69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 December 192$ Tweede Blad No. 21099 UIT DE RAADZAAL BINNENLAND. LT. GEN. MULLER MASSIS neemt alvorens den militairen dienst te verlaten af scheid van Let Veldleger. Het afscheid te Den Haag: inspectie van de troepen op het Malieveld, waarbij ook de Leidsche militairen tegenwoordig waren. Ta Parijs wordt ieder jaar een groot Kerstfeest voor kinderen gevierd. Vele bekende artisten, alsmede de wereldberoemde clowns Fralellini verleenen hierbij hun medewer king. Groep feestvierende kinderen. De afbraak van het Oude Stadion te Amsterdam is aanbesteed. Een van de laatste foto's tijdens een wedstrijd op het Stadion. 27 DECEMBER ZAL HET 75 JAAR GELEDEN ZIJN dat het wonderbeeld uit Bru9sel te 's Hertogenbosch terugkeerde en voor 50 jaren plechtig gekroond werd door Mgr. Godschalk. Voorafgegaan door een drb daagsch triduum, lullen de de beide Kerstdagen oe ontzaggelijke hulde te aan schouwen geven. Waar Maria troont. Op de nieuwe Oosterbegraaf- plaals te Amsterdam had de overdracht plaats van het door bestuursleden van „Artis' op gerichte monument voor den overleden Directeur Dr. C. Kerbert, ontworpen door B. W. WIERINK. In Culemborg werd een Oudheidkamer opgericht en geïnstalleerd in het Eli- sabeth-Weeshuis. Avondmaalkannen en schotel van de Hervormde gemeente. Zaterdag j.l. bracht de handels- vertegenwoordiger van de Chi- leensche regeering, mr. Alberto Wiechmann (links) een be zoek 'aan den heer W. R. Chambers, directeur v. h. Bur. v. Handelsinlichtingen te Am sterdam voor de besprekingen der a s tentoonstelling van Chileensche producten. AAN DEN VOORAVOND VAN KERSTMIS. De begrooting voor 1929 on gewijzigd aangenomen in 9 zit tingen. Later dan gewoonlijk hebben B. en W. Hen Raad gezet aan de jaarlijk9che terug kerende kluif der begrooting. Hoewel het tijdstip der behandeling ongunstig is, zoo als ook uit den Raad tot uiting is gebracht, mag men het college niet te hard daarover Tallen, daar het immers de eerste begroo- Itr g was, die het geheel zelfstandig aanbood. Wat de behandeling op zich zelf betrof, och. dli was als altijd, en dan speciaal als fcltijd. wanneer komend jaar verkiezingen moeten plaats hebben, gelijk in 1929 voor de Tweede Kamer. D. w. z.: geheel ingesteld op de politiek, vooral van de zijde der S. D. A. P. Waarmede evenwel allerminst zij ge zegd, dat de overzij de verzekering van niet daaraan mee te willen doen ten spijt, in dit ppzicht brandschoon kan worden genoemdl Men heeft dit jaar wel bar erg gemaakt. Niet minder dan 9 zittingen waren noodig, om het lijvige stuk, dat begrooting heet, door te worstelen; of wil men volledig juist zijn: 81/»; maar van die 8l/« gingen er vrij wel 8 heen aan algemeene beschouwingen! Voor de zooveelste maal moeten wij daar om constateeren, dat bijna alle tijd is besteed aan de politieke lijn, dat aan de begrooting zelf, dus aan het bestuur van onze Sleutel stad, ternauwernood een paar uren zijn be- e'.eedl Dat is het directe beeld tenminste, imaar eerlijkheidshalve zij terstond vastge legd, dat het behandelingsbeeld dit jaar te somber is gekleurd voor de practische ge meente-politiek. daar ditmaal bij de alge meene beschouwingen om zoo te zeggen alles is ondergebracht. Voor de punten bleef niets over. Wij voor ons gelooven niet. dat deze wijze de meest juiste en meest doel treffendste is, integendeel zelfs. Zoo rekt men de debatten en lijdt bovendien nog de zakelijke behandeling. Doch. al houdt men rekening met boven staande, ook dan nog moet hetzelfde euvel van ieder jaar worden geconstateerd, dat op kosten van de belastingbetalers propaganda voor de partij wordt gemaakt. Men mag waardeering hebben voor de zorg. door den taer v. Eek bv. aan zijn groote rede be steed, dat neemt allemaal met weg, dat zoo'n rede alleen op zijn plaats is voor de kiezers, derhalve op een propaganda-mee ting, allerminst in den gemeenteraad, waar politiek geschoolden zijn gezeteld, die heusch niet door een politieke zijn „om" te krijgen. Het beeld van de zittingen is als volgt: le dag: de heer Sijtsma 32 min.; de heer van Eek 1 uur en 35 min.; de heer van Es 13 min.; de heer Schüller 1 uur 8 min.; de heer Wilmer 45 min.; de heer Huurman 40 min. en de heer Wilbrink 1 uur. 2e dag: de heer Romeijn 28 min.; de heer Heemskerk 48 min.; de heer Bosman 32 min.; de heer Bergers 15 min.; de heer Ei kerbóut 40 min.de heer Kooistra 1 uur; de heer Manders 35 min.; de heer de Reede 53 min.; de heer Parmentier 27 min.; de heer van Tol 5 min.; de heer Verwey 25 min.; de heer Baart 45 min.; de heer Mey- nen 2 min. 3e dag: de heer Koole 17 min.; de heer Kuivenhoven 3 min.; de heer van Stralen 18 min.; mevr. Braggaarde Does 7 min.; de heer van Rosmalen 3 min.; de voorzitter 55 min.; wethouder Reimeringer 23 min.; wethouder Tepe 35 min.; wethouder Splin ter 52 min. 4e dag: wethouder Splinter 1 uur 12 min.; wethouder Goslinga 1 uur 25 min.; de heer Sijtsma 10 min.; de heer v. Eek 2 uur; de heer Wilmer 15 min.; de heer Huur man 15 min.; de heer Wilbrink 45 min.; de heer Romijn 2 min.de heer Heemskerk 17 min.; de heer Bosman 5 min.; de heer Groeneveld 6 min.; de heer Koole 3 min.; de heer Kooistra 28 min.de heer de Reede 6 min.; de heer Manders 16 min.; de heer Baart 37 min. 5e dag: de heer Schüller 35 min.; de heer Bergers 5 min.; de heer Parmentier 25 min.; de heer Elberbout 30 min.; de heeren v. Tol en Kuivenhoven samen 10 min. Daarop volgden de beslissingen van B. en W. ten aanzien der voorstellen en moties en de stemmingen tot bijkans 5 uur, waarna de eigenlijke begrooting werd afgedaan in nog geen volle 21/» uur! Van de 29 raadsleden de wethouders beschouwen we daar niet onder waren er twee afwezig, de heer Vallentgoed we gens ongesteldheid, de heer Spendel wegens een gelukkig niet ernstig ongeval, nadat hij de twee eerste zittingen wel had bijge woond. Van de 27 overblijvend en hebben er bij de algemeene beschouwingen in eer sten instantie 25 het woord gevoerd I Al leen niet de heeren Groeneveld en v. d. Reyden. De eerste sprak nog in tweede instantie 1 Bij de replieken drong de voorzitter her haaldelijk op kortheid aan, maar geheel voldaan daaraan is toch niet. De heer v. Eek b.v. sprak nog langer dan in eerste instantie! Gelukkig bleef de toon van begin tot eind zeer bezadigd, enkele heftige momenten uitgezonderd, cnlmmeerend in een ruzietje tusschen den heer Schüller en wethouder Splinter, doch heftigheid bleef overigens verre. Een stroom van voorstellen en moties, bij elkaar een 45 stuks, heeft de raad moe ten behandelen. Daaronder waren er vele, die ieder jaar met de geregeldheid van een uurwerk plegen terug te komen. Ze gingen, zooals ieder voorzien kon, den weg van ieder jaar. In de eerste plaats de socialis tische belastingvoorstellen. Voorts de me- dezeggenschapvoorstellen, de bouwvoorsteL len, die echter straks nog wel weer zullen herrijzen, daar ook B. en W. erkennen, dat er voor de Volkshuisvesting nog we! wat gedaan moet worden. Verder de voor stellen tot verlaging van electriciteit- en gasprijzen enz. In het debat hierover kwa men geen nieuwe gezichtspunten naar vo ren. Ook de goede financieele rede van den heer De Reede bracht dit niet. Wat de practijk betreft, kwamen vooral de dempingsvoorst ellen naar voren, die door den heeT Schüller krachtig en verzorgd werden verdedigd. Waar echter het Uitbrei dingsplan nu spoedig is te verwachten, werden zij alle daarnaar verwezen en dat lijkt ons in de gegeven omstandigheden inderdaad het beste. Zelfs voor het Leven daal, al blijven ook wij er bij, dat- de dem ping plaats moet vinden. Alle verdere ver beteringsplannen der stad volgden de dem- ping8voorstellen van het Uitbreidingsplan. De burgemeester beloafde nog eens op den uitersten spoed te zullen aandringen bij het architectenbureau Grandpré Mo lière. Dan was er natuurlijk het bekende debat gevolgd door de welbekende moties over de toepassing der Zondagswet, die in derdaad nog meerdere soepelheid kan ver dragen in 't belang der stad zelf, de werk- loozen-debatten, die ook geen nieuwe ge zichtspunten leverde, uitgezonderd het voorstel-v. Eek weiland om te zetten in tuinland (glascultuur etc.), dat ook ons practisch van weinig waarde lijkt enz. enz., we achten het niet noodig daarop terug te komen. Verder een erfpacht-debat, de politie- aangelegenheden en wat klein goed, we verwijzen naar het verslag, dat voldoende daaromtrent heeft ingelicht. Tenslotte, we zeiden het reeds, is de be grooting ongewijzigd aangenomen. Alleen de wethouderssalarissen zijn vein f. 2500 op f 3000 gebracht. Aangenomen zijn overigens alleen enkele kleinere voorstellen als b.v. dat van den heer Manders, tot het instellen van een studiecommissie ter bevordering van han del en industrie, die goed werk kan doen, als de commissie maar overtuigd blijft, slechts adviseerend te kunnen optreden. Een ding is duidelijk naar voren gekomen na deze behandeling der begrooting: we hebben een college van B. en W., dat hard werkt in het belang der stad. En al is men het met alle gesties dan niet eens hoe zou dat ook kunnen het verdient waar deering en 6teun. Tenslotte nog een paar opmerkingen. In de eerste plaats: Wethouder Splinter kon digde aan een voorstel aan den overweg aan den Rijnsburgerweg eeD tunnel te ma ken voor voetgangers. Daartegen kan men o.i. niet krachtig genoeg stelling nemen. Die overgang eischt een afdoende verbetering en een lapmiddel, gezwe gen eerst nog van do beteekenis daarvan, zou het gevaar van uitstel vanzelf in zich bergen. Afdoende verbetering eischt in de eerste plaats rekening te houden met het snelverkeer, dat iedere maand zich nog uitbreidt en voor een industriestad als Leiden vooral van levensbeteekenis is. Een tunnel voor voetgangers baat dit snelver keer niemendal en daarmee is het voorste! o.i. al veroordeeld. Afgezien van het feit, dat de voetgangers toch de bestaande brug kunnen benutten En danhet nieuwe Acad Ziekenhuis ligt aan de oveTzij I Stel een noodgeval en de boom en zijn neer. Wie durft de verantwoordelijkheid daar voor aan T Bij het afkomen der voorstellen hopen we op een en ander nog uitvoeriger ten te komen. En dan nog iets over de politie. De ad junct-inspecteur is toegestaan, maar hm moet men ook de consequenties aanvaa; den en de politieagenten geven in 't belang van het zich zoo uitbreidend verkeer. Als nasleep der begrooting komen voor volgend jaar de verschillende door B. W. toegezegde praeadviezen. HET KELLOG-VERDRAG. Het voorioopig verslag dei Tweed- Kamer. Blijkens het Voorl. Verslag over het wete. ontwerp tot goedkeuring van het voorbe houd tot toetreding tot het Verdrag van Pa rijs van 27 Aug 1928 tot uitbanning van den oorlog juichten verscheidene leden dc indiening ervan toe. Het tot stand komen aldus deze leden van het verdrag, dat veelal als het Kellogg-pact wordt aan geduid, is te boschouwen als een gebeurte nis in het leven der volken, die een be lofte inhoudt voor de toekomst. Het is ge- wenscht, dat ook Nederland deelneemt aan deze uiting van den groeiende» vredeswil. Vele andere leden 9tonden weliswaar niet afwijzend tegenover het ontwerp, maar meenden er toch met nadruk op te moeten wijaen. dat het verdrag niet te hoog moet worden aangeslagen. Zij vroegen ol de Ra. geering bereid ia de Kamer alsnog in te lichten omtrent de reserves, door de onder tekenaars van het verdrag in eenigerlef orm gemaakt. Verscheidene leden stonden op het stand punt dat het recht lot het voeren van een verdedigingsoorlog door ons land niet mag worden prijsgegeven. Andere lede» wezen op het, naar reed- gebleken is. niet denkbeeldig gevaar, da! zij. die de eenzijdige nationale ontwapening voorstaan, aan het verdrag e» wat zich daaromheen heeft afgespeeld steun voor hun standpunt ontleenen. Sommige leden gaven uiting -an hun- vnldoening over het feit, dat de Regeering de vcreiscVa goedkeuring der Staten-Ceug-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5