BUITENLAND. yereeniging, 66 jaar; D. W. Stork, industri eel te Hengelo, 72 jaar; Chr Jansen, te Amsterdam dir van het Centraal Hanze- bureau, 36 jaar; Jrof. dr. J. Rilzema Bos, te Wageningen, 77 jaar; Prof. ir. S. G. Even, oud-hoogleeraar aan de Techn. Hooge- school te Delft, 76 jaar; Eugene Gilhuys, tconeelepeler te Amsterdam. 38 jaar; A. C. Baron Bentinck, gep gen maj te Den Haag. 90 jaar; Dorus Rijkers, te Den Hel der, 81 jaar; mr A. J Baron Van Nagell van Ampsen, te Laren (Geld oud-lid der lste Kamer. 75 jaar; mgr. Joseph Callier, bisschop van Haarlem, 79 jaar; het Eerste Kamerlid, L de Vries, te Utrecht, 70 jaar; gen. A. R Ophorst, te Amsterdam, 70 jaar; prf. dr. A. J. Th. Jonker, te Hcerde, oud-hoog- leeraar in de Godgeleerdheid te Groningen, 80 jaar; Henri Bronsgeest, tooneelspeler Ie Weltevreden. 60 jaar; dr. J. G. Schreurer, te Apeldoorn, lid der 2e Kamer, 64 jaar; ds. G. J. van der Flier, Ned Herv. pred. te Leimuiden, 50 jaar; J. Wijlema, burge meester van Rotterdam. 57 jaar; mr S. J. L. van Aalten, te Rotterdam, lid der 2e Kamer, 65 jaar; mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, eomm der Koningin in N.-Brabanl, 69 jaar; mgr dr. A. Ariens, te Amersfoort, 68 jaar; H. J. Haverman, te Den Haag. kunstschilder, 71 jaar; D. Wentholt, burgemeester van Hillegom, 64 jaar; prof P. J. H Geurls, te Boeket, oud- hoogleeraar aan het Seminarie te War mond, 59 jaar; mr. dr. C. C. Geertsma, oud-comm der Koningin in Groningen. 85 jaar; dr. J. Bruins Slot, le Waddingsveen, 66 jaar, luit. gen G. J. W. Koolemai)s Beynen, le Den Haag, 80 jaar; W. Frijling, te Den Haag. oud-vice pres. van den Raad van Ned.-Indië, 56 jaar. De Fakkel* jaao y&d hand tot hand, Van eeuw tot eeuw, van tand tot land. Met heilzaam tic hl en 6choonea luister: Gezegend, die een fakkel draagt. Die voor ons oog den mist verjaagt, En voorgoa* In den duistert (NIOOLAAS BESTS). Weer heeft rich een jaar aam de rij der jaren gevoegd; weer is een periode der menschelijke telling afgesloten, die niet we derkeert! En onwillekeurig, al is het nog zoo kort, gaat men na, wat het voor goed heengegane heelt gebraohl aan lie! en leed. Ook aan de wereld in 't algemeen. Overpeinzend, wat 1928 ons schonk, is er geen reden voor zwart pessimisme, noch voor hoogopvliegeod optimisme. De grocte vraagstukken vam omzen tijd zijn niet op gelost, hetgeen in menig opricht teleur stelt, maar aan den anderen kant is er ook niets hopeloos bedorven. Eerst vol gende jaren zullen de juiste waarde vam het jaar, dat afscheid neemt, kunnen aan geven! De Volkenbond en rijn raad hebben de verplichte vergaderingen gehouden. Veel af gedaan is er niet. Weliswaar verdwijnt het Poolsch-Lithausch conflict officieel van het program, maar dit is meer schijn dan we zen. Men is veel te blij, dat deze moei zame kwestie tenminste voor eenigen tijd van het program verdwijnt, al is in wer kelijkheid er zoo goed als niets veranderd; omtrent Wilna is immers nog noodt het laatste woord gesproken en (kar gaat het in ernst toch maar om. Het zal dan ook wel niet tang duren, of deze oude affaire troont weer op de raadsagenda! Ook de Hongaarsch. Roemeensche optantenkwestie wacht tot vol gend jaar om te worden opgelost Men riet dus, hoe weinig op deze bijeenkom sten tot stand is gekomen. Geenszins leide men hieruit echter af, dat de beteekenis van den Volkenbond tot nnl is gedaald. Gelukkig is het nog iet- wat anders! Zonder Volkenbond zou het er heel wat slechter uitzien, dan was als het ware het hek van den dam! Momenteel is en blijft o.i. de grootste waarde vam dit hchaam juist zijn preventieve kracht Eerst wanneer door grooter daadwerkelijker steun de Volkenbond aan kracht zal hebben ge. wonnen, eerst dan mag ook meer daarvan worden verwacht De mentaliteit der vol keren moet door een „frappez, frappez tou- jours" steeds meer rijp worden gemaakt voor de waarde van de Volkenbondsidee. Hoe gaarne men ook den vooruitgang sneller wenschte, niet uit het oog mag worden verloren, dat alle vooruitgang tijd vordert! Belangrijker naar buiten dan deze bijeen komsten waren de gedaohten wisselingen, ge lijktijdig tusschen de voornaamste politici gevoerd! Dil trots de ziekte van Chamber lain en Suest-minn. Nadat voiijaar te L o r- Do de grondsiag was gelegd voor een betere verstandhouding, is, beel langzaam aan ou der oogen gerieo, wat als noodwendig ge volg daarop volgen moest: de volkomen liqui datie vaD den wereldbrand, tot niting ko mend in een ontruiming van het bezette gebied en een definitieve regeling der scha- d6vergocdingsvraagstukken. Eanerzjjds dat is van Duitsche zijde werd daarbij de stelling geopponeerd, dat beide geen ver band met elkaar hielden, dat een ontrui ming als van zeil sprekend op Locarno moest volgen, anderzijds endatisdan van de zijde van Frankrijk werden beide aan elkaar verbonden en werden voor conces sies aan de eene zijde toezeggingen aan de andere zijde verlangd. Het jaar neemt afscheid, zonder dat in dezen een beslis sing is gevallen. Briand en Stresemann heb ben bet niet tot een aocoord kunnen bren gen. Na langdurige eo moeizame bespre kingen is men zoover, dat vol gend jaar een oonferentie van deskundi gen het schadevergoedingsprobleeim voor eens en altijd zal trachten te regelen. Om trent het resultaat tast men natuurlijk vol slagen in het duister. Wanneer daaraan dan ook de ontruiming van Rijnland moet wor den vastgekoppeldEn middelerwijl grof it in Duitsch.and de ontstemming over hel re- Bultaatlou»-blijven van Locarno zienderoogen zelfs zoodanig, dat de totdusver onaange- ta te po-ilie va S re emam niet gebed meer onbedreigd is! Vermoedelijk is van Duitsche zijde na Lo carno steun verwacht van de zijde vaD En geland, doch daD is misgetast integen deel ia de verhouding tusscheu Engeland en Frankrijk in langen tijd niet zoo innig geweest afs deze thans is. Het scherpst is dat tot uiting gekomen, toen Engeland en Frankrijk onderling een viool-overeen komst sloten, die en op zich zeil en op de manier van totstandkoming op de leest van voor 1914 was geschoeid. Dezevloot- overeenkomst, die intusschen volslagen van de baan is, heeft beel wat kwaad ge brouwd. Amerika is er weinig minder dan „kopschuw" van geworden en nadrukkelijker dan ooit wordt daar nu in de riebtiug van den bouw van kruisers gestuurd. En hier mede komen we als vanzelf aan de groote mislukking van 1928: de ontwapeningsidee heeft volledig fiasco geleden. A'.lerwege ziet men groeiende bewapening alsof 1914 niets heeft geleerd; met allerlei mooie frases in den mond! Tweemaal is de voorberei dende ontwapeningscommissie bijeen geweest, tweemaal was het een mislukking over de gansche linie Zelfs de onderteekening in Augustus van het zg. Kellojg-pact, waartoe hei Fransche voorstel aan Amerika om een anti-oorlogsverdrag te sluiten door Kellogg werd uitgebreid en waartoe vrijwel alle lan den toetraden, de een nog geestdriftiger daz de ander, heeft aan de algemeene mentaliteit weinig vermogen af te doen. Als men dit pact slechts ideëel beschouwt, kan men het niet dan toejuichen; staat meD daarentegen met beide beemen inde werkelijkheid des levens, dan vraagt men rich niet zonder zorg af, of dit anti-oor logsverdrag niet eerder schaadt dan baat! En dit vooral, als men gadeslaat, hoe in Amerika zelf de ratificatie niet eens zeker is om dezelfde redenen, waarom ook de Vclkenbond in Amerika niet is geaccep teerd! Zoo doet het den Volkenbond maar een schadelijke concurrentie aanSpe ciaal de sovjets glunderen door dezen gang vao zaken, niet aarzelend om zelf vérstrek kende voorstellen te doen, die zij zelf niet naleven. Het is althans een kleine vergif- ding voor de mislukking der wereldrevolu tie, die in oms werelddeel, in heel de be schaafde wereld, minder kans van slagen heeft dan ooit, gelukkig, dank zij ook een meer en meer krachtdadig optreden tegen deze waanvoorstellingen en haar propagan disten. Behalve hel feit, dat de wereldoorlog door zijn gevolgen, waaronder men nog al- lijd zoo zwaar gaat gebukt, toch naar ont wapening moest drijven, geeft de ontwikke ling der techniek daarnevens alle aanleiding om te streven naar den vrede. Een nieuwe oorlog zou eenvoudig catastrophaal worden voor de menschheidl Riizondere herdenkingen kunnen we! eens meehelpen, om ideeën ingang te doen vin den, wellicht kan de 10 jarige herdenking van den wapenslilslandsdag, tengevolge waarvan eenige landen hun 10-jarig bestaan als zelfstandige nalie konden vieren, zooals Tsjecho-Slowakije, Lilhauen etc. invloed ten goede oefenen. Laten we daarop hopen I Vooral ten opzichte van de zoo bij uitstek belangrijke onlwapeningskweslie zouden we willen verwijzen naar de waarschuwende dichtregelen van Beets: Weel wat gij doen gaat, of wacht met uw daden. Weet wat gij toejuicht. of wacht met uw lof. Niemand wordt wijzer bij lasten en raden; 't Licht, dat niet dóórbrandt, blijft schcemrig en dof. Behalve de ontwapeningsconferenties, mislukte evenzeer de bespreking van toe zicht op de wapenfabricage; men wil zich daaraan niet onderwerpen, wat voldoende aanduiding is van het beerschend wan trouwen! Het fascistisch Italië, hoezeer in sommige gevallen oplredend als vredesbemiddelaar, zooals lusschen Griekenland en Turkije, met welke bede landen hel zelf een vriend schapsverdrag sloot, blijft in zeker opzicht een ernstig bedreiger van den vTedc. Wan neer Mussolini b.v. bidt, het Groot-Ilalië nog le mogen beleven, dan bevat deze bede reeds oorlogsgevaar! Hoe kan immers dat Groot-Italië lol stand komen zonder oorlog met Frankrijk en Zuid-Slavië? Mei Frank rijk is de verhouding, ook al werd over Tanger overeenstemming verkregen, ge spannen en trots de ratificatie der Nettuno- verdragen door Zuid-Slavië is ook met dat land niet alles, zooals hel zijn moest. Van daar, dat door aparte verdragen ieder zich tracht te dekkenI De smokkelgeschiedenis- sen van machinegeweren naar Hongarije geven dan ook veel te denken en hel is begrijpelijk, dat de Kleine Entente zich wei nig gerust toont. Zuiver economisch gesproken, is er even wel eenige reden lol blijdschap. Hier, waar de nuchtere cijfers spreken, voelt men, steeds meer, dat gestreefd dient te worden naar een Vereenigde Staten van Europa als tegenwicht tegenover Amerika, dat, mede door zijn vorderingen op ons werelddeel, financieel den loon blijft aangeven en kan het naar een Vereenigde Staten der wereld I Dank zij de leiding van onzen landgenoot Colijn zijn op de conferentie voor de in- en uitvoerverboden gewichtige resultaten bereikt! Zou via de economie ten slotte misschien ook de politieke toenadering zijn af te dwingen? Hel zou een lichtpunt zijn van enorme beteekenis Na dezen algemeenen terugblik zullen we, der gewoonte getrouw, de diverse landen nog kortelings de revue doen passeeren. Nu en dan zal zoodoende tevens bovenstaande nog worden gecompleteerd. België: Met moeite heeft zich hier het kabinet-Jaspar weten te handhaven, dat in doorsnee natuurlijk op Frankrijk bleef ge oriënteerd. De amnestiekwestie bedreigde steed? zijn leven en doet dat nog. Hetgeen zich door de verkiezing van den activist Borms te Antwerpen demonstreerde, is wei nig geruststellend. Men wist. dat de ver kiezing onwettig zou worden verklaard, dus dat het succes slechts een zuivere demon stratie kon zijn. meer niet. en toch is met behulp van duizenden katholieke en socia listische stemmen Borms uit de stembus ge komen; hetgeen impleciet inhoudt een af keuring der amnestievoorstellen der regee ring en dan speciaal der liberale drijverij om aan de amnestie geen teruggeven der burgerrechten te verbinden. Het zou ons niet verbazen, zoo hieruit ten slotte nog vérstrekkende gevolgen voortkwamen, ook ten aanzien van de verstandhouding tus- schen Walen en Vlamingen in het alge meen, die meer en meer als een soort splijtzwam gaal werken. Het dualistisch cachet van het Belgische volk is aanvan kelijk te licht genomen door de Waalsche regeerders! Het Koningspaar bracht een bezoek aan de Congo, hetgeen de banden nauwer aan haalde. Dnitschland: Hier is de coalitie met de Duitsch-nationalen uiteen gevallen, heigeen het aftreden van het kabinet-Marx tenge volge had en tevens den politieken aftocht van den leider van het Centrum. Bij de op de kabinetscrisis volgende Rijksdagverkie zingen leed toch het Centrum, dat zich steeds placht le kunnen handhaven, een nederlaag als bewijs, hoezeer het samen gaan met rechts vele Centrummannen had verdroten; de winst ging naar links! Alle zeilen zijn bijgezet om de z.g. groote coalitie te herstellen, maar officieel is dat nog niet gelukt. Wel is een kabinet gevormd uit de partijen, die aan deze coalitie moeten deel nemen. zulks onder leiding van den soc.- dem. Muller. Niet terug aan de regeering keerde de minister van landsverdediging Gessier. die vanaf 1918 dit departement had beheerd. Hij werd opgevolgd door Groener, die een spoedig intredende crisis vanwege de pant- sorkruiserkwestie wist te doorstaan en zoo doende de coalitie redde, al vond hij de socialisten tegenover zich. Het Centrum is intusschen de crisis nog niet te boven. De prelaat Kaas is tot op volger van Marx gekozen, staande in het midden dezer partij, maar er zijn nog te veel gevoeligheden om reeds te kunnen spreken van herstel der verloren eenheid. Ook bij de Duitsch-nationalen is scheuring merkbaar, doch het optreden van Hugen- berg als leider schijnt een aaneengesloten Iront, zij het dan met verlies van leden, tengevolge le zullen hebben, dat dan scherp tegen de regeering stelling zal nemen. Terwijl het 1 nd het zwaar te verant woorden heeft door het nakomen der Dawes- verplichtinge.n heeft een uitsluiting in de metaalindustrie in Westfalen voor millioe- nen verloren doen gaan. Deze uitsluiting, zeer willekeurig uitgeroepen, heeft in de diverse partijen de strooming naar links be vorderd 1 Ten slotte was men in de kringen der werkgevers blij. dat de regeering een uitweg vond uit de impasse, die ook door dc werknemers werd geaccepteerd, al voel den zij zich in hun rechten aangetast, n.l. arbitrage door den minister Severing! In de textielindustrie dreigt nu iels dito's, doch men mag aannemen, dat uit 't metaal- conflict voldoende zal zijn geleerd. Frankriik: Het voornaamste voor dit land was ongetwijfeld, dat het Poincaré mocht gelukken, den franc te 6tabiliseeren en zich aldus zeer verdienstelijk te maken voor zijn vaderland. Toen echter dit levenswerk wns voltooid, heeft de linkervleugel der radicalen, onder leiding van Caillaux, bij wijze van coup d'état de radicale ministers gedwongen uit het kabinet te treden. Tot 6chade voor eigen paTtij, daar Poincaré opnieuw een kabinet vormde, doch nu iets meer naar rechts getint, daar de radicalen buiten bleven staan 1 Aanleiding voor dit politieke relletje was een voorstel de ka tholieke missies in de koloniën weer te steunen, zulks in zuiver eigen belang, daar thans andere missies in de Fransche bezit tingen grooten invloed oefenen. Toevallig trof bet samen, dat voor Combes, den mi nister, die destijds de leekenwetten deed aannemen, juist een standbeeld werd ont huld Geheel zonder kleine incidenten ver liep dit niet, evenmin als het niet toela ten tot de Fransche Kamer van de Elzas- sische autonomi8ten Rickle cn Rossé. De herkregen provincies baren Frankrijk veel lost! Engeland: de binnenlandsche politiek werd reeds geheel beheerscht door de Lagerhuisverkiezingen van het volgend jaar en ook de buitenl. politiek gaf dit jaar maar al te gereede aanleiding voor krach tige aanvallen. Labour en Liberalen wed ijverden in scherpte van offensief tegen het kabinet-Baldwin, dat door het aftreden van Birkenhead een gevoelig verlies leed en bo vendien is gehandicapt door oneenigheid in de partij over diverse aangelegenheden. De voorspellingen omtrent de komende ver kiezingen luiden dan ook vrijwel zonder uitzondering slecht voor de conserva tieven 1 Bedenkelijk is voor Groot-Brittannië hat steeds losser worden der banden met de koloniën, ook al is er o.i. nog geen reden om nu al te spreken van een ineenstorting van bot Britsche Imperium, zooals wel eens geschiedt. Ierland, waar het vrij rustig bleef, Australië, Canada zoowel als Zuia- Afrika, dat eindelijk een nieuwe vlag kreeg, streven naar een verdere onafhan kelijkheid. Australië had van stakingen veel te ver duren. Maar alle dominions ontwikkelen zich economisch voorspoedig. Britsch-Indië ziet zijn verlangen ook tot den 6tatus vaD dominion te worden verhe ven nög niet verhoord, al wil Engeland door de commissie-Simon doen nagaan, hoever reeds in de richting van zelfbestuur kan worden gekoerst. In lndië valt deze com missie een slechte ontvangst ten deel en weigert de meerderheid medewerking. Egypte maakt een soort crisis door, daar feitelijk aeregeerd wordt tegen de meer derheid van volk en parlement in als gevolg van het verwerpen van het verdrag met Engeland. Er dre«gde zelfs een oogenbh'k een conflict, doch totdusver is dit nog af gewend Waar Eneeland echter te groove bel.aneen heeft bij Suez-kanaal etc. om een volledige onafhankelijkheid toe te staan, lijkt het ons slechts uitstel van executie. Het jaaT scheen met een zwaar verlies voor Fnge'and te zullen eindigen tengevol ge van cL ernstige ziekte van den alge meen beminden koning George, maar na veie bange dagen schijnt het dat de koning het nog za! halen! Economisch zucht het Britsche rijk nog altijd onder de gevolgen van de mijnstaking met daarop gevolgde algemeene staking van 1926. Vooral in de mijnindustrie is het nnsl Italië. Steeds blijft hel streven er op ge richt de macht van den grooten leider der fascisten uit te breiden en alleen aan fas cistische lichamen nog eenigen invloed toe te kennen Zeven portefeuilles zijn reeds in handen van MussoliniI De Kamer i9 naar huis gestuurd, wordt vervangen door een grooten fascistischen raad met adviseerende 6teml Het koningschap is niet meer dan een sier-ornament geworden. Het heet niette min, dat in het voorjaar daarop een aanslag zou zijn voorbereid, maar veel te beteekenen schijnt het toch niet te hebben gehad. El Duce weet de stemmingen zeer leven dig te houden, hetgeen een groot gevaar in zich bergt: men denke aan de felle anti- Fransche demonstraties. Hartstochten wek ken is minder moeilijk, dan deze beheer- schen, als zij er eenmaal zijnl Deze stem mingen schijnen echter noodig te zijn om het streven naar terugkeer van het Ro- meinsche Imperium steeds beval dit oor- logsgevaarl te stevigen. Zuid-Tiro! is men brutaler dan ooit aan het veritaliaanschenl Oostenrijk is nog steeds het landje met het „waterhoofd" Weenen en de z.g. Anschlu8s-idee blijft er levendig al is men zich bewust van de directe onmogelijkheid, daar niets minder dan een oorlog het gevolg zou zijn, Briand zei het onbewimpeld De eerste president Hainisch is vervangen door den Christen-democraat Miklas, dank zij een toenemende splitsing tusschen de par tijen, zoodat een breuk in de regeerings- coalilie niet tot de onwaarschijnlijkheden gaal behooren. Hongarije zet krachtig de propaganda voor een herziening van het vredesverdrag voort en weet zich steun te verwerven. Uit den aard der zaak drijft dit streven echter de leden der Kleine Entente, die overigens niet meer zoo aaneengesloten optreden, lot elkaar uit eigen-belang om te behouden, wat zij verkregen. Bethlen houdt den troon warm voor een Habsburger, al is niet zeker, wie dat zal zijn Behalve het valsche mun tersproces deden zich weinig schokkende gebeurtenissen voor. Verder schrijdend op onzen rondgang, kunnen wij dan eenige landen kort samen nemen; Scandinavië had eenige groote arbeidsconflicten te doorworstelen evenals Polen, waar maarschalk Pilsudski het heft in handen weet te houden. Een paar re- geeringscrises had niet veel om 't lijf, evenmin als in de z.g. Randstaten Lilhauen dan uitgezonderd, waar Wolde- maras heer en meester is en Finland. Dat het communisme daar geen vorderin gen weet te behalen, stemt tevreden 1 Ook in Rnsland zelf heeft het bolsjewisme het zwaar te verantwoorden, daar de boeren nog altijd niel de graan-politiek der sovjets willen aanvaarden, hetgeen tot felle botsin gen moet leiden. De tijd van „buigen of barsten" nadert steeds meer. Voor de sov jets is daarbij een zeer ongunstige factor de oneenigheid in de partij, die het zelfs noodig maakte Trotzky c.s le verbannen. Toch zal men o. i. goed doen niet te zeer te rekenen op een spoedige val van het bolsjewisme, daar immers in Rusland alle organisatie en weerstand totaal is gebroken. In Europa resteeren ons hierna nog slechte het kalm voortlevend Zwitserland, Portugal, dat de gewone pronunciamento's doorstond. Spanje, waar Primo de Rivera op bescheidener schaal volgens recept van Mussolini „dictatort", zij het met heel wat minder instemming, zoodat in het on rustige Catalonië een vrij krachtige contra revolutionaire beweging moest worden onderdrukt, en ten slotte de Balkan. Waar daar Europa's vuurhaard blijft gelegen, zul len wij aan de toeslanden in deze landen eenige nadere aandacht schenken. Het meeste gevaar dreigt van de zijde der Mace donische komitadjis Zoolang dezen onder elkaar moorden, gelijk in Bulgarije aan de orde van den dag is, is het voor het alge meen aspect van weinig beteekenis, maar al9 zij grensincidenten veroorzaken, zooals herhaaldelijk zijn voorgevallen lusschen Bulgarije en Zuid-Slavië waardoor tus schen deze landen geen normale verhoudin gen bestaanI en tusschen Bulgarije en Griekenland, wordt het anders. Een ge meenschappelijk optreden tegen deze ben den zou veel baat maar bereik dat eens. In Roemenië heeft na langen strijd de Boerenpartij van Maniu de regeering van Bratianu tot heengaan bewogen. Verkie zingen bevestigden deze overwinning na tuurlijk 1 Door eigen optreden heeft prins Carol echter zijn kansen op den troon wel verspeeld. Zuid-Slavië maakt een zeer moeilijke cri sis door als gevolg van de noodlottige schiet partij in de Skoepsjtina, die ook den leider der Kroaten het leven kostte. Tengevolge daarvan heeft Kroatië zich heelemaal uit Belgrado teruggetrokken en dreigt de een heid des lands te worden verbroken De re geering, die toch al voor kwade dingen stond, men denke aan de demonstraties te gen Italië, is in een lastig parket. Misschien zal het feit. dal koning Alexander algemeen gezien is. op den duur gewicht in de schaal kunnen leggen. Griekenland zag na eenige crisis Veni- selos. den grooten Cretenzer terug aan het bewind hetgeen zijn positie naar buiten vooral ten eoede komt. Albanië komt meer en meer onder invloed van Italië hetgeen de strijd om invloed op hel Balkanschiereiland duchtig verscherpt! Op Europa volgt Azië. Onder krachtige leiding van Kemal pasja ontwikkelt Turkije zich snel in modernen geest Tot stand is gebraohl een volledige scheiding van Kerk en Staat, hel Latijns< he alfabet i9 inge voerd etc Moeilijk is het Turkije's macht thans zuiver te schatten maar dat Kemal pasja deze ten zeerste heeft vergroot is zeker De koning van Afghanistan Ama- noellah heeft na een rei9 door ons werelddeel de poging van Kemal willen nadoen, maar zijn rijk schijnt voor zoo'n snel tempo, als hij volgt niet rijp en dientengevolge zijn vele stammen in opstand gekomen; de uit slag van dezen strijd i9 nog twijfelachtig. Japan is zijn natuurrampen nog lang niet te boven Keizer Hirohilo is met ouden luis ter gekroond Een felle actie is ingezet tegen het communisme, ongetwijfeld mede als ge volg van het aanvankelijk succes van het bolsjewisme in China. In het Hemelscbe rijk heeft ten slotte de krggskans zich ten gunste der Zuidelijken gekeerd, die thans, op Mandsjoerjje na, vrij wel geheel China beheerscchen. Van een sterk oentraai bestuur is evenwel nog geen sprake^ ai doet Tsjang-kai-Sjek zjjn uiterste best de eenheid te behouden, met zooveel strijd ver werven. De gelukte moordaanslag op Tsang- tso Lin, den heerscher in Mandsjo er ij e, draagt veel bij tot het succee der Zuidelijken; ie meer, waar de zoon van den vermoorde een zwak figuur schijnt te zijn. Na eerst hulp der bolsjewisten te hebben aanvaard, wordt nu uit een ander vaatje getapt. Met dit al is een zekere toestand nog niet aanwezig! Tot slot van onze reis Amerikal Afrika telt niet mee, dat is ongeveer koloniaal be* zit. De Vereenigde Staten zien de welvaart bestendigd en dat is zeker mede een der re denen, dat bij de presidentakeuze de candi- daat der republikeinen Hoover is gekozen, zijn R.K. tegenstander Smith verslaande. De politiek tegenover Europa U reeds gememo reerd, zoodat wij daarop niet meer zullen wijzen. Stelliger dan ooit wordt do Monroe- leer overeind gehouden en daarbij spreekt zelfzucht niet weinig mee; zie naar het op treden in Nicaragua! Dit optreden heeft ra Zuid-Amerika het verzet tegen deze politiek echter verstevigd. Hoover zal op zijn bezoek aan het Zuiden wel trachten de verstandhou ding te verbeteren, maar of het lukt? Ern stig is anders daar in Zuid-Amerika tegen het 6ind van het jaar de vrede nog bedreigd ten gevolge van net geschil tusschen Bolivia en Paraguay over een woest, maar naar petro- leum riekend stuk grond! Gezamenlijk op treden van alle vredesmachten, die in het geweer waren te brengen, heeft op het laat- ste nippertje dit gov&ar oog bezworen, ten minste voorloopig. Mexico strijdt een godsdienstoorlog, waarbij ▼coral van de zijde der regeering niet voor een klein gerucht wordt gevreesd, doch het schijnt dat nu toch ernstig naar een corapro- mis wordt gestreefd. De als opvolger van pre sident Calles gekozen president Obregon is vermoord, daar te lande geen zeldzaamheidl Of do Kerk daarmee iets uitstaande heeft Een nieuwe verkiezing bracht toen Gil op het kussen. Ondoenlijk is het alle rampen, die in 1928 de wereld teisterden, op le sommen. Het waren er ontelbaar vele. Overslroomingen in de Herzegowina, Londen, Japan, hongers nood in China, Brazilië en gedeelten van sovjet-Rusland, vulcaanuitbarstingen als van de Etna, cyclonen in W -lndië, de Krim, China en Japan. Argentinië, N.-Z. Wales, builenpest in Brazilië, aardbevingen in Klein-Azië, Griekenland, Chili, Italië, Mexico, Bulgarije, bioscooprampen, ontplof fingen, branden, scheepsongevallen (de „Vestris"), boschbranden, spoor- en auto ongelukken en zoo zou er nog zooveel te noemen zijn Maar volstaan wij met dit lijstje Waarbij alleen nog de diverse vlieg ongevallen dienen vermeld. In de eerste plaal9 de ramp van de „Italia", die ook Amundsen met zijn met gezellen het leven kostte. Hoe vol spanning is door heel de wereld dit luchldrama ge volgd. die den llaliaansohen naam op weten schappelijk gebied (Nobile) geen goed heeft gedaan. En dan de vele gevallen vliegtuigen, w.o. eenige 0ceaanvliegcr9, als Hinchcliffe met zijn gezellin Elsie Mackay, Mc Donald. Daartegenover staan eenige geslaagde vluchten als van de „Bremen" met Koehl, Lohse en Fitzmaurice, die als eerste den tocht Oost-West over den Oceaan volbracht, doch op het Greenly-eiland landde; de tocht der „Southern Cross" van Amerika naar Auslralië en ten slotte de reis heen en terug van de „Graf Zeppelin" onder bevel van dr. Eckener Het vliegwezen blijft zich snel ontwik kelen Als steeds eindigend met een necrologie, noemen wij de staatslieden: de Engelsche leider lord Oxford and Asquilh, meer be kend onder den laatsten naam. Lichnowsky, de Duitsche gezant le Londen in 1914. de Engelscbe oud-minisler lord Cave, de Zwit- sersche oud-president Guslaaf Ador. de lta- liaansche oud-premier Giolilli. de Engelsche oud-minisler en gezant Haldane. de Fran sche minister van handel Dokanowski. die bij een vliegtuigongeval hel leven verloor, de Duitsche gezant le Moskou graaf Brock- dortf Rantzau, de Amerikaanache oud minister Lansing. De militairen: lord Haig, de Engelsche opperbevelhebber uit hel 2de deel van den ■wereldoorlog, de flaliaansche dito's Cadorna en Diaz, de Duitsche admiraal Scheer, de Fransche generaal Desticker. de Russische generaal Wrangel. De schrijv-rs: Thomas Hardy, Blasco Ibanez en Herman Sudermann. Voorts nog de bekende Engelsche suffra gette miss Pankhurst. de Belgische bankier Loewenslein de vliegers Bennett en Drou- hin. prof Fawcetl. in de Rraziliaansche bin nenlanden vermoord, de Rus Fokins en de Ier O'Brien. RECLAME. 4762 8—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11