69ste JAARGANG VRIJDAG 11 JANUARI 1929 No. 21112 OFFICIEEIE KENNISGEVING STADSNIEUWS. TER EERE VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta per regel voor advertent.cn uit Leiden en plaatsen tvaar agentschappen van on? Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenliPn 35 Cts per regel Kleine Adverfenliën uitsluitend bii vooruitbetaling Woensdag* en Zaterdags 50 Ct9. btj een maximum aantal woorden van 30. Inraseo volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Hts porto te betalen RewiisniimmeT 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 •PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden oer 3 maanden f 2 35 per week 0 13 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -I- portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Maan dag 21 Januari e.k.. des namiddags te 3 uur op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen hel verzoek van de N.V Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen v.h. L. E. Nieuwenhuizen om vergunning tot het hou den van varkens op een terrein gelegen in den Peslhuispolder kad bekend gemeente Leiden, Sectie P no 766. Gedurende drie werkdagen voor het tijd stip hierboven genoemd, kan op de Secre tarie kennis worden genomen van de stuk ken. die omtrent het verzoek mochten zijn ingekomen. 5101 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Januari 1929. DE PLECHTIGHEID IN DE HOOGLANDSCHE EERE. Daartoe in staat gesteld door de maatre gelen welke het gemeentebestuur van onze stad genomen had, zjjn vele honderden stad genoot en gisteravond in de gelegenheid ge- weest een onvergetelijk scboonen avond te beleven in de Kooglandsche Kerk, waar het concert dat in de Groote Kerk in de Residen tie ter eere van H.M. de Koningin-Moeder gegeven werd, langs telefoniscben weg naar 'hier overgebracht, kon worden bijgewoond. De belangstelling die stellig voortkwam uit de groote sympathie die men ook ten on zent algemeen voor Koningin Emma koes tert, was overweldigend. Reeds lang voor het uur waarop het begin van de plechtige bij eenkomst was aangekondigd, stroomde Tneo in dichte drommen naar ae kerk, waar ook nog velen die verzuimd hadden een plaats te bespreken een poging wilden wagen om mede de plechtigheid te kunnen bijwonen. Groot was ook het aantal autoriteiten die ter kerke waren opgegaan. Onder hen merk ten wij op, onze burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen en president-curator der universiteit; jhr. mr. dr. N. C. de Gij- selaar, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysin» ga, rector-magnificus der universiteit en prof. dr. N. van Wijk, secretaris van den senaat der universiteit; mr. P. J. idenburg, secretaris van curatoren; jhr. D. Moilerus, garnizoenscommandant; de commandant van het vierde regiment infanterie; mr. P. A. fluacker Hordijk, dijkgraaf van het Hoog. eemraadschap van Rijn.and; mr. F. Ligten- berg, kantonrechter; de gemeente-secreiaris mr. dr. C. E. van Stryen; de wethouders Aug. L. Reimeringer, T. S. Goslinga, mr. Tépe en J. Splinter; veie leden van den emeeiitoraad benevens de hooiden van tak ken van dienst der gemeente; leden van het Collegium van het Leidsche Studenten Corps; van het bestuur der Vereeniging voor Vrou. weljjke Studenten; van den Bond van Leid- sche studenten en van de r.-k. studenten ver- eeniging Sanctus Augustinus; de leden van de gemeente^commissie der Ned. Herv. kerk, vau het college van notabelen, alsmede af gevaardigden van de kerkbesturen van vrij vel alle alhier gevestigde kerkgenootschappen. Om acht uur, nadat de laatste tonen van het orgel waren weggestorven, betrad onze burgemeester het spreekgestoelte en sprak dö aanwezigen als volgt toe. Rede van mr. Van de Sande Bakhnyzen. Kan aan H. M. de Koningin-Moeder een warmer tn duidelijker bewijs geleverd wor den van de achtmg, die men voor Haar j koestert, van de gehechtheid van alle j Nederlanders aan Haar, dan dat overal 1 in het land de burgers trachten deel te nemen aaD de huldiging ter Harer eere 'n de kerk in Den Haag? Uw aantal treft, mij en ook treft mij, lat hier samenkwamen Nederlanders, die oor hun opgaaD naar deze kerk geen an dere drijfveer konden hebben dan deze, dat I het gold een deelnemen aan een huldiging van de Koningin-Moeder door het Volk. Bij alle verschil van opvatting en niettegen staande die sterke neiging van ons volk om eigen levensopvatting niet onderge schikt maar bovengeschikt te achten, vondt gij toch allen dat hier een gedachte wordt uitgedrukt, waarmee wij het allen eens zijn, vindt gij toch allen, dat in een hul diging als thans in Den Haag aaD H. M. de Koninvin Moeder gebracht gaat worden, iet® is waarbij gij tegenwoordig wilt zijn. Gij voeldet allen dat waar die hooge Vrouwe een bewijs van genegenheid gege ven wordt, daaraaD het volk in zijn geheel kan en moet deelhebben. Het bestaan van dit gemeenschappelijk gevoelen bij zoovelen, het i6 een passende weerklank op Harer Majesteit® gevoelens tegenover ons. Want dit is het wat onze bewondering voor Haar wekt, wanneer wij Haar 60 jarigen levensloop en arbeid in deze landen beschouwen, dat Zij, van bui ten te midden van ons gekomen, in een Haar vreemd volk, zoo vol van eigen aard, gestreefd heeft daarin altijd dat te vinden wat vereent, èn dat Zij dat ook altijd ge vonden heeft. Haar oog zag in ons volk vooral dat wat goed is en Zij zocht naar de aantrekkelijke en goede eigenschappen en zoo kon zij in Haar warm voelend hart heel het volk van de lage landen omsluiten, zoo bon Zij die warme liefde voor dat volk verkrijgen, die er Haar toe dreef en drijft in alle drie groote perioden van Haar ver blijf in Nederland voor ons volk te bliiven werken, er zich aan te geven. Zoo kon Haar werk bij een ieder waardeering vinden. Haar toewijding bii iedpr tot dank stem men, zoo hebben Haar tallooze bewijzen van van milddadigheid, van medegevoel, van hartelijke genegenheid bij allen, ook bij hen die huD levensbeschouwing gronden op andere beginselen, op andere geloofs overtuiging, een wederliefde opgewekt, die echt gemeend en diep gevoeld wordt. Het is nu 50 jaren geleden, dat H M. onzen bodem betrad Zegenrijker gebeur tenis, zoo zou het blijken, was voor ons land nauwelijks te bedenkeD. Welke peviode men uit dit tijdperk ook neme: het huwe lijk en eerstp moederschap, het regentschap en de voogdij en eindelijk het Koningin- Moederschap, het treft dat de rol, die daarin H. M toeviel door Haar met een ongeëvenaard gevolg vervuld is. Tn '79 kwam zij als een zonnestraal in het door te talrijke sterfgevallen versomberde, toe- komstlooze Oranjehuis, daarin weer hoop en vertrouwen brenven. Kort opeen ontvie len deff Koning een broer en de twee troon opvolgers en was het al duister wat men om zich zag, toen Zij weer vrooltikheirt, levensmoed en levenslust in het Konmklnk pezin en hope in het volk terugvoerde Zou Holland der MoedeT van onze Konincrin, van zhlk een Koningin!, niet dank weten? Toen in '90 de Koning en laatste manne lijke telg van het Oranjehuis Haar weduwe liet. toen had een 10-jarig verblijf te mid den van ons reeds zulk vertrouwen in Haar geschapen, dat met volle gerustheid het regentschap in Haar handen werd gelegd. Op stond braken groote binnenlands-poli tieke moeilijkheden uil. Men zal zich her inneren hoe de kiesrechtbeweging nagenoeg alle politieke partijen in tweëen spleet, hoe zelfs een besluil tot Kamerontbinding, door een onderling verdeeld kabinet voorgesteld, moest worden genomen, hoe moeilijk een keus daarop het kiezersvolk der jeugdige Regentes voorzette. Wie zich die gebeur tenissen en de houding van de Regentes van die dagem herinnert, zal met mii instem men. wanneer ik zeg, dat voor het beleid in die dagen getoond alleen al. naast de gene genheid en het vertrouwen in de eerste periode gewekt, nu komen moest bewonde ring. Bewondering dat een prints van vreemden oorsprong, plotseling geroepen een regeerin? te voeren naar een constitutie die nog nauwelijks bezonken mocht heëten. dat zóó feilloos met zooveel vastheid kon doen. „Moge de almachtige God Uwe Majesteit gezondheid, kracht en wiisheid geven om de dankbare maar moeilijke taak van Regentes en Voogdes te vervullen tot geluk van onze beminde Koningin Wilhelmina en tot heil van ons dierbaar Vaderland". Zoo had de Voorzitter van de Staten-Generaal de tweede periode ingeluid. En toen aan het einde van het regentschap er na jaren weer eens reden tot algemeene volksfeesten was, wat bleek toen de vrucht van die acht jarige toewijding? Een ongekend, in ons volk toen nog niet vermoed, oplaaiend enthousiasme, een spontane betuiging van echt gevoelde lie'fde voor het Koningshuis! De Duitsche prinses was v'eesch van ons vleesch. bloed van ons bloed, zij was een echte Nederlandsche geworden, Haar takt, Haar helde*- inzicht hadden in een korte spanne tijds den weg naar ons hart gevon den èn.. ..voor het Oranjehuis de sym pathie, de volksgunst weer wakker geroe pen. Want ons volk had óók gezien hoe de Voogdes, als ware dè.t Haar eenige taak ge weest, de Koningin tot den troon opleidde. Wij hadden gezien hoe Zij de Koningin had gevoerd te midden van het volk. hoe Zij Haar vertrouwd gemaakt had met al wat ons bezighoudt. Wij hadden gezien hoe Zij, die kwam uit een land waar vorstelijke pracht en praal en pronk nog grooten rol 9peplden Haar leerde dat de weg naar het hart van óns volk niet loopt door groote pa leizen noch schitterende hofhoudingen en hoffeesten maar dat het Hollandsche volk dan zijn Koningin het liefste heeft, wan neer Koningin en volk dicht bijeen, in een voud kunnen wonen Wel mocht Hare Majesteit de Koningin- Moeder zeggen bij het terugtreden als regentes* „In dagen' van smart en rouw Irad ik op als Regentes van het Koninkrijk, thans schaart zich het geheele volk in vreugde om den troon zijner jonge Koningin. God heeft mij in deze jaren gesteund. Mijn dierbaarste wensch is vervuld." En nu de laatste dertig jaren. Na 8 jaren van trouwhartige vervulling van de plichten van regentes, een regen tes die nooit vergat dat Zij daar was om eens anders wil. die ook nooit de oogen van het volk naar zich zelve, doch naar Haar dochter richtte, heeft Zij haar eigen plaats in ons land ingenomen, waar Haar warm hart Haar die aanwees. Hoe bewijst het geen zij sindsdien deed en doet, nadat de re- geertoak Haar van de schouderen is geno men. dat Haar betuigingen van toegewijd heid aan ons volk. van medeleven met onze vreugden en smarten voortkwamen uit op rechte. overtuigde liefde en uit een hart, zoo edel als louter goud. Gezegend was het oogenblik toen Konin gin Emma in Januari '79 ons Land betrad, gezegend zijn voor ons geweest alle de vijrtig jaren, die Zij daar bleef zorgen, wer ken en medeleven. Dikwijls reeds heeft een vreemde prinses, in het Oranjehuis door huwelijk ingetreden, op de bres gestaan wanneer de toekomst zwart scheen. De Moeder van Prins Willem III, de Moeder van Prins Willem V, maar geen hunner wist zoo onze aanhankelijk heid te veroveren als de Koningin-Moeder. Geen hunner kon zoo dicht het ideaal be naderen als zij deed als Vrouw, als Moe der, als Vorstin I Moge Zij vandaag beseffen hoe duizen den Nederlandsche harten wat warmer om Haar kloppen. God schonk Haar rijken zegen en óns door Haar. Moge Hij in Zijne Alwijsheid het zoo bestieren, dat zij nog lange jaren bij ons blijve en zich koesteren moge "in de liefde van een geheel volk. Andermaal weerklonken van het orgel eenige liederen, en spoedig daarop werd de aansluiting met de kerk in Deo Haag waar inmiddels de plechtigheid was aange vangen, tot stand gebracht Duidelijk, of schoon niet altijd even zuiver kwamen de liederen, de muziek en de zang van het zesstemmig koor door. En groot en volko men was de ontroering bij het hooren van al het schoons dat verheffend klonk en een wonderlijk blijde ontroering verwekte bij allen die in stille aandacht volgden hetgeen de toonkunstenaars te 's-Gravenhage ten beste gaven. Prachtig klonk de zang van mevrouw Noordewier en de hobo-soli van den heer Stotijn en ook van dr. Joh Wagenaar's be werking van Nobelman'8 oude compositie voor trompetten, bazuinen en orgel klonk breed en gewijd, plechtig en gedragen. Ontroerend was het. oogenblik waarop de eerste strophen van het Wilhelmus tot ons kwamen. En prachtig was het spon taan invaller van de schare in de Hoog- landscbe kerk die het als een behoefte voelde de verschillende coupletten van ons Volkslied mede te zingen. Zoo ook geschiedde met „Waar liefde woont gebiedt, de Heer Zijn zegen". Na afloop van de uitzending uit Den Haag, was het onze oud-burgemeester jhr. mr. dr. N C. de Oijselaar, die het woord tot de in de Hooglandscbe Kerk vereenig- den richtte. Hij zeide het volgende; „Wilt heden nn treden voor God den Heere Hem boven al loven van herten seer" Waarde toehoorderessen en toehoorders, Zijn het die woorden niet, die ons hart en onze gedachten op dit oogenblik vervui len, nu wij de plechtige muziek-uitvoering in de Groote Kerk te 's-Gravenahage, ter herdenking van het vijftig-jarig verblijf van Hare Majesteit de Koningin-Moeder in Ne derland. hebben aangehoord? Ja! God bovenal loven, wijl Hij het Neder landsche Volk, 't Koninklijk Gezin, Ons, nu reeds gedurende een tijdperk van vijftig ja ren, geschonken heeft de voortreffelijke Vrouwe, zooals Leiden9 burgemeester H <ar bij den aanvang dezer plechtigheid aan ons heeft geschilderd? De hooge Vrouwe uit den vreemde tot ons gekomen, een ware vaderlundsche ..Prinses van Nassouwe" geworden, heeft als echtge- noote en moeder, als regentes, als Koningin- Moeder den grootsten dank van hel Neder landsche Volk verdiend en aller harten ge wonnen door Hare toewijding, Hare vrien delijkheid en door Haren grooten mildadig- heicUzin Steeds 9tond en staat Hare Majesteit op dp bres. als het geldt liefdadige doeleinden te bevorderen, noodenook particuliere te lenigen; ik herinner slechts aan de vor stelijke gift van Haar prachtig landgoed ..Oranje Nassauoord." En dan Haar grootste gift aan het Neder landsche Volk; dal wij onder de gezegende regeering van onze gelipfde Koningin Wil helmina door vele moeilijkheden en dooi zware lijden zijn heengekomen is dat niet voor een zeer groot gedeelte ook te danken aan de voortreffelijke opvoeding, die do Hooge Vrouwe, die wij thans herdenken aan Hare Koninklijke dochter gegeven heeft? Geachte aanwezigen, Wij allen, hier thans verzameld in plech tige bijeenkomst, welen wat wij te danken hebben aan ons Oranje-Huis. wij hebben dat Vorstelijk Geslacht lief. omdat het steeds goed en bloed veil heeft gehad voor de vrij heid des Volks, omdat het ons steeds heeft geregeerd, verdraagzaam, vroom en vroed in nationalen zin, vertegenwoordigende de Volkseenheid. Onze Koningin-Moeder is ganself en al in dat Oranje-Huis ingetreden, Zij behoort er geheel toe. Zij is omvat in die groote liefde, die wij gevoelen voor Hen en voor Haar, die onzen grooten Prins van Oranje zijn opgevolgd. En nu nog enkele woorden over Harer Majesteits betrekkingen tot deze stad. Geen stad of dorp in ons Vaderland is nauwer verbonden aan het Oranjehuis, dan onze goede stad Leiden. We denken hierbij terug aan de tijden van het beleg en aan de stichting onzer Academie door den Vader des Vaderlands. Daarna hebben vele Oranje-Vorsten onze stad bezocht en sommige hier als studee renden tijdelijk verblijf gehouden, welk voorbeeld is gevolgd door onze Prinses Juliana. H. M. do Koningin heeft in 1925 binnen de muren van de Pieterskerk Haar Eere doctoraat verworven. Koningin Emma nu heeft steeds de oude traditie's gevolgd en is herhaalde malen in Leiden geweest tot het brengen van talrijke bezoeken aan de verschillende ziekenhui zen, de musea ook ons Stedelijk Museum „de Lakenhal" de Gestichten in Oegst- geest en nog meerdere. Steeds blijft Zij de grootste belangstelling toonen in den afbouw en de inrichting van het Nieuw Academisch Ziekenhuis en geheel on-officieel brengt Zij vaak een zonnestraal in de zalen der patiënten. Ik ben den Burgemeester en ds. Riemens dankbaar, dat zij mij hebben toegestaan tot mijn vroegere ingezetenen een kort slot woord te spreken bij den afloop van deze plechtigheid; en hiermede zoude ik kunnen eindigen ware het niet, dat ik. alvorens ge heel afstand te doen van het woord, de bede wil uitspreken, dat het God moge be hagen aan de jaren van Hare Majesteit de Koningin-Moeder die reeds den leeftijd der' sterken heeft bereikt, nog vele jaren toe Ie voegen van geluk, gezondheid en voorspoed. Dat zij zoo! Ds. Boissevain die dr. Riemens, die we gens ernstige familieomstandigheden ver hinderd was uitvoering te geven aan zijn voornemen om de bijeenkomst met dank- ging te sluiten, ging tenslotte in dankge bed voor En daarop verliet men zeer on der den indruk* en verheugd over den schit terenden avond huiswaarts. De luidsprekerinstallatie in de kerk was aangebracht door de N.V. Electriciteits- maatschappij v/h. De Vries eD Stevens, met medewerking van de Nederlandsche Sein- toestelle-nfabriek te Hilversum. LEGATUM VISSERIANUM. Het Leidsche Legatum Visserianum heeft besloten een boek te doen samenstellen nopens de rol, die Nederland in den wereld oorlog heeft vervuld in de ontwikkeling van het onzijdigheidsrecht. Het Legaiun» heeft bereid gevonden om zich met htsi samenstellen van dit werk, waarbij in ruime mate officieele documenten zullen worden afgedrukt, te belasten mr. F J. A. Huart, Referendaris aan de Provinciale Griffie te Leeuwarden. Een Comité van Deskundigen zal den schrijver terzijde staan. In dit Comité hebben, op uitnoodi- ging van het Legatum Visserianum, zitting genomen de gep. Vice-Admiraal Surie. Gen.- Maj. Schuurman, prof. van Vollenhoven, alsmede prof Frangois, die allen in ver schillende hoedanigheden medegewerkt heb ben aan de onzijdigheidsmaatregelen, die ons land gedurende den grooten oorlog heeft moeten treffen, en voorts de hoog leeraren in het Volkenrecht Anema, Belle- froid, van Eysinga, Kleintjes, van der Pot en Verzijl. Tol aller leedwezen moest Baron van Heeckeren, die als chef der juridische af- deeling aan hel Ministerie van Buitenland- sche Zaken gedurende den geheelen oorlog' zulk eene belangrijke rol gespeeld heeft in de zaak, wier beschrijving het thans geldt, en die tegenwoordig in het buiten land verblijf houdt, zich verontschuldigen om in het Comité zitting te nemen. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOFHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: B. den Duik, Zuidstraat 71, Katwjjk. Ha- ringliandel en Bokkingruokeirjj. Eigenaar; B. den Duik, te Katwijk. J. Buurman, Breestraat 4a, Leiden. Bloe- BINNENLAND. Herder king van het gonden jnbi'enm ven do Koningin-Hoeder in de Hoogl. Kerk te Leiden. (Stadsnieuws, lste Blad.) De huldiging van de Koningin-Moeder. (3e Blad.) De postTlnchi der P H A E N. (Binnen land, 2e Blad.) Het voortgezette foest van het eerste regiment infanterie. (Binnenlan, 2e Blad.) De strijd tneschen de bcroepsschaateen- rijders in hei Noorden. (Gemengd, 3e Blad.) Generaal Booth, leider van hel Leger des Heils, krijgt een wenk zich nil rijn ambt teing te trekken. (Kerk en School, 2e BI.) Bestuursvergadering van den Nederland, schen Voetbalbond; komen er wedstrijden tegen beroepsspeler, nif midden-Europa. (Sport, 2e Blad.) BUITENLAND. De Commissie van Herstel heefi de finan- tieel desknndigon benoemd. (Buitenland. lste Blad.) Polen antwoordt aovjct-Rnsland inzak, het Kellogg-pact. (Buitenland, lste Blad.) Wilken, eindigt voorloopig zijn Znidpool- vluchten. (Tel lste Blad.) menmagazjjn. Eigenaar: Jac. Buurman ta Leiden. W jj zi g i n g: J. Buurman Zoon, Utrechtscbe Jaagpad 10a, Leiden. Bloemisterij; d.d. 1 Jan. 1929 werd de 2e zaak, gevestigd Breestraat 4a, overgenomen door den zoon van desa eige naarJ. Buurman te Leiden. M. P. Splinter £a. J. L. Hoos Zoon, Zijlweg 2, Leiderdorp. Steenbakkerij. Wijzi ging handelsnaamtbans: M. P. Splinter. LEIDSCHE IJSCLUB. Het ijs op de Leidsche ijsbaan bleek giste ren veel te hebben geleden van het drukke bezoek van den vorigen middag en avond. Vooral het voorste gedeelte, voor de resiau. ratietent, vertoonde vele zwaEke plekken en was zeer ongelijk. Hc-t bestuur heeft dit gedeelte dan ook gisteravond geheel doen stukhakken en over da vannacht aaneengevrorm stukjes ijs he denmorgen warm water doen gieten. Het logisch gevolg is, dat dit gedeelta hedenmiddag niet opengesteld zal worden, maar dat waarschijnlijk morgen de geheele baan weer in prima conditie zal zijn. DE EOOMEN AAN HET RAPENBURG. Naar wjj van gewoonlijk goed ingelichte bevuegde zijde vernemen, is de toestand van de iepen die langs beide zjjden van liet Papenburg staan, en die aan deze prachtige gracht zulk een ongemeene bekoring verlee. nen, sinds eenigen tijd mindeir gunstig. Ja zelfs zal het noodzakelijk blijken spoedig zes o£ zeven boomen die gevaar opleveren oor do, bewoners en voorbijgangers te vellen. Daardoor zullen hier en daar ontsierende hiaten ontstaan, en zal het beeld van het Rapenburg natuurlijk min of meer worden geschaad. Ernstig is dit evenwel niet en het ver schijnsel is hetzelfde dat ook in andere stcuen yoorkomt. Gelukkig is hier geen sprake vaD een aantasting van de boomen door de gevreesde en in den laalsten tijd veelvuldig voorkomende iepziekte. Die komt trouwens ook gewoonlijk bij jonge iepen voor en met bij bejaarde boomen zooals die aan hei Rapenburg. De reden waarom dit jaar reeds een aan- tai en binnen weinige jaren waarschijnlijk wöl alle iepen zu-len moeten worden neer geveld, is dat zjj langzamerhand totaal uit gehold zijn, waardoor ze aan kracht veriis. zen en het bovenbedoelde gevaar gaan opleve ren. Wat de oorzaak van dit in den loop der jaren opgetreden uithol.i g proces is, is moei lijk nauwkeurig te zeggen. Ducb vaarschijn- lijk althans dit is ook elders meermalen gebleken is het een gevolg van inwateren na het periodiek kappen. Daarbij kom* dat de boomen in de stad veel te lijden hebben van de gas- en andere leidingen in den grond, waardoor hun weerstandsvermogen vermin, dert. Wij vernemen dat de betreffende ambtena ren ter zake zeer diligent zijn, en zijn wij wel ingelicht dan zou reeds in het gewone jaarljjksche boomen rapporl aan den Gemeenteraad machtiging

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1