NILLMIJ 65 Cent TE KOOP OF TE HUUR MAX-GARAGE LEESBIBLIOTHEEK Laat Uw Costuum PALTHE - ALMELO Hulst en Mistletoe Hoe oordeelt uw spiegel over uw Gezondheid? VERLOREN VERLOREN Leidsche Mode-Vakschool VARIA. GEEN ZITTING VISITEKAARTEN Fa. VAN KLOETEN TeH68^^reU688 Luxe Auto Verhuur Inrichting Versche Aanvoer FIRMA DOEVE KRACHT OPENBAARHEID Hoofdcursus: Lokhorststraat 19a Opleiding tot Costumière Coupeuse Leerares met Diploma. INB0EDELVERK00PING kamers in „flats", die men betrekt om o.a. dienstpersoneel zooveel mogelijk overbodig te maken dan deugen ze niet. En toch heeft Lord Waring in het voorwoord van de cata logue bijzonderlijk verklaard dat zijn ka mers voor de „labour saving-"-huizen en „flats" bestemd zijn. De Hollandsche huisvrouw (bestaat zij nog?) die stof schuwt als die niet te noemen ziekte zal er zich wel voor wachten de wanden van haar vertrekken te bekleeden met zijden stof, soms zelfs in relief en altijd in teere sier motieven zooals Waring en Gillow hebben gedaan. Dit staat natuurlijk wel fraai en toch meer weelderig dan fraai. Alleen over de badkamers kon ik in geestdrift ge raken Maar de badkamers leenen zich niet zoo goed tot uitvoering van nieuwe denk beelden over binnenhuiskunst. De vloeren waren of van pleizierige mozaïek in onge- Jijk9oortigen glanzend geslepen natuursteen of van rubber en vlekvrij métaal. Het electrisch licht was overal indirect. Dat was wel uiterst rustig voor het oog en voor de algemeene stemming in het vertrek, maar meteen bleef hel daardoor wat sche merig, hetgeen niet altijd gewenscht is. De 'lichtbronnen waren over hot geheel met smaak vervaardigd. Hier en daar kwam het uit de opening van hooge vazen, kaatsend tegen het plafond Melkglazen kappen de den ook vaak dienst. Over de meubels kan ik alleen in alge meene bewoordingen gewagen. Hun voor naamste kenmerk was het kostbare, onge wone hout. waaruit ze waren vervaardigd, zooals ebbenhout, ahorn en andere uitheem- sche soorten In vele gevallen waren ze ver sierd mei nogal peuterig inlegwerk, sier- houl of vlekloos metaal. Soms ging alle in druk van houten constructie verloren door een overdaad van metalen oplegsels. Heele deuren van kasten waren hier en daar met wit glazend metaal gefineerd. Mijn ernstig bezwaar tegen de opvatting van de firma over moderne meubelkunst was dat ze het eerder had gezocht in duurte en weelde dan in nieuwe lijnen en bouw vormen. Het was in eenige kamers zoo erg dat het karakter van meubels volstrekt ver loren ging in den overdaad van weelderig heid. Zelfs in een der badkamers vond ik een stel waterkranen, twee voor een hand- waschbak en twee voor het bad, die toen ik den inventaris er op na keek niet minder dan veertig pond sterling bleken te kosten De genoemde Fransche tapijten kositen afhankelijk van de grootte van vijftig tot hondervijftig pond. En ze waren niet heel groot. Zoodat ik mij al spoedig bewust werd dat ik mij in een omgeving bevond, waar alleen millionairs hun keus konden doen. Niet zoo zeer meu belkunst als meubelweelde werd hier gebo den. En daarmee vond ik de tentoonstelling VTijwel veroordeeld. Gelukkig heeft ook Engeland, zelfs onder zijn winkeliers, wel mannen, die een opvatting hebben van nieuwe meubelkunst, die ook de gewone man om zich heen zal kunnen hebben. Het blijft nog een raadsel voor mij hoe zelfs millionairs zich met Waring en Gillow tot gidsen een in harmonie bevredigend wo ning-interieur kunnen aanschaffen. Want zelfs de duurste „flats" in Londen zijn te genwoordig in den bouw en elementaire in richting zoo „goedkoop" in den slechten zin van het woord, dat de pracht van Waring en Gillow er niet in kan passen. Naar Mollenaard. Het ondergrond station van Piccadilly Circus is gereed. Een paar dagen geleden, in den middag om drie uur, is het voor het pu bliek geopend. En ik kon er toevallig ge tuige van zijn want ik was in de buurt een minuut na de opening woelden en krioelden ten paar duizend menschen in het circus, onder 't circus, om het nieuwste wonder van Londen te kunnen zien. De bouw heeft vier jaar geduurd en het was in menig opzicht een bewonderenswaardig werk. Men groef een ovaalvormigen kuil onder het plaveisel van het grootste ver- keersnest van Londen, waar de wielen van het transport geen oogenblik zijn gehinderd. De kuil werd gegraven door een klein gat vluchtheuvel waar het beeldje van Eros had gestaan. Uit dat gat zijn in den loop der vier jaren 58000 ton grond opgehaald, losge werkt en verplaatst met de handspade, daar er geen ruimte was voor onvangrijke graaf- werktuigen Die grond is gedeeltelijk in zee gestort en is gedeeltelijk gebruikt voor grondophooging op bouwterreinen, zoodat eenige menschen in nieuwe huizen in de voorsteden nu kunnen verklaren dat zij op den grond van Piccadilly Circu9 wonen, ook al wonen zij vele kilometers uit de buurt. Hel nieuwe station bedient als het oude twee ondergrond9che lijnen. Maar het nieuwe bedient ze veel en veel beter en is ingericht voor doorgang van niet minder dan vijftig millioen passagiers per jaar. Men verwacht dat er in dezen tijd de helft van dit aantal zullen komen en gaan. Een kwarteeuw geleden waren het er maar anderhalf millioen. Hieruit blijkt hoe hoog noodig de vernieuwde was. Liften heeft het nieuwe station niet meer. Elf op en neer rollende trappen zorgen voor het vervoer der reizigers tusschen „booking hall" (even onder het plaveisel)) en de perrons, die in stellen 20 en 30 meter onder het plaiveisel liggen. Gedurende de drukke uren, gaan en komen diep onder „The Circus" 120 treinen per uur. Naar mollenaard stroomden zooals gezegd, terstond na de opening duizenden Londe- naars de trappen af, van ze9 ingangen aan het plein. De kaartenautoriteiten, die m lange gelederen in de .booking hall" staan, klikten van dat oogenblik af rusteloos. De pioniers van het millioenenkoppige mollen- lager daalden de rollende trappen af en vonden gauw hun plaatsen in de vieve trein tjes. Zoo worden wij meer en meer onder den grond gestuurd opdat er wat meer ruimte kan komen voor de verkeersmassa's, die de plaveisels berijden. Ondergrondsch Piccadilly Circus belooft een even drukken paradegrond te worden, als de trottoirs boven altijd zijn geweest. Het is er droog en licht: en het oog kan er zich vergasten aan een rotonde van schitte rende winkelramen, waar mode- en andere snufjes te kijk liggen. ZONNEWARMTE. Wanneer men het woord zonnewarmte hoort, denkt men onwillekeurig aan de warmte, die de zon ons schenkt, gedurende haar zichtbaarheid. En toch beteekent het woord zon en daarmede ook zonnewarmte, voor ons, aardebewoners, alles, want zonder haar bestonden wij niet. Immers, in welken vorm wij ook voor onze behoeften energie noodig hebben, zij is telkens weer zonne- energie. De kolen en alle producten, die er aan verwant zijn, zijn verzamelde hoe veelheden zonnewarmte uit vroeger eeuwen. De electrische energie, die wij gebruiken, is alleen mogelijk tengevolge van zonnewarm te, de het water te land en ter zee doet verdampen, tengevolge van temperatuurs verschillen waaien de winden en brengen den waterdamp op de hoogste bergen, waar hij als sneeuw neervalt. De gletschers en sneeuwvelden smelten weer tengevolge van de zonnewarmte en het stroomende water lovert de kracht voor velerlei fabrieken. Nu zou men kunnen opmerken, dat de aarde zelf in haar binnenste een enormen voorraad warmte bezit. Want de tempera tuur van de aarde stijgt, naarmate men er dieper in doordringt, voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan mét ongeveer een graad per dertig meter diepte; wij we ten bovendien stellig, dat de kern van de aarde zich in heeten vloeibaren toestand bevindt Bewijzen voor de stelling, dat de aarde uit een dunne vaste korst bestaat, leveren de aardbevingen op, die zoo menig vulkaan-achtig gebied den laatsten tijd heb ben geteisterd. Tengevolge van het tempe ratuurverschil tusschen aardoppervlakte en aardkern vloeit voortdurend een stroom warmte naar buiten. Maar de hoeveelheid warmte, die aldus de oppervlakte van de aarde bereikt, is zoo gering, dat zij slechts in staat is, in den loop van een jaar een ijslaag van 7 m.M. dikte te doen smelten. Daarentegen ontvangt de aarde door de zonnestralen per uur een hoeveelheid warmte, die voldoende i9 een ijslaag van 10 m.M dikte te doen smelten. Men ziet dus, dat de eigen warmte van de aarde uiterst gering is in vergelijking met de vreemde energie, die zij ontvangt Daar deze zonne-energie niet gelijkmatig tot ons komt, zoowel wat de hoeveelheid als wat samenstelling betrekt, houdt de wetenschap zich reeds lang met het onderzoeken van deze verschijnselen bezig. De totale door straling tot ons komende energie bestaat uit de directe zonnestraling en uit de diffuse hemelstraling Hier zij terstond opgemerkt, dat de hemelstraling niet in het oneindig uitgestrekte heelal komt, maar slechts uit de luchtlagen, die de aarde omringen en in den grond der zaak slechts een deel van de zonnestraling is. De directe zonnestraling blijft niet be perkt tot het voor het menschen oog zicht bare licht, maar omvat ook de z.g. ultra violette (kortgolvige) en de ultraroode (lang- golvige gedeelten. Want ook deze stralen zijn energie; de ultraviolette zijn de che misch en biologisch actieve en ultraroode de door ons als warmte gevoelde stralen. Om de afhankelijkheid van de totale inten siteit van deze straling van het jaargetijde, den tijd van den dag en in het bijzonder ook de hoogte boven den waterspiegel te onderzoeken, heeft men de laatste jaren op plaatsen, die op verschillende hoogte liggen omvangrijke intensiteitsmetingen gedaan. Zoo heeft men gevonden, dat het maximum van de totale straling op 200 M hoogte slechts 80 pCt. van het maximum op 1800 M. bedraagt Dit maximum wordt op beide plaatsen bereikt ten tijde van den hoogsten zonnestand De totale straling per dag is echter op dè lage plek nog minder dan 80 pet. van de straling op het hooge niveau, want de intensiteitsvermindering na den hoogsten zonnestand gaat tengevolge van het betrekken van de lucht in de laagte veel sneller dan in de hoogte. De jaarlijksche energieverdeeling wijst op 1800 M. hoogte een maximum aan in Maart en in Septem ber, waarbij de grootste waarde in Maart wordt bereikt. Minima doen zich voor in Juli en December; de geringste waaide heeft deze laatstgenoemde maand. In het laagland daarentegen doen zich drie tijd perken voor met versterkte straling, nml. Maart, Mei en September, daartusschen lig gen de maanden April, Augustus en Decem ber de tijdperken van de zwakste straling. Vanzelfsprekend is het daarbij, dat steeds op onbewolkte dagen de waarnemingen ge schieden. Door deze schommelingen in de straling wordt het roode deel er van in geringe mate getroffen, want hier zijn de verschil lende jaargetijden zeer gering. Daarentegen bezit het violette deel een geprononceerd maximum in de herfstmaanden. Daar de ultraviolette straling in het bij zonder wordt geabsorbeerd door het ozon, dat zich in de lucht bevindt, ligt dus het vermoeden voor de hand, dat het zongehalte van de lucht in den herfst het minimum bereikt Uit verschillende waarnemingen, die men in Zwitserland heeft gedaan, volgt, naar de N.Z.Z mededeelt, dat de bijzonder ozonrijke laag ligt op een hoogte van 45 K.M. en dat de luchtdrukfluctuaties in nauw verband staan met de kracht van deze ozonlaag. Het tweede deel van de straling, de z.g, hemelstraling, komt tot Btand doordat ieder door een lichtstraal getroffen lichaam zelf weer als lichtbron werkt. Door deze her haalde distributie van het zonlicht over de verschillend^ luchtmoleculen, de water druppels en de stofdeeltjes komt een diffuse straling tot stand. Deze diffuse hemelstra ling is tamelijk constant, daar echter de directe zonnestraling toeneemt met de toe nemende hoogte van de zon, is het deel van de diffuse straling aan de totale stra ling bij toenemende hoogte van de zon voortdurend kleiner. In zeer laag gelegen landstreken is de hemelstraling gelijk aan de helft tot het vijfde deel, in hooger ge legen gebieden (Davos) het vierde tot het twaalfde deel van de directe zonnestraling. Deze hemelstraling is zeer rijk aan ultra violette stralen, zij levert ons tot een hoogte van ongeveer 3000 M. meer aan zulke stra len dan het directe zonlicht. Eerst op groo- tere hoogten (men heeft dit geconstateerd door metingen op het Jungfraujoch) is de directe zonnestraling rijker aan ultraviolet licht dan de hemelstraling, DE ONTDEKKING VAN EEN VOOR-HISTORISCH MONGOOLSCH VOLK. Een aantal vooraanstaande deskundigen heeft zich in Stockholm tot een congres vereenigd om zekere vondsten te bestudee- ren die door professor Gunnar Andersson zijn meegebracht uit Chineesch-Turkastan. Er is hier sprake van de overblijfselen van een voor-historisch Mongoolsch volk, dat omr streeks 3000 jaar v. Chr. leefde. Andersson beeft meer dan 100 graven van dit volk doorzocht en zeer veel interessante dingen zooals inscriptie's, versierselen en leemen vaatwerken meegebracht. Een professor in de Middelaziatische archeologie aan de Sorbon- ne, proL Pelliot v erklaarde dat de groote be- teekenis van deze ontdekking ligt in den sa menhang van een Mongoolsch ras en de vol ken van Middsn-Azië, Zuid-Europa en Afrika, die omstreeks 5000 jaar v. Chr. leefden. Een bijzonder sterke gelijkenis vertoonen deze vondsten met de jongste opgravingen van Ur in Mesopotamië. Het zal een1 zeer in teressant werk zijn om, door deze overeen komsten tot een vaststaande oplossing van dit vraagstuk der oude volkeren te komen. (8 Coöp. Tuindersleenbank te LEIDEN. In de eerste week van Ja nuari a.s. zal 4217 worden gebonden. Namens het Bestuur: TJ. KUIPERS, Kassier. 100 PRIMA MODERNE MET NAAM. 4211 BREESTRAAT No. 52. Pelikaanstr. 13-15 Luxe Anto'i 15 ets. per K.M. Ford Sedan zonder chauffeur. Aanb. G. WERKHOVEN. Alle nieuwe romans, jongens- en meisjesboeken worden, zoo veel mogelijk, in de bibliotheek Opgenomen. In November koch ten wij ongeveer 300 deelen van de nieuwste lectuur aan. Leesgeld 7'/2 cent per deel en per week. Knipkaart 12 deelen 75 cent. Catalogus 4700 num mers 35 cent. - In onze biblio theek knnnen de lezers zelf de gewenschte boeken uitzoeken. C. VAN LEEUWEN LOKHORSTSTRAAT, recht over de Pieterskerkgracht 2999 THANS ONTVLEKKEN EN OPPERSEN. Vlug, Correct, Goedkoop KORT RAPENBURG 6 Telefoon 47. 4289 van rijk bezet met bessen; mandjes tulpen, prachtige cyclamen, Varentjes 16 cent. - Zoete man darijnen en Sinaasappelen 9 voor 25 cent - Versche eieren 9 cent, en alle soorten Fruit. 4202 P. K. KOORSTEEG No. 12. DOOR 15 DE ZIN5PDEUK DEP LEVENSVERZEKERING M»J VRAAGT ONS JAARVERSLAG PALEISSTRAAT 3, 's 8RAVENHAGE 4185 Coöp. Boerenleenbank Oudewetering. Volgens voorschrift moeten alle Spaarbank- en Rekening- Courantboekjes voor de Nieuw jaarscontrole worden ingele verd. Tot het in ontvangst nemen der Boekjes, zal door het Be stuur zitting worden gehouden ten Kantore der Bank, op 2, 3 en 4 Jannari, telkens van 2 tot S en van 7 tot 9 nnr. Namens het Bestuur: JOS. PENNING DE VRIES, 4156 Kassier. JS^L Als gij lijdt aan: Zenuwachtigheid Gebrek aan eetlust Spoedige vermoeidheid Bloedarmoede Algemeene Slapt® Slapeloosheid dan hebt gi) Sanntogen noodig pESCHOUW Uzelf eens een oogenblik aan- dachtig Waarom zoudt ge de waarschuwing, die de natuur zelve U geeft, in den wind slaan? Vermoeide trekken, doffe oogen, een anaemisch (bloedarm) uiterlijk, gebrek aan eetlust dat zijn enkele der onmiskenbare teekenen, die er op wijzen dat Uw zenuw- en lichaamskrachten verzwakt zijn. Om den gezonden blos weer op de wangen terug te voeren, om U weer krachtig en opgewekt te kunnen voelen, moet nieuwe kracht aan zenuw-, bloed- en lichaamscellen worden toegevoerd. En dat kunt ge met Sanatogen. Sanatogen bevat juist die stoffen phosphor en geconcentreerd melkeiwit die het lichaam noodig heeft om er kracht en gezondheid uit op te bouwen. Neem nog vandaag den eersten stap die tot een alge- heele verbetering van Uw gezondheid leidt koop een bus Sanatogen. Reeds binnen enkele weken zult ge den versterkenden invloed op uw geheele gestel ondervinden. sanatogen Het Zenuwsterkend Voedsel Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. vanaf/),— p. bus „Ik zag bi) allen een vooruitgang door Sanatogen, die zich duidelijk uitte in een fris sche gelaatz- kleur, verbete ring van den eet lust en een zich krachtiger voe- len .schrijft Dr. W. Lingmont te MeppeL 4241 begin vorige week, GOUDEN DAMESRING, met diamanten in kring gezet. Tegen belooning lerug te bezorgen Hooge Moischweg 46, Leiden. gouden Dames-armbandhot- loga. Tegen belooning terug te bezorgen; Witte Singel 67. 8769a Opgericht 1 Juni 1923. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit va: 3 Augustus 1923, No. 23. Tevens onderricht voor eigen gebruik in Maatnemen, Patroon- teekenen, Costnnm- en Lingerienaaien. Ook aan gehuwde Dames. Ochtend-, Middag-, Avond- en Privaatlessen. Privaatlessen worden ook aan huis gegeven. Aanmelden dagelijks aan den Hoofdcursus Lokhorststraat 10a, tusschen 38 nnr, den geheelen dag Horschweg 46, Telef. 695. 4153 De Directrice-Leerares M. HOOGEVEEN. DRIE HEERENHUIZEN met en zonder garage, gunstig gelegen aan de Hoofdstraat te Sassenheim. Groote hypotheek aanwezig. Direct te aanvaarden. Te bevragen bij J. P. OUDSHOORN Zn., Teylingerlaan 25 en Hoofdetraat 188, Sassenheim. 4223 TARIEF VOOR SCHOENREPARATIE. Heerenzolen en hakken f- 2.— Dameszolen en hakken f. 1 60 Kinderwerk volgens grootte 4244 Schoenieparatie kan in 1 nnr klaar I 11 N. A. VAN WIJK, Janvossensteeg 75—77 b.d. Haarl.str. t.o. d. Leidsche Naaimachineh. in Heerenhnis Laan van Meeidervoort 669, wegens vertrek Indië, alles 8 mnd. gebruikt, waarbij Salon-- ameubl., eiken, best. uit groot Dressoir, 2 clubfauteuils, 4 zware eiken stoelen met velours de France bekl., zware eiken groote Tafel, prachtige Salonhanglamp alles f. 125.gekost f. 350. chique staande Schemerlamp met pracht dubbele zijden kap f. 25.groote Q. Anne Theemeubel met prachtig servies f 30 Q Anne Chesterfield Salon, best uil groote eiken Q. Anne dres soir, 2 chesterfields, 4 zware eiken stoelen met dubbele sport- verbinding, mooi bekl., groote zware eiken Tafel, alles f. 165—, gekost f. 475.2 groote schilderstukken, gouden lijst 1 25 prachtig Axminster Salonkarpet, flinke maat f. 45.gekost f. no.2 Clubfauteuils, 4 massief eiken stoelen plus groote eiken Tafel f. 85.velvet Tafelkleed f. 8.2 pr Salongor dijnen f. 25.chique salonhanglamp f. 20.prachtige salon- gramofoon, dubbele veering, Zwitsersch werk f 55.gekost f 295.Verder loopers, zeil en kleine artikelen. Bezichtiging hedenavond, ten en 2en Kerstdag van 19 uur, 669 Laan van Meerdervooit 669, Den Haag. Heerenhuis te koop. 4137 2—4

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14