69sle JAARGANG ZATERDAG 5 JANUARI 1929 No. 21107 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts per regel voor advertent.co uit Leiden eD planteen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiAn 35 Cts. per regel Kleine Advertenhën uitsluitend bii vooruitbetaling Woensdag® en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgen* pnstrecht Voor eventueele opzending van brieven *10 Cts porto te betalen Rewitenummet 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 ."aT""' PRIJS DEZER COURANT; Toor Leiden per S maanden 2.35. per week 70 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „018 Franco per post 2.35 -f* portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. M van den Berg om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in een ge deelte van het perceel 5e Groenesteeg No 85, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. No 550. b. P. J van Staveren om vergunning lot hel oprichten van een koekbakkerij in het perceel Spilsleeg No. 14, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No 1617. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de. bijlagen op de Secretarie dezeT gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 19en Januari e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 5024 A. VAN DE SAN DE BARHUYZEN. Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 5 Januari 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kenni9, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de firma J. en A. Ie Poole en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van garens, wollen stoffen, enz. in de perceelen Garenmarkt Nis 8, 10. 12 en 14, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie E. Nis 1657, 1117, 1401, 1462 en 1529; b. C. Meershoek en rechtverkrijgenden lot het oprichten van een onrlergrondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Langebrug No 99, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie G No 1198, met bovengrondsche aftapinrichting vóór dat nprrppl A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEPfy Secretaris. Leiden, 5 Januari 1929. BEVORDERINGEN TER GEMEENTESECRETARIE. Met ingang van 1 Januari j.t. zijn ter Gemeente-Secretarie, alhier bevorderd- tot Referendaris, de Hoofdambtenaar, chef der ardeeling Financiën, A. Huysman;tot com mies 2e klasse, de commies 3e klasse F. A Wempe; tot adjunct-commies, de klerk le klasse J J. Aalbersberg Jr; en tot klerk le klasse, de klerk 2e klasse J. Woliers. HET MARKT. EN HAVENWEZEN TE LEIDEN IN 1928. Aan de kaasmarkt werden aangevoerd: 38r;S partijen Goudsche kaas tegen 3740 in 1927; 1359 partijen Leidsehe kaas tegen 1368 in 1927. een vorouitgang van 59 par tijen dus. Aan de botermarkt werd aangevoerd 95110 K.G. boter tegen 107.950 K.G in 1927, een achteruitgang van 12840 K.G. De aanvoeren naar de veemarkt op Vrij dag bedroegen: 1928 1927 Runderen en graskalveren 40971 43325 Vette kalveren 1202 1301 Nuchtere kalveren 10048 9953 phapen 45814 46591 Lammeren 35152 36090 Varkens 4098 4061 Schrammen 39712 44096 Biggen 35453 40341 Paarden 139 101 Veulens 30 31 Ct''lon418 519 213033 228409 Vette varkens (Dinsdag) 21444 20375 Tolaa! 234477 246784 of circa 1200-0 dieren minder dan in 1927, heigeen gezien den teruggang aan andere groote markten naar verhouding nog zeer meevalt. Honge voederprijzen en lage marktprijzen voor vette varken? in de eerste 7 maanden van 1928 waren oorzaak dat de meslerii niel lonnend was waardoor de handel (en dus de aanvoer) zeer gedrukt werd. Ook in kalfkoeien en varekorien (mesterij) was de handel minder opgewekt. De vette varkensmarkt mag zich ver heugen in een stijgend aanzien. De inkomsten van den Waagdienst ste gen. vnl. tengevolge van meerdere weging van varkens. Het havenverkeer is waarschijnlijk na genoeg constant gebleven. Door het per soneel werden 39 processen-verbaal opge maakt wegens hel overtrpden van de diverse voorschriften, den markt- en havendienst betreffende en 21 wegens het toebrengen van schade aan bruggen en bijbehoorende werken. VERSLAG VAN DE BIBLIOTHEEK DER RIJKS-UNIVERSITEIT, over het stadiejaar 19271928. Aan dit verslag is het volgende ontleend: In dezen cursus werden uitgeleend bui ten de Bibliotheek 19046 boeken en tijd schriften, waarvan 3429 van de Maat schappij der Nederfandsche Letterkunde. Buiten de stad werden 3804 pakketten met boeken verzonden, waarvan 37 naar het buitenland. Ten behoeve van alhier studee- rende personen werden uit andere biblio theken lijdelijk alhier gedeponeerd 233 boe ken en tijdschriften. Het aantal dergenen die voor de eerste maal in de gelegenheid werden gesteld boe ken te leenen bedroeg 384. Van de harvdschriftenafdeeling valt in de eerste plaats te vermelden de terugkeer van de groote verzameling oorspronkelijke hand schriften van Christiaan Huygens, die sedert meer dan 40 jaren in bruikleen waren bij de bewerkers van de Oeuvres Complètes van Huvgens. uitgegeven door de Holland- sche Maatschappij van Wetenschappen. Vele geleerden uit binnen- en buitenland kwamen handschriften raadplegen en nog meer photographieën werden gemaakt ten behoeve van hen die niet persoonlijk konden kompn. Hoewel het in het algemeen wen- schelijk is, dat onze kostbare handschriften, waaronder zich bewijsstukken onzer be schaving bevinden, het gebouw niet verla ten, kon toch aan 69 aanvragers om uitlee- ning naar builen voldaan worden. Vijf-en- twintig deze handschriften waren van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde. De verzameling der Bibliotheek nam toe met 5 handschriften, die van Letterkunde met 7. Verliezen werden niet geleden. Onder de aanwinsten roost in het bijzon der vermeld wordeü het oorspronkelijke scheepsjournaal van de ontdekkingsreis vaa Maarten Gerritsz de Vries, ten Noorden van Japan in 1645 voor de Ver Oost-Indi sche Compagnie gedaan. Dit document on zer ontdekkingsgeschiedenis is bijzonder kostbaar, omdat het één der weinige over geblevene is, misschien wel het eenige, dat aan boord zelf geschreven is en zich nog geheel in zijn oorspronkelijken toestand bevindt. Het handschrift werd aan de Bi bliotheek geschonken door Z. H. Prins Youssouf Karna' te Cairo, uit erkentelijk heid voor het gebruik der kaartencojleetio der Bibliotheek Dit is ongetwijfeld het belangrijkste handschrift, waarmede de Bi bliotheek in de laatste dagen is verrijkt. Behalve door aankoop uit de gewone sub sidies en uit verschillende legaten, werden vele nieuwe werken, tijdschriften en kaar ten verkregen door schenkingen. De be langrijkste schenkingen waren die vaD me vrouw do wed prof. dr. K. H. Roessineh te Leiden (een gedeelte van de Bibliotheek van wijlen prof dr. K H Roessin gh), me vrouw de wed. prof. dr. H. Kamerlingh Onnes te Leiden (werken nagelaten door prof. dr. H. Kamerlingh Onnes), ds. H. J. Couvée, Ned.-Herv. predikant te Ameron- gen (merkwaardige oude theologische wer ken) en B J. Rnetink tc 's Gravenhago (Chineesche kaarten). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOP HANDEL FN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Nieuwe inschrijvingen: Ingenieursbureau I N V I, van Oldenbarneveltstraat 44, Lei den Nieuwbouw en ombouw van machines, adviezen en begroeiingen, levering van en installatie van electrische machines en ap paraten Eigenaar: W. C. Visser te Leiden (H V.). E. G C Barendse Bik. Hoefstraat 11. Lei den. Radiohandel (geen winkel). Eigenares: E G C. Bik. echtgenoole van J. Barende. Wijziging: N.V. Fabriek van Suikerwer ken v/h Gebroeders Pel. Morschweg 50'58. Nieuwe gevolmachtigde: J. Pel, te Wasse naar Motorbootdienst „Nooit Gedacht". Raad huisstraat 153 Alphen ad. Rijn Beurt- dienst Wijziging handelsnaam, thans: A. Nagtegaal. NED. VROUWENVER. „ARBEID ADELT" De Vereeniging „Arbeid Adelt" die zich ten doel stelt verbetering van het lot van onvermogende beschaafde vrouwen, vraagt dezer dagen de bijzondere aandacht van de stadgennoten Op 15 dezer zal een verkoop worden ge houden van het werk der 250 werksters. De echlgenoote van onzen burgemeester mevrouw mr. A. van de Sande Bakhuyzen- Gencke heeft welwillend haar huis ter be schikking gestold voor dezen verkoop. Smaakvolle voorwerpen ingezonden door de afdeel ingen Den Haag. Haarlem en Am sterdam zullen alhier worden ten verkoop aangeboden Mogen vele 9tadgenooten op 15 dezer van hun sympathie voor de2e nuttige vereeniging blijk geven. DE BIOSCOPEN. Wanneer buiten op 9traat de wandelaars tot over de ooren weggedoken in de kraag van hun jas, beschutting zoeken tegen den feilen vrieswind, dan jubelen de directies van de bioscoop-theaters, want hun inrich tingen zijn doorgaans goed bezet. Zoo was het gisteravond ook in het City- Theater, waar een talrijk publiek getuige is geweest van het aardige programma, dat de directie er deze week heeft samen gesteld. Het voorprogramma bestaat nit een filmreisje langs de oevers van de Grave opgenomen in natuurlijke kleuren en een dólle klucht „Het Turksche Bad", waarin een chimpansee op onverbeterlijke wijze een der hoofdrollen vervult. Als eerste hoofdfilm wordt voor do pauze vertoond „De Spookruiler". een cowboy film van de beste soort, waarin Ken Maynard met zijn gebruikelijke bravoure er in slaagt zijn vaders naam te zuiveren van de verdenking van moord. Gemakkelijk wordt dit hem natuurlijk niet gemaakt, want een bandietenbende heeft er belang bij, dat de waarheid niet aan het iicht komt en belemmert Ken op alle toelaatbare en ontoelaatbare manieren in zijn opzet. Hevige gevechten, sensationeele hindernisrennen en dergelijke wisselen el kaar af, maar vanzelfsprekend weet onze held zijn doel te bereiken en het einde geeft de gelukkige verloving te zien van Ken met de dochter van den vermoorde, die bij van zijn vaders onschuld heeft weten te overtuigen. De tweede hoofdfilm „De vrouw met de zweep" behelst de geschiedenis van een Spaanschen Don en een dito-senora die beiden onschuldig lot levenslange verban ning naar Porlo Rica worden veroordeeld, elkaar na lange jaren van bitier lijden ontmoeten en zich geleidelijk aan meer en meer tot elkaar aangetrokken gevoelen. In de laatste acte zien wij dan ook weer een gelukkig menschenpaar. Welks geluk r»og verhoogd wordt door de terugkeer van haar doodgewaande dochter. Hieromheen is een interessant verhaal geweven, dat de bezoekers tot de laatste minuut prettig heeft bezig gehouden. H^t goede programma is een bezoek aan dit theater waard. Goede muziek en een goed journaal, ge volgd door een vlotte klucht, brengen de be zoekers van het Trianon-theater reeds spoe dig in de gewenschte stemming. Adolphe Men jou zorgt er voor, dat deze stemming althans voor de pauze niet wordt verstoord, doch in tegendeel in niet onbelangrijke mate wordt verhoogd. De film „De Ober uit Tria non", waarin hij zich met Kathryn Carver (Mrs Menjou) laat bewonderen, is uitstekend. Gegeven, regie en spel en bovenal ook de aankleeding vallen slechts te roemen. Met zeer veel genoegen volgt men deze rolprent tot het einde en voortdurend wordt men ge boeid door de inderdaad geestige intrigue De groote film die na de pauze draait, speelt in China en hier is het Lon Chaney, die de aandacht van den bezoekers gespan nen houdt gedurende een aantal acten, waarin hij meesterlijk speelt en waardig tegenspel vindt van de overige hoofdrolver- tolkers. vooral van de kJeine Chineesche Anna May Wong. Deze Willon-Metro-Gold- wijn film mag een grootsch werk genopmd worden, een film zooals wij ze van deze fabriek gewend zijn te zien; tot in de fines ses verzorgd, boeiend en fijn Het i9 moeilijk te zeggen welk spel in deze film de metste bewondering afdwingt, of dat het de regie of fotografie is, die de meeste eer verdient. Doch van deze film, evenals van de eerste mag gezegd worden, dat zij in ieder opzicht van uitstekende kwaliteit is en op een hoog plan staat De muzikale illustratie van het geheele programma was deze week al zeer gelukkig En de acrobatiek van The Dubs- ky's sloeg gisteravond in bij de talrijke aan wezigen. die de acrobaten herhaaldelijk met krachtige open doekjes aanmoedigden Een nummer dat zich volkomen aansluit bij het overige programma. De Casino-bioscoop begint deze week haar programma met het Orionnieuws. Verder draait nog voor de pauze o a een film van 8 acten, getiteld .Pastoor Constantijn". die hoewel de titel het zou doen vermoeden, toch geen tendenz-film is De film speelt in een Fransch dorpje, waar een jongeman die meent dat hij het hart van het meisje waar hij van houdt, niet kan veroveren als sol daat dienst neemt bij het vreemdelingen legioen, om zoodoende zijn groot leed te kunnen vergeten Het meisje is de zuster van een zeer rijke mevrouw die zich «mds pas kort op het landgoed heeft gevestigd en is tevens de vurig aangebedene van alle jongemannen uit den omtrek, omhaar geldl De werkelijke liefde blijft niet uit en ondanks het groote standsverschil trouwt de arme soldaat met het lieftallige meisje. Als 2de hoofdfilm na de pauze „De Bril jantsmokkelaars van New-York, een verhaal van smokkelaars, die het de Amerikaansche Kustwacht verschrikkelijk moeilijk maken. Complotten, verdenkingen, opsluiting in een kelder, bedwelmende gassen en valsche me- dedtelingen. 't Lijkt wel een Nick-Carler verhaal, zoo spannend. Ook hier te ten slotte de liefde het thema, dat door het ge heel is heengeweven en na eenige avonturen die geleid hebben tot gevangenneming der hoofdaanvoerders, breekt het einde aan met als laatste beeld: de twee elkander minnen- den, die elkaar omhelzen. Het bekende tooneelspel „De kat en de kanarie", dat ook hier ter stede met zooveel succes is vertoond, blijkt ook al voor de rol prent te zijn bewerkt, en is als zoodanig op genomen in het programma van het Luxor- theater, waar de toeschouwers genoten heb ben van het voortreffelijke spel en de vele griezelscènes, waaraan deze geschiedenis zoo rijk is. Wij voor ons prefereeren in ieder opzicht het tooneelwerk, maar dit neemt toch niet weg, dat ook de film vele goede kwaliteiten bezit en het aanzien ten volle waard is! Niet minder is dit trouwens het geval met de vertooningen van een tweetal acrobaten op het podium, die wer kelijk buitengewone verrichtingen leveren en gisteravond een zeer warm applaus heb ben geoogst. Het was inderdaad volkomen verdiend Alleen hCin prestaties zijn een gang naar het Luxor-lheater waard. Het hoofdnummer brengt de liefdesgeschie denis van een knap, doch arm meisje in Napels, dat door het overlijden van haar moeder tot wanhoop wordt gebracht en in uitersten nood tot diefstal overgaat. Angela wordt veroordeeld om een jaar in het werk huis door te brengen, doch zij weet te ont vluchten en vindt een schuilplaats in een circus, waar het meisje tevens een werk kring vindt. Daar ook komt zij in kennis met een talentvollen doch armen schilder, die haar liefde weet fe winnen en met haar zal trouwen. Ilij schilder haar portret, heeft daarmee succes en krijgt tengevolge daar van een schitterende opdracht, die ineens aan alle armoede een einde zal maken. Maar dan, juist op den avond van hun succes, dat met champagne wordt gevierd, komt de politie om het meisje, dat men heeft her kend naar het werkhuis te brengen tot het uitzitten van haar straf. Stilletjes gaat zij weg. want hij de man dien zij lief heeft mag niet weten wat zij heeft misdreven. Maanden van ellende en verdriet volgen voor beiden, maar het slot brengt toch de verzoening en het wederzijdsch begrijpen 1 Prof. Zaayer is uitgenoodigd op te treden ate voorzitter van de dit jaar te Haarlem te houden wetenschappelijke samenkomsten bij gelegenheid van de Al gemeene Vergadering der Maatschappij voor Geneeskunst. Mej. Jeanne W. F. Schneider slaagde voor het diploma Boekhouden „Mercurius". In den cursus Slerrekunde, die de heer dr. J. Oort zal geven in het Leidsehe Volkshuis op Donderdag 10. 17, 24. 31 Januari a.s., zal spreker behandelen „De Wereld der Vaste Sterren", en wel aan de hand van de volgt-nde punten: 1. De sterrenhemel zooals hij zich zonder behulp van kijkers aan ons voordoet Ster- reheelden. Bewegingen der dwaalsterren. Draaiing van den hemel. 2. Wat de sterren in werkelijkheid zijn. Goede kijkers Iets over de aard van het licht en hel spectrum De zon. 3. De vaste sterren en hun eigenaar digheden 4. De bouw van het heelal. Voor toegang voor dezen cursus zie men de advertentie. Bestemd is voor uitzending naar Ned.- Indië mej. S. J. Engels alhier, als gouvern. arts. bij den D.V.G. Tot concierge van het nieuwe Wijkge- bouw der Kerkelijke Wijk 111 van de Ned. Ilerv Gemeente, Rapenburg 10, alhier is benoemd de heer IC. Eikerbout. Wij deelen nog even mede, dat jhr. mr. dr. N. C de Gijselaar op verzoek van ds Riemens het slotwoord zal spreken op de bijeenkomst in de Hoogt. Kerk op 10 dezer," 's avonds acht uur. Het Mannenkoor „Kunst na Arbeid" dat op 8 November op het concours te Botterdam een eersten prjjs behaalde, zal Maandag 'n wandeling door de stad maken begeleid door het Muziekkorps van „De Post" Na afloop gaat men naar het con certgebouw L'Union. De Directeur van hel postkantoor vestigt er de aandacht op. dat kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren waarop fran keerzegels enz. bij elke boeveelhe.'-d, doch BINNENLAND. De feestavond in Den Haag ter gelegen heid van het gouden Jubileum van de Ko ningin-Moeder. (Binnenland, 2e Blad). De vooruitzichten van de Nederlandsche Jaarbeurs in het aanstaande voorjaar. (Bin nenland, 2e Blad). De actie der aannemers; een conflict te Zwolle. (Binnenland, 2e Blad). Moeilijkheden in de ruikerindusirie (Land en Tuinbouw, Se Blad). Op tal van plaatsen zün de ijsbanen reeds geopend. (Gemengd, le Blad). BUITENLAND. Senator Borab verdedigt het Kellogg-pact. (Buitenl., le Blad). De besprekingen over de crisis in Zuid- Slavië. (Buitenl., le Blad). Koude en sneeuw in het buitenland. (Bui tenl. Gem., le Blad). gezamelijk tot geen minder bedrag dan f.5 kunnen worden aangevraagd aan het post- of hulpkantoor binnen welks bestel- kring de aanvrager woont De ingevulde en onderteekende formu lieren behooren aan de kantoren te wor den afgegeven of kunnen ongefrankeerd in dc brievenbussen worden geworpen De bezorging der waarden aan huis zal zoodra mogelijk, doch in geen geval vóór den eerst volgenden werkdag-morgen tegen betaling van het verschuldigde bedrag, plaats vinden. Betaling kan ook geschieden door middel van overschrijving op de postrekening van den Directeur Aan de aanvrage wordt echter niet eerder voldaan dan nadat het verschuldigde bedrag op -de postrekening van den Directeur is bijgeschreven. Zondag 13 Januari hoopt de heer D. Piket, stationsambtenaar bij de Nederland sche Spoorwegen aan het station H.S alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Staatsspoorwegen. Door de politie alhier is op last van de Justitie aangehouden en voorgeleid D G. alhier, die veroordeeld is tot 2 weken mili taire gevangenisstraf en deze straf nog te goed had. G v. d. II., uit Leimuiden, heeft op de veemarkt alhier een zwartbont varken ver loren. Gistermiddag omstreeks halfvicr reed de leidekker J F A uit Oegstgeest nahij de Uilerstegracht met zijn rijwiel te water. Hij was spoedig op het droge en werd door den heer Wijtenburg van droge kleeren voorzien. ITALIAANSCEE OPERA. II Barbiere di Slviglia. Met de muziek van Rossini is do wereld altijd min of meer verlegen geweest. De beide machten, waaraan de kunst en voor al de kunstenaar zijn onderworpen, trokken op verre na niet één lijn: het publiek was opgetogen, de kritiek afkeerig. Afkeerig voor zoover en tot zootang zij haar zelfstan digheid kon of dorst hooghouden tegeD de numerieke meerderheid, die ze in het pu bliek tegenover zich zag slaan. Zoo ;s Boialdieu, de beroemde componist der „Dame blanche", van verklaard tegenstan der, ten slotte een bewonderaar geworden. ,,Jc ne lui suis supérieur que quand je vais me coucher Dat werd verklaard alleen door de omstandigheid dat Boialdieu en Rossini te Parijs hetzelfde pand bewoon den (boulevard Montmartre), waarvan do eerste de boven- de tweede de beneden- étage in gebruik had Daarentegen heeffc Wagner, de onvermurwbare, zijn felste phi- lippica teger Rossini losgelaten toen hij diens toonpelmuziek noemde de poe] waarin de opera als zoodanig was gesmoord ..Met Rossini is de opera ten ondeT gegaan. Ook heden ten dage bestaat nog dp7p'fde antagonie al is, natuur'iik, het pnb'tek o ziin bewondering en de kritiek in haar af keuring kalmer geworden Ontkend kan im mers niet worden dat een „Barbier" (ook een Wilhelm Teil) nog altiid ziin publiek trekt en dat de huidige kritiek nog altiid in nrinrine Rtaat op het standpunt van Ri chard Wagner. Wil men den vrede fcusschen

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1