NIEUWJAARS-ADVERTENTIÈN 69^ JAARGANG VRIJDAG 28 DECEMBER 1928 No. 21101 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MAANDAG 31 DECEMBER a.s. OUD STADSSCHOON EN HET MPPERNF. VERKEER. Burgerlijke Stand v. Lelden. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cta. pet regel toot advertentiéii uil Leiden en plaatsen waar agentschappen aan ons Blad gereetigd tija Voor alle andere advertentiSn 35 Cta per regeL Kleine Advertentiön uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te beialen. Bewijsnummer 6 Cta Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT.! Voor Leiden per 3 maanden 7 2.35, per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..0.18 Franco per post 2.35 -1- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in die gemeente aangewezen plaatsen is aangeplakt een openbare ken nisgeving, betreilende inschrijving voor den dienstplicht in Januari a.s. van de in 1910 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Ge meentesecretarie (aideeling Militaire Za ken), Breestraat 119, hoek Wolsteeg alhier, van des voormiddags 10 uur tot des na middags 3 uur: op Woensdag 2 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of B; op Donderdag 3 Januari a.9. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter C, D, E, F of G; op Vrijdag 4 Jannari ai. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, I of J; op Maandag 7 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter K of L; op Dinsdag 8 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter M, N of O; op Woensdag 9 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de Ietter P, Q of R; op Donderdag 10 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S of T; op Vrijdag 11 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter U, V of W lot en met We; op Maandag 14 Jannari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W van Wf af, X, Y of Z. Door een ieder, die tot aangifte verplicht is, moet een uittreksel uit het geboorte-re gister betreffende den in te schrijven per soon of het huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afdeeling Mili taire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12'/i uur en van des namiddags l1/3 uur tol des namiddags 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 121/3 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 28 December 1928. 4355 SCHENKINGEN. Het Comité voor opgravingen in Palestina he'eft eene groote verzameling bij Sichera opgegraven Palestijnsche oudheden aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aange boden, ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Oudheden alhier; de secretaris van het comité, prof. dr. F. M. Th. Böhl heeft hieraan toegevoegd honderd voorwerpen .die niet te Sichem zijn opgegraven, doch door hem per soonlijk van andere opgravingen zijn ver kregen. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft deze belangrijke schenkingen, waardoor de verzamelingen van het Rijksmuseum van Oudheden op welkome wijze' verrijkt zijn, gaarne aanvaard en den schenkers den op rechten dank van de Nederl. Regeering be tuigd voor dit blijk hunner belangstelling voor deze Rijksinstelling. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Wijziging; „Neptunus" (H. van Rosse), St. Ursulasteeg 9b, Leiden. Winkel Visch- handel „Neptunus" opgeheven. Wijziging handelsnaam thans; Inleggerij „Neptunus". Deze zaak wordt voortgezet door de ven nootschap onder firmanaam Inleggerij „Neptunus". Vennooten: P. van Rosse te Leiden en H. van Rosse te Leiden. UITVOERING VAN DE BURGERZANGSCHOOL IN DEN LEIDSCHEN SCHOUWBURG. In den tot de laatste plaats bezetten Schouwburg heeft gisteravond de Burger- zangèchool een uitvoering gegeven van „De Gulden Gordel", een oorspronkelijk sprookjesspel voor grooten en kleinen in drie bedrijven door Machiel M. Koster. De opvoering van dit aardige zangspel waarbij zoowel de koorzang als de soli slechts te prijzen vielen, evenals de bege leiding van het orkest en de bezielende aan voering van het geheel door den heer De Rook, is een wij mogen gerust zeggen vol maakt succes geworden. Een succes waarin van den leider tot het kleinste kind mogen deelen. Niet alleen het muzikaal gedeelte doch ook de aankleeding en decors waren uitne mend verzorgd en daardoor werd het niet alleen een genoegen de drie bedrijven lang te hooren wat er te hooren viel, maar Ook te zien wat men te zien kreeg was aardig en af en alle tafereelen waren lot in de finesses verzorgd. Met een schat van bloemen werden de medewerkenden gehuldigd voor hetgeen zij gepresteerd hadden en aan het applaus dat na ieder bedrijf reeds hartelijk weerklon- Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van NIEUWJAARS-WENSCHEN te plaatsen, tegen den prijs van 75 Cent van 1 tot 5 regels Elke regel meer 15 Cent 1ÜII Tot morgenmiddag 12 uur kunnen deze Advertentiën aan onze bureaux en aan onze agentschappen in de omliggende dorpen worden aange boden; bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. DE DIRECTIE. Oud-Leiden. Marekerk en omgeving De heer J. J. Planjer schrijft ons; Nu door de kortgeleden gehouden bespre kingen in den Gemeenteraad het vraagstuk van de demping van Levendaal en Mare weder in het brandpunt ligt, lijkt het mij niet ongeschikt uit een oogpunt van schoon heid de aandacht te vragen voor bijgaand oud stadsgezicht. Dit is een photo van de Korte Mare met de Mare en Marekerk in het verschiet naar een teekening in kleuren van P. C. la Fargue, 1778. Het origineel be vindt zich in het Oud-Archief. Zonder onderschatting van de eischen, die het moderne stadsverkeer stelt, dient toch een waarschuwende stem te worden gehoord legen een al te lichtzinnige afbraak van het bestaande, waardoor een onherstelbaar verlies kan ontstaan. Het lijkt nu soms wel of men alles wil omvèrhalen, om het dan weder op te bou- jven volgens het Ankers bouwdoozen- systeem, zooals dc „llaagsche Post" het dezer dagen uitdrukte. Noemen we slechts den kubus op de Aal markt, om een afschrikwekkend voorbeeld te geven. Leiden heelt uit meer dan één oogpunt een traditie te bewaren en het is te hopen, dat er altijd nog voldoende Lcidenaars te v;nden zullen zijn, die hiervoor op de bres willen slaan. Laat het voldoende zijn, dat we het ge snor en gevlieg met het daarbij onvermijde lijk behoorende lawaai van auto's en fietsen lankmoedig verdragen, doch laat ons het rustige en schoone, dat het oude stadsbeeld ons biedt, ongerept bewaren. De heer Planjer wijst op een belangrijk ding, doch hij vergeet een even belangrijk iets: dat het verkeer ook zijn eischen stelt! ken had, kwam aan het slot schier geen einde. Men zal zich herinneren dat jaren gele ien onder leiding van nu wijlen den heer Duyster hetzelfde spel ook met groot succes door de Burgerzangschool werd uitgevoerd. Bij Kon. besluit van 1 December is aan dr. L. van Itallie, voorzitter van de Fédéra- tion internationale pharmaceutique, vergun ning verleend tot het aannemen van de be noeming lot Officier-de l'lnstruction publique De Directeur van het Postkantoor Lei den brengt ter kennis dat op 1 Januari 1929 het kantoor zal zijn opengesteld als op Zondagen. Er bestaat tevens gelegen heid tot het verzenden van aangeteekende stukken tus9chen 8.30 en 9.30. Er worden dien dag 2 briefposlbestellingen uitgevoerd n! te 8 uur en le 17 uur, alsmede één pak ket postbestelling te 9 uur. Het wijkkanloor aan dc ITeerengracht zal op 1 Januari ge sloten zijn Evenals ten vorigen jare zal hel publiek niet in de gelegenheid worden gesteld om door het aanbrengen van kruisstrepen over hel adres den wensc-h te kennen te geven om d>e stukken met vóór 1 Januari le be stellen. Nochtans blijft het noodzakelijk de stukken zoo spoedig mogelijk ter post le be zorgen om eene tijdige aflevering te verkrij gen. In verband mei de te verwachten groote drukte zal de middagbestelling van 31 December tot 7 of 8 Januari één uur eerder aanvangen, in aansluiting op de treinen welke le 12.39 uit Rotterdam en te 12.22 uil Amsferdam aankomen. De posten van de treinen, die te 13.16 resp. 13.40 uit de richting Den Haag en te 13.34 uit de richting Utrecht hier aanko men, blijven liggen tot de laatste bestelling. Aan het publiek wordt dringend verzocht groolere hoeveelheden drukwerken of nieuw jaarskaartjes niet los in de bussen te wer pen, doch deze met touw samen te binden of ze aan hel loket af te geven. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter, is verhinderd morgen (Zater dag) spreekuur te houden. De aandacht van de mannelijke inge zetenen dezer gemeente, die geboren zijn in 1910. wordt gevestigd op een in dit blad voorkomende openbare kennisgeving van den Burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. Alhier is door de politie aangehouden en ter beschikking van de politie gesteld Joh. I r L., die door den Kantonrechter te Delft is veroordeeld tot f. 10 of 5 dagen hechtenis en deze straf nog niet heeft on dergaan. Gisteren had een 60-jarig los werk man II. G. alhier het ongeluk in de Janvos- sensteeg le vallen met hel gevolg dat hij bewusteloos moest worden opgenomen Na onderzoek door den Eersten Hulpdienst werd de man, bij wien inlusschen het be wustzijn was teruggekeerd, naar zijn wo ning vervoerd. Hij had eenige niet-ernslige verwondingen bij den val opgedaan. Gisteren kreeg een bezoeker van het café der wed. G. aan den Rijndijk, zekere G. v. d. II. van hier verschil met den zoon van den caféhoudster, over het bedrag der vertering. De twist sloeg eindelijk tot hand tastelijkheden over, waarbij van der H. eenige bloedende verwondingen aan het hoofd opliep. Als contra-prestatie wist van H. eenige voorwerpen waaronder een haringpot stuk te slaan. De politie heeft van het geval proces-verbaal opgemaakt Door een bewoner van de Potgieters- laan is bij de politie aangifte gedaan van brandstichting door een negenjarigen knaap die van buiten het raam had open gescho ven en toen blijkbaar met een lucifer het gordijn in brand stak. De huisgenoolen, die het vuur spoedig ontdekten, konden het tot bet gordijn al leen beperken. De politie heeft het knaapje in verhoor genomen, waarbij is gebleken dat het ventje niet met het bepaalde doel brand te stichten, is uitgegaan. Door de 16-jarige II. S. is bij de poli tie aangifte gedaan dat uit den voortuin van zijn ouderlijke woning aan de Oegst- geesterlaan een rijwiel is weggenomen, dat hij daar ecnigen tijd had laten staan. J. K. van hier had tijdens de gróen- tenveiling een rijwiel eenigen tijd onbe heerd gelaten aan den Apothekersdijk. Toen hij het weder meenemen zou, was het verdwenen. De politie stelde een onder zoek in, doch vond het rijwiel nog niet terug. GEBOREN: Chrisliaan, z. van J. W. Planjer en L. A Schipper Johannes, z. van P. Pikaar en M. Ruitenbeek Pieter Franciscus, z. van IJ. Masurel en M. E. Goddijn Hendrika, d. van P. Petiet en M. S. Brakhoven Arie Tijs, z. van A. T. de Jager en A. Ciere Clayna Johanna, d. van F. Ouwerkerk en C. P. Boot Pieter Philippus. z. van P. P. Jansen en J. Zijlstra Willem Jan Batist, z. van W. J. B. Ziegelaar en C. A. W. de Boer Arie, z. v. C. de Ru en W. Retel Maria, d. van C. van Daalen en .1. de Zwijger Nicolaas Antonius. z. van J. van Zijp en J. Grasman JaCoba, d. van G. Stipter en H J P. Overbeek Constance .Toha. Geerlia. d van L H. v d tlpuvel en J. E. R. Baart G^rrit. z. van A Schotman en E. Rikkers BINNENLAND. De Kergtvluchi naar Indi£: oisferen werd Bangkok bereikt. (Binnenland. 2e Blad). De ontvluchting nit de bijzondere straf gevangenis te Sch evening en; na behandeling der zaak voor de Haagsche Rechtbank is de gevangenbewaarder op vrije voeten gesteld. (Rechtzaken, 4e Blad). De bond van Nederlandsche Onderwijzen in vergadering bijeen. (Kerk en School, 2e Blad). Jaarvergadering van den Algemeen Neder- landschen Znivelbond. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). In een te Dordrecht, onder leiding van den heer Stenhuis, opgerichte vergadering is een revolutionair-socialistische vereeniging opgericht. (Laatste Berichten. 1ste )31ad). Doodelijk auto-ongeluk bij Breda. (Laatste Berichten. Isle Blad). BUITENLAND. Nogmaals Stresemann over de ontruiming van Rijnland. (Buitenl. le Blad). De toestand van den Engelschen koning gisteren minder gunstig. (Buitenl. le Blad). De inhoud der nieuwe verdragen met China. (Buitenl. le Blad). De Duitsche socialisten over de weermacht (Tel. le Blad). Herleeft het conflict in Zuid-Amerika? (Tel. le Blad). - Maria Wil ha Jnha.. d van P. J. Hak- j kaart cn C. C. M Berlemon. Hendrik, z van P. J Conradi en E. Dekker Eduard I Marie Corns., z van E. I M Nozeman en J. I P. Slegtenhorst Elizabeth Wilha. Else. d. van T Poelsma en E Bressor Karei. z. van K. Ie Ffbre pn M J Vincourt Nico- laas Johannes, z van P Slokkermans en J. J. Louwrier Joop Jacobus, z. van H. Gijsman en A. W. van Leeuwen Alida Elizabeth Francina. d van P. Ernst enT.de Laaf Jan Willem, z. van P. Waterland en M. A. Smit Guusje Jacoba. d van K. G Hoogendoorn en C. M. Bouwmeester Jo hannes. z van P Ciere en M van W est broek Wilhelmus, z. van C. M v. d. Mey en P. Giesbergen Johanna Hendrika. d van G. Voorn en G. de Jong Johannes, z. van A. van Vliet en H. v. d. Graaf Andries, z. v. A. Bernard en G. J. Gecnjaar Adrianu9 z. van C. A. Burggraaf en M. Neuteboom Johannes, z. van tl. v. Bakkum en II. Aries Hendrikus Nies. Albertus. z van N Schreuder en M W M Panel Antonetta Apolonia, d. van H. H Boerendonk en M. A. Wagemans Elisabeth, d. van H S. Keijzer en A. den O9 Maria Hendrika. d. van W. C. Lau en A. W. Meskers. GEHUWD: K. P. Weekhart wedr. en G. M. E. Hun- telman, jd. A. Seriier. jm. en M. A. M. Akerboom, jd. M. J. Serdijn jm. en E. W. Muyzert, jd. OVERLEDEN: Overleden: J. J. Guldemond man 77 j. L. Questroo, dr. 77 j. J. Hakkaart, dr. 34 j. A. J. Botingv. Schaik, vr. 38 j. B. VerhageKroon, vr. 50 j. H. Groene-, wegenJanssens, wede. 70 j. C. Hoogen^ boomAl bias, vr. 38 j. J. Bonte, wedr. 80 j. F. L. Tampoebolon, zn. 21 j. C. v. Es. zn. 27 j. M. v. d. Ameele, dr. 46 j. R. VeTmeer, man 54 j. GEVESTIGD: C. van EngelenBartelds, Woonwagen kamp. S. C. pan Berkum, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. G. de Bruin, slager, Hoogewoeid 71. M. Deegens, Heeren gracht 81. II. van Dooren, dienstbode, Rapenburg 57. C. Geel en fam., Ambt. Raad v. Arbeid, Buitenruststr. 6. A. P. Gouwentak, remise-beambte, ZijlsingeJ 61. J. Guley, stoker, Heerenstraat 60. G. J. de Hoog, journalist, Nieuwsteeg 5. A. C- Kaas, slager, St. Aagtenstraat 20. J. C. Keet, buffetbediende. Haverzaklaan 8. E. J. .J. Kemperman, dienstbode, Me relstraat 26 A. Kersseboom, id. Steen- straat 59 J. G. A. de Keuning en fam., bootsman, Breestraat 103. M. Key en fam., arts. Noordeindsplein 8a. (J. s\. Kieft, lingerienaaister, Kolfmakersteeg 4. J Kooreman, Voldersgracht 41a. G. Kiemer, koopman, aan boord woonschip „Maria". G. Kuijt, De Wetstraat 16. D. Laan, dienstbode, Rijnsburgerweg 83. J de Leeuw en fam., kleermaker, Drie Octoberstraat 26a. P J. Lekkerkerker, Korte Mare 7. Beng Tiok Lie, CobeNtr. 8 R. List, Morschsingel 19. P. J. Ma tei-s en fam., verzekeringsagent, Forrn<»s;v- straat 16a. H. dc Mooy, dienstbode, Zoe- tenvuiidsche-Singel 88. A. Nagtegaal ca fam. betonwerker, Rijnzichtstraat 15. C. J. Neuteboom en fam., koopman, Apo thekersdijk 26. P. van de Pol, dienstbode, Oude-S ngel 143. E. C. M de Rooy, Ka- gerst raat 16. A van Rijs, bedrijfsleider, Roodborststraat 52. M. Schaap—Bosho ven, Langegracht 182. - D Schoneveld, banketbakker, Korte-Mare 6 A. M Sie- rag, dienstbode, R. Schiekade 112. E. Standarksi. kookster, Ste*nstraat 59. A. M. Startman, dienstbode, Plantsoen 63. Wed. A. H VeihulsdonkNorbart, Van Spijykstraat 47. Wed. A. Vier6en—Lef- fring en fam., Meezenstraat 9. P. J. Vlietstra, St. Jorissteeg 16 J. O. de Vries, Haagweg 46. F. G. H. L. de Wan

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1