69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Januari 1929 Tweede Blad No. 21105 BINNENLAND. GISTERMIDDAG HAD TE DEN HAAG de Nieuwjaarsreceptie ten Hove piaats voor het Corps Diplomatique. De attaché van Japan, Viconte Seiichi Montono verlaat het Paleis. OVER EEN GEDEKTE TAFEL. Een meestersprong van een Italiaanschen cavalerist. DE FRANSCHE MAILSTOOMER „PAUL LEGAT", die m de haven van Marseille voor anker lag, is door een feilen scheepsbrand geheel vernield, waardoor een waar de van 50 millioen franca verloren gegaan is. Het schip in vlammen. PROF. DR. D. O. HESSELING, buiten gewoon hoogleeraar in het Nieuw-Grieksch aan de Universiteit te Leiden, die gelijk gemeld, wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd heengaat, aan 't einde van den cursus. DOOR HET PERSONEEL VAN HET HOOFDKANTOOR werd gisteren bij het gouden bestaansfeest der H. V. A. te Amster dam een gedenkraam aangeboden. ACTIE VAN NEDERLANDSCHE AANNEMERS. .Vóór alschafiing der borgstelling en vóór arbitrage in alle geschillen. De Nederlandsche Aannemersbond en de Nederlandsche Roomsch Katholieke Bond van Bouwpatroons hebben in hunne in 1928 gehouden Algemeene Vergaderingen het be sluit genomen, dat het met ingang van 1 Januari j.I. voor hunne leden verboden '.a in te schrijven naar werken, welke dan ook, waarvoor borgstelling wordt geëischt en waarbij niel is bepaald, dat alle geschillen door arbitrage zullen worden beslecht. In verband met bovenstaande is on9 in een ten kantore van den Nederlandschen Aannemersbond gehouden persconferentie een verklaring gegeven van de redenen, welke tot het nemen van dit zoo gewichtig besluit hebben geleid, in verband waarmede tot goed begrip van de kwestie een uiteen zetting. over de twee zoo belangrijke onder- deelen bij een aannemingscontract, de borg stelling en de arbitrage, niet achterwege kon blijven Een resumé van bedoelde conferen tie laten wij hier volgen. Wal de borgstelling betreft, bestaat er hier te lande 9inds onheugelijke tijden de ge woonte dal hij aanbesteding van een werk door de inschrijvers twee solide borgen monten worden gesteld; deze moeten zich verbinden om bij ingebre'ke blijven van den aannemer diens verplichtingen tegenover den aanbesteder over te nemen Van deze bepaling is het onlogische terdege gevoeld; de1 aannemer toch is het. die den aanbe steder crediet geeft in den vorm van leverin gen en gepresteerden arbeid; immers de gedeelten (termijnen), waarin de overeen gekomen aanneemsom den aannemer wordt uitbetaald, blijven steeds ver benedrn het- gepn de aannpmer heefl geleverd en gepres teerd en eerst door betaling van den laalsten termiin wnrdl hef pvpnwicht hersteld Hier uit toch valt logisch af te leiden dat een normale regeling zon zijn dat de opdracht gever borgen gaf De borgstelling i9 echter ook in ande opzicht verkpprd Dit instituut heeft er toch toe gfleid dat de aandacht van den hoofdpersoon afgeleid wordt op de bor gen; de aannemer komt daardoor op de twede plaats en er wordt niet gevraagd of hij goed is om 't werk uit te voeren Dit systeem heeft de laatste jaren tot wantoestanden in het bedrijf aanleiding gegeven welke nood zakelijk verbetering behoeven Die verbete ring zal alleen te krijgen zijn door afschaf fing van de borgstelling. De billijkheid van dit verlangen is dan ook terstond eTkend door de organisaties van particuliere architecten en ingenieurs, en reed9 sedert 1 Januari 1927 werden bii de aanbesteding van particuliere werken geen borgen meer geëiseht, zonder dat deze nieuwe regeling tot eenig bezwaar aanleiding geeft. Wat de publiekrechtelijke lichamen betrof heeft b'jv de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam aan deze wenschen gereedelijk gevolg ge geven. tenslotte heeft de minister van Water staat enkele weken geleden besloten om met ingang van 1 Januari j.I den eisch van borg stellingen bij aanbestedingen van het Rijk te laten vervallen, en zich alleen het recht voorbehouden om in uitzonderingsgevallen borgen te vragen na de besteding. Tal van gemeenten hebben echter het voorbeeld van het Rijk nog niet gevolgd Na het Rijksbesluit zou dus na 1 Januari j.I. op Rijkswerken kunnen worden ingeschreven, ware het niet dat de minister ten opzichte van den wensch betreffende arbitrage zijn standpunt nog niet heeft bepaald. Wat dit belangrijke punt betreft zij er op gewezen dat indertijd aannemingsconlracten zóó waren geregeld dat men geen arbitrage had De opdrachtgever besliste of er een ge schil was. Aan het eind der vorige eeuw heeft men echter gedaan gekregen dat door wijziging van de z. g. n. Algemeene Rijks- voorschriften (meer bekend onder de letters A. V.) arbitrage is ingevoerd In de betref fende artikelen van de Rijks A. V. heefl men n.l arbitragp toegestaan in een zestal soorten van geschillen. Eén daarvan is de aard van het werk Men begrijpt dat de internretafip hiervan moeilijk is Bij ruime opvatting is er voor alle geschillen arbitrage, bij enge opvatting zal onttrekking aan arbi trage mogelijk zijn De toestand is thans zóó dat de minister uitmaakt of een geschil valt onder een der zes gevallen Zegt de minister neen dan kan dp aannemer de kwestie doen beoordeelpn door dpn rechter die (meestal na twee instanties) uitmaakt of de aannemer recht heeft op beoordeeling van zijn geschil door onzijdige deskundigen, dan wel of hij zich heeft te vergenoegen met '9-ministers beslissing. Uit den aard der zaak een zeer. zeer lange weg; de laatste jaren zijn er over de kwestie arbitrage of geen arbitrage zóóveel processen gaande dat de Landsadvocaat in het weekblad voor het Recht eens heeft gezegd dat op dit punt het land nooit zonder processsen is! Zulk een toestand is onhoudbaar en alleen te ondervangen door het onderwerpen aan arbitrage van aile geschillen. Dat deze eisch als billijk is erkend, wordt wel bewezen door de oprichting van den Raad van Arbi trage in 1907 door de Vereeniging van Delftsche ingenieurs, de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst en den Neder landschen Aannemersbond, terwij I sedert 1914 bij alle werken, door particuliere ar chitecten en ingenieurs aanbesteed, arbi trage bij alle geschillen is voorgeschreven, waartoe een algemeene arbitrage-bepaling is opgenomen in de Algemeene Administra tieve Voorschriften, in 1915 door die Ver- eenigingen vastgesteld en ingevoerd. De lei dende technische kringen erkennen derhalve de juistheid en billijkheid dier regeling; ook tal van gemeenten en andere publiekrechte lijke lichamen (gem Amsterdam, provincie Noordholland Nederlandsche Spoorwegen) hebben de arbitrage voor alle geschillen reeds sedert lang ingevoerd. Bij de behandeling der Waterstaatsbegroc- ting op 4 December heeft de minister naar aanleiding van vragen van de Kamerleden Krijger en Van der Waerden geantwoord dat hij „tegen uitbreiding der arbitrage tot alle geschillen op het oogenblik nog wel eenige bezwaren had". En zulks ondanks het feit dat reeds sinds 7 8 jaren een Staatscom missie bezig 19, de verouderde Waterstaats- voorschriften te herzien en deze commissie reeds ruim 4 jaar geleden haar rapport heeft ingediend behandelende het deel, waar onder de arbitrageregeling valt. Dp Nederlandsche Aannemershond en de Nedprlandsche R K Bond van Bouwpa troons hebben ook begin Januari 1928 ge sproken met de Verepniging van Nederland sche gemeenten, naar aanleiding waarvan deze Verpeniging een concept-regeling heeft samengesteld, waartegenover, wat de borg stelling betreft de beide Banden beslist af wijzend staan terwijl men daarpntpgen op het punt van de arbitrage zeer dieht bij elkaar staat. Maar tot groote verwondering van de Bonden kwam er omstreeks de helft van 1928 bericht van de Vereeniging, dat zij bleef staan op handhaving der borgstelling (in strijd met de regeling van den minister) en dat zij op het punt van arbitrage eerst liéVer de regeling van den minister wilde afwachten, en dat nog wel, terwijl deze Ver eeniging aanvankelijk een regeling had op gesteld welke de Bond alleszins bevredi gend achttel De Bondpn hebben den strijd, welke thans i9 ingegaan, niet gezocht en zij zijn zelf de eersten om te betreuren, dat het bo venvermeld verbod moest worden uitge vaardigd De Bonden ontkennen, volgens hun verklaring, niet dat hunne leden zich daardoor opofferingen zullen moeten ge troosten, maar deze opofferingen zullen zij zich gaarne opleggen, omdat zij zich bewust zijn te strijden voor een eerlijk doel met eerlijke middelen, en omdat het -niet vol doen aan hunne verlangens met de rede lijkheid en billijkheid in strijd is. VERZEKERING VAN MAATSCHAPPELIJKE WERKERS., Dezer dagen 19 op initiatief van de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis", de Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose en de Ned. Centr. Vereeniging veor Pensioenverzekering van Maatschap pelijke Werkers opgericht de Vereeniging U A. voor het Coöperatief verzekeren van Maatschappelijke Werkers tegen Ziekte en Invaliditeit (Invaüditeits-Coöperatie). Het doel dezer Vereeniging is het verze keren van geldelijke uitkeeringen aan maat schappelijke werkere, ingeval van tijdelijke invaliditeit (ziekte) en (of) blijvende invali diteit De benoeming tot Commissaris der Ver eeniging is reeds aanvaard door: Ds. F. C. Fleischer, voorzitter van de N V. Het Groene Kruis, Utrecht, voorzitter, en D. Bakker, oud-burgemeester van Capelfe a. d. ïJsel. lid van het hoofdbestuur van de Z.H Ver eeniging Het Groene Krui9, Voorburgmevr L. de BussyKruijsse. lid van het hoofd bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding. Rotterdam; J. Woret Sr.. accoun tant, Wassenaar; prof dr C G. Nijhoff. oud hoogleeraar aan dp Rijksuniversiteit te Groningen. *s Gravenhage: M Polak, arts oud-voorzitter van de afd. *9 Gravenhage der Ned. B. v. Ziekenverpl. 's Gravenhagen jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, griffier van de Prov. Staten van Utrecht, oud-se cretaris van de Ned. Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid, Utrecht; mr. M. Slingenberg, wethouder der gemeente Haarlem, bestuurslid van de N. C. V. tot bestrijding der tuberculose, Haarlem. Het bestuur wordt gevormd door: dr. J, D. Hefting, voorzitle» van den Verzekerings raad, voorzitter van de N. O. V. tot bestrijd ding der tuberculose, 's Gravenhage, voort zitter en mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, voorzitter van de Pensioen-Centrale, Amsterdam, J. P, Kloosterboer, verzekeringswiskundige, Dor drecht RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervangerin het kanton Breda: mr. W. Lngen Housz; Helder: J£ Zwart; 's-Hertogenboschmr. J. C. L. Agbina; Harlingen: W. S Noordhof; Oud- Beijerland: J. Vlielander; Sneek: mr. P„ S. Gerbrandy; Emmen: mr. J. A. ten Holte Wagenmgen: mr. A. van der Deure; Den Haag: mr. J. G. Bergama; Amsterdami mr. L. H. Prinsen Geerligs; Assen: mr. L* H. Stoutjesdijk; Zevenbergen: J. ter Laag; Zutphen: mr. C. E. Stolk; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver* vanger in het kantOD Hilversum: mr. A. H, Walkate, oud-veie-president van het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch lndië in bet kanton Beetsterzwaag mr. B. Pb, baron van Rarinxma thoe Sloten, wonen de te Beetsterzwaag. BURGEMEESTERS. 1 Bij Kon. besluit zijD benoemdtot burge* meester van Nieuw-Vosmeer P. J. J. Lefc- schert; van Gemert J. Phaf, met toeken*' ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Aarle-Rixtelj van Uden* C. L. Buskens, met toekenning ran gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Boekei. In den ouderdom van ongeveer 70 jaar is, Daar de „N Haarl. Crt." meldt, over leden de heer J. W. Kool. oud voorzitter van den landraad id Ned. Tndië. 4 zijn pensioneering woonde hij W

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5