening van door ram pen getroffen bevolkingen. DE ENGELSCHE KONING. Naar aanleiding vaD het bericht van de K L M. omtrent het verzenden van melk en room uit ons land naai Engeland voor den koning, vernemen wy bet volgende: Er is geeD pprake van de geregelde ver zending van melk en room per K L M naar Engeland De V A M I. te Amsterdam pro duceert de zoogenaamde Acidophitusmelk en room, eeD Ameriknansrb product dat zeer smakelijk en licht verteerbaar is, en dat in Engeland nog niet wordt vervaar digd. De samenstelling daarvan ie zooda- i nig, dat het product vooraj vopr herstellen de zieken, geneeskrachtige waarde heeffc.- De directie van de V.A.M.l beeft dezen dagen op eigeD initiatief een zending voor den koning van Engeland aan diens ge- neeshee.ren gezonden roet dedaarbij be- hoorende wetenschappelijke gegevens. Zij heeft aan de verzending per vliegtuig de voorkeur gegeven om het product zoo versch mogelijk in Engeland te doen aan komen. EEN AFOSTOLISCHE BREVE. ROME, 11 Jan- (Beig. Tel. Ag.; Evenals Paus Leo ~Xi.il heeft Pius XI een Apos tolische Breve uitgegeven, waarin ti ij me dedeelt dat dit jaar in verband met zijn Gouden Priesterjubileum als een bijzonder j „Heilig Jaar" (Annum Sanctum extra or- diném) moet worden beschouwd. DB REGEERINGSVORM IN ZUID-SLA Vl£ LONDEN, 11 Jan. (V.D.) De „Daily Ex press" publiceert een verklaring van den Yougoslavi8chen minister president Sivko,- vitsj aan den correspondent van dit blad te Belgrado. De minister-president verklaar de, dat Yougo Slavië zal terugkeeren naar het parlementarisme zoodra de bijzondere taak van de huidige regeering zaJ zijn ver vuld. Op de drie aan hem voorgelegde vragen, ten eerste of het gaat om een permanent absolutistisch regiem, of ten tweede om ecu militaire dictatuur of ten derde om een fascistisch regiem, antwoordde de minister president ontkennend. De koning heeft vc^| de regeering mannen uit alle kringen van het openbare leven gekozen, die zijn ver trouwen bezitten en in het land een goeden naam hebben. Het feit, dat hij officier is, beteekent niet, dat er gesproken moet wor den van een militair regiem. De koning had even goed een cjvielen persoon kunnen kiezen, doch het was noodig iemand te vin den, die aan geen partijverplichtingen ge bonden is. Op de vraag of bet juist is, dat de ko ning een streep onder het verleden heeft getrokken en of het de taak van den nieu wen minister-president is den grondslag voor een nieuwen staat te leggen, antr woordde Sivkovitsj, dat hierop een beves tigend antwoord kan worden gegeven. Hij wilde evenwel geen verklaring over zijn toekomstige politiek aflegeen, daar de re- geering nog te kort aan het bewind is en de ministers zich op het oogenblik slechts met de oplossing van de moeilijkst© kwesties bezighouden. NIEUWE TROEBELEN IN CHINA. TOKIO, 11 Jan. (V.D.) Volgens hier uil Shanghai ontvangen berichten heeft Chang Hsu Liang, de Zoon van wijlen maarschalk Chng Tso Lin, heden den vroegeren chef van den generalen staf van Chang Tso Lin generaal Yang Yu Ting laten arresleeren en terechtstellen. Bovendien zijn hveean dere generaals van het Mandjneriische leger gearresteerd. Chang Hsu Liang heeft verder het arsenaal van Moekden lalen bezeilen. De aanleiding hiertoe zou zijn het verzet tegen het hijschen van de nationalistische vlag en de onderwerping aan de nationale Chineesche regeering in Mandsjoerije. HET INCIDENT TE HANKOU. LONDEN, 11 Jan. (V.D.) Naar uit Shanghai gemeld wordt, zijn bij de Japan- sche katoenspinnerijen aldaar veertig dui zend Chineesche arbeiders in staking ge gaan. Het betreft hier een sympalhiestaking j voor de veertig duizend arbeider? in Hankou die aldaar in staking zijn gegaan omdat een Japansche militaire auto een Chi neesche koelie overreed en Japan weigerde een schadevergoeding te bplalen De toe stand te Hankou wordt ernstig geacht. WTLKINS' ZUIDFC0LVLUCHT. NEW-YÖRK, 11 Jan. (Reuter). Volgens een radiogram afgezonden van het eiland Deception aan Amerikaansche bladen, heeffc Wilkins het eprste deel volbracht van zijn JJuidpool-expeditie dooi de exploratie van het Graham land. Wilkins heeft besloten spoedig naar de Vereenigde Staten terug te keeren en er te blijven tot het volgende seizoen, om d^n van uit eeD andere basis nieuwe pogingen te doen Wilkins heeft dit besluit genomen, na gisteren een vlucht te hebben gedaan van 500 mijl om te trachten een meer Zuidelijke basis te vinden om zijn exp'oratic-tochtcn dit seizoen nog voort te zetten, doch hij is hierin niet geslaagd. Wilkins heeft gerapporteerd, dat het Graham-land 'n groep eilanden is, die geen deel uitmaken van de Zuidpool, zooals op de landkaarten is aangegeven. TUMULT IN EEN GEMEENTERAAD. DRESDEN, 11 Jan. (V.D.). De gemeen teraad van Dresden hield Dunderdag zijn eer ste zitting in het nieoive jaar. Tijdens de zitting kwam bet tot een geweldig tumult tüsschen de sociaal-democraten en de com- S ir.uriiftten, doordat in de vergadering, die tot middernacht duurde, verscheid* ne communis- I tiaehe voorstellen werden verworpen. Aan het tumult namen ook de communistische bezoe- kers op de tribune deel. Tgdens de vergadering van den gemeen- feraad organiseerden de communisten oen demonstratie van werfcfoozen. De demonstran- ten trachtten in het stadhuis binnen te drin gen, doch werden door de politie daarin ver hinderd. DS HITTE IN AUSTRALIË GEËINDIGD. SYDNEY, 11 Jan. (Keuter). De bosch- branilen blijveD, aangewakkerd door den krarhtigën wind, door den geheelen tingit j voortwoeden en veroorzaken aan woningen,- voorraden en gewassen grooie schade, die thans reeds op een half millioen p.st ge schat wordt. Aan de hittegolf ip thans een einde gekomen. Daardoor zijn in totaal ze» menschen gestorven. i 2—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2