69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 Januari 1929 Tweedè Blad No. 21111 GEMENGD NIEUWS. IJSBERICHTEN. GISTERAVOND ARRIVEERDE AAN HET CENTRAAL STATION TE AMSTER DAM, de beroemde Russische filmregisseur Poedowkin, maker o.a. van de ook hier te lande bekende film „De Moeder". Poedowkin houdt vandaag te Amsterdam een lezing over zijn werk. Roelfsema (Leiden) plaatste zich gisteren tweede in den wedstrijd te Zutfen over 1500 M. om het kam pioenschap van Geldrland. GISTERMIDDAG werden op de ijsbaan aan de Kleverlaan te Haarlem ijswedstrijden gehouden. Hierbij geven wij een foto van de onderlinge ijs-hockeywedstrijden van de „Musschen". GISTEREN werd het 115-jarig bestaan gevierd van het eerste Regiment Huzaren te Amersfoort. In den namiddag werd een jachtrit en 'n rit door Amersfoort gemaakt. DE STAATSGREEP VAN YOUGO-SLAVlE. - Een exterieur van de Skoeptsjina te Belgrado waar zich de laatste dagen de belangrijkste ■tooneelen van den staatsgreep hebben voorgedaan. EEN AUBADE. Gisterenochtend heeft Mej. v. d. Harst, directrice der muziekschool van „Toonkunst" te Leiden, met enkele leerlingen dier school ten Paleize van de Kom Moeder, een kleine zanghulde aan de jubileerende vorstin gebracht. De zangeressen voor het Paleis; geheel rechts in de deur Mejuffrouw v. d. Harst. DE HOOGE RAAD VAN HET LEGER DES HEILS is sedert eergisteren te Sun- bury-on-Thames (Eng.) bijeen om te beslissen of de aan het ziekbed gekluisterde Generaal Bramwell Booth al dan niet de opperste leiding van het L. d. II. zal mogen behouden Bij het vertrek uit Londen naar Sunbury-on-Thames. Links: Ook le Arnhem vielen gisteren de militairen leest. Het 8ste Regiment Infanterie herdacht het 115-jarig jubi leum. Op onze foto ziet men overste Waltheer voor het regi ment, terwijl dit de eer aan het vaandel bewijst. Rechts: Ijsvermaak. Te Haarlem werden gistermiddag op de baan aan de Kleverlaan groole ijs-wedstrijden gehou den. Behalve ijshockey, waren verschillende andere wedstrij den en spelen uitgeschreven, waarvan vooral het ballon- drijven voor kinderen zeer in den smaak viel. Moment uit dezen wedstrijd. De toestand van het ijs in Leiden's omgeving. Hoewel de vorst nu al eenige dagen aan houdt. is er om Leiden no£ aan alle kanten veel open water. Ten dienste van de scheepvaart worden de voornaamste wate ren, waarin wef veel drqfjjs ligt, nog steeds open gehouden en eigenlijk zijn het slechts de slooten waarop gereden kan worden zon der gevaar. Aan de zijde van Zoeterwoude is de Does evenwel hier en daar goed berijdbaar. De baan is prachtig, doch men deelde ons mede, dai voorzichtigheid nog steeds geboden blijft. Dat is trouwens overal nog het geval. De Rqn is nog onberijdbaar. Hij ligt nog groolendeels open en het ijs dat er in ligt is verre van fraai. Zelfs bq aanhoudend vrie zend weer zal het wel heel wat moeite kosten hier behoorlijke banen te maken. De Schenk ziet er nabij den Haagweg veel beter uit dan het vorige jaar. Er is' hier reeds gereden, maar het ijs bleek nog alles behalve betrouwbaar Gisteren zijn er nog eenige personen doorgezakt. Misschien dat hi; aanhoudende vorst de ijsweg naar Den Haag Zondag goed zal zijn. Uit Aalsmeer: In de Ringvaart van don Haarlemmermeerpolder wordt, ondanks het vele ijs, de vaart nog steeds geregeld voortgezet door de veerdiensten tusschende groote steden Amsterdam Rotterdam en te Bchengelegen plaatsen. Op de binnenwateren wordt nog weinig aan de qssport gedaan, daar 't ijs nog steeds onbetrouwbaar is. Enkelen wagen zich langs den kant van Westpias en poelen, doch 't blijft nog gevaar lijk; Op de Kerkwetering in het dorp werd Woensdag* schaatsen gereden. Inmiddels blijft het geboden tenzij het nog even flink vriest om hier vooralsnog van het ijs af te blijven. Vooral niemand van buiten de plaats wage zijn leven op deze gevaarlijke, diepe wateren. Uil H i 11 e g o m: Daar het ijs in den ver ren omtrek onbereidbaar is, wordt de baan op het ondergeloopen land van de Hille- gomsche IJsclub zeer druk bezocht. Gistermiddag was het er verbazend vol; de liefhebbers waren per fiets en auto, per tram of per bus van elders gekomen om met de Hillegommer9 van het schaatsenrijde^n te profiteeren. Naar schatting waren er een duizend menschen op de baan, die zich vrij goed hield ondanks de zware belasting. IJs en weer dienende, is er hedenavond kunstverlichting. De vorst moet daarvoor echter meewerken, opdat de baan voor een langdurig gebruik sterk genoeg is. Te Lisse wordt het ijs overal nog le vensgevaarlijk geacht. Op enkele polder sloten wordt gereden. Hier wordt bij eerste vorst het gemis da nig gevoeld van den Kooipolder bij de Kaag Te Sassenheim circuleert een lijst rader de ingezetenen. om bijdragen teneinde jen hardrijderij voor behoeftigen te organi- seeren Naar wij vernemen wordt er Flink ge teekend, zoodat spoedig de wed9triid zal worden gehouden, hoewel het ijs thans nog onbetrouwbaar is. Te Katwijk aanden Rijn wordt het op de vaarten in „Nieuwe Zanderij" eri „Oude Zanderij" steeds drukker met schaat senrijden Zoolang de motorschepen de Rijn openhouden, hetgeen nu nog het geval is, is men op deze binnenwaters aangewezen. Het ijs is er thans redelijk. Te Voorschoten kan de Dobbe-wa- tering bereden worden echter blijft voor zichtigheid geboden. De ijsclub „Allemans- geest" is nog niet met haar werkzaamheden begonnen. Uit Alphen: Bij gebrek aan een be hoorlijke ijsbaan in onze toch betrekkelijke vrij groote gemeente, werd gistermiddag reeds druk schaatsen gereden op het z.g. Spoorgat achter 't Station. Het ijs wa9 ech ter zoo slecht dat 't geheel werd stuk gere den. Ook in andere deelen onzer gemeente is het ijs nog zeer onbetrouwbaar waardoor ons veel gevallen ter oore kwamen van waaghalzen die nat pak haalden. Te Bodegraven leest men met leede oogen de berichten over ijsvermaak elders, terwijl er in hun woonplaats niet te rijden is Behalve enkele berijdbare slooten is er geen baan De Goudsche vaart het eenige water dat goed kan worden is nog te zwak en wordt nog maar door pnkele jongens be reden. De Rijn ligt vol met schotsen, en wordl nog druk bevaren De Spoorpntten die anders wel uitkomst boden zijn gedempt, zoodat de schaatsen nog maar in het vet xaoetea bJiiven. Te Voorhout is de Dinsdagsche Wete ring nog onbetrouwbaar en met veel wak ken. Te R ij n s b u r g is het ijs rrtig zeer onbe trouwbaar, zoodat maar weinig aan de ijs- sport wordt gedaan. Behalve op enkele slooten, is er gisteren nog wat gereden, o.a. op den Ondiepen Rijn, in de richting Noordwijk. Overigens wordt het water op verschil lende plaatsen nog open gehouden door de scheepvaart, zoodat groote voorzichtigheid gewenscht blijft. Bij de Molenweide aan den Dijk te Rijns burg, zakten gistermiddag de 21-jarige B. S. en J J. door het ijs. Gelukkig was er hulp in de nabijheid, zoo dat beiden spoedig op het droge konden worden gebracht, en hot ongeval afliep met een koud, nat pak. Wedstrij dnitslaqen. Op de banen der Zutphensche IJsclub zijn gisteren de wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Gelderland hardrijden voor amaleurs over de afstanden 500. 1500 en 5000 Meter. De uilslagen waren: 500 M.: 1. N. Pronk Warmenhuizen '0 8 sec.. 2. W. de Bruyn Zwolle 51.2 sec., 3. H. Jongbloed Rotterdam. 51 4 sec. 1500 M 1. N. Pronk 2 min 44.6 sec.: 2. I' J. Roelfsema Leiden 2 min. 45.2 sec.; 3. H Jongbloed 2 min 45.6 sec. 5000 M.: 1 N. Pronk 9 min. 43.8 sec.; 2 H. RoelFsc-TTia 9 min 47 4 sec.; 3. H. Blaisse Agacfettfero 9 .raia?, 53.4 -sec. Het kampioenschap werd dus gewonnen door den heer N. Pronk uit Warmenhuizen, die over alle drie de afstanden eerste werd. Hij ontving den provincialen beker. Te Slochtcren hebben gisteren de natio nale wedrslijden voor amaleurs in het schoonrijden plaats gehad. De resultaten luiden: Heeren: 1. Jakob Schaap, Slochteren; 2. Bakker, Bussum; 3. H. Fransen, Appinge- dam. Paren: 1. Jakob Schaap en mej. M. M. Knol, Hoogezand; 2. J. Schaap, Slochteren en mej. A. Zwiers, Hoogezand; 3. Bakker, Bussum en mej. Verschuur, Slochteren. Te Sappcmeer hadden gisteren hard rijderijen plaats op de korte baan om geld prijzen van f. 200, f. 100, f. 50 en f. 25. De uilslag was: 1. Klompemaker, Ouderkerk; 2. Slof, Joure 3. W. Huisman, Westerbroek; 4. Brouwer, Scheemda. Gisterenmiddag werden op de baan van de Steenwijker IJsclub de nationale wed strijden, in het schoonrijden gehouden om het kampioenschap van Overijssel voor dames. De uitslag luidt: 1. Mej. M van Wijngaarden. Utrecht; 2. mevr KraakKroone. Amsterdam; 3. mej. K. Hilligjes te Werkhorst (Meppel). De uitslag der nationale wedstrijden voor paren luidt als volgt- 1 mej. M van Wijn gaarden. Utrecht en de heer P. v. Balen te Ouden Rijn 2 mevr Kraak—Kroone en Jac. de Waal te Amsterdam. 3 mej. K. Beijer en de keer B- Lcsivaw* Mepxjfi,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5