69ste JAARGANG WOENSDAG 2 JANUARI 1929 No. 21104 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. EEN KOUD KARWEITJE. Burgerlijke Stand v. Lelden. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOÜHEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentiëD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 85 Cts per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te hetalen. Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTj A Voor Leiden per 3 maanden f2.35. per weet 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. MEVR. M. KLUYVER—HONIGH t In den ouderdom van 69 jaar is Maan dagmiddag kalm en zacht overleden mevr. prof. M KluyverHonigh. Met haar is een hoogstaande vrouw en een goede Leidsche burgeres heengegaan, «tic zich in haar welbesteed leven jegens veleh uitermate verdienstelijk heeft gemaakt, en in breeden kring bemind werd. Tot aan haar dood toe bekleedde zij het presidium Van de Leidsche afdeeling der Alg. Ned. Vrouwenvereeniging „Tesselschade", waarin rij door haar edel voorbeeld anderen ter na volging opwekte. Ook in het hoofdbestuur dier vereeniging had zij vele jaren zitting. Ook als bestuurslid van de Vakschool voor Meisjes en van de Ver. tot verzorging van kleine kinderen heeft zij veel en nuttig werk verricht. In al deze kringen Iaat zij een leege plaats achter, welke héél moeilijk weer za! zijn aan te vullen. ■Haar beminnelijke persoonlijkheid en haar onvermoeide werkkracht, waar het betrof de behartiging der belangen van an deren, vooral minbedeelden, zullen bij tal loos velen in de stad harer inwoning in eerbiedige nagedachtenis blijven voortleven. Zij ruste in Vrede De begrafenis zal plaats hebben morgen middag 2 uur op de Begraafplaats aan de Groenestceg alhier. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE LEIDSCHE ZOUTKEET. Van den heer L. A. Hnter. Heden, was het een kwart eeuw geleden dat de hoer L. A. Huter in dienst trad,bij de Leidsche Zoutkeet, v.h. firma Weijland en De Fremery alhier. Hel jubileum is geens zins ongemerkt voorbijgegaan. Hedenmorgen werd de jubilaris ten kan tore van de directie door den directeur jhr. C. C. Roêll ontvangen en gelukgewenscht De heer Roël! overhandigde den heer Huter e'en stoffelijk blijk van waardeering van de directie van de Zoutkeet, benevens het diploma van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel met zilveren draagpenning. Nadat de jubilaris nog door velen gecom plimenteerd was, mocht hij naar huis ver trekken om daar verder den feestdag door te brengen. HET ZAKENJUBILEUH. VAN DE FIRMA ED. IJDO. TeV gelegenheid van het zakenjubileum van de firma Ed. IJdo die gisteren veertig jaar bestond, zijn zeer vele belangstellenden den tegenwoordigen directeur den heer J. W. IJdo gisteren komen gelukwenschen. Reeds vroeg in den morgen prijkte een schat van bloemen in de woning van den directeur en daar kwam des morgens het geheele perso neel van zijn belangstelling in het jubileum van de zaak waaraan het verbonden is blijk geven. Ook in den namiddag kwamen velen den heer IJdo gelukwenschen. Namens de Federatie van de Werkgevers organisaties in het Boekdrukkersbedrijf kwa men de heeren J. P Mulder, voorzitter en H. Hovingh, secretaris van het district. Leiden den heer IJdo complimenleeren. De heer Mulder heeft den heer IJdo in zeer har telijke en welgekozen bewoordingen toege sproken. Hij noemde zich daarbij tevens den tolk van het algemeen Hoofdbestuur der Federatie. Geslaagd voor het examen Boekhouden en a.v. de heeren Th. Admiraal (Noordwijk aan Zee) W. Eduard. J. Munting, M. C. Overdijk, J. J. van der Waals, leerlingen van de Handelsavondschool „Kennis is Macht" alhier. Het Rijk heelt aan het electro-Uth- nisch bureau M. E. Zitman alhier opge dragen het electrisch verlichten van het Museum van Natuurlijke Historie alhier. De minister van Financiën maakt be kend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens, over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Leiden le kantoor, een bedrag van f. 12, cd wegens te weinig betaalde wegensbelasting bedra gen van f 12, f. 7.75, f. 4.62, f, 4.50, f. 3.09 en f. 1.50. ProL dr. J. M. Janse zal niet zooals wij Maandag abusievelijk meldden op 11 Januari a.s., doch eerst op 1 November, den dag herdenken waarop hij dertig jaar geleden het hoogleeraarsambt in do plantkunde en de directie van den Hortus Botanicus alhier aanvaardde. Maandag 7 Januari zal in het Leidsche Volkshuis de heer Faber adjunct-directeur van het Observatiehuis voor jongens te Am sterdam, komen vertellen over zijn werk en ervaringen met de jongens in het obser vatiehuis. Hij is een boeiend en enthousiast spreker en zal zijn hoorders zeer zeker voor het belangrijke werk onder de opgroeiende „Jeugd van de straat" weten te inleres- seeren. Voor de houders van de seriekaarten zij tevens meegedeeld dat de heer Dresden verhinderd is en daarom de Februari-voor- dracht verzet is-, 11 Februari zullen we het voorrecht hebben dr. Peter v. Anrooy, Den Haag, te hooren spreken over „Beethoven", met muzikale toelichting. Bij het brandje op het echip „De Stad Leiden", liggende in den Nieuwe Rijn, op Maandagmiddag, is voor een waarde van f. 500.aan tabak verloren gegaan. De labak was in brand geraakt door het vuur uit een in de nabijheid staanden schoorsteen. Er ontwikkelde zich zeer veel rook. De tabak is totaal waardeloos ge worden. Maandagavond had de 10-jarige J. V. de onvoorzichtigheid om bij het spelen met lucifers, een brandende lucifer achter het behang te werpen. Het behang vloog daar door in brand. Mei een emmer water wist de vader van den jongen, de metselaar Chr. V. het gevaar voor uitbreiding vap den brand te bezweren. De politie en de brand weer die spoedig aanwezig waren behoef den dientengevolge niet in te grijpen. Op Oudejaarsavond heeft de brand weer een schoorsteenbrandje gebluschl dat uitgebroken was in het door de wed. M. B. bewoonde perceel Klinkerstraat 12. In onze opgave van de wijzigingen in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in ons Blad van Maandag j.l. betreffende de N.V. Banketfabriek „De Bij' werd abusie velijk de heer J. W. Bukers vermeld als nieuwe directeur; dit had moeten zijn m e d e-directeur. Ten onrechte werd ons Maandag me degedeeld dat mevr. de wed. H van den Stationsweg, die abusievelijk amoniak had ingenomen, aan de gevolgen zou zijn over leden. Zij is gelukkig inlegendeel bijna ge nezen en zal spoedig hel Ziekenhuis waar in zij verpleegd wordt mogen verlaten. Op oudejaarsavond omstreeks balf 12 heeft zekere W. G. een stukje z.g. koud vuur werk geworpen door een openstaand raam van de woning van C. d. J. in de Van Ban- chemstraat 13. Een gordijn vloog daar door in brand. Een voorbijganger hoeft het brandje terstond gebluschl. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (December 1923) ingelegd f 361494.55 en terugbetaald f. 337.502.19; 200 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 51 boekjes werden geheel uitbetaald. Met tegoed der 17.403 inleggers, inclusief 905 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde December f. 7 288.915.92 met inbegrip van de rente over 1928. In 3457 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 6396.50 ontvangen. Foto ,W Bleuzé. By het overladen op een lichter van de N.V. Nationaal Veem, van een partij bewerkt ijzer voor Indië bestemd, geraakte een dikke j en eenige honderden kilo's wegendö plaat Zaterdag in het water van de Heerengracht. De zware plaat geraakte spoedig vast in den modderigen bodera en men mocht er niet in slagen het stuk weer aan een ketting of strop te slaan en het zoo met de scheepslier op te halen. Er moest een duiker by te pas komen. Men stelde zich in verbinding met Van derTak's Bergi.igmaatschappjj te Rotterdam, die he denmorgen een duiker en een toestel aooi Tweemaal is de kranige duiker naar bene den geweest De eerste maal om nauwkeu rig de plaats te bepalen waar het stuk lag, en de tweede maal om de stroppen aan te slaan. De plaats waar het stuk gevallen was wist men vrij nauwkeurig en het heele kar wei kon dus vlot verloopen. Onder zeer groote belangstelling van het publiek dat zich om beide oevers van de Heerengracht verdrong, kwam nog geen uur nadat de duiker zyn werk was begonnen, de plaat boven water. Dik met slik en modder bezoedeld natunrlyk. LEIDSCHE TOONEELVE-R. JACOB CATS. De Óiuilolt van Kloris en Roosje. Evenals vorig jaa- *eeft Jacob Cats met Nieuwjaar in een goed bezetten schouwburg de welbekende bruiloft van Kloris en Roos je met succes ten tooneele gevoerd. Deze bruiloft is en blijft door de echt Holland- sche karakters altijd aardig. Iets meer Schwung zou de opvoering evenwel geen kwaad hebben gedaan Af en toe lag er iets mats over het geheel, waaraan zelfs Thomasvaer en Piefcemel (de heer G. v. d. Linden en^nevr. A. M. v. d. Lijke—Sytsma) zich niet geheel kondeD onttrekken. De dansen, ingestudeerd door den heer Van Leeuwen, waren niet onaardig, doch misten eenigszins verscheidenheid. De heer Le Rook verzorgde weer uitnemend de muziek. Een voornaam zoo niet het voornaam ste deel uit het gegeven is ongetwijfeld de Nieuwjaarswensch. Daaromtrent het vol gende: Thomasvaer is eerst in zwart cosluum en wordt daarover door zijn Pieternel ge- capitteld en al probeert hij zijn nieuwe tuigage te verdedigen „Ik copieer nu met talent, 't Hamlet in smoking-experiment'', zij wil er niet van weten eD dwingt heru zijn ouderwetsche staatsiekleeden weer aan te trekken. Dan begint de echte, oude wensch naar behoorenhulde aan prins Hendrik voor zijn werken voor 't Roode Kruis, aan de koene vliegers der K.L.M., aan de heidenkei els der zee"; de 70.000ste Leidenaarster wordt herdachtgehoopt op een plantdag voor den Leidschen Hout, op verbetering van den belachelijken toestand aan den Riinsburgerwcg. Dan wordt onze Koningin wijsheid, over leg en bracht toegewenscht (het laatste aan ieder, die op 't kussen komt) en wor den de beste wenschon geait voor onze Sleutelstad. De Raad krijgt een verm.v ning: Nu men '6 Stadhuis verbouwen gaat, Om grooter Raadzaal te verkrijgen, Hoop ik, dat de praatlust niet Daarmee gelijk zal stijgen. En van de brandweer heet het: De brandweer heeft dit jaar Zich zelf overtroffen. De spuit met laarzen is er eerst, Dan de mannen op huD 6loffen. Beide verzen kregen applaus evenals het i'oJgende Als men d' antieke Zondagswet Minder streng hier laat regeeren, Gaan heel wat minder Leidenaars, Zich in hofstad amuseeren. Nadat nog wenschen zijn geuit voor ver betering van de Havenbrug en de Zijlpoort, voor verlaging van belasting en lichttarie- ven, komen de heilbeden voor Jacob Cats, Thomasvaer en Pietcrnel en voor 't publiek. Ook aan het aanwezige eerelid, den heer jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, werden on der daverend applaus eenige strophen gewijd. De aanwezigen hebben dankbaar voor de bruiloft geklapt. Vooraf ging nog een één-acter ,,het Diner", spot door "Willem Adriaanse. Zoo als de meeste één-acters van eigen bodem was ook dit een niemendalletje, dat door de vertolkers zelfs niet kunstmatig leven bon worden ingeblazen. GEBOREN: Marinus Jacobus, z. van J. de Ridder en C. S. Holiebeek Cornells Pieter, z. van P. van Houten en E. Kromhout Hendrik Theodorus, z. van P. Hartevelt en H. Brug man Johan Adriaan Walther, z. van J. K. Verhoog en M. E. Muhlou Jan. z. van P. Pijnakker en M. VeTmont Dick Gerrit, z. van J. Waasdorp en C. Rotgans Petrus Josephus, z. van A. J. Duyndam en A. M. van Rijn Elisabeth Dederica, d. van W. J. Hooftman en H. E. de Voogd Hans. z. van H Barbe en J. C van Bruggen Daniel Jacobus, z van A. G. Fasseur em M. Boter- mans Wilhelm, z. van P. Zwanenburg en G. Boogert Barend, z van B Mieloo en W. Sinteur Dirk Jozef, z. van A. Swagers en J. P. v. Rossum Helena, d. van P. Springer en C. Keyzer Geerlruida, d. van J. Kooreman en J. C. Veltman Gerardus JJartinus, z. van G. M Friedhoff en H. Beekma Hendrika Catharina. d. van H. F. Ilanne en M. Kooien Frans Theodoor. z. van F. v. d. Heiden en G. Mijling Arie, z. van A. Verburg en M. C. Lammens Casper Cornelis, z. van C. C. Zandvliet en T. van Weeren Willem Fiederik. z. van J. de Bruin en C. Noest Cornelis. z. van D. J. Bonnet en A. van Staden Paulus, z. van J. A. Meijers en C P. Onvlee Izak, z. van A. le Febre en J. P. Zweistra Jo hannes Antonius, z. van J. P. Cornelissen en C. A. v. d. Howen - Johanna Emma. d. van W. T. Staffeleu en M. M. van der Burg. GEHUWD: Gehuwd: G. J. v. d. Poll,, jm. en P. C. S. v. Leeuwen, jd. J. Kemp, jm. en J. C. v. Arnhem, jd. A. J. Lichlmcyer, jm. en G. IJ. Keerewecr, jd. J. Stavleu, jm. en C. Lut, jd. B. Thoma, jm. en en A. Neute boom, jd. H. Ginjaar, jm. en M. M. v. Bohemen, jd. H. Oostveen. im. en C. Bering, jd. A. Koet, jm. en A. F. Baart, gesch. C. Peng, jm. en R. Niklasge'wski, jd. A. Flippo, jm. en P. IJ. v. d. Mey, jd: OVERLEDEN: T. Th. W. FisherBezie, vr. 52 j. D. J. Nijenhuis, man 61 j. Schrijver, zn. 3 mnd.; T. Verboom, dr. 16 j. L. Kling, man 50 j. A. v. d. RoodbeenBrenk, vr. 55 j. S. M. v. d. Ameelev. d. Meij, wede. 73 j W. J. Hemerik, man 55 jaar H. v. Egmond. man 58 j. C. Ruigrok, wede. 71 j A. M. Bekkering, dr. 25 j. C. Bree- veld. man 43 j. M. A. Goes. zn. 24 j. C. Zwanenburg, man 72 j. C. Prevoo Zierikzee, wede. 68 j. G. v. Eygen, zn. lij. J. v. Leeuwen, man 53 jaar. GEVESTIGD: J. v. ArnhemKarscnburg, Oostdwavsgr. 10. Th. van den Berg, straatmaker, Oran jegracht 21. E. S. BouwmanSnijder, Toussaintkade 11. K. van den Broek, koopman, Janvosscnstecg 41. G. P. A. Cosman, chauffeur. Hoogëwoerd 100. II. M. A. van Dam. dienstbode, Stadhouders- laan 2a. J. N. J. van Egmond, Haar lemmerstraat 37. J, Ermers--Zwanenburg Haarlemmerweg 51a. J. P. Hageman, dienstbode, Rapenburg 1. A. den Hertog en fam., electvicien, Lage-Rijndtjk 28. J. T. Jenner, timmerman, Drie-October- straat 26a A. W. KieftZomer, Leeuwe- rikstr. 33. H. C. van Leeuwen en fam., colporteur, Rijnsburgerweg 71. J. P. Meyer, dienstbode, Oegstgeesterlaan 43. J. Nijhuis, id. Amaliastrant 24. J. M. R. van Ochten, verpleegster. De GeDestet- straat 28. S. Oosters, Haarlemmersirap.t 163. W. Rapp, musicus, Stationsweg 55. J. Ressel, K. M Invalidenhuis. P. A. Smit, Breestraat 159a. L E. Smolders, dienstbode. Vischmarkt 8. L. Spiess, mo diste, Korevaarstraat 1. R.C. W Stoefc- zer, J. de Wittsfcr. 10. A. J. J. M. Ver- bunt en fam., boekhouder, Oegstgeester laan 20a. D. de Vink, hoorder, Groen- hazengracht 3. "W. E F. Winckel, Oegst geesterlaan 29. r A. Wijtkamp, remise-be ambte, v. Speykstr. 3L BINNENLAND. Te Leiden is overleden mevr. M. Kluyver— Honigh. (Stadsnieuws, le Blad). x Genetaal Snijders over het vliegweren in Indië. (Binnenland, 2de Blad). De hnldiging van de Koningin-Moeder op 10 Januari. (Binnenland, 2de Blad). Een schrijven van de liberale radio- amateurs aan de omroepvereenigingen. (Bin nenland, 2de Blad). Bij Voorburg is een anto door twee trams versplinterd. (Gemengd, 1ste Blad). De P. H.-A. E. N. zal op 9 Januari van Batavia naar Amsterdam vertrekken. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De teleurstelling in Dnitschland ook met Nienwjaar genit. (Buitenland, 1ste Blad). Folncaré heeft toch willen aftreden, doch is vooreerst op zijn beslcit teruggekomen. (Buitenland, 1ste Blad). Rnsland stelt Polen voor het Kellogg-pact direct in werking te doen treden. (Buiten!., lste Blad). Hervatting 'der besprekingen tusschcn China en Japan. (Buitenland, lste Blad). Mussolini staat een nienw verdrag met Zuid-Slavië voor. (Buitenland, lste Blad). Scheepsramp bij Japan. 31 slachtoffers. (Tel., lste Blad). Parker Gilbert brengt het 4de jaarverslag nil. (Tel., lste Blad). VERTROKKEN: G. de Regt, Veur, Damlaan 49 f E. v, Rossum, idem, idem A v. Rossum, idem, idem Tj. H. Pannekoek Loois, Haarlem, Jansstraat 52 M. Pet. Middelburg, Lange Geere T. C, C, v. Iterson, Amsterdam, Marco Poloslr. 228 T. Wille, Enschedé, Emmaslraal 82 H J, Grotenhuis, Eind hoven, Kastanjelaan 25 C G. J. Loh- mann, Sassenheim, Hoofdslr 200 IJ. A. Stadlander en fam,, Haarlem. Plantar istr. CS A. v. Egmond en fam., Oogslrees' De Kempenaerstraat 27 E. v. Tont n. Haarlem, Lecuwerikstr. 27 M. J. Ser. Amsterdam, Reestraat 15 H. L. Verschool Apeldoorn, Mariannelaan 14 Chr. van Wdérekom, Delft, „Bethel", Oude Delft J. W. de Koster, Den Haag, Witte de Wilh- straal 83 A. Boot. Haarlem, Hooimarkt 28 W. v, d. Steen, Hillegom, Hoofdstraat 126 i E. J. Verhoog, idem, idem C v. Wilgen idem, idem W. F. Taffijn en fam Den Haag, Sclienkstr. 49 J. A. Ffolfland Vervoorl, Den Haag, Amstcrd Veerkade 49a H. J. Goddijn en fam., Sassenheim. Bij dorpstraat 20 G. A. Kieft, Amsterdam, Polgielerlaan 37III K. W. Lambooij, Apeldoorn, v. Hcutzlaan 21' A. Blaanw, Nijmegen, Beek mandat scho weg 1 J. Th. Altena, Amsterdam, v. (Madestraat 236 I H E. A. Mnlhuysen, Den Haag, Frankenstr. 17 G. M v. logen Schenau. Katwijk, Zeehospitium G. L. Knol en gezin. Voor scholen, Le.dscheweg 43 J.v.d. Wegen en gez., Wijk a. Zee en Duin, C. Matersweg 22 - M. DaniëlsSnik, Den Helder, Zwaanstr. 12 G. II J Kosler, Nijmegen, Smelusstr 2 C.Oltevanger en gezin, Alkmaar, Linde gracht A 3. NED HERV KERK. Aangenomen: Naar Dwingeloo (al0 evan gelist), K. de Vries. (e Slagharen (0.) Naar Zeist, F. G. Hoppers, te Noordwijk aan Zee. Bedankt: Voor Hoogvliet: TI. van Reken, cand. te 's-Gravenhage. Voor Surhuisler- vcen: M. L. Onnes. cand. le Nijmegen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Arum. S van Wouwe, cand. te Vlissingen. Te Hazerswoude, Mr. G. -VI den Hartogh. cand te Apeldoorn. Aangenomen: Naar Anjum, A. II. Piersma le Sleen (Dr.) Naar Pijnacker-Nootdorp, A de Bondt. cand te Zwijndrecht. Naar Hazerswoude. Mr. G. M. den Hartogh. cand. te Apeldoorn. Bedankt: Voor Westerlee, Zwartemeer, Vianen, Anna-Jacobapolder en Twijzel, A. de Bondt, cand. te Zwijndrecht.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1