DE 00LIJKE OESTERFAMILIE. J. VAN SCHOOTEN GEBR. LAFEBER 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 December 1928 Zesde Blad No. 21103 INGEZONDEN. VRAGENRUBRIEK. VOORSPOEDIG EN GELUKKIG 1929 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. KATWIJKSCHE INDRUKKEN. De geschiedenis van Katwijk (volgens den historieschrijver Pars een der oudste en vermaardste plaatsen van ons land) hangt van begin al aan ten nauwste samen met die der visscherij. Zeer zeker is de lectuur over dit onder werp interessant,*) doch voor de tegen woordige bewoners zou hel nóg interessan ter zijn indien dit betrol de laatste tijden bijv. de laatste honderd jaar. Zelfs de laatste 20 k 30 jaar bieden een varieerende reeks gebeurtenissen en het kan zijn nut hebben eens vluchtig, en met tusschenpoozen van tien jaar, eenige indrukken op papier te stellen. We schrijven 1905. In Katwijk heerscht reeds een reeks jaren een gezellige bedrijvigheid Het hoofd bedrijf biedt winter en zomer aan alle be trokken arbeidskrachten ruime arbeidsge legenheid. Hetzelfde geldt voor de arbeiders in de nevenbedrijven als kuipers, zeil makers, scheepstimmerlieden enz. Een reeks bommen vaart nog vin en iin hel strand en geeft negotianten, smids, schil ders. benevens de vele voerlieden die bij het lossen en laden zoowel als bij het typische „schuitentrekken" behulpzaam zijn, af en toe handen vol werk. Doch de bommen hebben de laatste jaren een machtige mededinger verkregen in den logger, en als we ons niet vergissen is in dalzelfde jaar de laatste bom gebouwd op den werf van den heer Taat, waar onlangs een brand woedde. De logger, vanuit Frankrijk (jplmporfeerd, heeft zich een plaats veroverd in het hart van reeder en visscher en, al neemt men zijn toevlucht tot moderniseering van den bom, door hem van kiel en stoomspil te voorzien, dal alles kan de verdringing van het typische platboomde strandvaartuig van eeuwen hèr, niet verhinderen. De logger is veel beter bezeild, laadt meer en is niet minder zeevaardig. Evenwel de pvergang is zeer geleidelijk. We schrijven 1915. Het geweldig gebeuren, het ontbranden van den wereldoorlog, heeft plaats gegre pen en zoo'n gebeurtenis kon voor Katwijk, dat zijn hoofdbedrijf eigenlijk buiten ons land heeft, niet zonder gevolgen blijven. De lijnen der geleidelijkheid in dat bedrijf zijn plotseling verbroken. In Aug. 1914 hadden nagenoeg alle bommen onmiddel lijk afgedaan. Men kon immers alleen nog iets wagen met sneb zeilende schepen die wanneer er „iets onverwachts" gebeurde, sroedig het Vaderland konden bereiken. Voor menigen reeder, vooral voor menigen kleinen reeder, beteekende dit een groot financieel verlies Toch gaal het bedrijf in 't algemeen goed, buitengewoon goed zelfs, al worden maar al te vaak, door buiten staanders, de hooge kosten waarmee de uilvoering in dien tijd gepaard ging en de hooge lasten van overheidswege over het hoofd gezien. Een groote vloot van prach tige loggerschepen heeft zich buitengewoon snel ontwikkeld Men komt handen te kort en hoewel zich een grootgedeel Ie van de bedrijvigheid, die voorheen hier viel waar te nemen, naar IJmuiden heeft overge plaatst. moest menigmaal in smederijen en bij gebr. Taat extra hard worden gewerkt om naar behooren de vloot te kunnen be dienen. Op en bij het Prins Hendrilkanaal een groote drukte vanwege de haringtransporten waaraan ook een vloot van raotor-vracht- boolen hier thuisbehoorend, haar bestaan dankt. Inmiddels heeft ook men elders geleerd te profiteeren van de aanwezigheid der Kat- wijksche vloot. De verrichtingen welke aan boord moeten geschieden worden niet al tijd door Katwijksche smeden, machine bankwerkers, schilders, timmerlieden enz. verricht. Hetzelfde wat de leveranties be treft. M.a.w. er ontwikkelt zich een voor Katwijks' welvaart nadeelige factor. Men leze A. Pars „Katwijksche enz. Oudheden". We schrijven 1925. Het tiental voorafgaande jaren behoort wellicht lot de meest bewog^ne in de ge schiedenis van Katwijk. Weliswaar heeft de loggervloot zich zoo danig ontwikkeld dat men van andere visscherijplaatsen zich daarover bewonde rend uitliet, doch hoeveel schoone schepen en hoeveel meer jonge krachtige levens waren gevallen als slachtoffers van den oor log. Er is in tijdschriften beweerd dat meerdere onzer visschersplaatsen grootere offers hadden moeten brengen dan. procents- gewijze, de oorlogvoerende natiën. In 1925 was hel resultaat der z.g. „vette" jaren reeds lang verdwenen. De jaren '21 25 (behoudens 24) zullen nog lang als bijzonder „magere" jaren in herinnering blijven De visscherij maakte een crisis door. Kwam men voorheen handen tekort, nu vonden jonge krachten geen emplooi. Het was zelfs zóó dal men in Nijmegen en in Duitschland ex-schippers n.b. kon aan treffen die iets anders hadden aangepakt; meerendeels vischhandel. Niemand had dat ooit durven voorspellen Men verdiende bij de visscherij niet meer voldoende om een gezin te kunnen onderhouden. Ook in de nevenbedrijven heerschte natuurlijk groote slapte, en waar weleer tot 's avonds laat, door 'n groot aantal arbeiders werd gewerkt, heerschte nu groote verlatenheid. De vloot van binnen-motor vaartuigen zocht elders, lot zelfs in het buitenland, emplooi. Allerlei kwesties als doodvisschen. nauwmazigwant enz. komen op den voor grond. Toch is vergeleken bij andere visschers plaatsen de intensiteit waarmee het bedrijf wordt uitgeoefend alhier het minst afge nomen. Het schepenaantal dat op z'n hoogst pl m. 130 was geweest daalde slechts tot pl m, 100, terwijl sommige plaatsen (bijv. Middelharnis) geheel en andere groolen- deels (bijv. Maassluis, vroeger de meerdere van Katwijk), als vischersplaatsen ver dwenen. Katwijk is de 2e visschersplaals van ons land geworden dank zij de taaie volharding van reeders en visschers die 't telkens maar weer opnieuw waagden. De afwezigheid van industriën was in dit opzicht een gunstige factor en tevens het feit dat de reeders zoo veel zij maar eenigszins konden 's winters lieten varen; de eenige manier em goede arbeidskrachten te behouden. Doch ook de bovengenoemde voor Kat wijk nadeelige factor heeft zich in deze jaren zeer ontwikkeld. De scheepswerf- smederij en machine-bedrijven, die groolen- deels het werk van de vloot doen. zijn overgeplaatst naar IJmuiden en deze niet alleen. Het is moeilijk te zeggen hoeveel arbeiders hiermee zijn gemoeid. Katwijk heeft zich dus meer in de richting van een eenzijdige visschersplaals ontwikkeld. Zie daar zijn aochteruitoang ta v. andere vis schersplaatsen. Hoe zal het in 1935 zijn? Uit het 3-tal jaren dal van dit 10-tal is gepasseerd mogen we veronderstellen dat dan de heele vloot gemechaniseerd zal zijn. Een vooruitgang maar ten koste van groote financieele offers. Er zal nu weinig In den weg kunnen komen of er dreigt gevaar van algeheels onlredering Het is daarom te hopen dat een prijsduiking van haring zooals onlangs niet al te dikwijls voorkomen zal in de tos komst. Hoe hooger bedrijfskosten (door mecha nisatie) hoe meer alles zal moeten worden gedaan om de baten zoo hoog mogelijk Ie doen zijn en hoe nauwkeuriger alle kleine lekken zullen moeten worden gestopt, m a.w. de efficienty zal zoo groot mogelijk moeten zijn. De eerste vraag is nu, kan die toestand zooals zij nu is, dal de schepen een goedo 30 K M van de eigenlijke reederijplaats verwijderd blijven nog lang voortbestaan. Het oude spreekwoord zegt „hoe verder van je huis, hoe dichter bij je schade", en ieder zakenman begrijpt welke verliezen aan transportkosten overbrengen (soms ver keerd overbrengen) van orders enz. enz. worden geleden. Hiermede zijn we vanzelf jn hel haven probleem aangeland. Dezer dagen konden we lezen dat het plan tot bouwen van een nieuw raadhuis 75. Maar als ze een eindje gedoold hebben en ontdekten dat haast al die grappige weggetjes in elkaar uitkwamen ot rond- loopen, gaan ze op den rand van zoo'n holte even zitten uit blazen En dan o, verschrikkelijk, verschrikkelijkl Wat is het toch gevaarlijk in de wereld voor een stel onervaren jonge oesters.. Want wie denken jullie dal daar plots nadert, door het water schietend als een vlugge visch 76. De bruine man, die tevoren naar oesters gedoken hadl De parelduikerl Want hij is ook sponzenplukker van zijn beroep en de vreemde ronde gevaarten, die hier op de helling groeien, zijn sponzen. Oscar en Otto zijn in de holletjes van een groote spons aan den wandel gegaan.I Gelukkig kun nen ze nog intijds ontsnappen, en de sponzenplukker heeft hen niet eens gezien Het is hem niet om een paar oesters maar om sponzen te doenl in de gemt—sieraad is aangenomen; kosten f löO.OOtV Terloops werd in het verslag even hr woord „berghaven" gebruikt. Zulke dingen rtemmen iemand lot nadenken. Wat is hel havenprobleem voor Katwijk van geweldige beteekenis. We mogen veronderstellen dal ook de plaatselijke autoriteiten dit beseffen, al vorwondert hel dat er zoo weinig oves gesproken wordt. Een goede tiental jaren geleden was er gedurende eenigen tijd een strikt lus9chen vóór en tegenstanders der berghaven. Steller dezes, een absoluut belanglooze doch zeer belangstellende leek. heeft zich van dezen strijd niet op de hoogte gesteld; doch hij vermoedt dat het hoofdmotief der tegenstanders wel „financieele bezwaren" geweest zullen zijn, ofschoon hij heeft hooren beweren dal deze bezwaren door weth. Ouwehand toen groolendeels onU zenuwd zijn. Had men toen doorgezet Door informaties kwam onderget. tot de conclusie dal de gemiddelde onderhouds kosten per schip (met motor-inspectie enz.) f. 3000 per jaar bodragen. Dit bedraagt voor pl.m. 100 schepen pl.m. f. 300.000 die thans naar buiten gaan. doch bij een berghaven de Katwijksche nijverheid ten goede zouden komen. Van gebrek aan initiatief hadden we hier geen klagen; reeds jaren hebben de gebr. Taat het plan en den grond voor een moderne scheepswerf gereed om zoodra de berghaven tot stand komt deze plannen te verwezenlijken. Een scheepswerf had niet alleen van de visschersvloot geprofi teerd want de bloei dezer werven die in de laatste jaren te Alphen, Leiderdorp, Bodegraven. Woubrugge enz zijn opgericht en die behalve loggers, trawlers enz. ver schillende andere bestellingen kregen zegt genoeg. Voor den ombouw van 'n zeillogger tot molorloggcr is gemiddeld f. 15.000 noodig. Stel totaal moeten 80 loggers worden om gebouwd dit beteekend voor de geheele vloot een kosten van f. 1.200 000 welke thans geheel naar andere plaatsen afvloeien hetwelk niet noodig had geweest bij de aanwezigheid van een berghaven. Om dit te voorkomen is het thans te laat maar. het havenprobleem is voor Katwijk een levenkwestie. Een berghaven voorkomt de eenzijdige ontwikkeling tot visschersdorp, voorkomt allerhande verliezen in het hoofdbedrijf en voorkomt dat zooats de vorige week ge beurde dal één logger die men hier wil brengen voor de Kwakelbrug te Katwijk Binnen blijft steken. Een berghaven hangt immers ten nauwste samen met een goede waterweg IJmuidenKatwijk. Wat nog veel beter zou zijn is een zee haven doch die is misschien ookveel duurder. Misschien dat deskundigen ons hierover eens nader inlichten. Dit zal het min of meer latent worden van deze, ook met het oog op de toenemende werkeloosheid al hier, zoo intens belangrijke kwestie voor komen. Katwijck lot op Uw saekl Reeds is een reederij met de beste sche pen naar elders overgeplaatst, de grootste reederij heeft ernstige plannen lot over plaatsing, straks blijven u alleen een dun nende rij visschers evenals te Egmond het geval is. V. P.S. In bovenstaande is nog niet gespro ken over belangen van de omgeving in deze zaak bijv. de bloembollencultuur! TEHUIS VOOR DOOR ARMOEDE VERZWAKTE NEDERL. KINDEREN „JERUËL", Middelstepiacht 3. Geachte Redactie, Terwjjl we U heel veel dank toedragen, dat go ook in het afgeloopen jaar Uw veelzeggen de bulp verleend hebt, door telkens eon plaatsje in Uw Blad in te ruimen wanneer we dit vroegen nit naam van onze kleine beschermelingen, komen we voor Uw laatste nummer van 1928 dit nog eenmaal doen. Ons bestuur kan met vreugde getuigen dat grj, geachte mede-burgers van Leiden ons eek dit jaar weer voorbeeldig geholpen hebt Soms njjpte het we! eens met de kas en er is wei nooit over, doch we hebben vele kleina mondjes kunnen verzadigen en velen door dag en nacht verpleging kunnen aansterken tct flinke blozende kleinen. Wat zagen ze er vaak verschrikkelijk vermagerd uit als ze kwamen. O, zjj die eens een kijkje namen we ten dit wel, dooh duizenden die het nimmer aanschouwden, zouden we hot wel vlak voor oogen willen stellen, wat heerlijk en mooi werk ze met hunne gaven hebben helpen doen aan arme onschuldige kleine lijders en lijderessen. Eenige weken geleden werden we zeer aangenaam gestemd. Toen we juist wat druk kende dagen met de kas doorleefden, gewerd ons f. 100,— van den Kwartiertjesbond. Deze bond is een groep dames, die kwartieren welke zjj anders ten dienste van hun eigen gemak ol genot konden gebruiken, nn ten offer brengen aan het vervaardigen van nut tige handwerken, waarvoor zij do benoodigd- heden dan zeil aanschaffen en de productie afleveren aan hnnne i ecretaresae, mevrouw Den Ouden, Turfmarkt 4. Deze handwerken worden eens per jaar verkocht en de op brengst verdeeld voor verschillende liefda digheids-instellingen. Welk een pracht ideé. De dames hebben ook bet voornemen om half Januari a.s. een middaguurtje van iederen Maandag bij elkaar te komen handwerken voor dit schoone doel. Iedere dame is daar hartelijk welkom, men wende zich maar tot bovengenoemde secretaresse. Dit is nu een greep waar ieder welkom is, die goed wil doen voor lijdende grooten en kleinen, geen kleinzielig ijveren voor een of andere rich ting etc. doch „goed doen" is 't gezamenlijk doelt Dames breekt er een oogenblikje af en voegt U er bij, 't zal nuttig werk wezen. Zouden we nn nog aan hen die ons bjj het afsluiten van den ouden en opening van den nieuwen tijdkring andere jaren zoo vriendelijk gedachten met een extra gift, ook nu weer or ngendt mogen vragen: „Helpt ons de druk kende zorgen die weer aandoemen bij de intreding van 1929 rustig te kunnen trotsee- ren, door on« weder met een extra gift te verblijden? as het niet dringend noo dig, dan zwegen wij, doch we moeten veel onderhouden voor 1.V:i, die toch onze geza- menlijke kleine beschermelingen geworden zijn. Het adres van den penningmeester is: W. F. Moene, Oude Rijn 114, tel. 876. Mag ik als lid van het Comité voor be vordering van den verkoop der Kinderzegela deze gelegenheid aangrijpen en vragen: Denk met. Uw Nieuwjaars-correspondentie aan Kinderzegels. Namens het bestunr van het kinderhuis „Jeruël": F. H. v. d. HORST, Middelstegracht 8. Mevrouw J. v d. M.L. te O. Voor het maken van appelbollen gebruikt men zure appels, liefst bellefleuren. Na geschild te zijn sleekl men er de klokhuizen uit en vult do gaatjes met 9uiker. waardoor een weinig kaneel, terwijl men voor hel uitloopen een stukje spijs onder in het gat stopt. Wikkel vervolgen» de appels in korst- of bladerdeeg, een mengsel van boter en bak meel waarvan een deeg is gemaakt Bestrijk do appelbollen met eierdooier en bak ze in een heelen gasoven op een nat gemaakte plaat. Abonne M te V. Als u het door u thans gehuurd huis koopt en er geen verandering in aanbrengt en het meubilair eveneens on- verandord laat blijlt de personeele belaas ting gelijk. Er zijn te Leiden twee gelegenheden, zoo als door u wordt verlangd: het Rusthuis „Zonneweelde", Rijnsburgerweg 171. Inwo ning. voeding en zoo noodig verpleging voor een bejaard heer vanaf f. 100 per maand en het Rusthui» der Geref. Kerk Hooigracht 38 Ook voor enkele niet Gereformeerden i9 daar plaats. A. J. GOEJEE, Café "L'Espérance", Ivaiserslraat 1, wenscht zijn Geachte Clién- teele. Vrienden en Bekenden een Gelukkig Nieuwjaar. Leiden, 1 Jan. 1929. Ondergeleekende wenscht al zijn Vrienden en Kennissen een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar. J. W. KOKKEDEE, Heerensingel 6 - Pianist M. DE WEKKER. Huis- en Decoratieschilder, wenscht zijn Cliënteele een Gelukkig Nieuwjaar. J, HUISMAN, Groenten- en Fruithandel, Hoogewoerd No. 63. Tel. 2439. M. G. H. KORTEKAAS, Handel in Groenten en Fruit en alle soorten Comestibles, wenscht zijn Geachte Begun stigers een Gelukkig Nieuw jaar. Warmond, 1 Jan. 1929. Brabantsch Schoenenmagazijn J. BLOK. Haven 30. Leiden, 1 Jan. 1929. m. g. A. COLLEE, Kaiserstr. 17, Sigarenmagazijn wenscht zijn Geachte Cliën teele. Vrienden en Bekenden een Gelukkig Nieuwjaar. Leiden, 1 Jan. 1929. JOH. DE BRUIN, Koperslagerij voor Fabrieken en Industrie. Nieuwstraal No. 47. Leiden, 1 Jan 1929. Begunstigers. Vrienden en Bekenden 'n Gelukkig Nieuw jaar loegewenscht. J. POSTMUS Zn-, Valkenburg, Z.-H. Mijn Geachte Cliënteele en Vrienden 'n Gelukkig Nieuw jaar. Harmginleggerij W VOOYS, Zuidslr. 30 - Katwijk a. Zee A. v RESTEREN. Valkenburg. Z.-H., wenscht ieder een Gelukkig Nieuwjaar. E. VOOIJS. Roest van Limburgstraat 2. Katwijk a. Zee. p. f. 4557 Veel geluk en voorspoed aan alle Vrienden en Bekenden Y. MEURS, Valkenburg (Z.-H.). Installateur - Nieuwstraat 11 Aan Cliënteele en Vrienden een gelukkig Nieuwjaar. 4573 Met 1929 nog op oude paden, Dat zal toch niet gaan Begint nu met nieuwe daden, Vangt met nieuw gereedschap aan. Even kijken op de Mare Nergens een sorteering zooals daar Fijne tangen, bijtels, scharen, Voor lagen prijs solide waar. Ook de rijwielen die wij maken Zijn nauwkeurig afgewerkt, Vorken, buizen, velgen, spaken, Alles is bijzonder sterk. Wilt U dus niet blijven steken, Zoekt Uw spaarpenningen bij elkaar Als uw oude is versleten, Staal een NELSON voor u klaar Onze Rijwiel-agenten voor Leiden zijn: H. LADAN, Lage Rijndijk; W. F. JONGEJAN, Lammermarkt. Aanbevelend: A. ALT. OUDE VEST 75—81. 4571 Aan alle Afnemers, Vrienden en Bekenden een NEDERL. LEGER DES HEILS Aan allen God's rijksten ze gen loegewenscht bij de in trede van 1929. B, H. KERSSEN, Ensign. S. W. MARSMAN <fc Co. Vleeschhouwerij. Havenplein 1. - Telef. 157, wenscht Cliënteele en Vrien den een Gelukkig Nieuwjaar. Ondergeteekende wenscht zijn geachte Cliënteele een voorspoedig Nieuwjaar. Rijwielhandel MERCURIUS Pieterskerkgracht 2a. Tel. 1216. A. A. OWEL. P. MULDER, Schutterstr. 28a. Stemmen van Orgels en Piano's, wenscht zijn Cliënten en toe komstige Begunstigers ten Gelukkig Nieuwjaar. m. g. G. WESSELING, Sassenheim, wenscht zijn geachte Cliënten een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. 4515 Wed. W LANGE, Schoenmakerij te Katwijk a d. Rijn, wenscht haar geachten Begun stigers een Gezegend Nieuw jaar. 1 Jan. '29. 4563 Bezorgers van het Leidsch Dagblad te Katwijk a. d. Rijn en Katwijk a. Zee wenschen hun geachten Abonnées een Gelukkig Nieuwjaar. 4552 JAN v. SCHIE, Auto-Bodedienst Katwijk- Leiden, wenscht zijn geachte Cliën teele een gezegend Nieuwjaar 4651 C. PEURSUM, Katwijk a. d Rijn. wenscht zijn geachte Cliën teele een Gelukkig Nieuwjaar 4555 N SPIERENBURG, Vleeschhouwer en Spekslager te Katwijk a. d. Rijn, wenscht Vrienden en Begun stigers zoowel hier als elders een Gelukkig Nieuwjaar. 4558 Vrienden en Begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar ge- wenscht. T. VAN DUTJVENBODE. Loodgieter. Katwijk a. d. Rijn 4556 A. VERHOEVEN, Kruisstraat No. 10, Melkhandel. m. g. Vrienden en Bekenden een Gelukkig Nieuwjaar toege* wenscht. M. A HOLLEN. Leidsche Straatweg, Veur. II. v. d. WEERTIIOF, Musschenbroekstr 2. In Kruideniers en Grutters waren. p. f. M. D LEEFLANG, Schilder, Janvossensleeg 6a, m. g. L. OUWERKERK, Kruidenier, Janvossensleeg No. 6. Leiden. m. g. A v. d. VLIST Aardappelen handel Leiden. p. f. S. LAURIER, Rijnstraat 10 A, Lood- en Zinkwerker. wenscht zijn Geachte Cliën teele een Gelukkig Nieuwjaar. Banketbakkerij J. P. B BONNET, ^^hiaslraat 17, wenscht zijn Geachte Cliën teele Cr. N.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 19