A ■3- INGEZONDEN. BOUWKUNSTIG SCHOON. f\ AJ\ L~i A l\< m OVERZICHT KAASMARKTEN. A SÓf. VOOR DE HUISVROUW. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN BERICHT VAN AMUNDSEN? Naar uit Trora9oe bericht wordt, is op de kust van Finmarken een flesch aange spoeld met mededeelingen over de tragedie van 't vliegtuig Latham, die door „Roald Amundsen" onderteekend zijn. Nadere bij zonderheden ontbreken. Op dit oogenbliJc kan nog niet gezegd worden of de mede deelingen echt zijn. In deskundige kringen acht men het niet geheel uitgesloten, dat er een dergelijke flesch zou zijn uitgeworpen vóór de ramp van de Latham plaats had. Doch zoolang er geen bijzonderheden bekend zijn, staat men er zeer sceptisch tegenover, daar er reeds tweemaal derge lijke berichten zijn opgedoken, die ver- valscht bleken te zijn en daar men het eigenlijk zeer onwaarschijnlijk acht. dat de bemanning van de Latham nog tijd ge had zou hebben in het aangezicht van de ramp een dergelijke mededeeling te schrijven AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermiddag vond nabij het dorpje Pat- terham in Beieren een ernstig auto-ongeval plaats. Bij een spoorweg-overgang werd de auto van een architect uit Rottelmünster door de locomotief van een personentrein gegrepen en geheel vernield. De inzittenden, de architect en zijn zoon, waren op slag dood. MOORDAANSLAG OP EEN HOOGLEERAAR Op prof. Schwerdtfeger van de Universi teit te Marburg is door een onbekend ge bleven persoon een aanslag gepleegd. Een ongeveer 26-jarige man loste eenige schoten op den professor, die ernstig gewond werd. Aangezien Prof. Schwerdtfeger een leidende positie in de Jung-Deutsch Orde inneemt, vermoedde men, dat hier een politieken aanslag betrof. Dit schijnt echter niet het geval te zijn. EEN GROOTS BRAND. In het dorp Siecicdlo bij Kozienice is een brand uitgebroken, die 16 hoeven in de asch gelegd heeft en een schade aan richtte van 200.000 zloty. AARDSCHOKKEN IN CALABRIÊL Naar de Giornale d'Italia uit Calabrië verneemt, zijn daar twee vrij hevige aard schokken in verschillende plaatsen waar genomen, die echter geen schade berok kend hebben, BOMAANSLAG IN TUNIS. Een bom, die in den nacht geworpen werd tegen de bureaux van het Italiaan- sche blad Unione, heeft een schade ver oorzaakt, die 100.000 fres. zou bedragen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gekomen. WREEDHEDEN VAN EEN DRONKAARD. Te Radlem is bij een zekeren Franz Kie ner, op grond van bij de politie ingekomen klachten, een huiszoeking gedaan. Franz Riener, een dronkaard, heeft zijn vrouw en zijn 8-jarigen zoon Franz sinds langen tijd op de meest ernstige wijze mis handeld. Het kind werd geheel verwaarloosd in een allersmeerigste bedstee gevonden. Ten ge volge van de zware mishandelingen door zijn vader heeft het knaapje een rugge- mergkwetsuur bekomen en is aan beide voe. ten verlamd. Ondanks het smeeken zijner vrouw, had Riener geweigerd, een geneesheer te roe pen. De vrouw van Riener werd in een af gesloten kamer gevonden. De dronkaard hield haar wekenlang gevangen. De vrouw vertoont fceekenen van krankzinnigheid, waarschijnlijk tengevolge van de voortdu rende lichamelijke en psychische kwellin gen, haar aangedaan. De onmeDschelijke echtgenoot en vader is gearresteerd. GEMASKERDE STRAATROOVERS. Op den straatweg tusschen Sandomierz en Opatow, in Polen, werd een aantal van de markt terugkeerende kooplieden door roovers overvallen en geheel uitgeplunderd. Een der kooplieden, die zich te weer wilde stellen, werd neergeschoten en bleef zwaar gewond liggen. De bandieten, die gemas kerd waren, maakten eenigo duizenden zloti buit. OPNIEUW EEN BANKSCHANDAAL. De Parijsche politie zoekt op het oogen- blik een zekeren Pierre Gaucli, die een bankinstelling had opgericht en thans is verdwenen, nadat hij zijn cliënten voor bijna 600.000 francs had bedrogen. Gauch had een brief de provincie inge stuurd, waarin hij de spaarders uitnoodig- de hem hun spaarpenningen toe te vertrou wen opdat hij ze voordeelig zou kunnen beleggen. moeilik". Klein eo groot maakt fouten.^ou" tfcl komen voor in net werk van scholP011 en onderwijzers beide, kranten wenieiel 01 vau en menige geleerde dissertatie, get#^ aan de regels der Ned. taal, zou bont iön van de aangestreepte ongereciitighede» Onwillekeurig vraagt men nu: Kan ebt niet anders? btaan we tegenover de sel ling als een natuur-noodwendigheid, of is ze als produkt van menseiik denken voojwij- ziging en vereenvouui0Lig vatbaar? Hefaat- ste is het geval en meerdere ma^en is duel ling gewijzigd. De Siegenbeekse werA om- streeks het midden van de vorige eeuw ver hangen door die van De Vries en Te Vin- kei, de nu nog officiële en eerlang za* die vervangen worden door de KollewjjnseJVan- neer dit zal zijn ia niet te zeggen, feleek het voor enkele jaren, dat men een >plos sing nabij was, nu gaf minister Wasznk in antwoord od vrasen van Kamerlede* hoe net met spellingvereenvoudiging stotd te kennen, „dat de Ministerraad oa ampée be spreking onlangs tot het besluit is geko men, dat het onderwijs en eksamens afwij kingen van de spelling volgens De V/ies en Te Winkel op dit ogenblik niet bek uren te werden toegelaten". We moeten dus weer aau het verbuigen van lidwoorden, bijvoeg lijke naamwoorden en voornaamwoorden. We moeten weer schrijven eenen, mijnen, zijnen, haren enz., waarover reeds Bilderdgk in vertwijfeling uitriep: „Dat eeuwig haren, ha- reu, haren I Wie haart het niet in de keeli" Natuurlik is hiermee het laatste woord niet gezegd. De Vereniging tot Vereenvoudiging vau onze Schrijftaal" laat niet at Zg telt haar leden bij het lager-openbaar en biezon- der- het middelbaar en het hoger onderwijs en bg velen daarbuiten. De weigering van de minister om in te grijpen prikkelt lot in tensiever propaganda. In 1920 bleek, dat van de leraren in Ned. taal op H.B.S. en gymnasia 75 pet. voorstanders waren van vereenvoudiging. Bij het lager-onderwij3 zaï geen leerkracht de huidige spelling verde digen. Tot ?d die voorstanders en verder tot allen, die het zo jammer, zo treurig, enz. vinden, dat onze spelling zo moeilik is en niemand zonder fout-en schrijft, ko- men de vereenvoudigers nu en vragen: Zet Uw sympathie om in een daa<L Klaag en jam mer niet langer over die moeilike schrijftaal, maar sluit U aan bg de „Vereniging tot ver eenvoudiging van onze s^rijftaar en pas de negen regels bg Uw korrespondentie toe. De jaarlikse bijdrage van 75 cent kan geon beletsel zijn. En dan zijn daar al die grote en kleinere verenigingen, die tot het onderwijs in be trekking slaan: de Ouder-kommissies, de Ou derraad, Volksonderwijs, de Sckoolkommis- sie. de Kommissie van Toezicht op het Mid delbaar- en voorbereidend Hoger-Onderwgs, de Onderwijzers-organisaties. Meneer de Redakteur, wanneer die ver enigingen in het komende jaar het spelling vraagstuk eens aan de orde stelden en wat ligt meer op hun weg? zich zo nodig lieten voorlichten, zich uitspraken voor ver eenvoudiging en daaraan publiciteit gaven, daD zou Uw gehouden prgsvraag nog nuttig effekt sorteren. Spelling-vereenvoudiging is urgent. Van de Nederlanders zelf zal het afhangen of het spoedig gedaan is met een spelling, die zon der het minste nut, een belangrijk deel van de tijd en de krachten van onderwijzer en on- derwezene in beslag neemt en aan hoogst no- dige werkzaamheden van belangrijker aard verhinderend of belemmerend in de weg j staat, gedaan met een spelling, zó inge wikkeld, dat zelfs de meest verklaarde voor stander daarvan de onmogelikheid van een konsekwente toepassing van het systeem moet erkennen. JAC. TJALSMA. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie"). Copie vaD al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. IX. Overal waar men zich in de Pieterskerk opstelt, krijgt men een idee van de mooie ruimtewerking. Wij willen van uit een paar hoekjes dat nog eens waarnemen. De vorige week bevonden we ons in het koor. Welnu, laten we on9 plaatsen aan de Noordzijde, vlak voor het Noordertransept. En dan kij ken we 9chuin door de kerk in de richting van de doodkapel. Tusschen de pilaren van het schip door zien we de prachtige golving van het lijnenspel. We zien, hoe de ribben boven de bladkapileelen der pilaren ont springen. elkaar ontmoeten, weer terugwij ken, en plotseling achter andere gewelven weer verdwijnen. Het mooiste is, hier en daar tusschen de pilaren van het schip door een der zijbeukpilaren in het oog te nemen en zich zoo te plaatsen, dat die pilaar go- wordt een deel der welving door een andere ribbe verborgen Dat geeft steeds het gevoel, dat alles zich in zijn welving en span ning steeds voortzet. Er is altijd iets ver borgens, wat weer zoo geheel overeenstemt de Germaanscbe beschouwing der din gen J1) tegenstelling met de JRomanen, die behoeNp h?bben aan afgeslotenheid en klaar heid. Dat eigenaardige opspringen, oprijzen, zieb weer vereenigen en verbergen zou men kunnen noemen de contrapuntiek der Gotbische bouwkunst: punt tegen punt. Al les ontwringt uit, en yereenigt zich weer tot een fundamenteel en drieklank En de fraaie ronding der geweifschelpen zou men kunnen noemen den golvenden klankbodem voor de accoorden. Nu we toch een vergelijking trekken met de contrapunti9che muziek, willen we even in herinnering brengen, dat Schopenhauer in de rij der kunsten bouwkunst en muziek als de uiterste polen beschouwde. En men weet: door de uitersten wordt de kringloop gesloten. De architectuur werkt met ruimte, heeft geenerlei betrekking op den tijd De muziek is zuiver tijdelijk. In de architectuur is de symmetrie van de geometrische fi guur het leidend beginsel. In de muziek heeracht de rylhmische tijdverdeeling. Mu ziek is tn hoogsten graad gevulden tijd. aan de innerlijke noodzaak van haar voortgang verbindt zij de grootste afwisseling. Bouw kunst i9 ruHpïe-omspanning en logische ruimteverdeeling. Muziek geeft de inner- lijkste aanschouwingen, die geen enkele kunst bij machte ts te verzinnelijken. De bouwkunst geeft de meest positief begrens de en tastbare aanschouwing. Een omdat de uitersten elkaar raken, mogen we in Vele gevallen spreken van architectonische muziek en piuzikale architectuur. Hel is alsof het oog in de Golhische architectuur buiten zijn eigen lijke functie treedt en een muzikale ruim tewerking waarneemt en afsflf £e ziel het spel der lijnen onbewust accoóu!en hoort. En dit i9 ook frappant: de accoustische werking der Golhische gewelven is altijd voortreffelijk. Naast de statige tonen van het orgel komt daarin het meerstemmig vocaal gezang tot zijn recht. Vooral de composities van de groote vocalisten der 16de en 16de eeuw, die allen Nederlanders waren, schijnen een entente cordiale te hebben gesloten met de Gothische kerken. Welbeschouwd kan het ook niet anders, want zij werden geïnspireerd door den zelfden geest, die zich bouwkunstig uitte in de Gothiek. En voor zoover de contra- puntisten buitenlanders waren, Palestrina niet uitgezonderd, hadden zij in den grond hun kunst van de Nederlanders geleerd. Nu plaatsten we ons in het midden van het Transept, laten we zeggen: in het knooppunt der kerk. We kijken eerst eens even omhoog. We letten op de bundel - zuilen, die zich aan de vier hoeken ver heffen. Aan de zijde van het koor zijn die heel hoog opgetrokken. Was het de oor spronkelijke bedoeling, hier een gemetselde triomfboog te maken? Of wilde men in de viering een steenen gewelf aanbrengen met een middentoren? In vroeger jaren moeten in het transept twee pilaren hebben ge staan, die bij de laatste bouwperiode in 1565 zijn verdwenen. Men leidt dat af uit de aanzetten van de .spitsbogen, die boven do kapiteelen van de bundelzuilen nog zichtbaar zijn. Fn nu letten we nog even op de friezen in het muurwerk onder de ramen van koor, schip en transept. Ik heb er even een schetsje van gemaakt evenals van een doorkijkje tusschen de pilaren. De bedoe ling van dergelijke krabbels is natuurlijk geen andere, dan om sommige dingen even te verduidelijken. ONZE MOEILIKE SCHRIJFTAAL. ^Vereenvoudigde spelling). Geachte Redaktie! Vergun mij nog even terug te komen op de uitkomst van Uw voor de Kerstdagen ge houden taalkundig prijsraadsel en daaraan een kleine beschouwing te verbinden. U gaf 15 regelen druks ter korrektie en van de 374 inzendingen waren er slechts drie met nul fout en van deze drie waren er nog twee uit één gezin. Er waren onder de inzenders, die kans zagen in deze wei nige regelen vijfentwintig en meer fouten te laten zitten en zogenaamd verbeterde z;n- ner. met tien tot vjjftien fouten waren er legio. Wanneer wij nu bedenken, dat aan de wedstrijd zullen hebben deelgenomen voor- ai zij, die dachten wel zonder fouten te kunnen schrijven, als onderwijzers, leeriin- gen van allerlei onderwijs-inriebtingen enz. dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat bij een algemene enquête de uitkomst nog heel wat bedroevender geweest zou zijn. Terecht schreef U: „Onze taal met haar vele regels en nog meer uitzonderingen is 2 c 7* 5 heel vrij staat Dan ziet men het best de fraaie welving der ribben. En nu is het zóó, dat men bijna nooit een ribbe volko men in haar geheel kan zien. Bijna altijd De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidscne gestempelde lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1> (2) (1) (2) (1) (2), 57 16 _f50 f f f55fötf f f f f—.f f 91 231 78 f 53 i 56 f 54 f 57 158 f 57 f f 1 I f t 52 243 85 f 53 f55 f55 f56 f59 f56 f f f f—f f 112 192 146 f— fö4 f53 f56 f 56* f 57 f f 67 f f f f 16 29 f f f f57 f56 f55 f f f 56» f f f 80 65 f56 168 f68 ffffff— f66 156 f60 24 Dec. Oudewater 24 Dec. Bodegraven 28 Dec. Woerden 27 Dec. Gouda 27 Dec. Alph. a.d. R. 7 28 Dec. Leiden53 (1) Zijn de opgaven der vorige week. (2) Zijn de opgaven van 2630 Dec. 1927. <4/n Il/t RFCLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel. sdl AUTO-TRANSPORT Aalmarkt ie. CREMATIE 4762 Vervolgens wordt de andere helft van hef halsje gebreid; passend bij de zijde, die juist af is; eindig dit ook aan de halszijde en zet dan 2Q steken op voor de onderzijde van den hals en brei over den anderen schouder door. Dan heeft u dus weer, nel ais in het begin, 70 steken op uw naald. Genoemde friezen zijn weer eenigszins karakteristiek voor de drie voornaamste bouwperioden. In het koor heeft men bij ,de restauratie overal het metselwerk weer blootgelegd. Dit is geheel overeenkomstig hef beginsel der Gothiek. De Gothiek be dekte 3?^ nooit met stuc of kalk of zoo, wat men m Het wel <*eed- Daaren- tegen kon 3e" Co,^ ffen gebrU'k maken van de natuur-.:^. „kIeurra fraai geaderd marmer. Juist daarom zochi zij de uiterlijke schoonheid in e€ni.fw<:1" verzorgd steenverband. Hoe mooi ctA kan men in het koor opmerken En het schip de groote herstellingskuur heeft ondergaan, zal daarin het metselwerk ook weer duidelijker spreken dan than9 nu het op verschillende pilaren alleen maar fictief spreekt door geschilderde roode banden, terwijl men natuurlijk nooit roode metsel specie heeft gebruikt. Men moet zijn onderwerp niet uitputten. Daf wordt voor de lezers vervelend. Daarom zullen we onze wandelingen om en door de Pieterskerk eindigen. Nog een maal posteeren we ons onder 't orgel en zien van daar uit het oude heiligdom in a! zijn weidsche schoonheid voor ons lig gen. En meteen herinneren we ons, dat Haverkamp van dit punt uit een groote zwartkrijtteekening van de kerk heeft ge maakt. welke in het bezit is van de Laken hal. In de hal van ons stedelijk museum hangt voor een goed doel een repro ductie van deze teekening. Van uit de doopkapel heeft men een mooi doorkijkje onder .het orgel door. Van dit hoekje maakte de schilder Haverkamp een olieverfschil derij, thans in het bezit van den heer Ra- meau, dien wij bij dezen dank brengen voor de welwillendheid, waarmee hij ons onze wandelingen door de kerk toestond. In zijn bezit zijn een aantal mooie photo's van het interieur der kerk. Het zou de moeite waard zijn nog een tijdlang te vertoeven bij den prachtigen rijk bewerkten kansel uit het begin der 16de eeuw Maar dan zouden we evenmin het beeldhouwwerk aanzoovele grafmonu menten kunnen overslaan. We verlaten de kerk en, hoe kan het anders? we wenschen elkaar een gelukkig uiteinde en een goed begin en tevens een tot weerziens de volgende week op de Hooglandsche Kerkgracht Fen knus truitje voor uw baby! Een vriendin breidde er een van 84 gram Bald win en Walker's Ladyship 3 draads Scotch Fingering, 2 kleine kluwtjes Sylko (in ver schillende tinten) en met een paar brei naalden No. 8. Maar, omdat dit soort truitjes voor babies op allerlei jeugdigen leeftijd geschikt is, kunt u zelf beter bepalen hoeveel ên wat voor wol u hiervoor gebruikt. Het truitje, dat mijn vriendin maakte, was 32 c.M. lang van schouder tot onderzijde; het mouwtje met omgeslagen manchet is 20 c.M. lang. We beginnen aan den onderkant van de voorzijde te breien. Zet 70 steken op. Daar na de eerste 20 toeren het ribbetje: 2 recht, 2 averecht breien; dan verder een aantal toeren recht heen en recht terug, tot dit rechte gedeelte 25 c.M. lang is. Nu komt het halsje. Eerst 25 steken breien; de volgende 20 afkanten en de overige 25 breien tot het einde van den toer. Dan op 25 steken doorgaan; tweemaal aan de halszijde van het werk om den an deren toer 1 steek minderen; dan 8 toeren breien zonder minderen Nu weer tweemaal om den anderen toer aan de halszijde van het werk minderen en aan de halszijde ein digen. Breek de wol hier at De rug wordt op dezelfde manier als de voorzijde gebreid: over een lengte van 25 c.M., steeds recht heen en recht terug, en daarna 20 toeren met het ribbetje: 2 recht, 2 averecht. Kant dan lósjes af. Nu de mouwen. Vouw het truitje in de helft met den hals naar boven en meet 101/* c.M. voor en achter van den schouder af; neem dan 54 steken op en brei 6 toeren recht heen en terug. Daarna om den 6den toer drie maal aan weerskanten 1 steek minderen, waar door het aantal steken dus op 48 komt. Ga dan door tot de mouw ongeveer 14 c.M. lang is en brei daarna het manchetje, door 24 toeren het ribbetje: 2 recht, 2 averecht te maken. Kant af en brei het 2de mouwtje net zoo. Nu moet het truitje worden afgewerkt Daartoe naaien we eerst den naad der mou wen en de zijnaden van het truitje dicht en persen het, als het noodig is, wat op. Dan beginnen we met de versiering! Met de veelkleurige Sylko (een soort zijde) wer- ken we op het truitje cirkels van ketting-" 6teken: een balletje als kern of ,,roos", daar omheen drie grooter wordende cirkels. Maak er b.v. zes om den hals (op iederen schou der één, van voren en van achteren telkens twee) en tien onder om het truitje, juist boven den ribbetjes rand. Om den hals moeten gaatjes gemaakt wor den, opdat we er een koordje of lint door kunnen rijgen. Die gaatjes maakt u met de wol en een stalen haakpen No. 0 op de vol gende wijze: vier kettingsteken, 2 gebreide steken overslaan, 1 stokje in den volgenden steek, 2 kettingsteken, 2 gebreide 6teken oyerslaan, 1 stokje in den volgenden steek, 2 kettingsteken enz. tot we den hals rond zijn gewerkt. De volgende toer wordt met de Sylko gedaan: drie kettingsteken, 1 vaste in het stokje van den vorigen toer; drie kettingsteken, 1 vaste in het volgende stokje van den vorigen toer en zoo door tot het einde, dan afkanten. Om het buitenste randje van de manchetten met de Sylko 1 vaste in eiken gobreiden steek en af- kanten. Dat geeft er een leuk kleurtje langs. Haak nu van de wol en de Sylko samen een koordje en rijg dit door de gaatjes aan den hals. Daardoor zal het truitje goed sluiten om baby's hals. Nog even geef ik u een paar maten; u kunt met die afmetingen een kleedingstukj© van uw baby vergelijken en u daarnaar regelen: als het truitje opengespreid ligt, dus vóór u de naden djehtnaait. is de totale lap 63 c.M. lang; het ribbetje aan weers zijden is 6 c.M. De breedte van de lap is 27V* c.M Recht in het midden van de lengte liggen de opengespreide mouwtjes: 20 c.M breed bij het annhechtingspunt en 15 c.M. onderaan bij het manchetje. Correspondentie. Mevr. S., te R. Uw vuur wfl niet branden? Dat kan uit verschillende oor zaken voortkomen: mogelijk heeft u vochtig hout, een dito schoorsteen, een slechte lig ging voor uw vuur? Als de schoorsteen vochtig is. draai dan een stuk kranten papier losjes in elkaar, steek het in brand en laat het brandende door den schoorsteen optrekken. Als het hout wat vochtig is en niet door wil branden, rol dan kranten- popier stevig in elkaar en leg er Kleine stukjes kolen op. In korten tijd heeft u dan een heel goed vuur. 3-5

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11